Duitschland. Turkije. Rusland. Egypte Amerika. BINNENLAND. De Arabische hoofden sloten zich bij hem aan: hij denkt onverwijld Congola aan te tasten. De Pall Mall Gazette verklaart dat het geschil tusschen Engeland en Rusland over de grens van Afghanistan nu op bevredigende wijze is opgelostzoodat alle beginsel-quaesties uit den weg zijn geruimd. De grenscommissie kan nu onmiddellijk beginnen met het afbakenen der grens. De koning van Denemarken neemt de opdracht om scheidsrechter te zijn over het Penjdeh- vcorval aan. Een eigenaardig soort van dief is deze dagen door de rechtbank van Surrey te Londen tot 14 jaren dwangarbeid veroordeeld. Deze man Grant genaamd maakte zijn beroep van inbreken en stelen maar hij gaf zich uit voor een geleerde en hij woonde onder den naam van Dr. Hunter, op weelderig ingerichte kamers in Pimlico. Hij koos altijd huizen uit, die hij wist, dat voor het oogenblik verlaten waren en stal daar dan op zijn gemak alles wat hem voor de hand kwam. Gouden ea zilveren voorwerpen smolt hij in zijn keukenfornuis en andere goederen verkocht hij aan winkeliers. Door zijn deftig, achtenswaardig voorkomen had niemand eenigen achterdocht tegen hem totdat hij onlangs eenige boeken te koop aanbood bij een boekhandelaar. Deze vertrouwde hem niethij zond naar de politie en gaf zoo aanleiding tot de ontmaskering van den deftigen dokter. De //Daily News" meldt dat er laatstl. Zaterdag bij het Ruissische gezantschap te Londen verdere mededeelingen uit Petersburg ont vangen zijn. De onderhandelingen zijn nog niet afgeloopen. De Daily Telegraph verneemt dat er tusschen Engeland en Rusland betreffende de Afghaansche grens eene overeenkomst gesloten is aan welke nog slechts de ratificatie door de contracteerende partijen ontbreekt. Rusland moet concessiën hebben gedaan in verband met de grenslijn bij Zulfikar. Uit Portsmouth wordt van Maandag ge meld Heden ochtend heeft in de kolen aan boord van het pantserschip Inflexible, eene gasontplof fing plaats gehad waarbij 12 man brandwonden hebben bekomen van welke enkele van ernstigen aard. De postboot van Dublin naar Holyhead is Donderdagnacht bij dikken mist op de rotsen geloopen. Er wareD 170 passagiers aan boord, die bij het voelen van den stoot naar het dek snelden en in een wanhepigen toestand van ontsteltenis verkeerden. De booten werden da delijk uitgezetdoch inmiddels beval de gezag voerder met alle kracht achteruit te stoomen. Het gelukte hem van de rotsen vrij te komen en daarna werd de schade nagezien. Het bleek dat alleen het voorste waterdichte schot was ingeloopenen dit stond natuurlijk vol water, doch de andere schotten lieten het water niet in en de kapitein besloot dus de reis voort te zetten. Zij werd zonder verdere ongelukken volbracht, en de boot kwam slechts 7 minuten te laat in Holyhead aan. Te Chemnitz zal nu eerlang het „socialisten- proces// in behandeling komen tegen de rijks— dags-afgevaardigden Auer, Bebel, Dietz, Frohme, v. Vollmar Viereck en eenige anderen die het socialisten-congrcs te Kopenhagen bijwoonden hetgeen als „deelnemen aan een geheim genoot schap tot onwettige doeleindeu,/ beschouwd wordt. Het geding werd opzettelijk uitgesteld tot na afloop der zitting van den rijksdag. Slechts een der beschuldigden Viereck, heeft gevolg gegeven aan de oproeping tot schriftelijke beantwoording van de aanklacht. Hij komt op tegen de beschouwing als zou de sociaal-demo cratische partij een geheim genootschap zijn, en hij beroept zich daarbij op het getuigenis van den minister v. Puttkamerde afgevaardigden WindhorstStöcker v. Bennigsen en een aantal andere staatslieden. Door de Duitsche bladen wordt weder een staaltje van de zonderlinge begrippen der tolbe ambten een Zoll- curiosum medegedeeld. Een drietal haringen welke te Aurich (Hanover) met verscheidene andere dingen gekocht waren door iemand te Lehe werden zooals dikwijls gedaan wordtop een papieren bakje gelegd en verder in papier gepakt. Toen zij zoo aan de grenzen kwamen beschouwden de beambten ze niet als haringen die vrij van rechten zijn maar als.,., //bordpapier in verbinding met andere stoffen// en zij hieven er 40 pf. invoerrecht van. De Porte heeft aan de Duitsche regèering doen weten dat zij den toestand in OostRumelië en Macedonië als gevaarlijk beschouwt, en er daarom troepen heeft heen gezonden. Óp Creta moet ook weer een opstand zijn uitgebroken maar bijzonderheden ontbreken nog. Aan de Daily News wordt uit Varna geseind, dat voortdurend ernstige berichten van Kieta komen. De Tursche gedelegeerden seinden aan de Porte dat zij de terugroeping zou eischen van den Griekschen consuldewijl deze de oor zaak der woelingen is. De Porte sommeerde den Griekschen gezantdat zijn gouvernement den consul op Kreta terugroepen zou. De nieuwe gouverneur van Kreta is zeer slecht ontvangen; de bevolking schreeuwde weg met hem. Terwijl de troepen Sawas Pacha ontvingen kwam de nationale vergadering bijeenwelke resolutiën aannamwaarbij geprotesteerd wordt tegen de benoeming van Sawas JPachaen hij en zijne ambtenaren uitgenoodigd worden hun ontslag te nemen. Geruchten uit Grieksche bron te Kon- stantinopel melden verderdat de nationale vergadering 'het volk te wapen geroepen en een voorloopig bewind gevestigd heeft. De Porte neemt maatregelen voor het zenden van troepen. Een hevige brand is Zaterdagavond uitge broken in de wijk van Stamboul. Ongeveer driehonderd huizenwaaronder 50 magazijnen en 3 moskeeën, zijn in asch gelegd. Verschei dene personen werden gewond en één gedood. Het Russische blad Swetzeer chauvinistisch docr den broeder van Komarof geredigeerd verzekert dat Rusland iedere gedachte aar. Herat heeft opgegeven en bemiddeling of scheidsrech terlijke uitspraak volkomen weelde is daar alles vrede wil. Intusschen wordt met den bouw van torpedobooten voortgegaan en alle schepen der geheele Russische vloot blijven onmiddellijk strijdvaardig. De Novosti heeft een particulier bericht uit den Kaukasus ontvangen volgens hetwelk de emir van Afghanistan Abdurrahman door zijn gevolg vermoord zou zijn. Te Suez hebben ongeregeldheden plaats gehad naar aanleiding van een manslagdoor een Belg op een Griek gepleegd. De Belg vluchtte in zijn huis en sloot zich daar op. Een opgewonden volksmenigte drong zijn woning binnen, stak hem dood en begon daarop de naburige huizen te plunderen. De politie was in het eerst machteloos maar met behulp van de consuls werd de orde hersteld. Het gebeurde is schrijft de berichtgever van Daily News een nieuw bewijs van den moeie- lijken toestand waarin de Egyptische regeering ten opzichte van de vreemdelingen verkeert. Als de politie in het huis van den Belg had mogen doordringen en hem gevangen nemen, dan zouden de ongeregeldheden niet voorgevallen zijn. De politie te Suez is nu met honderd man versterkt. Het gerucht dat choleragevallen ia Egypte zouden zijn voorgekomen wordt officieel tegen gesproken. LIMA, 6 Juni. Vier bataljons der troepen van Cac..res hebben hunne diensten aangeboden aan Iglesias. Duizend man zullen uit Lima ver trekken om Arequipa aan te tasten. Wollendo zal den 8en Juni voor den handel worden opengssteld. Waalwijk 10 Juni 1885. Bij de Maandag door het gemeentebestuur gehouden aanbesteding was ingeschreven Voor het metselwerk aan het gemeentehuis door N. van Wel voor f370. H. C. Meulkens f355. P. van de Pas f335. A. Demmers f330. G. G. van Huiten. f315. M. Schonk f299. Niet gegund. Voor het verfwerk aan het gemeentehuis door M. Krouwers voor f 247; J. Madiol f241. H. van Erp f 237.20 W. Baijens f226.80 Th. A. van Delft f185. F. Müllers f 171. Aan den laagsten inschrijver gegund. Beroepen toi predikant bij de hervormde gemeente te Bezooien de eerw. heer P. A. C. Halfsmann candidaat tot den H. dienst. De heer Noestopzichter bij den aanleg van den spoorweg Zwaluwe's Bosch alhier, vertrekt deze maar.d naar Panama, om werkzaam te zijn bij het graven van het kanaal door de landengte van dien naam. De beproeving van de spoorwegbrug in den Baardwijkschen overlaat is afgeloopen. De brug is goedgekeurd. Door de afdeelingen der tweede kamer zijn de grondwetsherzieningsvoorstellen in drie groepen verdeeld. Tot de eerste groep zijn gebracht: dejalgemeene beschouwingen, hoofdstukken 3 en 7. Rappor teurs: de heeren Lohraan, Borgesius, Roëll, Huber en Van Delden Tweede groep. Hoofdstuk ken 12 (afdeeling 6 en 7) 45 en 9 rapporteursvoor zoover bekend, de heeren Van Baar en KopsDerde groep. Hoofdstukken 2 (afd. 1 tot 5) 6, 8 en additioneele artikelen. Rapporteurs: de heeren Schimmelpenninck, Kiel- stra, Reuther en Van Gennep. Volgens het Dbl. is de heer Roëllintertijd lid van de staats-coramissie, ook lid van de twee laatstgenoemde commissiën van rapporteurs. Bij het onderzoek in de afdeelingen zijn twee nota's ingekomen eene van deantirevolutionai- re en eene van de katholieke leden. De nota der roomschenzonder herziening van art. 194 //naar recht en rede", iedere poging tot grondwetswijziging onaannemelijk oordeelende, stelt drie eischen a. vrijheid van onderwijs behoudens toezicht, maar buiten beheer van de overheid b. het oponbaar onderwijs a'leeu als aanvul ling; c: neutraliteit in het onderwijs alleen daar waar de gemengde school onvermijdelijk is. De nota der anti-revolutionairen, evenzeer vóór alles wijziging vorderend van art. 194, dat /,eei. bron is van onrust en gewetensdwang", is minder precies in het formuleeren harer eischen; zij vor dert eene „regeling van het openbaar onderwijs zonder vijandschap van God en van Zijn woord". De minister van oorlog heeft medegedeeld, dat de tentoonstelling van paarden die op 23 September a. s. te Zevenbergen zal worden ge houden, door eene militaire commissie zal bezocht worden ten einde te trachten eenige voor den krijgsdienst geschikte inlandsche paarden aan te koopen. De minister heeft tevens nadere inlichtingen gevraagd omtrent de wenschelijkheid om deze poging uit breiden tot nabij Zevenbergen gelegen plaatsen. Te Almkerk ontstond Vrijdag brand bij den landbouwer Pieter Verschoor. Het huis is eene prooi der vlammen geworden en twee daarnaast gelegen huisjes zijn mede door den brand ver nield. Bijna de geheele inboedels met de land bouwgereedschappen zijn verbrand. Een hevige brand legde in zeer korten tijd te Diedara het huis en een groot deel van den inboedel van G. Klaassen in de asch. Het vee werd gelukkig in tijds gered. Alles was laag verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Dc omstreken van Breda zijn door de in hechtenisneming van J. Everdingeniemand van 48jarigen leeftijd van een gevaarlijk sujet bevrijd. Hij maakte gedurende 8 dagen de we gen voor meisjes en vrouwen onveilig doordien hij bijna ieder vrouwspersoon, die hij tegenkwam, aanrandde. {Zulks gebeurde ook. dezer dagen bij het uitgaan der kerk te Princenhage doch hij werd thans op heeterdaad betrapt en onmiddel lijk in arrest genomen. Everdingen leidde een zwervend leven zonder middel van bestaan. Aangaande den schrikkelijken brand te Papendrecht deelt de D. C. de volgende bijzon derheden mede Aan het Oude Veer nabij den Veerdam stond eene houten schuurmet pannen gedekt, waarin de heer Ph. (J. van de Graaf eene hooiperserij uitoefende. Omstreeks 4 uur bevond de heer Van dc Graaf zich in het benede»gedeelte der schuur, toen een der werklieden hem opeens toeriep, dat de hooipers in brand stond. Op het zelfde oogenblik vertoonde zich dan ook eene vlam over eene lengte van 3 a 4 meters, welke in krrten tijd de geheele schuur, met al wat zich daarin bevond had aangegrepen. Alleen twee paarden konden nog gered worden. Door de groote droogte en den Z.-W.-wind aangewakkerdsloeg het vuur in weinig tijds over naar de 7 daarover staande huizen, en een oogenblik later stonden ook de aan de overzijde van den dijk staande woningen in vlam. Wegens den lagen waterstand kon de in het haventje liggende aak//De vrouw Anionetta" schipper A. Roseband van 'sGravenmoer, geladen met 72,500 halve kilo's hooi, zich niet bergen en werd ook dit door het vuur aangetast. Door dezelfde oorzaak kon de gemeentelijke brandweerdie terstond met hare spuiten aan wezig was, aanvankelijk weinig uitrichten, zoodat gegronde vrees bestond dat alle woningen aan het Oude Veer eene prooi der vlammen zouden worden. Eene afdeeling pontonniers, die op den Staart werkte, werd door haren aanvoerder, den kapitein Naeff, ter hulp aangeboden, welke gretig aaü- vaard werd. Weinige oogenblikken nadat de hulp der Dortsche brandweer was aangevraagd, rukte deze met de spuiten nos. 6 en 7 met de noo- dige bediening aan, en grootendeels aan de hulp van pontonniers en Dortsche brandweer is het te danken, dat de ramp niet grootere uitbreiding kreeg. Omstreeks 10 uur des avouds was alle gevaar geweken en kouden de Dordtsche spuiten inruk ken het detachement pontonniers was reeds een paar uren afgemarcheerd. De aangerichte schade is ontzettend en nog met geen mogelijkheid op te geven. Ongeveer 18 grootere en kleinere wo ningen, benevens diverse schuren, alsmede het aakschip, ziju met hunne inboedels in de asch gelegd, terwijl verschillende andere woningen cn inboedels groote schade bekwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Een gedeelte der werklieden van de hooipers was 7 a 8 meter boveu den grond aan het werk doch had geen vuur bij zich terwijl het rooien streng verboden was. De schuur der hooiperserij en de 7 daarvoor- staande woningen waren voor f 11,000 herbouw waarde verzekerd bij de brandwanrborg-maat- chappij de Jong Co. te Amsterdam, het hooi en de pers sedert 1 Mei jl. bij de maatschappij Holland te Dortrecht resp. voor f2000 en f1000. 1De Haagsche rechtbank heeft Maandag een zeer opmerkelijk vonnis gewezen. Zij heeft namelijk den voormaligec directeur der brood fabriekVan der Putten, vrijgesproken en wel op grond dat hij „bij het aangaan van de schuld de fabriek verbond en derhalve die schuld uit de kas der fabriek mocht betalen." Een treurig ongeluk is Zondag middag te gen half vijf te Dortrecht voorgevallen, dat een groote ontsteltenis onder de bewoners heeft te weeggebracht. Op den ponton, die de veerboot, welke geregeld tusschen Papendrecht en Donrecht vaartmet de kade verbindt, bevonden zich 40 personen waaronder een groot aantal kermis- gangersdie springende en zingende naar de veerboot gingen. Eensklaps deed zich een gekraak hooren en stortte de ponton in. Eenigen kwa men in een roeibootje terechtdat juist onder de brug was gelegen cn kwamen er met eenige lichte verwondingen en kneuzingen af doch de meesten vielen in de rivier. Door spoedige hulp gelukte het de meeste drenkelingen op het droge te brengen een 24-jarig jongeling echter uit Alblasserdam werd bewusteloos opgehaald. In een nabijgelegen koffiehuis gebracht, werden door drie geneesheeren alle pogingen aangewend om de levensgeesten van den drenkeling weder op te wekken doch te vergeefs. Weldra overleed hijzonder het bewust zijn herkregen te hebben. Door de groote verwarring was niet te con- stateeren of nog meer personen in de diepte verdwenen waren dit zal eerst later moeten blijken wanneer aangifte gedaan wordt van per sonen die vermist worden. Tot alle zekerheid echter bleef men tot laat in den avond bezig met het uitwerpen van dreggen in de omgeving van de plek waar het ongeluk plaats had. Bij ge legenheid der Dortsche kermis waren vele be woners van de omliggende gemeenten in ile stad. De menigte die zich bij de plaats des onheils verzameld hadgaf hare ontevredenheid over den slechten toestand der brug te kennen, waaraan het ongeluk wordt toegeschreven. Men schrijft uit den Haag aan den Pr. Gr. Ct. het volgende Encore une étoile qui file kunnen we hier a propos van de Haagsche bankiers zeggen Nauwelijks is de een met de Noorderzon ver trokken of de ander verzoekt vrijwillig instaat van faillissement verklaard te worden. De groote Carré van het welbekende circus zal dan ook voortaan, in plaats van clowns, Haagsche ban kiers engageeren omdat deze oneindig sneller en vlugger springen al zijn ze ook niet zoo aardig als de clowns van professie. Doch waar moet het heen met onze geldbe heerders Wie zal nu, na het kantoor van Oordt, de salto mortale maken Er loopen zonderlinge geruchten, en werd mij onder het heerlijk lommer van de Witte gezeten verteld dat er spoedig nog meer zullen volgen. Zelfs werden er namen genoemd. Een uitmuntende speculatie voor een jong veelbelovend bankier in speom na al die vervaarlijke luchtsprongen zich heel kalm en so- lied in de residentie te vestigen. Na al dien storm komt zeker zonneschijn en op die puin- hoopen een nieuw bankiershuis te stichten zou inderdaad geene kwade berekening ziju. Worden nu echter de menschen nooit wijzer? Men heeft het gehoord na de verdwijning van den heer Polak hoe allerlei aanzienlijke personen, en daaronder niet minder dan drie generaals belangrijke sommen ter bewaring hadden gegeven aan die firma. Is het dan zoo moeilijk om zijn geld en papieren zelf te bewaren. Heeft men dan nog niet voldoende geleerd om steeds met blind vertrouwen den bankier zijn geld in be waring te geven. Wees vertrouwd maar ver trouw niemand zal hoe langer hoe meer onze kenspreuk moeten worden. De ambtenaar van het openbaar ministerie alhier wees er nog op bij de behandeling van de zaak van den directeur der Haagsche brood- en meelfabriek, hoe goed vertrouwen hoe langer hoe zeldzamer wordt. Het faillissement van den heer Van Oordt loopt over anderhalf millioeD, zegt men, zoodat menigeeu er het slachtoffer van zal wezen. Over het algemeen zijn de tijden slecht vooral voor de residentie, waar zoo vele Indische oudgasten on der de suiker-crisis gebukt gaan. Vele groote huizen staan er leegen hierdoor daalt de prijs zoodanig dat o. a. eene villa die den eigenaar 90.000 gulden heeft gekostnu voor f 30,000 te koop is. Huizen koopen is tegenwoordig in den Haag eene uitmuntende speculatie. LOON-OP-ZAND 9 luni. Geu. staten dezer provincie hebben goedkeuring verleend op het besluit van den raad dezer gemeente, houdende wijziging van de voorwaarden waaronder aan de Noordbrabantsclie stoomtramweg-maatschappij concessie is verleend voor de exploitatie van een stoomtramweg in deze gemeente. eu nijverheid in opzicht ongeveer Aan het verslag der kamer van koophan del en fabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand van handel, scheepvaart en nijver heid over het jaar 1884, ontleenen wij de volgende bijzonderheden De toestand van handel deze streek was in menig gelijk aan dien van de laatst vorige jaren. Gunstig mag men dien dus niet noemen, hoofdzakelijk niet voor de schoenenindustrie. Behalve dat het fabrikaat weinig voordeel oplevert wegens de voortdurende concurrentie van het buitenland, leden onze fabrikanten verliezen door slechte betaling hunner afne mers in de Plollandsche koopsteden. Ondanks deze omstandigheden hadden de schoenmakersgezellen meestal volop werk en werden de loonen weinig of niet verminderd. Eenige groote fabrikanten konden zelfs het aantal hunner knechts uitbreiden, zoo dat de werklieden welke op andere fabrieken wegens stagnatie of inkrimping der zaken niet konden blijven dadelijk daar plaatsing vonden. In de machinale schoenmakerijen is eenige vooruitgang te bespeurenhet schijnt, dat van regeeringswege daarop wordt geinfluen- ceerd. Yoor militair schoeisel wordt machinaal werk bij het departement van oorlog ge biedend gevorderd terwijl koloniën als wij goed zijn ingelichtook ernstig er aan denkt machinaal schoenwerk in te voeren. Men schijnt voor het leger daaraan ver de voor keur te geven boven het schoeisel uitsluitend door handenarbeid vervaardigd. De regeering stelt hare eischen tamelijk

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2