Italië. Rusland. BINNENLAND. DE CONGO. die hem onderzochten waren er geen verwon dingen waar te nemen waardoor het gezichts vermogen vernietigd kon zijn. De zaak kwam voor het gerechten de ge neesheer die als deskundige gehoord werd, be sliste de vraag door een eenvoudige proef. Hij liet op zwart papier met groene letters een woord schrijven. Als men dat nu door een rood glas wilde lezen zag men niets want rood en groon geven samen zwarten zwarte letters op een zwarten grond zijn onzichtbaar. Men liet nu den werkman, die niets van de zaak vermoedde, met een rood glas voor het rechteroog de groene letters zien en hij las h«4 woord terstond. Het was dus bewezen dat hij met het linkeroog kon zieu en zijn patroon had willen bedriegen. Te Sechshauseene voorstad van Weenen, had het Sjarig zoontje van een welgesteld hout handelaar drie kameraadjes uitgenoodigd om te komen spelen. De jongens maakten veel pret en speelden eindelijk „dief;" de zoon van "den houthandelaar, een zeer ruwe knaap trad steeds als beul op en gaf zijn makkers telkens geducht slaag. Toen de jongste knaapde zevenjarige Hein- riek wat al te hard geslagen werd verweerde hij zich en begon te weenen. Hij wist zich aan zijne pijnigers te ontrukken maar toen gaf de zoon van den houtkooper den beiden anderen bevel hem op te pakken en te binden. Dit geschiedde en de jeudige beul riep: „Nu moet hij goed straf hebben wij zullen hem het hoofd afhakken." De andere knapen aan een grapje denkond vonden dit denkbeeld heel aardig en zelfs Hein- riek jubelde mede de beul ging weg en kwam son paar minuten later met een timmermansbijl terug. Hij hief het werktuig op telde een twee drie en sloeg toen werkelijk toe. Een kreet van smart klonk door de lucht en 't witte kraagje vau Heinrich werd rood door het te voorschijn komende bloed; de twee andere knapen begonnen luid te jammeren en een paar arbeiders snelden toe en bevrijdden den armen Heinrich. Gelukkig bleek het dat de woude niet bijzonder diep wasdoordien de bijl oud en stomp was ook had het kraagje van don knaap den slag gebroken. De houthandelaar ging persoonlijk den ouders van den knaap het ongeval vertellen hij vroeg vergiffenis voor hetgeen zijn ondeugende zoon gedaan had en bood een schadevergoeding van vijfhonderd florijnen aan. Als de jeudige booswicht een scherpe bijl in handen had gekregen zoude hij den armen Hein rich die thans gelukkig slechts licht gewond isongetwijfeld hebben gedood. Den 24n Juli had in de stad Anagniin Italiëeen vreeselijk onheil plaats. Gedurende een hevig onweder schuilden vijftig boeren en boerinnen in een schuur om tegen het weder beschut te zijn. Nauwelijks waren zij er eenige minuten of de bliksem sloeg in en alle aanwezigen werden tegen den grond geslagen. Dertien personen bleven op de plaats dood en vijf en twintig anderen werden zoo zwaar gekwetst dat reeds zeventien er van gestorven zijn. De bewoners der stad zijn in de grootste onsteltenis. Een moeder, die door het onheil drie zoons verloor, werd krankzinnig, toen zij de treurmare vernam en bij de lijken harer kinderen werd gebracht. Een meisjedat in een der dooden haar bruidegom herkendekreeg hevige zenuwaan doeningen en was slechts met moeite van de plek van het onheil te verwijderen. In een sigarenfabriek te Warschau verspreidde zich dezer dagen een valsch gerucht van brand. De talrijke werkstersvoor het meerendeel zeer jonge meisjes, snelden in groote angst naar den uitgang. Deze was volgens het regelement der fabriek gesloten en toen men ten laatste om een eind te maken aan het jammeren en dringen, de poort open deed en de werksters naar buiten liet gaan, lagen er zes meisjes, deerlijk verminkt door het vreeselijk gedraugvoor den uitgang. Twee harer zijn reeds aan de bekomen verwon dingen overleden en de vier anderen verkeeren in levensgevaar. Waalwijk, 5 Augustus 1885. Bij gelegenheid van den verjaardag van ko ningin Emma mocht de liedertafel „Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien" het ge noegen smakenop een door haar aan H.M. gezonden telegram van gelukwenschingeen zeer vleiend telegram van dankbetuiging terug te ontvangen. Van den heer Herman Zeegers firma P. J. van Gils alhier, is een partijtje van het door hem vervaardigde elixer door de verlotings commissie van de Antwerpsche tentoonstelling voor de verloting aangekocht. De hooge raad behandelde Vrijdag de cassatie voorziening van J. V. T., lid der zoogenaamde //Zwarte Bendedie wegens medeplichtigheid aan bedriegelijke bankbreuk door het gerechtshof van Amsterdam tot zes jaren tuchthuiestraf was veroordeeld. De advocaatmr. Francis, pleitte voor V.T., dat er geen verduistering plaats had, dat hat bewijs is aangenomen op eene bekente nis in de instructieen dat in alle geval een rechtsgeldige bekentenis niet is afgelegd. Van den gouverneur van Atjeh is onder dagteekening van 20 dezer het volgende telegram ontvangen „Achttien Juni Lamgaroet geraseerd. Wij vijf minderen en een dwangarbeider licht gewond; te Segli vijf man gewapend escorte vuilniskarren bij Pedir-brug aangevalleu twee mindereu ge sneuveld een gewondtwee geweren gingen verloren. „Hinderpalen beletten meermalen binnensluipen der linie, twee Atjehers neergeschoten, waarvan een met Beaumont-geweer." Jav. Ct. Omtrent de aanwezigheid eener gewapende rooverbende op de grenzen van Bantam en Ba tavia deelt de resident van Bantam mede dat, op 22 dezer, de aanvoerders dier bende, genaamd Sakam en Karidin.J in een huis van de dessa Kadingding district Tjikandi) door de politie omsingeld werden. In een daarop ontstaan gevecht werd Karidin gedood Sakam wist echter te ontkomen na dea broeder van den wedana van Tjikandi zekere Raden Tisma zes gelokhouwen te hebben toegebrachtwaaraan deze sedert is overleden. De vervolging van Sakam wordt met kracht voortgezet. Men schrijft aan de L. C. De wijd vermaarde Hollandsche trouw ligt onder verdenking en hiermede zou men kunnen aannemen dat er geen trouw meer ter wereld is te vinden. Het Weslland dat vroeger dagen een krachtigen steun in Engeland als afnemer van den aardap pel vond en daardoor winstgevende zaken deed, bedierf dea handel door klein goed voor groot te geven, of zooveel aardappelenloof in de manden te stoppendat de Engelschman zich met de maat niet kon vereenigen. Het gevolg van deze handeling is geworden, dat Engeland geen YVest- landschen aardappel meer begeertof iiever met Rijnsburg er bijden Hollandschen aard appel buitensluithetgeen een zeer kwaad ding is voor de verbouwers. Eertijds stond de Hollandsche boter hoog aangeschreven geheel Europa Oost en West verlangde Hollandsche boter. Het karretje liep op een zandweg eu de boer bracht met Kerst- misdage zijne huurpenningen met een even ver genoegd gezicht bij den landheer als deze op zijn beurt met een even vergenoegd gezicht ze in ontvangst nam. Maar het ging al te goed en daarom kon de hoedanigheid van de boter wel wat minder of er kon wel eene stevige laag kunstboter in het vat. Zoo gezegd zoo gedaan. Toen kwamen de klachten bij de verhandelaars, die dat deden weg ging de roem van de Hol landsche boter en de Deensche kreeg de voor keur. Het was bekend dat Amerika nog hel vorige jaar een grooten voorraad van Hollandsche haring had en dat het den handel bij gevolg niet mee liep. Nu komt het uit dat Amerika zelfs geen Hollandsche haring meer belieftomdat zij in slechtegeen pekelhoudende fusten wordt ver zonden ten gevolge waarvan de visch smakeloos geworden beter gezegd bedorven is. Amerika en andere plaatsen het blijktdoen het dus liever met een Schotschen haring die goed, dan met een Hollandschen die slecht is. Nu weet men bij den grooten voorraad in Holland geen middel om op te ruimen terwijl men gaandeweg ter haringvangst gaat om den voorraad te vermeerderen. En zoo gebeurt het, dat men beproeft tegen fabelachtige prijzen den haring aan den man te brengen die toch niet begeerd wordtwant „de menschen schijnen dit jaar niet flauw te wezeD." ,.Wie in dit kostlijk zeebanket Yoor 't eerst de grage tanden zet, De volle flesch ontkurkttot vreugd van zin en geest," Hjt lied op „de nieuwe haring" kon men veilig afschaffen. Te Oeffeit is de smederij van H. Sieben afgebrand. Daar dit perceel omringd was met eenige met stroo gedekte boerderijen kroeg de brand een dreigend aanzien. Door krachtdadige hulpzoowel van de zijde der gemeentenaren als van de brandweeris de brand beperkt tot dat perceel. Alles was verzekerd. Willem van Wijnen, knecht bij den schipper Verloop te Alblasserdam, mocht het leven redden van een zoontje van Keesmaat, door er terstond bij te springentoen het kind in het diepste gedeelte van de haven te Alblasserdam te water was geraakt. Reeds heeft hij vroeger eene zil veren medaille wegens het redden van een mea- schenleven ontvangen. Een Fransche heer bezocht dezer dagen de winkels te 's Hage met een zeker vocht, om alle metalen voorwerpen schalen balansen 'oierpompen enz. te vernickelen. De proeven door hem genomen zijn verrassend terwijl hij verzekert dat eene enkele aanwending voldoende is om de voorwerpen 2 a 3 maanden in vollcu glaus te behouden. Hij verkoopt slechts per 12 flacons maar wil voor kennismaking 4 flacons als monsters afstaan tot den prijs van f 1. Later blijkt hetdat een uur na de aanwending de glans verdwenen is en de metalen weer hun gewone kleur terug bekomen hebben. Men zij dus tegen dat middel op zijne hoede. D. Zaterdag heeft te Amsterdam eene dier vrouwen, die er haar werk van maken om kleine kinderen van oorbelletjes enz. te bestelen een zoodanigen roof gepleegd op het dochtertje van een agent bij de recherche. Eenige dagen geleden ontving de politie te Nieuwer-Amstel berichtdat op een erf aan het Runmolenpad uit een blikken trommeltje, waarin de eigenaar f 35 bewaard had voor win terprovisie en dat hij onder een kippenhok in den grond geborgen had, een bedrag van f 18 vermist werd. Een Amsterdarasch metselaardie op het terrein aan een riool gewerkt hadwerd door de agenten Tekke en Van Wel opgezocht en iu zijn woning vond men het geld terug. Een vierjarig kindje van den heer T. v. B. te Geldersch Venendaalgeraakte onder eeu molen en kreeg zulk ten slag vau een der wieken, dat het voor dood werd weggedragen. Te Rozendaal bij Breda is zulk een gebrek aan regen- en pompwaterdat men waschwater van elders moet aanvoeren wat voor een cent per emmer wordt gekochten het drinkwater wordt tweemaal daags door het gemeentebestuur aan de bevolking verstrektwaarna de pompen worden afgesloten. Twee trompetters van het detachement veld—artilleriete Roermond in garnizoen zijn sedert Vrijdag avond vermist. De eene was kantinehouder en heeft circa f 800 aan geld uit de kantine medegenomen met welke som hij verschillende leveranciers betalen moest. Door het gemeentebestuur van Tilburg is afwijzend beschikt op de adressen van de afdeeliug Tilburg der „Noordbrabantsche- Maatschappij van Landbouwwaarin eeu subsidie gevraagd werd tot bet veredelen van bet Tilburgsch veeras. De dieven hebben bet tegenwoordig op de kerken gemunt. Nadat op een nacht in de R.C. kerk te Kralingen is ingebroken welke diefstal den dader weinig voordeel beeft opgeleverd, beeft in 'den nacht van Zondag op Maandag in de Josepbskerk aan de Verlengde Kruiskadete Rotterdam betzelfde plaats gehad. Naar men vermoedt is de dief bet bek overgeklommendat de binnenplaats naast de kerk van den publieken weg scheidt, om van daar door den tuin aan de achterzijde van den sacristy te komen, waar een in ijzer gevat raampje is openge broken. In de sacristy is een brandkast, bevattende kostbare priesterkleederei; onaan geroerd gelatendoch in de kerk heeft men op het altaar de houten deuren des taber nakels en daarna de ijzeren binnenkast met geweld opengebroken en daarin twee zilveren ciboriën gevonden. Na bet ledigen der of ferblokken waarin slechts weinig geld aan wezig kan geweest zijn daar zij des morgens geledigd waren, is de dief vertrokken. Wel licht beeft bij op het hooren van gerucht zich gehaast weg te komendaar op den grond nog geldstukken gevonden zijn. Naar het Dagblad verneemtheeft de minister van waterstaat enz. ten aanzien van den postdienst op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen bet volgende bepaald: De brieven bestelling in de bebouwde kom van plaatsen, meer dan 15,000 zielen hebbende, zal driemaal plaats hebben als voren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15,000 zielen tweemaalen iu plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan eenmaal daags wordt besteld, wordtin gelijke verhouding als ten aanzien van de bestelling in de kom is bepaald, be perkt. Mocht er na de aankomst van een post niet meer worden besteld dan wordt uan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegenheid gegeven, hun daarmede aangebrachte brieven en andere stukken aan bet kantoor af te halen. Ten aanzien van de bestelling van expresbrieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon en feestdagen van toepassing. De lichting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uren 'savonds en voorts zal de duur dier openstelling zijn: in plaatsen met eene bevolking van meer dan 50,000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50,000 en meer dan 15,000 zielen zes urenin plaatsen met minder dan 15,000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht met in gang van 6 September e. k. De tweede dit jaar te Breda te houden wedrennen uitgeschreven door de Bredasche Harddraverij- en Renvereenigingzal plaats hebben op 8 Sept. a. s. Naar wij vernemen zullen 5 rennen gehouden wordenen wel 4 internationale en 1 militaire wedren met bindernissen. Ruim 1500 gulden zullen aan prijzen worden uitgekeerd. (B. C.) De uitslag van de te Udenhout gehouden aanbesteding van den aanleg en bet eenjarig onderhoud van eenen keiweg, aanvangende aan den provincialen weg bij het raadhuis te Udenhoutdoor de Schoorstraat naar Loon- opzandis als volgt: Ingekomen 21 biljetten hoogste inschrijver JL. Mol te Iledelvoor f50726 laagste P. Driessen te Dongen voor f43400. Een felle brand door eene onbekende ooiv, i k veroorzaaktheeft onder St. Oeden- ro 1tiet woonhuis met stal, turfschop en Karhuis van de landbouwster Mechelina der Kinderen in asch gelegd. Van den inboedel is uiets gered; bovendien werden al bet bonieene partij stroo en de landbouwgereedschappen eene prooi der vlam men en vonden in 'tvuur den dood 1 paard3 koeien1 hokkeliugI mestkalf en 2 varkens. Alleen de gebouwen waren verzekerd en wel in de Brus«elscbe maatschappij van waar borg op premiën tegen brand. Door eene noodlottige vergissing beeft een jong geneeskundige, de Heer M. E. Sa- gemehl1 e ads. aan bet Anat. Laboratori um te Amsterdam, zich den dood berokkend. In plaats van een geneesmiddel voor de maag, dat bij wilde innemennam bij bij ongeluk sublimaat (een zeer gevaarlijke kwikverbin- ding), met het treurige gevolgdat hij wel dra onder hevige pijnen overleed. De landbouwer Albers te Albergen (Prui sen), bekend als een berucht tabaksmokkelaar, werd 6 weken geleden daar betrapt terwijl bij eene vracht ruwe tabank binnensmokkel de. Deswege werd bij te Osnabriick ver oordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Hij is echter uit de gevangenis uitgebroken en kwam gisteren ochtend te Ootmarsumn. Maar ongelukkig voor hem werd bij door een bri gadier berkend en gearresteerd. Hij beeft ook hier te lande nog 45 dagen celstraf te ondergaan, wegens overtreding van de drank wet en verzet tegen de beambtendie hem bekeurden. Te Haarsteeg zou Donderdagavond een huwelijk voltrokken worden. De getuigen bevonden zich al op bet gemeentehuis, maar bet bruidspaar liet zich steeds wachten. Na verloop van eenigen tijd begaf men zich naar de woning der bruidwaar men vernam dat zij ter elfder ure nog van gedachten veran derd was en in weerwil van alle overredings middelen, zoowel door de getuigen als den bruidegom aangewend, volstandig weigerde om met dezen bet huwetijksbootje in te stappen. Zeer teleurgesteld kon men dus onverriebter- zake naar huis gaan. In bet gehucht Pey onder de gemeente Echt, brak Vrijdag middag brand uit bij den landbouwer J. Oelders. In korten tijd wa ren woonhuis met meubels schuur met gra nen en de stal in asch gelegd. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Maandag morgen brandden twee groote schuren bij de hofstede Volharding" in den Eierlandscbeu polder op Tessel geheel af. Twee spuiten waren uren achtereen werkzaam om bet woonhuis te ^beschermen. Er ver brandde veel hooi, terwijl in een der schu ren een stier door bet vuur werd gedood. Naar beweerd wordtis bet broeien van het hooi al* oorzaak van den brand aan te mer ken. De hofstede behoort den heer Kievit eu wordt bewoond door den zetboer Allerhel ste. Een en ander was verzekerd. Aan den beer W. F, van Erp Taal man Kip is op zijn verzoek, bij kon. besluit van 2 dezereervol ontslag verleend als minister van marine, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den koning en den lande bewezen. Tot minister van marine is thans benoemd W. L. A. Gericke, kapitein ter zee bij de kon. Nederlandsche marine, inspecteur van de artillerie der marine. Zoowel het ontslag als de benoeming zullen ingaan op den dag na bet afleggen van den ambtseed door den benoemde. Omtrent de Congo de reusachtige rivier, die, in den laatsten tijd eigenlijk eerst ontdekt, zulk eene groote rol speelt in de berichten der bladen en toeh ook zoo weinig bekend is, ontleenen wij aan het reisverhaal van een Duitschen onder zoeker het volgende. De Congo is een der weinige groote rivieren, die ia de zee uitloopen zonder eene Delta te vormen. Maar ook deze grootste stroom van het tropische Afrika tracht dat te doen en de poging zal hem zonder twijfel eens gelukken, dat blijkt uit de ophooging van de Congomonding. Schepen van negentien voet diepgang kunnen nog slechts bij hoog water en 9chepen van meer dan 21,22 voet in 't geheel Banona Creek niet meer kinnenkomen. De Congomonding is in- tusschen niet alleen de bestemaar ook de eenige haven in den naasten omtrek. Zoo ook de Banar.aCreek die de natuurlijke haven van Banana vormt slechts voor schepen van mid delbare grootte kan dienen toch kunnen als zij ergens op de diepste plaatsen het anker uit werpen ook de diepgaande schepen niet alleen de rivier binnenkomenmaar zelf3 een goed eind ver boven Banana opvaren. Dat i9 echter toch ook wel het minste wat men van eene groote rivier verlangen kan. Voor 't overige

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2