Zwitserland. Denemarken. Oostenrijk, Italië. Rusland. Perzie. Amerika. BINNENLAND. dienaar naar den jongen man toetrad, en hem in hechtenis nam. Het bleek dat hij een dief was, dien de politie reeds lang gezocht had. Een boer en boerin uit Glattfeldenin het Zwitsersche kanton Zurich keerden onlangs met hunne beide kinderen en een dienstmeisje haastig huiswaarts, om een dreigend on weder te ont komen. Zij werden echter door de bui over vallen. Om spoediger voort te komen hielp de man het meisje bij het duwen van dea kin derwagen waarin de twee kleinen zaten. Daar sloeg op eens de bliksem, waarschijnlijk aangetrokken door een zeis, die de boer over den schouder droegdoor diens lichaam in den kinderwagen welke in brand geraakte. De boer viel dood neer en de meid zonk bewusteloos op den grond. l)e boerin die eenige schreden achter hen liepwerd ook op den grond ge worpen maar zij stond spoedig weer op en rukte de beide kinderen uit den brandenden wagen. Het eene was dood en het andere had erge brandwonden bekomen. Het dienstmeisje is niet gevaarlijk gewond. Zij was echter uren lang niet in staat een woord te spreken of eenige beweging ie maken. Te Zeil moet een metselaar bij het afbreken van een schoorsteen een casette gevonden hebben, die hij mede naar zijn huis nam. Bij het ope nen der cassette kwamen glinsterende roode kogeltjes en fonkelende steenen voor den dag. De kogeltjes gaf men den kinderen als speelgoed, doch de vinder kwam op het denkbeelddat het jammer zou kunnen zijn wanneer de kin deren de kogeltjes verloren. Hij bracht alles naar Diggendorf en ontving daar onmiddelijk 2000 mark. De schat moet een millioen waard zijn daar de kogeltjes en de steenen paarlen en diamanten zijn. In Denemarken zijn gedurende de laatste maanden niet minder dan 43 rechtsgedingen wegens staatsmisdrijven voorgekomen. Daaronder waren er 10 wegens majesteitsschennis. In de meeste gevallen waren dit vreeselijke misdrijven. Twee dagblad-redacteurs o. a., die geschreven hadden dat de koning niet boven de partijen stond werden deswege ieder tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een bakker, die een borstbeeld van den koning stuksloeg kreeg 6 maanden en een onderwijzerdie een portret van Z. M. op den grond wierpkreeg 4 maanden gevangenisstraf. Tegen den voorzitter van het Folkething (de tweede kamer) den heer Bergis een rechts vervolging ingesteldomdat hijbij een volks vergadering onder zijne leiding, geweigerd heeft, de politie een plaats op liet redenaarsgestoelte te laten innemen. Een en ander is natuurlijk slechts geschikt om de reeds tegen het tegenwoordig bestuur heerschende verbitteringdie in vele opzichten lang niet ongegrond iste vermeerderen. Zeshonderd katoenwevers in de voorsteden van Praag hebben Woensdag het werk gestaakt. De aanleiding is dezelfde als van de werkstaking, die onlangs te Brüun plaats had. Vroeger ul. we.kten de wevers 13 uren daags, terwijl de nieuwe wet een werkdag toelaat van hoogstens 11 uren zoodat bet dagloon met ongeveer een zesde gedeelte is verminderd. Pogingen om de zaak te schikken zijn tot dusver mislukt. De politie heeft den werkstakers verbodeneene meeting over deze quaestie te houdeneene botsing schijnt overmijdelijk. Dure gasten zijn het, die de keizer van Oos tenrijk in de afgeloopen week een paar dagen heeft gehad. Men berekent namelijk dat het bezoek der keizerlijke familie van Rusland te Kremsier, aan keizer Frans Josef een uitgaaf van drie millioen francs heeft gekost. Te Civita Vecchia is een fabriek van vuurwerk in de lucht gesprongen verscheidene personen zijn gedood en een nog grooter aantal gewond. Te Turijn heeft men een jongen beeld houwer gearresteerd die verdacht wordt mede plichtig te zijn aan den diefstal van de kroon- juweelen. Men gelooft thans al de dieven op het spoor te zijn. De handel van Rusland met Midden-Azie begint reeds sterk toe te nemen. Op de groote jaarmarkt te Nischni Nowgoroü die nu gehou den wordtkwamen een aantal koopers uit Midden-Azieook Merv, om zich te voorzien van goedefrer., welke zij anders van de Ecgelschen, over Iudicontvangen. De inlandsche kooplieden hebben de Russische regeering verzocht te Khiva en te Bokhara bij kantoren der keizerlijke bank van St. Petersburg te openen. Door een hevigen brand, die twee dagen en twee nachten duurde is de Perzische havenstad Rescht voor drie vierden vernield. Achttien honderd winkelskantoren en magazijnen, twee moskeeën, en ruim 700 woonhuizen en andere gebouwen werden in de ascb gelegd. De Europeanendie een afzonderlijke wrjk bewonenleden geen schade door den brand. Doorgraving van dc landengte van Panama. Het Fransche tijdschrift La Nature bevatte dezer dagen een hoogstbelangrijkmet hout sneden toegelichi opstel over het reuzenwerk dat eerlang Noord- en Zuid-Amerika van elkan der zal scheiden. Drie jaar geleden waren de werkzaamheden ternauwernood begonnen niet eens waren al de bosschen nog weggeruimd over de 73 kilometer lange baanlangs welke de as van het toe komstige kanaal zal loopen. Alleen nabij Colon aan de kust van den Atlantischen Oceaan zag men den excavator aan het werk met het graven van een breede groeve in moerassige vlakte. Thans is de geheele door het kanaal te volgen weg een onafgebroken reeks van werkplaatsen 25 duizend paar handen vinden hier werk en naast deze armee Iwerkt eene anderedie nog veel machtiger is en uit reusachtige werktuigen bestaatuit excavators dreggen locomotieven, wagens, duizenden paren wielenhonderden kilometers railsbergen steenkool en scheeps ladingen dynamiet. Onder de 25 stations waar gewerkt wordt, bevinden er zich tweedie in de eerste plaats de aandacht trekken het eene is bij Culebra waar de rotsmassa der Cordilleras doorboord wordt; het andere is nabij Gamboawaar de dam gereed gemaakt woidtdie de Chagresrivier van het kanaal moet scheiden. Het doorboren der rotsmassa bij Culebra schijnt geheel volgens de voorstellingdoor de Lesseps daarvan gegeven, zonder buitengewone bezwaren plaats te zullen hebben. Het gesteente is niet bijzonder hard en dit gedeelte van het werk zal zonder groote kosten en met eenvoudige middelen voltooid worden. De Chagres is een bergstroomwaarlangs 's winters 1600 kubiekmeter water per seconde en 's zomers slechts 13 kubiekmeter stroomt; deze rivier vormt in haar loop nabij de plaats waar het kanaal haar doorsnijdt een reusachtig bassin welks waterspiegel ongeveer 60 meter boven dien van het kanaal gelegen is. Dit bas sin moet door een dam van 7 millioen kubiek meter rotsmassa van het kanaal gescheiden wor den dit is daarom een werk van groote oor spronkelijkheid wijl deze dam feitelijk geheel zonder metselwerk zal tot stand komen. Dit gedeelte der onderneming heeft het meeste hoofdbreken gekosthet is thans met kracht onder handen genomen en de voltooiing is alleen een quaestie van tijd. De stand van het werk blijkt het best uit de volgende cijfers in het geheel moeten ongeveer 100 millioen kubieke meter rotsmassa van ver schillende hardheid verplaatst worden. Hiervan moeten er 70 millioen overeenkomstig de con tracten achtereenvolgens in 1885 '86 en '87 verwerkt wordeD. De overblijveude 30 millioen vormen het eigenlijk gezegde kanaaal: deze moeten na afloop van de eerste 70, hetzij door dezelfde, hetzij door andere aannemers verwijderd worden. Gaat men nu na wat er reeds verricht is en den tijd daarvoor gebruikt kennendezoo kan men met behulp van een eenvoudigen regel van drieën bepalen wanneer het werk gereed zal zijn: in 1889 zal het kanaal voor de scheepvaart ge opend worden. Dat het werk zoo geheel volgens een program kan voltooid wordenis volgens den schrijver van het opstel alleen het gevolg daarvan dat aan het voorbereiden van het werk zoo groote zorg besteed is. Deze periode van voorbereiding is bij al deze groote werken eigen lijk de meest gewichtige langelange maanden gaan gewoonlijk voorbij alvorens de noodige onderzoekingen zijn ingesteldde noodige werk tuigen zijn aangekomende werkplaatsen in gebruik zijn genomen enz. Bij het doorboren van den St.-Gothard duurde deze periode van voorbereiding volle 16 maanden; het Panama-kanaal is echter een onderneming die tienmaal meer kapitaal vordert dan de Go- thard-tunnelhet wordt bovendien gegraven in een streek waar men moest beginnen met uit roeien van een buitengewoon weelderig tropisch plantenkleedduizenden mijlen verwijderd van elk industrieel centrum. Het voorbereiden van dit werk werd onder deze omstandigheden een zeer gewichtig deel van het werk zélf nu de voor- bereidings periode verstreken is en het eigenlijk werk goed op gang is mag men gerust aanne men dat het werk tot op de helft gevorderd is. Van de 70 millioen kubiek meter der eerste aanneming moesten 1 Augustus jl. 18 millioen verwerkt zijn. Het geheele aantal van 70 mil lioen kubiek meter is aan 21 aannemers uitbe steed. De 21 contracten vertegenwoordigen een uitgave van 240 millioen frank. Fransche aan nemers zijn hierin voor 65, Amerikanen voor 55 Italianen Zwitsers Zweden en inwoners der streek te zamen voor 20 en een Engelsche- Hollaudsche maatschappij voor 90 millioen frank betrokken. Dezelfde aannemers, die het kanaal door Holland op zijn smalst groeven zijn in de drie werkplaatsen te Culebra aan het werk; 13,000,000 kubiek meter moeten door hen ver plaatst worden. Onder de hand worden de havens van Colon (het uiteinde van het kanaal aan den Atlanti schen Oceaan) en van Panama (Stille Zuidzee) gereed gemaakt. Vooral voor de eers:e moeten kostbare werken tot stand gebracht worden reeds werd een pier gebouwd, die van de West zijde beschermd wordt door een omvangrijk hoofd op hetwelk een nieuwe stad Cristophor Columbus verrijst. Ongeveer in het midden van het kanaal heeft men in het stadje Matachin een groote inrichting gemaakt voor het herstellen der werktuigen en hier vindt men tevens de groote magazijnen van alle mogelijke voor het werk benoodigde materialen. Alle punten zijn onderling verbonden door spoorwegendie zich langs het kanaal van oceaan tot oceaan uit strekken en tegenwoordig het eigendom zijn der Kanaalmaatschappij zelve. Vatten wij nu een en ander samen, dan con- stateeren wij in de eerste plaats dat meer dan twee derde van het werk aangenomen en onder handen genomen isdat het Panama-vraagstuk feitelijk opgelost is eiudelijk, dat op de periode van voorbereiding eene vnn uitvoering gevolg;! is gebaseerd op een program dat aangenomen is door hen die de uitvoering op zich r.arnen, terwijl de Kanaal-maatschappij zich uitsluitend met het houden van toezicht onledig houdt. Den 23sten Juli had een hevige uitbarsting van deD vulkaan Cotopaxi in Ecuador plaats. In het aan den voet van den berg gelegen dorp Chimo werden 100 huizen vernield. Hoeveel menschen omgekomen zijn is nog niet bekend. Waalwijk, 2 September 1885. In de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn de 4 in Juli herkozen leden geïnstalleerd.. Aan de 14e afdeeling der Noordbrabant- sche maatschappij van landbouw is eene subsidie toegekend van f 50 voor het uitloven van premiën. Verder is besloten de paarden- en beesten markt die eigenlijk moest gehouden worden op Maandag 21 September, te doen plaats hebben op Donderdag 17 Septemberomdat op eerst- genoemden datum invalt de Utrechtsche paar denmarkt. Verder werden tot het gemeentebestuur ver schillende vragen gericht. Het uitvoerig verslag in ons volgend nummer. Degenen die in de tweede helft van het jaar 1885 voor de faculteit der wis- en natuurkunde der rijks-universiteit te Utrecht het eerste natuurkundig examen of het theoretisch apothe kers-examen wenschen af te leggenworden uitgenoodigd zich daartoe voor of op den 15n Sept. a. s. schriftelijk aan te melden bij prof. N. W. P. Rauwenhoff, te Utrecht, voorzitter der faculteit voornoemd. Dag en uur van het examen zullen aan be langhebbenden nader worden bekend gemaakt. Kenmerkend voor onze tegenwoordige maatschappelijke toestanden mogen het aantal en de qualiteit der sollicitanten genoemd worden die naar de betrekking dingen van directeur van het gesticht Calvariënberg te Maastricht. Het baantje behoort niet tot de gemakkelijkste en geeft f 1400 en vrije woning. Het burgerlijk armbestuur te Maastricht zit volgens het Venl. Wkbladin de uiterste ver legenheid niet omdat er zich te weinigmaar omdat er zich te veel sollicitanten hebben aan gemeld. Er zijn in het geheel 138 (zooals nog later vernomen werd, 150), Van de 138 eerste zijn Onderwijzers 28 officieren en ambtenaren uit Oost-lndie 16 zeeofficieren 3, officieren van 't Nederl. leger 4 onderofficieren van 't Nederl, leger 5 comptabelen en uit administratie 28 verschillende betrekkingen 20zonder antece denten 34. Ie Esschen heeft een hevige brand gewoed. Twee flinke huizen met inboedel, schuur, kar huis en stallingen zijn tot. den grond toe afge brand. De inwoners lagen in diepe rustdoch werden nog intijds gewekt. Een paard en een viertal varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Te Hooge-Zwaluwe brak brand uit in de arbeiderswoning van P. v. d. Brandstaande in het gehucht den Stelkant. Niettegenstaande den feilen oostenwind en de afwezigheid van brand- bluschmiddelen en water, werden de aangrenzende grootere boerenstellingen gespaard. Zondagmorgen na aankomst van het mailstoomschip Prinses Elisabeth te Vlissiogen werd ontdekt dat eeL der passagiers in zijne hut door eene beroerte getroffen en daaraan bezweken was. De overledene was de heer Teixeira de Mattoste Baarn lid van de firma van dien naam te Amsterdam. Zijn 13jarige zoon die bij hem in de hut vertoefde was geheel on kundig van het gebeurde en kwam eerst door het ingesteld onderzoek tot de kennis van het droevig verlies dat hij geleden had. Te Muiderberg is door de stoomtram een man overredendie de onvoorzichtigheid had zich tusschen de waggons te wagen terwijl de trein nog in beweging was. Hij is ernstig gekwetst. De woning en stal van den bakker C. v. d. Veeken te Baarle Nassau is door brand ver nield. Er is weinig van den inboedel en van de winkelwaren gered. De schade wordt op ruim f 5100 geschatterwijl huis en inboedel voor lagere som is verzekerd. De brand moet door eene onbekende oorzaak in den stal zijn ontstaan. Te Bergenopzoom had de mnsselenvisscher Petrus Jansen het ongelukdat zijne met mos selen geladen roeiboot in het Bergsche diep door een rukwind werd omgeslagen met het nood lottig gevolg dat hij in de golven omkwam. Zijn lijk werd spoedig door eenige in de nabijheid zich bevindende schippers opgehaald. De dren keling was 32 jaar oud en gehuwd. Door den officier van justitie in Westfalen wordt opsporing en aanhouding gevraagd van George van Galoud 30 jaren met donker uit zichtblond haar, korten kneiel en vol gelaat. Hij wordt beschuldigd zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte en diefstal. Evenzoo verzoekt de officier van justitie te Mainz opsporing en aanhouding van Johan Bapt. Wotke oud 30 jaren, lang 1.75 M., met zwart haarkleinen snorbaarddonkere uitpuilende oogen. Hij is hoog in de schouderswaardoor hem het hoofd scheef staat. Hij wordt beschul digd van moord en roof. Verder van George Frederik Herts, schoenmaker van beroep, oud 48 jaren. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan moord. Zijn signalement is lang 1.75 M., smal van postuur, aankomende baard, smal van gezicht blond haardoorraengd met grijze hareD. Zijn •>ang is sLpende. Hoogstwaarschijnlijk tengevolge van kwaad willigheid is de stoomsteenfabriek van de firma Wolf en Co. te Renkura Vrijdag voor een groot deel een prooi der vlammen geworden. De zaak is in handen der justitie. Een der voornaamste gebouwen benevens een groote partij turf is ver nield. Eveneens meende men aan kwaadwil ligheid te moeten denken bij een brand te Don kerbroek, waar de hofstede van den heer Dijkstra in de asch gelegd werd. Volgens het publiek gerucht zou zekere dr. R. aldaar de hand in 't werk gehad hebben om zich te wreken op deu heer Dijkstra die voor eenigen tijd als getuige iu een rechtszaak tegen dr. R. was opgetreden. Het onderzoek bracht echter geene stellige bewij zen aan het licht. Een felle brand brak Zaterdagochtend te Honselersdijk uit in de houtloods van timmer man W. v. d. Berg. Met buiiengewonen spoed was de brandweer echter aanwezig en ondanks den vrij sterken wind, slaagde zij er in het vuur nog in den aanvang te smoren. Een gelijke voldoening voor zijne waakzaamheid smaakte te Dordrecht de nachtwaker W. van Schelt, die op zijne ronde onraad ontdekte in een timmermans werkplaats. Ijlings wekte hij den eigenaar, trapte de deur open en vond een hoop hout en krulleu aan 't branden. Met een paar emmers water was 't vuurdat een ernstige uitbreiding had kunnen krijgen gebluscht. Even spoedig werd Zaterdagmiddag te Utrecht een brand gebluscht in het achtergebouw van het groote militaire hospitaal. De aangerichte schade is evenwel niet onbelangrijk. Belangrijker schade echter nog onderging de woning van bakker Schmitz te Middelaar die met schuur en stallen en geheel den inhoud Vrijdagmiddag een prooi der vlam men werd. De schade werd op f 6000 geschat. De wijziging der gemeentewet is thans bij de kamer ingediend Het wetsontwerp [stelt de wijziging voor van de fcartt. 13, 17, 49, 66, en 92 der gemeentewet. Het is een gevolg van het stelselmatig verzet, dat in de laatste jaren in verschillende gemeentenhetzij de leden van den raadhetzij de ^wethouders tegen over den burgemeester stelselmatig hebben georganiseerd. In de memorie van toelichting bij dit ontwerp gevoegdberoept de minister zich op de voorbeelden van Biervliet, Zes Gehuchten, Andel enz. Nu wordt door de regeering voorgesteld den burgemeester, al is hij geen lid van den raad, de bevoegdheid te gevenom te beslissen ten aanzien van in de oproepingsbriefjes vermelde onderwerpen. De bevoegdheid niet de verplichting, zoodat de burgemeester slechts tot dezen maatregel zijn toevlucht behoeft te nemenindien hij overtuigd isdat het niet opkomen der raadsleden als opzettelijk plichtsverzuim moet worden aangemerkt. Het denkbeeld, om den burgemeester alleen te laten besluiten in zaken, die in het algemeen tot de bevoegdheid van den raad behoorenis niet vreemd aan de gemeentewet zelve; men vindt daarvan een voorbeeld in art. 187 dier wet. Evenals dat artikel berust de voorgestelde bepaling op art. 139 der grondwetvolgens hetwelk de gemeenteraad is samengesteldten le. uit ledendoor de ingezetenen gekozenen 2e, uit een voorzitter door den koning benoemd; ontbreekt tijdelijk een van die twee elementen, dan treedt het andere als éénige grondwettige autoriteit in de gemeente op. De minister vreest nietdat de voorgestelde wijziging afbreuk zal doen aan de door de grondwet gewaarborgde autonomie der gemeente. In tegendeel de nieuwe bepaling zal waarschijn lijk tengevolge hebben, dat de leden van den raad niet meer als demonstratie tegen den burgemeester weigeren ter raadsvergade ring te verschijnen daar zij dan juist zouden medewerkenom den burgemeester grootej invloed in gemeentezaken te verschaffenen dus een middel zouden kiezen, dat in hunne oogen erger ware dan het vermeende kwaad. Ook ten opzichte van afwezigheid van de wet houders worden in dit ontwerp bepalingen voorgesteldo.a. dat de burgemeester bij geheele ontstentenis van wethouders en hunne plaatsvervangersdatgene kan verrichten 9 wat de taak van het collegie van burgemeester en wethouders is. Ook worden twee leemten aangevuld door wijziging van artt. 13 en 17 de gemeentewet. Zij strekken beiden om te voorzien in het meermalen voorgekomen geval, dat een benoemd raadslid opzettelijk nalatig is in het indienen van zijn geloofsbrief, en daardoor eene plaats in den raad gedurende een onbepaalden tijd onvervuld blijft. Men leest in de Amsterdammer Onze aandacht wordt gevestigd op eene praktijkwaarvan menig eenvoudig huishou den dupe kan worden. Agenten van een handelaar in huurloten komen bij eenvoudige

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2