Nummer 48. Zondag 14 Juni 1885. 8e Jaargang. nu Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ijl BEKENDMAKING. buitenland" ANTOON TIELEN, Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester van Waalwijk maakt"bekend: dat de eerste zitting der commissie ingevolge art. 15 der wet op de schutterijeerst bepaald op Maandag den 15 Juni, is uitgesteld tot Woensdag den 17 Juni a.s. des voormiddags ten elf ure. Waalwijk 12 Juni 1885. De burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De Suez conferentie is tengevolge der minis- terieele crisis in Engeland voor onbepaalden tijd uitgesteld. Prof. Asser, Nederlands gedelegeerde, is naar Amsterdam teruggekeerd. Ia de couloirs der kamer van afgevaardigden is medegedeelddat de heeren BrissonDe Freycinet en Galiber door de bijzondere commissie voor de koloniën gehoord zijn. Zij gaven als hunne meening te kennendat Jde thaus op Madagascar bezette punten moeten behouden blijven maar aan de nieuwe kamer de zorg moet worden overgelaten voor het doorzetten der ex peditie nadat Tongkin volkomen tot rust zal zijn teruggekeerd. De mededeeling van den minister van buitenlandsche zakendat de vrede tusschen China en Frankrijk gesloten is, heeft in Frankrijk minder indruk gemaaktdan men algemeen verwacht had. De 10.000 man van het reserve korps voor Tonkin die zich in Zuid-Frankrijk bevinden zullen ondanks het onderteekenen van het vredesverdrag toch naar Tonkin gezonden worden. Men heeft hen daar noodigom de zieken en verwonden te vervangen, wier dienst tijd ten einde is. Kolonel Herbinger is door den minister van oorlog ten gehoore ontvangen om ophel deringen te geven over de door hem bevolen ontruiming van Lang-Son. Hij heeft den minister verzocht (wrt hij ook reeds van generaal Brière de lTsle destijds opperbevelhebber der Fransche troepen in Tongkinverlangd had) om zijne zaak te laten onderzoeken door een krijgsraad. De minister heeft overwogen dat de gebeur tenissen waarvan de getuigen allen in Tongkin zijnin Frankrijk kwalijk beoordeeld kunnen worden en hij heeft dus besloten den kolonel naar Tongkin terug te zenden om ter beschik king gesteld te worden van generaal de Courcy, den tegecwoordigen opperbevelhebberhetgeen de kolonel ook verlangd heeft. De Courcy zal dan inlichtingen inwinnen omtrent al hetgeen er gebeurd is sedert het oogenblik dat Herbinger nadat generaal Négrier gekwetst was geworden, het bevel te Lang-Son van hem had overgenomen, en van die inlichtingen zal het afhangen of de kolonel voor den krijgsraad zal terechtstaan dan wel voor een raad van enquête verschijnen. Door de nieuwe kieswet (de scrutin de li8te)zal het aantal afgevaardigden van 557 ge bracht worden op 584. Het departement der Seine, dat tot dusverre 25 leden naar de kamer zondzal er voortaan door 38 leden vertegen woordigd zijn. Het Noorderdepartement zal er 20 tellen dat is 2 meer dan thans. Woensdag verscheen voor het hof van as sises der Seine zekere Peleen horlogemaker te Montreuildie veel werk heeft gemaakt van scheikundige onderzoekingen met het doel, gelijk later overvloedig is geblekenom een aantal personen die hem om verschillende redenen vooral om financieele in den weg stonden, door vergif van kant te maken. Zoo moet hij zijne moeder vergiftigd hebben zijne eerste en tweede vrouw een paar maïtressen eene dienstbode en de hemel weetwie al meer. Hij wordt echter slechts vervolgd wegens twee vergiftigingen: die van zijne eerste vrouw en van eene maïtresse, daar er geen genoegzaam bewijs is om hem wegens meer vergiftigingen te vervolgen, hoewel het parket verklaartdat er ook te dien aanzien zware verdenking tegen hem bestaat. Bij Parijs is een moord gepleegd op een oude damedie alleen woonde in een huisje te Montreuil aan den weg tusschen de forten van Noisy en van Rosny. Een buurvrouw der dame, die haar in eenige dagen niet gezien haden deswege ongerust werd vond haar naakt uitge kleed en met verscheidene wonden dood onder een bed liggen. Van het weinige geld en goed der vermoorde werd niets vermist. Men heeft nog geen spoor van den moordenaar ontdekt. De bemanning van het vermiste Fransche stoomschip Renard bestond uit 105 koppen. Nog altijd heeft men geen tijding van het schip, en het is meer dan waarschijnlijk dat het in den jongsten hevigen orkaan welke in den omtrek van Aden woedde, is verongelukt. De reis van Obock naar Adem duurt gewoonlijk niet langer dan 14 uren. De gendarmerie-kazerne te Madrid is ont ruimd daar er zich eenige gevallen van cholera hadden voorgedaan. Verscheidene gendarmes verdacht van aangetast te zijn door de ziekte zijn naar het hospitaal overgebracht. De genees- heeren zijn het niet eens over den aard der choleravelen gelooven dat het de inlandsche cholera is. Sedert den 20sten Mei hebben er, volgens een telegram aan de Indépendance beige, 31 gevallen van cholera te Madrid plaats gehad waarvan 14 met doodelijken afloop. De temperatuur was in de laatste 24 uren merkelijk gedaalder was regen en hagel ge vallen en een storm boven de stad uitgebarsten. Dientengevolge luidden de berichten omtrent den gezondheidstoestand gunstiger. Intusschen blijft de bevolking te Madrid door schrik bevangen. Wie de stad ontvluchten kan, gaat elders, vooral naar het buitenland. Het station van den Noor derspoorweg wordt bestormd door reizigers. De maatschappij wil nu dagelijks twee extra treinen naar de Fransche grenzen laten loopen De overheid neemt alle mogelijke voorzorgs maatregelen zij heeft o. a. in de verschillende wijken tien gezondsheidscommissiën gevormd en honderd subcommissiën. Om eene paniek te voorkomen aldus wordt aan genoemd Brusselsch blad geseind geeft het telegraaf best uur aan de censuur kennis van al de voor de dagbladen aangeboden telegrammen, en de censuur wijzigt elke dépêche, die onrustwek kend is. De commissie, die onderzoek heeft gedaan naar de methode van inenting van dr. Ferran, heeft geconstateerd dat er in het dorp Puig sedert 16 Mei 180 cholera-gevallen hebben plaats gehad, waarvan 87 met doodelijken afloop en in het dorp Muxrugin hetzelfde tijdperk, 60 gevallen, waarvan 21 noodlottig eindigden. Volgens een bericht in den Temps heeft de cholera zich over de heele provincie Valencia ver breid. Te Murcia zijn 16 gevallen van cholera waargenomen. Het berichtdat eensklaps eene ministeriëele crisis is uitgebroken, is niet alleen in geheel En geland met verbazing vernomen maar heeft ook geheel Europa verrast. Met belangstelling wordt de loop der crisis gevolgd daar het optreden van een Tory-kabinet in de omstandigheden waarin het land thans verkeert, door velen en niet ten onrechte als een ramp voor het land wordt beschouwd. Het is bekend hoe de Tories den Russen vijandig zijn en de handelingen van den heer Gladstone in zake de Afghaansche quaestie afgekeurd hebben zoodat het derhalve niet onmogelijk zou zijn dat wanneer door hen de onderhandelingen met Rusland zouden voort gezet moeten worden zij aan Rusland dergelijke onmogelijke voorwaarden stelden dat het ge noodzaakt zou kunnen zijn de onderhandelingen af te breken. Op het oogenblik dat de uitslag der stemming Maandagavond bekend werd, leverde het lager huis een aanblik op, die in vele jaren niet ge zien was. De Standard meldt hieromtrent Toen de conservatieve Whigs hunne plaatsen aan de linkerzijde van den speaker innamen liet lord Churchilldie blijkbaar het eerst den toe stand begreep een uitroep van vreugde hooren, en dit leidde tot een buitengewone demonstratie van de zijde der conservatieven: de leden spron gen op hunne banken wuifden met de hoeden en juichten uit volle borst. In den Ierscben hoek hoorde men de luide kreten van Buckshot! Coercion Crimes Act! Het duurde een geruimen tijd voordat de heer Gladstone van zijne plaats opstond en toen hij dit deed beletten de kreten van zijn eigen volgelingen elke uitlegging. Toen hij zich eindelijk kon doen verstaan stelde de premier die kalm en bedaard sprak, maar toch onder den invloed eener sterke aandoening ver keerde, de verdaging tot den volgenden dag voor. Dit geschiedde te midden van groote opschud ding daar vele leden van de oppositie en de Iersche partij met hunne hoeden wuifden en luide vreugdekreten aanhieven. In het huis werd er niet aan getwijfeld of het kabinet zou onmid dellijk zijn ontslag nemen. De Iersche leden stemden als één man met de oppositie. Doch enkelen van hen die de de regeering gewoon lijk steunen gingen met de conservatieven me de. De nederlaag van het kabinet is hoofdza kelijk te wijten aan de onthouding der liberalen. De Pall. Mall. Gaz. zegt, dat Gladstone's ka binet opgehouden heeft te leven. Zelfs wanneer het op nieuw wordt gevormd, zou de sedert 1880 bekende vorm niet weder terugkeeren. Het blad gelooftdat lord Salisbury in Gladstone's plaats zal treden. De St. James Gaz. geeft den con servatieven den raad het bewind in handen te nemenniettegenstaande het tegenwoordig een buitengewoon drukkende last is. De Globe ge looft dat Salisbury voor de zware taak niet zal terugtreden en dat zij:i partij den moed harer overtuiging zal hebben. De Pall Mall Gazette zegtdat lord Sa lisbury weinig geuegen schijntop dit oogenblik het bewind te aanvaarden. De koningin zal Gladstone verzoeken terug te komen op het verzoek om ontslag. In geval Gladstone weigert, zal de koningin lord Salisbury ontbieden die alsdan in de samenstelling van een kabinet zal toestemmenindien hij verzekerd is van den steun van den leider der liberale partij. De Pall Mall Gazette voegt er bij, dat Gladstone zich uit het openbare leven terugtrektzoodra het aangevraagd ontslag verleend zal zijn. Lord Salisbury werd door de koningin ontbodenen vertrok Donderdag avond naar Balmoral. Hernieuwde praatjes, uit Berber afkomstig, verzekeren dat Gordon nog leeftmaar vinden geen geloof. (Jit Varna verneemt de Daily News dat de nationale vergadering van Creta aan Savas- Pacha verklaardedat hem geenerlei bijstand in de regeering zal worden verleend. Alle chris tenbeambten moeten hun ontslag nemen. Zij die Savas-Pacha blijven dienen, worden verklaard landverraders te zijn. De Porte heeft Hobart- Pacha, die de naar Creta te zenden vloot zal aanvoeren teruggeroepen. Te Londen is door het springen van een riool boven een tunnel van den stadsspoorweg bij het station Sloancsquare, een gedeelte van dien spoorweg overstroomd. Het station werd ontruimd en een van Putney aankomende trein nog juist in tijds uit den weg gebracht. Het wegpompen van het vuile water ging langzaam en het verkeer was voor een geruimen tijd ge stremd. In de nabijheid van Berlijn had Zondag een ongeluk plaats dat groote ontsteltenis ver oorzaakte en waarvan de omvang nog niet geheel te overzien is. Bij de uitspanning wTabberts Waldschlösschen" aan de Boven-Spree, ia des avonds te 11 uur de landingsbrug ingestort terwijl daarop circa 300 raenschen stonden te wachten op de laatste stoombootom daarmede naar Berlijn terug ts keeren. Het geschreeuw der mannen vrouwen en kinderen die met de vermolmde planken en palen in het water stortten, was verschrikkelijk en niet minder groot de ontsteltenis der overige bezoekers, die het ongeluk moesten aanzien zonder in de duisternis hulp te kunnen verleenen. Tien minuten nadat het ongeluk gebeurd waskwam de stoomboot aan en slechts met moeite slaagde men er in den kapitein te waarschuwen. Uit Berlijn kwam weldra hulp opdagen en ook van de aanwezige gasten hadden vele ge oefende zwemmers zich ie water begeven om te redden wat te redden was. De directie der stoombootmaatschappij deelde mededat er slechts drie personen verdronken waren terwijl er nog tien vermist werden. Twee kw aadspreeksters werden dezer dagen door de rechtbank te Hagen (Westfalen) streng gestraft wegens het verleiden tot meineed. Zij hadden op haar ffkoffiekransjes" dikwijls allerlei lasteringen en praatjes omtrent verschillende personen verteld. Toen zij deswege aangeklaagd werden wisten zij door allerlei middelen be loften en bedreigingen getuigen te verkrijgen die haar onware lasteringen wilden bevestigen een paar personen hadden zij zelfs mishandeld omdat dezen weigerden zulk een valsche ver klaring af te leggen. De getuigen waren echter bij de verhooren telkens met zichzelf in tegen spraak en hun verklaringen vonden geen geloof. Zij kwamen met een scherpe berisping vrij. Maar de lasteraarsters werden tot drie jaren tucht huisstraf veroordeeld. Een Duitsch blad zegtdat het kortste huwelijk wel dat geweest zal zijndat den 21sten Mei door de rechtbank te Frankfort ontbonden is. Reeds den derden dag na de voltrekking van het huwelijk kreeg de vrouw een pak slaag den achtsten dag had zulk een twist tusschen de echtelieden plaatsdat de geheele buurt uitkwam den tienden dag moest de politie tusschen beiden treden en den veertienden dag na de bruiloft hing de man zich op. De vrouw kwam haar man te hulp en sneed hem los. Inplaats haar voor de redding van zijn leven tc danken werd hij brutaal en nam vijf dagen later in stilte de wijk naar Amerika. De kamer van afgevaardigden heeft bij de be raadslaging over hel wetsontwerp betreffende de verantwoordelijkheid der werkgevers wegens on gelukken den arbeiders in hunnen dienst over komen art. 1 der voordracht aangenomen met 119 stemmen tegen 116. De ministers van justitie en landbouw hebben dc quaestie van vertrouwen bij het eerste artikel gesteld. Op den spoorweg tusschen Moskau en St. Petersburg is weer een trein ontspoord. Drie wagens werden zwaar beschadigdmaar geen mensch werd gedood. Het ongeluk moet weer aan kwaadwilligheid geweten worden. Ook het groote spoorwegongeluk bij Rostow, aan den Don is, naar thans bleek, aan boos opzet te wijten. Op de plaats waar het geschiedde een der gevaarlijkste punten van den weg was een ijzeren staaf dwars over het spoor gelegdmet zware steenen aan weerskanten zoodat de trein ontsporen moesthetgeen dan ook gebeurde met de bekende treurige gevolgen. En te midden van het akelige tooneeldat op de ontsporing volgde en datvolgens het getuigenis van daar aanwezige officieren, vreese- lijker aanblik was dan een slagveld hebben de roovers dan ook van de verwarring gebruik ge maakt om koffers open te breken en de passa giersgoederen te stelen voor de oogen der reizigers, die van schrik buiten zich zeiven niet bij machte waren het hun te beletten of maar een hunner in handen der politie te leveren. Woensdag in den vroegen morgen brak te Orodno een hevige brand uitdie eerst Don-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1