Nummer 68. Zondag 23 Augustus 1885. 8e Jaargang. rn Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. buitenland^ liL ANTOON TIELEN, Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk, Italië. i, ..miunum, XI UITGEVER: Waalwijk. STAAT YAN BRIEYEN Ni De Echo w het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele' rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Juni. Van het hulpkantoor Drunen. Johan Pieterson. Amsterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Verzekering bij besmettelijke ziekte. In het algemeen is men nog te weinig bekend met het doel en de strekking der maatschappij „de Philantroop" gevestigd te Bolswardonder directie van de heeren C. W. Eisma en J. W. Tuinenburg. Wij heb ben de statuten en toelichtingen gelezen en bevelen de lectuur daarvan ten zeerste aan opdat het publiek de overtuiging bekome van het groote nut dier maatschappij. In 1872 kwam de wet tot stand, tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. De regeering en de 2de kamer der staten-gene- real werkten krachtig mede tot datgene, wat naar aller meening in het algemeen belang gebiedend werd gevorderdn.l. de noodige zorg voor de openbare gezondheid. Echter gaf deze wet niet en kon zij niet geven eene geldelijke vergoeding, welke degenenin wier woning eene be smettelijke ziekte heerscht en die dus onder de voorschriften gebukt gaandikwijls zeer noodig hebben. Voor of op zich zelf dus, is niemand onzer met die wet geholpen, wantals hare voor schriften worden opgevolgd en de woningen der lijders het zichtbaar kenmerk der ziekte moeten dragen dan vreest men hun huis dan kwijnt bij menigeen nering en bedrijf; dan ontstaat uit het lijden een driedubbele lasten is dikwijls het smartelijk gevolg niet te overzien. Daarom is de maatschappij „de Philantroop" opgericht. Deze instelling bevat in zich het middel om de menschen te brengen tot eene eer biedige opvolging der heilzame wethet middel om hem, die onder die wet gebukt gaat, vergoeding te geven voor zijn verlies en hem in behoorlijke mate in staat te stellen, zonder alimentatie, door self help zijn toestand te dragen. Het middel kost weinig en geeft genoeg. Neemt men het te baat dan behoeft zeker geen aangifte meer tegengehouden te worden; geneeskundige hulp kan dan dadelijk inge roepen en daarmede het gevaar voor uit breiding der ziekte, zooveel mogelijk tegen gegaan worden. Geen vervolging of straf, waarmede de treurige gevolgen toch niet goed te maken zijnzal dan verder noodig zijn. Immers, voor eene geringe contributie kan men zich verzekeren naar zes verschillende klassen, van 20 tot 75 gulden wekelijksche uitkeering. Men betaalt per hoofd, voor eene weke lijksche uitkeering van f 20 eene jaarlijksche contributie van f 0.42; f30 f 0.60; f40 f 0.78; f50 f 0.96; f60 f 1.14; f75 f 1.41. Wenscht men per half jaar of per kwar taal te betalendan wordt de bijdrage een weinig hoogervoor vergoeding van rente en meerder ophaalloon. Het verschil is echter onbeduidend, en deze regeling is gemaakt in 't belang van den kleineD burger of minder gegoede. De uitkeering geschiedt zoolang de besmetting duurt.; een gedeelte eener week wordt voor eene volle week gerekend. Ieder kan al zoonaar zijn stand en be hoeften, een verzekering aangaan om de schade te vergoedendie door het ontstaan eener besmettelijke ziekte en door het aanbrengen van het uiterlijk kenmerk derzelve, aan nering en bedrijf wordt toegebracht. Ook kan men eene ruimere verzekering sluitenom zich te dekken voor de dagen van zwaktedie meestal na, de ziekte resten om het lichaam te versterken voor den arbeid die weer wacht. Door de verzekering heeft men recht op de maatschappij. De min gegoede deelnemers kunnen zich zelf reddende burgers en neringdoenden voorkomen afhankelijkheidde patroons en werkgeversarmbesturen enz. kunnen mede werken tot hulp in de treurige omstandig heden, waarin hunne ondergeschikten of be- hoeftigen kunnen gerakenen de meer ge goeden kunnen door hunne deelneming het philantropisch doel steunenzonder dat zij verder bij gelegenheid van besmettelijke ziek ten in hunne omgeving, tot groote fiuancieele offers behoeven geroepen te worden. De maatschappij is over alle deelen des rijKS uitgebreid. Wanneer ieder haar schoon doel naar waarde schat; wanneer hare agenten met lust en ijver werkenwanneer de deel neming algemeen wordt, dan kan de wet tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten getrouw toegepast worden. Onverschilligheid behoeft zeker dan nergens meer te zetelen zelfzucht zal wijken voor den steundien de maatschappij verstrekt. J)e maatschappij maakt de uitvoering der wet gemakkelijk en waakt over de geldelij/ce belangen der ingezetenen van den staat. Is de openie algemeen „dat deze instelling van liet grootste nut is", gaarne sluiten wij ons daarbij aan en hebben wij ons daarom de moeite getroosthare strekking onder de aandacht van het publiek te brengen. Als bewijs hoe groot het aantal reizigers is geweestdat Zondag te Brussel aan het Noorder station is aangekomen deelen de Brusselsche bladen mededat de spoorwegkaartjes door de conducteurs aan dat station ontvangen een hoop vormen die 33 kilo weegt. Volgens een besluit van den 1 Juli, te Vivi afgekondigd wordt de verkoop van ge weren met vuursteenen en achterladers alsook van munitie voor die wapensin den onafhan- kelijken Congo-staat voorloopig aan bijzondere voorwaarden onderworpen. Een boete van 25000 francs zal toegepast worden op hem die zonder toestemming zulke wapens aan de inboorlingen verkoopt of in hat land invoert. De blanken of zwarten die de overtreders van dit verbod zullen aanklagen zullen eene belooning ontvangen, de blanken in geld en de zwarten in koopwaren. De gewestelijke raden hebben in Frankrijk hunne sameoziltiDg geopend en bijna alle depar tementen hebben hun vroegere bureaux herkozen. De hertog van Aumale werd weder in het Seine- et-Oise departement tot voorzitter gekozen of schoon men in dit departement over het algemeen niet royalistisch gezind is en de overige leden van het bureau ze'fs republikeinen zijn. In de Vogezen werd de heer Ferry ook weder tot lid van het bureau gekozen. De plaatsendie in de gewestelijke raden opengevallen zijn door overlijden of het nemen van ontslagzijn meerendeels aangevuld door mannen, die in staatkundige denkwijze met hunne voorgaugers overeenstemmen. Volgens de laatste telegrammen van gene raal De Courcy nam de cholera in Tonkin toe. De generaal heeft maatregelen tegen de verdere uitbreiding getrolfen en de gezonde troepen uit de besmette plaatsen verwijderd. Thans hebben zich ook te Toulon acht verdachte gevallen voorgedaan waarvan zes bij militairen. De aangetasten waren door vroegere ziekten of door dysseuterie verzwakte personen. De bevolking van Toulon houdt zich volkomen kalm. Zekere Selikovitsch die zegt als tolk ver bonden te zijn geweest aan den staf van lord Wolseley bij den veldtocht in Soedan (doch die bij geen der Oriëntalisten te Parijs bij name bekend is), heeft in l'Intransigeanl een schrijven openbaar gemaaktwaarin hij verzekert dat de Engelsclie majoor Kitchner een prijs op het hoofd van Olivier Pain heeft gesteld en dat deze tengevolge hiervan als slachtoffer gevallen is. Nadat Henri Rochefort dezen brief in zijn blad had opgenomen heeft hij zelf een allerheftigst artikel tegen Engeland, tegen Eogelands koningin en tegen den prins van Wales geschieven, waarin hij verklaart.dat, als de Fransche regeering geen schitterende voldoening wegens den moord van Olivier Pain van Engeland vordert, hij, Rochefort, lord Lyonsden Engelschen gezanttot een tweegevecht zal uitdagendat de gezant van stonden aan zijn gijzelaar is en dat diens oude huid hem een waarborg is voor de rechtmatige voldoening. Deze dolle uitval wekt te Parijs veel opzien en vele Engelschen te Parijs hebben als een be wijs van sympathie hunnen naam ingeschreven op een register iu het gezantschapshöteldat thans door politiedienaren bewaakt wordt. Aan boord van de transatlantische boot Canada thans liggende in de haven van Havre, is een brand uitgebroken op 400 mijlen afstand var. de kust. De lading bestaande uit maïs katoen en olie heeft 24 uren gebrand. Van de bemanning zijn 22 personen buiten kennis ge raakt doch bij allen heeft men weder de le vensgeesten kunnen opwekken. D.; Spaansche bladen zijn er alles behalve over gestichtdat Duitschland bezit genomen heeft van de Carolinen-eilanden die Spanje als zijn eigendom beschouwt. De conservatieve dagbladen die het ministerie niet lastig durven vallen nemen zekere terughouding in achtde Epoca verklaart echter niet in te zien hoe de hoop van de National Zeitung, die meent dat de bezetting der Carolinen-eilanden geen stoornis zal bnngen in de goede verstandhouding tus- schen Spanje en Duitschlandverwezenlijkt kan worden. De andere organen vooral de repu- blikeinsche verwijten het kabinet zijne sympathie voor Duitschland en stellen het verantwoordelijk voor het verlies der bedoelde eilanden. De Im- parcial betreurt het dat tegenover het nationale belang1" het partij-belang niet zwijgt. Zij geeft verder te kennen dat Spanje vereenzaamd is. Vau daar de eene nederlaag voor Spaoje op de andere op Borneoin Marokko op Fernando Po eu in den Indischen Oceaan. Dat de teleurstelling over Duitschlands han delwijze groot is, kan reeds daaruit alleen worden afgeleid dat cr op de begrooting van dit jaar eene som is uitgetrokken voor het bestuur op de Carolinen-eilanden. Uit Ierland werden in den laatsten tijd weder verscheidene zoogenaamd „agrarische,, misdrijven bericht. Vooral in het graafschap Clare nemen de nachtelijke aanvallen op pachters en pachters woningen toe. Te Cappubcy bij Barefield werden in een nacht vier pachterswoningen over rompeld door gemaskerde mannen die de be woners deerlijk mishandelden omdat zij, zooals men zeidemet de landheeren heulden. Een ander man in die streek ontving een dreigbrief weer geleekend met den beruchten naam „kapi tein Maneschijn,,. Verminkingen van paarden en ruuderen der pachters, op wie de mannen van de Land-League gebeten zijnkomen telkens voor enz. enz. Het zal nu moeten blijken of de opheffing der dwangwet zal strekken om hieraan een einde te maken. Vrijdag namelijk is de duur dier uitzonderings wet welke het kabinet Salisbury gemeend heeft niet te moeten vernieuwen verstreken en op verscheidene plaatsen werd dit feit met allerlei vreugdebetoon gevierd. Men bericht uit Weenen aan de Daily Chronicle dat in Macedonië alles rijp voor eeu opsiand is. Het doel is vereeniging van alle Bulgaren tot een onafhankelijken staat. Benden opstandelingen trekken het land door en hitsen de bevolking aan tot verzet tegen de Grieken en de Turken. De Turksche regecring heeft zoowel naar de Grieksche aL naar de Oostenrijksche en Servische grens troepen gezonden. De werkstakende wevers van üldham hebben dezer dagen in een groote vergadering besloten ingeval de patroons vasthouden aan hun loonsvermindering van 10°/o, de werksta king tot in November te doen voortduren. Dit staat voor Oldham gelijk met een verlies van 1,000,000. (.f12,000,000.) De keizer en de keizerin van Oostenrijk wor den met kroonprins Rudolph den 24en a. s. te Kremsier verwacht. Den volgenden dag komen de czar en diens gemalin. Op hunne terugreis (over Kopenhagen wordt deze genomen) zullen de keizer en de keizerin van Rusland waarschijnlijk ook nog een kort bezoek te Berlijn afleggen. Een hevige brand welke door kwaadwil ligen moet zijn aangestoken, heeft te Siegrabeu in Oostenrijk gewoed. Acht en twintig boe renhuizen met schuren en stallen werden vernield, en 32 gezinnen zijn zonder onderkomen. Zes menschen kwamen iu de vlammen om en dertien anderen werden gewoud. De ongelukkige», die van have en goed beroofd zijn verkeeren in grooteu nood. Men heeft tot dusverre de schul digen aan al die elleude nog niet kunnen ont dekken. Het hospitaal voor cholera-lijdersdoor den paus in de onmiddellijke nabijheid van het Vaticaan opgerichtis nog niet gereed doch in afwachting van zijne voltooiing wil ik u eene korte schets er van geven. Het gebouw zal een 200 lijders kunnen-be vatten. Allereerst zullen de patiënten in eene geheel met mat glas bekleede kamer gebracht worden; daar zullen zij ontkleed, en hunne kleederen in eene ontsmettende vloeistof gewor pen worden. Vervolgens zal men hen door middel van eenen hydrauiischen hijschkoker naar de eerstede tweede of de derde verdieping verplaatsen alwaar elk hunner dit is een uitstekende maatregel in een afzonderlijk kamertje verpleegd zal worden. Elk kamertje is van de noodige middelen tot afvoer voorzien, en tevens van leiding voor warm water en stoom. Eovendien is er op elke verdieping eene bad kamer en eene groote glazen kooihermetisch gesloten dient tot het toedienen van stoombaden. Gelijk men dus zietzal de inrichting niets te wenschen overlaten. Niettemin hopen wij dat zij aan hare bestemmiug nooit zal behoeven te beantwoorden of het moest dan wezen ter verpleging van andere zieken, aan welke wij, ook zonder dat de cholera ons bezoektwel nimmer gebrek zullen hebben. Het gebouw is zóó gelegen dat de paus het zal kunnen bezoeken zonder het Vaticaan te verlaten. Hij heeft eenvoudig de sacristie der Sl. Pieterskerk en de woning der kanunniken door te gaan om in dc kapel van het hospitaal te komen. Tot op het oogenblik is de gezondheidstoe-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1