Italië. BINNENLAND. dag te komen. Labouchère b. v. wil weten hoe men ten opzichte van Egypte denkt te handelen, en zal ook vragen of het waar isdat Rusland zich beklaagd heeft over de scherpe taal, onlangs door Salisbury en Churchill (toen nog geen ministers) in eeue openbare bijeenkomst ten opzichte van Rusland aangeslagen. Eene dergelijke stoutigheid men zal het zich herinneren had ook Gladstone zich veroorloofd in den verkiezings-veldtochtwelke aan zijne benoemiug tot minister voorat gingmaar tegenover Oostenrijk. Deswege zijn toen indertijd inlichtingen gevraagd en ophelderingen gegeven maar of dit nu ook geschieden zal staat nog te bezien. Aan de Times wordt uit Philadelphia medegedeeld datvolgens de laatste telegram men uit Panama alle vredelievende pogingen van de regeering der Vereenigde Staten zijn mislukt. Admiraal Jonett telegrafeert, dat de staatkundige moeilijkheden in Columbia van zulk een aard zijn dat vrede onmogelijk is en de vijandelijkheden waarschijnlijk een niet te bepalen tijd zullen voortduren. Jonett verwacht dat er hevig zal gevochten worden. Opnieuw worden pogingen in 't werk gesteld om de regeering der Vereenigde Staten te bewegen in Panama weder tusschen beide te komen. Volgens mededecling dezer dagen te Simla ontvangen van den resident van Casjrair, duren de aardbevingen aldaar nog voort. Alleen in het district Camraj hebben over de 27000 be woners dier streek daarbij het leven verloren in den loop dezer maand, De stad Baranoela is totaal verwoest hoe velen van de inwoners bij dit onheil zijn omgekomen is nog niet met ze kerheid bekend. Men schat hun aantal op ruim een drieduizendtal. Een ambtenaar van het geologisch departement te Simla is naar genoemd district gezonden ora een verslag van den toe stand aldaar ten behoeve van de regeering op te makenen de vereischte maatregelen voor te stellen tot ondersteuning van de bevolking. Te Bern de hoofdstad van het Zwitsersche kanton van dien naam zijn dezer dagen vrij hevige aardschokken waargenomen. - Een der voornaamste scheepsbouwmeesters te Liverpooleen man van groote ervaring in zijn vak heeft een nieuw soort van schip ont worpen. Op kleine schaal door hem gebouwd, heeft de proef derwijze aau de door hem ge koesterde verwachting beantwoord, dat, naar hij stoutweg beweerthet schip der toekomst door hem is uitgevonden. De heer William Coppin, de bedoelde scheepsbouwmeesterzegt dat zijn schip van nieuwe constructie, blijkens de proeven met een model van grooter lengte genomen in de eerste plaats niet onderhevig is aan het rollen op zee, dus vaster licht op het water dan een zeeschip van anderen vorm meer laadvermogen heeft en veel sneller loopt dan eenig ander vaartuighet evenaart in snelheid ongeveer een exprestrein want het legt 27 knoopen per uur af. Zijn schip bestaat uit drie rompen, welke van elkander door tusschenruimten zijn gescheiden de middelste romp heeft slechts 2/3 van de lengte der beide zijrompen die elk zeer scherp aau voor- en achtersteven toeloopen. In de middel romp zijn de machines geplaats een dubbelle cylinder (compound) machine voor en achter met afzonderlijken ketel die elk eene schroef in beweging brengen. De kiel of bodem is Diet vlak maar half-kringvormig hetgeen zeer be vorderlijk is voor de snelheid van beweging. Deze drie rompen zijn door middel van vastte bruggen tot één geheel saam verbonden. Volgens een gevluchten gevangene van den mahdieen Italiaansch priester die nu te Dongola aankwam waren de berichten omtrent de macht der opstandelingen in Kordofan over dreven. Hij bevestigt de berichten omtrent de herhaalde nederlagen van den mahdi. Er heerscht hongersnood en ziekte in Kordofan. Een groot schandaal in de diplomatieke wereld waarbij het niets minder geldt dan de ontdekking van een valschen speler in den persoon van een bij het Quirinaal geaccrediteerden gezant, brengt in Rome alles in rep en roer. Sedert langen tijd had in den aristocratischenj Circolo della Caccia waarvan alle diplomaten lid zijn het voortdurende winnen van een gezant bij het hooge spel, dat in de genoemde club gespeeld wordt, de grootste opmerkzaamheid getrokken. Eindelijk vatte men verdenking op. Graaf Antonellidie als commissaris in de speelzaal een wakend oog hield nam zijne maatregelen en kwam weldra tot de overtuiging, dat de ver dachte gezant op heel practische en nauwelijks bemerkbare wijze de kaarten van een teeken voorzag, waaraan hij zijne fabelachtige winsten te danken had. Toen deze, niets kwaads ver moedend vóór eenige dagen in de speelzaal verscheen vond hij het bestuur zwijgend aan een tafel zitten. Terwijl de gezant op de spe lenden toetrad verhief zich graaf Antonelli en ze:de hem kortaf en op drogen toon wSinds eenigen tijd hield zich hier in deze club van edellieden een spitsboef opheden hebben wij de bewijzen in handen dat gij die schurk zijtom geen schandaal te veroorzaken geven wij u acht en veertig uren tijd om Rome te verlaten De gezant werd zoo wit als een lijk, stamelde verlegen eenige woorden en...., verdween. Binnen twee dagen had hij Rome verlaten. Het couvert dat voor hem aan het hofdiner, ter eere van de leden van het hygiënisch congres gedekt wasbleef onaangeroerd. De ontdekking van boos bedrijf was juist op dien dag gedaan. Volgens de Pesther Lloyd is de bedoelde ge zant de vertegenwoordiger van Brazilië. Waalwijk, 1 Juli 1885. Met genoegen constateeren wijdat de vuilnis uit de rioolpntten niet meer op straat geworpen wordt, maar in een daartoe op last van het gemeentebestuur vervaardigden wagen wordt geborgen. Ook vernamen wij reeds voor een dag of veertienvan iemand die het zeker kon wetendat de besproeiïngston in orde ge maakt was en nu goed werkte. Tot een proefneming op straat schijnt men nog niet te kunnen besluitenalthans de vorige week zijn de ingezetenen nog verzocht zei ven de straat te besproeien. Of zou die proefneming misschien voor kermis bewaard wordenzooals een paar jaar geleden De Fransche kamer heeft het met Neder land gesloten handels tractaat goedgekeurd met 298 stemmen tegen 106. De leden van de eerste kamer zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 Juli a.s. des avonds ten 8 ure. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche regeering besloten wegens de weinig bevredi gende uitkomsten der inentings-proeven van dr. Ferran vooreerst nog geen onderzoek in Spanje te doen instellen maar nadere berichten af te wachten. In de tweede kamer is gisteren de beraad- slagiug voortgezet over de wijziging van de artt. der gemeentewet, betrekkelijk het plaatselijk belastingstelsel. De heer Rutgersrepliceerendebleef vol houden dat de regeering zich misrekende in de dekking van het tekort en bleef het ontwerp bestrijden als ontoereikend en overbodig. De minister van binnenlandsche zaken verde digde nader het ontwerpwaartegen men de bezwaren overdreef. Dit ontwerp prejudicieerde zeer stellig niet op invoering van een rijksin komsten belasting. Indien er niets tot versterking van de inkomsten geschieddedan zou de re geering weten wat haar te doen staat. De gemeenteraad van Kapelle heeft in zijne vergadering van verleden Zaterdag tot secretaris benoemd den heer H. A. Aalfs te Zuidhom. Er wareD 26 sollicitanten. Doordien de heer Mr. R. van de Werk te Amsterdam, bedankt heeft voor de candidatuur als lid der tweede kamer voor het hoofdkiesdis trict Breda is thans door de liberale kiesver- eeniging „Eendracht maakt Macht„ tot candidaat geproclameerd Mr. W. M. li. Boersleeraar aan de kon. Mil. Academie te Breda. Naar het Dagblad verneemt, heeft mr. J. J. W.. van den Biesen advocaat te Amsterdam, de candidatuur voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Breda aangenomen. Maandagochtend|had in de kathedrale kerk te Breda de plechtige consecratie plaats van den nieuwen bisschop Mgr. Petrus Leyten. Tegenwoor dig waren de aartsbisschop vaD Utrecht, die den nieuwen bisschop consacrceren zou, Mgr. C. J. M. Bottemannebisschop van Haarlem, Mgr. A. Godschalk, bisschop van 'sBoscb, de provinciaals der verschillende reguliere orden, de abt van hel St. Bernardusklooster te Bornhem in België, het kapittel des bisdoms en deputatiën van het groot en klein seminarie, vele andere geestelijke waar digheidsbekleders en de familie van doorluch- tigen wijdeling. Tot statiouschef te Oisterwijk is benoemd de heer P. C. tan der^Horstthans te Woens- drecht. Onlangs verschenen in de St. Cl. de statuten eener „maatschappij tot Huwelijks verzekering//. Daarop aandachtig gemaakt door de Amst. Ct., die de zaak met argwaan ontvingheeft het Vliegend Blad van Amsterdam een onderzoek ingesteld. De uitkomsten daarvan zijn lo. Dat van het kapitaalnominaal groot f 60000, inderdaad slechts f 1500 aanwezig is, of liever was. 2o. Dat een der drie commissarissen, de heer Musquetierzich reeds terugtrok uit de zaak die hij „waarschijnlijk als zwendelarij beschouwt". 3o. Dat voor de belasting beslag is gelegd op het huisraad van den administrateur. „Zooals de zaken thans staan zegt het VI. Blad moeten wij een ieder aanraden zich niet met die maatschappij in te laten maar de inet moeite bespaarde gelden liever naar de rijks-postspaarbank te brengen", want de redactie meent te mogen verzekeren dat de tarieven op geen enkelen grondslag berusten eu elke schijn van zekerheid welke men bij een verzekering eischt, bij deze „maatschappij" ontbreekt. De brigadier der koninklijke maréchaussee te Helmond heeft bij verschillende herbergiers te Bakel de quitantiën in beslag genomen, welke aan hen w.iren afgegeven door den gemeente ontvanger wegens betaalde vergunningsrechten over 1885. Bij de in beslag genomen stukken was kwijting gegeven voor bedragen hooger dan f 10 en lager dan f 20. De quitantiën waren niet voorzien van een plakzegel wat door den brigadier als overtreding der zegelwet werd be schouwd. Op dieu grond had dan ook de in beslagname plaats en werd den ontvanger proces verbaal aangezegd. De burgemeester van Mierlo, kennis dragende van het bovenstaande heeft zich tot den minister van financiën gewend met verzoek om inlichtingen. De minister heeft den burgemeester medegedeeld, dat het vergunningsrecht moei worden besohouwd als te zijn eene plaatselijke belasting en dat alzoo quitantiën wegens betaald vergunningsrecht op ongezegeld papier kunnen worden geschreven, i"dien het bedrag minder is dan twintig gulden. Bedraagt het betaalde meer dan twintig gulden, zoo moeten de quitantiën geschreven worden op een zegel van 15 centen in hoofdsom. De in beslag genomen quitantiën zijn nog niet aan belanghebbenden teruggegeven. De gemeente ontvanger te Bakel zal zich echter, na de door den minister gedane mededeelingwei niet meer ongerust behoeven te maken. (A.) Eergisteren viel een lOjarig knaapje in <1 Binnen-Dieze te 's Hertogen boscii. Honderdei raenschen zagen het ongeval aanen ook d< vader stond in radeloozen angst er bij, doch d» knaap zou gewis ^verdronken zijn als niet dt schoenmaker VV. J. Niessingh er kloekmoedig bij gesprongen ware en den drenkeling bchoudeD aan wal gebracht had. Het cassatieberoep der Leidsche giftmeng- ster en dat van H. Léon te Amsterdam ver oordeeld wegens diefstal en valschheid, zijn beiden door den hoogen raad verworpen. Prof. Jagerde „zielenruiker", heeft nu ook de „ziel vau het weder" ontdekt. Reeds onlangs verklaarde hijdat het goede weder, hetwelk hij te Berlijn medebracht, een bijzonder gunstbewijs des hemels voor hem was, en thans geeft hij in zijn Monat3blatt uitvoeriger beschou wingen over dit onderwerp. Deze komen hierop Dederdat in de dampkringslucht een bepaald willekeurig ingrijpen van een geest is waar te nemen dat b. v. de hagel door geen weer kundige nog voldoende verklaard wel degelijk als een straf des hemels te beschouwen isen dat bet mooie wederhetwelk doorgaans oe keizer en de kroonprins bij bijzondere gelegen heden treffen opzettelijk voor die hooge perso nages gemaakt wordt in tegenspraak met het bijbelwoord dat God „regent over rechtvaardigen en onrechtvaardigen." De van brandstichting verdachte L. D., te Lage Zwaluwe, is weder op vrije voeten gesteld. Omtrent de oorzaak vau den jongsten brand aldaar verkeert men nog in het onzekere. Bij een brand in de smidswoning van J. C. Pauluste 's Hertogenbosch is een kind van anderhalf jaard^t waarschijnlijk door het trekken aan het tafelkleed de brandende petro leumlamp heeft omgeworpen, in een oogenblik, waarin de moeder afwezig wasmet ernstige brandwonden overdekthet verkeert thans nog in levensgevaar. De moeder heeft het kind terstond op straat gebrachtwaar het door een voorbijganger werd overgenomen die het in zijn jas wikkelde, waardoor het vuur werd uitgedoofd. De brand in de woning was spoedig gebluscht. Donderdagmorgen isdoor den visscher Van Leent van Terheiden uit de Mark opge haald het lijk van den 20-jarigen zoon van den landbouwer A. G., te Prinsenhagedie den vorigen Zondagavond laat in benevelden toestand de herberg van E. Martens had verlaten om over het Trekpad langs de Mark huiswaarts te keeren. Te Berlicum (Fr.) 'zijn twee akkers met aardappelen bebouwd een van 60 M2 en dc andere van 17 M2, geheel verwoest, alsmede een akker met stok-slaboontjes en nog een aanzienlijke hoeveelheid bloeiend vlas. Twee jonge arbeiders zijn als da vermoedelijke be drijvers van deze baldadigheid in hechtenis genomen. Onze ondernemende sportsman luitenant Metelerkamp heeft een groot verlies geleden. Enchanter is verleden Zondag te Brussel op zeer tragische wijze aan zijn eind gekomen. Nadat hij eene week te voren te Mechelen eene zeer mooie overwinning had behaald, was hem voor de Hurdlerace Handicap te Forest op één na het hoogste gewicht toegedeeld, en toch ontliep hijom zoo te zeggenzijne 5 tegenstanders en won met het grootste gemak. Den eindpaal gepasseerd zijndekon zijn jockey Sherlock hem Diet meer inhouden en ging hij op holmet het ongelukkig gevolgdat paard en ruiter in eene sloot terecht kwamen waaruit Enchanter slechts met zeer veel moeite half dood met gebroken rug gehaald werd. Het verlies is des te meer te betreuren omdat En chanter juist toonde in een zeldzaam goeden vorm te verkeeren en ziju eigenaar even als verleden jaar nog menig succes beloofde. Ook Chronometer zulleü wij niet meer op onze banen zien deze hengst is voor Rusland verkocht en reeds naar Moskou onderweg, waar hij in de groote Steeple Chase zal beproeven zijn hier gevestigde renommée te handhaven. (Sport.) Te Kaldenkirchen bij Venloo, is de groote firma Jansen failliet; de firmanten zijn voort vluchtig. Yele gegoede families te Yeuloo zijn daarin betrokken. Donderdagochtend omstreeks 5 ureD, voer de stoomboot de Olievos door de brug over de Achterzaanterwijl drie met fusten beladen olievletten door die boot gesleept werden. Een dier vletten kwam in aanraking met een duk dalf, tengevolge waarvan de schippersknecht Pondman die zich op die vlet bevond er af viel. Hij raakte tusschen de vlot en den duk dalf bekneld en werd zeer ernstig gekneusd. Te Etten-Leur is in erge mate onder de runderen de kalverziekte heerschende. Reeds zijn verscheidene beesten aan deze ziekte bezweken. Zaterdag stond voor het gerechtshof te Arnhem terecht Willem Regeling, de Wagening- sche moordenaar. Een talrijk publiek, waaron der zelfs eenige jonge dameswoonde de zit ting bij. Na de voorlezing der acte van beschuldiging werden de getuigen voorgeroepen. Alle 28 zijn aanwezig. l)e beschuldigde is volkomen kalm en rustigvrij blikt hij om zich heen. Met veel overleg er. gevatheid antwoordt hij op wat hem gevraagd wordt nu bevestigend dan ont kennend in het algemeen met vrij wat bruta liteit, die straks onder dc getuigenverhooren haar hoogste toppunt zal bereiken. Hij kwam te Wageningen om werk te zoeken, wat hem gelukte eu ontmoette daar twee be kenden met wie. hij in den vroegen ochtend van den dag waarop de moord gepleegd werd, eene den vorigen avond afgesproken samenkomst had. De namen dier beide kennissen wilde noch kon hij noemen hoe daartoe ook door den president aangespoord; hij had zich door een eed tot zwij gen verbonden en dien eed wilde hij niet breken. Volgens zijn beweren gingen zij met hun drieën naar de woning van B. Jansendie hun de deur opende en binnen liet. Na eenig ge sprek over allerlei vroegen dc bezoekers om eenigen onderstand, dien Jansen weigerde. Daarop grepen de twee onbekende kennissen den man aan en toen werd dezejavermoord. Be schuldigde wilde het niet aanzien had het zijn kennissen zelfs ontraden en zich dan ook om gedraaid enkel en alleen zijn aandacht wijdende aan den buit. Op slechts weinig na, kwam dan ook het bankpapierhet goud en ander geld waaronder de bekende 21/" centsstukken behoorlijk in zijn bezit. Na afloop van den moord ging men aan het deelen en zorgde beschuldigde er voordat hij het leeuwendeel bekwam wat zijn compagnons zoo onaangenaam vondendat daaruit eene kloppartij ontstoudwaarbij hij den knoop ver loordie later onder het lijk gevonden is. Met den buit beladen ging elk zijns weegs hij via Zevenaar naar Anrhem en van hier najkort oponthoudvia Doetinchem waar hij bij eene slaapsteehoudster logeerde Daar Aalten. Daar werd hij „de ten onrechte van moord verdachte", gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem gevoerd. Het horloge van den verslagene had hij verkocht en de geldwaarden goed besteed en aan iemand gegeven dien hij ook nimmer zou noemen. Ouder de getuigen die nu voorkomen zija er natuurlijk verscheidene, die ongeveer hetzelfde verklaren omtrent de ontmoeting op den weg het zien van beschuldigde aan de buitenzijde van de woning van Jansen steeds alleen enz. enz. Een zeer omstandige getuigenis wordt daaren tegen afgelegd door den commissaris van politie te WageniDgen den heer Holsheimer. Hij ia beslist van meeningdat de daad slechts door één persoon was bedreven. De ontdekte voet stappen de toestand binnenshuis en kleinere bijzonderheden doen die nagenoeg met zekerheid bepalen. Beschuldigde verklaartdat hij niet helpen kan dat de commissaris zulk een tegenstrijdige getuigenis belieft af te leggen „die verstond het liegen goed". Achtereenvolgens passeeren de getuigen de revue. Op de verklaringen van de meesten hunner heeft de beschuldigde wat aan te merken; hij verzocht den president dezen of genen dit of dat nog eens te vragen, wijst op oogenschijnlijke tegenstiijdigheid in de opgaven, handelt in één woord als een advocaatdie de verklaringen van de getuigen zijner tegenpartij critiseert en waar hij uit zijn rol valt of die moeielijk verder kan spelen daar noemt hij alles leugen. Een achtjarig meisjes deed verklaringen, welke vrij bezwarend zijn met eene vrijmoedigheid die opmerkelijk is. Nadat Zaterdag het openbaar ministerie het woord had gevoerd die tegen beschuldigde le venslange tuchthuisstraf requireerdemet last van aanplakking van het arrest te Wageningen en te Arhem werd hei woord aan den verde diger mr. Thomas, gegeven, die bestreed dat hier het bewijs geleverd zou zijn, dat Regeling den doodslag zou hebben gepleegd en ontkende voorts dat het bewijs der premeditatie in casu aanwezig was, Het gerechtshof bepaalde de uitspraak dezer zaak op eene nadere terechtzitting. Te Velp moet Vrijdag het volgende zijn voorgevallen. Twee jongens kregen op school twist met elkaar de een schijnt den ander zoo ongelukkig met het hoofd tegen een scherpen kant of hoek van de schoolbank te hebben ge drukt dat de jongen na slechts met een paar woorden den onderwijzer te hebben geklaagd wat er was voorgevallen in elkander zakte en nog deEzelfden middag overleed. (U. D.) Door de maréchaussee te Sittard is tegen zekeien J. L., winkelier te Puth-Schinnen, pro ces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van 7 aangebroken en niet gesloten fles- schen, inhoudende sterken drank, zonder daartoe vergunniüg te bezitten. Voor zooverre bekend, is dit het eerste geval in Liraburg, dat wegens gecombineerde drank- en winkelnering proces verbaal is opgemaakt. Te Arcen (Limburg) is door eene com missie de schade opgenomen, door den jongsten hagelslag aldaar teweeggebrachten is deze ge schat op f 18,000. Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. Ct.: Terwijl heden namiddag een concours voor de gaaischieters in den voormaligen Prinseniuin plaats had en dit bijna was afgeloopen had bij het opzettten der zij vogels aan den mast een treurig ongeval plaats. Eensklaps namelijk rees de gestreken mast naar boven en sleepte twee personen vader en zoon opwaarts. De eerst genoemde liet zich op eene hoogte van 3 a 4 meter vallen eo bekwam geen letsel. De zoon

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2