Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Servie. BINNENLAND. UITVOERINGEN. bezooiènT De anti-koningsgezinden zijn ook van meenicg dat het in troebel water goed visschen is en beginnen te trachten van de onrustige stemming, waarin de Spaansche bevolking zich bevindt, partij te trekken. Sedert Maandag manifesteeren zij te Madrid even hard als de anti-Duitschgezinden en verspreiden republikeinsche geschriften, waarbij het volk tot verzet tegen de openbare macht wordt aangespoord In alle straten hebben samenscho lingen plaats zoodat de burgerwacht de voor naamste wegen steeds moet doorkruisen om de orde te handhaven. Het voorbeeld door generaal Salamanca gegeven om zijn Duitsche orde aan keizer Wil helm terug te zenden, heeft navolging gevonden. De ex-maire van Valencia en de maire van Bar celona hebben ook hunne Duitsche decoratiën naar Berlijn teruggezondendie zij van den kroonprins op zijn jongste reis door Spanje ontvangen hebben. De bladen dringen op het uitschrijven van eene leening van 300 millioen francs aar. voor het aa.ikoopen van schepen overal waar men ze kan vinden. Te Madrid is eene tweede r.ota der Duit sche regeering ingekomen, waarin de aanspraken van Spanje op de Carolina-eilanden worden bestre den en een beroep wordt gedaan op de vriend schappelijke betrekking, die voortdurend tusschen de beide rijken bestaan heeft. Van de bezetting der eilandengroep door Duitschland wordt echter geen gewag gemaakt. JJit den inhond der nota trekt men te Ma drid de conclusie, dat Duitschland tracht tijd te winnen. Wanneer de quaestie het thans be staande ernstige aan ien blijft behouden zullen de kamers spoedig bijeengeroepen worden. Het gerucht dat koning Alfonso over deze zaak een brief aan den Duitschen kroonprins gezonden zou hebben wordt tegengesproken. Omtrent het gebeurde te Barcelooa meldt de Madridsche correspondent van het Berliner Tageblatt het volgende Meer dan 100.000 personen hebben aan de anti-Dnitsche demonstratie deelgenomen. De winkels waren gesloten de straten en huizen op ruime schaal versierd. Aan het raadhuis en an dere stadsgebouwen evenals aan het paleis van den gouverneur, waren echter geen vlaggen ge- heschen. Daarom gingen er uit de manifestanten eenige deputatiën naar de stadsgebouwen en eisch- ten dat de Spaansche nationale vlag aldaar op de balkons zou worden uitgestoken. Aanvan kelijk werd dit geweigerdmaar ten slotte werd toch toegegeven. Doch na kwamen er ook andere deputatiën en deze eischten dat de Fran- sche vlag nevens de Spaansche zou worden ge- heschen. Hierdoor ontstonden ernstige botsingen. Toen nu de manifestanten 'savonds ook naar het paleis van den gouverneur waren gegaan, weigerde deze ten stelligste, aan hun eischen omtrent het uitsteken eener vlag te voldoeD. Tevens liet hij de deuren van het paleis sluiten en uit de citatel troepen aanrukken om het gebouw te bescher men. Eer de troepen er konden zijn begon de menigte aanstalten te maken om het paleis in brand te steken. De deuren werden met petroleum begoten en vervolgens in vlam gezet. Onderwijl kwamen de militairen opdagen en nu poogde de menigte de soldaten over te halen om met haar gemeene zaak te maken. De offi cieren werden omhelsd aan de manschappen werden sterke dranken eu sigaren rondgedeeld maar de militairen lieten zich daardoor niet misleiden en maakten ruim baan, zoodat het plein voor het paleis spoedig werd ontruimd, evenwel niet zonder dat er eeu aantal personen gekwetst werden. De geheele manifestatie heeft van 'smid- dags 3 tot 's avonds 10 ure geduurd. Er be stoud nu een plan om andermaal te beginnen, hetgeen laatstleden Zondag had moeten plaats hebben doch ten gevolge der krachtige maat regelen van de burgerlijke en militaire overhe den is er niets van gekomen. De gemeenteraad van Oviedo heeft in open bare zitting, in zijne hoedanigheid van hoogste stedelijke autoriteit der hoofdstad van Asturie, besloten eene officieele demonstratie tegen Duitschland te doen houden. eenige en juiste oplossing der Iersche troebelen. Ondanks Parnell's vredelievende vermaningen, hebben intusschen weder ongeregeldheden plaats gehad en wel te Armagh. Eene volksmenigte is daar met soldaten slaags geraakten een jonkman werd in het gevecht ernstig gewond. Voor de rechtbank van correctioneele poli tie in Bowstreet te Londen stond deze week reeds iemand te recht tengevolge van de bekende onthullingen van de //Pall Mall Gaz." Het was llebecea Jarrett, die beschuldigd wordt Elisa Amstrongeen meisje van dertien jaren ont voerd te hebben. De zaak werd tot a.s. Maandag verdaagd. De rechtbank weigerde een cautie aan te nemen. Ook heeft de procureur-generaal machtiging gevraagd om eene vervolging in te stellen tegen Stead redacteur en Jaques geemployeerde bij oe Pall. Mall. Gazette als verdacht van mede plichtigheid aan die ontvoering. Ter opheldering van bovenstaand bericht dient dat de redacteur van genoemd blad, die het on derzoek heeft geleid, om te bewijzen hoe gemak kelijk zeer jeugdige nog onbedorven kinderen voor eene betrekkelijk kleine som kunnen worden gekochtzich bediende van een entremetteuse die hem voor een geringeu prijs een meisje van 13 jaren bezorgde. Het kind werd natuurlijk onmiddellijk onttrokken aan de walgelijke om- geving, waarin het slechts enkele oogenblikken doorbracht, en volkomen ongedeerd toevertrouwd aan de hoede van eene aanvoerster van de Sal vation Army in Frankrijk. Het is thans weer naar hare familie teruggekeerd. Nu de entremetteuse vervolgd is, schijnt zij zich op hare //lastgevers" te hebben beroepen. Vandaar de vervolging tegen de heeren Stead en Jaques ingesteld; deze laatsten kan het niet an ders dan welkom zijn hunne beweringen door de rechtbank te zien constateercn. Tengevolge van den val van een gedeelte van een klip verloren Zaterdag drie personen te Dawlish, aan de Zuidkust van Engeland, het leven. Eene jonge dame mei haar neefje en nichtje, een gezelschapsjuffrouw en een kinder meid zaten onder de klip te rusten, toen plot seling ongeveer 50 duizend kilogram aarde en steenen naar beneden stortten. De kindermeid, de gezelschapsjuffrouw en het negenjarig nichtje werden terstond gedood de jongen had beide beenen op twee plaatsen, alsmede een arm ge broken en ook de jonge dame bekwam ernstige wonden. Het ongeluk is toe te schrijven aan de voort durende ondermijning van de kalkrotsen door de aanspoelende zeeeen gevaar waarmede de geheele Zuidkust van Engeland min of meer bedreigd wordt. Langs de geheele kust denkt men een onderzoek in te stellen naar den toe stand der klippen. Een schoone vrouw, die vijftien jaren ge leden in de aanzienlijke Londensche koopmans kringen algemeen gevierd werd is dezer dagen in het gasthuis te Greenwich overleden. Miss Annie Parker die thans 35 jaren was werd indertijd door de aanzienlijkste jonge kooplieden tot vrouw begeerd en om hare buitengewone schoonheid bewonderd. Maar zij gaf zich over aan misbruik van sterken drank. Zij werd niet minder dan 400 malen deswege opgepakt en gevangen gezet. Haar vadereen rijk bankier, stierf van verdrieten Annie werd toen onder curateele gesteld. Tijdens hare laatste ziekte toonde zij diep berouw over haar slecht besteed leven. zeldzaamheden in de dagen der Parijache com mune op de markt gekomen en ten slotte voor 2000 mark aan den eigenaar van een bekende instelling te Berlijn verkocht. Onder de bijl van het tamelijk ruw bewerkte werktuig vielen in de Fransche revolutie de hoofden van don koning en de koningin alsmede van duizenden edellieden. De tegenwoordige eigenaar van het afschuwelijke toestel te Berlijn heeft nog geen toestemming kunnen krijgen om het ten toon te stellen. Onlangs werd de postwagen van Beas naar Hornos in het Andalusisch gebergte door vier zwaar gewapende roovers aangehouden, die het geld derpasagiersopeischten. Deze laatsten boden hovigen tegenstand. In het gevecht met de roovers werden de postiljon en een der reizigers gedood. De aanvallers maakten zich daarop met hun buit uit de voeten. Het onderzoek door de justitie ingesteld, heeft nog tot niets geleid. De heer Parnell heeft niet verzuimd den af getreden minister Hartingtou op diens jongste uitlatii gen o*er de Iersche onafhankelijkheid te antwoorden. Indien dus heeft de //ongekroonde koning" van Ierland op het feestmaal bij den lord mayor van Dublin gezegd //indien men onmogelijk wil maken dat ons land het recht verkrijgt zijn eigen zaken te besturen zullen wij „alle a°r.dere zaken" onmogelijk maken." De bladen van verschillende richting wijzen den heer Parnell op het dwaze dezer bedreigin gen welke tot een strijd kunnen voeren waarin de Ieren toch ten slotte het onderspit moeten delven laat hij dus roept men hem toe laat hij voortgaan verzoeningsgezind op te treden (Parnell keurde in zijne redevoering de agrari sche misdaden in Ierland sterk af), en laten beide staatkundige partijen trachten zooveel mogelijk de Iersche grieven weg te nemen dat is de Een niet alledaagsche en zeer vernuftige wijze van smokkelen is onlangs te liull ontdekt. Bij het lossen van het stoomschip Elizabeth uit Hamburgvonden de werklieden eenige balken. Door het stooten tegen een ander voor werp werd een der balken aan een einde be schadigd en merkten de douane-beambten dat de balk hol en met tabak en sigaren gevuld was. De overige balken acht of negen in getal, waren eveneens met tabak vol gestopt.. De telcgraaf-conferentie heeft Donderdag het ontwerp aangaande een uniform taricfstelsel bij tweede lezing onveranderd aangenomen. Van de vertegenwoordigers der vier besturen die bij de eerste lezing daaromtrent geene instructien hadden hebber» er drie zich bij de voorstemmers aangesloten terwijl de vierde zich voorbehield in het protocol een voor of tegen kenbaar te maken. In geheel Duitschland werd Woensdag de slag van Sedan herdacht. Vooral te Berlijn heeft men van dezen feestdag dit jaar veel werk ge maakt. Van alle openbare gebouwen en bijna uit alle particuliere woningen wapperde de vlag. In de scholen werd feest gevierd en van den stadhuistoren werden in het middaguur vader— laudsche liederen door een sterk korps trompet ters ten gehoore gebracht. De groote parade had een talrijke menigte naar het Tempelhofer- veld ge'okt. De keizer Dam de troepen in een rijtuig ge zeten in oogenschouw op raad zijuer genees- heeren heeft hij van het voornemen afgezien om de parade te paard bij te wonen. Het militair gevolg van den keizer was zeer schitterend: hierbij hadden zich aangesloten de leden van het Per zische gezantschap dat thans te Berlijn vertoeft Eerst tegen 2 uur keerde de keizer naar zijn paleis terug. Voor het gala-diner hadden alle te Berlijn aanwezige ministers eene uitnoodiging ontvangen. De eerste guilletine die de uitvinder, aan wien het moordtuig zijn naam ontleent, zelf vervaardigd heeftis evenals zoovele andere Te Berlijn hebben twee knapen van 12 en 13 jaar stil de ouderlijke woning verlaten en naar men vermoedt hebben zij zich naar Afrika begeven. Na het lezen van allerlei jachtavonturen van Indianen hebben zij zich in dien geest aan hunne kameraden uitgelaten. Een der beide knapen heeft voor de reis 60 mark uit de kas zijner ouders ontvreemd. De korenvelden tan een boer te Lijk (Oost-Pruisen) waren tegen hagelschade verzekerd. Een weinig hadden zij door den hagel geleden, doch om het te doen voorkomen, dat het koren geheel en al door den gevallen hagel vernield was, liet de boer twee knechts met een ketting over hel koren slepen, De taxateurdie door de verzekeringsmaatschappij gezondeu was om de schade op te nemen, verraste de vlijtige werklie- lieden toeu zij met het vernielingswerk bezig waren. Op zijn vraag naar het doel van deze eigenaardige bezigheid ontving hij het ironieke antwoord „Wij hagelen." Bij het overbrengen van eenig tafelgereed schap van het hof te Munchen naar Regensburg, dat gedurende het verblijf van den Duitschen kroonprins aldaar noodig was heeft men be speurd dat uit de koninklijke zilverkamer tal van massief zilveren voorwerpen zijn ontvreemd en door onecht zilveren voorwerpen vervangen zijn. De beambte, onder wiens toezicht deze zilverkamer stond en die in betrekkelijk korten tijd van een zeer ondergeschikte betrekking tot deze positie is opgeklommen, is voorloopig buiten dienst gesteld, De politie op de tentoonstelling te Pest heeft daar reeds niet minder dan 965 zakkenrollers en andere gevaarlijke personen opgepakt. Zij is voornemens, de duizendste inhechtenisneming met een feestmaal te vieren. In Servië wordt nog telkens roof en moord gepleegd. Tusschen Obrenovac en Ub is de post aangevallen. Te Brezoviac werd het huis van een rijk man geplunderd, en diens drie neven weggevoerd om tegen losgeld weer vrij gelaten te worden. Te Brus werd een huis op klaarlichten dag geplunderd door roovers die den heer des huizes doodden eu zijn gezin deerlijk mishandelden. Kortom de toestand is treurig. De regeering heeft de voornaamste rooveraan- voerders vogelvrij verklaard, is een aanzienlijken prijs op hunne hoofden gesteld en in de geteis terde streken de krijgswet afgekondigd. WAALWIJK. Dinsdag 8 September a.s., 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum PROGRAMMA AD LIBITUM. Zondag 6 September a.s., 's middags 12 ure, Matinee door ue harmonie „St. Crispijn" bij rarj. de wed. Jud. Dekkers. Waalwijk, 6 September 1885. Vrijdag der vorige week is in een bosch onder Loonopzand een aanslag tegen de eerbaarheid gepleegd op een 14jarig meisje. De vermoedelijke dader, zekere H.H. is door de marechaussees alhier opgespoord en bij con frontatie herkend bij onderzoek bleek nog, dat hij zich voor eenigeu tijd schuldig gemaakt had aan onzedelijke handelingen op meisjes van 3, 5 en 8 jaar, die hij, onder voorwendsel van een wandeling te gaan doen, met zich medenam. Tevens is nu uitgekomen, dat hij de persoon is, die voor twee jaar, tusschen Drunen en Giers- bergen een gewelddadigen aanslag pleegde op een Drunensch meisje, dat hij op weg ontmoette. Na al dien tijd onbekend te zijn gebleven is hij thans ter beschikking der justitie gesteld. Verleden Dinsdag bracht zekere P. W. verraderlijk een slag met een hamer toe op het hoofd van J.N., waardoor deze een gevaarlijke wond bekwam de dader is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Dit is insgelijks het geval met zekeren A. v. d. L., die zonder vaste woonplaats of middel van bestaan hier rondzwierf. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris te Andel A. B. de Vries van Mceiten, cand.- notari3 te Oud-Beierland; tot dito te 's Bosch Jhr. A. A. A. M. van der Does de Willebois, cand-notaris aldaartot dito te Zwolle G. P. Vroom, thans notaris te Wildervank. In de Staatscourant, no 207 is opgenomen de op 19 April 1884 tusschen Nederland en Frankrijk gesloten handelsovereenkomst en de daarbij behoorende verklaringen, gesloten in afwachting van een definitief handelstractaat. Tarief A. bevat de volgende bepalingen Kaas. Zachte 3 fr. per 100 KG.; harde 4 fr. Boter. Versche en gesmolten vrijgezouten 2 fr. Versche riviervisch vrij. Zuren. Oleïne vrijstearine 8 fr. Vernissen, bereid met vaste olie of met vluch tige en vaste olie beide 30 fr. Aardappelmeel 4 fr. Kaarsen (bougies) van alle soorten (zonder de binnenlandsche belastingen) 16 fr. Gedistilleerde drankenlikeuren 30 fr. per heet. vloeistof. Fijn aardewerk (faïence; (aardewerk van fijn en wit leem eenmaal gebakken) (cuite en dégourdi) wit of met glazuur van een kleur overdekt 8 fr. per 100 KG.versierd met een enkele kleur 8 fr.- met meer kleuren 12 fr. Geweven stoffen van katoen, gemengd, voor t grootste gedeelte van het gewicht uit katoen bestaande andere stoffen dan van zijde, floret zijde en katoen 100 fr.; van zuivere wol: laken, casimir en andere gevolde geweven goederen, en gladde niet gevolde geweven goederen niet be hoorende toi de bij het tarief afzonderlijk ge twijnde stoften voor meubileering en moiré, we gende per vierk. meter hoogstens 400 gr. 140 fr., van 400 tot 550 gr. 123 fr., meer dan 550 gr. 106 fr.; van wol, gemengd laken, casimir en andere gevolde stoffen met katoenen ketting, gladde niet gevolde stoffen, voor het grootste gedeelte uit wol bestaandewegende p. vierk. meter hoogstens 200 gram, 140 fr., van 200 tot 300 gram 115 fr., van 300 tot 400 gram 90 fr., van 400 tot 550 gram 65 fr., van 550 tot 700 gram 50 fr., meer dan 700 gram 35 fr. Papier, zoogenaamd phantasiegekleurd, ge marmerd gegaufreerdal of niet met metaal overtrokken, 15 fr. ander van alle soorten 8 fr. Karton in bladen en karton eenvoudig ge sneden en geperforeerd 8 fr. per 100 kg. Karton gesneden en kartonnen doozen al of niet bedekt met eenkleurig papierzonder be schildering teekening of andere versiering 12 fr. Karton gesneden en kartonnen doozen, andere soorten, 30 fr. In tarief B. worden vermeld de goederen waarvan de belasting in Nederland niet mag worden verhoogdals manufacturen en stoffen van wol, katoen, zijde, vlas, hennep, jute en andere gesponnen vezels. Aftreksels van verfhout. Oliën, vaste, zuivere, plantaardige. Macaroni en ander deeg voor voedsel. Kramerij, meubelen, modewarendaaronder begrepen kunstbloemen en kleedingstukken. Reuk- en parfumeurswaren. Goud- en zilverwerk. Bronswerk. Caoutchouc en gutta percha (bewerkte voorwerpen van) papier van alle soorten. Aardewerk van alle soorten. Pruimen (gedroogde) Glas en glaswerk. Wijn op fust en op flesschen met inbegrip van plaat selijke belasting en accijns. In de commissiön welke in het najaar van 1885 belast zijn met het afnemen van exa- meus ter verkrijging van de akte bedoeld in art. 56 a der wet op het lager onderwijs, zyn be noemd: Noordbrabant. Tot lid en voorzitterde schoolopziener in het district Tilburg; tot leden de schoolopzieners in het district Breda en in de arrondissementen Heusden, Eindhoven en Oorschot; tot leden-plaatsvervangers de schoolopzieners in de arrondissementen 's Her togenbosch Tilburg, Vechel en Waalwijk. Naar het U. D. verneemtheeft de Utrechtsche ijzergieterij firma A. F. Smulders, te Utrechteen belangrijke bestelling ontvangen voor de werken te Panama en wel de vervaar diging van tien baggerwerktuigen (zoogenaamde excavateurs) welke ieder per dag 2000 meter grond kunnen ver .verken. Elk dezer werktuigen heeft vier stoommachines (gezamenlijk van on geveer 100 paardenkracht) zoodat in het geheel veertig stoommachines op deze toestellen aan wezig zijn. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft bepaald, dat de waterleiding door de ge meente zelve zal geëxploiteerd worden. De ingenieurdie belast is met het vervaardigen van de plannen en het oppertoezicht over de vervaardiging, zal daarvoor f 8000 ontvangen. De kosten van aanleg zijn geraamd op f 297,000. De heer J. A. H. Borret, notaris en lid van de provinciale staten voor het hoofdkies district Amersfoort, heeft sedert eenigen tijd Utrecht verlaten naar het schijnt zonder orde op zijne zaken te stellen. Wat aanleiding tot de verwijdering van den heer Borret heeft gegeven, die hier de algemeene achting genoot en veler vertrouwen bezat, moet nog^ blijken; de gebeurtenis heeft groote ont roering verwekt en algemeen is de wensch, dat de minder gunstige geruchten, die naar aan leiding hiervan in omloop worden gebracht worden gelogenstraft. (U. D.) Het bestuur der afdeeling Almkerk van de Noordbrabantsche maatschappij vac landbouw heeft aan den minister van oorlog verzocht, dat op 17 Sept. a. a. te Dussen een wedstrijd van paaiden en vee zal worden gehoudenen dat het bestuur geenszins twijfelt, of bij die gele genheid zal een aantal voor den krijgsdienst geschikte paarden kunnen verkregen worden. Naar aanleiding daarvan heeft de minister ter kennis van genoemd bestuur gebrachtdat eene militaire commissie bij gelegenheid van dien wedstrijd 'eene poging tot aankoop van paarden zal doen. Bij die gelegenheid zullen ook nog eenige na bijgelegen gemeenten door de commissie worden bezocht. yer^-hUlende malen werd in den laatsten tijd bij de Delfshavensehe politie geïnformeerd naar den overbekenden koopman H. Schoemacher, die indertijd daar woonde. Heden meldde zich daar weder aan een besteller der Rotterdamsche

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2