Nummer 71. Donderdag 3 September 1885. 8e Jaargang nu Hifi, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De DOCHTERS van den KOLONEL VT GEVER: ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Waalwijk. T7T7TTTT T T7TA1ÏÏ De Echo van hst Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsin g opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De luchtballon van den heer Toulet op het tentoonstellingsterrein te AntwerpeD, is des nachts onverwachts opgegaan zonder schuit of ballast. Wegens den sterken wind waren de ankertouwen gesprongen. De ballon bestond uit deelenhet bovenste gemaakt van zware dubbele zijde, is met gas gevuld, en het andere, het benedengedeelte, van een lichtere stof, wordt enkel met lucht vol gepompt. Door het spelen van den wind was er naast den naad die de twee deelen verbindt, een berst in de luchtstof gekomen, welke allengs grooter werd zoodat het met gas gevulde ge deeltemeer en meer kracht verkrijgende, naar de hoogte drong, zich losscheurde, en op eens toen al de touwen gesprongen waren met duize lingwekkende snelheid pijlrecht in de hoogte steeg. Ongeveer 200 meters hoog zijnde, berstte de ballon met een zwaren slag uiteen en viel ge scheurd op den spoorweg. Het berichje als zou Duitschland een Fransh eiland in de Stille Zuidzee bezet, en na protest weder ontruimd hebben, wordt door de Liberie en de Temps officieel tegengesproken. De be richtgever had zelfs niet gezegd van welk eiland er sprake was. Het Journal Officiel bevat het decreet waarbij het vervaardigen en verkoopen van vuur wapenen en ammunitie ook aan anderen dan aan de staatsfabriek wordt toegelaten. Dit is voor de Franscheindustrie een zeer te waardeeren geschenk De lijkdienst voor admiraal Courbet in den tempel der Invaliden te Parijs heeft ondanks het regenachtige weder eene groote menigte op de been gebracht. Te tien uur kwamen de troepen aan, die door generaal Bonnet gecommandeerd werden. De kransen en bloemen, die door vrienden en bewonderaars van den overledene gezonden waren, waren ontelbaar. Onder dezen bevond zich een XIV. wAchgij waart de eerstedie mij heeft gewaarschuwd," zuchtte hij. „Ik dank u, maar ik vrees dat uwe waarschuwing te laat kwam." ,/Gij verstaat mij niet kolonel," vervolgde ik. „Mijne woorden hebben geen betrekking op Cecilia,maar op de Belladonna." „De Belladonna wat is er mede vraagde hij haastig. „Is uitgezeild," antwoordde ik. „Mocht zij tevens het graf zijn van die schur ken die zij met zich voert," riep hij, in woede ontstoken. „Indien ik mij niet bedrieg, of het slachtoffer ben eener zinsbegoochelingkolonel Perezdan is uwe dochter Blanche met haar vertrokken," zeide ikmij moeite doende om mijne stem niet te doen beven. De spookachtige veranderingdie er in zijn gelaat plaats greep, was verschrikkelijk om te aanschouwen. Ia de razernij der wanhoop wrong hij zijne handen trachtte te spreken maar de woorden bleven hem in de keel steken en een wit schuim kwam op zijne lippen. „Kolonel Perez," zeide ik, „wat ik u bidden mag, blijf kalm en luister." „Het is een leugen een vervloekte leugen!„ riep bijmet een holle stem terwijl hij zijne beide handen op mijne schouders legde en zijn gelaat dicht bij het mijne bracht. „Mijne on schuldige Blanche 1 zou mijne Blanche de ge zellin kunnen zijn van Is uwe tong niet verlamd na zulk een gruwelijke laster te hebben uitgesproken „Ik spreek de waarheidkolonel Perez antwoordde ik met verontwaardiging. schip van bloemen, de Bayard voorstellende, die het stoffelijk overschot van admiraal Courbet naar Frankrijk heeft overgebracht. Onder de voornaamste officieren, die de plech tigheid bijwoonden merkte men op de maar schalken Mac .Vlakon en Canrobert. Ook waren al de ministers aanwezig, alsmede de heer Flo- puetpresident der kamer van afgevaardigden en generaal Pité, de vertegenwoordiger van den president der republiek. Het stoffelijk overschot is Maandagmorgen naar Abbeville gebracht, om in hét familiegraf te wor den bijgezet. De besturen der zijdewerkers-vereenigingen te Lyon hebben twee fabrikanten aldaar, de hoe ren Blanchet en Flandrin, in intirdict gesteld en de wevers aangemaand allen arbeid voor hen tc staken. Deze beide fabrikanten hebben namelijk de loonsverhooging geweigerd die door andere fa brikanten was toegestaan, en wevers uit het om liggende land voor zich laten werken, omdat zij te Lyon niet terecht konden voor het loon dat zij toestonden. De Fransche officier der artillerie Gatineau is tijdens de laatste groote manoeuvres te Chalons door het springen van een kanon doodelijk ge kwetst. De ongelukkige overleed korten tijd na het ongeval. De Fransche kapiteins Krebs en Renard hebben met bun bestuurbaren luchballon nieuwe proeven genomeu. Zij gingen Woensdag te Meu- don op en kwamen terwijl zij tegenwind had den behouden te Versailles aan. Zij zijn tot 200 meters hoog gestegen en voerden met hur, ballon alle mogelijke manoeuvres uit. In Tonlon breidt zich de cholera op on rustbarende wijze uit. Verscheidene eigenaars van groote handelainrichtingen denken er over de stad te verlaten. De schouwburgen zijn allen gesloten. In de militaire werkplaatsen van het kamp Ckales Meudon worden thans vier luchtballons gemaakt ten dienste van de genie. Bij de ma noeuvres van het 2e legerkorps in de volgende week zal een verkenningsdienst worden ingericht. Hij zweeg drukte zijne lippen samen, en met den doordringenden blik dien hij op mij ves tigde scheen hij mijne geheimste gedachten te willen raden. „Gij kunt er geen bolang bij hebben zoo te spreken," zeide hij eindelijk langzaam, „en toch kan ik het niet gelooven dat het lot zoo on- meedoogend is. Zij verliet mij om naar bed te gaan met hare onschuldige kus op mijne wang; het is nog zoo kort geleden dat ik ze daar nog voel. Kom met mijen wees zelf er getuige van." Wetende wat de uitslag zijn moestaarzelde ik niet hem naar Blanche's kamer te volgen. Hare nachtlamp brandde nog, en haar bed droeg niet het minste spoordat zij er op gelegen had. „Zijt gij nu overtuigd vraagde ik. Hij wilde mij antwoorden maar hij kon slechts eenige onverstaanbare klanken stamelen toen hij op een stoel nederzonk. „Wat is dat?" vraagde ik een brief opvattende, welke op de tafel bij de lamp lag. Toen de kolonel met bevende vingers den brief openscheurde, viel er eeu los papier uit. De inhoud van den brief was kort beknopt en droeg geheel het kenmerk van het baatzuchtig hart der schrijfster. Het luidde aldus „Ingesloten zult gij mijn huwlijks-contract vinden. Volgens den datum blijkt dat ik sedert drie m'aandeu de echtgenoot ben van Isidore Leon. Wij zijn in het geheim gehuwd gedu rende uw kort verblijf te Lima. Zoo gij uwe toestemming gegeven hadt tot hetgeen onze tweede vereeniging zou geweest zijn zoudt gij mij veel noodelooze smart bespaard hebben. Uwe liefhebbende dochter, „Blanche Leon." Dat is eene gestrenge strafzeide de kolo nel, terwijl hij onbestemd op het papier staarde. Te Parijs is in een staat van onbeschrijfe lijke armoede en vuilheid ;zckere oud-notaris Tresca overleden, in wiens woning, in tegen woordigheid van zijn neef, een oppassend werk man onder meer gevonden werden fondsen tot een bedrag" van 500.000 fr. en geldzakken, on geveer 50.000 fr. inhoudende in stukken van een heelen en een halven frank. Maar tot groote teleurstelling van den bloedverwant werd ook een testament var. den overledene gevonden, waarbij hij zijn geheele vermogen, ruim 600,000 fr. be- loopende, vermaakt aan de Académie des sciences te Parijs. Vac verdere opgewondenheden in Spanje hoort men r.iet. De regeering is begonnen met kracht aan dit gevaarlijk spel een einde te maken. Echter zijn alle orders van Spaansche firma's aan een Würzburger handelshuis „op grond var vadcrlandsche verplichtingen wegens de zaak der Carolinen-eilaiiden" ingetrokken. Men heeft onlangs te Madrid ontdekt, dat groote hoeveelheden schapenvleesch en andere contrabande de stad werden binnengesmokkeld inde lijkwagens die de aan cholera ge storvenen naar het kerkhof hadden gebracht, en daarna in de stad terugkeerden. Lord Harti igton tot zijne kiezers in Lacas- hire het woord richtende zeide dat geene enkele partij Pamcll's eischen bewilligen zal indien Parnell blijft aandringen op het onmogelijke. Men zal (zeide spreker; het middel weten te vinden om door een vereenigd parlement, dat het ver- ee'nigde volk vertegenwoordigen zaleen beslist veto te doen uitspreken over voorstellen, welke noodlottig zijn voor de integriteit en het welzijn des Britschen rijks. Op de Londen-brug te Londen, viel Don derdagmiddag een omnibus omverdoor het breken van een as. De passagiers, die bovenop zaten, werden allen op den grond geworden, maar „De dood staat mij van het eene kina te be- rooven en het andere verlaat mij, door de tong eens satans verleid. „Uwe dochter heeft vrijwillig haar lot geko zen zeide ik. „Neen, neen," riep hij met eene ruwe stem; „gij bedriegt u. Het dwaze kind kent haar ei gen hart niet. O, ware ik krankzinDg, want de herinnering zeu mij voortaan een vloek zijn." „En zal uw trotsche naam zulk eene schande ongewroken laten?" vraagde Manuel, op gebie denden toon in de kamer tredende. „Waarom hebt gij Cecilia alleen gelaten?" vraagde de kolonel. „Mijne tegenwoordigheid is haar slechts smar telijk antwoordde hij „e.n elk oogenblik is kostbaar. Blanche moet uit de handen van dien booswicht verlost worden, het koste wat het wil." „Verlost? Door wien?" vraagde de kolonel met den blik eens waanzinnigen. „Door mij, was het onverschrokken antwoord des zeemans. „Zoo hij Blanche uiet uitlevert, zal ik zijn roofschip van den oceaan doen ver dwijnen. „God zegene u, mijne jongen 1 riep de kolo nel terwijl hij opsprong. „Geef mij Blanche terug; red haar, opdat zij haar leven uiet met dien trouwelooze deele. „Dat zal ik doen, en meer nog 1" viel Manu el hem in de reden. „Hij heeft mij vernederd ik zal hem verhoogen, maar het zal zijn met een strop om zijn hals." „Wees op uwe hoede mijn jongen bad de kolonel„de Belladonna is zwaar gewapend." Doch voor ziju oom zijne waarschuwing ge ëindigd had was Manuel reeds de kamer uit gesneld naar builen. Ik vloog hem na, en haal de hem na. „Kapitein Manuelzeide ik „ik heb u een gunst te vragen." „En welke is die?" was de korte vraag. zij kwamen er nog het best af, zij waren nagenoeg ongedeerd. Van de personen die binnenin zaten (voornamelijk dames) werden eenigen vrij ernstig gewond. Ten gevolge van de aanhoudende werk staking in de districten der katoennijverheid heerscht te Oldham, in Engeland groot gebrek. 25000 personen zijn buiten werk. Voedsel en geld wordt overvloedig uitgekeerd doch in de groote behoeften is niet op voldoende wijze te voorzien. Zaterdag zal eene vergadering worden gehouden, om te trachten tot een vergelijk met de werkgevers te geraken. De keizer van Duitschland heeft een klein pensioen verleend aan de weduwe en de kinderen van eeu oud soldaat der landweer, tot belooDing eener heldendaad, welke te weinig bekend is. Het was in 1870/71, De Duitschers hadden station Fontenay bezet en er eene wacht gelaten. Fransche scherpschutters vielen die wacht aan doodden en kwetsten eenige soldaten en namen de overigen krijgsgevangen. Voor dat zij ver trokken lieten zij de spoorwegbrug ir. de lucht springen. Een Duitseh soldaat Jozef Pott, bleef voor dood liggen. Hij was echter alleen gekwetst. Toen hij tot bewustzijn gekomen was, dacht hij het eerst aan den treinwaarmee soldaten moesten aankomen. Hij kroop naar de overzijde der brug en slaagde er in zijne pijnen vergetende, door het geven van noodsig nalen den trein te doen stilhouden. Jozef Pott moest een arm en een been afgezet worden doch hij bleef toch in leven. De eigenaar van het hotel de l'Europe te Alkendorfdie zich ook op den trein bevond schonk den redder van zijn leven een belooning van 3000 mark. Keizer Wilhelm heeft thans den moedigen soldaat be dacht en zijn gezin een jaarlijksche toelage toe gekend. Dezer dagen was le Potsdam een jong paartje getrouwd. Stralend van gtluk kwam de jonge vrouw aan den arm van haar man de Nikolai-kerk uittoen eensklaps een gerechts- „Vergun mij met u te gaan zeide ik. Hij stond mij mijn verzoek toeen weldra waren wij aan boord der Violante, zouder schier een enkel woord gewisseld te hebben voor wij op het achterdek stonden. Spoedig was alles in beweging, het anker gelicht, de zeilen losgemaakt, en toen de wind ze deed zwellen zweefde het schip over de wateren, als ware het bezield. De maan was ondergegaan en eene lichte duisternis, die doorgaans 't aanbreken van den morgen aan kondigt hing in sombere plooien over de zee en de lucht. Voort snelde het ranke vaartuig voor den wind de zwellende baren klievende welke het schuim tegen den steven deden spatten. Toen de dag doorbrak vertoonde zich een kleine brik te lijwaart. Op eens veranderde de Violante haar koers en wendde naar het vreemde schip. Toen de schepen dicht genoeg bij elkander waren om te praaien, riep kapitein Manuel nadat de gewone seinen gewisseld waren, door zijn scheeps- trompet„Hebt gij geen brigantijn gezien?" „Ja," was het antwoord, „een half uur gele den. Hij zette koers noord westwaarts. „Goed riep Manuel; wij zijn hem nu op het spoor. Hij hoopt de Galapas Eilanden te be reiken maar zelfs al had de brigantijn vleugels, zij zal ons niet ontkomen." „Gij herinnert u de waarschuwing van den kolonel zeide ik. „Eene waarschuwing? Neen antwoordde hij. „Hij zeide u dat de Belladonna wel gewapend was zeide ik. Gij kunt er van verzekerd zijn dat de kolonel zeer goed ingelicht is." De meer dan goede verstandhouding van mijn oom met den kapitein komt mij onbegrijpelijk voor. Ik heb te vergeefs getracht de oorzaak daarvan op te sporen," zeide Manuel in zich zeiven. „Nochtans," vervolgde hij, den draad van het gesprek weder opvattende „zoo de Bel ladonna goed gewapend isbewijst dit geheel dat hij een zeeroover is en ik in mijn recht ben hem aldus te behandelen." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1