Nummer 69. Donderdag 27 Augustus 1885. 8e Jaargang, i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. feuilleton""* De DOCHTERS van den KOLONEL m ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, ld, ff mui, Kumii, i Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zondag is tc Brussel voor de tweede maal de optocht gehoudenvoorstellende de middelen van vervoer van de vroegste tijden tot op heden. Behalve de reparatiekosten aan de wagens die eenige duizenden francs beloopen daar Zondag de wagens veel geleden hebben en enkele zwaar beschadigd zijn worden de uitgaven voor het personeel alleeD voor dien dag op achtduizend francs geraamd. Het personeel bestaat uit 800 personen waarvan 600 soldaten terwijl 450 paarden noodig zijn. Elke soldaat ontvangt 2 a 3 francs. De overige figuranten bekomen 5 a 10 francs benevens een maaltijd en twee glazen bier. Het comité, dal dezen historischen optocht heeft georganiseerd zal een herinneringsmedaille laten slaan voor allen die hunne medewerking er aan hebben verleend. Koning Massala en zijn gezelschap zwarten, die op de tentoonstelling te Antwerpen ieders aandacht hebben getrokken keeren den 28sten dezer weder naar hun geboordeland terug. Op de frissche herfstdagen schijnen zij dus niet ge steld te zijn. Oulangs heeft op den Congo een stoom boot schipbreuk geleden. Het was de Ville d'Anvers waarmee de beheerder van den Congo- Vrijstaatkol. Winton met eenige ambtenaren een onderzoekingstocht deed. Er waren tien blanken aan boord en ongeveer 50 negers. De stoomboot was verscheidene gevaarlijke punten o. a. de Fetischrots gelukkig voorbij gekomen toen zij plotseling op een klip stiet. Het water stroomde met kracht het vaartuig binnen en de personen aan boord hadden slechts een bootjedat niet meer dan drie menschen kon bevatten, oni hen naar land te brengen. Allen verkeerden natuurlijk in grooten angst. De negers verloren hunne zelfbeheersching geheel, zij drongen allen tegelijk naar het bootjeen moesten met geweld tegengehouden worden. De eerstgeredden slaagden er in, aan wal van de negers nog een boot te krijgen welke vijf per- XII. „Dat geloof ik ook/'antwoordde ik opstaande. ,/En gij zult den lastdien ik u heb toe vertrouwd, volbrengen alsof het uwe zaak ware," zeide hij. Dat zal ikantwoordde ik //ofschoon ik u moet zeggen dat ik Leon in geen twee dagen gezien heb. „Waarlijk!" riep hij uit. „Ik dacht dat hij in hetzelfde hotel als gij logeerde. „Dat is ook zoohernam ik „maar daar hij iemand iswiens gezelschap mij niet zeer aangenaam is vermijd ik hem liever. Nu zal ik hem echter opzoeken." Na nog een kort onderhoud geleidde kapitein Manuel mij naar het dek. Een boot werd be mand en weldra bevond ik mij weder aan wal. Mijn eerste weg was naar het hotel, om Leon op te zoeken. Hij was er nietook had geen der bedienden hem dien dag nog gezien. Waar schijnlijk was hij aan boord van den brigantijn. Hem daar op te zoeken wilde ik niet, daar zulks, naar het mij voorkwam zijn zou als zocht ik den leeuw in zijn hol op. De eenige keus, die mij overbleef, was lijdelijk te wachten tot het toe val mij hem deel ontmoeten. Ik zette mij neder aan het venster in de kof fiekamer waar ik het uitzicht had op de baai, en eene sigaar opstekendebegon ik na te den ken over de vreemde gebeurtenissendie mij waren overkomen. De brigantijn met zijn hoog en vlug want en langen steven lag daar duidelijk voor mij, maar tevens ook de ruwe bemanningdie daar wer keloos op het dek heen en weder slenderde, ver toonde zich aan myn oog. In de nabijheid lag sonen kon bevattenen met behulp daarvan werden allen veilig aan den oever gebracht; de redding duurde echter anderhalf uur. Drie negers die te veel haast maakten, vielen over boord en verdronken. I)e stoomboot ging met hare lading10 ton steenkolen en 3 ton koopmansgoederen, verloren. Het lijk van admiraal Courbetdat met de B.iyard te Toulon aan land zou worden gebracht en waarvoor reeds groote militaire en maritieme toebereidselen genomen waren zal langs een anderen weg in Frankrijk komen. De Bayard heeft last ontvangen het lijk naar een der Hye- rische eilanden te brengenwaar de groote lijkplechtigheid zal worden gehouden. De re geering heeft namelijk nu de cholera zich ook te Toulon vertoond heefteene opeenhooping van eene groote menschenmassa te dier plaatste, waartoe de met veel staatsie voorgenomene lijk plechtigheid aanleiding zou hebben gegeven willen voorkomen. Behalve dat achtte zij het in de tegenwoordige omstandigheden gevaarlijk, de troepenmachtdie bij deze gelegenheid uren lang op de been zou komen aan eene groote vermoeienis bloot te stellen. Te Toulon is men over dit besluit geheel ontstemd. Men had er zich zooveel voorgesteld van de lijkplechtigheid. Het Journal officieel behelst thans het besluitwaarbij de goederen uit Rumenie aan een invoerrecht van 50 pet. der waarde in Frankrijk onderworpen worden. De kamers hadden de regeering tot dit besluit gemachtigd. De Fransche regeering zou echteralvorens hiertoe over te gaan trachten van Rumenie gunstiger bepalingen voor den invoer van Fran sche goederen in Rumenie te verkrijgen. Dit nu is niet gelukt gelijk het Journal officiel te kennen geeftRumenie zegt het blad is niet voornemens zijne verbodsrechten op de Fransche voortbrengselen te veranderen. Eene indrukwekkendemaar vreedzame manifestatie heeft Vrijdag in de fabriekswijk te Lyon plaats gehad. Vijf a zesduizend wevers kwamen de toetreding der fabrikanten vragen de Violantemet zijne heldere ramen in den spiegel en zijn loggen vorm, rondom welken de golfjes speelden. Eindelijk werden de beide schepen als in een schemerachtigen nevel gehuld en bemerkte ik dat eene boot de //Belladonna" verliet, en, snel de golven doorklievende, aan een afgelegen nim mer bezocht havenhoofd aanlag. Het dubbel zinnig karakter van het vaartuig kennende, meende ik uit deze verdachte beweging te mogen opma ken dat eenigen van het scheepsvolk gereed stonden een smokkelhandel voor eigen rekening te drijven. Ik rookte mijne sigaar uit, naderde een speeltafeltjewaar twee personen zaten te schaken en vermaakte mij met hun spel gade te slaan. Er waren ruim tien minuten aldus verloopen toen ik aangenaam verrast werd door de ver schijning van Isidore Leon. Het licht bescheen hem geheeltoen hij eenige oogenblikken blijk baar in gedachten staan bleef; en schoon ik hem slechts een oogenblik kon gadeslaan voor hij mij bemerkte, toch meende ik dat de bleekheid van zijn gelaat en de rnstelooze beweging zijner oogen gelijk die eens roofvogels de voorboden waren van een of ander onheil. „Ik heb u met verlangen gewachtzeide ik, terwijl ik hem naderde en zijn koelen groet be antwoordde. „Ik heb u iets onder vier oogen mede te deelen. Wilt gij my een oogenblik vol gen Wij namen plaats bij het venster, ver genoeg van de andere gasten. z/Mij is geen zeer aangename last opgedragen," begon ik „zeer onaangenaam, inderdaad." „Wat mag dat zijn viel hij mij op onver schilligen toon in de reden. „Kapitein Manuel acht zich beleedigd door hetgeen hij als eene onbeschaamde beleediging van uwe zijde beschouwthernam ik. Op nieuw viel hij mij door zijnen minachten- tot de door de gemengde commissie goedge keurde tarieven. Zij stonden in de straten ge schaard, terwijl delegatiën van 15 a, 20 man uit hun raidden zich naar de fabrikauten begaven. Bij de raeesten werden zij toegelaten en kregen zij afdoende beloften bij anderen werd hun de deur gewezen. De politie had niet noodig tusschenbeiden te komen. Een der hoofden van de politie had aan eene commissie uit de werklieden beloofd dat zoolang de orde niet werd gestoord hij de manifestatie haren gang zou laten gaan.j Ir. eene des namiddags gehouden vergadering werd namens de verschillende delegatiën verslag uitgebracht. Uit dat verslag bleek dat ten slotte van de onwillige fabrikanten slechts vier of vijf zijn blijven volharden bij do weigering om tot de voorgestelde schikking toe te treden. De vergadering beslootdat de afgevaardigden uit de werklieden zich opnieuw tot deze wei- gerachligen zullen begevenom nogmaals te beproeven hen tot de toetreding te bewegen. Blijven zij weigeren dan zullen de werklieden andermaal eene bijeenkomst houden, om te be slissen wat hun te doen staat. Volkomen rustig ging de vergadering uiteen. Volgens de Figaro worden te Parijs jaarlijks 5 millioen hectoliters wijn gedronken. De be lasting op den wijn bedraagt in Frankrijk 18 fraucs per hectoliter. De wijnhandelaren ver mengen den wijn voor de helft met water, doch eerst nadat de belasting betaald iszoodat de staat door die vervalsching een belangrijk verlies lijdt. Figaro stelt daarom voor om ook het water te belasten. Ternauwernood is Pelde vrouwenmoor denaar van Montreuilterechtgesteld of in dienzelfden omtrek te Villemombleis wedeq een geheimzinnige misdaad ontdekt. Het betreft hier echter nietals bij Peleen meester die zijn dienstbode vermoordde, maar een dienstbode die haar meesteres om het leven bracht. Zekere mej. Menetret kwam in 1883 te Ville— monble wonen op ceu klein buitentjemet hare gezelschapsjufferEuphrasie Mercier. Een paar maanden later was mej. Menetret verdwenen. den lach in de reden en eindigde met te zeggen: „Ha, ik begrijp u. En wat verlangt de kapi tein „Dit briefje zal het u zeggen," zeide ik, terwijl ik het hem overgaf. Toen zijn koele en toch fonkelende blik de regelen las kwam er eene uitdrukking op zijn gelaat van duivelachtige zegepraal. Er ontstond een oogenblik van de diepste stilte, die hij ein delijk afbrak door het geschrift in stukken te scheuren en deze met minachting uit het geo pende venster te werpen. „Zeg aan kapitein Manuelzeide hij glim lachende „datzoo hij mij in zee wil volgen buiten het bereik van het geschut van hét ge schut van het kasteeldat ik hem dan gaarne van dek der „Belladonna" zal begroeten. Ik schep veel meer vermaak in het gebulder van het kanon dan in den betrekkelijk onschadelijken slag van een pistool." „Gij weigert dus hem alleen te ontmoeten?" vraagde ikeen weinig ruimer ademhalende bij deze gedachte. „Gij hebt mijn antwoord vernomen," zeide hij met minachting de schouders ophalende. „En gij weigert elke opheldering, die hem tot andere gedachten zou kunnen stemmen vraag de ik. „Andere gedachten!" herhaalde hij, terwijl hij deze woorden van een bitteren lach deed verge zeld gaan. „O ja voegde hij er bij toen hij ophield met lachen „gij kunt hem mijne innige dankbaarheid betuigen voor de achting, die hij hierdoor aan mijne echtgenoot bewijst. Goeden avond." Hij groette mij met eene beleefde buiging en mij fier den rug toekeerende, verliet hij, zonder iets meer te zeggen de kamer. Zijne echtgenootThans hadden mijne ooren mij niet misleid ofschoon ik ze bij eene vroe gere gelegenheid had gewantrouwd. Dus was Zij wasvolgens Euphrasienaar een klooster in Luxemburg gegaan. De verontruste familiedie daar noch ergens anders eenig spoor van de vermiste kon ontdek ken riep de hulp van bet gerecht in maar de zaak had toen geen verder gevolg. Euphrasie vertoonde een volmacht tot vertegenwoordiging van hare meesteres en bleef het goed dier dame als haar eigendom beheeren. Na verloop van een jaar Dam zij twee zusters en een broeder bij zich in huis en dezen bleven sedert bij haar wonen. Het gerecht hield haar echter voortdurend in het oogtotdat nu eindelijk termen gevonden zijn om Euphrasie Mercier in hechtenis te nemen onder verdenking van moord op hare meesteres. Bij opgravingen in den tuin van het huis, werd een vrouwenlijk gevonden; meer dan waarschijn lijk dat van Mile Menetret. De beschuldigde een vrouw van 50 jaren blijft alle schuld ontkennen. Haar beide zusters en haar broeder zijn mede in hechtenis genomen. Bij het verdere onderzoek heeft men bevonden dat verscheideue beenderen van het slachtoffer aan het vuur waren blootgesteld vóórdat ze met eene kalklaag onder den grond waren gestopt. De kachel op de villa is diensvo'gens in beslag genomen. De quaestie over de Carolina-eilanden heeft de Spanjaarden zeer verbitterd op Duitschland. Te Madrid zijn in de vergadering van het aard rijkskundig genootschap heftige redevoeringen tegen Duitschland uitgesproken. Men is zelfs zoo bevreesd voor een anti-Duitsche manifestatie dat een detachement politieagenten voor het ge bouw der Duitsche legatie geplaatst is om alle voorkomende wanordelijkheden te stuiten. Het gerucht heeft ook geloopen dat koning Alfonso aan keizer Wilhelm zijn ontslag zou gezonden hebben als kolonel der Ühlanen, welke titel hem bij zijn jongste verblijf te Berlijn in September 1883 was verleend. Dit gerucht zal natuurlijk uit de lucht gegrepen zijn doch het is wel een bewijs dat de bezetting der Carolina- Blanche Perez reeds onherroepelijk zijne vrouw Hare weerspannige en vermetele natuur had in den woesten en listigen smokkelaar een echtgenoot gevonden met wien haar trotsche vader door zijn onwettigen handel in aanrakiug gekomen was. Ik stond eenigen tijd in gedachten verzonken bij het venster hoe lang weet ik niet. Ik zag de heldere volle maan statig aan den ster renhemel stijgen en sloeg hare zachte stralen gade als deze de rimpelende oppervlakte van het water en de ra's en het want der schepen beschenen. Eindelijk maakte zich een gevoel van onrust onwederstaanbaar van mij meesteren voor diens invloed zwichtendeverliet ik het hotel om mij naar het strand te begeven, waar ik de publieke promenade vermeed en in de richting van het verlaten havenhoofd mijne wan deling koos. Aldaar gekomen zette ik mij op een paal nederdaar geplaatst om booten vast te leggenen begon na te denken wat ik doen zou met betrekking tot kapitein Manuel, toen ik op eens in mijoe gedachten door naderende voet stappen verstoord werd. Op eens kwamen er twee gestalten van uit de sombere schaduw eener overhangende klip te voorschijn en gingen met lichten vluggen tred de plaats voorbijwaar ik zat. Terwijl zij in het maanlicht voortwandelden, bemerkte ik dat zij in manteR waren gewikkeld; ondanks hunne vermomming meende ik in die twee gestalten Blanche Perez en Isidore Leon te ontdekken. Ik stond op en volgde hen langs den dam tot het geplas van de riemen mij deed stilstaan. Over de lage borstwering leunende zag ik een boot de dansende golven doorklieven, terwijl dc zilveren stralen der maan het schoone gelaat van Blanche geheel verlichtten. Zij zat aan den achtersteven, haar hoofd rustte aan de borst haars echtgenoots terwijl zij hare blauwe oogen op de zijnen hield gevestigd. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1