VERPACHTING van HOOILAND MARIS MIDDELKOOP. Den Inboedel, P. C. A. KUIJPERS ROOD BESSESAP. Spanje. Engeland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. ADYERTENTIEN te Drunen verpachten P. J. van Gils. Is onlangs het Fransche oorlogsschip Renard in (le golf van Aden met man en muis vergaan, een nieuwe zeeramp heeft Frankrijk getroffen, liet stoomschip le Rouen door de regeering om cene lading oorlogsmateiieeleen honderdtal paarden en troepen naar Saigon over te brengen heeft in dezelfde golf door een nlh rhengsten storni een lek gekeg-n en is kort daarna ge zonken. Gelukkig zij i er geen menschenlevens bij omgekomen maar de paarden, uitgezonderd een negentalwaren niet te redden. Zeer opmerkelijk is het feit dat van de 9200 man der reserve-divisie, bestemd voor Oost-Aziëdie nabij Marseille gelegerd zijn, niet minder dan 17o5 dus 19 pet. zi< k zijn aan typlieuse koorts. Op 5 Juli lagen daarvan 1052 in het hospitaal320 onder tenten en 361 in ambulances. Die tro pen zullen nu eind lijk verplaatst worden. M.:r. schrijft deze ziektegevallen toe aan te groote inspanning, slechte verpleging, zeer slechten afvoer van het vuil, en dergelijke treurige corzikcn meer. Het doodvonnis over den moordenaar Pel is thansnaar men uit P arijs bericht, in hooger beroep nietig verklaard omdat én der gezwo renen failliet verklaard en niet in eer hersteld was. De zaak komt nu voor het hof van Ver sailles op nieuw in behandeling. Na een laogdurigeu ministerraad hebben de ministers van birmenlandsche zaken en van marine besloten tot hunne demissie. De heer Canovas heeft zich onmiddellijk naar den koning begeven. Admiraal Pequela is benoemd tot minister van marine en de prefect van Madrid lot minister van binneniandsche zaken. - Op verschillende plaatsen voornamelijk in Lerids ziju ongeregeldheden ontstaan wegens de accijnsen. Een soldaat is gedood en 3 werden gekwetst. De soldaten doodden drie der muite lingen en verwondden ernstig veertien anderen. Aan de Times wordt uit Meshed gemeld, dat de verdedigingswerken van Herat goed vorderen en dat de Russenindien zij met den herfst zouden willen avanceeren 20,000 verdedigers met achterladers gewapend en zwaar geschut aldaar aantreffen zullen. Aan de Standard wordt uit Meshed berichtdat voortdurend Russische versterkingen aankomen en dat de ontevreden heid wegens de agressieve neigingen der Russen toeneemt. Aan de Standard wordt uit Shanghai be richtdat de Cbineezen hunne wapeningen aan lie grenzen van Korea voortzetten wegens de dreigende houding der Russen naar het heet ziju China eu Japan tol overeenstemming gekomen omtrent hunne politiek ten aanzien van Korea. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat het voorstel van Warren om alle Hollandsche planters uit Bechuanaland te weren, groote on tevredenheid in het Kaapsche parlement verwekt. In Zoeloeland is de anarchie grooter dan ooit de boeren schijnen te aarzelen om hun gezag op te houden men vreest eeue bloedige botsing. Te Londen liepen Zaterdag geruchten, dat de mahdi zou zijn overleden. Brackenbury had het te Fatmeh gehoord van een koopman en door een gevlucht soldaatdie het weer van een Arabier gehoord had was het bevestigd nog geen voldoende gronden zeker om te hopen, 't Behoeft niet gezegd le worden welk een bui tenkansje het voor 't nieuwe kabinet zou wezen, wanneer het bericht zich bevestigde. Want de dood van den mahdi beteekent natuurlijk: scheu ring en verdeeldheid onder zijne aanhangers. Waalwijk 16 Juli 1885. De photografische opname van verschillende groepen van den Maandag gehouden op tocht, door den heer Th. van Delft, zijn zeer goed geslaagd. Hij mag zich dan ook in een ruim debiet verheugendaar iedereen een souvenir van dit feest wil bezitten. Gisteren werd door de harmonie PEs- pérance de aangekondigde matinee gegeven met medewerking van deheeren De Winter, komiek, en Grant, pianist. De verschillende nummers van het programma werden met een zuiverheid en een nauwkeurigheid uitge voerd welke niets te wenschen overlieten. De koddige en vaak zeer geestige voordrach ten van den vermaarden De Winter deden het talrijke publiek meermalen schateren van lachenterwijl het accompagnement van den heer Grant mede zeer verdienstelijk was. Des avonds werden door de harmonie nog eenige nummers ten beste gegeven en trad ook de heer De Winter nog een paar malen met schitterend succes en luiden bijval zooals altijd voor het publiek op. Zonder twijfel heeft FEspérance hare abonné's op nieuw aan zich verplicht door de in alle opzichten goed geslaagde uitvoeringen van gisteren. Zaterdag is te 's Hertogenbosch een feestwijzer verschenenuitgegeven door de feestcommissie voor de viering van het 700 jarig bestaan der stad. Zij bevat de beschrij vingen van. de verschillende feestelijkheden op al de dagen dat de feesten duren. Ook' is hieraan toegevoegd een zeer uitvoerige be schrijving van den grooten historische» op tocht. Deze feestwijzer is voor f 0,30 in alle boek winkels aldaar verkrijgbaar. Ter gelegenheid van de feesten ter viering van het 700-jarig bestaan van 's-Her- togonboschop 18 19 90 21, 22 en 23 dezer, za) bij de finna J. J. Arkesteyn Zoon uitgevers van de Pr. Nbr. en 's Hert. Ct. aldaar, een feestnummer verschijnen in kleurendrukdat o. a. zal bevatten een feestmarsch voor zang en piano muziek des heeren C. P. W. Kriensluit.kapclmecs.ler van het muziekkorps der dd. schutterij, woor den van den heer T. G. Keijmanseen be schrijving van den op 20 Juli te houden grooten historischen optocht, met aanduiding van den wegdien de stoet zal volgen, een volledig programma van al de feestelijkhe den enz. enz. Aangezien de leden van den raad te Andel voortdurend weigeren ter vergadering te verschijnenis door den commissaris des koningsmet het. oog op de aanstaande ver kiezing van leden van den gemeenteraad, en met toepassing van art. 127 der gemeente wet, een bureau van stemopneming benoemd. Het bureau is samengesteld uit twee in- gezeteuen (niet leden van den gemeenteraad) der gemeentemet den burgemeester als voorzitter. Gisteren avond te tien ure brak er brand uit in de manufactuurfabriek van den heer E. Lombarts te Tilburg. De fabriek is geheel uitgebrand. Er werd niets gered. Dinsdag morgen omstreeks 1 ure is op den Hil onder Kaatsheuvel brand ontstaan in de landbouwerswoning van C. IJpelaar, welke woning in weinig tijds met al wat daarin geborgen was geheel in de asch werd gelegd. Het huis was verzekerdde inboe del niet, De zoon van een landbouwer te Leur had het ongeluk onder een hooiwagen te ge raken. Het wiel ging hem over het hoofd en de dood volgde onmiddellijk. Te St. Oedenrode is bij een hevig on- weder de bliksem geslagen in een huis, door Jh. van der Heijden bewoond dat met het grootste gedeelte van het huisraad, eene groote hoeveelheid hooi, landbouwgereedschappen, eene kar en twee kalveren eene prooi der vlammen is geworden. Huis en inboedel wa ren verzekerd. Te Steenbergen had Maandag op de bouwhoeve van den heer W. van Sliedrecht een treffend ongeluk plaats. Zijne blinde en hoogbejaardebij hem inwonende be- huwdmoeder werd door eene molenaarskar die op de werf stond om graan te laden, en waarvan het paard schrikte en op hol ging zoodanig gekneusd dat zij reeds eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Te Velden (Limb.) is de bliksem ge slagen in het huis van den brievenbesteller en postbode G. Vallen, waardoor alles iu asch werd gelegd. Het vee kon men alleen red den doch alles was verzekerd. Uit Wieken meldt men van 11 Juli: Heden middag ontliet zich boven het dorp een ontzaglijk onweder, vergezeld van een geweldigen regen. De bliksem trof een huis even buiten het dorpwaarin eene koper slagerij. De bliksem ging bij den schoor steen in, sloeg ten stuk van dezen afging door het dak en den zolder en vernielde in een kort oogenblik al het steengoed en ver brijzelde eenige meubelen. Brand ontstond er niet. Deze bui trok in noordwestelijke richting, sloeg te Leur in een boom vlak bij een huis en nog in een boomtrof te Bergharen in het Broek 2 koeien van den landman Heiting en op 'tschaar eene koe, alle doodelijk, Te Geulle (Limburg) sloeg de bliksem in de R. K. kerk en vernielde het dak, toren en orgel. Te Kerkrade sloeg de bliksem in een der gebouwen van Rolduc, veroorzaakte een be gin van branddie echter spoedig werd ge- bluscht. Te Vaals sloeg de bliksem in 't post- en telegraafkantoor en beschadigde de bliksem afleiders. Te Zuilichem is Vrijdag avond om streeks 7 uren een 17 jarig jongeling, de oudste zoon van den veerman Arie van Hors- senwiens steun hij wasbij het zwemmen tusschen de Kribben in de Waal even boven den voormaligen Brakelscken steenoven, ver dronken. Den volgenden dag is zijn lijk op- gevischt. De burgemeester van Sommeren (N. Brabant) verzoekt namens den vader opspo ring van Alexander van Niet, 16 jaar, licht blonden gezetgekleed met bruine pilow broekzwart lakensch vestlichtroode sok ken, lederen pantoffels, blauw gestreept boe zeroen en zijden pet. Hij heeft 2 Juli de ouderlijke woning verlaten. Zaterdag werden door den wachtmees ter Slijers der brigade marechaussees te Gul pen in een logement gearresteerd en gevan kelijk naar Maastricht overgebracht zekere J. Lafar en diens vrouw, welke door den rechter van instructie te Verviers zijn gesig- nalt erd wegens de uitgifte van valsche mark stukken op de DuitschBelgische grenzen. Tot de onthullingen van de geheimzinnig heden der geschiedenis van de Ned.hoofdcom missie bij de tentoonstelling te Antwerpen be hoort het volgende protest (uit de Vlaamsche Bakkersgazet van 5 dezer) „Naar wij vernemen heeft de jury dezer dagen een bezoek gebracht aan onze inzen ding op de tentoonstelling te Antwerpen. Wij zijn daarvan niet verwittigd geworden en waren dus in de onmogelijkheid om bij dat bezoek tegenwoordig te zijnten einde zoo noodig, inlichtingen te geven omtrent ons fabrikaat. Het bevreemdt ons dat wij vooraf geen kennisgeving ontvangen hebben van dit be zoek tevens betreuren wij dit. Uit een bijna onleesbare autografische circulairewelke de Directie van het han delsmuseum ons toezondhadden wij die toch verwacht. Wij weten weldat die particuliere inrichting niet het minste offici- eele karakter draagt, maar wij Nederiandsche inzenders verkeeren nu eenmaal in de nood zakelijkheid, dat we al wat die particuliere inrichting ons mededeelt, als officieel moeten aannemen. Het bevreemdt ons dat wij niet nen zijn omdat de inzenders van andere landen vooraf van hun commissaris bericht ontvangen hebben van het tijdstip, waarop de jury hun inzending zou komen zien, met uitnoodiging om dan tegenwoordig te zijn. Ook ver schillende Nederiandsche inzenders ontvingen zulk eene kennisgeving. Wij betreuren hetniet vooraf onderricht te zijndaar het fabrikaat dat wij tentoon stellen beschuithonig en crèmebehalve bij de Nederiandsche en sedert korten tijd bij eenige Belgische bakkersweinig of in het geheel niet bekend is en wij betwijfelen of Nederiandsche of Belgische bakkers deel uit gemaakt hebben van de jurydie ons fabri kaat heeft onderzocht, terwijl wij voorlichting van de jury ter beoordeeling onvermijdelijk achten. Wij weten niet hoe de heeren over ons fabrikaat hebben geoordeeld, maar wij trekken het zeer in twijfel of zij met kennis van zaken hebben kunnen oordeelen, zonder vooraf inlichtingen van de fabrikanten te hebben ingewonnen. Wij PROTESTEEREN daarom bij voorbaat tegen hun uitspraak en zullen DIT PRO TEST HANDHAVEN tot dat een nieuw onderzoek zij ingesteldwaarbij wij vooraf zullen uitgenoodigd worden tegenwoordig te zijn Onze grief is niet gericht tegen de leden van de juryuitsluitend tegen den commis saris onzer afdeelingdie onzes inziens in zijne verplichtingen te kort is geschoten. Men heeft ons gezegddat de Nederiand sche commissaris geheel onschuldig is aan de vele tekortkomingen, die gepleegd worden te genover een deel der Nederl. inzenders, daar hij de belangen door de regeering aan hem toevertrouwd heeft opgedragen aan de direc tie van het handelsmuseum. Onzes inziens ontneemt dit echter niets aan zijne verant woordelijkheid. Alleen zijdie door het handelsmuseum vertegenwoordigd zijn, mogen hunne klachten misschien bij dit lichaam hebben in te dienen, degene, die de diensten van deze particuliere onderneming niet hebben ingeroepen en daaronder behooren wij hebben met niemand anders te doen dan met onzen commissaris generaal. Opmerking verdient het, dat de Neder iandsche inzenders die vooraf van het bezoek der jury zijn verwittigd geworden, de beharti ging hunner belangen aan het handelsmuseum hadden opgedragen. Voor zoo verre ons be kend is heeft geen ander zulk eene kennisge ving ontvangen. Voorts hebben wij gecon stateerd, dat onze vitrinewelke met een slot was voorzien, is opengebroken geworden. Door wien dat is geschied weten we niet, maar dat doet ook niets ter zake. Niemand had daartoe het rechthet allerminst de directie van het handelmuseum, dat, zoo wij vernemen beweert dit recht volkomen te bezitten. De bewakers onzer afdeeling hebben ons bedunkens tot eersten plicht zorg te dragen tegen inbraakonverschillig door wien dit geschiedt. Ook tegen dezen inbraak protesteeren wij. Amsterdam, 4 Juli 1885./' Van Etsen Snijders. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de redacteur Een woord van dank moet ons van 't hart voor de hartelijke ontvangst te Waalwijk, 't Heeft ons goed gedaan zoo voorkomend en net te zijn be handeld vooral den heer Corn, de Cortie.die ons als commissaris was toegevoegd, zij daarvoor alle lof gebracht. Wij zijn volkomen tevreden over ons uitstapje; moge Waalwijk het ook over ons zijn onze zwakke krachten vermochten niet veeldoch wc hebben gedaan wat wij konden. Ongaarne vermelden wij het volgende, doch het kan zijne goede zijde hebben. Uiterst ontevreden zijn wij over onze terugreis; onbeschoft zijn wij beliandeid; voor een goeddeel zij wij in een beestenwagen gepakt en toen stonden er nog twee ledige wagens in de remise en is er bijtijds door de conducteurs gewaarschuwd voor onvoldoende wagens. Zoo opgepropt zaten we, dat een onzer, een man van oneev. GOjaren, door den drang van den tram vieldie in volle vaart was [gelukkig naar later bleekzonder zich te kwetsen, doch werken kan hij nog niet; hij draagt den arm in een doek. Noch het geroep der passagiers noch het gefluit der conducteurs baatte, de tram reed door; de man moest te voet naar huis. Hoogst veront waardigd kwamen wij te huis. Het publiek oor- deele De leden der Sophia's vereeniging te Loonopzand Zeer voorspoedig bevallen van een MEISJE Maria Anna Hermania van Es-- Hendriks. Amsterdam 13 Juli 1885. Heden overleed na een langdurig en! rsmartelijk lijden mijn geliefde echtge- I noot JOZEPH COHENSIUS, I ra den ouderdom van 51 jarenmij nalatende zes kinderen, alle nog te jnug j om ons onherstelbaar verlies te kunnen I beseffen. Waalioijk, 14 Juli 1885. Wed. J. Cohensius-Haagens.j notaris te Drunen zal op Donderdag 23 Juli 1885 n.m. 3 ure, bij FRANS DE WIT, te Dru- nen Voor de gemeente DRUNEN en den heer L. SPIERINGS, 225 Perceelen in en bij „de Zeeg", onder Drunen, geannonceerd op Vrijdag 17 Juli. te Kapellezal op Donderdag 23 Juli 1885 des voormiddags 10 ure, ten huize van Mej. de wed. S. HEIN VAARTMANSte Ka pelle aan het dorpom contant geld PUBLIEK VERKOOPEN achtergelaten door den gewezen gemeente secretaris GöTTE, hoofdzakelijk bestaande in: een splinternieuw welluidend OR GEL, (seraphine,) eene mooie schrijf cassette een klokje (wekker, nieuw modisch), een thermometer diverse onder- en bovenkleederenboeken papier, enz. enz. Een uur vóór den verkoop te bezichtigen. MEN LETTE OP DE VAN DIENSTNEMING voor het leger in Nederlandsch-Indië, omschreven in gedrukte mededeelingen die gratis verkrijgbaar zijn bij het Departement van Koloniën te 's-Gravenhage en voorts bij alle burgemeesters. Orders op eigen gemaakt sap alsmede de daarvoor bestemde ledige flesschen, worden tegen de volgende prijsnoteering tot 1 Au gustus aangenomen. per 25 fl. 22% ct. p. fl. per 12 fl. h, 24 ct. p. fl. per 6 fl. b. 25 ct. p. fl. Na genoemden datum worden de prijzen verhoogd. Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3