De Antwerpsche tentoonstelling, Italië. Rusland. Afrika. Amerika. BINNENLAND. Rusland 20 4% 1869. No 602124, 975691, 985612, 985615. Opmerking verdientdat het electrisch licht in het groote «hotel Continental" ten volle de tevredenheid opwekt. Aanvankelijk waa men er voor bevreesd dat de logeergasten niet met de behandeling der gloeilampen vertrouwd zouden zijn; de ervaring heeft echter geleerd dat, dank zij de in ieder vertrek opgehangen gebruiksaan wijzing alle gasten tot nog toe het gebruik der beide knoppen begrepen die voor het. aansteken en uitdraaien der lampen dienen. Niemand heeft den wensch geuit dat de be ruchte «bougies" mochten terugkeereu en geen enkel reiziger heeft er zich over beklaagd dat de post voor dat artikel niet meer op de reke ningen voorkomt. In Duitschland begint men met goed gevolg jonge raven in plaats van postduiven af te richten. De duiven werden nog als eens een prooi van roofvogelsen dat heeft het verloren gaan van vele berichten ten gevolge. De raven voldoen uitstekend ook wat de snelheid aangaat. Woensdag middag is te Kreuznach een hevige brand uitgebroken. Bij afzending van het berichtten 4 urewaren er reeds een aantal huizen vernield en was er uit de omlig gende plaatsen om hulp geseiad. Het onheil had plaats iu het oudste gedeelte der stad. Het was een bonte hoop, misschien een 2000 man sterk die ter herinnering aan den derden verjaardag van Garibaldi's overlijden den 2den deEer in optocht naar het Kapitool trok. Men vond er broederschappen van verschillende soort bijeen, monarchalen zoowel als republikeinen, niet enkel Italianen ook Fianschen en Spanjaarden. Een sterk gekleurd anti-clericalisme was de band, die hen bijeenbracht. Onder de banieren werden twee roode opgemerkt, getooid met de Phrygische muts. (Er waren meer roode vaandelsmaar deze waren zonder tooisel.) Aanvankelijk werd de Garibaldi-hymme aangeheven ook Victor Hugo werd in geestdrift herdacht. Maar er kwam spoedig verandering. Weg met den paus! dood aan de priesters enz. waren de overheer- schende kreten. Ook Oostenrijk kreeg zijn deel in het gegalm. Weg met Oostenrijk Leve Oberdank De politie en de karabiniers maak ten een einde aan deze manifestatie, nadat ver scheidene schreeuwers in verzekerde bewaring waren genomen. Het spoorwegongeluk te Rostov aan den Don is veel ernstiger geweest dan eerst bericbt werd. Ruim 70 personen werden gewond negen kwa men terstond om het leven en zes overleden na derhand. De gewonden werden in vier rijtuigen naar Novotcherkask gezonden. Het bestuur van den spoorweg wijt het on geluk aan een kwaadwilligen aanslag. Maar van andere zijde wordt beweerd dat de weg in een slechten toestand was. ZANZIBAR2 Juni. Volgens het tractaat tusschen Duitschland en Simbahet hoofd der opstandelingen, te Lamo gesloten, heeft Duitsch- lands vertegenwoordiger van den sultan van Zan zibar de schorsing der vijandelijkheden tegen Simba gevraagd. De gevolmachtigde van den sultan heeft te Chagga en te Klimanjaro deputatien ontvangen van de inlandsche hoofden, die een verzoekschrift aau den sultan overhandigden om zijne vlag te hijschen op hun grondgebied. De sultan nam de suzereiniteit over dat grondgebied aan. De sultan van Zanzibar heeft een handelstrac- taat met Italië en Belgie gesloten. De groote werkstaking in de Amerikaansche ijzerfabrieken welke reeds sedert geruimen tijd dreigde, is nu begonnen. Al de ijzer- en staal fabrieken tea westen van de Alleghanybergen en ten noorden van de Ohio zijn gesloten, en 100.000 mannen zijn nu zonder werk. Vooral te Pitts burg is de toestand treurig. De aanleiding tot de werkstaking is een loons vermindering van 20 of 25 percentwaartoe de fabrikanten door de lage marktprijzen gedwon gen zijn. Als de werklieden niet toegeven, zul len de fabrieken wel den geheelen zomer gesloten blijven. De slapte in den handel is zoo groot als nooit te voren. De oorzaak daarvan is overmatige voortbrenging, welke een gevolg was van de beschermende rechten. Geen tak van nijverheid in Amerika is zoo beschermd als de ijzer-indus trie en geen verkeert in een zoo treurigen toe stand. Waalwijk, 6 Juni 1885. Openbare vergadering van den gemeente raad op Maandag 8 Juni voorm. 11 ure. Aan de orde 1. Onafgedane zaken. 2. Ingekomen stukken. -— De secretaris van 's-Grevelduin-Kapelle, F. G. Götteis den eersten Pinksterdag op reis gegaan en nog niet teruggekeerd. Hij had permissie tot Woensdagavond 27 Mei maar uit Utrecht schreef hij aan de weduwe Heinbij wie hij in de kost was en die zich ook op reiste Groningen bevond dat hij niet zou terugkomen vóór 3 Juni. Toen de weduwe Hein van haar uitstapje was teruggekeerd bleek al spoedig, dat hare effecten, benevens het voorradige bankpapier waren verdwenende plaatswaar zij die geborgen hadschijnt zij den secretaris, die haar vertrouwen had weten te winnen, te hebben opgegevenopdat deze dezelve in veiligheid zoude kunnen brengen, indien er soms gedurende hare afwezigheid brand mocht ontstaan. De justitie is met de verdwijning van den secretaris en van de geldswaardige papieren in kennis gesteld. Vermist zijn de volgende stukken Rusland 100 472% l860- Serie 88 no 5439, serie 540, no 50691, serie 548 no 51406. Rusland 20 4°/0 1867. No 37083, 172552, 248035. Tot nu mocht in aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde geen hooger bedrag dan 5000 fr. met de weieldpost verzonden worden. Thans is op het wereldpost-congres te Lissabon dit bedrag tot 10.000 fr. verhoogd, op voorwaarde dat alle aanspraak op vergoeding vervalt, zoo de verzender opzettelijk onjuiste opgave heeft gedaan. Verder kan voorlaan de afzender een ambtelijk bericht verlangen dat de gelden behoorlijk zijn ontvangen. Postpakketten mogen in het vervolg 5 kilo zwaar zijn tot nu slechts 3. Alle deze en nog meer verbeteringen treden 1 April a. s. in werking. De exploitatie maatschappij kondigt de uitgifte van gecombineerde rondreisbiljetten door Nederland en België aan deze rondreisbiljetten, welke volgens de aanwijzingen der reizigers zelveu worden samengesteld en slechts minstens 400 kilometers behoeven te omvatten zijn 20 dagen geldig, terwijl de prijzen ongeveer 30 pet. lager zijn dan die volgens het gewone tarief. De lange termijn van geldigheid stelt de rei zigers in staatom voor zeer billijken prijs aan een bezoek der wereldtentoonstelling te Antwerpen eea reisje naar de meest bezienswaardige plaatsen in België te veibindeu. Zoo is bijvoorbeeld de prijs van een rondreis- biljet UtrechtAntwerpenBrusselNamen LuikSpaLuikEindhovenUtrecht in de I klasse f21,03 en in de II klasse f 15.95. Omtrent den hoogbejaarden notaris teBladel, den heer F. J. C. Meijerwiens overlijden v:ij dezer dagen hebben medegedeeldbevat de Meierysche Courant eenige bijzonderheden, waar aan wij het volgende ontleenen Dinsdag namiddag had de krasse grijsaard nog eene wandeling gemaaktdes nachts voelde hij zijn einde naderen, in den morgen ontsliep hij zacht en kalm haast ongemerkt. Tot daag9 voor zijnen dood verrichtte notaris Meijer zelf nog al de werkzaamheden aan een notariaat verbonden eene openbare verkooping, in den loop van deze week te houden had hij reeds aangekondigd. De heer Meijer werd geboren te Hoogloon in 1792 en den 19 Januari 1820 tot DOtaris be noemd te Bladel. Kort daarna benoemde koning Willem II hem tot burgemeester dezer plaats, en eenige maanden later werd hij ook tot lid van den raad gekozen. Tot 1848 bleef hij het ambt van burgemeester vervullen. Daar de nieuwe grondwet echter bepaaldedat het ambt van notaris niet vereenigbaar was met dat van bur gemeester, vroeg en verkreeg hij toen zijn eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Lid van den raad bleef hij schier tot zijn dood. Gedurende de Belgische omwenteling werd burgemeester Meijer opgepakt en als gijzelaar mede naar Antwerpen gevoerd waar hij eenige dagen in arrest doorbracht. Te Breda is in den nacht van 1 op 2 Juni jl. eene glasruit bij den horlogemaker Nissen stuk geslagen en ontvreemd 1 gouden dames horloge met Romeinsche cijfers poppetjes op de achterkast gegraveerd en een daaraan bevestigde ketting van zoogenaamd Russisch zilver; 1 gouden remontoirhorloge met Romeinsche cijfers. Van dezen diefstal wordt verdacht Johannes Franciscus Putte 23 jaren smid, geboren te Goes, wonende te Breda lengte middelmatig kleeding lange bruine demisaisou donkere aan de pijpen verstelde broekwinterpet zonder klep. De commissaris van politie te Breda verzoekt op sporing aanhouding en bericht. Aan een 15 jarig dienstmeisje te Breda was het bekend dat een knecht in denzelfden dienst eene som van p.m. f150 in eene kist bewaarde. Zij wist zich arglistig meester te maken van den sleutel der kist en nam uit deze f 33 weg. Eerst dezer dagen ontdekte de knecht deu diefstal, waarop hij onmiddellijk de hulp der maréchaussee inriep. Het meisje bekende den diefstal te hebben gepleegd en verklaarde dat nog 9 rijks daalders in den tuin verbergen waren. Een 5jarige knaap te Dongen zette zich op de koppelplaat tusschen de locomotief en een personenwagen van de tot rangeeren gereed staande stoomtram. Door den schok bij ach- terwaartsche bewegingviel hij en zou oogen- blikkelijk gedood zijn had niet de wisselwachter den machinist gewaarschuwd, zoodat door beider beleid het ergste voorkomen werd. Toch, hoewel uiterlijk slechts licht gewondverkeert de knaap iu levensgevaar wegms bersenbeleedigitig. Te Bergen op Zoom is een jongeling van 23 jaaf, door het omslaan van het zeil vaneen bootjete water geraakt en ondanks alle aan gewende pogingen verdronken. Dinsdagnacht is de woning van den tim merman en koffiehuishouder C. Brouwers te Made (N.-B.) met den geheelen inboedel afgebrand. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Drie brutule diefstallen bij nacht hebben deze week te Breda door het stuk slaan van ruiten in winkels plaats gehad. Op die wijze heeft men bij een bakker brood bij een siga- renhandel zes kistjes sigaren en bij een horlo gemaker twee gouden horloges gestolen. De tweede diefstal had plaats in een huis in de Langebrugstraatschuin tegenover het politie bureau gelegen. Het hoofdbestuur der Noord-Brabantsohe maatschappij van landbouw is erin geslaagd van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen voor hare leden eene vermindering in de vrachtprijzen te |verkrijgen en wel op den voet zooals hierna wordt omschreven I. De vermindering wordt slechts verleend indien geheele waggonladingen worden aangevoerd. II. Zij zal vijf procent bedragen van de door de exploitatie-maatschappij genoten vracht, indien er meer dan 300 maar minder dan 400 wag gons per jaar worden aangevoerd, en tien percent van dien vrachtprijs indien er meer dan 400 waggons worden ontvangen. De vijf en de tien procent zullen alsdan over alle waggons worden berekend. III. De vrachtvermindering wordt toegestaan voor waggons. A. Koeken en lijnmeel, (veevoer der) verzonden van de stations Groningen, Hoo- gezand, Dordrecht, Venlo en Zaandam. B. Voor waggons meststoffëu verzonden van Amsterdam en Utrecht en C. Voor waggons guano van Rotterdam. Alles naar plaatsen in Noord-Bra bant. IV. Om het getal van 300 en 400 te berei ken zullen wagenladingen guano van Antwerpeu, kainiet van Luik en pulp en schuimaarde (on verschillig van welke stations) naar alle stations in geheel Noord-Brabant, worden raedegerekend. Vermindering van vrachtprijs kan echter hierop niet worden toegestaan. V. Teneinde van deze korting te kunnen ge nieten moeten de waggons geadresseerd zijn aan leden der Noordbrabantsche landbouw-maat- schappij of aan eene afdeeling en wel in het tijdstip, loopende van 1 Juni 1885 tot 31 Mei 1886. VI. De vrachtbrieven moeten in bezit zijn van den algemeenen secretaris-penningmeester aan wien ze direct of door bemiddeling van het bestuur der afdeeling per 3 maanden moeten worden opgezonden. Na 1 Juni 1886 zal de algemeene secretaris penningmeester met de maatschappij tot exploi tatie van staatspoorwegen afrekenen. De eene helft van de som, die alsdan ontvangen wordt, zal vervolgens onder degenen verdeeld worden, die vrachten betaalden van goederen onder num- nuramer III omschreven prorato hetgeeD ieder betaald heeftterwijl de wederhelft zal worden verdeeld onder hen, die medewerkten om aan het getal waggons te komen, prorato ieders ontvangst van aantal waggons. Wordt b. v. f 2000 terugontvangen in min dering der vracht van 1000 waggons ieder van f 20 dan wordt aan ieder die f 20 betaalde vijf procent of f 1 terugbetaald. (Te zamen f1000.) f 1.— De overige f 1000 worden omgeslagen over de 1000 waggons evengenoemd en die sub IV vermeld Stel dat dit ook 1000 wagens is, dan krijgen de sub III genoemde alsnog 1/2ooo die f 1000 te rug of - 0.50 Samen f 1.50 En voor ieder der sub IV omschre- vene waggons f 0.50 Het hoofdbestuur hoopt dat van deze voor- deelinge aanbiedingwaarvoor de maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen lof verdient, door velen zal worden gebruik gemaakt en dit voor velen eeo prikkel te meer zal wezen om lid te worden van de Maatschappij van Land bouw, die zich ten doel stelt de bevordering van den landbouw iu ons dierbaar gewest. Woensdag nacht te ongeveer 12 uren woedde in het dorpje Lage-Zwaluwe een vrij ernstige braud. Een huis bewoond door twee gezinnen, brandde geheel afzonder dat van den inboedel iets hoegenaamd werd gered. De eene bewoner ontkwam nauwelijks aan het gevaarterwijl de anderewiens inboedel goed verzekerd isop het oogenbiik afwezig was. Men doet onderzoek naar de oorzaak van den brand. Woensdag namiddag had de machinist van de Telegraaf (passagiersboot tusschen Antwerpen en Rotterdam) het ongeluk met den arm tusschen de machine te geraken waardoor hem een groot gedeelte van den arm verbrijzeld werd en on getwijfeld amputatie van den arm zal moeten plaats hebben. Het verhaal dat onlangs te Doesburg een geval van schijndood zou voorgekomen zijn bij een soldaat in het hospitaal aldaarblijkt volgens de Arnh. Ct.onwaar geweest te zijn. De begrafenis was wel op den bepaalden dag niet doorgegaandoch dit kwam doordien de ouders van den overledene nog niet waren over gekomen den volgenden dag is het lijk begraven. Naar thans gemeld wordtheeft de officier van gezondheid Riedelte Doesburg, eene aan klacht ingediend tegen het blad de Graafschapbode, dat het onjuiste bericht had verspreid en daaraan een afkeurende gevolgtrekking had verbonden ten nadeele van het geneeskundig toezicht in het hospitaal. Op de spoorweglijn VenlooMaastricht is jl. Maandag tusschen Bunde en Beek-Elsoo eene poging gedaan om den trein te doen ontsporen. Er waren een groot aantal ijzers op de baan gelegd. Gelukkig werd het door den machinist tijdig bemerkt. De justitie doet ijverig onder zoek. Uit Utrecht wordt gemeld Woensdagnachtte ongeveer kwart na vier uren, ontdekte de brugwachter aan de Tolsteeg- brug Cubes, dat de rook door de dakpannen van het koffiehuis De Zwaan drong. Onmiddellijk snelde hij op de woning toe drong die binnen, wekte de bewoners die nog in diepe rust lagen, en nam twee kinderen met zich uit eene reeds geheel met rook gevulde kamer. In den gang sloegen hun de vlammen reeds tegen en de meid, die boven sliep was den terugweg afgesneden; ook deze redde echter Cubes die haar bij haren sprong uit het niet zeer hooge venster opving. De brandweer was spoedig ter plaatse en deed wat zij vermochtmaar kon niet verhoeden dat een groot gedeelte \an de woning totaal uit brandde. Oorzaak is onbekend. Donderdagmiddag, ten ongeveer 4 ure, ontstond te Papendrecht brand in de hooiperscrij vau den heer Ph. v. d. Graaf. De groote hoe veel hooi, welke daar aanwezig was, stond wel dra in lichtelaaie, evenals een met hooi belaiLn aak, welke in het haventje achter de werf lag te lossen. De brandbaarheid van het hooi welke verhoogd werd doordat het gedurende enkele dagen door de zon was uitgedroogd, ge voegd bij de onvoldoende hulp om te blusschen, was de oorzaak, dat ook de belendende huizen, evenals die aan de overzijde, weldra vuur vatten. 20 a 25 woningen, waaronder kapitale, zijn ge heel of gedeeltelijk uitgebrand. De oorzaak dat die ramp zulk een omvang heeft genomen i9 voor het grootste deel te wijten aan den lagen waterstandwaardoor de twee spuiten van Papendrecht, na cenigen tijd gepompt te hebbengenoodzaakt waren op te houden, daar voor het grootste deel modder werd op gepompt. Wel had meu meer water kunnen krijgen, zoo de slangen langer waren geweest e:i men tot verder verwijderde slooten had kun nen komen. Men kan zich de ontsteltenis voorstellen, die zich van het geheele dorp had meester gemaakt, daar men geen hulp kon verleenen en genood zaakt was alles lijdelijk aan te zieu. Toch, ai heeft de brand onberekenbare schade aangericht, zou nog meer in de asch gelegd zijn, wanneer men niet door met emmers water in het laatst aangetaste huis te werpen, den voortgang der vlammen had gestuit. Dit werd nog veel ver gemakkelijkt, toen twee afdeelingen pontonniers, welke zich op den Staart oefenden, waren aan gerukt en geregeld elkaar emmers water aan gaver. om die vervolgens in het laatst aangetast perceel te werpen. De aanblik van het tooneel van den brand is ontzettend vrouwen en kinderen zitten schreiende de vernieling van have en goed te aanschouwen, welke nog meer aandoet, w anneer men weet dat bijna niets van het verbrande is verzekerd. Van de oorzaak van den brand is tot nog toe niets bekend. De Middelb. Ct. bevat een teleurstellende tijding voor onze tuiniers. Naar zij verneemt is de oogst van groenten en vruchten in Enge land zoo groot, dat de van elders aangevoerde producten tot buitengewoon lage prijzen worden verkocht. Hollandsche asperges zijn onverkoop baar, terwijl prachtige Fransche in bossen van 60 stuks, voor 30 cent per bos geveild worden. De anders zoo gewilde onrijpe kruisbessen bren gen zeer lage prijzen op, daar de Engelsche oogst kolossaal moet zijn en de inlandsche soor ten altijd de voorkeur genieten. De in onze provincie (Zeeland) dit jaar nagenoeg geheel mislukte meirapen brengen ftauwelijks de helft der gewone prijzen op, terwijl de aanvoer van nieuwe Egyptische uien reeds vrij belangrijk is. De tuiniers zullen zich dus op lage prijzen moeten voorbereiden en door de groote aanvoe ren uit Holland wel genoodzaakt worden zeer lage eischen te stellen. Donderdagmiddag had te Zaandam een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heer H. H. Remme, kruidenier aldaar, zou eenige flesschen met spiritus vullen, doch had de onvoorzichtigheid daarbij een pijp tabak te rooken. Toen een paar flesschen ge vuld waren, ontplofte ineens de geheele massa. Men denkt dat een vonk uit zijn pijp in het vocht is gevallen. In een oogwenk stond de werkplaats in brand en vol rook, doch door spoedige hulp der buren mocht men er in slagen den brand met emmers water te blusschen. De schade is betrekkelijk nog al aanmerkelijk, daar de kruiken, welke gevuld met rum en cogna# stonden, alle gesprongen zijn. De eigenaar is er gelukkig zonder brandwonden afgekomen. [Van onzen particulieren correspondent V. Wat zag het er bij ons te Amsterdam op de koloniale tentoonstelling toch gezellig uitZoo dra ge den voet zettet op het terrein, wapperde u vroolijk uwe nationale vlag tegen, onverschil lig van welke nationaliteit ge ook wezen mocht. Het park, door een water in tweeën verdeeld, gaf een eveo afwisselenden als aantrekkelijken aanblik. Hier werkte een reusachtige stoomkraan, daar verhief zich een scheepsmast hoog in de lucht. Voer de pers was een schilderachtig gebouwtje, ik mag wel zeggen gebouw, opgericht,. Hier stond ge voor het keurige paviljoen, waar een Indisch orkest de gamalang liet hooron, ginds voor een

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2