Nummer 47. Donderdag 11 Juni 1885* 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN BUITENLAND. België. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. SCHUTTERIJ. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend: Dat de commissie, ingevolge art. 15 der wet belast met het onderzoeken nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling ot uitsluiting van den dienst der schutterij zijr. ingebracht, hare eerste gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Maandag den 15n Juni eerstko mende, tot onderzoek van hen, aan wie, of de redenen waaromin het voorgaande jaar voor waardelijk vrijstelling is verleend en die door lichaamsgebreken voor den dienst ongeschikt zijn geworden. Wordende de belanghebbende personen ten overvloede uitgenoodiga, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet gevorderdalsnog, voor zoo verre zulks niet alreeds is geschied2 dagen te voren ter secretarie alhier over te leggen. Terwijl eindelijk aan de betrokken personen wordt bekend gemaakt, dat zij stiptelijk op de door de voornoemde commissie daartoe bepaalde tijdstippen voor dezelve moeten verschijnenals zullende zijdie dit mochten verzuimen, gehou den worden geene redenen van vrijstelling te hebbenen voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebbende, niet vallen in ae termen van art. 3, a, b, c, l en m en artikel 4 der wetbij de schutterij worden ingelijfd tot zij in een volgend jaar hunne reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze 'worden af gekondigd en aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 8 Juni 1885. De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. *-A1 9 OPENBARE VERGADERING van Maandag 8 Junivoorin. 11 uur. Afwezig de leden Timmermans Wz., Timmer mans van XureuhoutHolïmans en Baijens. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen. De heer Van Es heeft geene aanmerking op de notulenalleen wil hij opmerken, dat hij in de vorige vorige vergadering gezegd heeftdat er een beslnit genomen was om aan de nor maalschool vuur en licht kosteloos te verstrekken. De voorz. antwoordde 't zelfde, dat hij reeds de vorige vergadering had gezegd, namelijk: dat hij eene som van f75 op de begrooting voor 85 had gevonden en zich dus verplicht achtte die in rekening to brengen van dat besluit wist hij niets; in dien tijd was hij ziek geweest. Is dat besluit genomen dan is er geen praat meer van. Maar, al was er geen praat meer van toch praatte de voorzitter er maar over door de gemeente gaf reeds de lokalen en de meu belen voortdurend vuur en licht geven aan de normaalschool zou nog al veel kosten hij had er zich niet trachtten af te maken maar dien post op de begrooting gevonden enz. enz., totdat eindelijk de heer Van der Heijden hem verzocht de aan de orde zijnde onderwerpen in behande ling te nemen, daar reeds besloten was voor 84 niets in rekening te brengen. Nu ja, dit was wel zoo, maar toch weuschte de voorzitter den raad te laten stemmen over een voorstel, dat hij deed, dat de raad zou be sluiten voor 84 niets in rekening te brengen en voor 85 te handelen naar omstandigheden. Dat vonden de heeren echter niet uoodig, omdat een dusdanig besluit reeds in 1884 was genomen; en, toen geen der ledeu er verder over sprak zou de voorzitter er maar voor houden, dat de raad bij acclamatie had goedgevonden over 1884 niets voor vuur en licht aan de normaalschool in rekening te brengen en voor 85 te handelen naar omstandigheden een tweede editie dus van het in 1884 genomen besluit; waartoe dit moest dienen waarschijnlijk om te bewijzen dat de voorzitter niet getracht had zich er van af te maken (zie ons vorig verslag.) Nu kregen wij de benoeming van een kwee- keling aan de openbare school. In de vorige vergadering was deze zaak in den raad behan deld en besloten dezelve te stellen in handen der schoolcommissie. Deze heeft zich van die taak gekweten en een voordracht gedaan. (Dit is niet in den raad gezegdmaar dit hebben wij buitenaf vernomen.) De heele discussie in de vorige raadsvergadering en al het werk der schoolcommissie blijkt nu nutteloos te zij:» geweestwant de voorzitter was tot de ontdekking gekomen, dat, krachtens artikel zooveel en zooveel van die en die wet, de raad met de benoeming van een kweekeling niets te makeu had. Deze moest worden benoemd door het hoofd der school, onder goedkeuring van den arrondis- sements schoolopziener, nadat de raad vooraf het salaris had vastgesteld. Het jongmensch nu dat door de schoolcommissie was voorge dragen maar dat wellicht voorzag dat hij niet zou zijn de uitverkorene van het hoofd der schoolhad zijn verzoek om als kweekeling te worden aangesteld, wijselijk ingetrokken. Daar zat nu de raad met zijne opdracht aan de schoolcommissie, daar zat nu de school commissie met hare voordracht aan den raad te kijken. De heer Van der Heijden wenschte wel te weten hoe het kwam, dat deze zaak de vorige vergadering door den raad was behandeld. Dat kwam, zeide de voorzitteromdat het hooger toezicht niet volkomen op de hoogte schijnt te zijn geweest. Compliment aan 't hooger toezichtNeen dan zijn B. en W. van Waalwijk anders op de hoogtedat is de vorige vergadering gebleken, toen zij zeiven voorstelden den kweekeling Vau Baardwijk door den raad te doen benoemen. Foeiwat een schande voor zoo'n hooger toe zicht Nadat de raad op voorstel van dr. De Haan, besloten had het salaris van den door het hoofd der school, onder goedkeuring van den arron- dissements schoolopziener aan te stellen kwee keling te bepalen op f 20 per maandwelk salaris niet wordt uitbetaald direct aan den kweekelingmaar aan het hoofd der school, die het dan verder aan den kweekeling zal ter hand stellen werd overgegaan tot stemming over het voorstel van den heer Baijenswaarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt.' Dat voorstel betrof het toekennen van f 200 als salaris aan den directeur der gasfabriek Van Dijk, »oor verrichte werkzaamheden ten behoeve der gemeente als bouwkundige, gedurende 1884 en 1885 tot de trottoirs gereed zijn. B. en W. hadden voorgesteld 150 a 175 gulden. Het voorstel Baijens werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen vóór, de leden Van der Heijden Van HeijstMombers en Zijlmans tegen Quirijns, Van Es en de Haan. Nn vernamen wij dat ged. st. de gemeentere kening over 1883 hebben gesloten en vastgesteld in ontvangst op f 58543,915. in uitgaaf op f 56189,49, dus met een batig saldo van f 2354,425, en dat zij hebben goedgekeurd de subsidie van f 200 aan de feestcommissieen van f 60 aan de harmonie l'Espérance een en ander namen wij voor kennisgeving aan. Het verslag omtrent den toestand van het lager onderwijs werd ter visie voor de leden gelegd. Mijnheer Van Heijst, die de eer heeft voor zitter te zijn van de commissie voor de trottoirs, door den raad aangewezen om B. en W. bij den aanleg behulpzaam te zijn maar welke commissie in langen tijd niet meer is gehoord zou graag weten hoe het met de trottoirs is gelegen; een tijd lang is er ijverig aan gewerkt; maar nu schijnt het zoo maar stilletjes te gaan; avanceeren doet het niet en aan de haren ziet hij ook niets van aanvoer van steenen of banden. De zaak van de trottoirsantwoordde de voorzitter marcheert zeer goed. Vandaag komen ze nog klaar tot aan de Putsteeg. Het getal banden, dat moet geleverd worden in plaats van afgekeurde, zal binnen eenige dagen hier zijn althans zoo veizekert de leverancier; als dat waar blijkt te zijn dan is het plan van B. en W. de trottoirs nog voor de kermis tot aan het einde der gemeente klaar te hebben. Volgens Van Dijk zullen wij nog een aantal klinkers noodig hebben dit is hoofdzakelijk veroorzaakt door de omstandigheid, dat vele ingezetenen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om het overschietende gedeelte hunner stoepen tegen den gestelden prijs te laten bijwerken. Noemens waardige!) tegenstand hebben B. en W. niet ondervonden met een weinig toegeven van beide zijden is alles tot een goed einde gebracht. Voor kermis dus, mag mea veronderstellen, zullen de trottoirs gereed zijn. Ten slotte hielden de raadsleden eene heele bespreking over sproeimachines, over de al of niet noodzakelijkheid daarvan voor onze gemeente, over de kosten van aanschaffen en van in wer king stellen over de vraag of onze finaucien dc weelde van een sproeimachine veroorloven zij zonden zelfs een commissie van raadsleden naar de tentoonstelling te Antwerpen, om er daar een voor ons uit te zoeken en te koopen; ook de directeur der gasfabriek en de mecanicien Hendriks werden uitgezondendes noods met nog een deskundige, als zij bet niet af konden maar hel einde van alles was dat de verschil lende plannen zouden genotuleerd worden en B. en W. dan in een volgende vergadering rapport uitbrengen. Intusscben zou aan van Dijkdie aan den wethouder Van Es gezegd had dat hij er misschien wel iets op zou welen te vindenopgedragen worden te probeeren of bij de vettondie vroeger zulke negatieve besproeiingsresultaten heeft opgeleverd, niet wat kan opknappen en beter voor het doel geschikt maken. Hierna werd de vergadering gesloten. De reis van koning Leopold naar Belijn moet tot den herfst zijn uitgesteld. De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Zeit. zegt, dat de koning een brief van den Duitschen kroonprins heeft ontvangen waarin hij zegtdat de keizer den koning gaarne te Berlijn hoopt te zien, maar dat zijne familie en zijne geneesheeren van oor deel zijn dat liij voorloopig voor elke overspan ning moet gespaard blijven. De kroonprins ver zoekt derhalve den koning zijne reis lot den nazomer uit te stellen. Op dezen brief heeft de koning op dezelfde vriendschappelijke wijze ge antwoord. De vertegenwoordigers van het Vaticaan bij het hof te Brussel is Donderdag door den koning ontvangen. Dienzelfden dag ontviDg de koning de geloofsbrieven van den nieuwen gezant van Rumenië, den heer Mitillineo. De Noorweegsche stoomboot Heimdal, van Kragaroete Antwerpen liggende aan het oude dokhad stoom gemaakt om met laden te be- gipnen toen de donky (kleine stoomketel op het dek staande) onder de drukking van den stoom met een donderende slag ontplofte. Destukken van den ketel enz. vlogen met geheel de kapi teinskajuit naar alle kanten met verbazende kracht in het rond. De stuurman van een voorbijvarende stoom boot kreeg een gedeelte tegen dc beenen. Een telegrafist werd eveneeus door een stuk ijzer ge troffen. Aan de kade werden een douanier en een jongen omvergeworpen. De tweede machinist was op slag dood, de kapiteinsvrouw en een man aan boord werden zwaar gewond. De verwoesting is zeer groot, daar na de ramp ook dadelijk brand ontstond. Zware stukken ijzer werden op en over de huizen geslingerd. Een ijzeren ladder kwam op den zolder nevens het Hotel Coburg te recht, waar ook al de ruilen werden stuk geslagen. In één woord, een schip, d-t gedurende eenigen tijd een vijandelijk vuur heeft doorstaan, kan niet deerlijker gehavend zijn. Li-Hung-Chang heeft aan PateDÓtre eene dépêche van den vice-koning van Canton mede gedeeld aankondigende dat Liu-Hing-Puoc toe bereidselen maaktnaar Yunnan terug te trekken en Tongkin te ontruimen. Volgens een telegram van Lloyds uit Perim was aldaar het gerucht in omloopdat het Fransche adviesvaartuig Renard dat den 3 dezer Obok verlaten bad om naar Aden te vertrekken, met man en muis vergaan is. De Engelsche kanonneerboot Turquois diede Renard is gaan opsporen heeft er niets v«m ontdekt. Te Tunis is oen Fransch luitenant, zonder eeuige uittarting van zijne zijde aldus meldt Havas door een Italiaan in het aangezicht ge slagen bij het verlaten van den schouwburg, waar een Italiaansch operettengezelschap anti-Fransche gevoelens aan den dag had gelegd. De Italiaan deswege voor de rechtbank gebracht, is veroor deeld tot eene gevangenisstraf van zes dagen, maar het openbaar ministerie is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De veroordeelde is door Italianen en joden toegejuicht. Op last van het gemeentebestuur is de schouw burg gesloten. Generaal Boulangerbevelhebber der Fran sche bezetting, heeft eene dagorder uitgevaar digd, waai bij aan ieder militair gelast wordt ge bruik te maken van zijne wapens, telkenmale als hijzonder uittarting zijnerzijdsaangevallen wordt door iemand van welke nationaliteit hij ook zij. Aan de troepen is voorts aanbevolen in de straten niet alleen te gaan. Generaal Boulanger meldt Havas verder is besloten den bedoelden luitenant streng te straffen, als uit het onderzoek mocht blijken, dat hij zicht van zijn degen had kunnen bedienen tegen zijn aanvaller. Een uitgebreid komplot moet volgens twee Spaansche bladen de Globo en de Iinparcial door Zorilla en zijn vrinden gesmeed zijn. Agenten van dezen intransigent zouden in de sterke vesting Sanlonain de provincie Santander met veel vrucht werkzaam zijn geweest om onder de mi litairen eene beweging ten gunste van de repu bliek voor te' bereiden. Eenige officieren zijn naar men zrgtin hechtenis genomen en andere moesten van garnizoen verwisselen ten gevolge van de gedane ontdekkingen. In de officieele kriDgen van Madrid wordt echter het gerucht tegengesproken. Volgens de Imparcial zijn twee verdachte gevallen van cholera te Madrid voorgekomen. Sedert de regeering het verbod aan dr. Ferran heeft ingetrokkenom voort te gaan met dc inenting, heeft hij te Valencia onder anderen verscheidene geneesheeren en vier journalisten ingeënt. Bij allen hebben zich gedurende de eerste vier en twintig uren de verschijnselen der cholera in meerdere of mindere mate geopenbaard. Maar reeds den volgenden dag is eene gunstige en snel werkende reactie ingetreden. Een dynamiet-ontploffinggericht tegen de woning van het senaatslid Perrer te Villanova, veroorzaakte aanzienlijke schade en kwetste twee personen. De bedrijver van den aanslag is ge vangen. Dertien cholera-gevallen zijn voorgekomen in hi t dorp Nuseros in de nabijheid van Valencia. Omtrent de nog altoos in de lucht hangende ministerieele crisis weet de Pall Mall Gazette te berichten dathoewel de kabinetsleden het over de Iersche quaestie nog niet eens geworden zijn, toch in welingelichte kringen een bijleggen van liet geschil zoo goed als zeker wordt geacht. Noch Dilke noch Chamberlain zal zich aanspra kelijk willen zien gesteld voor het doen uiteen spatten van het liberale bewind zóó kort voor eene algemeene verkiezing; en aan den anderen kant zal de Iersche onderkoning zich vermoedelijk wel willen vergenoegen met eene verlenging van de dwangwetten voor den tijd van óén jaar slechts. De Standard verneemt uit Kairo dat de mahdivolgens gerucht, te Korti is aangekomen.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1