Nummer 53. Donderdag 2 Juli 1885. 8e Jaargang. rr„ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De DOCHTERS van den KOLONEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. T7T7TTTT T PTftTVT Spanje. Duitschland. Engeland. liLiUJ UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. __niu Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In den Mouiteur is de. lijst der door den koning benoemde Belgische jury-leden voor de Antwerpsche tentoonstelling afgekondigd. Eere voorzitter der jury is de graaf van Vlaanderen, voorzitter de heer Victor Lynen, vice-president der Belgische tentoonstellings-commissie. Het lidmaatschap der jury is eene eerebetrekking, waaraan geene bezoldiging verbonden is. De kamer heeftnagenoeg zonder discussie de begrootingeu van uitgaven voor justitie binnenl. zaken buitenl. zaken en posterijen on gewijzigd aangenomeu. In de kamer heeft de minister van marine Donderdag een crediet van 18,000 francs aan gevraagd voor de uitvaartplechtigheid ter eere van admiraal Courbet. Er waren 455 leden tegenwoordig, en de aanvrage werd met algemeene stemmen toegestaan. Door den senaat zijn met 157 tegen 98 stemmen de verkiezingen in Finistèrewegens inmenging der geestelijkheid, ongeldig verklaard. In den aard der betrekking van den ver tegenwoordiger van Frankrijk in Tunis is een gewichtige verandering gekomen. De titel „mi- nister-resident" is vervangen door dien van //resident-generaal." Deze ambtenaar is de ge volmachtigde der republiek in Tunisen de bevelhebbers der land- en zeemachtbenevens alle departementen van bestuur aldaar staan onder hem. Volgens het Berliner Tageblatt ziet Frank rijk van de voorgenomen internationale tentoon stelling in 1889 af en zal het zich bapalen tot eene nationale tentoonstelling. Uit Algiers wordt gemeld dat aldaar, ten gevolge van het verbod van de opvoering eeBer operette, den 25sten dezer een vijftig jongelieden I. Ik was zaakgelastigde van een aanzienlijk handelshuis te Lima, en daar zijne principalen in de meeste zeesteden in Peru hunne corres pondenten haddennam ik plaats op de Light ning, een brik van twee honderd ton, bemand met twaalf koppen met inbegrip van kapitein en stuurman. De brik was voor een Peruaansch schip goed ingerichtdeed zes a zeven knoopen in het uur en was gewapend, of liever, versierd met twee kanonnetjesdoch daar zij nimmer hare monden behoefden te openen dan om de nationale vlag te salueeren, was hun krijgshaftig karakter alles behalve moordzuchtig. Ofschoon de Lightning bevracht was naar Guayaquil, moest hij toch verscheidene plaatsen aan de kust aan doen zoodat ik mij een zeer aangename reis voorstelde. Onze kapitein was een vroolijke smaakmaar daar hij een natuurlijken afkeer had van sextant en chronometeren liever zijn koers richtte volgens zijn eigen idééwaarme de hij reeds gemeenzaam geworden wasmocht zijne bekwaamheid als kapitein daarom zeer be twijfeld worden. Zijne weinige zeevaartkundige kennis daargelaten was hij een goed zeeman en een vriend van zijn volk. Drie dagen nadat wij Callao verlaten hadden bereikten wij de haven van Huanchacoeene soort van ankerplaats omgeven door een lage rotsketen, waartegen de golven, onder een onop houdelijk en oorverdoovend geraas aansloegen. Het voorkomen van het dorpvan de reede ge zien had veel van een groep vervallen kippen hokken, maar als men het oog verder liet weiden over een bergvlak der Cordilleras, bemerkte m6n de kerken toreuspitsen, gedenkteekenen en ma- eene vijandige demonstratie jegens de joden aan den dag gelegd en geroepen hebben Weg met de joden do overheid heeft maatregelen getroffen om eene herhaling der wanordelijkheden te voor komen, Zeven der manifesteerenden zijn in verzekerde bewering gebracht. Dr. Quinetvan Gillyde beleedigde echtgenootdie eenige maanden geleden Bayol, den minnaar van zijn vrouw, trachtte te dooden, stond Donderdag voor het hof van de Seine terecht. Zijne vrouwdie hem negen kinderen ge schonken had, was met Bayol naar Parijs gevlucht. Quinet begaf zich ook derwaartsniet met het plan om eeu van beiden te dooden maar om zijn schuldige vrouw te bewegen met hem terug te gaan. Daar ontmoette hij haar minnaar op straat. Hij ging naar hem toeom hem het adres zijuer vrouw te vragenmaar Bayoleen lafhartig man, nam onder het geroep van „moord!" de vlucht zoodra hij Quinet zag en deze schoot toen in een vlaag van woede een revolver op hem afwaarmee hij hem een ernstige woud aan het achterhoofd toebracht. Bayol was nu wel genoeg om de gerechtszit ting bij te wonen. Hij vond echter weinig beklag bij het publiek. Het algemeen gevoel sprak sterk ten gunste van Quinet. De verde diging had geen moeielijke taaken Quinet werd door de gezworenen vrijgesproken. In het kantoor der Lyonsche credietver- eeniging te Marseille is door een der bedienden een diefstal van 60,000 francs gepleegd. De diefMaille genaamd had alles zoo overlegd dat da door hem gepleegde geldsverduisteringen niet konden uitkomen voor den len Juli. Maar een der loopknechts die zijn medeplichtige was, bracht de zaak uit door onvoorzichtigheid. Hij leidde in den laatsten tijd een heerenleventje en onlangs zag een zijner patroons hem keurig ge kleed paard rijden met een „dame". Dit gedrag wekte achterdochtde looper werd ondervraagd hoe hij aan het geld kwam voor die manier van levenen hij verhaalde Mailles diefstallen en zijn medeplichtigheid daaraan. Maille was juist met verlof voor eenige dagen uit de stad. Hij is niet teruggekomen. ren van Truxillode hoofdplaats der provincie. Wij waren nog een mijl ia zeetoen onze brik reeds de branding begon te gevoelen en de ka pitein achtte het noodig het anker uit te wer pen terwijl hij tevens zijne aankomst door een salvo van ons geschut aankondigde. Na weinige minuten was de boot uitgezeten bemanrl met den stuurman, mijn persoon en zes roeiers; maar de branding was zoo hevigwaarbij nog tegen partij kwamdatofschoon de manschappen al hunne krachten inspanden onze boot als een notenschaal op de schuimende golven op en ne der werd geworpen en weldra niet meer naar riem of roer luisteren wilde; wij werden te midden der loeiende branding heen en weder geslingerd en een onvermijdelijke dood grijnsde ons aan toen onze hachelijke toestand van de kust bemerkt werd en een balsa of brandingsboot te onzer hulp werd afgezonden. Deze boot verdient wel beschreven te worden. Men verbeelde zich twee groote flesschen gemaakt van zeehondenvel en in den vorm van een V. Tusschen de twee flesschen is een vloer van dennen-planken, groot genoeg voor vijf of zes man. De stuurman staat daar, waar de flesschen aaneen sluiten, en weet alleen door raiddel van een roer zijn vaartuig zoo goed te sturen, dat zij die er in zitten slechts eene zachte beweging gevoelen zelfs al worden zij door de hoogste zeeën opgenomen. Deze soort van reddingboot is algemeen in gebruik aan de kusten en rivieren van ChiliPeru en Eqnador; en hare meeste verdienste isdat zij nimmer kan omslaan. Wij sprongen op de balsa, en in weinige mi nuten bereikten wij een soort van hoofd, met een ruwen houten trap waarvan eenige treden onder water stonden. Door middel der leuning stonden wij welhaast hoog en droog aan het strand. Huanehaco is een klein Peruviaansch dorp met eene. kleine armoedige bevolking. De daken en wanden der schamele woningen zijn van riet, Marchandonde moordenaar van Mm. Cornette Montreail, bij Parijs, is door het gerechtshof te Parijs ter dood veroordeeld. Olivier Pain de veelbesproken Fransche dagbladschrijver die naar Soudan ging om den mahdi te helpen, is, blijkens een draadbericht van generaal Wolseley aan cie Engelscha regee ringoverleden aan de daar heerschende kwaad aardige koortsen. De cholera heeft zich ook geopenbaard in de provinciën Alicante en Toledo. In eerstgenoemde provincie kwamen 61 gevallen voor en 36 dooden; te Toledo (hoofdstad) 5 gevallen en 2 dooden in het overige deel der proviueie van dien naam 15 gevallen en 8 dooden. Te Huesca, provincie Arragon zijn insgelijks eenige gevallen waarge nomen. De militaire school te Toledo is gesloten. Te Madrid kwamen den 24sten 9 gevallen voor eu 8 dooden den 27sten 1 geval en 1 doode. De minister-president en de minister vau binneulandsche zakeD ziju den 25steu te Murcia aangekomen. Zij zijn door de bevolking met warmte ontvangen. Zij hebben 70,000 pesetas, waarvan 25,000 door den koning geschonken zijn ter ondersteuuiug medegebracht. Zij hebben de armoedige wijken bezocht en met behulp der overheid en der vermogende klassen een comité samengestelddat zooveel mogelijk alle maatre gelen zal nemen om de verdere verspreiding der cholera tegen te gaan. De Madridsche marktvrouwen, bekend om haar woeligen aard hebben aan de jongste on geregeldheden in de Spaansche hoofdstad een werkzaam aandeel genomen. Zij trokkenvoorafgegaan door een zwart vaandel en gevolgd door een groote volksmenigte, door de straten waar vele winkels lappen zwart goed hadden uitgehangen en wilden zich naar het koninklijk paleis en de volksvertegenwoor diging begeven om verzet aan te teekenen tegen het gedrag de regeering in zake de cholera. De gouverneur en de hoofdcommissaris van gesteund door dunne latten in den gronden zoodanig ingericht dat de voorbijgangers alle handelingen der bewoners door de reten kunnen zien. De bevolking kan nergens op de wereld haar gelijken in onreinheid en morsigheid vin- den. Ik deed mijne zaken zoo spoedig mogelijk af, en wandelde onder een brandendhecte zon, door eene uitgestrekte zandvlakte naar Truxillo cn ontmoette op mijnen weg de puinhoopen eener stad welke door een aardbeving verwoest was, alsmede een rij grafteekenen, door de Spanjaarden geplunderd en verbrijzeld. Uitgeput en met hevige pijn aan de voeten beieikte ik eindelijk Truxillo, eene groote wel gebouwde stad met straten vol vroolijke winkels, een schoon plein, versierd met springende fonteinen eene prachtige hoofd kerk, en een aantal kerken en kloosters, benevens eene schoone wandeling, door een rivier omzoomd en schaduwrijke boomen belommerd. Truxillo heeft veel overeenkomst met de stedeu in het Zuiden van Spanje. Dezelfde smaak en gewoonten dezelfde traagheid gedurende de drukkende hitte des daags en dezelfde bedrij vigheid bij het eerste tochtje van den avondwind, muziek daus stierengevechten serenades met zang en guitar dooi den minnaar aan zijne geliefde gebracht, terwijl anderen na den avondgodsdienst om de kerken dwalen, ten einde van onder de Spaansche mantilles een vriende lijken blik te ontvangen uit een paar donkere oogen als starren door een nevelachtige lucht schitterende. De dag na mijne aankomst was een Zondag, en des avonds was de promenade vol dames met hare schilderachtige saga gekleed, een bevallig kleed dat in smalle plooien van de schouders afloopt eu in losse nette vouwen breed uitloo- pende tot aau den voetdiewel gevormd eu fraai als hij is in een marocco schoeisel is ge sloten welke aan het geheel eene tooverachtige politiedie de opgewonden menigte tot kalmte trachtten te brengenwerden met steenep. en groenten gegooid onder de kreten „Weg met hen die cholera maken „Geef ons brood, in plaats van cholera enz. Het volk trachtte zich achter hoopen steenen in de straten te verschan sen. Maar eindelijk gelukte het den politiedie naren en gendarmes de menigte uiteen te jagen en de rust te herstellen. Zestien mannen en vijf vrouwen werden gevangen genomen. Er zal eerlang te Sevilla een „hoogeschool voor stierenbevechters" gesticht worden. Voor vijftig jaren werd daar reeds een dergelijke hoo geschool gestichtmaar die inrichting bestond slecht twee jaren. De nu te stichten academie wordt ondersteund door vele groote landeigenaren, vooral door degenen die bij den stierenteelt be lang hebben. Naar men verueemthet Zaterdag voormid dag de commissie uit den bondsraad aangenomen de door den bondskanselier goedgekeurde ont- werp-overeenkomst tusschen den Noordduitschen Lloyd te Bremen en het Duitsche rijk betref fende dc verdeeling der subsidiën voor post- stoomschepen naar Australië en Oostelijk Azie. Naar de Börsen-Zeitung verneemt, is het zeker, dat Vlissingen als de haven is aangewezen, welke de schepen onderweg zullen aandoen. Door de bloedverwanten van koning Lo- dewijk van Beieren moet beraadslaagd worden over maatregelen om paal eu perk te stellen aan de verkwisting van dien vorst en zijn „vlottende schuld" te betalen welke tot een ontzagelijke som is aangegroeid. Van welken aard die maatregelen zullen zijn is nog niet bekend. „Tot later" heeft de markies van Salisbury Donderdag in 't Engclsch hoogerhuis de mede- deeling van zijn programma uitgesteld. Dat zal waarschijnlijk moeten wezen aanstonds bij de heropening der zittingen want reeds maakt de tegenpartij zich gereed met vragen voor den bevalligheid geeftnog verhoogd door de manto of zwart zijden sluier, die van het hoofd afhangt en zoodanig is geschikt, dat hij boezem en gelaat verbergt met slechts eene kleine openingvoor het eene oog. Ook waren er lachende cavaliers, versierd met hunne veelkleurige sjerpen en poncho's, kwistig met franje belegd. De hemel met eindelooze gouden strepen bedekt, weerkaat ste zijne prachtige tinten op het gebladerte de lucht vervuld van de tonen der muziek, ver mengd met vroolijk gelach, was bezwangerd met den balsemgeur der bloemenen het gansche tooneelzoo vol van leven en schoonheidzoo fantastisch en toch in werkelijkheid kwam mij voor als een gezicht in een tooverwereld. Het was met een gevoel van smart dat ik Truxillo verliet maar de weinige uren in die bekoor lijke stad, als een diamant te midden der woes tijn, doorgebracht, ziju nog steeds voor mij eene aangename herinnering. Het leven aldaar gelijkt niets op onze koude Europeesche steden, zoo vol eigenbaat en verdriet. Iedereen geniet zooveel mogelijk de reine zegeningen der uatuuren zelfs de dood schijnt daar gelijk aan een onder- gaanden herfstdag. Acht en veertig uren later en de Lightning lag zeilree in den mond van de rivier de Sechura, waar op dien oogenblik als door een wonder water genoeg was om uit te loopen. Deze rivier isten gevolge hare groote dieptebewoond door eene menigte alligatorsdie op eenmaal schijnen te verdwijnen zoodra het water begint te vallen. Er bestaat een volksverhaal betreffende deze zonderlinge verdwijning. Zoodra de rivier droog begint te worden zegt men zoeken deze dieren eene schuilplaats in het hol van een hoogen bergwelke over de vlakte hangt en de toovergrot gcDoemd wordtdie naar men zegt booze geesten bewonen welke daar te midder nacht bijeenkomen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1