Nummer 52. Zondag 28 Juni 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, tel, Wmiii, Kaatsheuvel i Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Dinsdag 23 Juni 1885, namid. 6 ure. Afwezig de heeren Timmermans Wz., Zijlmans, Quirijns en de burgemeester Van der Klokken. Voorzitterde wethouder de Haan. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De veldwachter komt binnen en overhandigt een briefje aan den voorzitter, die het voorleest 't blijkt te zijn een schrijven van den burge meester waarin hij kennis geeft dat hij, om redenen aan den voorzitter bekend, de vergade ring niet zal bijwonen. De heer Baijens //die u bekende redenen, mijnheer de voorzitter, zijn die een geheim P" De voorzitter „een geheim wel niet, maar..." Een der leden „de burgemeester is immers ziek." De heer Van Es „ziek is hij niet, want hij heeft van morgen de vergadering van burg. en weth. bijgewoond." De voorzitter „nu ja, hij is uit zijn humeur." De voorzitter„burg. en weth. hebben de eer den raad het kohier van den hoofdelijken om slag aan te bieden voor 1885 met een klein verschil is de percentage gebleven als verleden jaar; de raming is f4822.36. Ik verzoek den raad eene commissie te benoemen van 3 leden om den hoofdelijken omslag, zooals hij door burgem. en weth. is voorgesteld, te onderzoeken." Bij stemming worden gekozen de heeren Timmermans van Turenhout, Mombers en Van der Heijden. De voorzitter „er zijn eenige af- en over schrijvingen noodig op de begrooting van 1884. Secretaris, wilt ge ze eens voorlezen Na voorlezing door den secretaris worden dezelve goedgekeurd. De voorzitter Er is ingokooien, mijne heeren, een exemplaar van het verslag der kamer van koophandel alhier over den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid over het jaar 1884 ik stel voor het ter visie te leggen zijn er dan soms leden, die er geen ontvangen hebben, dan kunnen zij het hier inzie a." Ter visie. De voorzitter„verder hebben wij ontvangen een schrijven van de gascommissie, waarin zij voorstelt den prijs van het gas voor particulieren te verlagen en, te beginnen met 1 October, te brengen op 10 cent per M8, Dit stuk wordt uoor den secretaris voorge lezen en is van den volgenden inhoud Aan den raad der gemeente Waalwijk De commissie van beheer voor de gemeentelijke gasfabriek alhieroverwogen hebbende het al gemeen belang en den bloei der gasfabriek wil lende bevorderen ten einde de concurrentie op het gebied van verlichting het hoofd te bieden, heeft de eer lTEd. voor te stellen, den gasprijs voor particulier verbruik met 1 October a.s. te verminderen met 2 ct. per Ms en alsdan te brengen op 10 ct. per M3. Deze prijsverlaging heeft de commissie eerst thans kunnen voorstellen door dat bij het begin van hare taak de gasfabriek de noodige capa citeit miste en waaraan, sedert de gemeente die exploiteertsteeds restauratieën hebben plaats gehad dieofschoon nog dit jaar haar einde niet is genaderdtoch kan voldoen aan de eischen, die men thans aan een zoodanige fabriek steltreden waarom de commissie eenparig besluit de noodige stappen te doen deze prijs verlaging aan UEd. voor te stellen. Het voordeelig saldo in het vorig jaar ver kregen wasniettegenstaande het groote onheil, dat zich in de fabriek in Eöbr. van dat jaar opdeedgunstig te noemenalthans bedroeg het cijfer der winst en jaarlijksche aflossing te zamen f 1496,505, terwijl de verkregen uitkomsten van de eerste vier maanden van dit jaar, gevoegd bij de vermindering aan verlies van gas in de kanalisatiedoor de opruiming van een aantal oude dienatbuisjes, en de raming volgens de tegenwoordige productie en verbruik, vermoedelijk nog bijna met negen honderd gulden zal ver meerderd worden, zoodat, bij gelijke aflevering en denzelfden prijs als het vorige jaar, ongeveer twaalf a dertien honderd gulden, na afschrijving der duizend gulden, zou verkregen worden. Dat bij eene aflevering van 50000 M5 aan particulier verbruik bij eene vermindering van van 2 ct. per M8, over een geheel jaar duizend gulden minder zou ontvangen wordenzoodat er dan nog eenige speling van twee a driehon derd gulden voor de varieerende prijzen der grondstoffen en andere onkosten, overblijft. De commissie vertrouwt dan ook nog zonder daarin te overhaastig te hebben gehandeld, dat door dezen maatregel van goed en goedkoop licht te verschaffen, een meer algemeen gebruik daarvan zal worden gemaakt. Door ons goedgekeurd en geteekend den 1 Juni 1885. De gascommissie P. VAN ESvoorzitter J. TIMMERMANS Wz. T. HOEFMANS leden De heer Van Es „ik moet hierbij opmerken, dat de heer Quirijns het stuk niet mede heeft geteekend, omdat hij afwezig washij is in deze echter homogeen met de andere leden." De voorzitter „ik stel voor de conclusie der commissie aan te nemen," De heer Mombers „f 200 overhouden is wel wat weinig, maar daar de commissie dit genoeg acht ben ik toch voor het voorstel der com missie." l)e conclusie der commissie wordt bij accla matie aangenomen. De heer Van Heijst„ik stel voor de com missie en den directeur te bedanken voor het goede beheer, waardoor deze uitkomst is ver kregen." De heer Baijens „ik sluit mij aan bij het door dr. Van Heijst gezegde." De voorzitter „nog is ingekomen een schrij ven van de erven Van Riel, waarin zij aan den raad vergunning vragen, om vóór hun koffiehuis op de markt 4 ijzeren pilaren te mogen plaatsen en daarop een balcon te maken, benevens deuren, die var uit hun huis toegang tot dat balcon geven dit balccn zou moeten dienst doen voor de mozikanter) bij de volksconcerten. Verleden week ontvingen burg. en weth een zolfde schrij ven, maar daar zij in deze incompetent w^ren, hebben zij het teruggezonden aan belanghebben den met bijvoeging, dat -zij zich te wenden hadden aan den raad. De secretaris zal de acte eens voorlezen, waarbij Van Riel vroeger afstand heeft gedaan van het terrein, dat thans vóór bedoeld koffiehuis is gelegen." Uit dat stuk blijkt o.a. dat de gemeente in dertijd aan Van Riel betaald heeft f 900 om de vrije beschikking over dat terrein te krijgen. De heer Mombers„Ik ben er wel voor het verzoek in te willigen jals zij de f900 terug geven." De heer Van der Heijden „ik voor mij zou toegeven. Die vier kolommen kunnen in geen enkel opzicht hinderen integendeelhet balcon kan bij regen tot beschutting dienen. Voor de volksconcerten had men dan dadelijk een kiosk. Ge kondt er de bepaling bij maken, dat de an dere harmonie, als zij volksconcerten geeft, ook toegang tot het balcon moet hebben." De voorzitter „Ik kan het gevoelen van den heer Van der Heijden wel deelen, maar ik zou er toch zeker bijvoegen dat de gemeente het balcon ten allentijde kan gebruiken, als zij het noodig heeft." De heer Van Es „'t is zooals de voorzitter zegtverleden week hebben burg. en weth. reeds een schrijven gehadmaar dit teruggezonden omdat zij niet competent waren. Eerst heden nu is dit stuk aan den raad ingekomen. Vroeger heeft de gemeenle f 900 gegeven om dat terrein vrij te krijgen om nu zoo maar ineens te be sluiten het verzoek toe le staan, terwijl ook verschillende leden van den raad afwezig zijn, die niet weten dat deze zaak zou behandeld worden, is wel wat kras. Ik zou daarom dezelve wenschen aan te houden tot een volgende ver gadering." De voorzitter„hier is niets tegen 't za! voor sommige leden moeielijk zijn direct te besluiten." De heer Van Heijst„ik zou dunkt mij dadelijk toetreden 't is reeds de tweede maal dat dit verzoek wordt aangehouden. Dat er eenige leden afwezig zijn beteekent niets, dat is meer malen het geval." De heer Van Es „mijnheer Van Heijst schijnt mij niet goed te hebben begrepen ik bedoel niet alleen de afwezige leden, maar ook dat de tegenwoordige leden niet genoeg met de zaak bekend zijn." De heer Timmermans van Turenhout„bij deze zaak kunnen soms groote belangen zijn betrokken, waarvan de leden nog niet op de hoogte zijnook burgem. en weth. schijnen dit nog niet tc zijn en in de inwilliging bezwaar te hebben. Ik zou daarom voorstellen de aan vraag te stellen in handen van B. en W., ten einde de zaak te onderzoekenaan den raad rapport uit te brengen en een voorstel te doen." De heer Baijens „zeer goed." De voorzitter „zeer goed." De heer Van der Heijden„wat de heer Timmermans daar zegtis de algemeene regel voor de richtige behandeling der zaken maar deze zaak is niet zoo ingewikkeld; 't geldt alleen het plaatsen van vier ijzeren palen die in 't geheel geen hinder kunnen veroorzaken. Als de zaak in handen van B. en W. wordt gesteld en deze over 14 dagen gereed zijn, dan is hetal geeft de raad dan toestemming, toch te laat om voor kermis klaar te zijn en later zal er hoogstwaarschijnlijk niets meer van komen. Het publiek zal er veel meer genot van hebben dan de aanvragers voordeel't is dus meer in 't belang der gemeente dan van deze laatsten daarom stel ik voor de zaak nu af te handelen." De voorzitter „er zijn verschillende gevoelens en verschillende voorstellen we zullen er maar over stemmen." De heer Baijens „Ik ben volstrekt niet tegen afhandelenik ben voor alle volksvermaken maar we dienden toch eerst wel een degelijke conditie op te stellen 't geldt hier het brengen van een servituut op g meentegrond. Over dien- zelfden grond 19 vroeger quaestie geweestlater zou er misschien \7Ser quaestie over kunnen komen. Ik ben er wel voö?-fils tl ?en voorstel kan gedaan worden met bepaalde degelijke voor waarden." De voorzitter„de raad kan eerst beslissen ja of neen en dan de condities vast steller) De heer Van der Heijden „'t geeft niets we geven alleen permissie om 4 palen in den gemeentegrond te zetten." De heer Baijens „ik herhaal dat ik het er wel mede eens ben er kan dikwijls nut voor de gemeente in zijn maar er moeten behoorlijk condities worden gemaakt." De heer Timmermans van Turenhout„voor 't oogenblik zijn er misschien wel geen bezwaren, maar die kunnen komen 't is in alle geval een servituut." De voorzitter „de zaak is nu genoeg be sproken. Ik zal het voorstel Van der Heijden, om de zaak nu af te handelen, in stemming brengen. Vóór stemden de heeren Van der Heijden en Van Heijsttegen de overige leden zoodat het voorstel werd verworpen. De voorzitter „ik verzoek de commissie voor de trottoirs met B. en W. te willen confereeren; er zijn zaken die wij gaarne zouden uitvoeren in overleg met de commissie 't geldt het leggen aan den Hoek en het verbreeden van den straat weg op die hoogte en daarmede in verband staande zaken." De heer Van der Heijden „vooraleer over trottoirs te beginnen wensch ik eerst nog over iets anders te spreken. Die af- en overschrij vingen die daar straks zijn goedgekeurd zijn, voor mij althans en ik denk voor de meeste leden onbegrijpelijk omdat er niets genoemd wordt dan afdeeling en artikel zooveel en zooveel; ik verzoek dat voortaan de zaken bij hunnen naam genoemd worden. Ten tweede zou ik voorstellen de kamer van koophandel tejverzoeken, voortaan aan elk raads lid een exemplaar van haar verslag te zenden. De heer Baijens „dit gebeurt steedsnaar ik meen." De heer Van der Heijden „dan is het ook niet noodig er een aan den raad te zenden en dit ter visie te leggen." De secretaris „dit is meer een formaliteit." De heer Timmermans van Turenhout„ik deel volkomen in het gevoelen van den heer Van der Heijden nopens de af- en overschrij vingen ik heb dat echter maar voor mij zeiven gehouden omdat ik het meer beschouw als een administratieven maatregel." De voorzitter „in de toekomst zal het ge schieden zooals de beide vorige sprekers ver langen." De heer Van der Heijden „mag ik u nu eens ovër de trottoirs spreken Als ik wist mijnheer de voorzitterof u kunt mij verzekeren, dat voorzitter no 1die nu geen voorzitter is omdat hij uit zijn humeur iser niet bij is dan zal ik steeds op de bijeenkomsten der com missie komen maar hier eerst heel wijs te gaan zitten praten en dan door mijnheer Van der Klokken als kwajongen te worden weggezonden, daar bedank ik voor." De voorzitter„het verzoek gaat niet van mij uit maar van burgemeester en wethouders." De heer Van der Heijdeu „met de wethou ders lacht hij evengoed als met de commissie." De voorzitter „dat kan wel zijn." De heer Timmermans van Turenhout „Reeds van verschillende commissien heb ik de eer .gehad lid te zijn aan geen enkele heb ik mij Imeer gewijd dan aan deze; met ambitie en pleizier heb ik de zaak aangepakt; de miskenning echter, die ik heb ondervonden, noopt mij tot de verklaring, dat ik niet langer als lid der com missie voor de trottoirs wensch in aanmerking te komen. Zijn er ingezetenen die zich bena deeld achtenzij kunnen zich tot den raad wenden en dan hebben wij het recht die zaken te behandelen." De voorzitter „ik zal niet ontkennen dat er omstandigheden zijn geweestdie niet altijd even aangenaam warenook uiet voor de wet houders Dit neemt niet weg, dat, als de com missie het met de beide wethouders eens is wij ons recht wel zuilen doen gelden ik vraag ile GofiUUissb- niet alleen uit mijnen naam, maar ook mijn medewethöuikr verlangt het." De heer Timmermans van Turenhout„aan uwen goeden wil heb ik nooit getwijfeld ernaar die stuit af op den burgemeester't is beneden de waardigheid ais lid van den raad en als mensch. Iedereen heeft een zeker idéé van eigenwaarde en dat tracht ik te houden. De voorzitter„persoonlijk wensch ik sterk samenwerking met de commissieen ik weet zeker dat de heer Van Es dit ook wenscht. Maai willen de heeren nietdan is er niets aan te doen." De heer Van der Heijden „kunt gij hem niet kwaad houden tot alles is afgeloopendan komen wij allen." De heer Van Heijst„als oudste lid der commissie verzoek ik voortaan als zoodanig buiten aanmerking te blijven. We hebben niets anders dan teleurstelling ondervonden. We mochten doen wat wij konden zoodra de bur gemeester in het spel kwam was alles uit. Ik verzoek ook als lid der commissie te worden geschrapt." De heer Baijens „ik zou de leden der com missie durven verzoeken op hun post te blijven, totdat de zuidzijde gereed is, en het dagelijksch bestuur of wel de wethouders zoo teel mogelijk bij te staan." De heer Van Heijst: „ik zou heel graag toe stemmen, als wij alleen met de wethouders te doen hadden maai de commissie zal weder als vroeger door de burgemeester getaquin.eerd wor den en dau zou ik maar buiten mijn humeur raken zooals de burgemeester nu is, en dat verkies ik niet. Ik zou graag zien, dat de wet houders den aanleg der trottoirs continueerden; willen zij er den burgemeester bij hebben, mij wel als zij hem dan maar op de grensscheiding

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1