Nummer 59. Donderdag* 23 Juli 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. De DOCHTERSvan den KOLONEL ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regej lu de zitting, Vrijdag door de kamer van ver tegenwoordigers gehouden, bood de minister voor de spoorwegen een wetsontwerp aan, waarbij de regeeriug word gemachtigd om de vroeger door Belgie overgenomen spoorweg obligation van den Grand Luxembourg af te lossen of te conver- teeren. De obligatiën a 500 fr. zullen aflosbaar zijn a 626. De houders zullen hunne obligatiën kunnen inruilen tegen een nieuwe soort Belgi sche rentebrieven a 31/* pCt. Het voorstel tot het herstel van de in voerrechten op landbouwproducten en vee, door de Nijvelsche afgevaardigden ingediend, heeft reeds van den aanvang weinig kans van aanne- ming gehad, maar thans kan men veilig zeg gen is het dood gedrukt. De minister presi dent Beernaert heeft het uit oeconomisch stand punten de heer Jacobs, het hoofd der clericale afgevaardigden van Antwerpen, heeft het uit het oogpunt van den handel afgemaakt. De laatste liet zich zelfs zeer kras uit tegen zijne partij— genooten wier schijnvertooningen hij ontmas kerde daar, welken naam zij er ook aan gaven, het hun toch werkelijk om niets anders dan naakte protectie te doen was, d. i. bevoordeeling van enkelen ten koste van de massa. De minister Beernaert betoogde dat zelfs een laag regtzooals was voorgesteld leiden moest tot verhooging van den prijs van het graan, dus van het brood en noodzakelijkerwijze ook tot verhooging der loonenzoodat de maatregel noodlottig voor de nijverheid zou wezen. Maar oek voor den landbouw zou hij slechts nadeel opleveren. Alleen de graanboeren zouden er bij profiteerenzoo er al eenig voordeel uitspruiten zou, en deze vormen nog geen tiende gedeelte der zelfstandige mannelijke bevolkingmaar niet alleen zou noodzakelijkerwijze het werkloon der daglooners met het duurder worden van het brood stijgendoch ook wat zou het voordeel voor de graanboeren kunnen beteekenen verge leken by de nadeelen, welke aan de industrieën betrokkend wordt, voor welke graan de grond- IV. ,/Wat, voor den duivel, mag dat zijn?" riep ikop eens stil staande. „Het is het geschreeuw van den spotvogel signor," hernam mijn reisgezel. „Zoo gij hem zien wilt, kijk dan maar eens naar boven," Toen ik mijne oogen opsloegkwam op eens de reusachtige gestalte van Sancho van achter een rots te voorschijn. Met een vluggen sprong en terwijl hij een geduchten dolk zwaaidewas hij in een oogenblik bij mijhad mijn paard bij den teugel gevat en schreeuwde„geef u over." „Voor ik den tijd had weerstand te bieden hadden de gespierde handen van Del Garrotto mij bij de keel gevat en in een oogenblik lag ik hulpelooshijgend op den grond. „Kom kom riep ik trachtende te lachen, „die grap is al te ver gedreven." „Wij vinden het zeer aardig L, grijnsde Del Garotto, en op hetzelfde oogenblik vielen de slagen met de zware rijzweep als hagel op mij neder Ik schreeuwde van pijn tot ik geen geluid meer geven kon. Toen de schelmen mij bijna krach teloos gemaakt hadden wikkelden zij mij in mijn mantel en droegen mij als een zak met meel op hunne schouders naar de scherpe spits eener groote rots, waar zij mij met mijn doodsbleek bloedend gelaat nederlegden om door de branden de stralen der zon te worden geblakerd. „Vaarwel, mijn vrind," schreeuwde mijn paardenkoopermet de meeste beleefdheid; „en neem voor het vervolg mijn raad ter harte, door wel toe te zien hoe gij in het vervolg koopjes doet, opdat zij u op den langen weg niet na- deelig worden mogen. Ik denk dat gij daar stof isals de meelfabriekenbrouwerijen jeneverstokerijen enz. De minister deelde ten slotie eenige bijzonderheden mede uit Belgische consulaire rapporten volgens welke de uit Ame rika en Indie ingevoerde granen den laagsten prijs bereikt hebben zoodat de landbouwdie met zijn tijd ;medegaat en op de tijdsomstan digheden letgeen reden heeft aan de toeksmst te wanhopen. De kamer van afgevaardigden vereenigde zich heden met het voorstel der begrootingscommis- sicstrekkende om de opheffing der papierbe lasting eerst met 1 December 1886 van kracht te verklaren en aldus het evenwicht op de be grooting van het tegenwoordig dienstjaar tot stand t6 brengen.^ De commissie ging daarbij uit van de overwegingdat het onmogelijk is om eene vergoeding voor bedoelde opheffing te vinden in eene verhooging der belasting op de fijnere soor- teu tabak. Het budget van 1886 is daarop in zijn geheel met 396 tegen 80 stemmen aange nomen. Na een contradictoir debat werd het wetsontwerp aangenomen waarbij de regeering gemachtigd wordt om de producten uit Rumenië bij invoer in Frankrijk met een verhoogd recht vau 50 pCt. te treffen. Een telegram van generaal De Courcy meldt, dat hij zich naar Haiphong zal begeven om een onderhoud te hebben met de divisie-generalen. Op zijne terugreis naar Hué zal hij de havens van Hué bezichtigen. Generaal Brière de l'Isle zalop zijn ver zoek uit Tonkin naar het vaderland terugkee- ren. Het afsteken van vuurwerk heeft in destra- van Parijs bij gelegenheid van het nationale feest, weder een aantal ongelukken veroorzaakt. Het was door de politie verboden, maar het kon niet overal verhinderd worden. Volgens den Gaulois werden 100 menschen meer of minder ernstig gewond door dit gevaarlijk vermaaker moet zelfs een^man gedood zijn door een stuk van een ijzeren pijp welke men uiteen liet springen. Op den Boulevard Saint Michel hadden eenige jongelieden de aardigheid van een huis, welks geen kou zult vatten, en als gij bidt bid dan dat gij nooit weder Pendijo del Garottojmtmoeten mocgt." „En hoe ontkwaamt gij aan die gevaarlijke positie?" vraagde ik. „Ik lag daar op mijn rug als een uitgedroogde mummie. Ik durfde mij niet bewegen, want de monsters hadden mij bij de loodrechte helling der rots neergelegd. Zoo ik het had durven wagen mij om te keerendan had ik gevaar geloopen in de diepte verpletterd te worden." „Eene niet zeer benijdenswaardige positie in derdaad merkte ik aan. „Toen de zon mij als het ware zoodanig ge braden hadals een kannibaal het voor zijn middagmaal zou kunnen verlangenvervolgde hij, „en een onlijdelijke dorst mijne tong geheel had uitgedroogdbegon de zon langzamerhand te dalen. De nacht en met dezen een verfris- schende dauw bracht mij weldra eenige verzach ting en ik viel „Van de rots vraagde ik. „Neenlachtte Mr. Sterngold„in een gerusten slaap. Bij het aanbreken van den dag werd ik door een schor geschreeuw gewekten toen ik mijne oogen opende, zag ik een vlucht gie ren boven mij zweven, de gelegenheid afwachtende om mijn gebraden lichaam tot hun prooi te kiezen. Ik bereidde mij reeds ter dood toen een geluid van menschelijke stemmen mijne ooren trof. Een nieuw leven scheen in mijne aderen te komen en met de kracht der wanhoop begon ik om hulp te schreeuwen. Mijn geroep werd door eenige boeren, die door de bergengte kwamen, vernomen. Als barmhartige Samaritanen bestegen zij mijn^ arendsnest en bevrijdden mij. Ik werd naar Piura vervoerd, waar ik drie maanden tusschen dood en leven zweefde." „En wat werd er van dien Del Garotto?" vraagde ik. concierge hen onvriendelijk bejegende, met voet zoekers te bombardeeren. Eindelijk werd er uit het huis een schot gelostdat een jonkman aan den arm verwondde. Toen drongen de jongelieden vergezeld door een volksmenigte die voor hen partij koos, met geweld het huis binnen en sloegen in de wo ning van den concierge alles kort en klein. Slechts door een krachtig optreden der politie werd een plundering van het goheele huis voorkomen. Een der belhamels werd in hechtenis genomen. Nog een paar uren lang bleef een opgewonden me nigte voor het huis samenscholen. De wond van den gekwetsten jonkman is niet gevaarlijk. De conciergedien men eerst ver dacht van het schot gelost te hebben, wordt niet vervolgd wegens gebrek aan bewijs. In de wijk van het Champ-de-Mars te Parijs zijn de gewapende aanrandingen weder talrijk. Maandag werden bijna op hetzelfde uur en op dezelfde plaats twee personen aangerand. De eerste werd door acht messteken getroffen. Een der wonden was acht centimeter diep. Op zijne kreten kwam een agent toegesneld, die met behulp vau eenige anderen den stervende opnam en naar het hospitaaal Necker overvoerde, waar hij reeds dadelijk overleed. Eer hij stierf heeft hij door teekens kunnen verklarendat de moordenaardie een aard- werker scheen te zijn, hem zijn werkloon ont nomen had. Een uur te voren was zekere Albert Kunz ververop het politiebureau van het 19 de ar rondissement komen verklaren, dat hij door drie kerels aangerand was, welke hem twee messteken toebrachten en hem zijn geld ontnamen. Dit gebeurde in de tuinen van den Trocadero. Dit Parijs wordt aan de Daily News mel ding gemaakt van de volgende mededeeling, welke aan de Académie des Sciences zou zijn gedaan Dr. Ferran heeft 47 nonnen die bij de ver zorging van cholera-lijders werkzaam waren me zijn behoedmiddel ingeënten alle 47 zijn zij dientengevolge gestorven. Det hoorendemoet Pasteur het volgende gezegd hebben „Indien hij werkelijk de nonnen gedood heeft, „Dat weet ik niethernam Mr. Sterngold „en de autoriteiten kennen niemand van dien naam in Peru: „Een vreemd avontuurzeide ik. „Ja, barstte Mr. Sterngold onder zijn gewoon schaterend gelach uitmaar zoo ik hem ooit mocht ontmoeten, zal ik zijn hals versieren met een kraagwaarin zijn eigen naam gestikt staat. Toen hij zijn verhaal geëindigd had waren wij op een hoog punt van de kust aangekomen. De zon dook justte midden van een zee van goud in de golven onderaan onze rechterhand vertoonde zich een baaiin den vorm eener halve maan en een aaDtal schepen van allerlei model lagen er voor anker. Tegen de helling van het strand waren eenige onregelmatige huizen gebouwd. Dit was Payta. In de stad gekomen sprong ik van mijn paardleidde het bij den teugel voortwandelde naar het voornaamste hotelwaar ik van Mr. Sterngold afscheid nam. Payta wordt bespoeld door eene der schoonste baaien aan de kust van Perudoch de stad zelve heeft niet veel aanlokkelijksofschoon de gouverneur der provincie en de meeste Euro- peesche consuls aldaar hun verblijf houden. Geen stroom riviertje of beek versiert het plaatsje en elke waterdroppeldie door de bewoners gebruikt wordtmoet in groote flesschen, door middel van muildieren achttien mijl ver gehaald worden. Ik had een brief van mijne firma te Lima bij mij van het hoogste gewichtgeadresseerd aan kolonel Perez te Payta. De verantwoordelijkheid gevoelendedie op mij rustte haastte ik mij dien in persoon aan zijn adres te bezorgen. De kolonel was een vijftigerbreed geschou derd en gespierd. Zijne zwartedoordringende oogen zagen met een trotschen blik over zijne scherp geteekende trekken en zijn grijsachtig haar hing in korte krullen om zijn groot hoofd dan heeft hij de cholera-smetstof gevonden. Zij werkt noodlottig omdat hij nog niet weet hoe haar aan te wenden. Laat hij wat stof naar Parijs zenden, en binnen acht dagen zal ik haar in eene onschadelijke entstof hebben omgezet." In den ministerraad is door den minister van binuenlandsche zaken medegedeelddat sedert het verschijnen der cholera in Spanje 60.000 personen door die ziekte aangetast werden en 17,000 bezweken zijn. Volgens een brief uit Valencia aan de Presse zijn een groot aantal sterfgevallen aldaar tenge volge der cholera als zoodanig niet opgegeven bij den burgerlijken stand. Dii is trouwens meer gemeld. De officieele cijfers hebben op die wyze weinig waarde. Het lagerhuis heeft zonder hoofdelijke stem ming een voorstel van Parnell verworpen om een onderzoek in te stellen over de toepassing der uitzonderingswetten door lord Spencer. In den loop vau het debat verklaarde de heer Beach, dat lord Carnarvon bereid was, ieder gevalwaarop in eene memorie zijn aandacht werd gevestigd nauwkeurig zelf te onderzoeken, maar het door Parnell verlangde onderzoek kon de regeering niet toestaan. Parnell wilde daarop zijn voorstel intrekken maar het huis verlangde, dat het zou worden behandeld. Verscheidene conservatieven keurden de afschaffing der uitzonderingswetten af. Een Londensche politie-agentDavis ge naamd vermoedde dat in een huis van Ken- singtonpark-gardensdat door de bewoners tij delijk verlaten was, omdat het herstellingen moest ondergaan was ingebroken. Davis ging het huis binnen en op de eerste verdieping ont moette hij twee gemaskerde kerels waarvan een vier schoten op hem loste. De politie-officierdie Davis vergezelde en beneden was blijven staan aan den voet van den ladder, die naar de verdieping leidde, wilde qp— en hoog voorhoofd. De wijze waarop hij my ontving was recht hartelijk, en zijne ronde manieren trokken mij als door instinct aan. Hij las den brief, en deed mij eenige vragen be treffende mijne reis. „Daar Pindas het beste logement is dat wij hier hebbentwijfel ik niet of gij zult er uw intrek genomen hebbenvervolgde hij. „Wat het slapen aangaat, geloof ik wel dat gij er u op uw gemak bevinden zult, maar de keuken laat veel te wenschen over. Het zal mij daarom genoegen doen zoo gij mijne tafel voor lief nemen wilt." Ik stond gereed eenige bedenkingen te maken, toen hij mij met eene zeer beleefde beweging in de reden viel. „Wel nu zeiüe hij met een glimlach, „dan vraag ik het u als een gunst; wij zullen dan beter gelegenheid hebben om over zaken te sprekenwelke uw huis betreften." Ik gaf hem een toestemmend teeken, meenende dat hij mij in het belangrijk geheim, dat de brief bevatte, zou inwijden. Doch ik bedroog mijwant hij wist op eene aardige wijze het gesprek over een anderen boeg te wenden. Ik wilde mij echter niet blootstellen aan aan eene weigering te krijgen en besloot daarom myn tyd af te wachten, nadat ik er vooraf eene kleine zinspeling op gewaagd had. „Al zachtmijn vriendzeide hijmet een vriendelijken lach en zijn voorsten vinger waar schuwend opheffende. „Ik weet, dat het voor u een verzegeld boek iseen raadselwaarvan gij gaarne den sleutel zoudt willen bezitten. Maar, gij zult uwe nieuwsgierigheid een paar dagen moeten bedwingen. Amuseer u intusschen zoo goed gij kunt. Gij zult hier dames vinden, die noch van bals noch van concerten afkeerig zijn: en zoo gij een liefhebber van rijden zijtdan heb ik eene uitmuntende stoeterijwaaruit gij slechts te kiezen hebt."

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1