Nummer 73. Donderdag 10 September 1885. 8e Jaargang. De DOCHTERS van den KOLONEL. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. buitenland! FEUILLETON. ANTOON TIELEN, POSTERIJEN. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, ui ii uit, win, mmi Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De directeur van liet postkantoor te Waal wijk maakt bekend, dat ingevolge min. besl. te rekenen van 6 September 1885 eene be perkte dienst ingevoerd wordt op de zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen. Dientengevolge is de dienst voor de hierna genoemde kantoreu op die dagen geregeld als volgt POSTKANTOOR WAALWIJK. Openstelling; 9-10 ure vm-, 12-1 ure nam. en 5-6 ure nam. Bestelling: ten 7.80 ure vm. en 1 u. nam, Yan 5.30-5,45 ure nam. bestaat gelegen heid tot afhaling van aangek, brieven. Lichting hulpbus aan den Hoek: 9,45 u. vm. HULPKANTOOR BAARDWIJK. Openstelling: 7-8 ure vm. en 2-4 ure nam. Bestelling ten 8 ure vm. Yan 4.45-5 ure nam. bestaat gelegenheid tot afhaling van aangekomen brieven. HULPKANTOOR BEZOOIEN. Openstelling: 9-10 ure vm., 11-30-12,30 ure nam en 3-4 ure nam. Bestellingten 8 ure vm. Van 3.45-4 ure nam. bestaat gelegenheid tot afhaling van aangekomen brieven. HULPKANTOOR DRUNEN. Openstelling 8-9 ure vm. en 2-4 ure nam. Bestelling ten 9 ure voorm. Van 4-4.15 ure nam. bestaat gelegenheid tot afhaling van aangekomen brieven. De Directeur, BAGGERMAN. Waalwijk, 5 September 1885. Reeds heeft de rechterzijde der Fransche ka- haar veikiezings-manifest uitgevaardigd mei XV. Dit gezegd hebbende begon hij weder op het dek heen en weder te loopen. Eindelijk toen het morgenlicht in volle stralen van den hemel nederdaalde, sprong hij in het want en den kijker van den mandie op den uitkijk stond, overnemendebegon hij zelf te zien of hij niets van het vaartuig kon ontdekken. Aldus gingen tien minuten voorbij, toen hij eensklaps juichend riep. „De brigantijn 1" Het scheepsvolk dezen naam hoorende hief een luid „hoera" aan, dat door de morgenlucht weergalmde. Manuel klom uit het wanten op het ach terdek gekomen riep hij//komaan jongens binnan twintig minuten is de Belladonna uw buit en de schipper de mijne. De kisten met wapens werden boven gebracht, pistolen sabels en messen onder de bemanning uitgedeeld en elk man een dubbel rantsoen grog gegeven. Van oogenblik tot oogenblik wakkerde het vuur der vervolging meer aanwant ofschoon de Belladonna een goed zeiler waswerd ons schip met meer kennis bestuurd en de afstand werd steeds kleiner en kleiner. //Zoo hij haar zonder vechten overlevert zeidc ik tot Manuel „zult gij u dan van noo- deloos bloedvergieten oathouden P" z/Stil zeide hij zacht//verbind haar naam nooit weder met den zijnen. Wat het overige aangaat, ik heb een zeemansplicht te vervullen en zal mij door niets daarvan doen terughouden." Op eens veranderde de brigantijn nu van koers, en alle zeilen bijzettende stuurde hij nu noord waarts. Doch deze beweging vertraagde slechts het oogenblik dat de schooner hem zou hebben waarin om kortelijk den inhoud samen te vatten de staatkunde, die in de laatsle jaren gevolgd is wordt gekenschetst als eene van ge weld oorlog en geldverspilling, die ten gevolge had, dat handel, nijverheid en landbouw ernstig leden. Met valsche voorstellingen en leugens heeft men de bevolking gepaaid en de voor de deur staande verkiezingsstrijd mag er dan ook eene heeteu tusscheu waarheid en logen. Zoowel de Républiquc Fran9aise als het meer gematigde Journal des Débats achten deze hef tige taal nauwelijks eene wederlegging waardig. Het staatzegt het Journalnog beneden een slecht dagblad-artikel en bevat geenerlei leus waaronder penige partij zich mei latsoen zou kunnen vereenigen. - Tengevolge van orders der Fransche re geering is de Bosphore Egyptien opnieuw ge schorst. Zij zal voor het laatst verschijnen. Men verzekert algemeen dat deze stap moet worden toegeschreven aan de betoogen te Parijs inge diend door den gezant van het Fransche dip'o- matieke agentschap, dat de taal van de Bosphore strekt om de Fransche belangen in Egypte te 6ènadeeleu. Uit Hué wordt van Zaterdag getelegrafeerd: Courcy kwam hier terug van Puenhon. Erc- stige^ ongeregeldheden waren ontstaan in deze provincie een groot aantal Christenen werden vermoord, en dorpen verbrand. Generaal Prud- homme is belast met het herstel der orde en het bezetten de citadel. Krachtige maatregelen zijn genomen. De nalatenschap van Victor Hugo bedraagt ongeveer 5 millioen francs. In der. laatsten tijd was zijn vermogen snel en aanzienlijk vermeer derd. In 1884 b. v. ontving hij aan schrijvers rechten een som van fr. 1,100,000. Het aanhangsel van 's dichters wilwaarbij hij 50,000 fr. aan de armen van Parijs vermaakt, is door hemzelven geschrevenmaar niet onder teekend. Het is dus niet in rechten geldig. Maar men verwacht, dat de erfgenamen het als geldig beschouwen en de beschikking ten uitvoer zul len brengen. De Violante naderde al meer en meeren toen er een kwartier verloopen waskondea wij met behulp van den kijker elk voorwerp aan boord der Belladonna onderscheiden. z/Zij voert geen geschutriep Manuel met verachting, toen hij met een gelaat vol teleur stelling den kijker ter zijde legde. „Zend haar een kogel toe riep hij, na eenige oogenblikken te hebben nagedacht. De ijzeren boodschapper streek over de golven, en trof den brigantijn in den achtersteven; doch fier vervolgde hij zijn koers. Hierop naderde kapitein Manuel het geschut, richtte een der stukken en schoot een tweede kanon af. Een oogenblik later werden de zeilen van den brigantijn beslagen en hij draaide bij' tot de Violante met zijn geschutboord tegenover dat van den anderen, lag. De lange gestalte van Isidore Leon kwam door het luikgat te voorschijn en sprong vlug op de verschansing van de Belladonna. Een wijde broek omsloot zijn middelen een fraai sluitend zijden vest was door een rij gouden knoopen op zijn borat gesloten waarboven een hagelwitte halskraag te voorschijn kwam. Een fraaie gekleurde sjerp omsloot zijn middelen droeg een rijk gemonteerden dolk en een koppel revolvers. Zijn hoofd was door een nieuwmo- dischen strooien hoed bedektwelken hij met een bevalligen zwier afnam toen hij met zachte welluidende stem riep„I3 het de gewoonte van de Peruaansche marine van op weerlooze koopvaarders te schieten „Geef uw schip overof ik boor het in den grond riep Manuel driftig uit. Een spottende lach speelde om Leon's lippen toen hij weder op het dek van het schip sprong. Een oogenblik later werden een twaalftal ver borgen geschutpoorten geopendgevolgd van eene losbranding der volle laagvloog over het dekscheurde de zeilen en doodde een twaalftal dappere zeelieden. De cholera welke in het vorige jaar in 149 dagen te Toulon 971 slachtoffers maakte, breidt zich opnieuw meer en meer aldaar uit. Vooral worden de voorsteden aangetast. Dé opgaven der ste.fgevallen zijn minder juist of liever slechts betrekkelijk juist daar een der hospitalen dat van St. Moudrierofschoon lijders uit Toulon daar worden opgenomen, niet in de gemeente Toulon gelegen is en dus de overledeuen niet in (ie sterflestalistiek van die gemeente voorkomen. Het hoogste aantal in een etmaal overledenen bedrotg het vorige jaar hier op 19 Juli 53. Uit Madrid komen de volgende ernstige be richten Vrijdag is een telegram ontvangen van den gouv. der Philippijnsch'e eiland, meldend: DcSpaan- sche oorlogschepen kwamen te Yap en bereidden de inbezitneming van het eiland voor toen een Duitsche kannonneerboot in den namiddag van 24 Aug. aankwam en manschappen aan wal zette, die de Duitsche vlag heschen en bezit van het eiland namen voor Duilschland. De Spaan- sche bevelhebbers protesteerden. De ministers deelden dit telegram per tele foon mede aan den kooing, die te La Granoja vertoeft. Eene talrijke hoogst opgewonden menigte heeft zich in den laten avond begeven naar de ambassadeverbrijzelde de ruiten rukte het wapenbord en den vlaggestok af en verscheurde de Duitsche vlag. Vervolgens trok zij naar het hotel van den minister en eischte onmiddellijken oorlog tegen Duilschland. Naar men verzekert, zou men een ministerie voor de nationale ver dediging willen benoemen. De opgewondenheid nam steeds toe; 'snachts ten 12 ure liepen 6000 personen met Spaansche vlaggen schreeuwende en brullende door de stra ten voor het militaire casino en voor hel A- theuaeum uitroepende: dood aan de Duit9chers! leve Spanje „Spoedig hem aan boord geklamptbeval kapitein Manuel„en hem eerst de volle laag gegeven De bemanning der Violante scheen verstomd en verbijsterd, en voor zij van de eerste ont zetting konde bekomen bracht een salvo mus- ketvuur een moorddadige uitwerking onder haar te weeg. „Volgt mij, mannen!" riep kapitein Manuel woedend uitzijn zwaard bover. het hoofd zwaaiende en op het hakkebord springende. De bemanning volgde hem met een woest geschreeuw, doch werd verdoofd door den nog woesteren kreet der zeeroovers. Onbevreesd drongen zij voor waarts en sprongen op het dek van den bri gantijn. Met krachtigen arm velde Manuel alles neder wat hem op zijnen weg ontmoettetot hij zich tegenover Isidore Leon bevond. Zij zagen elkander voer eene seconde woedend aan, waarna Manuel zijne tegenpartij in de borst trachtte te treffen. De stoot werd echter behendig afgeweerd en op hetzelfde oogenblik hadden de twee kampioenen eikander met hunne gespierde armen aangegrepen. Een oogenblik later zag ik door den rook heen een dolk in Leon's hand flikkeren, en voor ik adem halen kon lag Manuel op den grond uitgestrektbadende in zijn bloed. Nu hief de zeeroover den doodelijk gewonde in zijne armen omhoog, en toen hij hem over de verschansing iu zee wierpklonk zijn heldere doordringende lach door het «lagrumoer heen. Ik hoorde den plons in het met bloed geverfde wateren toen ik over den achtersteven mijn blik in de zee sloegzag ik het lichaam lang zaam in het ongedolven graf wegzinken. Met afschuw wendde ik het oog af van dit afgrijslijk tooneelen op hetzelfde oogenblik vluchtte de overgebleven manschap van de Violante naar boord terug. De kanonnen van de Belladonna gaven nogmaals de volle laag en verspreidden dood en verderf; jen toen de rook was opge trokken stonden hare zeilen door den wind De bevolking heeft het wapenbord en den vlaggestok, welke zij van het gebouw der Duit sche ambassade gerukt heeft, in het openbaar op de Puerta del Sol verbrand. Ouder den kreet van Weg met Duitschland zijn de manifes tanten naar generaal Salamanca gegaan, dien zij geluk wenschen wilden maar die zich niet te huis bevond. Verscheiden generaals beraadslaag den met minister Cauovas. Wegens oproerige kreten zijn een 60tal personen gearresteerd. Intusschen werden de troepen opgeroepen, zij hebben ongewapend de Puerta del Sol en de aangrenzende stralen bezet. Van lieverlede ver spreidde zich de menigte, steeds vijandige kreten tegen Duilschland uitendeen" roepende Leve het leger Alle officierendienende op het Spaansche oorlogschip, hetwelk bij Yap geankerd lag, zijn afgezet. Zaterdag morgen te halfelf is de Duitsche gezant van La Granaja te Madrid gekomen, met een sterk geleide; er had geen volksdemonstratie plaats. Het ministerie heeft den gezant te Berlijn ge- gewaarschuwd om zich gereed te houden ten einde op ontvangst van het eerste bericht zijne paspoorten te vragen. Het gouvernement heeft besloten krachtig te handelen. Alle Spanjaarden noemen de daad der Duit- schers roof. Men gelooftdat de gouverneur van Yap en de aldaar aanwezige schepen zonder instructiën waren. Uit Madrid wordt van 5 Sept. 's Avonds 6 ure gemeld Bij het gebouw van het Duitsche gezantsehap is het rustig. Het wordt door 50 gendarmes bewaakt. Het volk en de militaire kringen roe pen wraak tegen Duitschland. De liberale bla den dringen eenstemmig aan op eene oorlogs- verklaiing. Men gelooftdat de krnisers Ara- gon Marquez en Duero het eiland Yap zullen hernemen en Duitscblands iubezitneming zullen vernietigen. In de arsenalen wordt druk gewerkt. weder gespannen een diabolische kreet weer galmde door de lucht en zegevierend zette de zeeroover zijn tocht voort. Na weinige ODgen- blikken was niets meer dan een witte vlek op de zee van de Belladonna zichtbaar en ook deze was weldra aan den gezichteinder verdwenen. Ik stond op het achterdek als iemand onder den indruk eener verschrikkelijke nachtmerrie het gekerm en gekreun der gewonden en ster venden de verwenschingen der nog levenden drongen mij door merg en been. Door eene bovennatuurlijke krachtinspanning mij herstellen de haastte ik mijzooveel mijne weinige heel kundige kennis zulks toelietde gewonden te verbinden. Nimmer heeft de heldere zon een afgrijselijker tooneel bescheneu. Kloeke mannendie nog een uur te voren in het genot eener krachtvolle gezondheid zich bedrijvig op het dek bewogen lagen verminktstervende of zielloos neder. Een jeugdig officier, nauwelijks den kinderschoenen ontwassen, nam nu het bevel over het schip op zich; maar zijn jeugdig hart bloedde en langs zijn blozend gelaat vloeiden oprechte tranen van me- dedoogen toen hij zijn blik sloeg op dit akeli°- tooneel van verwoesting. De gewonden werden naar beneden gebracht, en de dooden naast elkander op het dek gelegd en met een zeil toegedekt. Vervolgens werd het bevel gegeven naar Payta terug te stevenen. Na alle mogelijke hulp verleend te hebben ging ik naar de kajuit, waar ik op de tafel een half geëindigden brief van kapitein Manuel aan zijn zusierzijn gouden horlogie en een half uitge rookte sigaar vond. Het gezicht dier treurige herinneringen perste mij tranen uit de oogen. Ik keerde naar het dek terugdoch, waar ik mijne oogen wenddealles droeg den stempel van de bloedige slachting. "Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1