Nummer 51. Woensdag 24 Juni 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. UITGEVER: Waalwijk. Loting voor de schutterij. De Echo van het Zuiden, tas-1 Aimim «i tain, Win, Kmianmvu Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. L_gjüi iimijn nimj;j Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend Dat de loting voor de schutterij tusschen de ingeschrevenen van dezen jare zal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit het bestuur, ten raadhuize dezer gemeente op Dinsdag 30 Juni, des voormiddags ten 11 ure precies, wordendede belanghebbenden bij deze gelast zich ter plaatse en op dato voormeld te laten vinden, teneinde aldaar voor den dienst der schutterij te loten of zulks door behoorlijke gemachtigden te laten doen zullende voor hen, die persoonlijk afwezend blijven, en zich niet op vorenstaande wijze heb ben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de commissie worden getrokken. En dat eindelijk den belanghebbenden personen bij de loting de gelegenheid zal worden openge steld om de reden van vrijstelling, waarop som migen aanspraak zouden mogen maken, terken- nisse van de genoemde commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het ondérdeel van dienwaarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekon digd en aangeplakt waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 20 Juni 1885. De burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. In de herstemming te Brussel voor een lid van den provincialen raad is de radicale candi- daat Demeur met eene meerderheid van 300 stemmen boven den liberalen candidaat Goblet gekozen. In alle stembereaus is de deelneming van er kend chericalen aan de verkiezing geconstateerd. De heer Delaunay te Parijs., de bekende spe cialiteit voor aardbevingen brengt de wereld door zijne voorspellingen op nienw in ontsteltenis. In 1877 deelde hij mededat het jaar niet zonder sterke aardschuddingen zoude eindigen en werkelijk had eene ernstige catastrophe op de kust van Zuid-Amerika plaats. lu 1883 voor spelde hij nieuwe rampen en het onheil van Krakatau bewees dat hij gelijk had. Ook op het einde van het vorige jaar deed Delaunay zijne waarschuwende stem liooren en de aardbeving in Spanje toonde aan dat hij goed gezien had. Thans voorspelt hij zeer zware aardschuddingen in 1886, die plaats zullen vinden, wanneer de zon zich onder den onmiddellijken invloed van een planeet van den eersten rang, zoo als Jupiter, of van een groep asteroiden zal bevinden of wan neer zon of maan gelijktijdig het dichtst bij de aarde staan. Het oudste koffiehuis van Parijs, het Café Procope in de Rue de 1' Ancienne Comédie heeft nu opgehouden te bestaan. In dit koffiehuis kwamen de voornaamste Parijscbe letterkundigen van de 17e en vooral van de 18e eeuw bijeen. Bourguignon Piron schreef hier menig puntdicht; d'AlembertVoltaire d'Holbach, Jean Jacques RousseauDiderot en vele anderen behoorden tot de gewone bezoekers. Lateronder het tweede keizerrijk was daar de verzamelplaats der republikeinsche jongelieden. Ook Gambetta kwam er meermalen eer. glas bier drinken. Walder die eenige jaren geleder» te Parijs een moord pleegde op een apotheker op de Place Beauveau is nu te New-York gevattoen hij op het punt stoud van een tweeden moord te begaan. Hij werd langen tijd tevergeefs gezocht, en zijn gevangenneming werd zoo dikwijls bericht, maar weer tegengesproken dat men ook nu aan de waarheid er van twijfelde. Het bericht is echter in een telegram aan de regeering bevestigd. Havas meldt uit Hanoidat aldaar het gerucht in omloop was, dat Liu-Vhin-Phoc door de Chineezen gevangen genomen en geworgd was. Donderdag had te Madrid een onstuimige mani festatie plaat3naar aanleiding der officieele kennisgeving dat de cholera hier heerscht. Er werd geschreeuwd en gefloten zwarte vlaggen werden uitgestoken en de gendarmes met stecnen geworpen. Eer. twintigtal personen zijn gevangen genomen en het gepeupel is uiteengejaagd. De koning wil naar Murcia gaan, maar de ministers raden het hem af. In ons vorig nummer hebben wij de namen genoemd van lien die het nieuwe kabinet zullen uitmaken doch de definitieve benoeming laat zich nog wachten. Waarschijnlijk kan het nog wel een paar dagen duren, voor de lijst dGr nieuwe ministers in het regeeringsblad wordt aangekon digd. De heer Salisbury deelde althaus in het koogerhuis mede dat de onderhandelingen over de definitieve samenstelling van het nieuwe kabi net nog niet zoover gevorderd zijnom van welken kant ook eenige verklaring te kunnen afleggen. Hij stelde daarom voor de zitting tot heden Dinsdag te verdagen. Verder wenschte hijdat ook tot Dinsdag gewacht werdmet het in overweging nemen der amendementen op het ontwerp betreffende de nieuwe verdeeling der kiesdistristen omdat, zoodra het ontwerp is aangenomen een parle- mentsontbinding vóór November onmogelijk is en tot zulk een constitutioneelen maatregel r.iet kan overgegaan worden wanneer geen verant woordelijke regeering aan het bewind is. Lord Kimberley bestreed het voorsteldat echter met 124 tegen 56 stemmen werd aange nomen. Het huis ging daarop tot Dinsdag uiteen. In het lagerhuis was het Gladstone, die het voorstel deed om de zitting tot Dinsdag te ver dagen. Op de vraag van don heer Labouckcre of het waar isdat de kabinetsformatie nog niet tot stand kwam, omdat lord Salisbury van de libe ralen geen toezegging kreeg wat betreft de on dersteuning, die hij verlangde, antwoordde Glad stone dat lord Salisbury openingen gedaan en vorderingen gesteld had. Mochten de onderhan- üeliegen tot een resultaat voeren dan zal hij (Gladstone) van alles, wat daarop betrekking, heeft in hoofdzaak mededeeling aan het parlement doen. Lord Salisbury is het daarover met hem eens. Het lagerhuis schorste daarop zijne zitting tot Dinsdag. Men beschouwt hier de ministerieele crisis, die in Italië is uitgebroken als een gevolg der Engelsche ministerieele crisis. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft de politiek van den heer Mancini met betrekking tot de Roode zee uiei willen steunen na den val van het Engel sche kabiuetdat de eenige steun van deze po litiek was. Afghaansche versterkingen van 2000 man zijn te Herat aaugekomen van Candahar. Tien duizend martini-geweren worden van Kabul naar Herat verzonden. Een particulier telegram van de N. R. Ct. zegt De moeilijkheden in den politieken toestand houden aan. Tal van liberale parlementsleden hebben Gladstone verzocht, geen ondersteuning te beloven aan de conservatieven. Volgens de Dailey News zullen de liberalen de door lord Salisbury verlangde concessien niet inwilligen. De Standard zegtdatals Salisbury niet slaagt in het vormen van een ministeriehet kabinet- Gladstone zal aanblijven, doch belangrijk gewij zigd. In het Engelsche dorp Noord Dalton Yorkshire is Donderdag een vrij hevige schok van aardbeving gevoeld, welke grooten schrik onder de bewoners veroorzaakte. Een huis, dat op een heuvel staat, schudde eenige seconden lang van boven lot beneden en een leidekker, die op het dak aan het werk was had moeite om te zor gen dat hij er niet afviel. Nergens werd echter eenige schade aangericht. Ook op verscheidene plaatsen in het graafschap werd de schok gevoeld. Het verlies van mer.schenlevens bij de jongste aardbeving te Uashmire is thans officieel vastgesteldhet bedraagt 3081. Het aantal omgekomen «chapen en geiten wordt op 25,000, dat der runderen op 8000 geschat; 70,000 hui zen werden vernield. LONDEN 22 Juni. Gisteren is bij lord Gladstone een kabinetsraad gehouden, die defini tief besloot de door lord Salisbury verlangde concessien niet toe te staan. Het is thans zeker, dat Gladstone aan het bewind blijft. Morgen zal hij liet parlement van den loop der zaken in kennis 9tellen. LONDEN, 22 Juni. Volgens gerucht zijn in eene heden gehouden bijeenkomst der liberalen en conservatieven de moeieUjkhedén vereffend en zal lord Salisbury alsnu de regeering aan vaarden. Naar vele Duitsche bladen verzekeren heeft het onverwaeht overlijden van den generaal- ve'maarschalk Von Manteuffel op den keizer een diepen indruk gemaakt. Dé generaal toch was een der intiemste vrienden van den keizer. Op bevel van den keizer moest dan ook bij aankomst van het lijk van Von Manteuffel te Berlijn de geheele generaliteit van Berlijn en Potsdam, als mede alle officieren van de zich te Berlijn be vindende garnizoenen aan het station aanwezig zijn. Men verzekert, dat prin9 Bismarck heeft voorgesteld prins Wilhelm de kleinzoon van den keizerte benoemen tot stadhouder van Elzas-Lotharingen ter vervanging van den ver leden week overleden veldmaarschalk Von Man teuffel. Den prins zou dan de titel van regent gegeven worden. Naar aanleiding van het verhandelde in het proces, waarin de hofprediker Stöcker is be ticht van vroeger een valschen eed te hebben af gelegd, heeft het bestuur van den Forschrittlichen Verein der Potsdammer voorstad de volgende missive bij de advocaten Munckel en Sachs in gezonden „Als verdediger in het proces tegen de Freie Zeitung hebt gij door uwe kenschetsing van den getuige Stöcker aar» de openbare moraal een grooten dienst bewezen. „De anti-joodsche beweging kon door niets beter worden gekarakteriseerd aan door het ge rechtelijk constateeren der zedelijke hoedanigheden var. haren hoofdaanvoerder. „liet laat zich aanzien dat het resultaat dier gerechtelijke verklaringen ons zal ontheffen van de moeite om in het tweede Berlijnsche kiesdis trict den hofprediker Stöcker verder als een ernstig politiek tegenstander te moeten bestrijden. Wij hopendat ook de aanhangers van den getuige Stöcker door dat proces licht zullen hebben verkregen omtrent de politieke richting, die hun jaren achtereen door zulk een bij hen vertrouwd man is voorgeschreven. „Naar aanleiding van dit een en ander heeft het bestuur van den Fortschrittlichen Verein der Potsdamnier voorstad gisteren met algemecne stemmen besloten, u namens de Vereeniging dank te betuigen voor uwe veelvermogende bemoeiingen als verdediger in genoemd proces." Tevens is er onder den titel „De getuige Stöcker" eene brochure verschenen, waarin wordt herinnerddat Stöcker zelf reeds vóór het vroegere proce9 had verklaard den socialist Ewald voor dien tijd te hebben gezien (hetgeen hijgelijk men weetin dat proces onder eede heeft ont kend). Reeds den 14 December 1882 had hij namelijk in den rijksdag verklaard „Die heer Ewald) heeft eens bij ons eene vergadering bij gewoond hij heeft toen slechts weinige woorden gesproken en is daarop heengegaan." De Köln. Zeitung gelooft niet, dat Stöcker het thans nog mag wagen, zijne openbare werkzaam heden als politiek man en volksredenaar voort te zetten zelfs al mocht er tegen hem geen gerechtelijke vervolging wegens vasche getuigenis worden ingesteld. Stöcker schijnt er echter anders over te denken. In eene bestrijding van eenige zinsneden in het vonnis schrijft hij namelijk: „Wat mij persoonlijk betreft, zie ik met een gerust geweten terug op het procesdat eigenlijk geen behandeling eener rechtzaak maar een politieke strijd was en niet louter mijn geringen persoon maar eene groote zaak geldtwaarvoor ik tot mijn laatstcn adem tocht zal blijven strijden." Onder de metselaarsknechts te Berlijn heeft eene algemeene werkstaking plaats. Evenals bij alle particuliere ondernemingen staat ook bij de land?- en stadswerken het metselwerk stil. Tus schen de patroons en de werklieden was er na melijk geschil ontstaan over het loon, en ofschoon verschillende ondernemers daaromtrent reeds aan het verlangen der werklieden hadden toegegeven, is er gisteren ochtend in eene vergadering van ongeveer 4000 werklieden besloten ook bij die patroons het werk niet te hervatten, voordat ook bij alle overige hetzij particulierehetzij land9- of stads bouwwerken het geschil op dezelfde wijze zal zijn bijgelegd. Bij Kulmbach in Beieren woedde dezer dagen een hevig onweder, dat een half uur duurde. Na afloop daarvan werden daar uit de Main ongeveer 100 kilogram doode visschen opgehaald. Men vermoedtdat de bliksem in het water ge slagen is en de visschen gedood heeft. Uit de boekerij der hoogeschool te Parma welke 80,000 boekdeelen bevatwaaronder de oudste gedrukte werken van Italië zijn 5000 boeken gestolen. De secretaris der boekerij Passini, is terstond na de ontdekking van den diefstal in hechtenis genomen. ROME, 22 Juni. Van de 24 leden van den gemeenteraad alhierdie de kiezers gisteren te benoemen hadder. werden 11 gekozen die èn op de lijst der liberalen èn op die der clericalen voorkwamen als candidaat. De 13 andere ge kozenen kwamen alleen op de liberale lijst voor. Waarschijnlijk is ook een Italiaansch stoomschip „Conté Cavour", met 92 soldaten aan boord, bij den jongsten orkaan in de golf van Aden verongelukt. De regeering te Rome ont ving bericht, dat het schip op een tocht langs de kust van Somali spoorloos verdwenen is. Zooals men weet zijn in dien orkaan ook het Fransche schip „Renard" en een Engelsch schip met man en muis vergaaD. Alweder hebben twee hevige branden in Hon garije gewoed. In de stad Tyrnau werden 120 huizen in de asch gelegd binnen een half uur tijds. Acht menschen en een aantal stuks vee kwamen daar om het leven. Te Leutschau brandden 400 huizen af. De onlangs vermelde groote brand in de Rus sische stad Grodno brak den lOden Junides morgens te 9 uren uit in een bad-inrichting der Soborna-straat. De vlammen tastten, door een vrij sterken wind aangewakkerd, in een oogen- blik de aangrenzende houten huizen aanen verspreidden zich met groote snelheid. Van de groote gebouwen werd het eerst de gevangenisniet ver van de genoemde badin richting, vernield. De gevangenen kon men tijdig in veiligheid brengen. De slecht ingerichte brandweer kon wegens watergebrek niet veel uitrichten. Men ontbood per draad hulp uit Wilna en Vialystock. Door den wind, die tegen den raiddag in hevigheid toenam, werden stukken van de brandende daken geslingerd naar het andere gedeelte der stad aan de overzijde van de rivier de Niemen waar nu ook weldra verschei dene straten in lichte laaie vlam stonden. De vuurzeewelke zich nu over een oppervlakte van 1 werst lengte en 1/j werst breedte uit strekte leverde een indrukwekkend schouwspel op.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1