Nummer 46. Zondag 7 Juni 1885* 8e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. Li 9 1 Imuj llMmJ A: ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. De Eek) van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk ontvangen hebbende aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in deze provincie van den 7 Mei 1885 3eafdeeling (Bijblad no. 42]. Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van 19 Augustus 1861 'Staatsblad no 72], Maken bekend Dat het te houden onderzoek [inspectie] van de verlofgangers der nationale militie in deze pro vincie voor deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 13 Juni a.s. des voormi] dags om 10 ure ten raadhuize der gemeente Waalwijk. Dat tot de bijwoning van die inspectie zijn ge houden Alle verlofgangers der militie te land, die vóór 1 April 1885 in het genot zijn gesteld van onbe paald verlof, om het even tót welke lichting zij behooren. Dat de voorschriften der aangehaalde wet onder anderen luiden als volgt: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukkenhem bii zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger; lo. Die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt: 2o. diedaarbij verschenen zijndezonder geldige redenniet voorzien is van de in het voorgaand art. vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrusting-stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrusting-stukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, \iien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegdbij het onderzoek tegenwoordigdan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hii zich niet aan de hem opgelegde straf, dan woidlhij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commis saris, te richten aan den burgemeester der woon plaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naai de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeldis de verlofganger verplichtop den daartoe door der. militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o.van art. 141 bedoeldof niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar ver schenen zijnde in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeldwordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam makendat zij gedurende den tijddien het on derzoek duurten in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijnvolgens het aangehaald art. 1302e en 3e lid der wetworden geacht onder de wapenen te zijn en het crimineel wet boek en het reglement vi\n krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op lien van toepassing is. En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de ge wone wijzeworden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Waalwijk, 29 Mei 1885. Bui-gemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het gemeentebestuur van Waalwijk, gezien het adres van Adr. Couwenbergverzoekende ver gunning tot het oprichten eener sigarenfabriek met drogerij in een perceel staande alhier in de Wagenstraatkadaster sectie C no 4. Gelet op de wet van den 2 Juni 1875 [Staatsblad no 95], tot regeling van het toezicht bij het op richten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis. Met bericht, dat het daartoe strekkend ver zoekschrift met de bijlagenbedoeld in art. 5 dei- voorschreven wetop de secretarie der gemeente ter kennisneming is ter visie gelegd en dat op den 14den dag na dagteekening dezes, zijnde den 16 Juni 1885door burgemeester en wethouders des voormidddags ten 11 ureop het gemeente huis eene zitting zal worden gehouden, ten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling óf schriftelijk in te brengen. Waalwijk 2 Juni 1885. Het gemeentebestuur voornoemd De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De secretari s F. W. VAN LIEMPT. Dinsdagdaags na de begrafenis van Rogier, is de gemeenteraad van Brussel vergaderd geweest. Onmiddellijk na de opening zeide de burgemeester, de heer Buisdat het noodig was een einde te maken aan de //legende" betreffende de feiten die in den nacht van 31 Mei op dc binnenplaats van het stadhuis zouden zijn voorgevallen. Er hebben geene schandalen plaats gehad noch is het stoffelijk overschot van Rogier beleedigd zooals zekere dagbladen gezegd hebben, verzekerde de voorzitter. Alleen hebben op de groote markt eenige ophoopingen plaats gehadwaarbij de politie handelend moest optreden. De burgemeester voorkwam den wensch van den lieer JaDson om een adres van rouwbeklag aan de nagelaten betrekkingen van Victor Hugo te zenden. Hij had reeds eeu adres gereed, dat voorgelezen en door den gemeenteraad werd goedgekeurd. Voorts was aan de orde nog het rap port van de gebeurtenissen op 7 September in het afgeloopen jaar. De indruk, dien dit rapport veroorzaakt, is dat de minister van binnenlandsche zaken de overtuiging heeft dat de burgemeester, de burgerwacht en de politie van Brussel hun plicht gedaan hebben doch dat hij niet den moed heeft om het openlijk te zeggen tegenover zijne politieke vrienden. Terwijl Maandag de begrafenis van Rogier plaats gehad kwam te Brussel in alle stilte de lang verwachte vertegenwoordiger van den paus bij den koning der Belgen aan. De nuncius begaf zich terstond [naar het ministeriewaar hij eene conferentie had met den minister van buitenlandsche zaken, prins De Caraman-Chimay, die hem spoedig een tegenbezoek bracht. De nuncius heeft een eigenhandig schrijven van den Paus voor koning Leopold medegebracht. Zondag is dc heer Woeste te Aalstde hoofdplaats van zijn kiesdistrictop schitterende wijze gevierd. Aan loftuigingen en bcwierooking heeft het niet ontbrokenen zijne bewonderaars hebben hem verzekerd dat hij tijdelijk het slachtoffer van den haat der liberalen weldra weder op dc plaats zou wezen welke hem toe komt. De heer Woestedie zichzelven met buitensporige bescheidenheid bij Periclas verge leek troostte zich in de gedachte //dat het bestuur berust in de ijverige en nauwgezette handen van zijn vriend Beernaert". De manifestatie te Aalst is, zooals in Belgie te doen gabruikelijk isnatuurlijk vergezeld gegaan van eene kloppartij waarin weder eenige bloedige koppen geslagen zijn. De politie heeft handen vol werk gehad en een aantal arrestaties bewerkstelligd. Het cijfer der gewonden moet groot zijn. De lndependar.ee beschuldigt de manifestantenaanleiding tot het gevecht ge geven ie hebben door een 7-tal liberalen, die voor een koffiehuis zatenzonder provocatie de voor hen staande glazen met inhoud in 't gezicht te werpen. Het feit is voor Belgische manifes tanten niets ongewoons wel ongewoon zou het zijnindien 7 Belgische liberalen eene clericale manifestatie zwijgend zouden hebben aangezien. In de kamer heeft de minister-president Brisson bij cle behandeling der voorstellen om het vorige ministerie in staat van beschuldiging te stellen namens de regeering verklaard dat zij de kamer uituoodigt e prise en consideration te verwerpen daar hel nutteloos is kort vóór de verkiezingen onvruchtbare discussiën te openen, die geen ander gevolg kunnen hebben dan de hartstochten in gisting te brengen. De regeering onthoudt zich van het aannemer, van eenige con clusie maar vraagt de kamer een debat te be korten dat den kostbaren tijd zonder eeoig voordeel verloren zou doen gaan. In het centrum werd deze verklaring langdurig toegejuicht. De kamer verwierp met 322 tegen 153 stemmen de prise en consideration van het voorstel. De kamer heeftna een langdurig onder zoek in de zaak van Rivière besloten hem niet onmiddellijk in staat van beschuldiging te stellen, maar de zaak nader te onderzoeken. De senaat heeft het verdrag met Annam goedgekeurd. Uit Tamatave wordt van 8 Mei gemeld dat aldaar het gerucht verspreid wordtdat de eerste minister der Hovas is gedood. Na de plechtige begrafenis van Victor Hugo heeft de aartsbisschop van Parijs bij den minister van eeredienst geprotesteerd tegen de onttrekking van het Pantheon aan den katho lieken dienst. Hierop heeft de minister Goblet geantwoord dat de aartsbisschop door den vorm en den inhoud van het protest zijne rechten is te buiten gegaan. De gevoelensdie hij heeft ondervonden rechtvaardigen niet een afwijking van de ge bruikelijke taal en vau de plichtendie de aartsbisschop tegenover de regeering behoort in acht te nemen, en geven hem geen recht hare daden en aigemeene politiek te beoordeelen. De minister besluit met er op te wijzen, dat zijn houding niet geschikt is om de vredelievende verhouding tusschen kerk en staat te bevorderen. De door de regeering naar Valencia gezondene geneeskundige commissie heeft na onderzoek verklaard dat de Aziatische cholera te Valencia en in een twintigtal grootere en kleinere plaatsen der provincie van dien naam heerscht. Te Valencia waren zes gevallen dier ziekte onder de gevangenen iü het bagno en in eene der voorsteden voorgekomen. Te Castellon Albacete en Sagonta heeft de cholera zich geopenbaard. Het aantal cholera- lijders te Jativa Alcira en in andere plaatsen der provincie is naar luid van een telegram in den Temps, toenemende. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verbod aan dr. Ferran om met de inenting voort te gaan totdat er deswege een nader on derzoek zal hebben plaats gehad, ingetrokken. Een nader bericht meldtdat ook te Alicante de cholera is uitgebroken. De minister van koloniëu heeft de Cu- baansche begrooting bij de Cortes ingediend. De uitgaven bedragen 31,500,000 piasters de in komsten 27,500,000 piasters. De vier millioen, noodig tot dekking van het tekortzullen door de Spaansche bank voorgeschoten worden. De minister kondigde de uitgifte e6ner subsidiair door de Spaansche schatkist gewaarborgde leening voor Cuba aan bestemd ter voorziening in de tekorten der drie laatstverloopen dienstjaren. Deze leening, groot honderd millioen fr., zal 6 pet. rente dragen en in vijftien jaren aflosbaar zijn. MADRID, 5 Juni. Te Valencia kwamen gisteren 8 choleragevallen voorwaarvan 2 met doodelijken afloop. In de andere provinciën en te Madrid is de gezondheidstoestand goed. Gladstone deelde in het lagerhuis mede dat de onderhandelingen over de vaststelling van Afghanistan's grenzen nog niet zijn geëindigd. Op de vraag betreffende den scheidsrechter in de Pendjeh-quaestie zal hij morgen antwoorden. Chamberlain richtte Woensdag tot zijne kiezers te Birmingham het woord. Hij hield vol dat de verbetering van den toestand in Ier land was toe te schrijven aan eene welwillende wetgeving veel meer dan aan dwangmaatregelen. Omtrent de Afghaar.sche qurestie zeide hij, dat zij weldra voorgoed en bevredigend zal uit den weg geruimd zijn en omtrent Egyptedat En geland er naar streeft om aan dit land zijne onafhankelijkheid te verzekeren. Het ware onduldbaar (zeide de spreker), indien ons vertrek het teeken wierd voor eene andere mogendheid om eene overheerschende stelling in Egypte in te nemen wij hebben het recht te rekenen op eenigen waarborgdat de andere mogendheden even belangeloos zullen zijn als wij. Omtrent den omvang der verwoestingen door de aardbeving in de provincie Kasjmier aangericht, loopen de berichten zeer uiteen. Hoe wel Reuter seintdat de gevolgen der aard schokken niet zoo groot zijn als men eerst ge meld heeft bevestigen berichten uit andere bronnen de inlichtingen die het eerst omtrent de ramp zijn gezonden. Te Kasjmier zelf moeten 50 Engelsche soldaten en 40 inlanders gedood zijn. Te Sirinagor zijn 50 soldaten en 90 in landers gewond. Het paleis van den Mahrajaha en dat van den Engelschen resident zijn vernield. Te Sopor is de moskee ingestort en zijn 200 personen onder de puinhoopen begraven. Volgens nadere berichten omtrent de ont ploffing in eene steenkolenmijn in het graafschap Durham zijn de 300 personen die men aan vankelijk verloren waandein veiligheid terug gevonden maar men vreest dat 22 personen door de ontploffing omgekomen zijn. LONDEN, 5 Juni. In het lagerhuis heeft Childers medegedeeld, dat als de toestand sta king der militaire voorbereidingen blijft toelaten, van het crediet van ^11 millioen slechts 9 millioen verbruikt zijn. Hij stelt op dien grond voor vermindering van de jongste verhooging der belasting op gedistilleerd met een sh.verder dat de verhoogde bierbelasting slechts van kracht zal zijn tot 31 Mei 1886 en eindelijk dat de wijnaccijns geene verandering zal ondergaan. Gladstone heeft medegedeeld dat de regeerin gen van Rusland en Engeland tot eenstemmig heid zijn gekomen ten aanzien van de punten der Pendjeh-quaestiewelke aan scheidsrechte- lijke beslissing onderworpen zullen worden, en ten aanzien van de keuze des scheidsrechters. Het overeengekomene is echter nog niet in den defini tieven vorm vastgesteld en aan den scheidsrechter is door beide regeeringen nog geene uitnoodiging gezonden. 5 Juni. De Gazette kondigt Engeland's protectoraat over de Niger-districten af. 5 Juni. In het hoogerhuis heeft Granville de verwachting uitgesproken dat de onderhan delingen der Suezkauaal-commissie vóór het einde der volgende week afgeloopen zullen zijn. Hij kan over de bijzonderheden geene mededeelingen doen maar zegt dat de beraadslagingen plaats hebben op den grondslag van zijne circulaire van 1883. In het ontwerp-verdrag zijn weliswaar enkele bepalingen gebracht, waarover discussie ontstond of zij niet buiten de grenzen der circu laire vallenmaar de Engelsche commissieleden hebben daaromtrent het noodige voorbehoud ge maakt. Naar aanleiding van het feit dat Berlijn eerlang een centraal-station voor electrische verlichting rijk zal zijn deelt de B. B. C. het een en ander over een dergelijk station mede, dat sedert anderhalf jaar te Milaan in werking is. De aanvrage om elcctrisch licht is zoo groot, dat het aantal stoom- en dynamo machines reeds van zes op tien moest worden gebracht; zoodra die uitbreiding zal hebben plaats gevondenzal de maatschappijin een omtrek van ongeveer zeshonderd meters, negenduizend lampen kunnen voeden, welk getal thans slechts 5530 (waarvan 2890 in het Scala-Theater) bedraagt. De exploitatie-kosten worden te Milaan voort- duiend minder hei verbruik van branstof per uur en lamp bedraagt thans nog maar 350 gram tegen 500 gram in den beginne.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1