Nummer 65. Donderdag 13 Augustus 1885. 8e Jaargang. L rr„ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. De DOCHTERS van den KOLONEL, ANTOON TIELEN Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. mm UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. ^Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op artikel 264, 265 en 266 der gemeen tewet maken bekend dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1885 door heeren gedeputeerde staten vau Noordbrabant, bij besluit van den 30 Juli 1885 G no 104, is goedge keurd en gedurende vijf maanden op de secre tarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk 8 Augustus 1885. Burgemeester eu wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT In de kamer is de beraadslaging over het wetsontwerp betrekkelijk het kiesreeht ten einde gebracht. Een door den heer Bara voorgesteld amendement op art. 2 werd met 61 tegen 50 stemmen verworpen. Een ander amendement der linkerzijdestrekkende om de wet pas den len Januari 1886 in werking fc laten treden onderging hetzelfde lot. De rechterzijde wilde zich de gelegenheid niet laten ontnemen om nog van de bepalingen der wet partij tc trekken voor de herziening der kiezerslijsten van het loopende jaar. - Dinsdag 11. had in de Nederlanasche af- deeling der tentoonstelling te Antwerpen het volgende voorval plaats Reeds eenige malen had de heer Hansma, de vertegenwoordiger in het paviljoen van den boekhandelbespeurddat boeken van kleine waarde ontvreemd werden. Ofschoon altijd ter plaatse presentis het feitelijk onmogelijk zulke rooverijen geheel en al te belettenimmers terwijl de heer Hansma bezig is een of meer bezoekers te woord te staan die bepaalde in lichtingen verlangen kan een ander gemakkelijk zich met een klein boekwerk uit de voeten maken te meer daar vele bezoekers uitgereikte X. iiOja viel hij mij in de reden „maar deze was Sanchode kerel met dien langen dolk." „Waarom leverdet gij hem niet dadelijk aan het gerecht over vraagde ik. Hij begon met een koddigen ernst zijn dik rond hoofd te schudden. „Ik durfde nietzeide hij. „Ik zou hem in de gevangenis kunnen laten sluiten; maar wat zou er het gevolg van zijn „Wel de schelm zou zijne straf ontvangen antwoordde ik. „Ja," zeide hij met een beklemden zucht; „en op het oogelblik dat hij zijne vrijheid herkreeg, was ik verloren." „Gij hebt gelijkzeide de zachte stem van Isidore Leon terwijl hij ongemerkt mijn vriend genaderd was en dezen zijne hand op den breeden schouder legde„daar kunt gij zeker van zijn. Mocht gij er echter nog aan twijfelen dan sta ik u borg voor Sancho." De plompe gestalte van Mr. Sterngold begon te beven en trillen als een visch op het oogen- blik dat de hengelaar hem verrast, en zijne groote ronde oogen dreigden uit hunne natuurlijke hollen te springen toen hij met een gil uitriep: „Del Garotte „Nog altijd tot uw dienst," zeide Isidore Leon glimlachende en met eene beleefde buiging. „Vermoord mij niet en ik zal zoo stom zijn als een vischliet Mr. Sterngold er met smee- kende stem op volgen. „Dat weet ik omdat ik een wapen heb, dat u voor altijd 't stilzwijgen zal opleggen," hernam drukwerken catalogi, enz. in de hand hebben. Dinsdag nu ontbrak een werk van meer aan belang. Terstond besloot de heer Hansma een onderzoek in het werk te stellenwaarbij de Nederlandsche militairenter tentoonstelling aanwezig behulpzaam waren. En jawelin de machiue-galerij zat een jongmensch rustig zijn hart op te halen aan de geïllustreerde uitgave der gedichten van den schoolmeester Dat de jeugdige spitsboef spoedig achter slot en grendel gebracht werd, spreekt vanzelf. Hij kwam vaak de étalage van den boekhandel be zoeken en zal dus wel ook de vroegere ont vreemdingen op zijne rekening hebben. (N. v. d. Boekh.) De ophanden zijnde algemeene verkiezingen volgens den scrutin de liste kosten aan de ge meente Parijs een belangrijke som. Voor de verkiezing van 38 afgevaardigden in het district Parijs worden de kosten geraamd op 400000 francszoodat de verkiezing van elk afgevaar digde ongeveer 10,500 francs kost. Bij den gemeenteraad zal dan ook weldra een ontwerp worden ingediend ter bestrijding van de nood zakelijke onkosicn. De onkosten bestaan in huur van het noodige materiaal van de stem-bureaux en de bijkomende kosten voor de tractementen van het personeel, belast met de verificatie der lijsten en verschillende andere bezigheden. Er zullen 652 stem-bureaux (sectiën) voor de kiezers worden opengesteld. Daar elke sectie bediend wordt door zes stemopnemers (met inbegrip van den president) zuilen per sectie zes tafels of in het geheel 3912 tafels noodig zijn. Het benoodigde aantal stoelen wordt ge schat op 19 per sectie, totaal alzoo 12,388 stoelen; dat der lampen 2 per tafel, d. i. 12 per sectie, voor alle 652 section alzoo 7824. Natuurlijk zal er gezorgd moeten worden voor 652 fauteuils voor de presidenten. De huurprijs van dit materieel wordt geschat op 15000 fr., de koopprijs op 300,000 fr. Bij dezen huurprijs moet gevoegd worden het olieverbruk in de lampen dit zalelke lamp berekend op 1 kilo, Isidore Leon zoo vriendelijk mogelijk. „Een wapen riep Mr. Sterngold verbijsterd uit. „Ja, een wapen, dat gij zekerlijk bewonderen zult goud hernam hijglimlachende. „Ik geloof dat gij mijn paard op zestig piasters hebt geschat." „Ja Signor Del Garotte," begon Mr. Sterngold op een toon, die weder iets van zijne natuurlijke kracht had verkregen. „Vergeet dien naam verzoek ik u zeide Leon ernstig„en daar ik eene oprechte hoog achting heb voor uwe rondheidben ik zoo vrij u te raden dien naam nooit weder uit te spreken." „Nooitzoo waar als ik een eerlijk koopman ben. Nooit 1" riep Mr. Sterngold met nadruk. „Laat eens zienzestig piasters voor het paardvervolgde Leon terwijl hij een fraaie portefeuille uit den zak haalde; „hier hebt gij eenige banknoten die zooveel bedragen. Dan nog de zadel." „Een zeer fraai zadelzeide Mr. Sterngold met geestdrift. „Het was nieuw, Signor Del Garottesplinter nieuw „Gij zijt vergeetachtigzeide Leon terwijl hij een der groote ooren van Mr. Sterngold tus- schen zijn vinger en duim vatte en dit samen kneep tot de arme man op nieuw begon te beven. „Ik denk dat dit wel helpen zal om uw geheugen op te wekken.„ Een stroom van verontschuldigingen vloeide hierbij van de lippen van Mr. Sterngold die echter hierin op eens gestuit werd door Leon die met zijne berekening voortging. „Wij zullen den zadel op vijftig piasters schatten vervolgde hij„en dan zullen, denk iknog honderd bovendien u wel schadeloos kunnen stellen voor den weinigen overlast, dien wij u hebben aangedaan. Twee honderd en tien ongeveer 16.000 fr. kosten. Hierin is begrepen de levering van pitten, kappen en glazen. Voorts heeft men te zorgen voor tal van kleinere benoodigdhedeu als inktkokers, scharen pennen enz., en daar men van de stemopnemers niet vergen kar.dat zij den geheelen dag door brengen zonder den inwendigen meusch te versterken dient voor een matig diner nog te worden uitgetrokken een bedrag van 12000 frs. (3 fr. per hoofd.) Het totaal van 400,000 fr., welke de Parijsche verkiezingen moeten kosten zal dar. verdeeld zijn als volgt: Huur van het grootere materieel 150,000 fr. lampen aankoop van kleine be- noodigdheden diner en onvoorziene uitgaven 50,000 fr.; supplementaire onkosten van het personeel in de verschillende districten gedurende de verkiezingsperiode 200,000 francs. De datum der verkiezingen is bepaald op 4 October. Een zeer ongeloofslijk bericht wordt door de République Franij. in de wereld gebracht. Tusschen Engeland en China zou een verbond gesloten zijn tegen Rusland. Allerhande po gingen zouden door de twee verbonden mogend heden aangewend worden om Ruslands streven iH Afghanistan te verzwakken. De Rep. Fr. weet echter zooveel bijzonderheden van dit verbond op te noemen en zulke onwaar schijnlijke namen te noemen die bij het sluiten er van betrokken zouden zijn dat mee voor- loopig aan de juistheid van het bericht wel mag twijfelen. Volgens eene ofRcieele statistiek heeft de marine van het Fracsche expeditie-corps in Tongkin sedert den dood van dén kommandant Rivièrevoor den vijand zoowel als ten gevolge van verwondingen en ziekten, 747 man verloren. Het effectief bestond uit 10,070 man. De oud-minister Jules Ferry is Zaterdag avond te Lyon aangekomen. Hij werd aan het spoorwegstation door eenige personen uitgefloten. Ook deden zich eenige uitjouwingen hooren. De vijandige manifestatie werd grooter voor het hotel waar hij afstapte. Daar werd geroepen Weg met Ferry Doch die kreet werd gesmoord door bijvalsbetuigingen ten gunste van den ge- piasters te zamen hier is het geld en daar is de deur neem het eerste en pak u zoo spoedig mogelijk weg door de laatste. Maar let wel voegde hij er bijzijne dunne lippen openende en zijne tanden toonende„zoo gij ooit tot iemand van dit voorval één woord durft spreken, dan zal het hart in uw rond lichaam tot schede dienen voor den langen dolk van Sancho." Mr. Sterngold nam met een lach om de lippen de banknoten open zoodra hij de verschrikke lijke bedreigingen van Leon vernam verdween zijn breed lichaam uit de kamerals had het een galvanischen schok gekregen. „Ik ben u eenige opheldering van deze koddige geschiedenis verschuldigd begon Isidore Leon, zoodra Mr. Sterngold vertrokken was. „Eigen lijk was ik op dien oogenblik in geldelijke ver legenheid en de kolonel was op dien tijd niet in de stad "Mr. Sterngold heeft mij het geheele voorval verhaald viel ik hem in de rede. „Dit vermoedde ikzeide Leon. „Kent gij hem dan „Wij reisden te zamen van Piura," antwoordde ik„en daar wij landgenooten zijn was zijn gezelschap mij hoogst aangenaam. Het doet mij genoegen dat gij hem zoo veel mogelijk schade loos gesteld hebt wantte oordeelen naar zijn verhaalliet gij hem in geen zeer benijdens- waardigen toestand achter." „De arme duivel mag blijde zijn dat hij er het leven heeft afgebrachtzeide Leon met een verachtelijken lach. „J)e dolk van Sancho was verscheidene malen in eene onaangename nabij heid van een zeer kwetstbuar deel van zijn wel gevoeden romp maar mijne tusschenkomst redde hem*" „Nu zeide ik „gij moogt blijde zijn aan deze zaak een einde te hebben gemaakt." „Ja," zeide hij, terwijl hij een kostbaar repe- wezen minister. Het tumult was groot. De politie had moeite om de manifesteerenden niet te doen stilstaan. Er bestaat te Parijs een gemeentelijke in richting welke elders navolging verdientcl. een „beroeps- en huishoudschool" voor meisjes. Daar worden jonge meisjes kosteloos opgeleid lot: naaister, strijkster, borduurster, corsetten- maakster bloemenmaakster, enz., terwijl zij daarenboven nog aanvullings-lager onderwijs ontvangen (gymnastiek en teekenen er onder begrepen), en voorts geoefend worden in de verschillende huishoudelijke bezigheden. De cursus duurt 3 jaren. Voor de toelating is een klein examen noodig. De vereischte leeftijd is van 13 tot 15 jaren. De waarde van grond en huizen is te Pa rijs of ten minste in eenige wijken dier stad in de laatste jaren ontzaglijk verminderd. De eigenaar van twee huizen, waarvoor hij vroeger 1.200.000 fr. en 700,000 fr. verlangde, bood die eigendommen nu aan voor 900.000 fr. en 620.000 fr. maar hij vond geen koopers. Hij kocht de bouwgronden voor 630 fr. per vierk. meter; het bouwen kostte 600 fr. per vierk. meter, en nu kan hij de huizen niet eens tegen 1070 fr. per vierk. meter verkoopen. Het groote gebouw waar het blad de Répu blique Francaise gevestigd is, en waarGambetta gewoond heeft in de Chaussée d'Antin, is onlangs verkocht voor 750.000. Daarmee is niet eens de grond betaald. Want terwijl bouwgrond in die buurt doorgaans niet minder kost dan 900 fr. per vierk. meter, is die prijs ongeveer 530 fr. per vierk. meter. Een hdtelhoudster te Parijs Mme F., ont ving sedert vier of vijf maanden geregeld be zoek van een zesendertigjarige vrouw en een twintigjarig jongmensch. Telkenmale als het paartje in het hotel gelogeerd had ondervond Mme F. dat men öfrancstukken van haar weigerde aan te nemenomdat zij valsch waren. Zij kreeg kwaad vermoeden tegen genoemde logé's en toen deze nog eens kwamen logeeren wilde zij hen in hechtenis laten nemen; doch de vrouw smeekte zoo lang, dai de hötelhoudster zich liet ver teederen en hen liet heengaan. Doch nauwelijks -ia»I II 8—B— titie-horlogie uit den zak haalde. „Tien minuten voor vijven zeide hij. „De kolonel dineert om zes uur. Wij hebben nog juist den tijd ons te kleeden." „Hebt gij dan hier ook uw intrek genomen?" vraagde ik. „Ja, ik heb hier eene kamer, en heb bevolen mijn valies aan wal te brengen antwoordde hij. „Zullen wij te zamen naar den kolonel gaan Ilr stemde hierin toeen wij scheidden. Na een half uur waren wij beiden gekleed en be gaven ons naar de wocing van den kolonel. Toen wij in de receptiezaal traden stonden Blanche en Cecilia naast elkander, onder een sierplantdie met hare weelderige ranken een hemel vormde boven hare hoofden. Een heer lijke tuin grensde aan de veranda en een liefe lijke geur stroomde ons te gemoet van de dui zend tropische bloemen. Daar achter kabbelden de heldere golfjes der baaiglinsterende onder de laatste stralen der zon. Cecilia had haren arm om hare zuster geslagen en haar hoofd leunde achteloos op haar blanken schouder. Zij schenen beiden in gedachten verzonken, waaruit zij door onze binnenkomst plotseling werden op gewekt en toen de oogen van Blanche die van Isidore Leon ontmoetten, sprak eene opgewonden vreugde uit elk harer trekken. Met eene plot selinge 'bijna ruwe beweging rukte zij den arm harer zuster van zich losen was met een vlug gen sprong midden in de kamer, waar Leon stond. Mijn vermoeden werd aldus verwezenlijkt door den innigen blik, dien zij op zijn gelaat liet rusten en door den blijden toon harer stem, waarmede zij hem welkom heette. „Ja, ja," dacht ik met een zucht, toen ik de plaats naderde, waar Blanche gestaan had „ik doorzie het geheel de vergulde adder heeft haar betooverd."

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1