Nummer 66. Zaterdag 15 Augustus 1885. 8e Jaargang. m De DOCHTERS van den KOLONEL Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. 11L ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo vim het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De gewijzigde kieswet is in haar geheel door de kamer van afgevaardigden aangenomen met 73 tegen 41 stemmeD. De spoorwegstoet die den 16n en, naar men zegt, den 23n Augustus te Brussel zal uit gaan, zal zeer merkwaardig zijn. Hij bevat niet minder dan 450 paarden en 800 mannen, waar van 600 soldaten. Al de muziekkorpsen van het garnizoen zullen er aan deelnemen. Drie muziek korpsen zullen gecostumeerd zijn. Daarenboven zullen er kleine korpsen zijn van 8 of 10 lief hebbers, die instrumenten bespelen overeenkom stig de groepen. De stoomboot Villa d'Anvers, die voor de Afrikaansche vereeniging transporten voor den beneden-Congo bezorgde, is bij Vivi uit elkander geslagen. De correspondent van de Köln. Zeit. maakte er onlangs reeds melding van, dat dicht bij Vivi een plaats is, waar in een sterke krater- vormige draaikolk het water schijnt te koken. Hier is hei dat de boot vergaan moet zijn. Na hetgeen Zaterdag bij de aankomst van den heer Ferry te Lyon was voorgevallen, had de politie Zondag zeer terecht maatregelen getroffen, teneinde wanordelijkheden te voorkomen. Het bleek dan ook, dat de genomen maatregelen niet overbodig waren want toen de minister zich tegen vier uur naar het gebouw begaf, waar het banket zou plaats hebben, verzamelde zich weder een groote menigte voor het huis, die met den kreet„weg met Ferry het sein tot de on geregeldheden gaf. Er kwamen eenige klop partijen voor, zoodat de politie eenige personen moest arresteeren. Aan het diner, waaraan ongeveer 650 personen deelnamen, bracht de senator Millaud een dronk uit op den president Grévy en den minister- XI. z/Zijt gij van de vermoeienis van het bal van gisteren avond hersteld?" vraagde ik aan Cecilia, toen deze mij de hand reikte. „Hebt ook gij mij hooren klagen?" vraagde zij, hare donkere, ernstige oogen op mij ves- tigeude. „Klagen waarover?" vraagde ik. wIk weet het nietantwoordde zij met eene zwakke ongekunstelde stem „vermoeienis denk ik. Blanche zegt dat ik zonder reden klaag." „En uw lader?" zeide ik. .,0hem zou ik door geen schijn van klacht smart willen veroorzaken was haar vriendelijk autwoord. De vroolijke heldere lach van Isidore Leon, gemengd met de blijde stem van Blanche, ver stoorde ons verder onderhoud. Zij naderden ons eenige woorden van spot, die Cecilia schenen te betreffen troffen mijn oortoen zij ons voorbij gingen om in den tuin te gaan. Nauwe lijks waren zij door het geboomte aan ons oog onttrokken of de kolonel en zijn neef kwamen binnen. Teleurstelling was duidelijk zichtbaar op het gelaat van den kapiteintoen hij bemerkte dat Blanche afwezig waszonder dat hij acht gaf op den blik van oprechte liefdedie uit de donkerezachte oogen van Cecilia straalde. „Welkom zeide de kolonelmij de hand reikende. „Cecilia waar is Blanche Zij wilde antwoorden, doch hare stem weigerde haar dienst. „Zij is met Isidore Leon in den tuin," ant woordde ik. De kolonel ontstelde, fronste zijne wenkbrauwen en een donkere blos bedrkte zijne wangen. Kapitein Manuel werd doodsbleek en eene onaangename president Brisson. Vervolgens bracht hij hulde aan den heer Ferry, voor betgeen hij als minister heeft gedaan. In zijn antwoord zeide laatstge noemde dat zijn voornaamste rede om het woord te voeren was om het radicale programma te bestrijden. Vervolgens schetste hij de republiek al3 beschermster van handelnijverheid en welvaart. „Het gevaar ligt alleen in verdeeldheid en onvastheid. Europa zal ons alleen steunen en eerbiedigen, wanneer Frankrijk een duurzame regeering heeft. Om tot eene standvastige re geering te komen, moet men mannen van vaste beginselen benoemen radicalen, maar geen in- transigenten." Ferry verdedigde zich nog tegen den laster en de beschuldigingen hij schilderde de toe komst van Tonkin sprak van de scheiding tusschen kerk en staat, waartoe hij stappen ge daan had door het burgerlijk huwelijk, de echt scheiding en den schoolstrijd. Eene afschaffing van de begrooting van eeredienst, zeide hij, zou tot niets dienen. Hij eindigde met een beroep op eendracht, samenwerking en koelbloedigheid. Van Lyon is Ferry Maandagavond naar St. Dié vertrokken. Eene dépêche van Courcy meldt dat hij te Haiphong is aangekomen om aldaar gedurende het heerschen der cholera zijn hoofdkwartier te vestigen. Door de ziekte werden Woensdag 66 personen aangetast, terwijl er 17 aan die ziekte bezweken. Een Parijsch blad maakt eene opmerking, waarvan de juistheid algemeen zal worden er kend ofschoon men zelf niet op de gedachte was gekomen. Terwijl de dames zich kleeden naar de Fransche modegeeft voor de heeren Engeland de mode aan. Zelfs de Parijsche jeunesse dorée ontvangt uit Londen de voor schriften hoe zij zich kleeden moet. Op grond van dien toestand voorspelt nu bet blad, dat eerlang de schoenen met punten zullen verdwij nen en plaats maken voor voetbekleedsels, die van voren breed zijn tot heil en welzijn van stilte volgde. „Ga haar halen Cecilia zeide de kolonel op gebiedenden toon. Kapitein Manuel naderde het zwakke meisje en, Cecilia's arm in uen zijnen leggende, ging hij met haar in den tuin. „Kolonel Perez begon ik na eene vrij lange en pijnlijke stilte„schrijf het niet toe aan be moeizucht wanneer ik u opmerkzaam maak op den zwakken staat der gezondheid van uwe dochter Cecilia." „Cecilia zwakke gezondheid Wie zegt u dat was zijne verschrikte gebiedende vraag. „Eigen waarnemingantwoordde ik. „De veranderinghoe gering ook is echter duidelijk en snel, sedert ik de eerste maal hier kwam." „Is het mogelijk zeide hij met een heesch gefluister. „Ik geloof dat ik de waarheid zeg als ik beweer dat uwe dochter aan eene geheime ziekte lijdtantwoordde ik. Men behoefde hier niet te vragen naar de onbaatzuchtigeinnige liefde van den kolonel voor Ceciliazijne stem weigerdezijne lippen beefden en de tranen kwamen in zijne oogen. „Ik dank uik dank uzeide hijzich inspannende„zulk eene bittere gedachte is nog nooit te voren in mij opgekomen. Ik moet er eens aoht op gever»." Op hetzelfde oogenblik vertoonden Blanche en Isidore Leon zich aan een anderen iogaug van het vertrek. De kolonel bemerkte hen niet doch verliet met snellen tred de kamer, liep den tuin inmet een somber gelaatzoo als ik nog nooit bij hem had opgemerkt. Ik ging op een stoel zitten waar ik in de schaduw van een voetstuk zatwaarop een marmeren urn stond. Zij bleven aan den ingang staanen spraken zachtdoch mijn scherp gehoor deed mij hunne woorden opvangen. „Ik zal heden avond of morgen uiterlijk, met den kolonel sprekenzeide Leon. de menschelijke toonen. Voorts zal de das, die de linnenborst bedekt, weder vervangen worden door eene, welke het linnen zichtbaar laat, wat zeer wenschelijk is niemand weet hoeveel vuils daaronder bij niet weinigen verborgen wordt. Ook de spits toeloopende hoeden zullen weldra algemeen in zwang komen. De prins van Wales, die het oppergezag in het rijk der mode be kleedt heelt deze verschillende veranderingen voor zich zelve aangenomen. Het Zondag te Nimes gehouden stieren gevecht had een bloedig eiudc. De ondernemer Frascuelo zelf doodde een der zes Spaansche stieren, doch bekwam toen van een der woedende dierendie reeds een paard gedood en twee andere zwaar gewond hadeen stoot in het dijbeen, welke hem noodzaakte zijn degen aan ziju broeder over te geven, die toen spoedig al de stieren doodde. Een banaerillo stortte van het paard en kreeg toen van een stier een trap. In het geheel werden vier paarden gedood en acht gewond, van welke laatste later nog ver scheidene moesten van kant gemaakt worden. Het was de eerstemaal, dat de republiek hare toestemming tot een stierengevecht heeft gegeven, doch tot welk nut mag men vragen. In Tonkin zijn 10,000 christenen ver moord onder heo waren vijf zendelingen. Alle bezittingen der christenen, daaronder het huis der zendelingen, zijn vernield. Een derde terechtstelling heeft in Frankrijk plaats gehad. Te Saint Omer is de 22jarige misdadiger Louis Pain geguillotineerd. De bij zonderheden dezer nieuwe afgrijselijkheid be sparen we onzen lezers de misdaad van dezen jongeling was moord met het doel om te stelen. Dat de appel in deze niet ver van den boom valt mag wel gezegd worden. Pains vader stierf op de galeien zijn grootvader werd geradbraakt. Men huivert bij de gedachte, dat de vrouw van den ter dood gebrachte weldra aan een vierde geslacht in deze treurige familie het levenslicht moet geven. „Uitstel zou noodlottig kunnen zijn, Isidore," zeide Blanche zacht. „Mijn neef begint het mij lastig te makan.'" „Wat beteekent dat vraagde Leon met een zacht lachje. „Voor u nietsIsidorehernam zij woest. „Zoo mi» als voor u hernam hij. „Voor mij ook nietmaar voor mijn vader," vervolgde zijop een toon waaruit fierheid en minachting spraken „hij is het eenige wezen op aardewien het mij onmogelijk is eenige smart aan te doen." „Indien kapitein Manuel bij u aanzoek doen mocht dan ligt uw antwoord gereedzeide Leon. „Hij is aan uwe zuster verloofd." „Arme Ceciliariep zij met een honenden lach. „Indien de kolonel mij voor hem afwijst, dan zal mijn antwoord zijn wij beminnen elkander. In deze twee woorden ligt ons beider leven be sloten fluisterde Leon met teedere stem. „Bo vendien gij zijt immers mijne vrouw reeds Op hetzelfde oogenblik trad de kolonel en zijn neef ,met Cecilia tusschen hen in de zaal bin nen. Haar vader had zijn arm om haar middel geslagen terwijl zijn oog op haar gelaat met eene soort van treurigen trots rustte. Als door eene zelfde beweging traden Leon en Blanche ingelijks de kamer binnen. Kapitein Manuel beautwoordde den beleefden groet van zijn me dedinger met eene ijskoude beleefdheid. Leon deed aU lachte hij over deze minachtingen zijne hand waaraan eer» kostbare diamant fonkeldenaar hem uitstekendezeide hij „Ik acht mij door deze tweede ontmoeting recht ver eerd kapitein Mauuel, en de veranderde positie, waarin wij nu tot elkander staan, doet mij een wezenlijk genoegen." „Ja, mijnheer," antwoordde Manuel trotsch, „wij zijn hier beiden als gasten aan de tafel van mijn oom." „Kom Francesco geleid gij uwe nicht," zeide Na de provincie Saragossa wordt thans de prov. Grenada het meest door de cholera geteis terd. Den 10 dezer kwamen aldaar 736 ziekte gevallen voor en bezweken er 337 aan de cho lera. De aartsbisschop van Sevilladie zich op een kasteel in de prov. Grenada ophield, is een der slachtoffers der ziekte geworden. Dinsdag werden in Spanje 4405 cholera-ge- vallen aangegeven met 1661 sterfgevallen. Daar van waren er 35 gevallen en 19 dooden te Ma drid. De aangiften uit verscheidene provinciën ontbraken. Met het oog op de aanstaande verkiezingen heeft de reis van den heer Gladstone naar de kust van Noorwegen groote ontsteltenis onder de liberalen verwekt. De keelpijnwaaraan de staatsman lijdende is schijnt zeer ernstig te zijn, daar zijn geneesheer hem volstrekt verboden heeft redevoeringen te houden. Wanneer dus de heer Gladstone niet volkomen genezen is, zal de li berale partij zich beroofd zien van de redevoe ringen van den talentvollen leider, dis steeds bij de verkiezingen veel invloed hebben gehad. Het lagerhuis heeft kij acclamatie zijne goedkeurig geheeht aan het votum van dankbe tuiging aan de strijdkrachten in Soedan. De wet betreffende de verbetering van ar beiderswoningen is bij derde lezing aangenomen. Officieel werd aangifte gedaan van een geval van Ëngelsche cholera met noodlottigen afloop nabij Chollcrton in Northumberland. De Times ontving uit Kaïro slechte be richten omtrent den gezondheidstoestand der Ëngelsche troepen te Soeakin. Uit Meshed wordt aan de Daily News ge meld dat de krijgstoerustingen aldaar krachtig worden voortgezet. Het lagerhuis heeft bij derde lezing het wetsontwerp betreffende den aankoop van pacht goederen in Ierland aangenomen. de kolonel. „Ik zal mij met Cecilia belasten. „Het middagmaal is reeds lang gereed." Met duivelenlach om den mond gaf Leon Blanche aan den kapitein overen zijn arm in den mijnen leggende, volgden wij de overigen naar de eetzaal. Er bestond een scherp contrast tusschen de twee jonge zeelieden dat aan tafel nog sterker uitkwam. Manuel had die rondheid en opge ruimdheid waardoor de meesten van zijn beroep zich onderscheiden. De scherpe tong van Blanche veroorloofde zich den felsten spot over zijn vruchteloos doorzoeken van de Belladonnaen ofschoon haar onmeedoogend spel hem somtijds het bloed naar het aangezicht joeglachte hij zelf hartelijk mede. Maar Leon zat daar koel en hoogst beleefd. Zijn lach, schoon welluidend, was gemaakte vroolijkheid en 8an zijne stem ofschoon zacht en muzikaalscheen zijn hart geen deel te hebben. Niemand scheen op Cecilia acht te geven behalve haar vader en ik kon het duidelijk bemerken, dat zijne dierbaarste ver wachtingen en gevoelens in haar waren vereenigd. Kapitein Manuel vertrok dien avond reeds vroegtijdigen verontschuldigde zich wegens zijn plotseling vertrek voor dienstzaken die boven alles gaan moesten, ofschoon ik zeer goed de ware reden begreep te bestaan in de koelheid van Blanche jegens hem. Hij trachtte zijn ver driet te verbergen doch in weerwil zijner in spanning mocht hem zulks niet gelukken. Zij schoot bij zijn vertrek eene gevederde pijl in de zieldoor het koude antwoord dat zij hem gaf op den ernstigen licfdevollen blik dien hij op haar sloeg. Zijn zielesmart was duidelijk op zijn gelaat zichtbaaren zou elk minder onmeedoo gend^ minder gevoelloos hart met medelijden hebben vervuld. Ik bemerkte dat Cecilia het met een innig gevoel van smart opmerktedie stille smart welke spreekt zonder stem. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1