BEKENDMAKING, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. Inrichtingen welke gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken. UITVOERINGEN. daar waar Waalwijks grondgebied eindigt, laten staan. Ik blijf bedanken." De heer Van der Heijden „'t Ergste is dat hij maar kwaad is en niet ziek. Ik heb niet bedankt en doe dit ook niet. Ik ber. nog altijd bij machte om den burgemeester, als hij het te erg maakt, van de trottoirs af te zetten, zooals meer is gebeurd." De heer Van Heijst„daar is veel van waar; maar de behandeling, die wij ondervonden heb ben, beneemt alle ambitie." De heer Van der Heijden „ja wel, maar als de ingezetenen onze hulp inriepen, dan kwamen wij en wisten ons toch wel te doen gelden. Van Mombers af tot bij mij toe zijn de banden ge legd naar m ij n zin wij moeten aanblijven, al was het alleen om een woordje te kunnen spre ken als het noodig is." De voorzitter„Behalve het door den heer Van der Heijden vermelde zijn er nog andere bewijzen, dat de zin van den burgemeester niet altijd is gevolgd o.a. bij het huis van vrouw van den Broek." De heer Baijens: „ik veroorloof mij mijn verzoek aan de heeren Van Heijst en Timmermans, om aan te blijven, te herhalen in 't belang der zaak en ter assistentie der burgerij als dit noodig is." De heer De Haan „ik voeg hierbij de wet houders." De heer Van Heijst„nu, om al de opge noemde reden zal ik blijven." Ten slotte verklaarde ook de heer Timmer mans, op aandrang van de leden van den raad eD van de commissie, zijn ontslag in te trekken. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Het vredesverdrag met China dat aan de goedkeuring der kamer is onderworpen is in zijn geheel openbaar gemaakt. Natuurlijk wordt dit verdrag in de verschillende bladen aan een scherpe kritiek onderworpen doch de meeste organen zijn er tamelijk mede tevreden. Wat de politieke voordeelen betreft is Frankrijk niet veel beter geworden doch de voordeelen van handelsbelangindien Frankrijk's handel en in dustrie hiervan weten gebruik te makenzijn niet gering te schatten. Uit den aanhef van het vredesverdrag blijkt, dat de moeielijkheden tusschen Frankrijk en China ontstaan zijn uit „hunne gelijktijdige in menging in de aangelegenheden van Annam". Voorts wordt in het verdrag gezegd dat beide contractanten de oude betrekkingen van handel en vriendschap willen herstellen en verbeteren. Het tractaat bevat tien artikelen. Bij het eerste verbindt Frankrijk zich de orde te herstellen en te handhaven in de provinciën van Annam. die aan China grenzenterwijl de Chineezen hierin behulpzaam zullen zijn. De volgende artikelen hebben betrekking op de overeenkomsten tusschen Frankrijk en Annam gesloten, op de grensregeling op de bepalingen van handel enz. De verkiezingen worden het onderwerp waarover men zich in de couloirs der kamer uilsluitend begint bezig te houden. In de hoofd stad zal de strijd wel het hevigst zijn. Niet alleen elke partijmaar zelfs elke groep is bezig met het ontwerpen van candidatenlijsten en min stens tien verschillends lijsten zijn te verwachten, zegt de Figaro. Een telegram uit Shanghai bericht, dat de ontruiming van het eiland Formosa door de Franschen overeenkomstig het Fransch-Chineesche verdrag geheel is geschied. Er zijo op 't oogeublik in Frankrijk niet minder dan 18 ter dood veroordeeldendie op de beslissing van den president der republiek omtrent het verzoek om gratie wachten. Deze 18 veroordeelingen tot de doodstraf zijn alle in Frankrijk en Algiers uitgesproken biilliëü het - lij^erloop van ée'n „rsaSfm. Of de doodstraf ook afschrikwekkend werkt Een vreeselijk ongeluk heeft te Tourcoing plaats gehad. De stoomketel in de wolwasscherij van den heer Honoré Decoutère is gesprongen. Het was een knal als van een schot uit een kanon van zwaar kaliber. Niets van het gebouw is overeind geblevenen de daarbij gelegene ver verij van de heeren Van Zeveren is alsmede in puin gestori. Meer dan zestig personen werden onder de puinhoopen bedolven. Onmiddellijk zijn de sapeurs-pompiers toegesneld, om zooveel mogelijk redding aan te brengen. Het eerste lijk, dat van onder het puin te voorschijn werd gehaaldwas dat van den heer Decoutèrehet was aan stukken geslageD en het hoofd in tweeën gepleten. In het geheel zijn er tot dusverre 17 lijken opgedolven. De overige personenin zoover ze reeds te voorschijn waren gehaald, zijn meerendeels zwaar gewond. De generateur is aan splinters geslagen en zware stukken ijzer van 100 a 150 kilo zijn honderden meter ver over de huizen geworpen. Ook te Marseille is een stoomketel in eene bierbrouwerij gesprongen ten gevolge waarvan een gedeelte van het gebouw is ingestort. Van de 25 werklieden die op dat oogenblik ia de brouwerij waren werden zeven deerlijk gekwetst. Bij het afzenden van het bericht waren er nog drie personen onder de puinhoopen. Men hoort tegenwoordig weer nog al veel van dieven en roovers, die onder een valschen naam als groote heeren leefden en in aanzienlijke kringen verkeerden. Een daarvan is de banken- en kerkenplunderaar Grésillondie onlangs te Lyon gevat werd. Met ongeveer tien helpers, die nu alle ook gevangen zijn pleegde hij door geheel Zuid-Frankrijk een groot aantal inbraken en zeer aanzienlijke diefstallen. Maar hij zorgde wel dat niemand achterdocht op hem kreeg. Hij leefde te Lyon, als Mr. Waldon, op een grooten voet en hield er paarden op na, die bij raenigen wedren prijzen behaalden. Die paarden stonden onlangs voor een fraai koffiehuis te Lyon op Mr. Waldon te wachten en een werkman bleef blijkbaar bewonderend bij de dieren staan. Toen de eigenaar buiten kwam maakte hij vriendelijk een praatje over zijn fraaie paarden met dien mar.. Maar dezedie een verkleed politieagent bleek te zijn, ontmas kerde Mr. Waldon weldra als Gréssillon en nam hem met behulp van een paar toeschietende ambt- genooten in hechtenis. Aan de ministerieele crisis is eindelijk een einde gekomen. Zij heeft echter een geheele andere wending genomen dan een paar dagen geleden verzekerd werd. Niet de heer Gladstone zal aan het bewind blijven maar lord Salisbury zal in zijne plaats treden. Het land is van dezen uitslag der crisis in kennis gesteld. Lord Granville deed in het hoo- gerhuis deze mededeeling, terwijl de heer Glad stone in het lagerhuis aankondigdedat lord Salisbury het bewind aanvaardde. Het lagerhuis ging daarop uiteen om nieuwe verkiezingen voor ile nieuwe ministers uit te schrijven. Het hoo- gerhuis nam definitief het wetsontwerp op de nieuwe verdeeling der kiesdistricten aan en ging toen toj Donderdag uiteen. Dat lord Salisbury bereid is gevonden de taak een nieuw kabinet samen te stellen te aanvaar den, is te danken aan de ruimere concessies, die de heer Gladstone aan het op te treden conser vatieve ministerie moet gedaan hebben. Zonder zich ten aanzien van nieuw in te dienen voor stellen te binden moet Gladstone beloofd heb ben mede te zullen werken om de zitting ten einde te brengen. De noodzakelijk geachte wets ontwerpen zullen afgedaan wordenwaartoe behooren de regeling van het middelbaar onder wijs in Walesde Ierseh „national education- bill" het ministerie voor Schotland, de Austra lische confederatie enz. Het blijkt nudat bij de vreeselijke mijnontploffing in Lancashire in het geheel 180 levens verloren gingen; 85 weduwen, 279 kinde ren en 36 andere personen zijn daardoor broo deloos. Uit het Clubfonds is 10800 (f129.600) bijeengebracht, doch nog 15000 (f 180.000) zijn noodig om in den nood te voorzien. Te Londen komen weer gevallen van straatroof voor met tijdelijke verworging (zooge naamd „garotting") gepaard. In Oxford-street is op een ochtend te drie uren een deftig heer Sir Randal Roberts, onverhoeds aangevallen door twee mannen waarvan de een hem van achte ren een strop om den hals wierp, terwijl de ander hem beroofde van alles, wat hij bij zich had. De aangevallene riep luide om hulp maar er kwam geen politie opdagen. Ranselen met de„cat", a's men zulke vrienden vangtbleek vroeger reeds een probaat middel tegen herhaling. Bij een zeilwedstrijd te Liverpool is Za terdag een jacht door een hevigen rukwind om geslagen, en van de vier personen, die er in za ten, zijn drie verdronken. Stöcker schijnt het toch raadzamer te hebben gevonden onmiddellijk bij ingang van zijn ver lof op reis te gaan in plaats van eerst nog te verschijnen te rechtzitting in het nieuwe proces, hetwelk te Berlijn is begonnen. Gelijk men zich zal herinneren betrof dit eene tegen hem in gediende aanklacht van den fabrikant Schmidt te Elberfeld ter zake van belediging. Bij de behande];ng d&r Z&sll" werd nu door Stöcker's vertegenwoordiger eene contra-aanklacht tegen Schmidt ingediendwegens beleedigende woor den waaraan deze zich jegens Stöcker had schuldig gemaakt. Dientengevolge heeft het gerechtshof besloten, de zaak te verdagen en den hofprediker Stöcker te sommeeren lo. binnen acht dagen 300 mark te storten als voorschot van kosten ter zake der contra-aaDklacht, waar aan anders geen gevolg zal worden geven 2o. bij den eerstvolgenden termijn persoonlijk ter te rechtzitting te verschijnen. De Haraburgische Börsenhalle meldt, dat nadat de kas der rijksbank te Hamburg des voormiddags volkomen in orde bevonden was des avonds door een kassier een tekort van 200000 mark ontdekt werdwelke som onge twijfeld gestolen moet zijn. Men heeft vermoe den op twee vreemdelingen oogenschijnlijk En- gelschen die in gezelschap vau een derde ook bij verschillende andere bankiershuizen zijn ge weest. Een onderzoek is ingesteld. De werkstaking te Brun tengevolge van de toepassing der arbeidswetkan als afgeloopen beschouwd worden. De fabrikanten zijn het met de werklieden over de bestaande quaestie betreffende het uitbetalen van loon ook voor het uur van rust, eens geworden. Een der opstokers, de anti-semiet Schneiderheeft van de politie bevel ontvangen zich onmiddellijk uit de stad te verwijderen waaraan hij heeft voldaan. Te Weenen zullen Zondag en Maandag eigenaardige wedrennen plaats vinden en wel tusschen paarden en drommedarissen. Deze soort van sport is uitgevonden door den impressario der Soedaneesche karavaanAbdul Guididie zich op het oogenblik daar ter plaatse bevindt en vier zijner drommedarissen met de best be kende harddravers zal laten wedloopen. Er zijn 32 prijzen tot een gezamentlijk bedrag van 8900 francs. Ook zal een wedloop tusschen drie slaven en tien voortreffelijke' Weener paarden plaats hebben. De opbrengst i9 ten voordecle van het Weener vrijwillig reddingskorps. In een beestenspel te Georgswalde bij Rumburg (Bohemen) opgeslagen is dezer dagen een tijger ontsnaptterwijl men zijn hok schoon maakte. Hij vluchtte in een korenveld. Een werkman ging, met een hamer gewapend, moedig, maar ondoordachtop het wilde dier los. De tijger wierp hem natuurlijk omver en verwondde hem ernstig aan de dijen. Daarna rende het woedende dier de 9traat in. Hier werd het eindelijk door een herbergier en een paar gen darmes met geweerschoten en bajonetsteken af gemaakt. Het is een schade van f2400 voor den eigenaar van de dierentent. Het te Petersburg verschijnende blad de Novistidat de valsche tijding van den moord van Abdurrahman verspreiddebeval nu weder een sensatiebericht betreffende den emir. Men leest daar ul. dat hij wel leeft maar naar Af- ghaansch Turkestan is gegaan, waar hij een aan zienlijke krijgsmacht tegen Rusland bijeentrekt. Het centrum van zijn leger zou zich te Tschar- schambd bevinden, een vlek op 70 kilometer afstand van Maimene op den weg naar Herat. Hoewel nu ook uit Bombay het samentrekken van troepen uit Kandahar naar Herat gemeld wordt, verdient alles, wat de Noeosti vertelt geen onvoorwaardelijk geloof. Het door Frankrijk aan Noord-Amerika ten geschenke gegeven standbeeld „de vrijheid, welke de wereld verlicht" is te New-York aangekomen. Het is officieel ontvangen door een geleide van oorlogsbodemskoopvaardijschepen en jachten onder de tonen van verscheidene muziekcorpsen, het geschut der forten en het gejuich der menigte, welke aan den oever stond. De Fransche depu tatie aan wal gekomenwerd ontvangen door den burgemeester en de leden van het stadsbe stuur. Op het stadhuis werd der deputatie een collation aangeboden. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijkgelet op artikel 8 der wet van den 2den Juni 1875, (Staatsblad no 95); brengen ter algemeene kennis, dat door hen is ingewilligd het verzoek van Adrianus Couwen- berg, wonende te Waalwijk .om op het perceel kadaster bekend Gemeente Waalwiik sectie C no 4, eene sigarenfabriek met drogerij te mogen oprichten. Waalwijk, 29 Juni 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. WAALWIJK. Zondag 28 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Bezooien, in de zaai Musis Sacrum 1 Op het kerkhof De Vliegh. 2 Roeierslied De Yliegh. 4 Les enfants de Paris Boieldieu. Waalwijk, 27 Juni 1885. De handel in hooi in de Langstraat staat geheel stil. Nieuw is reeds veel gewonnen. De oogst is ruim. Meu verwacht spoedig het zeiten van den prijs. Tc rekenen van 22 dezer zal het rijkste legraafkantoor te Raamsdonk op werkdagen open zijn van 8 ure voor- tot 121/2 uur namiddags en van 2Y2 tot 4^3 en tot 8 ure namid dags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven 0veranderd. De tweede kamer heeft het voorstel van den heer Reekerstot opheffing van het verbod van 't visschen met den wonderkuil, aangenomen met 41 tegen 32 stemmen. Daarna kwamen aan de orde de financieele wetten en wel in de eerste plaats het ontwerp tot wijzingiug van de artikelen 240242 en 247 der gemeentewet. Daarover voerden het het woord de heeren BlusséRutgers en de minister van binnenlandsche zaken. In de tweede kamer heeft gisteren de heer Rooseboom zitting genomen. Het debat over de wijziging van artt. 240 242, 247 der gemeentewet (plaatselijke belasting) is voortgezet. De min. van fin. verdedigde zijne houding en zijn voorstel. Door het personeel aan het rijk te trekken zal het verbeterd kunnen worden en de gemeenten zullen eenvoudig de hoofdelijke omslagen behoeven te verhoogen. Hij hield vol niet tot inkomsten-belasting te kunnen medewerken naast personeelc belasting. Het verwijtdat hij het tekort zou bemantelen is ongegrond. De heer Bahlmann achttebij den gedrukten toestand van handel en landbouw, dubbele voorzichtigheid plicht in het opleggen van nieuwe belastingen. Deze belastingverhoogiug achtte hij niet noodzakelijk en wenschelijk maar leidende tot grooter verwarring in het rijks- en plaatselijk belastingstelsel en tot grooter fiscaliteit. Op de gewone uitgaven in indië en in Nederland was geen tekortmaar een overschot. Dc heer van Baar beval het ontwerp aan als de beste belastingregelingwelke op dit oogeu blik te krijgen is. De heer Van Alphen is voor het ontwerp, mits dit eenigszins gewijzigd worde. De heer De Ranitzofschoon een voorstander van de inkomstenbelastingacht die op dit oo genblik niet mogelijk. Hij zal voor het ontwerp stemmen. De gemeenteraad van Drunen heeft besloten aan het R. K. kerkbestuur aldaar eene bijdrage van f 11,000 te verleenen in de kosten vau het bouweu van een gestichtbestemd tot bewaar school en tot verpleging vaa oude en gebrekkige arme lieden. Voor de vacature-Des Amorie van der Hoeven in de tweede kameris door de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht, te Breda, de candidatuur aangeboden aan Mr. H. van de Werk, oud-lid der kamer, vroeger officier van justitie te Rotterdamthans raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Door de commissie te Tilburg voor het examen vau gemeenteambtenaren zijn geëxami neerd 6 candidaten. Geslaagd zijn de heeren J. Klerks te Drunen, en G. Aling Sevenhuysen secretaris van Duivendijke. Door den officier van justitie te Breda werd rechtsingang geëischt met bevel tot gevan genneming tegen N. v. R.oud 47 jaren, wo nende te Tilburgverdacht van vergiftiging. De rechtbank heeft echter een nader onderzoek bevolen. Genoemde persoon wordt verdacht zijne vrouw, oven na hare bevalling, een kop koffie te hebben toegediend, waarin luciferskoppen werden gevonden. Omtrent de gevolgen van de bescherming deelt de N. R. Ct. een paar hoogstmerkwaardige feiten mede. Zij schrijft „In twee groote steden van het vasteland van Europa heeft zich de zijde-industrie vooral ont wikkeld te Lyon in Frankrijk eu te Crefeld in Pruisen. Men weetdat in latere jaren deze industrie er zich heeft op toegelegd om niet zoo zeer kostbare als wel goedkoope, voor eene groote menigte van verbruikers verkrijgbare voortbreng selen te leveren, en dat er alzoo op ruime schaal gemengde stoffen worden vervaardigdwaarvan de grondstof ten deele uit katoenen draad bestaat. Nu heeft men in Frankrijkom de katoenspin nerij te beschermende katoenen grondstof voor de Lyonsche fabrikanteu van zijden eD flu- weelen stoffen zóó duur gemaakt, dat zij hun bedrijf hebben moeten opgeven. Dagblad-arti kelen en illustratiën hebben ons bedroevende tafcreelen geleverd van de werkeloosheid en de verarming van de wevers te Lyon, die daarvan het gevolg waren. Dit schoone voorbeeld heeft de Duiischers tot navolging geprikkeld. Men heeft daar niet willen achter blijven in de zorg voor de „bescherming der nationale nijverheid" en door hooge tariefrechten de producten der Duitsche katoenspinnerij duur gemaakt. De Cre- felder fabrikanten van zijde en flaweel hebben ia een eerbiedig adres aan den keizer aangetoond, dat hun bedrijf niet meer zou kunnen worden uitgeoefend, tenzij de hooge rechten op vreemde katoenen garens wierden afgeschaft of verminderd. Maar de regeering heeft aan de kamer van koop handel te Crefeld doen weten dat zij buiten machte is aan den wensch der wevers te vol doen. Of deze met zulke „bescherming" inge nomen zijn blijft twijfelachtig." Te Eindhoven ontstond Woensdagmiddag omstreeks 5 uren in de koninklijke lucifersfa briek van de firma Mennen en Keunen, een begin van brand. Met behulp van twee brandspuiten slaagde men er in de vlammen, welke reeds een zeer dreigend aanzien hadden spoedig meester te worden. De brand is ontstaan in de droog- kamer. Te Dordrecht is brand uitgebroken in het benedengedeelte der Ned. stoom-sigarenvormen en kistenfabriek aan de Keizershofkade no 2 aldaar, welke, gevoed door den grooten voorraad bewerkt en onbewerkt houtzoo spoedig in kracht toenam dat ten 2 uur het geheele ge bouw een vuurpoel vertoonde en het bovenge deelte der daarvóór gelegen blokmakerij van den heer A. Bouman Azn. aan de Prinsestraat, als mede de aan de tegenoverzijde der Groote Kalk- straat liggende gebouwen door de vlammen waren aangetast, De oorzaak van den brand is onbekend persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. De fabriek waar de braad ontstond is ge heel uitgebrand. Het gebouw was niet geassu reerd de machineriën en de voorraad hout en gereedschappen voor f 13,000 bij verschillende Nederlandsche maatschappijen, De aangrenzende pakhuizen Noorwegen en Kopenhagen nos 4 en 6 aan de Keizershofkade, waarvan het bovengedeelte geheel door het vuur werd vernielddienden tot bergplaats voor 120 a 150 lasien tarwe van den heer A. R. Van de Weg aldaar. Door het instorten der zolders werd van deze kostbare partij graan, wat niet door het vuur was vernield, tota; 1 door pnin en water beschadigd. De tarwe was aan de Am- sterdamsche beurs op beurspolis verzekerd, Tusschen Zaterdag 13 en Maandag morgen 15 Juni is uit eene kamer van het Centraal- spoorwegstation te Rotterdamin gebruik bij den pachter der buffettenvermist een gouden dameshorloge, genummerd 30786 met wit-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2