laatste berichten Burgerlijke Stand Handelsberichten. UITSLAG der gemeenteraads verkiezingen. yen c.a eene bijdrage te verleenen van 60 pet. in de kosten van aanleg en liet éénjarig on derhoud van een kunstweg van den Rijks weg van Etten naar Roosendaal bij de herberg „Het Gouden Leeuwke", naar de kerkge meente St. Willebrord, en wel in een bedrag van hoogstens f 8553. 3o. Aan de besturen van Rucphen c a. en Oudenbosch hoewel in de najaarsverga dering op eene aanvraag om verhooging van subsidie in een kunstweg in die gemeenten, voor de weg was aanbesteed, afwijzend is be schikt in het meerder bedrag, waarvoor die weg is aanbesteed, zijnde eene som van f2980 alsnog eene subsidie te verleenen van 60 pet. 4o. Aan de besturen van Oosterwijk en Berkel c. a. in de meerdere kosten, waarvoor de kunstweg is aanbesteed zijnde eene som van f1967 mede eene subsidie te verlee nen van 60 pet. 5o. Aan de gemeenten Uden en Boekei eene bijdrage van 80 pet. in de kosten van aanleg en van het éénjarig onderhoud van een kunstweguitgaande van den prov. wtg op het gehucht Volkel en aansluitende aan den gemeente-klinkerweg te Boekei. Men schrijft uit Eindhoven De hooibouw alhier is afgeloopen; nog een enkele achterblijverdie een kar moet binnen halen. Over de hooioogst is men zeer te vredener wordt van f14 tot f20 per 500 kg. besteed; doch over het algemeen kan de landbouwer in deze streken zijn hooi best zelf gebruiken en wordt er betrekkelijk zeer weinig verkocht. In den loop dezer week zal de roggeoogst een aanvang nemendie nog al gunstig be looft te wordende korenakkers staan wel zeer dichten zullen alzoo veel stroo ople veren doch men vreest dat het beschot der rogge minder zijn zaldan in het vorige jaar. Boekweit en haver staan over het algemeen zeer goed, terwijl de aardappelen in jaren niet zoo prachtig gewassen zijn als nuen ook heerlijk van smaak zijn; vooral de zoogenaamde blauwkuilendie hier het meest gewonnen worden. zorg te dragen. Daar de heer Van Hattem zooveel mogelijk het benoodigde in zijn ei gen land besteltspreekt het vanzelf hoe deze belangrijke aanneming aan onze indu strie ten goede komt. Over uitbreiding der werken zijdelings van Cuiebia wordt on derhandeld. Door onbekende oorzaak brak Donderdag middag omstreeks .3 uur te Dongen brand uit in het perceelgelegen iu den Hoogen Hambewoond door den voerman v. d. B. en den brievenbesteller v. I.terwijl het voorgedeelte in gebruik was bij den waar- nemenden ontvanger van 's rijksbelastingen. Van diens kantoor werden geldswaarde en papieren gered, behalve het archief. Beide genoemde bewoners lijden betrekke lijk groote schade daar slechts weinig gered werdterwijl slechts van één hunner de inboedel was verzekerd. Het pand, dat geheel uitbrandde, was geassureerd. Men schrijft uit Breda van 22 Juli Gisteren avond werd er in de beruchte buurten alhier weer strijd gevoerd op leven en dood. Een tweetal vrouwen aldus heet het hadden haar „contract" verbroken en vandaar een opstootje, zooals er nog zelden hier te aanschouwen is geweest. De strijd werd heftig en er vloeide bloed bij stroomen, doch dooden zijn ergelukkig, niet gevallen. De politie heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt. Te Klundert viel Dinsdag namiddag eene 19 jarige schippersvrouw over boord in het Hollandsche Diep. Haar man greep haar terstond bij een rokdoch hij mocht haar niet redden. Het kleedingstukdat ver moedelijk losgegaan wasbleef in de hand van den man achter. Te Oosterwijk is de laatste der aldaar woonachtige oud-strijders van Waterloo, Wal- therus van Opstal, in ruim 90-jarigen ouder dom overleden. De aldaar wonende Metalen Kruisridders, hoofdofficieren en minderenbrachten met eene talrijke schare den braven oud-gediende eene laatste hulde aan zijn graf. Uit Moergestel schrijft men Dinsdag avond te 772 zag men alhier in de lucht den ballon staan, die te vijf uur in Den Bosch opgelaten was. De ballon daalde langzaam en kwam in een korenveld terecht omstreeks 8 uur. De luchtreiziger verklaarde dat hij eerst van plan was geweest om bij een klein dorp neder te dalendoch vreezende aldaar geen goede hulp te zullen erlangen, was hij weer hooger gestegen. De massa volk, die hier toegestroomd was, bood den luchtreiziger de noodige hulp bij het onttakelen en inpakken van zijn ballon, die toen geplaatst werd op eene kar, welke hem naar het spoor te Oosterwijk bracht, daar de heer Losthe gaarne nog s avonds in Den Bosch wenschte terug te zijn. De eenige onaangenaamheid, die hij ondervond, was de hooge eisch van schadevergoedingdie de boerin verlangde voor hare vertrapte rogge en spurriedoch dat liep eindelijkna veel heen-en weèrpraten nog al goed af; de Fransch- man gaf drie gulden schadevergoeding. Vele personen waren hier 's middags op den toren geklommen en door het heldere weder konden zij duidelijk met den verrekijker de opstijging in Den Bosch zien, zoodat wij van den ballon meer genot hebben gehad dan de Bosschenaren zei ven. De heer Lhoste bedankte zeer voor de verleende hulp, en roemde de hulpvaardigheid van den Moergsstelschen boer. De werkzaamheden aan den Cuiebia van de Panamawerken hebben voor onze landge- nooten, de heeren J. C. Van Hattum en Co. te Sliedrechteen belangrijke uitbreiding ge kregen. Hun was opgedragen den berg Cu iebia van af zijne hoogte tot 50 meter boven den waterspiegel van het kanaal (bevattende 12 a 13 millioen kuB. meter) in hoogstens 2 jaren af te graven. Deze werkzaamheden vorderen naar wensch. Thans is hun echter opgedragen den geheelen Cuiebia weg te ruimen tot den bodem van het kanaalbevattende behalve de bovenge noemde hoeveelheid nog 8 9 millioen kub. meter of te zarnen 20 a 22 milloen.) Dezer dagen is het contract geteekend en de aan nemingsom bepaald op 170 millioen francs. Verder is hun opgedragen het nog benoodig de materieel voor die uitbreiding dadelijk voor rekening der Panama-maatschappij aan te schaffen en het toezicht over te nemen over het afwerken van het reeds bestelde materieel benevens voor het vervoer en het opstellen In het R.-Katholiek gasthuis te Breda is eene poklij deres opgenomen die de ziekte uit Brussel heeft overgebracht. Er zijn maatregelen genomen om de verspreiding der besmetting tegen te gaan. Te Eindhoven viel Dinsdag een acht jarig kind in de Stadsvest. De Heer J. van Oorschotdie op het hulpgeschrei kwam toeloopen slaagde er gelukkig in het kind nog levend aan wal te brengen. In het Kamp bij Oldebroek is bij het houden der tactische oefeningen door liet 1ste regiment veldartillerie een affuit met kanon omgeslagen. De beide bedieningsmanschap pen die zich op het affuitkistje bevonden geraakten er ondermet het noodlottig ge volg dat de milicien-plaatsvervanger P. E. op de plaats dood bleef en de milicien-plaats vervanger L. H. F. gekwetst werd en zijn rechterarm brak de toestand van laatstge noemde is niet direct levensgevaarlijk. Beide manschappen zijn van de 5de batterij van genoemd regiment, in garnizoen te Amersfoort. (Z. C.) Te Hom (Limburg) is Maandag een dagloon®, P. Nevels genaamd, uit een kerseboom gevallen. Hij brak het nekbeen en was eenige uren later een lijk. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Een sergeant van het discipline-korps te Ylissingen heeft Donderdag morgen twee maal getracht, door in' de Pottenkade te springenzich van het leven te berooven. Vrees voor strafdaar hij slagen aan een anderen sergeant had toegebrachtterwijl hij in opgewonden toestand verkeerdeis de oorzaak hiervan. Beide malen is hij echter gered en onder een grooten toeloop van volk naar de kazerne der klasse van discipline gebracht. Woensdag avond te ongeveer 10 uren brak te Ridderkerk een hevige brand uit in eene schuurgevuld met hooistaaude aan den havenkantin de onmiddellijke nabijheid van het dorp. Ofschoon de brand een drei gend aanzien hadwist men hem toch, door iet nathouden der belendende perceel en, tot de schuur te beperken. Het hooitoebehoorende aan de landbou wers J. v. d. Waal en M. van der Kulk, was gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Te middernacht werd men opnieuw gewekt door het geroep van brand. Thans was die uitgebroken in eene woning naast de Chris telijke school. Spoedig was de brandspuit, welke nog dienst deed om het brandende terrein te bewakenook hier gereed, zoodat alleen het dak beschadigd werd en de ver dere voortgang van het vuur werd gestuit. Laatstgemelde brand ontstond door het vliegen der vonken. Te Deventer is Woensdag avond ongeveer te 11 uren een felle brand uitge- Droken in een groot pakhuis in de Haven straat, tot verschillende doeleinden aan on derscheidene personen verhuurd. Er waren, behalve voor twee duizend gulden aan tim merhout vele andere licht ontbrandbare goe deren in geborgenwaardoor het geheele gebouwmet al wat er in wasin weinig tijds in asch werd gelegd. Het vuur had zich ook reeds aan twee achter het afgebrande pand gelegen pakhuizen medegedeeld. De brandweer slaagde er echter indoor de vlammen te blusschen en te ongeveer 121/2 uur was men den brand meester. De in de haven liggende met turf geladen schepen werden naar eene veilige plaats in den IJsel overgebracht. Aan den ijver en het beleid van de brandweer is het te dankendat de brand zoo spoedig gebluscht werd en grootere onheilen werden voorkomen. Hoe de brand is aangekomen is onbekend. De goederen waren gedeeltelijk en het pakhuis geheel tegen brandschade verzekerd. In een der nauwe „scheuren" te Am sterdam die soms tal van huisgezinnen een verblijfplaats moeten verschaffenwerd zoo vertelt de Amst. Ct. in den nacht van Maandag op Dinsdag een bloedig drama afgespeeld. 't Was in de Gooijersteegaan den O. Z. Voorburgwal, waar de 65-jarige schoenmaker J. van der Pels met zijn ongeveer 5 jaar jongere vrouwKaatje, woonde. Des nachts om 2 uur toen een porder aldaar zijn gewone ronde deedvond hij beneden aan de trap der woning van Van der Pels het ontzielde lichaam van diens vrouw liggen. Onmiddellijk heeft hij' de buren gewekteen rechercheur der politie komt en begeeft zich naar het woonvertrek van den schoenmaker. Hetgeen hij daar zietovertuigt hem spoedig dat hij zich ter plaatse bevindtwaar kort te voren een verschrikkelijk tooneel moet plaats heb ben gevonden. Wel zijn van den vloer de bloedsporen zooveel mogelijk verwijderd, doch het bloed aan de wanden van het vertrek en aan de handen en kleeren van Van der Pels laten bijna geen twijfel over of hij bevindt zich in tegenwoordigheid van een moordenaar. Ook de burendie mede naar boven zijn gegaan deelen dit vermoeden, dat door hunne verklaringen nog wordt verzwaard. Bijna dagelijks had het echtpaar twist meer dan eens uitte Van der Pels tegen zijn buren bedreigingen, gericht aan het adres van zijn vrouw en zoon. Deze laatste verliet daarom de ouderlijke woning en vestigde zich elders. In den nacht van Maandag op Dinsdag 't was ongeveer één uur hoorde een der buurvrouwen weder een erge woordentwist, die een noodlottig einde schijnt genomen te hebben. „O Jezus, help me!" hoorde ze uit Kaatje s monddaarna de doffe dreun van een vallend lichaamen alles was stil tot ze eenigen tijd later een lichaam van de trap hoort vallen. Een angstig gevoel maakt zich van haar meester, ze vermoedt dat er iets verschrikkelijks moet zijn gebeurd, maar ze durft niet naar boven om zich van de waarheid van haar vermoeden te overtuigen; de vrees voor den woesten Van der Pels houdt haar in hare woning opgesloten, 'i Was toen dat de porder op zijn tocht het lijk vond. Van der Pels werd onmiddellijk op ver moeden de bedrijver te zijn der verschrikke lijke daad in hechtenis genomen en naar het politiebureau in de Oudebrugsteeg gebracht; het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar de celgevangenis vervoerd. In tegenwoordig heid van den commissarris van politie behield Van der Pels zijn kalmte. Bij het lijk gebracht, antwoordde hij toen hem gezegd werd: „Zie daar uw slachtoffer" „Daar weet ik niets van." Hij ontkent elk aandeel aan den dood zijner vrouw hij heeftzegt hij, haar uitge zonden om een borrel te halen en verder weet hij van niets af. Met welk voorwerp de ongelukkige om het leven is gebracht, is nog onbekend vermoedelijk is haar met een veger de noodlottige slag op het hoofd toegebracht. Driiuen. Periodieke-verkiezing voor 3 leden. Aantal kiezers 181; uitgebrachte stemmen 169, van onwaarde 1. Gekozen Johannes Klijn met 90 stemmen, Martinus van der Sanden met 87 stemmen. Herstemming tusschen Johannes Elshout en Johannes van Loon de eerste bekwam 79 de tweede 77 stemmen. Verder bekwam nog Cornelis van Drunen 73 stemmen, Michiel van Drunen 63, F. van Huiten 8, G. Brok 5, A. van den Bosch 4, Jan van Dal 4 en Martinus van den Hoven te Fellenoord 3. Buitengewone vacature (wegens overlijden van Arnoldus van den Bosch). Uitgebrachte stemmen 169, van onwaarde 3. Gekozen Adrianus vaD den Bosch met 88 stemmen. Verder bekwam Cornelis Brok 57 stemmen, M. van der Sanden 6, A. van Son 4, J. Klijn 3, F. van Huiten 2, M. van Drunen 2 en uog 4 elk een stem. Dongen. Herkozen P. Kanters, F. Vekemans en J. van Boxtel. Gekozen C. Vermeulen. Gccrtruidcnberg. Herkozen: A. Manders. Herstemming tusschen J. Koene en J. Edema. 's Cravewoer. Herkozen J. Loeff en J. Versteeg. 's Ilertogenboscli. Herkozen J. B. A. Van de Mortel, L. van Meerwijk, P. L. Reijnders, M. Sweens, Jos. J. van de Ven en J. M. Tret. flensden. Herkozen A. Verhoeven, C. M. Malingré en A. v. d. Heiden. Kapelle. Herkozen J. van den HoekM. Ileijraans en D. M. de Bruijn. Loonopzand. Herkozen A. Brands, Ch. Mom bers en Jac. van der Wee. Herstemming tusschen J. Ilennekens en H. Muskens. Moergestel. Herkozen J. Marcelis en J. Kasteleins. Herstemming tusschen J. M. Reij- nen en J. van de Wouw. Öosterliout. Herkozen T. M. GescherC. J. Schoormans, J. H. van der Pol en G. J. van Loon. Gekozen P. J. van Leysen. Raamsdonk. Herkozen mr. G. I. H. Heere, J. H. Kamp A. de Bont en J. Dorrenboom Pz. Sprang. Herkozen J. Craaijo en D. Soeters. Tilburg. Herkozen Mutsaers, Pollet, Eras, Brouwers, Van der Voort, Vermeer en Bogaers. I rij hoeven Kapelle. Gekozen: H. Oerlemans. Herstemming tusschen W. Kuijpers en G. Oer lemans. Werkendam. Herkozen J. J. van Tienhoven van den Bogaard. Herstemming tusschen D. Pieck en L. Koonings. WASPIK, 23 Juli. Gekozen op Maandag 20 Juli tot secretaris penningm. van de polders Bovenkerk Over 't diep Over vrouwkens vaart en Tusschen Maas en Gantel van Klein Waspik.de heer A. Schoenmakers. Gekozen tot poldermeesters van den Dellen polder vaa Klein-Waspik de heeren C. Gijsman Sr. en Th. de Bont Wz, en tot secr. penningm. den heer W. C. J. Kamp. OSCH 22 Juli. Krachtig gesteund door een wakkeren burgemeesterdankt deze gemeente bet aan de partij van vooruitgang, dat nieuwe straten en trottoirs aangelegd de bestaande be strating verbeterdeene rioleering verkregen en eene nieuwe gasfabriek gebouwd worden. Dat men door deze tastbare voordeelen hier wijzer is geworden en daarom de partij van den vooruitgang begint te steunen, bewijst de stem ming van gisteren. Daarbij toch werden van de 326 geldige stemmen 251 en 249 uitgebracht op de can- didaten der vooruitstrevende partijde heeren A. de Haan en mr. G. Sopers, er. de aftredende 'eden H. F. van Erp en J. J. Spierings met 326 en 317 stemmen herkozen terwijl de af tredende leden H. de Louw en Van Lilh die tot de tegenpartij behooren slechts 77 en 49 stemmen verkregen. Vanaf 1 tot en met 24 Juli. WAALWIJK. GehuwdDirk van den Bos met Johanna Cor nelia Houët Franciscus Moonen met Geertruida Antonetta van Riel. BevallenPetronella Verdonk geb. Sterken z Antonia Mutsaarts geb. van Baardwijk d., Maria Anna Pulles geb. van Gerwen z., Maria Treffers geb. Treffers z., Wilhelmina Brok geb. van Os z. Geertruda Wilhelmina de Bree geb. Brans d. Overleden Cornelis Johannes Benjaminse 11 jaren, Theodorus Cornelis van Eeten 2 m., Joseph Cohensius, echtgenoot van Cato Hagens, 51 jaren, Johanna Snoerenechtgenoot van Johannes Kip- pniff 03 jarenBalthasar Johannes van Bavel weduwenaar van Petronella van Besouw 85 jaren Margaretha Francisca van Rijen, 7 jaren, Petro nella Margaretha Alessie 3 m., Hendrikus Visker, echtgenoot van Catharina Heijbeek 52 jaren. Ondertrouwd-. Jean Baptiste Hubert Marchand met Johanna Antonia le Blanc, weduwe van Adriar.us Josephus van Dongen. SPRANG. ™£,eb%en Maria d> van Johannes van Zeist en Will. Chabot, Wouter z. van Wouter Hamers en Jacoba van Beek, Jan Marinus z. van Jan Spierings en Maria Antonia Dawans. Levenloos aangegeven kind van Cornelis Boer en Willemijna Versteeg. WAALWIJK 24 Juli. Bij weinig aanvoer ter hoornveemarkt waren de prijzen zoowel als de handel slap fe lengevolge van de voortdurende felle droogte komt er gebrek aan veevoeder; dit werkt zeer nadeelig op de veefokkerij en den handel. Varkens en schapen waren mede weinig ter markt. v botermarkt aangevoerd 817 KG.; van 1,04 a 1.19 per KG. verkocht. Eieren f3.75 a 4,50 per 100 stuks. Voor leder blijft de markt tamelijk goed gestemd; zwaar en prima licht zoolleder is gemakkelijk te plaatsen. In schors is veel aanbod. In de volgende maand, indien de waterstand op de boven- rivieren zulks niet verhindert, komen ver schillende ladingen, hoofdzakelijk Graafschap per .schors, hier in lossing, tegen f 4.a f4.50 per 65 K.G. behalve de vracht. KEULEN, 24 Juli. Heden middag, omstreeks 12 uurzijn op de Holzmarkt alhier de twee huizen no 75 en 77 ingestort. In beide werden druk bezochte restauraties gehouden. Bij het ongeval bevonden zich vele personen in de beide huizen; tot dusver heeft de brandweer er acht uit de puinhoopen te voorschijn gehaald, van welke enkelen zwaar gewond. Zooeven zijn van Deutz de genie-soldaten ter hulpe aangerukt. De wegruiming wordt zeer bemoeilijkt door het dreigende instorten van de achtergedeelten der beide huizen. Reeds werden bij het

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3