BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. STAAT VAN BRIEVEN UITVOERINGEN. gemeentezaken gedurende deze Vergadering. Door eene vriendschappelijke bejegening der leden onderling zullen zeker de gemeentebelangen meest worden gebaat. Ik uit daarom den weusch, dat steeds in de raadsvergadering die vreedzame medewerking moge bestaan, waardoor zich de tegenwoordige heeft gekenmerkt." De heer Van der Heijden„mijnheer de voorzitterik dank u voor de flinke en orde lijke wijze, waarop gij deze vergadering hebt geleid. Gebeurt het soms dat onze vergaderingen onvruchtbaar zijn en minder vriendschappelijke uitdrukkingen worden gebezigd, dan is dit veelal de schuld van de leiding van den burgemeester. Ik geef u echter de verzekering, dat onder zulke leiding als heden, het welslagen van iedere vergadering niet kan uitblijven." Al de leden gaven door luide toejuichingen hunne instemming met het gesprokene te ken nen, waarna de vergadering dooi den voorzitter werd gesloten. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Mei. Van het hulpkantoor Baardwijk. C. van Beusekom. Botterdam. Van Drunen. A. Lomers. Tilburg. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. WAALWIJK. Zondag 26 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1 Omhoog G. A. Heinze. 2 Saul's lierzang Gevaert. 4 Sangers Morgenfahrt Abt. Generaal Courcydie te Hue teruggekomen isheeft bevolen dat de provincie Thau-Hoa bewaakt zal wordenomdat daar de uit Annam komende benden zich zouden kunnen vereeuigen met de uit Tongkin afkomstige Zwartvlaggen. In den ministerraad heeft de minister van oorlog voorlezing gedaan van een dépêche van generaal De Courcy uit Haïphong gezonden. In dit telegraam berichtte de generaaldat Tonkin nog in onrust gebracht werd door benden roovers en Zwartvlaggen, die zich in het noordelijk en het westelijk gedeelte van de delta ophouden. De generaal hoopt, dat het nieuwe gouvernement te Hué een gunstigen invloed op den toestand zal uitoefenen. Een bataljon heeft de haven van Donghien bezetteneinde de communicatie te beletten tusschen de benden onder bevel van den ex-minister van oorlog van Annam, Thuyet. en de aangrenzende provinciën van Tonkin. De kosten van den oorlog der Franschen in Tonkin moeten niet minder dan 470,000,000 francs bedragen. De kamers hebben zooals men weetniet meer 270 millioen voor de vij andelijkheden toegestaan. Zooals men weetdrongen reeds sinds geruimen tijd de zijdefabrikanten te Lyon aan op vrijen invoer van garens, welke zij bij het bewerken van hunne zijden sloffen noodig hebben. Door andere nijverheidsmannen werd echter, in hun belang, juist het tegenovergestelde verzocht. J)e kamer heeft nu eindelijk de zaak beslist en niet ten gunste van de zijdefabrikanten. Zij heeft het voorstel van den afgevaardigde Ballue, om den invoer van garens tijdelijk vrij van rechten te stellen met een meerderheid van 54 stemmer, verworpen. Voor ecnige dagen is te Lorient de luchtr reiziger Eloy met een ballon opgegaan om het Kanaal ever te steken. De ballon is sedert in zee gevonden op zestien kilometer afstand van Dieppe zonder het bootje. Van den reiziger is geen spoor ontdekt. Le Matin heeft berichten ontvangen uit Lagos. Daarin wordt gemeld dat een leger van 6000 strijdersuit Dahomey komende in den nacht van 10 op 11 Mei de dorpen van Porto Novo, die onder Frankrijks beschermheer schap staanaangevallenverscheidene dier plaatsen in brand gestokende grijsaards en vrouwen vermoord en omstreeks 1000 jongens en meisjes weggevoerd zou hebbcuom als menschenoffers te dienen bij plechtige gelegen heden in het gebied des konings van Dahomey. De Fransche regeeriDg heeft officieel uit Porte Novo geen bericht ontvangen omirent deze ge beurtenis. Slechts door particuliere mededeelingeu en door verhalen van den consulairen agent te Lagos heeft zij er kennis van gekregen. Zij heeft nu inlichtingen gevraagd aan de koloniale overheidmaarzegt Havas het antwoord kan eenigen tijd op zich laten wachten want er is geen telegrafische gemeenschap met de kust van Guinea. De plannen voor de groote tentoonstelling welke in 1889 te Parijs gehouden zal worden ter viering van den honderdsten gedenkdag der Fransche omwenteling, zijn nu gereed. Het hoofdgebouw zal zeer groot en grootsch inge richt zijn. Het zal zich uitstrekken van den hoek van het „Paleis der Elyzeesche velden welke het dichtst bij den Are de l'Etoile is, tot aan de Place du Concert de 1'Horloge. Onder meer merkwaardigheden zal men bij die gelegenheid de oude Rue St. Antoine te zien krijgen, met de winkels uit 1789 en handwerks lieden aan het werk. De Bastille zal op het plein der Invaliden en de oude St. Antoinepoort op den hoek der Orsay- kade verrijzen. Genoemde kade zelve zal hervormd worden in den ouden Faubourg St. Antoine. Een hevige brand is Maandagmogen te Rouaan uitgebroken iu een fabriek van verf waren. De vlammen verspreidden zich snel, en toen men ze na twee uur meester was waren zes huizen vernield en twaalf andere beschadigd. Er werden geen menschen gedood of gewond maar de schade is zeer groot. De oorzaak vaD den brand was onvoorzichtigheid met een licht ontvlambare vloeistof. Het stoomschip Bayard dat het stoffelijk overschot van admiraal Courbet naar Frankrijk overbrengt, kan den 8en of 9en Augustus tc TouIod worden verwacht. De maritieme prefect ven Toulon heeft den minister van marine zijne zienswijze medegedeeld omtrent de wijze, waarop de ontscheping en het vervoer van het lijk van Frankrijks beroemden vlootvoogd zal plaats hebben. In het arsenaal zal een reusachtige katafalk worden opgerichtwaarop de lijkkist zal worden neergezet. Vervolgens zal eene mis worden uit gesproken door den scheepsprediker bij de marine; daarna zullen de gebruikelijke militaire honneurs volgen terwijl het vervoer naar het station zal geschieden tusschen eene dubbelle rij van soldaten pn mariniers. Admiraal Galiber de minister van oorlog, zal zich waarschijnlijk met de voorgestelde regeling der plechtigheid geheel vereeuigen. In het ziekenhuis van St. Louis te Parijs zijn twee der verpleegden overleden tengevolge van de onachtzaamheid van een apothekersleer ling, waardoor zij een lepel zwarte druppels van Baumé binnenkregen in plaats van den hun voorgeschreven Duitschen brandewijn. Tegen den onvoorzichtigen jonkman die wanhopig is over de gevolgen van zijne vergissingis een gerechtelijke vervolging ingesteld. Te Parijs heeft eene dame een moordaanslag gepleegd op haar schoonzoon met wien zij, ten hare huize een hevige twist had gehad. Zoodra haar dochter en schoonzoon huiswaarts keerden ging zij hen na. Zij wist hen vooruit te komen, verschool zich op den trap van hunne woning en loste onverhoeds vier schoten op haar schoon zoon. Deze werd door eeu kogel gewond, maar niet doodelijk. De wraakzuchtige schoonmoeder is onmiddellijk iu hechtenis genomen. In het plaatsje Monteagudo in de Spaansche provineie Soriais de cholera plotseling zeer hevig uitgebroken. Reeds den eersten dag werden 250 van de 750 inwoners door de gevreesde ziekte aangetast. Het geheele gemeentebestuur moet gestorven zijn en de dokter is gevlucht. Er liggen volgens de berichten, een groot aantal dooden onbegraven. De ontzetting onder de inwoners is groot. MADRID22 Juli. Gisteren waren er in Spanje 1831 choleragevallen, terwijl er 719 personen stierven waarvan 9 te Madrid184 in de provinsie Valencia 243 in Saragossa, 65 in Murcia 73 in Castilie. De dagbladen becijferen het aantal sterfgevallen in Spanje sedert het uitbreken van de epidemie op 22,000. De koninklijke familie gaat morgen naar Grar.jain de nabijheid van Segcvia. 23 Juli. Gisteren deden zich in SpaDje 1278 choleragevallen voor terwijl or 780 per sonen stierven, van wie 8 te Madrid, 174 in de provincie Valencia, 31 in Badajos en 2 in Barcelona. De epidemie schijnt naar het Noorden heen sterker te worden. Het huwelijk van piinses Beatrix met prins BatteDberg werd Donderdag in de kerk van Whippingham nabij het koniuklijk slot Osborne op Wight voltrokken ia tegenwoordigheid van de koninginde ministersde leden van het diplomaten-korps en een groot aantal aanzienlijke genoodigden. Naar de Morning Post verneemtdoelen de jongste voorstellen van de Russische regeering op bet sluiten van eene voorloopige overeenkomst over de Afghaansche grens terwijl het geschil punt betreffende Zulfikar hangende gelaten zou worden. Inlusschen wordt tot voorwaarde ge steld dat de Afghanen geene positie bezetten mogen, welke die der Russische troepen behee.scht. Eene zoodanige handeling zou als gevaarlijk voor den vrede beschouwd worden. De Standard verneemt uit Teheran van 21 dezerdat de Russische grenscommissie onder Lessar tegen het einde van Augustus aan de grens zal aankomen. De Venezuelaansche gezant te Lon den ontving uit Trinidad dépêcheswelke de nederlaag dtr opstandelingen bevestigen. Hunne aanvoerders zouden gevaugen genomen en ds vrede in de republiek zou hersteld zijn. Volgens tijdingen uit Madrid hervat dr. Ferran zijne inenting tegen de cholera in Arra» gon onder toezicht van afgevaardigden der re giering. De Daily News verneemt uit Varna dat de Turkscb-Montenegrijnsche grens-quaestie we der een ernstig karakter verkrijgt. De j artijen zijn het volstrekt oneens. Volgens de Pall Mall Gazette zal het failliet van de Munsterback te Dublin ook ernstigen invloed oefenen op den politieleen toe stand van het land. Iederdie belang heeft bij Iersch grondbezitzoowel de Engelsche re geering als Parnell en zijn vrienden, zullen alle krachten moeten inspannen om het geschokte vertrouwen te herstellen en het land de finan- cieele crisis te doen oveiwinnen. De commissiebelast met het onderzoek der onthullingen van de Pall Mali, heeft Maandag hare tweede bijeenkomst gehouden welke ruim twee uren heeft geduurd. Aan het einde der week zal zij op nieuw vergaderen. De Times zegtdat de nieuwe Egyptische leening in de volgende week te Londen Parijs en Berlijn zal uitgegeven worden. De koers van uitgifte is nog niet bepaald. Door de jongste aardbeving in Bengalen verleden week Dinsdag, zijn in het geheel 70 menschen gedood, waarvan 40 te Scherpore. Een noodlottige aanvaring heeft bij Longs hore niet ver van Plymouth plaais gehad. Daar is Dinsdagnacht in een dichten mist de Britsche torpedoboot „Hecla" in aanvaring gekomen met de stoomboot „Cheerful, welk vaartuig na verloop van vier minuten zonk. Van de passagiers, die allen te bed warenkwamen tien en van de bemanning drie personen om het leven. De overigen werden door de mannen van de Hecla aan boord genomen en te Plymouth aan wal gezet. Op de rivier Clydeeen paar honderd meter beneden Bothwelbridge, staat sedert eenige dagen ten aanschouwe van duizenden nieuws gierigen die uit Glasgow en naburige plaatsen komen toeloopen het rivierwater op sommige plaatsen iu brand. Sedert eenigen tijd had men opgemerktdat er veel gasbellen opborrelden maar op dat verschijnsel dat trouwens meer voorkomt, was niet bijzonder acht geslagen, toen 11. Donderdag een hengelaar, op een ondiepe plek door de rivier loopendezijo pijp aanstak en de nog brandende lucifer wegwierp. Tot ziju groote verbazing zag hij het water vunr vatten en met een fraaie gloedrijke vlam branden die zich allengs uitbreiddezoodat er telkens nieuwe vlammen bijkwamendie als vurige tongen het water lekken. Het is nu duidelijk dat deze vlammen zijn brandend gas, dat zich door spleten in den bodem een weg naar het wateroppervlak had gebaand. Het bevestigt zich dat vorst Hohenlohe Schillings- fürst tot stadhouder van Elzas-Lotharingen be noemd is. Men maakt de opmerking datterwijl Von Manteuffel in zijne betrekking geheel zelfstandig handeidesoms iu strijd met de weuschen des rijkskanseliers, dit waarschijnlijk thans wel een weinig veranderen zalnu de post in handen komt van iemand die jaren lang als onderge schikte met Von Bismarck heeft samengewerkt. In zooverre dus zal waarschijnlijk bij het beheer van het rijksland wel eeenigszins een ander stel sel dan vroeger worden gevolgd. Bij de te Frankfurt a/d Main plaats gehad hebbende begrafenis van den socialist Hiller kwam het op het kerkhof tot ongeregeldheden. Toen namelijk de lijkstoet op het kerkhof aankwam, gaf de commissaris van politie Meyer kennis van het bevel van het hoofd der politie dat bij het graf geene redevoeringen gehouden of manifesta- tien gedaan mochten worden, terwijl de vlaggen verwijderd moesten worden. Toen de stoet bij de groeve genaderd was en een der aanwezigen wilde beginnen te spreken herhaalde de com missaris van politie zijn bevel geene redevoering te houden. Onmiddellijk begon een ander om den overledene als een strijder voor de vrijheid te herdenken zoodat de commissaris ingevolge art. 9 der socialisten wet genoodzaakt was de aanwezigen uiteen te doen gaan. Hiertoe riep hij de hulp van politieagenten in, die eenige socia listen in arrest namen nadat enkelen wonden hadden bekomen. De werkstaking van de Berlijnsche metse laars en steenendragers, waardoor tienduizenden broodeloos zijn, duurt nog voort, maar er is kans dat zij spoedig eindigen zal. Intusschen heeft zij bij de groote geldelijke schade welke zij veroorzaakt, nu ook een men- schenleven geko6t. Bij een gevecht van werk stakers en mannen, die wilden werken is een der laatstgenoemden zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna overeed. Op het proefveld bij Meppen in Hanover, behoorende aan de groote fabriek van Krupp wordt thans een stuk geschut onderzochtdat bestemd i3 geplaatst te worden in een ltaliaan9che strandbatterij en, wat zijn vormen en vernielings kracht aangaat, alles overtreft 'tgeen vuurwapenen tot heden hebben verricht. Men stelle zich een 40cM. kanon voor den geestwelks loop 141 2 meter lang is. Het projectieleen granaat met een kapitale springladingweegt 1000 kilogram en wordt 15Va kilometer ver geworpen. Uit Amsterdam zou men derhalve zoo ongeveer Haar lem daarmede kunnen bombardeeren. De lading voor dit stuk geschut bedraagt circa 500 KG. en daar een granaat van 1000 KG., voorzien van een stalen punt en springla ding ook nog heel wat geld kostzijn ver scheidene honderden guldens met een schot gemoeid. Het stuk geschut zelf is een extra duur vuur wapen want alleen de loop weegt 120,400 KG., en met inbegrip van de overige stukken zonl.r affuit komt het op een zwaarte van 136, 0KG. aan metaal. Vi or'.oopig heeft de Italiaansche regeering vier dergelijke vuurwapenen bij Krupp besteld. Het afbreken van het Ghetto te Rome vordert nu snel. Dit is de oudste jodenwijk in Europa. Het bestond reeds ten tijde van Caesar, en vol gens de overlevering hebben de apostelen Petrus en Paulu9 daar gewoond bij hun verblijf te Rome. Het oudheidkundig genootschap te Rome heeft zich nu tot de regeeriug gewend met het ver zoek, om de in het Ghetto nog aanwezige ge bouwen der oudheid, aU de tempel van Jupiter, de Portici van keizerin Octavia, enz., te behou den, te doen herstellen en jaarlijks een som tot onderhoud van die gebouwen te. besteden. De groot-vizier heeft een onderhoud gehad met Hobart pachawaarin de eerstgenoemde erkende dat het voor Turkije noodzakelijk is, met Engeland een bondgenootschap aan te gaan. Door deze verklaring is het tot stand komen van een bondgenootschap gemakkelijker geworden. Generaal Grant is Donderdag overleden. De rouw over dat afsterven is algemeen in het ge heele land. President Cleveland heeft eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij Grant's verdiensten herdenkt, en beveelt dat alle openbare gebouwen gedurende dertig dagen met rouwfloers behangen zullen worden, en bij gelegenheid der begrafenis gesloten moeten blijven. De familie van Grant ontvangt ontelbare bewijzen van deelneming. De beurs en de proaucteumarkt zullen op den dag der begrafenis gesloten blijven. Waalwijk, 25 Juli 1885. Aan het departement van waterstaat enz. is aanbesteed de voltooiing van het station Geertruiden- berg met spoorweghavenkaaimuur^sluit- walgebouwen en bijbehoorende werken,, be nevens bet maken van afsluitingen en eeni ge verdere werken voor bet gedeelte Zwalu- weBaardwijk van den spoorweg Zwaluwe 's-Hertogenbosch. Minste inschrijver de beer M. Krols, te Geertruidenberg, voor 350,000 De provinciale staten van Noord-Bra bant hebben Woensdag hunne werkzaam heden hervat. Besloten werd lo. De rekening en verantwoording over bet dienstjaar goed te keuren. 2o. Aan den koning voor te dragen de begrooting van het provinciaal bestuur, voor zoover het rijksbestuur is, over 1886, over eenkomstig bet door gedep. stat. aangeboden ontwerp. 3o. De ontwerpbesluiten tot wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven over de jaren 1884 en 1885 aan te nemen. 4o. Voor zooveel noodig goed te keuren de van gedeput. staten ontvangen verantwoor ding der provinciale belasting voor de paar den enz., over het belastingjaar 1883/4. 5o. Goed te keuren bet ontwerpbesluit van ged. staten betreffende de verdeeling der som van f4000, ten behoeve der teekenscho- len over bet dienstjaar 1885. 6o. Op de begrooting van 1886 te bren gen a. de aanvrage om subsidie voor tee- kenonderwijs ten behoeve van de gemeenten, die daartoe aanvraag deden; b. eene som van f600 beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van animale pokstof. 7o. Toe te staan de gewone jaarlijksche subsidiën aan a. de commissie voor de ui terlijke herstelling van de kathedrale kerk van St. Jan te 's-Boscb ad f3000; b. de com missie van bestuur over bet instituut van doofstommen te St. Micbiels-Gestel ad f1000 c. bet provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen te 's-Boscb ad f800; d. Maatschappij tot verzachting van het lot van behoeftige kraamvrouwen ad f 500e. de onderlinge maatschappij tot verbetering van den toestand der bewoners van de kerkelijke gemeente te Willebrord ad f 500, 8o. Te verleenen eene bijdrage van f500 ter bevordering van eene behoorlijke bewa ring van gemeente- en waterschap-archieven. De aanvrage van de Noord brabantscbe maatschappij van landbouw om de gewone jaarlijksche subsidie van f 1000, is aangehou den, in afwachting van bet jaarverslag der commissie. Voorts is besloten lo. Aan de gemeente Valkenswaard eene bijdrage te verleenen van 60 pet. in de kos ten van aanleg en het éénjarig onderhoud van den toegangsweg naar bet station, en wel een bedrag van hoogstens f1427. 2o. Aan de gemeenten Etten c,a. en Hoe-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2