Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. opgevangen. De ontsteltenis die door de zaak in het dorp teweeggebracht werdwas zoo groot dat de bewonersdie zich in hunne woningen gebar ricadeerd hadden eerst weder te voorschiju kwamentoen zij de zekerheid verkregen dat ook CiriacD gevallen was. De Bombay Gazette verneemt op goed gezag dat de emir zijne toestemming heeft verleend tot het vestigen van een Britsch legerkamp bij Kandahar, te betrekken door eene strijdmacht van 10,000 man. Te Rungpur in Bengalen hebben drie ernstige aardschokken plaats gehad, die belangrijke schade hebben aangericht. Volgens verscheidene ochtendbladen nemen de Eogelsch-Russisehe onderhandelingen eenen gladden en bevredigenden loop. Staal zou heden met Salisbury een gewichtig onderhoud hebben. De geschenken, welke de Engelsche prinses Beatrice bij gelegenheid van haar huwelijk ontving van verschillende vereenigingen leerlingen van hoogescholen enz., moeten een waarde van f 500,000 vertegenwoordigen. En daarenboven ontving zij nog een aantal kostbare geschenken in de bruidskorf, van bloedverwanten en vrienden. Te Liverpool heeft de burgemeesterop aandrang van vele invloedrijke personeualle belangstellenden tot een groote vergadering ten stadhuize opgeroepen ter beraadslaging over betere bescherming van jonge meisjes en ter bevordering van de spoedige behandeling der aanvullingsstrafwet, met zulke verscherpingen als noodig geacht zullen worden. Ook te Plymouth en elders worden dergelijke vergaderingen gehouden. De Pall Mall Gazette houdt de door haar gewekte beweging levendig en doet een beroep op bet volk om het voorbeeld van Liverpool te volden. Want alleen door algemeene, krachtige samenwerking kan het beoogde doel bereikt De bedoelde wet, de Criminal Law Amendement Billzalnaar men verwachtuiterlijk over veertien dagen afgehandeld zijn. De Bombay Gazette deelt de volgende treurige bijzonderheden omtrent het vergaan van de bark Capeland Isle en het lijden der equipage er van die uit kapitein Eerguson twee stuur lieden en eenige Britsch-Indische matrozen be stond mede. Het schip vertrok in de eerste dagen van April met een lading rijst en hout van Rangoon naar Bombay en had onmiddellijk na het ver trek met zwaar stormweder te kampen, totdat het ten slotte lek werd. De gezagvoerder kon zijn matrozen er slechts door dreigementen toe bewegen om aan de pompen te blijven de toestand duurde tot 10 Juni, toen Eerguson het schip besloot te ver laten daar de zeilen aan flarden waren gescheurd en acht voet water in het ruim stond. Twee van de vier sloepen waren door de golven verbrijzeld en een derde werd bij het neersirijken tot splinters geslagenom te^ voorkomen dat ook de vierde sloep verloren ging werd met goed succes olie op de golven gegoten, en toen gelukte het den schipbreukelingen om van het zinkende schip af te komen Opdat het broze vaartuig alle personen zoude kunnen dragen, moest een kist met levensmiddelen over boord worden geworpen en de ongelukkigen hielden slechts wat water, eenige instrumenten en een kaart van de kust over. Onophoudelijk moest gehoosd worden, en ae schipbreukelingen werden drie dagen en drie nachten door de golven heen en weder geslingerd. Zij hadden geea anderen mondvoorraad dan wat tabak en eenige sigaren die men in een hoekje vond en wat regenwater dat in een zeil werd De ongelukkigen leden op vreeselijke wijze hunne beenen begonnen te zwellen, hunne oogen werden ontstoken en hun lichaam werd met zweren als overdekt. Met onbezweken moed zette kapitein Eerguson de reis naar de kust van Carwar voort, die men ten langen leste bereiken mocht en waar de geheele bemanning aan wal werd gebracht. Zonddag middag heeft eene vreeselijke ramp plaats gevonden aan de landingsplaats te Chatham. Terwijl eene rivierboot aanlegde om passagiers op te nemen, bezweek de verbindiDgsbrug, waar door een tachtigtal personen in het water vielen Hoevelen er verdronken zijn is nog onbekend, maar er zijn tal van gekwetsten. Er wordt nog steeds naar de lijken gevisebt. Naar het schijnt heeft bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix een schandelijk tooneel plaats gehad. Het gepeupel brak de kerk te Whippingham open en nam daar de versieringen weg. Tot nu toe werd het geval geheim gehouden. De berichten uit Spanje omtrent de cho lera luiden zeer treurig. Het aantal aangetasten per dag is grooter dan 3000 terwijl het offi- cieele blad vele besmette plaatsen onvermeld laat. Het sterftecijfer overtreft de officieele statistiek vermoedelijk belangrijk. De paniek neemt toe; duizenden vluchten naar Frankrijk. Op vele plaatsen weigert de overheid de uit Madrid ont vangen bevelen op te volgen. Op sommige plaatsen vormen soldaten een cordon rondom de gemeenten, waar niemand doorbeen wordt gelaten. Tallooze dooden blijven onbegraven, daar nie mand zich met bet grafwaarts brengen wil be lasten. De jongste dépêches uit Egypte bevestigen dat de mahdi dood is. Osman Digna en zijn leger rouwden drie dagen over zijn overlijden. l)e Daily News verneemt uit St. Petersburg dat Lord Salisbury de Russische regecring heeft gevraagdmaar niet gesommeerd de troepen van Zoelfikar-pas terug te trekken ten einde een conflict te vermijden. Het antwoord der Russische regeering daarop luidde gunstig. Zij verklaarde zich bereid de" troepen terug te doen trekken mits de Afghanen de ontruimde stellingen niet zouden bezetten. Een twintigtal pottenbakkers van Dantzig hebben onlangs naar de Dantz. Ztg. verhaalt gedurende hunne werkstaking een vergadering gehouden.... in het water. Zij hadden 's morgens vroeg, een bijeenkomst zonder lastige toehoorders willen houden in de Irrgarten maar toen zij kwamen vonden zij er verscheidene politieagenten. Zij gingen nu sameD naar een logementbij Langfuhr.maar de politie ging mee. Zij wandelden naar Stiiesz, naar Oliva ook daarheen volgde hen de politie. Nu kwam een der mannen op de gedachte naar het strand bij Glettau te gaan en daar na de wandeling een bad te nemen. Zoo^ gezegd zoo gedaan. De mannen kleedden zich allen voor de oogen der politie uit, gingen onbeschroomd in zee eD daarop eenigen afstand van het strand, tot aan den hals in het water, hielden zij de gewenschte beraadslagingen. De politie agenten hadden geen roeping hen ook daar te volgen en zij moesten ook ten slotte lachen om het kluchtige van het geval. Dezer dagen heeft men te Berlijn den dader gevat van een moordin de Gneisenau- strasse gepleegd op een bejaarde huishoudster juffrouw Weber. De moordenaarSchuhricht genaamd, werd ontdekt door middel van een door hem geschreven brief, welke in handen van het gerecht was, en waarvan overal facsi mile's verspreid werdeD. De man is sociaal democraat, schrijuwerker van beroep en door veel lezen eenigszins ontwikkeld. Hij toonde niet het minste berouw over zijn misdaad, welke hij eerst na lang dralen bekende. Maar hij bezwaarde zich zoo dwaas is de menschelijke ijdelheid over een schrijffout, welke in het naar zijn brief gemaakte facsimile geslopen was. „Voor het maken van zulk een fout was hij veel te beschaafd. Wat zouden de menschen wel van hem denken In een schouwburg te Napels ontstond dezer dagen een hevige opschudding gedurende een ballet-voorstelliugdoordien het kleed vau een der danseressen in brand geraakte. De danseres liep in doodsangst over het tooneelde toe schouwers mecDende dat het tooneel in brand stond, drongen in groote ontsteltenis naar de deuren en er zouden zeker ongelukken hebben plaats gehad zonder het kloeke gedrag van een jonkman van een der eei ste rangen. Deze sprong op het tooneel, greep de danseres aan en rolde haar over den grond tot hare kleederen gcbluscht waren. Toen was het gevaar voorbij en bet publiek kwam weer tot kalmte. Men beloonde den redder der danseres met luide toejuichingen, en de voorstelling werd zonder verdere ongeluk ken vervolgd. In den omtrek van de kleine Itahaansche marktstad Torre Cajetani heeft een hevig onweder gewoed. Niet minder dan dertien personen werden door den bliksen gedood, en 22 anderen bekwamen verwondingen. Er moet nu aan de Ilaliaansche regeering een plan zijn overgelegd tot het maken vaneen reusachtige brug over de Straat van Messina ter verbinding van Sicilië met het Ilaliaansche vasteland. Zooals men weet was er reeds lang sprake van zulk een verbinding door een onder- zeesche tunnel. De brug zou van staal zijn met slevige grondslagen van granieten volgens de beschrijving van het plan zou zijwanneer zij gebouwd wordt, in grootschheid alle be staande werken van dien aard overtreffen. Waalwijk, 29 Juli 1885. Bij kon. besluit is o. a. aan na te melden officier bij de rustende schutterijop zijn verzoek eervol ontslag verleendals in Noord-brabant: 8ste batv aan P. C. A. Kuij- persals maj.-coinm.; is bij de rust. schut- terij benoemd in Noord—Brabant8e bat., tot maj.—comm. C. Prillevitsthans kapt.; Bij de zeemacht is de gelegenheid open gesteld eene verbintenis aan te gaan als korporaal-torpedomaker tegen f50 per maand. De vereischten zijnleeftijd tusscben 20 en 30 jaar, en het grondig verstaan van één der ambachten smidbankwerker, draaier of koperslager. Bij den te Bergenopzoom gehouden schietwedstrijd is door den le luitenant Bolk, van de dienstdoende schutterij alhier, presi dent der scherpschutters-vereeniging „Neder land en Oranje'7, op de baan der officieren een personeele prijs behaald. Het Journal des expositions, de in zending ter tentoonstelling te Antwerpen besprekende van den beer Herman Zeegers firma P. J. van Gils alhier, geeft daarvan de volgende vleiende recensie Onder al de tentoongestelde likeuren mer ken wij vooral op de producten van het buis van Gilsgetrokken uit de zuiverste aroma- tieke planten. In 1883 is deze firma te Amsterdam be kroond voor baar elixer. Van de te Antwerpen tentoongestelde producten noemen wij: het Van Gils elixer, het Hollandsch bitter, de Citroen-essence bet Kina-bitter, het Elixir Beige, het Vo- lapuck bitter de Pomeranzen-spiritusbet Maagbitter. "Wij hebben deze voortbrengselen geproefd, en geconstateerd, dat zij van prachtige kleuren een zeer aangenamen en zeer fijnen smaak paren, hoedanigheden, waardoor deze bereidingen boven alle critiek verheven zijn. Ter viering van haar 50jarig bestaan zal de gunstig bekende harmonie „de Een dracht," van Onzenoord en Nieuwkuik, op Maandag den 24 Augustus a.s., een groot festival geven waaiaan verschillende harmo- nien zullen deelnemen. Bij die gelegenheid zal er een optocht gehouden worden met praalwagenseere- wacht te paard, gilden enz. enz. Ten 2 ure zullen op liet feestterrein de muziekuitvoeringen beginnen en des avonds ten 9 ure zullen de herinneringsmedailles worden uitgereikt. Een groot vuurwerk zal het feest besluiten. Men schrijft ons uit Bokstel van 25 Juli: Op den weg tusschen bier en Vucht kwam gisteren tengevolge van 't Schrikken van 't paard overigens een zeer mak beest de vrachtkar van J. v. K., voerman te Liempde, in aanraking met den tramdie het zand aanvoert voor bet in aanbouw zijnde krank zinnigengesticht op Voorburg. Het paard bleef op de plaats doodde kar vloog aan splinters en de vracht werd aanmerkelijk beschadigd; de voerman zelf kwam er met onbeduidende verwonding af. Bij het naderen van treinen of trammen, voerman pas op uw zaak, en vertrouw in geen geval op de makheid van uw paard. Met 1 Augustus treedt op de lijnen der Noordbrabantscbe stoomtram wegmaat- schappij een nieuwe dienstregeling in werking. De gewijzigde regeling is 2 ct. per stuk bij den uitgever dezer courant te bekomen. Op de oppervlakte van de zon ver- toonen zich sinds eenige dagen weder kolos sale groepen vlekken. De grootste vlek heeft naar een oppervlakige metingeene breedte van 6000 tot 7000 geograpbiscbe mijlen,bij een lengte van circa 20,000, eene vlakte, op welke ongeveer 50 aardbollen naast elkaar plaats zouden kunnen vinden. Het donkerste deel van deze groepdat zich thans iets rechts op de zonneschijf bevindt, kan met behulp van een zwart gemaakt glas met het blbote oog beschouwd worden. De naam Stokvis, aldus deelt de Bred. Ct. mede, is te Breda niet onbekend. Men weet dat nu en dan een beer van dien naam hier komt om oudheden op te koopen, en dat aan diens soliditeit, ten opzichte van belalingniemand twijfelt. Hiermede schij nen twee vreemdelingen, zich Ph. en S. Stok vis noemende, eveneens bekend te zijn; deze zijn vóór enkele dagen bier gekomen, en ga ven zich ook voor oudheidkoopers uit. 't Is nochthans gebleken, dat het koopen van oud beden niet hun eenig doel was althans bij een meubelmaker kochten ze zonder betaling een meubelstuk voor f55, 'tgeen ze bij den beer L. du Bois al spoedig voor f26 ver kochten. Dit door een ander meubelmaker, die voor hunne rekening een buffet naar Rot terdam had verzonden, vernomen wordende, deed deze daarvan aangifte bij de rijkspo litie, ingevolge waarvan de wachtmeester der maréchaussee, P. de Yogel, den brigadier naar Rotterdam zond. Deze kwam daar nog juist tijdig aan, dewijl hij bedoelde vreemde lingen juist bezig vond genoemd buffet te ontpakken. Toen zij zagen dat de politie in deze zaak gemoeid was, boden zij geen tegen stand, zoodat bet den brigadier niet moeielijk viel, bet bewuste buffet naar hier terug te doen voeren. Voorzeker is het gelukkig, dat deze zaak zoo spoedig tot ontdekking is ge komen terwijl anders zeker nog menigeen de dupe van de handelwijze dezer vreemde lingen zou zijn geworden. Te Terheijdenbij Bredais Vrijdag middag een hevige brand uitgebroken bij den landbouwer W. van Beek. De man wa9 niet te huisen de vrouw was met de kinderen juist uitgegaan om te melken. Behalve een gedeelte van den inboedel brandde alles af. De brandweer kweet zich goed en zorgde, dat de aangrenzende perceelen bewaard bleven. Alles was verzekerd. Zondag nacht te ongeveer half een brak te Gemert brand uit. Twaalf huizen, bewoond door dertien buisgezinnenwaaronder twee groote hofsteden, werden eene prooi der vlam men. Geen enkele poging tot blusscbing kon worden aangewendaangezien er in den om- „Wat beteckenl die ontvangstSancho?" riep de kolonel. „Voor een oogenblik zat gij te zingen als een monnik in zijne kamer, en nu komt gij met een karabijn gewapend om ons te ontvangen." De kerel liet het wapen zinken, en onderdanig door zijne witte tanden grijnzende hernam hij: „Verschoon mijkolonelmaar ik herkende u niet; er» die schelm van een Juanito zeide mij niet'dat gij het signaal gegeven hadt. Ik zal hem eens goed bij de ooren vatten als hij in mijne handen komt." „Laat Juanito met vrede," zeide de kolonel, terwijl hij het lage gewelf binnentrad„en ant woord mij. Hebt gij iets van de Belladonna g6ZlJa kolonel," hernam Sancho. „Hij passeerde dezenmorgen de klip. Na hem geseind te hebben ging hij door." Zeer goedzeide de kolonel zacht. L>e kapitein bemerkte dat er gevaar was, inzonder heid nadat het recherche-vaartuig zich vertoond heeft." Het tweetal bleef nog eenige minuten fluisteren, gedurende welken tijd ik het hol eens opnam. Aan het eene einde hing aan twee ijzeren hakenin de zoldering bevestigdeen grove hangmat. De guitaar, die gediend had om de verveling te verdrijven lag op een ruwe tafel naast een brandende kaarsdie in een ledige wijnfleacb stond. Eeuige stoelen stonden hier en daar verstrooid, eu een aantal seinvlaggen en een kijker hingen aan den muur, met een langen dolk en een koppel revolvers. Sancho zelf was geheel in overeenstemming met zijn woest ver blijf. Zijne gel atstrekken waren breed en sterk geteekend zijne huid donker bruin zijn haar zwart en gekroesd en zijn baard laDg en ver ward. Een beter model voor een straatroover heb ik nimmer gezien. „Ik beu huiverig," zeide de kolonel tot Sancho; „zet wat brandewijn op tafelen neem uwe guitar eu ga u dan buiten een weinig vermaken door voor de echo's te spelen." Sancho nam een der seinvlaggen op, en haalde uit eene bergplaats iu den muur een flesch brandewijn eu een paar glazen, welke hij op de tafel zette en verdween toen door den donkeren ingang van het hol. „Kom," zeide de kolonel, de twee glazen vullende, „doe mij het genoegen eens dien te proeven. Ik heb geen beteren in mijn kelder. Indien ik," vervolgde hij, mij met zijn door dringenden blik aanziende, „indien ik tot hiertoe gezwegen hebzoo is dit niet omdat ik u wautrouwde. Ik wilde u niet ongerust maken over eene zaak waarin ik en uwe firma deel- genooten zijnomdat een onbescheiden woord van u den uitslag eener zeer gevaarlijke onder neming zou hebben doen mislukken." „Mag ik u naar den aard der onderneming vragen zeide ik. „Hebt gij het nog niet vermoed vraagde hijmet een bedwongen lach. „Ja sedert een uur ben ik begonnen argwaan te koesteren." „Kom, kom!" viel bij mij vroolijk in de reden „alle achterhoudenheid of geheimzinnig heid is onnoodig." Ik verried niet de minste verandering bij deze openbaringnoch waagde een woord, dat ver keerd had kannen uitgelegd worden. „De brigantijn, die mijn neef in last heeft te nemen, behoort mijvervolgde de kolonel „ofschoon hij noch iemand anders te Payta eenig vermoeden tegen mij heeft. De lading is het eigendom uwer firma. Ik moet trachten mijn neef en de tolbeambten v<m hun prooi af te leiden. Het eenige, dat ik van u verlang, zal zijn eene geschreven verklaring te geven van de lading, zoodra zij aan wal isen een reiju voor elke doos en elk pak. Eens op weg naar Lima zijnde onder de zorg der muilezeldrijvers, wier hoofd iemand isdien ik kan vertrouwen en met uw huis in betrekking staatdan houdt alle verantwoordelijkheid op." „Ik begrijp uwe meening zeer goed, mijnheer," hernam ik trotsch. „en behalve het onaangename voor mij van in zulk eene oneerlijke zaak ge wikkeld te zijn zonder dat men er mij in heeft gekend blijft mij nog het onaangenaam voor uitzicht eener gevangenis overindien de in specteur der tollen bemerktedat ik in deze zooveel als heler geweest was. Bovendien moet ik u ronduit zeggen mijnheer, dat dergelijke eerlooze handelingen tegen mijn gevoel van eer strijden." „Uwe vrijheid loopt in het minst geen gevaar," hernam de kolonel op een vasten overtuigenden toon. „Mocht dat gebeuren dan wordt schip en lading verbeurd verklaard. Wat de tolbe ambten aangaatdeze kan ik zoo blind maken als een mol." „Dat kan zijn," zeide ik met een stijve bui ging „maar uw neef en de tolbeambtèn zijn allen van de beweging van de brigantijn inge licht. Zij moeten hun plicht doen. Hoe denki gij dan met zulke gevaren aan alle kanten, de lading aan wal te brengen Zijn antwoord met een drogenspottenden lach inleidende, zeide hij „gij weet dat het morgen avond bal bij mij is Ik knikte toe stemmend waarna hij vervolgde: „mijn neef, en zijne officieren alsmede de autoriteiten der stad ook de chefs der tollen zullen tot mijne gasten behooren. Ik heb mij alom bekend weten te maken wegens mijne gastvrijheid en allen zullen er gaarne gebruik van maken. Terwijl zij zich hier vermakenbreng ik de lading aan walhier in dit hol. Het is ontoe gankelijk zoowel te land als ter zeebehalve voor hen die met zijne bijzondere ligging be kend zijn. Gij begrijpt mij immers nu?" liet hij er met een glimlach op volgen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2