BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. eenige medewerking zeer goed beseftedat liet vooral hier moeielijk zoude zijn de hulde even redig aan de verdiensten te maken. En thans, aan het einde van dezen ciag kunnen wij verklaren, dat die dag voor ons commissieleden de grootst mogelijke voldoening heeft aangebracht. Én aan wien zijn wij deze voldoening verschul digd 't Is aan de algemeene medewerking, waar mede wij werden vereerd. Onze hartelijke dank dan zij gebracht aan u, gemeentenaren van Waalwijk en vertegenwooidigers van zijne belan gen, die door uwe bijdragen ons in staat steldet te doen wat wij deden en deze herdenking naar behooren te vieren.— Geen mindere dank zij betuigd aan de deelgenooten van onzen optocht, aan u, heraut, bazuinblazers,'eerwachten, ridders, harmonien, gilden en verdere gezelschappen, die noch kosten noch moeiten hebt ontzienom aan Oefening en Vermaak die hulde te bewijzen, welke haar in zoo hooge mate toekomt—. Nog een speciale dank aan de harmoniën die van buiten deze gemeente gekomen de feestvreugde en het genot van dezen dag zoo zeer hebben doen stijgen. Moge het hun gegeven zijn, ook eenmaal in hunne gemeente een feest te vieren zooals Waalwijk thans te aanschouwen geeft. Ten slotte, M. H., heb ik de eer u voor te stellen, met ons den beker op te heften, en dien te ledigen op het voortdurend welzijn van alle corporatiën en bijzondere personen, welke op dezen heugelijken dag de feestcommissie zoo trouw ter zijde stonden." Hierna werd, onder pissende toespraken, het eeremctaai overhandigd door den vice-president der feestcommissie, den heer Antoon Tielen, aan Euphonia van Kaatsheuvel en de Sophia's ver- eeni<nng van Loonopzand door den heer Jud. Timmermans Wz. aan Virtus Nobilat Artem van Waspik door den heer Willem C. Deckers aan Chrispijn vau Waalwijk en Bezooien en aan TEspérance van Waalwijk. Na afloop dezer plechtigheid begaf men zich naar de markt, waar de beide Waalwijksche harmonien op de sierlijk verlichte kiosk, beur telings een coucert gaven, dat een buitengewone menschenmassa bijeenbracht, die zich verlustigde in 't genot van den heerlijken avond en de schoone muziek. Een prachtig tooneel was het tusschen- beidc, wanneer het bengaa»sch vuur, met zijn fantastisch licht, de dicht opeengepakte meuigte in klcurigen gloed zette. Lang nog bleef, men gezellig bijeen en lang zamerhand ging men, de een wat vroeger, de ander wat later huiswaarts, om in Morpheus armen de noodige krachten te zoeken voor de feestviering van den volgenden dag. Dinsdag morgen ten 11 ure was de zaal van „Musis Sacrum" bezet door een deftig, uitgelezen publiek dalin gespannen verwachting al het schoone te gemoet zag, dat het zou gaan genieten. De fungeerende voorzitter van „Musis Sacrum", de heer E. W. van Liempt, opende de plechtig heid met de volgende feestrede-. „Het is mij een aangename taak heden de matinee onzer zoo hoog geachte liedertafel met een kort woord in te leiden. Wel had ik ge- wenscht dat een president aan de spits der ver- eeniging „Musis Sacrum" in welgekozen woorden heden onze feestviereude liedertafel kon begroeten. Intnsschen, nu dit niet het geval iszal ik als oudste commissarisdie leemte trachten aan te vullen zooveel mijn zwakke vermogens dit toelaten. Ik wensch u dan geluk, geachte liedertafel, met uw feestik fieliciteer u namens de vereeniging „Musis Sacrum" met uw 25jarig bestaan en, wanneer ik naga wat door Waalwijks ingezetenen is en wordt gedaan tot opluistering van uw feest, dan geloof ik dat ik niet te ver ga, wanneer ik u ook namens hen geluk wensch en hulde aan- bied. Het is dan 25 jaren geleden, geachte lieder- tafel, dat gij met zwakke krachten u begaaft op het moeielijk pad der toonkunst een pad, dat niet altijd voor u effen was; maar gij hebt het gebracht tot een aanzienlijke hoogte, een hoogte, die ingezetenen en vreemdeling eerbied en' be wondering afdwingt, getuige de overwinning die ge behaald hebt op de zangconcoursen daar ginds fn de residentie van ons land en te Gent in Belgie gij hebt daar behaald het eeremetaal, dat uw°vaandel siert en waarop zelfs het nageslacht trotsch zal gaan. Ik zeg u namens de vereeniging „Musis Sa crum" dank voor de vele genotvolle concerten, die ge ons in het 25jarig tijdperk hebt verschaft. Ik breng verder een woord van hulde en dank aan de personen, die het initiatief namen tot oprichting uwer liedertafel, en dat zijn, bedrieg ik me niet, de heeren Van der Heijden en Van de Ven van Waalwijk en de gebroeders Hark- mans te Bezooien. En nu uit ik den wensch, geachte liedertafel, dat ge zult voortgaan op den ingeslagen weg dat ge zult voortgaan met de beoefening der edele zangkunsten ik geef u de verzekering dat de waardeeringde dank en de steun van het pukliek u steed9 zullen bijblijven. Leve de liedertafel van Waalwijk en Bezooien!" Hierna begon de liedertafel met „Alleluja" van Hand el, dat, evenals al de overige nummers van het programmaonder de leiding van haren talentvollen directeur, den heer Frans de Cortie, door haar met dat vuur, met die kracht en fijnheid van nuanceering werd gezongen die wij van haar gewoon zijn en waardoor zij zoo uit munt. En wat nu te zeggen van de heeren Willem C, Deckers en Louis Vugts? Wij verklaren ons niet in staat den indruk weer te geven, door hunnen meesterlijken zang teweeggebracht, toen zij „Guillaume Teil" zongen. De heele zaal hing als 't ware aan de lippen van den onovertroffen barvtOD, bij de schoone passage uit „Leidens ontzet „Vader in den Hemel, Die de bron den moeden kemel 't Lam de vruchtbre weide wijst 't Muschjeu dektde rave spijst Vader in den Hemel Zie op ons in liefde neer Een storm van toejuichingen barstte los, toen de laatste toon had weerklonken en de groote zanger zelf zichtbaar aangedaan, een oogenblik rust nam. Minzaam toegevende aan het met zooveel aandrang gedane verzoek, zong de heer Deckers hetzelfde nog eenszoo mogelijk met nog meer succes. Ook het „Kindren, houdt moed Vader Willem zal zorgen Straks daagt de morgen Kindren houdt moed werd uitbundig toegejuichten toen hij met zijn machtigals metaal klinkend orgaan het „Neemt mijn lichaam u mijn leven Maar de veste prijs te geven, Nooit door de zaal had doen weerklinken, kwam er aan het enthousiasme geen einde 't werd mis schien alleen geëvenaard door de verrukking, die zich van al de aanwezigen meester maakte na het „De Heer is genadig De rave brengt brood." Ook den heer Vugts vielen na eiken door hem gezongen solo de warmste en meest ver diende bijvalsbetuigingen ten deel. Na de pauze zong de heer Deckers een feest lied woorden van den heer W. vau Ingen alhier't is van den volgenden inhoud Voor wie de krans van zilvren blaren Dien hier de Tijd ten offer biedt Voor wie 't geschal der feestfanfaren Gehuwd aau 't gloeiënd jubellied? Voor U die tonenvloeddie loovren Voor TJ die kunst hier kweek» en smaak Die zingend harten kunt veroovren Op 't veld van Oefening en Vermaak. Slechts vijfentwintig jaren vloden Sinds uw geboortemare klonk Sinds de eerste hulp U werd geboden Toen de adel door uw kindschheid blonk. Dra steeg uw lied voor Land en Koning, Voor vreugde en smart, voor Waalwijks eer Zag Neêrlands Vorstenstad uw kroning Lei Gent voor U haar lauwer neer. Thans biedt de Tijd niet slechts zijn gaven En glanzen paarlen van de Kunst En Waalwijktrotsch uw roem te staven Voegt luiden lof aan Zilvren gunst. Blijv' steeds der Muzen hand U leiden Ten top van uw verheven taak Dan bieden Tijd en Eere beiden Eens 'tgoud aan Oefning en Vermaak. CODA. Kroon van den Zang Blink hier nog lang Blink hiero blink hier nog lang 1" Ook hiermede oogstte de gevierde zanger den uitbundigsten bijval in, evenals de heer Vugts met „Adelaide" van Beethoven.- Na het feestlied nam de eerevoorzitter der vereeniging Musis Sacrum de heer Van der Klokken, het woordom den heer Deckers namens de feestcommissie een gouden medaille aan te bieden. ZEd. sprak ongeveer het volgende: Geachte heer Deckers! Mij is de onderscheiding te beurt gevallen welke ik op hoogen prijs stel, om u, gevierde zangerin naam der feestcommissie een stoffe lijk blijk van herinnering aan te bieden^ van 't zilveren jubelfeest der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien dat wij heden vieren en welks luister het in ruime mate te danken heeft aan uwe hoog gewaardeerde tegenwoordigheid. Voor vijf en twintig jaren kwamen eenige muzikale mannenaan wier hoofd stond Mr. Sopers, de toenmalige griffier bij het kantonge recht alhier, op het gelukkig denkbeeld proef te nemen of ook hier een liedertafel te stichten zou zijn. De proef werd genomen de muzikale korrel werd uitgestrooid zij viel in vruchtbare aarde, vatte weldra wortelontlook welig en werd door de onvermoeide zorgen van den kweeker weldra een veelbeloovende struik doch door het vertrek van mr. Sopers uit deze gemeente bleef de welige plant eenigen tijd kwijnende. Later nam onze zoo verdienstelijke en talent volle directeur, de heer Frans de Cortie, de veelbelovende struik onder zijne hoede en mocht weldra, gesteund door uwe sympathie, wijze lessen en raadgevingen, deze struik tot boom zien opgroeiendie thansgetuige zij deze schoone matineede liefelijkste bloemen afwerpt. Dit alles, gevierde zanger, heeft Waalwijk te danken aan uwen bezielenden steun en invloed. Mag ik nu in naam der feestcommissie voor het zilveren jubel, dat wij heden vierenuwe borst met deze gouden medaille sieren als een blijk van herinnering, hoogachting en erkentelijk heid Nadat de heer Deckers hierop toestemmend had geantwoord ging de eerevoorzitter voort: „Ware het mijner zijds geene indiscretie, dan zou ik de geachte echtgenoote van onzen presi dent Henri Witlox willen uitnoodigen, de medaille op de borst van Deckers te hechten Toen hieraan op de meest gracieuse wijze was voldaan sloot de heer Van der Klokken zijne toespraak als volgt „Verder geef ik den heer Deckers de verze kering dat niet alleen het groote tegenwoordig zijnde publiekmaar geheel Waalwijk den ge- vierden zanger in een aangename herinnering zal houden, en verzoek de leden der liedertafel uit volle borst een „Lang leve hij" aan te heffen." Nadat de liedertafel aan het verzoek had vol daan bood de heer J. B. Timmermans Wz, president der kamer van koophandel, iugelijks eene midaille aan den heer Vugts aan in de volgen termen Dames en heeren „Zooals u door den geachten president der feestcommissie wordt aangekondigd valt mij de eer te beurt het woord te richten tot den heer Vugts, den verdienstelijken tenorzanger, den edelen beoefenaar der toonkunst, die heden een 'zeer werkzaam deel heeft in het schoone con cert, in het voortreffelijk kunstgenot ous door de feestvierende liedertafel aangeboden. Ik stel er zeer veel prija op, dat mij liet voorrecht is toe gekend den heer Vugts dit eeremetaal uit te reiken omdat hij is een man van groote be kwaamheid en van veel verdiensten. Het is immers de heer Vugts die als in een adem genoemd wordt met den genialen, den talent vollen, den onovertreffelijken baryton Deckers. De heer Vugts gaf reeds verschillende blijken van sympathie aan onze liedertafelmenigmaal luisterde hij hare concerten op met zijne onge ëvenaarde prachtige tenorstem en steunde haar met zijne veel omvattende muzikale kennis. Dames en heerenIk wensch daarvoor uit naam der feestcommissie, uit naani der feest vierende liedertafel en immers ook uit naam van u allen, den heer Vugts hartelijk dank te be tuigen. Deze dagen zijn voor onze liedertafel dagen van overwinuing, omdat zij dagen zijn, die een roemrijk verleden kenmerken. Aan de gedachtenis van die zege, mijnheer Vugts, hebt gij ruimschoots bijgedragen; ontvang daarvoor nogmaals driewerf dank. Maar ik uit den wensch, dat u dit kleinood dikwijls zal herinneren aan het schoone feest van gisteren en van heden, hetwelk in de ge schiedenis van Waalwijks liedertafel niet met zilveren maar met gouden letteren zal geboek staafd worden. Met het welslagen daarvan wensch ik u, ge vierde liedertafel, van harte geluk. De geachte president der feestcommissie heeft dit reed9 in zeer gepaste bewoordingen gedaan en na de mijne zullen er voorzeker nog vele heilwensclien tot u gericht worden ik moet daarom eindigen. Ik keer dus tot u terug, waarde heer Vugts, en ik verzoek u dit goud te aanvaarden als een aandenken aan de feestvierende liedertafel en aan Waalwijk, aan dat Waalwijk, dat u zoo gaarne nog dikwijlsja zeer dikwijls in haar midden hoopt te zien en te hooren. Op hoogst vereerend verzoek van de aanwezige dames zong de directeur eene tyrolienne, waar mede hij, als altijd zijn auditorium boeide; toen daarna de liedertafel het „hij leve lang" van Van Paeschen aanhief, nam de heer Deckers zelf den dirigeerstok ter hand, hetgeen de geestdrift ten top voerde. Een aantal speeches werden nog gehouden ons bestek gedoogt echter niet die alle op te nemenwij moeten ons dus bepalen tot de officieele en vermelden alleen nog dat werd getoost op den welEd. heer mr. Sopers, kantonrechter te Oschden eersten president der liedertafelop den president der feestcom missie en deszelfs echtgenooteop den eere- voorzittcr van Musis, op de leden der feestcom missie, enz. Nooit wellicht, zoolang de liedertafel bestaan heeft, heeft eene matinee zooveel succes gehad als dezedit was tenminste de indruk, dien wij mede huiswaarts namen. Dinsdagavond werd het tweedaagsche feestop waardige en tevens prettige wijze gesloten, toen, in het bijzijn van vele belangstellenden, de herin neringsmedailles werden uitgereikt aan elk der vier werkende leden der liedertafel, die haar mede oprichtten, namelijk de heeren Adr. Van der Heijden, C. van de Ven, Louis en A. Hork- mans. Onder eene pittige toespraak, waarin hij de liedertafel op het hart drukte alleen zangers tot leden aan te nemen of zij, die het worden kunnen en willen, zonder aanzien van rang en stand, werd door den weled. heer Sopers dit herinnering9teeken op de borst gehecht. Bij monde van de heeren Van der Heijden en Van der Ven dankten de oprichters voor de vleiende onder scheiding hun te beurt gevallen. Nog menige toost werd uitgebracht op den bloei en het welzijn van Waalwijk, op de feest commissie, op de garde d'honneur, haren com mandant en diens aanstaande, op de heeren, die zich zooveel moeite getroost hebben om de praalwagens in orde te brengen, op de verschil lende corporatiën, die aan den optocht hebben deelgenomen, enz. De president der feestcommissie voelde zich gedrongen, de eer, hem als zoodanig toegebracht, voor een groot gedeelte over te dragen op den heer Aloys Verbunt, wiens krachtig optreden de goede organisatie van het feest aanzienlijk heeft bevorderd. De heer Sopers zou het zich tot eene eer rekenen, indien hij bij eene latere uitvoering als herinnering aan dit feest een medaille mocht hechten aan het vaandel der liedertafel, welk voorstel met daverend gejuich werd ontvangen. De heeren-réunie was gezellig en er heerschte een vroolijke stemming, nog verhoogd doordat de liedertafel nu en dan een goed uitgevoerd nummer ten beste gaf. Wij gelooven slechts hulde te brengen aan de waarheid, wanneer wij con- stateeren, dat dit feest de grootsche verwachtin gen, welke men er van koesterde, verre heeft overtroffen. De moeiten en kosten aan de or ganisatie van dit feest besteed, vinden daarin eene ruime belooning eneen blijde, verkwik kende herinnering blijft oyer. Zij leide tot har monie tusschen personen en partijen in deze gemeente en blijvc voor de liedertafel in het bijzonder ccn bemoediging in het minder aan gename dat ook haarzooals alles en allen overkomt en een aanmoediging tot vast en aaneengesloten voorwaarts schrijden op de baan der kunst. Dit zij zoo. Zondag was op de Antwerpsche tentoonstel ling het meerendeel der uitstallingen in de Fran- sche afdeeling met zeilen bedekt of gesloten, ter wijl met groote letters aan het publiek bekend gemaakt werd: „Gesloten wegens weigering der Belgische commissie om toegangskaarten te ge ven aan het bedienend personeel .bij de uitstal lingen. Het waren dus de exposanten, die grève maak ten. Volgens door de pers ingewonnen inlich tingen zou het geschil hierover loopen dat de commissie slechts ééne vrijkaart aan eiken ex posant ten gebruike van zijn personeel wil af staan terwijl de exposanten, vooral de groote, die velerlei en op verschillende plaatsen uitstal lingen hebben beweren dat één vertegenwoor diger voor he" volkomen onvoldoende is, èn uit het oogpunt van hun commercieel belangen uit het oogpunt der veiligheid. In afwachting van de verzoening der partijen derft het publiek voor een deel het groote genot, hetwelk eene bezichtiging der prachtige Fransche afdeeling oplevert. Zooals ook door ons gemeld iswerd in de vorige week eene huiszoeking bewerkstelligd in de Hue Notre Seigneur te Brussel, welke met de ontdekking eindigde, zooals aanvankelijk ge zegd werd van een anarchistenkomplot en van eene samenzwering tegen het leven van den czaar. Meer en meer blijkt dat men hier met niets anders te doen heeft dan met den overdreven ijver der politie die naar 't schijnt op berichten uit het buitenland afgaandezich door het vooruitzicht op een goede vangst heeft laten verlokken te vergeten dat de onschendbaarheid van het domicilie en de persoonlijke vrijheid door de Belgische constitutie gewaarborgd zijn. De officieele Moniteur beige heeft reeds het eigen machtig optreden der politie trachten te vergoe lijken door te berichtendat er twee Franschen vervolgbaar waren wegens het dragen van val- sche namen en qualiteiten en dat de politie slechts dezen in hechtenis genomen heeftmaar zoo onschuldig schijnt zij niet te werk te zijn ge gaan daar zij wel degelijk kasten en kisten heeft laten openbreken en onderzoeken in de woning van zekeren Eugène Verpoostdie tij delijk afwezig wasterwijl de politie niet in 't bezit was van eenig rechterlijk bevel noch om den toegang tot zijne woning te kunnen eischen noch om in zijne kasten en papieren te snuffe len. Eugène Verpoostdie zich in een schrijven aan de dagbladen over deze willekeurige hande lingen beklaagtzegt niet ten onrechte „Het dus de politie, die de constitutie schendt en ds wetten verkracht. Het is een uitstekend voor beeld dat wij niet zullen verzuimen na te vol gen." Bij de kamer is een wetsontwerp ingekomen, houdende beschikbaarstelling voor den minister van marine en koloniën van een krediet van fr. 946,829 tot het inrichten van de Fransche eta blissementen aan de golf van Guinea, Onder dit cijfer is begrepen het bedrag van fr. 300,000 door Frankrijk aan de Internationale Afrikaan- schc Maatschappij (Congo) te betalen als vergoe ding voor den afstand van hare stations en be zittingen in de vallei Niari-Quillon. Ter bewaking van 's lands eigendom ter west kust van Afrika zullen noodig zijn 21 officieren en 600 man inlandsche troepen benevens 14 gendarmen een macht veel sterker dan tot dus verre daar aanwezig was. Blijkens een depêche van generaal De Courcy krijgt hij thans versterking uit Tonkin. De citadel van Hué houdt hij bezet met de Zouaven. In de omstreken van die stad ver- toonen zich benden plunderaars. Voorts meldt hij dat een nieuwe schat is ontdekt en dat de waarde der reeds gevonden kostbaarheden enz., tien millioen bedraagt. De koning van Annam is de gevangene van Thu-Yet. De koningin- moederde oom des konings de andere prin sen en de mandarijnen hebben vergunning ge vraagd naar Hué terug te keeren. Thu- Yet of Ton-Tas-Thuyetde tweede regent van het rijkbevindt zich thans te Cam-Lo en leidt de partij van het verzet. De andere regent, de eer ste in rang (na den dood van koning Tu-Duc werd 's lands bestuur aan twee regenten opge dragen) is Nguyen-Van-Thuong minister van financiën thans gijzelaar bij admiraal De Courcy Indien de berichtenwelke de Figaro over de gebeurtenissen te Hué mededeeltwaar zijn dan is de toestand aldaar nog veel gevaarlijker dan de officieele telegrammen vermelden. Niet alleen de militairen werden in een hinderlaag geloktmaar ook Franschen, die in de stad woonden, waren in hunne huizen overvallen. In eene dépêche, van den gouverneur van Senegali. d. 9 dezerwordt gemeld dat de negers 31 Mei de Franschen aantastten op de bovenrivier tusschen Niagassola en Tiguire. Na dat de versterkingen gezonden waren werden de negers op de vlucht gejaagd. Een nieuwe aanval op 23 Juni eindigde weder met het ver slaan der negers.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2