BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. 318de STAATSLOTERIJ. Van redding der brandende wijken kon nu geen sprake meer zijn. Men kon alleen trachten de vlammen te stuiten en dat gelukte met in spanning van alle krachten der inwoners niet voor den volgenden dag in den namiddag. Het regeeringsgebouwhet rechthuishet jongens- en meisjes gymnasium, de regeeringskas, het postkantoorhet telegraafgebouw de bank, de gevangenis, de fraaie jezuïetenkerk, een greote Grieksche kerk de synagoge en eenige andere kerkgebouwenvoorname logementen en 100 a 110 winkels waaronder zeer aanzienlijke, werden in de asch gelegd. Ook gingen er menschenlevens verloren. Minstens elf personen kwamen in de vlammen om en ruim honderd kregen meer of minder ernstige verwondingen. Men raamt de schade op veel meer dan 6 millioen roebel. Vier ontrouwe politieambtenaren welke in het rechtsgeding van Kertch betrokken zijn, zullen voor het hof te Odessa terechtstaan. Het zijn: de hoofdcommissaris Mainovski, de hoofdinspec teur Volskide secretaris van den hoofdcommis saris Yesersbien de opper gevangenbewaarder Metelino. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan schan delijke kaoeieren. Het is nl. gebleken dat honderden personen die in de politieverslagen vermeld werden als verschillende gevangenisst. af- fen ondergaande in het geheim tegen betaling waren vrijgelaten. Er is een geval uitgekomen, waarin de genoemde ambtenaren eenige dezer bevrijde misdadigers behulpzaam waren bij het plegen van diefstal en moord. Voorts' hebben zij zich op verschillende manieren laten omkoopen. kamerin plaats van den heer Des Amorie van der Hoeven, die zijne benoeming tot lid van den raad van state heeft aangenomen. De dag der verkiezing te vastgesteld op Dinsdag 14 Juli, en die der herstemmingzoo noodig, op Dinsdag 28 Juli. WAALWIJK. Woensdag 24' Juni, bij gunstig weder, volks concert door de harmonie l'Espérance op de markt alhier. Aanvang om zes uren. Waalwijk, 23 Juni 1885. Gisteren zijn nogmaals proeven genomen met de northonpomp en de door brandspuit no 2 daarop verkregen resultaten, vergeleken met die op den bestaanden brandput op de markt. De northonpomp schijnt de overwinning te hebben behaald wij vernemen ten minste, dat het algemeen gevoelen der brandmeesters is, dat deze beter voldoet dan de oude brandput, en zij daarom zullen adviseeren het voor dc brandweer noodige aantal pompen in onze gemeente te laten slaan. Bij deze gelegenheid deden wij de ervaring op, dat het water uit den put op de markt vreeselijk stonk en erg vuil waseene omstan digheid dij zeker de goede werking der spuiten niet kan bevorden. Bij de posterijen zijn als geagreëerd klerk toegelaten: ten postkautore Waalwijk P. J. Aerts, vroeger te Venraai, en te Vlijmen P. Zoetmulder. Aan het bondsconcours verleden Zondag door den doelen „Soranus" te Baardwijk gegeven, namen 9 gezelschappen deel. De prijzen werden behaald als volgt le prijs door „Ons Genoegen" te Herpt met 130 punten. 2e prijs door „Constantia" te Druncn met 116 punten. De rozenprijs „Willem Teil" te Vlijmen met 4 rozen alles in _10 schoten. Het eerekruis werd behaald door den schutter C. van de Wiel, van l'Araffié, te Drunen, met 12 punten in 4 schoten. De feestelijkheid die werd opgeluisterd door muziek der harmonie St. Chrispijn van Waalwijk en Bezooien werd door een talrijk publiek bij gewoond en liep geheel naar wensch af. Een oogenblik slechts liep de goede verstandhouding tusschen de deelnemende gezelschappen gevaarver- stoord te worden tengevolge van een vergissing in het noteeren der door een gezelschap geschoten puntendoor de beide met dat werk belaste commissarissen. Door de kalme houding van den president van „Soranus" en van het betrokken gezelschap was dit misverstand spoedig uit den weg geruimd en de goede harmonie hersttld. Gisteren namiddag, ongeveer ten 4 ure, is de herberg van J. Boom vroeger algemeen bekend onder den naam der eigenares, Hanneke Honcoopop den dijk te Vlijmen geheel af gebrand. jV Wegens het heerschen van de cholera asiatica in Spanje, is door de Nederlandsche re geering met ingang van 24 Juni, de in-en door voer van lompen gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoeduit Spaüje verboden. f Gebruikte kleedingstukken als bagage door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod niet begrepen. Bij het afdeelingsonderzoek der tweede ka mer voor het ontwerp tot bekrachtiging van den verkoop van vestinggrond aan de R. K. Parochie van den Heiligen Matinus te Groningen werd aan eene instelling als deze die volgens som migen geen rechtspersoonlijkheid bezitde be voegdheid betwist tot het aangaan van overeen komsten. Hiertegen werd aangevoerddat sedert het herstel der bisschoppelijke hierachie in Nedei- land de parochiën na erkenning door den bis schop met kennisgeving daarvan aan de regeering, als rechtspersonen erkend worden en laatstelijk als zoodanig hebben gehandeld. In het hoofdkiesdistrict Breda moet de ver kiezing plaats hebben van een lid der tweede Den 22 Juli zal door het Dep. v. W., H. en Nijv. worden aanbesteed de voltooiing van het station Geertruidenberg,mct spoorweghaven, kaai muur sluitwalgebouwen en bijbehoorende werken, benevens het maken vau afsluitingen en eenige verdere weiken voor het gedeelte Zwalnwe- Baardwijk van den spoorweg Zwaluwe'sBosch. Geen begrooting bekend gemaakt. Ook aan den burgemeester van Lekkerkerk is op een verzoek om inlichting, door den mi nister van binnenlandsche zaken dezelfde uit legging gegeven als aan den burgemeester van Ouderkerk a/d IJselomtrent den verkoop van sigaren in localiteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. De burgemeester van Lekkerkerk had boven dien van den minister inlichtingen gevraagd om trent het recht verstand van het woord „bin nenshuis", voorkomende in art. 3 en in de 2e alinea van art. 26 der drankwet. Daaromtrent deelde de minister als zijn gevoelen het volgende mede„Een binnenplaatsje of gangetje in de openlucht, door het huis omsloten, is „binnens huis maar de gemeenschap door een tuin, erf plaats of gangdie buiten de buitenmuren van het huis gelegen zijn kan niet eene gemeen schap binnenshuis genoemd worden." Gisteren hebben te Leiden de akademie- feesten een aanvang genomen. Te twaalf uren vereenigden de leden van het studentenkorps met hunne vaandels en banieren zich aan het gebouw der academie. Met ontplooide vlaggen begaf zich de stoet naar het station, om het welkom toe te roepen aan ruim 200 oud-leden van het korps, die aan de tot hen gerichte uitnoodiging gehoor hebben gegeven en uit alle oorden des lauds te zamen kwamen. Na de plechtige ontvangst op Zomerzorg be gaf ds stoet zich naar het feestterrein alwaar hun de president van het korpsde heer H. J. Dompierre de Chaufepiénamens het korps toe- spiak. De groots zaal van het concertgebouw, genaamd „Stadsgehoorzaal", zal gedurende de feesten in een lusthof herschapen zijn terwijl deze voor vreemdelingen op den dag van den optocht in gericht zal wezen als café-restaurant. Te Papendrecht brak Zaterdag op den vollen middag opnieuw een geduchte brand uit. Vijf huizen met aanbehoorende schuren werden binnen één uur tijds eene prooi der vlammen. Aan den burgemeester en de flinke brandweer is het te danken, dat de brand, welke bij den hevigen wind aller hart met schrik vervulde, tot genoemde panden bepaald bleef. De burgemeester ging zelf voor met het afrukken van het dakriet eener boerenwoning, wat spoedig navolging vond, terwijl aan de andere zijdedoor het dekken met zeilen en het gieten en spuiten de vlam men werden in bedwang gehouden. Vermoedelijk is de brand ontslaan door het vliegen van vonken uit de smidse van de scheeps timmerwerf van H. v. d. A. op het rieten dak eener nabijstaande woning. Het gebouw waar de brand uitbrak, was ver zekerd bij de brandwaarborg-maatschappij Hol land te Dordrechteen ander met inboedel bij de Assurantie-maatschappij tegen brandschade te Zutfen de overige moeten met hunne inboedels niet of zeer laag verzekerd zijn. In de afgeloopen week heeft er tweemaal brand gewoed in de gemeente Heumen. De eerste brand werd door buren gebluschtmaar de tweede was erger. Deze had plaats in den nacht van 17 dezer. Het gebouw, bewoond door G. W. van Heeswijk, stond weldra in volle vlam en de brand nam op schrikbarende wijze toe aangewakkerd door een sterken wind. Spoedig waren er 3 spuiten opgedaagd en nu rees de vraag of men niet enkel de belendende perceelen zou trachten te beschutten, want aan redden van het brandende huis was niet meer te denken. De eigenaar wus afwezig voor zaken. Dat de brand snel voortgang maaktekan men zich voorstellen als men weet dat vrouw, kinderen, meid en knecht nauwelijks den tijd haddén om het brandende gebouw te ontvluchten. De paar den en varkens werden gered. De meubelen, het timmerhout en het huis waren verzekerd. Men meldt uit Vlissingen Toen de Russische driemastschoener „Isaac," kapt. Snoting Zondag middag uit zee terugge keerd er. ter reede geankerd waswerden drie jonge matrozen gelast den loods met eene kleine roeiboot aan wal te zetten. Op den terugtocht, nadat de loods geland was, sloeg de boot om; twee der jongelieden wisten zich aan de boot vast tj klemmeu en werden door de onmiddel lijk ter hulp toegesnelde Belgische sleepboot „Energie kapt. W. van Oosten uit hunne be narde positie gered de derde verdronk. Veel beleid en zeemanschap was er noodig om onder de bestaande gelegenheid van wind en zee deze redding te volbrengen. Een welgemeend woord van lof aan kapt. Van Oosten en de be manning der „Energie" mag dan ook niet te ruggehouden worden. DONGEN, 21 Juni. Gisteren is hierin het openbaar aanbesteed het bouwen eener nieuwe muziekzaal voor de harmonie /Musis Sacrum. Het werk is gegund aan den minsten inschrijver, den heer W. Schellekens alhiervoor de som van f7298. Slechte ouders Over ondeugende kinderen wordt dikwijls en veel gesproken, maar over de dito ouders....!? Menigeen zal zich na deze woorden schrijver dezes voorstellen als een jorgen die door vader is betrapt op het looken van een cigaar, en die, na zijne eerlijk verdiende oorvijg, staat te pruilen: „P*pa moest maar wat meer naar zichzelf kijken!" Ik stem u toe, dat in mijn kinderjaren, na droe vige uren wanneer vaders hand zwaar op mij had gedrukt, dergelijke revolutionaire gedachten mij in het hoofd kwamen. Nu evenwel ben ik zelf vader en zie er volstrekt geen been in om een van mijn kinderen een fikschen draai om de ooren toe te deelen, zonder eerst daartoe permissie te vragen en al schaam ik me ook thar.s over mijne brutale gedachten van voorheen, zoo geheel onjuist waren ze toch niet. Laat mij u eenige vaders en moeders uit mijne omgeving noemen wier ondeugendheid mij meer dan eens ergerden, en gij zult het met mij eens zijn. Daar is vooreest mevrouw A.de zon van al de partijen soirées en bals. Haar gelaat is be koorlijk hare kanten zijn prachtig, hear haren geuren haar sleep ruischt, haar armband klingelt kortom zij maakt al uwe zinnen gaande zoodra zij verschijnt. Ik heb de eer gehad, de veel geprezen dame in haar eigen huis te zien. Ik heb gezien hoe zij hare kinderen ontving, die met ue kindermeid binnenkwamen om haar goeden morgen te wenschen. De kleinen slopen op de teenen binnen om de teergevoelige ze nuwen van mana niet te schokken die na het bal van den vorigen avond sterk waren aange daan. Op zekeren afstand maakten zij balt stakea hun kopjes vooruitom bij het geven van den morgenzoen mama's morgenkleed niet uit de plooien te zetten. Enfin er was niets aan de kinderen uit te zetten Ware ik iets meer bescheiden van aard dan dit het geval is ik zou rood van schaamte zijn geworden bij de gedachte aan mijne wilde, ruwe bengels. Hier was reeds alleen de voor stelling belachelijk dat die kinderen naast hunne moederbijv. met een bal konden spelen. Ik kwam mijzelf, met mijne mindergevoelige zenu wen, in die oogenblikken voor als een zakken drager. Mijn oom B. zal er verwonderd van opzien dat ook hij in de kategorie der slechte ouders komt te staan daar toch niemand beter dan hij zijne autoriteit handhaaft. Hij is de verpersoon lijkte énergie. Als de kleine Gustaaf vraagt om te mogen wandelen, dan bewijst hij hem terstond, dat het noodig is nog eens zijn huiswerk na te lezen. Wil de knaap vol ijver aan zijne vertaling beginnen dan jaagt hij hem terstond naar de speelplaats. Op elke vraag van den kleine volgt steeds zijn „Niks daarvan ik wil het net anders om hebben Zeer natuurlijk. Men moet kinderen hun zin niet laten. Zoo despotisch streng is mijne nicht C. niet tegenover hare dochtertjes. „Men is maar éénmaal kind! „Het leven is hard genoeg, men moet den kleinen het leven zoo zacht en aan genaam mogelijk maken Zij bewijst u dat uit Jean Paul, Basedow en zelfs uit Rousseau. Spreek haar van Luthers „eikenhouten boterham als geestelijke zalf" on zij zal zeer gracieus de schouders ophalen. Ove rigens kom ik er zelden toe bij mijne nicht over opvoedkunde te spreken mijn hoed en stok zijn mij te goed om ze door mijn kleine nichtjes te laten bederven, Een mooi beeld van huiselijk geluk levert ons de familie D.... Man en vrouw verklaren dagelijks in zeer drastische bewoordingendat zij niet begrijpen hoe zij zoo dom konden wezen zich aan elkander te verbinden. Ongelukkigerwijs bijft het niet altijd bij woorden maar koelen zij soms hunne woede aan meubels- of tafelgereed- schop en tenslotte vliegen zij elkander in het haar. Van deze liefelijke gebruiken nemen de kinderen natuurlijk het een en ander mede en men kan hen zich onderling hooren betitelen met woorden die men gewoonlijk uit den mond van een onderofficier tegeuover zijne rekruten verneemt. Ik vrees datwanneer deze oorlogszuchtige familie zoo doorgaatzij zal eindigen als de twee leeuwen die elkaar verslonden zóódat enkel nog de staarten overbleven en bij mijn volgende visite d6nk ik niets meer te vinden dan een bosje uitgerukte haren en eenige verscheurde kleedingstukken. Wie den heer E. kent zal ook weten, dat hij over opvoedkunde spreekt als een boek. „Die weet er alles van dacht ik meermalen maar hoe verwonderde het mij van ziju zoontje het tegendeel te hooren beweren „Gij kunt niet gelooven," zei de kleine, „papa kent niets geen papieren soldaten uitknippen en den stok niet in het stokpaardje lijmen niks niemendal. Hij weet niet eens waar overdag de sterren wonen of hoe de nieuwe pop van Ida zal heeten." De belezenheid van dien heer is bewonderens waardig, maar ik verwonder mij nog sterker over zijne onhandigheid om met kinderen om te gaan. Komt er een met tranen in de oogen bij hem dan lacht hij het uit om zijne vochtige kijkers. Zijn zij uilgelaten van vreugde over iets moois, dat ze zagen en springen ze op hem toe dan wijst hij hen barsch terug. „Straf moet er zijn zegt mevrouw Fen wanneer zij zelf bij ongeluk eene vaa9 breekt krijgt het dichtstbijzijnde kind eene muilpeer. „Tk ben streng op de kinderen maar ik kan geen onrecht velen verzekert zijen wanneer de gouvernante aan haar dochtertje strafwerk opgeefttroost zij het met een peperhuis, kraak amandelen of ulevellen. „Slechts wanneer ouders en onderwijzers elkander de hand gevenkan het onderwijs goede vruchten dragenis eene harer gewone uitdrukkingen. Daarom droogt zij de tranen van haar veelbelovendzoontje, die met een slecht getuigschrift thuiskomtmet eene smaadreden op de onpartijdigheid en eerlijkheid zijner leeraars. De gelukkigste ouders zijn zonder twijfel mijn heer en mevrouw G. Ik wou het recept wel kennen om kinderen tot op zulk een graad van volkomenheid te brengen. Men staat soms ver baasd over de eigenschappen der spruiten. Men kan 't niet vatten waar de kinderen het van daan halen! 't Is een wonder, eene gaaf! Ten minste dit werd mij herhaaldelijk door de ou ders in bijzijn der kinderen verzekerd. Het aangezicht van den vader straalt van geluk wanneer zijn zoontje hem de een of andere uit drukking verbetert. Lachend zwijgt de gelukkige moeder wanneer de dochter haar in de rede valt met de woorden „Stil mama dat kau ik beter vertellen Gelukkige lui! Wanneer iemandover onverschillig welk onderwerponverschillig op welk gebied niet best thuis isbehoeft hij slechts de kinderen Hte vragen, en ik blijf er hem borg voor, dat hij de uitgebreidste ophelderingen hoort, die hij maar verlangen kan. Zij weten als, kunnen over alles spreken, alles verklaren. Tegenover zulke geleerden komt men zich een domkop voor. Trek nu eens een regel van drieën en kijk eens wat uwe uitkomst is voor de waarde der ouders van zulke bollen Hun past niet het verwijtzich te weinig met hun ne kinderen te hebben bemoeid Integendeel, zij bespreken in hunne tegenwoordigheid alles, wat binnen hun beschouwingskring valt. Men kan er ook vast op rekenen wanneer men daar over den drempel komtsteeds een der wonderkin deren te ontmoeten. Eer zal de worst op de broodjes of de suiker bij de thee ontbreken dan LinaMina en Dina in 't salon wanneer er visite is. „Nu kom ik," denkt mijne nijvere schoon zuster, juffrouw J„Ja, ik geloof wel, dat hij mij ook op de lijst der slechte ouders zet maarheeremijntijdals je zoo'n huishouden hebtdat wil wat zeggen Nu krijg ik de groote wasch in huis en dan pa's verjaardag, dan moeten de dahlia's uit den grond genomen en de winterbloemen naar binnen gehaald worden en zoo gaat het maar al door dat ik soms niet meer weet, waar mijn hoofd zit." Op deze ontboezeming geef ik geen antwoord daar dat toch niets zou uithalen. Waagde ik haar te raden, liever hare gapende kousen dan hare kinderen aan vreemde handen toe te vertrouwen zij zou mij ongetwijfeld nijdig den rug toe keeren. Thans schieten mij de vele vaders te binneD, die den geheelen dag zoodanig bezig moeten zijn in hunne affaire of bij hunne schrijftafel, dat 0 weehier rukt mij de redacteur de pen uit de hand en roept als wijlen Paul Gerhardt: „Mach End', o Herrmach Ende Als gij van plan waart alle vaders uit uwe en mijne ken nissen op te noemen die zich meer met hunne koeien of coupons enz. dan met hunne kinderen bemoeien dan zouden wij een bijvoegsel moeten nemen enkel voor de namen. V. GORINCHEM, 22 Juni. Men besteedde voor: ristarwe f8,00 k 8,25, roode dito f 7,50 k f7,75, witte dito f 7,90 k f8,25, ml. rogge f6,50 k 6,60 buitenl. dito f0,a 0. gerst f5,50 a 5,75, haver f3,90 k 4,25 beste kook- erwten f0,a 0,beste mestingerwten f0,00 1 0,duivenboonen f 0,00 k 0.00 paardenboonen f0,— a 0,00 lijnzaad f 00,00 alles naar qual. en per liect. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 164 runderen. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeicn f230 k 300. Kalfvaarzen f140 b. 230. Melkkoeien f 160 5, 220. Hokkeling ossen f 1V2 jarige ossen f 100 k 130. Guiste vaarzen f 100 k 130. Pinken f 40 a 80. Graskalveren f 00 a 000. Nuchtere kalv. f 8 16. Aangevoerd 2 varken van 22 a 23 c., vette dito k c. per half kilo, 225 biggen van f8 tot f14 per stuk. Boter 40 k 55 cent per half kilo. Eieren f0.75 a f0.90 per 26 stuks. ROTTERDAM, 22 Juni. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overra. De beste f 7.50 k f 8.00 Mindere en geringe f6.90 7,40. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f6.50 6.75; dito mindere f5.90 è.6.40. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 4.80 a 5,60 mindere f 0,00 a 0,00beste Zomer f 4.70 a 5.40 mindere f 0,00 a 0.00. Haver. De beste f 4.10 k 4.70. Mindere f3.00 a 4.00. Paardenboonen. De beste f5.70 6.50. Mindere f 5.50 k 6.20. Duivenboonen van f6.50 a 7.50. Mindere f 0.00 k f0.00. Bruine boonen de beste f6,50 a 8.50: Mindere f 7,00 k 7.75. Witte boonen. De beste f9.00 k 12.00. Mnderie dito flO.O a f 11.25. Blauwe erwtende beste partijtjes van f 7.50 8,25 mindere van f 0.a 0.00. Voersoorten f 6.60 7.00. Schokkers traag van f 0,k 0. Koolzaad naar qualiteit 00 00 pd. vl. waard. Hennepzaad van f8.50 a 11.50. Kanariezaad. Het beste f9.50 a 10.00, dito minder f8.75 9.25. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5de Klasse. Trekking van 20 Juni. No 3973 premie van f3000; no 3809 f200j no 4691, 10706 en 19234 elk f100.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2