Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. was het paartje vertrokken of Madame had be rouw over haar toegeven en liet de valsche mun ters per rijtuig volgen. Deze bemerkende dat zij gevolgd werdenmaakten groote omwegen en kwamen eerst laat in een huis van de rue la Yoie Yerte aanwaar zij binnengingen. De commissaris van politiedie inmiddels gewaarschuwd was deed het huis des nachts bewaken en den volgenden dag door agenten de vrouw volgen die in een ander huis dat zij bezatin hechtenis genomen werd. Teruggebracht in eerstgenoemd huis, greep zij een bel en begon hard te luiden. Een agent sprong echter over den muur in den tuin en maakte zich meester van een oud mandie trachtte te ontkomen. Het huis werd nu onder zocht en in een schuur werd toen al het mate rieel dat tot het valsche munten diende, in be slag genomen. Het 20-jarig jongmensch werd in een derde huis gepakt. De autoriteiten te Marseille weigeren eene lijst der cholera-sterfgevallen openbaar te maken. De minister van openbare werken heeft 600.000 fr. toegestaan voor maatregelen ter bescherming van de gezondheid der bevolking aldaar. Courcy meldtdat liet hoofd der Zwart vlaggen verdwenen is uit To.igking en dat hunne benden op het oogenblik verspreid zijn. In het hospitaal te Haiphong zijn verscheiden cholera gevallen. De bisschop van Quinhon meldt, dat vijf zen delingen en een groot aantal christenen vermoord zijn in de provinciën Bun-dinh cn Thuyen. Acht duizend christenen zijn uitgeweken naar het vrije terrein te Quinhon, waar de Franschen gevestigd zijn. Generaal Prudhomme is naar Quinhon ver trokken. Verleden week was men in het arsenaal van Carraca (Cadix) bezig met een monsterkanon, door middel van een machine, te lichten. Het kanon moest geplaatst worden op een bootdie het naar Geuta moest overbrengen. Eensklaps geraakte het kanon los en viel van een hoogte van anderhalven meter. De boot waarop zich ongeveer vier honderd werklieden bevonden, zonk onmiddellijk. Een groot getal bootjes werd tot redding uitgezonden. Zeven mannen vonden den dood in de golven en zeer velen werden erg gekwetstwaaronder een lui tenant en een kapitein. De financieele toestand van Britsch-Indie lijkt, te oordeelen naar de uiteenzetting van lord Randolph Churchill in het lagerhuis alles be halve rooskleurig. De oorspronkelijke raming voor 188485 gaf uitzicht op een overschot van 319,000, p. st. terwijl de thans herziene aming een tekort aantoont van meer dau het dubbele dezer som: 710,000 p. st. Naar het schijnt, is niet alleen eene vermeerdering van uitgaveu maar ook eene vermindering van inkomsten aan deze verdrietige misrekening schuld zoo o. a. brachten de inkomende rechten 260,000, p. st., de spoorwegen 755,000 p. st. minder op. Maar hiermede is volstrekt nog niet alles gezegd want het geheele deficit bedraagt niet 710,000, doch alles en alles bijna 5,000,000. Grootendeels is dit toe te schrijven aan de oorlogstoebereid selen tegen Rusland. De kosten der mobilisatie van twee legerkorpsen beliepen 2,600,000 p. st.; voor het zenden van oorlogsbehoeften uit Enge land werd 450,000 p. st. betaald en de extra handvulling waarmede lord Dufferin den innigen vriendschapsband tusschen Groot-Brittannie en zijnen trouwen bondgenoot Abdurrahman nog nauwer wist toe te halen kwam Engeland op 250,000 p. st. te staan. Tot overmaat van ramp zal naar lord Randolph aankondigde de In dische militaire begrooting voortaan met een bedrag van omstreeks 2,000,000 p. st. 'sjaars bezwaard moeten worden alles met het oog op de dreigende houding der Russen. Er zal een inlandsch reserve-leger worden bijeengebracht van 27,000 man nieuwe regimenten paarden volk zullen er worden aangeworven, de inlandsche troepen zullen gewapend worden met het Martini- Henry-geweereD, aangezien er steeds eene zekere verhouding moet gehandhaafd worden tusschen de sterkte der inlandsche en die der Engelsche manschappen in het Britsch-Indische legerzoo zal er ook nog tot eene zeer kostbare versterking vaa het laatstgenoemde element moeten worden overgegaan. Hoe nu dit groote deficit te stoppen en deze nieuwe fondsen te verstrekken ziedaar de bange vraag, voor welke lord Randolph's vin dingrijke geest helaas nog schijnt stil te staan. Verhooging van belastingen dit moest hij er kennen is zoo goed als onmogelijk. Het geld zal dus vermoedelijk moeten worden gevonden door eene belangrijke inkrimping van dc uitgaven voor nuttige openbare werken. Dat wil zeggen: spoorwegbouw en landbesproeiing zullen het kind van de rekening worden. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft Een brutale diefstal heeft de vorige week ten nadeele der Nederlandsche Vereeniging in de Buckingham Street plaats gehad. De diefdie naar alle waarschijnlijkheid goed bekend was met de iocaliteitheeft zichzonder cenige moeite zijnerzijds, meester gemaakt van het geld, dat de kastelein wel jammer! los in eene lade had laten liggen. Het bedroeg een 7 p. st. Vervolgens heeft rie schelm de biljarlkas aange sproken en daar zich nogmaals circa 4 p. st. toegeëigend. De zaak is in handen gesteld der justitie, doch tot dusverre heeft deze nog op niemand de hand kunnen leggen. Het schijnt dat men vergeten heeft eene deur op slot te doen en door deze deur is de dief naar biunen kunnen sluipen zonder iets open te breken. De curatoren van de gefailleerde „Mun- sterbank" te Dublin hebben ontdekt dat een der directeuren de heer Farquharson de klei nigheid van zeventigduizend poud sterling heeft verduisterdwaardoor het faillissement dan ook zeer goed verklaarbaar wordt. Naar het schijnt heerschte bij de bank eene hoogst gebrekkige controle. De heer Farquharson wist zijne ver- valschingen daardoor te bewerkstelligen dat hij voor de bedragen der aan de Londensche ageDten gezonden remises in de boeken het cijfer stelde. Deze manoeuvre gelukte hem nog den 24 Juni en dus tien dagen voor het faillissement, doordien hij van 1000 pond 11000 maakte en dus in de gauwigheid nog tienduizend pond verdiende, Toen een der curatoren hem opheldering om trent de verschillende „kleine vergissingen" vroeg, beloofde hij die den volgenden dag te zullen gevenmaar toen die dag aanbrak was onze directeur spoorloos verdwenen naar men zegt zou hij zich in Spanje bevinden. Men weet nog niet of er meerdere verduis teringen zijn geschied en of ook andere personen aan het bedrog hebben deelgenomen het thans ingestelde onderzoek zal het echter wel aan het licht brengen. Laatstleden Donderdag is het zuidelijk gedeelte van het Harzgebergtc door een zwaren hagelslag geteisterd. De omstreken van Hasselfeld ver toonden het beeld van een winterlandschap. De hagel lag daar op verscheidene plaatsen een decimeter hoog. Ongeveer 500 hectaren graan- land zijn geheel en ruim 250 hectaren grooten deels vernield. Daarbij komt nog eene groote verwoesting onder de aardappelen. De schade wordt op minstens een half millioen mark ge schat. De berichtgever zegt hierbij „Mocht die begrooting te hoog zijn berekend toch is het een zware ramp voor onze landstreek die de gevolgen van den hagelslag van 1880 nog niet was te boven gekomen. Van het gewas moet er slechts voor eene waarde van 15000 mark verzekerd zijn. Het schijnt dat onze landbouwers nog maar altoos hardnekkig wei geren door schade te leeren. Vandaar dat zulke onheilen ook niet meer zoo algemeen medelijden wekken. Reeds nu wordt er gezegd „wie niet hooren wilmoet dan maar voelen." Naar men verzekert had de demonstratie der Duitsche vloot voor Zanzibar plaats in over eenstemming met het Engelsche kabinet. Niet de admiraal Knorr maar de admiraal Paschen commandeert het uit vier pantserschepen en een tenderschip bestaande eskader. Het bericht der République Franchise om trent het totstandkomen van een of- en defensief verbond tusschen Engeland en Chinawordt beschouwd als geen geloof te verdienen. Bij de Italiaap.sche stad Arezzo is een van Montevarchi komeude dilligence door vier wel gewapende roovers aangevallen, die de 7 reizigers van het geld, dat zij bij zich hadden, (f 1332) beroofden. Kort daarna hebben dezelfde mannen vijf andere personen aangevallen en beroofd. Een troep karabiniers werd tegen de roovers uitgezonden en raakte met hen slaags. Een van de roovers werd doodelijk gewond en gevat; de drie anderen ontvluchtten. Zaterdag heeft te New-York op plechtige wijze de begrafenis van generaal Grant plaats gehad. Alle zaken stonden dien dag stil. De stoet 6 mijlen gaans lang ongeveer moet een zeer in drukwekkend schouwspel opgeleverd hebben. De stoet verliet te 10 uur de City Hall en trok door de met zwart behangen straten. Hij werd voorafgegaau door een detachement bereden politie. Generaal Hancock leidde de colonne met zijue adjudanten, benevens de admiralen Rodgers en Stevens, en verschillende generaals, te zamen ongeveer 70 hoofdofficieren waaronder de ge wezen bevelhebbers der Zuidelijken in den bur geroorlog Fitzhugh Lee en Gordon. Vervolgens kwamen 25000 mannen van leger en vlootde oudstrijders van New-York enz. Onmiddellijk achter hen volgde de lijkwagen, getrokken door 24 zwarte paarden welke door negers geleid werden. De kist was van eiken hout overtrokken met purper fluweelwaarop kopereu en zilveren versierselen waren aangbracht. Boven de kist werd een fraai bewerkte troon hemel van mahoniehout, versierd met zwart la ken eu satijn gedragen. Achter den lijkwagen volgden honderden rouwrijtuigen. Onder hen die de slippen van het lijkkleed droegen, waren de generaals Sher man en Sheridan, de gewezen generaals der Zui delijken Johnson en Biicnner enz. Naast den wagen ging een cerewacht bestaando uit man schappen der verschillende regimenten van het leger. Vooraan onder de rijtuigen kwamen die der bloedverwanten (Mevrouw Grant ging niet roede) en dat vau president Cleveland beepannen met zes paarden. Daarop volgden de onder-president Hendricksde ministersdc oud-presidenten Hayes en Chester Arthur, vreemde gezanten consuls enz. enz. De tweede afdeeling van den stoet bestond uil de oudstrijders, die onder Giant gevochten heb ben, ongeveer 20,000 man. De derde afdeeling werd gevormd door de ver tegenwoordigers van verschillende burgerlijke ver- eenigiugen ongeveer 10.000 man. Op het kerkhof trokken de troepén voorbij het stoffelijk overschot, om het een laatste krijgs- manshulde te bewijzen. Op dat oogenblik begon het gebulder der saluut-salvo's. De godsdienstige plechtigheid bij het graf was zeer eenvoudig en kortal de kerkgenootschap pen waren er bij vertegenwoordigd. Na het vertrek der bloedverwanten werd de kist in een cederhouten omhulsel geplaatst en in het graf neergelaten. Op hetzelfde oogenblik dat deze indrukwek kende optocht te land werd gehouden begon op de Hudson Rivier een niet minder grootsch schouwspel. Admiraal Jouett, als commandant van het Noord-Atlautische eskader, ankerde met de Omaha Despatch Swatara Powhattan en Alliance voor Riverside Park, in gesloten kolonne, en werd gevolgd door een ontelbare vloot van stoombooten en jachtenalle met de vlaggen halfstok. Van het opkomen der zon tot zons ondergang vuurden de oorlogschepen el half uur saluutschoten terwijl op het oogenblik, dat het lijk uit het stadhuis werd gedragen, elk oorlog schip daarenboven 21 zware salvo's loste. Uit het geheele land waren belangstellenden opgekomen om het schouwspel bij te wonen. De grootste fabrieken van geweven stoffen in de wereld zijn de te Lawrence in Massachu setts gelegen Pacific Mills. Het bedrijfskapitaal bedraagt 2Va milloen dollars. De fabriek bestaat uit 23 gebouwen die een vlakte van 45 morgen land bedekken. In die gebouwen werken vier groote stoommachines elk van 3500 pkr. 42 kleine stoommachines, 50 stoomketels en 11 machines van nieuwere vinding elk van 5000 pkr. Het kolenverbruik is 25,000 in 't jaar; de jaarlijksche consumptie aan lichtges in 9000 branders kost 35,000 dollars; het katoenverbruik 'sjaars is 15,000 balen, dat van wol 4 millioen pond het product van 750,000 schapen. De fabriek levert jaarlijks 65 millioen yards gedrukte en gekleurde katoentjes, en 35 mill, yards kam- garenstofin 't geheel dus 100 millioen yards, eeD hoeveelheid waarmede men 21/g maal de aarde zou kunnen onwikkelen. Ter vervaardiging van die stof is nagenoeg 20 millioen mijlen garen noodig. Het personeel bestaat uit 5500 perso nen waarvan niet minder dan 3700 van 't vrouwelijk geslacht. Aan arbeidsloon wordt jaarlijks 1.790.000 dollars uitgegeven. Waalwijk 12 Augustus 1885. Verleden Zondag ontving de heer C. R. M. Ficq leerlooier alhier bericht, dat zijne lederinzending ter tentoonstelling te Antwer pen met goud bekroond was; naar aanleiding daarvan werden hem Maandagavond door de beide hier bestaande harmonien en door de liedertafel serenades gebrachtook mocht de bekroonde in den loop van den dag vele gelukwenschen ontvangen met de door hem behaalde onderscheiding. Zooals men weet hebben ook de heeren W. Timmermans Zonen, alhier, te Ant werpen leder geëxposeerdmaar daar een lid dezer firma de eer genoot jurylid te zijnbleef het door haar ingezoudene buiten mededinging. Van offtcieuse zijde vernemen wijdat ook de heer Herman Zeegers, firma P. J. van Gils, voor de door hem tentoongestelde elixer- en bittersoorten met een bronzen medaille is bekroond. Wij wenschen den overwinnaars in het in ternationaal strijdperk van harte geluk en danken hen dat zij den goeden naam onzer gemeente in het buitenland zoo uitstekend hebben gehandhaafd. De werkzaamheden van het verleggen der rails door Kaatsheuvel, vanaf de Sprang- sche vaart naar de Peperstraat en vervolgens naar den Nieuwenwegzijn nu met het meeste succes geheel voltooid. Dit werk had eene eigenaardige moeielijkheid in het leggen der bocht aan de Sprangsche vaart, waar men over eene zeer beperkte ruimte te beschikken hadhet is echter aan de goede zorgen van den heer Laureywerktuigkun dige der Noordbrabantsclie stoomtramweg maatschappij, te danken, dat alles naar wensch geslaagd is. Sedert den le dezer maand is de nieuwe dienstregeling TilburgWaalwijk via Kaats heuvel in werking. Met de werkzaamheden aan het station Geertruidenberg aan de nieuwe lijn Zwaluwe 's Bosch is dezerdagen een begin gemaakt. Binnen tien maanden moet het station ge reed zijn evenals het gedeelte werk, dat nog op het emplacement Lage-Zwaluwe moet worden bijgemaakt. Daar tegen dien tijd ook de brug nabij Geertruidenberg moet gereed zijn, is dus in Mei 1886 een groot gedeelte der geheele lijn voor exploitatie gereed. Tengevolge van het besmet verklaren der haven van Marseille zullen de stoomsche pen der Maatschappij Nederland tijdelijk Ge nua in plaats van Marseille aandoen. |Het tijdstip van verzending uit Nederland der door die stoomschepen onder weg aan boord te nemen brievenmalen voor Nederlandsch— Indië ondergaat daardoor evenwel geene wij ziging. De Fransche pakketbooten zullen op de reis van Marseille naar Indië, tijdelijk Napels niet meer aandoen. Dientengevolge zullen de met die booten over te brengen brievenmalen voor Nederlandsch-Indië, Britsch-Indië, China en Japantijdelijk te Marseille moeten worden aan boord genomenwaartoe zijte begin niet Yrijdag 14 dezer, zullen verzonden wor- des Yrijdags om de veertien dagen met den trein van 5.20 'savonds uit Amsterdam naar Antwerpen. (Staats-Ct.) Maandag avond rolde alhier smoordropkeu langs de openbare straat de bekende C. W. zooals, helaas! gewoonlijk bij dergelijke gelegen heden 't geval isverzamelde zich rondom dat ongelukkig schepsel een groote massa volks, die haar tergde en beschimpte. De politiedoor een weldenkend ingezetene gewaarschuwd, kwam spoedig tusschenbeide en bracht haar in bewaring. Heel gemakkelijk echter ging dit nietdaar de volksmenigtedoor geweldig opdringen de beschonkene (of wel de politie trachtte in 't nauw te brengen, wat echter niet gelukte. Zondag avond bevond zich ten huize van P. de B. te Baardwijk zekere G. B.; buiten komende, ontdekte deze daar drie personen, die, toen zij hem zagen riepen „pakt hem daar is hij!" Daar hij eenige dagen geleden met een van de drie oneenigheid had gehad, begreep hij, dat het om hem te doen waswijselijk keerde hij dus in huis terug en deelde 't geval mede aan den zoon van P. de B. Deze begaf zich naar hen en verzocht hun zich te verwijderen dit gebeurde maar weldra was er ruzie. P. de B., die ook kwam zien wat er gaande was, gaf aan G. v. E., een van het drietalden raad stilletjes naar huis te gaan zooals zijne moeder, die ook tegenwoordig washem reeds zoo drin gend maar nog steeds vruchteloos had verzocht. In plaats van dien raad op te volgen bracht G. v. E. aan P. de B. een steek toe ter hoogte van het linkeroor en aan diens zoon die zijn vader wilde te hulp komen eene snede in het achterhoofd. De daderdie bekend heeftis aangehouden en heden ter beschikking der justitie gesteld. Zondag namiddag brandde te Kaatsheuvel de landbouwerswoningbewoond door en toe- behoorende aan A. van Gilstot den grond toe af. De geheele voorraad hooi en graan werd mede een prooi der vlammen. Het vee en de inboedel zijn gered. De schade wordt begroot op f2200, gedekt door assurantie tot een bedrag van f 1700. De brand is vermoedelijk ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen dit wordt verondersteld, omdat het vuur is uitgebroken in een op het erf staande stroomijtvan waar het op het woonhuis en daar achterstaand karhuis oversloeg. De heer Dr. F. B. Troséedirecteur der rijks-kweekschool te 's-Hertogenbosch, herdenkt heden zijne 25-jarige ambsvervulling in die be trekking. Zondag nacht is door eene tot heden onbekende oorzaak een felle brand uitgebro ken in de stalhouderij van M. H. Jansen in de Stationstraat te Bergen op Zoom. Paar den en rijtuigen werden met moeite gered; een der paarden was reeds met een drietal brand wonden bedekt. Het geheele gebouw met het daarin aanwezige hooi en stroois uit gebrand. Te 5 uur was men het vuur mees ter. Stal en inboedel waren geassureerd. In de nabijheid van Bath is Zaterdag j.l. gezonken het tjalkschip van schipper Jak. van Gelder. De tjalk is geladen met steen eu was bestemd voor Rilland. De equipage heeft zich in de boot gered. Bij eb komt de mast boven. Een spoortrein in zee gestort. De aannemers van het spoorwegterrein te Enk huizen hebben thans o. a. onderhanden, het leggeu van het Zuiderhoofd van het spoor wegbassin. De rijsbeddings zijn aangebracht en men is bezig de specie er op aan te brengendat per spoor met kipkarren ge schiedt. Met kruiwagens brengt men den grondslag aanwaarop vervolgens zoo spoedig men bo ven de waterlijn gekomen israils worden gelegd, waarlangs de treinen met specie ko men aanrollen. Woensdagnamiddag daalde weder een trein voor het eerst op een ver lengstuk af. Maar de helling was blijkbaar wat groot, zoodat de rem van de locomotief niet in staat was om den trein voldoende tegen te houden. De achterste kar liep te gen de rembalken, die op het spoor lagen maar werd overwichtig en wipte in zee. Nu volgde ook no. 2, en de anderen met de lo comotief kantelden, zoodat het geheele boeltje bij de krabben lag. Machinist en stoker wisten bijtijds zich te bergen, zoodat er geen mensch bij veronge lukte maar eer men de boel weder gevischt en op de rails gebracht heeft, zal men er nog een karrewei aan hebben.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2