Nummer 56. Zondag lf» Juli 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. SCHUTTERIJ. De Echo van het Zuiden, JilU, ..llilLM.WU, XJ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advert entiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk Maakt bekend a. dat de herbergentapperijen en andere dergelijke voor het publiek openstaande huizen, gebouwen en getimmerten gedurende de kermis dagen aanvangendeo Zondag den 12 Juli en eindigende Zondag den 19 daaraanvolgende, kun nen open blijven tot 12 uur des nachts. b. dat gedurende genoemde dagen de kramen, spellen en tenten van welken aard ook des avonds ten 10 ure moeten gesloten zijn. Wijders dat het verboden is op de openbare straten en pleinen met geld of om geldswaarde of eenig hazardspel te spelentot rustverstoring aanleiding gevende spelen of gezangen hoe ook genaamd op de kermis te vertoonen of te doen plaats hebben. Liedjeszangersorgeldraaiers en kunstenma kerijen op de straten worden niet toegelaten, en vereenigde blaasmuzikanter. niet dan met toe stemming van den burgemeester. Waalwijk7 Juli 1885. De burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De burgemeester van de gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekenddat de kommissie, ingevolge art. 15 der wet,belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenenwelke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der schutterij zijn ingebracht, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Maandag den 20 Juli aanstaandetot onder zoek van alle reclamesdoor de ingeschrevenen en geloothebbende personen var. dit jaar, en dooi de reeds vroeger ingelijfden ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nummerverwisselaars; zul lende zijdie van het voorrecht van substitutie gebruik willen makendaarvanmet opgaven der voortestellen personen binnen vijf dagen na dato dezes, en dus vóór of op den 16Juli,kennis behooren te geven aan de voormelde commissie. Wijders worden de daarbij betrokken personen geinformeerd dat zijdie bij de vorige schutte rijen ingelijfd zijndehunne vijf jarige dienst, te rekenen van het tijdstip hunner piimitive inlijving bij de thans bestaande schutterijen, hebben'vol bracht, alsmede zijdie langer dan vijf en minder dan zeven jaren bij de oude schutterijen hebben gediend, ot in plaats van die persoonlijke dienst, fedurende vijf jaren of langer, eene verhoogde ontributie hebben betaald des verlangende da delijk kunnen worden overgeschreven bij de schutterijterwijl zijdie hun 34e jaar hebben volbracht en bij de eerste daargestelde schutterijen zijn ingelijfd geworden, of door zevenjarige dienst aan de vroegere wet op de schutterijen hebben voldaan of in 1875 bij de schutterij zijn gede9ig- neerd en dus thans tien jaren hebben gediend zulke verkiezende, finaal kunnen worden ont slagen. Wordende de belanghebbenden ten overvloede uitgenoodigdde schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstellingbij de wet ge vorderd alnogvoor zoo verre zulks niet alreeds is geschied twee dagen te vorenter secretarie alhieroverteleggen. Kunnende bij liunne inschrijving on gehuwden voor zoo verre zij nog niet op eene der bijzondere rollen zijn gebracht geworden, ineevalle zij sedert dien tijd mochten zijn gehuwd, ae bewijzen voor hun huwelijk, alnog uiterlijk voor den 1 Augustus eerstkomende aan de commissievolgens art. 14 der wet met het opmaken der rollen Delast, ter hand stellen. En zij eindelijk aan de geconcerneerde personen kennelijk gemaakt, dat zij zich stiptelijk op de door de gedachte commissie van onderzoek daartoe bepaalde tijdstippen, voor dezelve zullen hebben te sisterenals zullende degenenwelke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geenere denen tot vrijstelling te hebben, en voor zoo verre zij dienstplichtige nommers getrokken heb bende niet vallen in de termen van artikel 3 a.tb.,c.yl. en m. en artikel 4 der wetbij de schutterij worden ingelijfd, tot zij in een vol gend jaar hunne reclames op voorschreven voet ingericht, zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwe tendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 11 Juli 1885. Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. KERMIS. Dit jaar een enkel woord te schrijveu over de a.s. kermis in deze gemeente en in het bijzonder naar aanleiding van het feest, dat de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien gaat vieren wij gevoelen ons er toe gedrongen en meenen daarmee tevens onzen lezers een genoegen te doen. In de eerste plaats drukken wij den wel- gemeenden wensch uit, dat de kermis voor ieder moge zijn een tijd van gepaste ont spanning, waarvan men de herinnering met blijdschap bewaart! U, liedertafel van Waalwijk en Bezooien, u roepen we toe geluk, driewerf geluk, bij de herdenking van uw vijfentwintig-jarig bestaan! Ongetwijfeld is de gewaarwording zoet, als men, zooals gij, vijfentwintig jaren terugblikkende, zeggen kan: „zie, daar ston den we bij onze geboorte en plaatsten schroom vallig de eerste wankelende schreden op de steile en moeielijk te beklimmen baan der kunst en thans staan wij reeds op een be nijdenswaardige hoogte/' Niet minder stree- lend zal het u zijn te zien, hoe Waalwijks burgerij van harte en als om strijd zal deel nemen aan uw feestals wil zij daardoor een bewijs te meer brengen, hoezeer zij het rein genot waardeert, dat gij haar zoovele malen hebt verschaft. Heeft de beoefening der muziek haren beschavenden en weldadigen invloed blijkbaar doen gevoelen op de werkende leden van uw gezelschap die invloed heeft zich ook medegedeeld aan het publiek, dat geregeld en gretig zich verlustigen kwam aan de uit stekende uitvoeringen van de compositiën der grootste toonkunstenaars. Dat publiek wees er zeker van zal u meer en meer steunen in uw loffelijk streven tot verheffing van den mensch door de edele muziek en tot gepaste ontspanning meteen. Maar denk er tevens wel aan dat publiek zal steeds meer en meer van u eischen en, niet tevreden met den dubbelen lauwer, die uw vaandel siert, verlangt het, dat gij niet staan blijft op de hoogte, waarop gij u thans bevindt, doch al zij het langzaam voortschrijden zult op den ingeslagen weg. ExcelsiorHoe hooger de prijs der over winning hangt, hoe eervoller het is dien machtig te worden! Wij twijfelen er geen oogenblik aan of gansch Waalwijk zal door het uitsteken der vlaggen op de beide feestdagen, die aanstaande zijn, door het van harte deelnemen aan de ophanden zijnde feestelijkhedentot wier voorbereiding de commissie zooveel prijzens waardige moeiten heeft in 't werk gesteld, toonen, dat onze gemeente niet alleen eene eer er in stelt te kunnen bogen op het be staan eener liedertafel zooals de onze, maar dat ze tevens de sympathie geniet der gansche bevolking. Elke persoonlijke consideratie blijve buiten het terrein van dit feestmen brenge hulde aan een gezelschap, dat de kunst dient alleen om haar zelve en op eene wijze, die eerbied afdwingt. En de overige gezelschappen, die zooals altijd, veel, zeer veel aanwenden 'om gepast en afwisselend genoegen te bezorgen bij ge legenheid der kermis wij wenschen dat hunne pogingen, hunne moeiten en hunne kosten met den besten uitslag mogen be kroond worden, opdat ieder, wanneer de ernst des levens hem weder tot inspanning roept na die enkele dagen van uitspanning met nieuwen lust en versche krachten de taak opneme, die aan zijne handen is toevertrouwd „vermaak moet niet de spijzemaar de specerij des levens zijn." De Brusselscke politie heeft een samenzwering van Belgische, Fransche en Russische anarchis ten ontdekt. Vijftien der samenzweerders werden bij hunne beraadslagingen overvallen en in hech tenis genomen. Het doel van den beraamden aanleg is nog niet bekend maar er moeten volgens de Indépendancebelangrijke papieren in beslag genomen zijn. De gebeurtenissen te Hué maken het voor naamste onderwerp uitwaarmede men zich bezighoudt, waaruit blijkt, dat zij in Frankrijk tamelijk veel indruk hebben gemaakt en dat de Fransche troepen in Annam nog degelijk op hunne hoede moeten zijn. De laatste berichten van generaal De Courcydie Maandagavond zijn af gezonden luiden overigens zeer geruststellend. De Annamitische troepen zijn geheel verstrooid en het paleis van den koning, dat vele voorwerpen van groote waarde bevat, is niet verbrand. De regent Fguyen-Ban-Tuang is gevangen genomen. Het verlies aan de zijde der Franschen bedraagt 10 dooden en 62 gewonden waarvan 20 zeer ernstig. De Courcy heeft tot het volk een manifest gerichtdat van zijne handteekening en die van Tuang is voorzien en waarin de verra derlijke aanvalwelke door den minister Thuyet is georganiseerd ten hoogste wordt afgekeurd en de koning en de koningin-moeder in eerbiedige bewoordingen verzocht worden het paleis weder te betrekken. Het 3e regiment zouaven heeft de citadel welke een oppervlakte van 480 hectaren heeft en met gemak 15000 man kan bevatten bezet. Het geheele korps marine-infanterie in Tonkin, dat ongeveer 2000 man teltis naar Hué ont boden. Eene dépêche van Courcy, uit Hué Dinsdag ten 11 uur verzonden meldt Wij zijn hier volkomen meesterde vijandelijke troepen zijn ontbonden eenige op zichzelf staande branden komen voor in de nabijheid van het gebouw der legatie en op sommige punten der citadel. Het paleis is nog ongeschonden dank de voorbeel dige tucht van het bataljon zouaven dat het veroverde en het bewaakt. Het bevat groote schatten o. a. voor vijf millioen staven zilver welk cijfer aanmerkelijk verhoogd wordtals ik staven goud vind. De rijkdom aan kunstschatten is niet te schatten. Ik wacht instructies. Volgens eene dépêche uit Hué bevinden zich de koning van AnDam en de ministers in het gebergte en heeft generaal de Courcy zelf het bestuur des lands op zich genomen. Er zijn tijdingen ontvangen van Madagascar; ze zijn alles behalve rooskleurig. De schout bij-nacht Miotdie versterking wachtte uit Fransch Indieis gedrongen zich strikt tot het defensieve te bepalen. Er zijn hem 500 mari niers gezonden en dit schijut alles te zijn wat voor hem beschikbaar was. Hij zou 700 man van Formosa ontvangen, maar deze zijn geslonken tot 153, en voor het algemeen zijn ze zoo ver zwakt dat ze onbruikbaar zijn. Drie compagnien infanterie en eene compagnie fuseliers worden in het fort Mazunga belegerd door de Hova9die ten getale van een 12,000 man meester zijn van de omliggende vlakte. De Hovas zijn goedge wapend met achterladers. De belegerden kunnen enkel ter zee gemeenschap onderhouden met den schout-bij-nacht Miot. De zittingen van het crimineel gerechtshof te Parijs trekken tegenwoordig een grooten toe loop van belangstellenden vooral ook dames. Bij de behandeling van de zaak Marchandon vocht men bijna om plaatsen aan de deur van het rechtsgebouw het was een praal van toiletten als bij een feesten hadden er plaatsbewijzen verhandeld kunnen worden dan zouden zeker voor een eenvoudig hoekplaatsje hoogc sommen betaald zijn. De gerechtelijke overheid begint zich er aan te ergeren dat men zoo de treurige drama's der misdaad tot een voorname publieke vermakelijk heid maakten zij zal waarschijnlijk maatregelen nemen om dit voor het vervolg te voorkomen. In de Cortes heeft de heer Castelar Maandag in weerwil van het gemompel der meerderheid en de interrupties van den presidenteene re devoering gehoudeö, die vier uren duurde. Hij betoogde, dat de dwalingen van de intransigenten der conservatieve politiek aaD het land geen andere keus laten dan de persoonlijke regeering of de revolutietenzij Saga6ta en in het alge meen de liberale politiek spoedig de begane fou ten herstellen en een schikking tusschen de monarchie en de democratie door het algemeen mogelijk maken. De gezondheidstoestand in Spanje wordt steeds slechter. Uit Madrid werd geseind, dat in de laatste 24 uren 1715 choleia-gevallen en 805 sterfgevallen in het rijk waren voorgekomen. De vluchtelingen hebben de ziekte te Malaga AvilaSalamancaCiudad Real cn Albacéte overgebracht. De rede van lord Salisbury Maandagavond in het Hoogerhuis gehouden levert aan de En- gelsche bladen voldoende stof bespreking op. Vele onthullingen heeft het kabinet niei gedaan, doch in hoofdzaak doen uitkomen met welke moeie- lijkheden het te kampen heeft. Door den heer Labouchère is sir Michael Hiks Beach geïnterpelleerd over de vraag of het waar isdat de Russische regeering verklaringen ge vraagd heeft omtrent de redevoeringen door lord Salisbury en lord Churchill ten nadeele van Rusland gehouden. De lord kanselier antwoorde dat het Russische gouvernement geene inlichtin gen heeft gevraagd en dat lord Churchill ove rigens de waarheid van hetgeen hij gezegd heeft stannde houdt. De correspondent van de Standard te Te heran maakt melding van voortdurende klachten, die door de Pezische bevolking worden aange heven over schending van het Perzische grond gebied en inmenging in Peizische aangelegenhe den gepleegd door de Russen die zich in de grensplaatsen ophouden. De spoorweg naar Askabad staat op hei punt om voltooid te worden terwijl de telegraphische gemeenschap met Tashkend in Bokhare is geopend Russische troepen ter sterkte van 10.000 man, zijn verzameld nabij Askabad. Dagelijks vertrekt een detachement -naar Sarahksen wordt on middellijk vervangen door nieuwe krachten uit het Kaspische gebied. Daar deze troepen vol strekt onnoodig zijn voor vreedzame doeleinden, en de Russische grenzen geenszins met invallen worden bedreigdwint algemeen het gevoelen veld, dat er ernstige oorlogstoebereidselen worden gemaakt. In het lagerhuis zeide Beach dat hij laat varen Childers voorstel om het alkoholgehalte der wijnen van 26 tot 30 graden te verhoogenen dat hij het denkbeeld verwerptalsof het doel van het onderzoek naar den noodlijdenden toe stand van den handel zou zijn terugkeer tot het stelsel van beschermende rechten. Bij eerste lezing werd de begrootiug aange nomen. Volgens telegrammen uit de Vereen. St. neemt de beweging om de noordelijke provincies van Mexico bij de Unie te doen inlijven in om vang toe. Zij gaat uit van de Amerikaansche belanghebbenden bij spoorwegen in Mexico, voor welke de subsidies uit de Mexicaansche schatkist werden gestaaktvoorts wordt zij gesteund door Amerikaansche veefokkers en eigenaars van mij nen, alsook van eene bepaalde partij in Mexico zelf. De beweging heeft betrekking op zeven staten van Mexicowaaronder Sonora. Het heet dat de regeering van Mexico eenen agent naar Washington heeft gezonden, om de regeering der Unie over de zaak te polsen. De Daily News verneemt uit Varua dat de

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1