Engeland. Zwitserland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. Zaterdag avond hebben er bij de Puerta del Sol weder manifestation plaats gehad. De houding der volksmenigte i3 thans bedaarder. Er loopt een geruchtdat de Duitsche gezant alhier en de Spaansche gezant te Berlijn hunne paspoorten zullen aanvragen, alsook dat generaal Martinos Campos en Entequera naar de Philip— pijnsche eilanden zullen gaan. Het blijkt nu dat niet alle Spaansche firma's instemmen met het onlangs genomen be sluit om alle zaken met Duitsche huizen te staken, gelijk o. a. voor Beiersche firma's heeft plaats gehad. Eene Berlijnsche firma verklaart namelijk dat hare relation met huizen van den eersten rang in Spanje tot nog toe geregeld worden voortgezet. Ook de uitvoer van sterken drank uit Bresleau naar Spanje heeft onder de politieke omstandigheden nog niets geleden. MADRID8 September. Het ministerie, de dagbladen en de geheele natie weigeren eenstem mig een vraagstukdat aan de eer van Spanje raaktaan arbitrage te onderwerpen. Ongeduldig worden er tijdingen tegemoet gezien van de Ve- lascodie op 25 Augustus vertrokken ismet last om het eiland Yap weder in bezit te nemen. In navolging van het gebeurde te Madrid, heeft ook te Valencia een troep volk het schild van het Duitsche consulaat afgerukt en den vlagge- stok gebroken. Gisteren had er te Saragossa eene manifestatie tegen Duitschland plaats. Te Puertasol werd eene lichte wanordelijkheid door de politie onderdrukt. Men meldt uit Cardiff van Zaterdag Er heeft zich gisteren avond een geval van overlijden aan cholera voorgedaan aan boord van eene stoomboot komende uit Barcelona. Uit een geneeskundig onderzoek is gebleken dat het Aziatische cholera was. Men heeft gezien dat een der werklieden die aangenomen waren om steenkolen in het schip te laden dronk uit een vat dat in Barcelona was gevuld. Kort daarna werd hij door hevige cholera aangetast en na negen uren lijden is hij overleden. De stoomboot is naar het quarantaine-station ge sleept. Geneeskundigen hebben de bemauning onderzocht en bevondendat allen eene goede gezondheid genoten. Het ziet er in de kolonie Zuid-Australië ook al treurig uit. Het aantal dergenen die in de eerste zes maanden van dit jaar het land verlietenovertreft verre dat van hen die er kwamen een feitdat tot dusver nog niet voorkwam. Er kwamen nl. in genoemd tijdperk 3,894 personen in de kolonie aan, terwijl 8.571 van daar vertrokken. 5000 werklieden der groote machinefabriek van William Armstrong te Elswich hebben het werk gestaaktomdat zij over de handelingen van eenige chefs der fabriek ontevreden zijn. Een hevige brand heeft het //Tehuis voor ambachtsjongens" te Islington, Londen, vernield De bewoners werden allen gered. hals afgesneden, waarna hij uit het raam is ge sprongen met het doel om zich het leven te benemen. Door den sprong heeft de moordenaar beide beenen gebroken. Te Berlijn is onlangs een winkel geopend voor „reiagers die vergeten hebben geschenken voor hun familie mede te brengen." Men kan daar van allerlei krijgen maar de winkel is het rijkst voorzien van houtsnijwerk uit Zwitserland, Beie ren of Tirol en als men maar opgeeft, waarheen de reis geweest is wordt het gekochteten bewijze dat men daar heusch geweest is, in een courant van een der door den reiziger genoemde plaatsen gewikkeldvan welke couranten de winkel een ruimen voorraad bezit. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt: De gebeurtenissen te Madrid moeten niet naar den eersten indruk worden beoordeeld. Er zijn oogenblikken waarin zelfs zulk eene krachtige regeering als de Pruisische zulke buitensporighe den als brandstichting en beschadiging var. ei gendom niet zou kunnen verhoeden. Het is te hopendat hetzoo niet langs anderen weg dan toch bij rechterlijk onderzoek zal blijken welke lieden het zijn die dat middel aangrijpen om vijandschap tusschen Duitschland en Spanj e te weeg te brengen et onder welke impulsie zij dat hebben gedaan. Ook Zweden is thans toegetreden tot het definitief besluit der lelegraaf-conferentie omtrent een gelijk tariefstelsel in Europa. Japan en Brazilië verklaarden, voorwaardelijk geneigd te zijn tot eene tariefverlaging van 35 percent. De groote telegraafkabel-maatschappijen hebben zich nog niet definitief verklaard. De Zwitsersche regeering heeft uitlevering aangevraagd ter zake van verduistering door een openbaar ambtenaar van Albert Walliser-Von Streng uit Mosnangkanton St. Gallen, in Zwitserland, gewezen ,/Bezirksamtmann" geboren in 1842, groot, tamelijk gezetlichtbruin wat borstelig haar, hoog rond voorhoofd, groote bruine wenkbrauwendonkere oogeu dikke neusvrij dikke lippen zware roodbruine ring baard en knevelbeenderig aangezicht, gebogen houding schommelende gang zeer bijziende draagt een gouden bril en elegante kleeding reist vermoedelijk met eene vrouwBabette Bergeruit Saletzkanton St. Gallen. Hij tracht waarschijnlijk de wijk te nemen naar Amerika. Op zijne aanhouding is eene premie van 500 franken gesteld. Aan het departement van justitie, waar bij ontdekking bericht inge wacht wordt, zijn de portretten van beide per sonen voorhanden. De avondbladen vau Zaterdag onthouden zich nog van elke oordeelvelling over den aanval op het Duitsche gezanlschaps-hotel te Madrid. De officieuse Berliner Politischen Nachrichten Za terdag avond laat verschenen schrijven: Voor deze buitensporigheden is alleen deze verklaring aannemelijk, dat de quaestie der Carolina-eilanden slechts een voorwendsel was voer de geïnspireerde beweging. In waarheid was deze niets anders dan een aanval der Spaansche radicalen op de monarchie en de bestaande orde van zaken in het algemeen. Onder zulke omstandigheden wordt in het Duitsche volk slechts de wensch opgewekt, dat het de Spaansche regeering spoedig gelukken mogede razernij die de menigte heeft aangegrepente bedwingenen aldus door de ware oorzaken van de beweging der radicalen weg te nemen ook de invloeden te verlammen die de betrekkingen tusschen de beide landen zouden kunnen verstoren, maar ook zich rechtstreeks richten tegen het SpaaDSche koningschap zelf. In de politieke kringen wordt er tot dusver niet aan getwijfeld of de Spaansche regeering zal eene bevredigende voldoening geven voor de plaats gehad hebbende buitensporigheden. Bij de algeineene vergadering der katho lieken, die te Munster gehouden wordt, is iuge- komen een ontwerp tot oprichting van een Ka tholiek telegraphisch agentschap, dat in blijvende betrekking zou komen met gelijke agentschappen in den vreemde. Dat bij den tegenwoordigen roep om Beiersch bier groote uitvoer van dit artikel plaats heeft kan niemand verwonderen. Maar dat de Mun- chener brouwerijen door tusschenkomst van het ministerie van de spoovvegbesturen hebben verkregendat dagelijks extratreinen voor het bier-export zullen loopenwelke directe aan sluiting naar de aangrenzende landen hebben bewijst den kolossalen omvang van dezen tak van industrie. Elk der hierbedoelde treinen moet uit 15 waggonladingen bestaan. Te Berlijn is op de voorhanden exemplaren van de Duitsche vertaling van de onthullingen der Pall Mall Gaz. beslag gelegd. De vangst, die de politie deed was uiterst gering; de meeste exemplaren waren reeds verkocht. De verkoopers hebben een stuk moeten onderteekenen, waarbij zij verklaren geen exemplaar meer in hun bezit te hebben. In de gevangenis te Plassenburg in Beieren heeft een gevangene een zijner makkers den De gisting onder de boeren en daglooners in Italië duurt nog steeds voorten zoolang er niet afdoende maatregelen genomen worden tot verbetering van den toestand zal de beweging wel blijven voortduren. Nauwelijks zijn op eene plaats ongeregeldheden onderdruktof het komt elders tot een uitbarsting. Opruiende redenaars trekken het land door. Op degenen die zich niet aansluiten bij een werkstaking of een wei gering van pachtbetalcu wordt wraak genomen. Dit was nog onlangs het geval met een ooer te Medeprov. Milaan wiens oogst om die reden geheel vernield werd. Een correspondent van Le Temps te Rome seint van den 4en Er worden in verscheidene Italiaansche havens troepen saamgetrokken. De bestemming dezer troepenafdeelingen wordt streng geheim gehouden. Allerlei geruchten zijn dan ook in omloop de een zegt dat zij eene bezetting van Tripoli ten doel hebben anderen weder, dat Duitschland in geval van eeu conflict met Spanjezich het bondgenootschap van Italië zou hebben verzekerd, en een Italiaansche expeditie op de Spaansche kust of in Marokko lauden za). Een telegram van den 5en uit Rome meldt, dat den 3en te Vargnago in de provincie No- vara, drie cholera-gevallen met doodelijken afloop zijn voorgekomen. Sedert heeft zich geen cholera voorgedaan. Te Cortina is naar de Bozener Ztg. verhaalt, een koster het slachtoffer geworden vau de ge woonte ,we'ke nog op vele plaatsen heersebt, om bij een onweder de kerkklok te luiden. Hij wasmet behulp van twee joLgensaan het luiden, toen de bliksem in de klok sloeg. De koster, een oppassend huisvaderviel onmiddel lijk dood. Een der knapen werd aan handen en voeten verlamd, maar hij herstelde spoedig. Waalwijk, 9 September 188 5. Gisteren bij gelegenheid van den verjaardag van den burgemeester van Waalwijk der. heer van der Klokken, werden hem, volgens gewoonte, door de beide harmoniën ovaties gebracht. ZEd. is thans 78 jaar oud. De opening der nieuwe zaal van de har monie Musis Sacrum, te Dongen, heeft met den meesten luister plaats gehad. De uitvoeringen, bij die gelegenheid gegeven met welwillende me dewerking van de heeren Willem C. Deckers Antoon Somers, Erans de Cortic en Kessels, zijn buitengewoon goed geslaagd er heerschte groote geestdrift. Zooals wij reeds eenige dagen geleden hebben aangekondigd zou de tentoonstelling van gemeentelijke nijverheid en kunst van Waspik den zesden September's middags ten 12 ure op plechtige wijze worden geopend. Eene ontelbare massa volks begaf zich dan ook tegen dien tijd naar de groote industrie- en harmoniezaal van de vereemging „Volksvlijt en Volksvermaak" onder de zinspreuk „Virtus no- bilitat artem" om die plechtigheid bij te wonen, liet feest werd opgeluisterd door het muziekcorps van genoemde vereeniginghet ving aan met het „Wien Neêrlands bloed" en nadat nog een paar goed uitgevoerde stukken waren ten beste gegeven nam dr. Ereericks, president van „Virtus nobilitat artem" het woord. Wij laten hier slechts een zeer kort uittreksel volgen van hetgeen ZEd. ongeveer beeft gezegd: Spreker heette H.H. leden, inzenders en verdere belangstellenden welkom op de tentoonstelling; hij verklaarde hun het doel van deze tentoon stelling en wees er op, dat dit niet was om andere plaatsen met hare nationale en internationale tentoonstellingen na te bootsen, niet om een ijdel vertoon te maken, maar dat zij enkel en alleen was in 't leven geroepen om Waspiks nijverheid en kunst te bevorderen, dat ze aus uitsluitend dient om bij te dragen tot de welvaart der ge meente. t Men behoeft slechts enkele oogenblikken in het ronde te zien, zei spreker, om overtuigd te worden dat Waspiks ingezetenen het vermogen bezitten om producten van nijverheid en kunst te leveren, die men dikwijls buiten de gemeente gaat zoeken; hij wees er op dat die producten het gevolg zijn van arbeid. Hij verklaarde daarop in zeer kern achtige bewoordingen achtereenvolgens: de be- teekenis, den zegenen het verhevene van den arbeid. De beteekenis van den arbeid de arbeid is een plichtja een der grootste en noodzakelijste plichten die de mensch te vervullen heefthij moet het vermogen om te kunnen arbeiden als een zegen, als een groot geluk beschouwen en niet, zooals velen onzer doen, den arbeid aanzien voor een straf. Door arbeid wordt alleen het goede voortgebracht; de middelen, die b. v. een dief of moordenaar moet aanwenden om tot zijn doel te komen, vereischen ook inspanning, maar die inspanning is geen arbeid. Arbeiden is verplaatsen, vervormen of veran deren der stof door den mensch ten dienste der maatschappij. Spreker haalde sommige van de tentoongestelde voorwerpen als voorbeelden aan, om zijn bedoelingen op te helderen. B. v. hoeveel en welke arbeid er niet noodig is geweest om zoo'n prachtige verzameling bloemen als die pi ramide ons vertoont, te verkrijgen, hoe daartoe eerst de aarde moest worden vruchtbaar gemaakt, hoe dan het zaad daarin werd gelegd, hoe verder gezorgd moest worden voor goed lichtvoor lucht, voor droogte, voor vochtigheid, voor rein heid enz. De waarde van zoo'n schijnbaar nietig zandkorreltje, dat door den arbeid in een prachtige bloem of stevige plant is hersehapen, is talrijke malen verdubbeld. Een stuk hout heeft betrekkelijk weinig waarde, maar zoodra heeft niet de vaardige hand van den kunstenaar met bijtel of penseel er eenen anderen vorm of kleur aan gegeven of de waarde van dat onaanzienlijke hout is honderde malen vergroot. De zegen van den arbeidWaarin de zegen van den arbeid bestaat, ging spreker voort, behoef ik nauwelijks aan te toonen, daar er bijna geen zegen zonder arbeid mogelijk is. Wanneer de arbeid het ware karakter behoudt kan de zegen niet uitblijvenmen moet arbeiden met een edel streven om nuttig te zijn voor de maatschappij wanneer men alleen werkt om geld te verdienen, gaat het grootste gedeelte van het zoete van den arbeid verloren het geld, dat men na den arbeid verkrijgt, moet slechts beschouwd worden als eene rechtmatige belooning voor de diensten die men bewezen heeft; niet als het doel waarvoor men arbeidt. De arbeid is een der grootste bronnen voorde gezondheid én van geest én van lichaam. Vooral het zedelijk voordeel, dat de arbeid den mensch verschaft, 'is onschatbaar. Het stoffelijk voordeel, dat we van den arbeid genieten, moet dienen om in onze noodzakelijke behoeften te voorzien; de arbeid geeft ons voedsel, kleedinghuisvesting, ligging enz., in één woord alles wat de stoffelijke zoowel als de zedelijke mensch behoeft, en al zijn er dan ook al eens tijden, dat de eenvoudige handwerkman slecht of niet in staat gesteld wordt om in zijne behoef ten te voorzien, laat hij dan zooveel mogelijk werken en blijven werken, dan geniet hij toch het zedelijk voordeel van den arbeid, dat ver boven het stoffelijke te verkiezen is. Spreker duidde verder het verhevene van den arbeid aan en zei o. a. dat arbeid alleen den mensch den hoogsten adeldom verschaft, dat wanneer hij niet voortdu rend werkt hij zich gemakkelijk zal overgeven aan alle ondeugden, die de luiheid na zich sleept; van die ondeugden noem ik nog alleen de dron kenschap de kanker van de maatschappijdie, wanneer zij eenmaal is ingeworteld, onherroepelijk haar verderf en haren ondergang na zich sleept. Ziehier in korte woorden het voornaamste wat de president gesproken heeft. Een oorverdoóvende toejuiching volgde op de schoone rede, die blijkbaar de goedkeuring van alle aanwezigen wegdroeg. ,Kort daarop vroeg de heer M. van Sonals afgevaardigde van de looiersvereeniging, het woord. ZEd. wenschte den president, de bestuurs leden en commissarissen geluk met het goede succes dezer onderneming. Hij meende de tolk te zijn aller gemeentenaren, wanneer hij verklaarde dat hier de uitslag aller verwachting had overtroffen. In het bijzonder bracht hij hulde aan den president. Hem toch waren zij in deze het meest verschuldigd. Hij was het, die de vereeniging "Virtus nobilitat ar tem" oprichtte. Hij was het, die het plan voor deze tentoonstelling had geopperd. Spreker eindigde met de woorden „Lang leve de president'. Een daverend applaus toonde aan hoezeer het publiek instemde met sprekers woor den. Ook het orkest liet een„Lang zal hij leven, de bestuursleden en commissarissen" hooren en nog klonken ons de laatste tonen der muziek in het oor en was de weerklank van de toejuichingen nog niet geëindigd, of een ander spreker stond op en verzocht om ook een enkel oogenblik het woord te voeren. Het was de heer M. de Roonspreker gaf eerst te kennen, dat het hem speet in herhalingen te zullen moeten vallen, daar de vorige spreker hem zooals men het noemt het gras voor de voeten had weggemaaid. Hij dan feliciteerde ook den president met de algemeene goedkeuring en overtroffenverwachting, .1 ,i ii. i m n v-*-» oto non hot die de tentoonstelling in zoo ruime mate van het publiek had weggedragen. Hij hoopte dat de president nog vele jaren de krachten mocht be houden om het dikwijls zoo rooeiliike prsesidlum waar te nemen. Hij eindigde met een glas te drinken op den president en op den bloei en vooruitgang der vereeniging „Virtus nobilitat artem." Het behoeft niet gezegd te worden dat deze van harte gemeende woorden zeer werden toege juicht. Een oogenblik later stond de president op en bedankte de vorige sprekers voor de woorden der vereeniging en hem toegevoegd. In het bijzonder stelde hij prijs op de hulde der looiersvereeniging, die getoond haddoor in optocht naar de ten toonstellingszaal te komen, hoezeer zij sympathi seerde met de doeleinden van Virtus nobilitat artem. Hiermede was de plechtige opening van de ten toonstelling afgeloopen. De tentoonstellingszaal was toegankelijk voor het publiek dat er zoo ruimschoots gebruik van maaktedat men genoodzaakt was des avonds ten 7 ure de zaal te sluiten, tengevolge van te grooten toeloop van belangstellenden, ook van elders. Die groote belangstelling was dan ook ten volle verdiend. De verschillende tentoongestelde voor werpen waren met zorg over de beschikbare ruimte verdeeld. Bij het inkomen der zaal werd het oog dadelijk aangenaam getroffen door eene prachtige bloemenpyramide en bloemenhanger van Cornelia van Dongen. Voor het orkest prijkte de prachtige drapeau der vereenigingen de achtermuur der zaal was behangen met verschil lende proeven van hout- en marmerschilderkunst en teekeningen van leerlingen der teekenschool. Verder merkten wij nog op eene door de dames Freericks ingezonden keurige collectie fruit op de meest smaakvolle wijze gerangschikt en die in hooge mate de kijkers tot zich lokte. Als curiositeit maken wij ook nog melding van een door Johan Coenraad Smits gezonden aardappel struik, die eeu lengte heeft van ongeveer 2 meter. Aan eene beoordeeling van de geexposeerde voorwerpen zullen wij ons niet wagen; wij achten ons daartoe niet competentwij zullen ons dus bepalen tot eene opsomming van het voornaamste dat wij te zien kregen, en raden iedereen aan persoonlijk te gaan zien, daar de tentoonstelling tot des namiddags 5 uur kosteloos voor het pu bliek toegankelijk is, en waarschijnlijk nog een dag of acht geopend zal blijven, en zij ten volle de bezichtiging waardig is. Wij volgen zonder eenigen verderen regel onze aanteekeningen, zoo als wij die in de overvolle zaal hebben kunnen nemen; vergeten wij soms iets of iemand, men make er ons geen verwijt vau wij hebben iu de drukkende atmosfeer gedaan wat wij konden, en zeggen bij deze dank aan die heeren die zoo goed waren ons in lichtingen te verstrekken. De heer D. van Dusseldorp zond exportboter, die er allerkeurigst uitzag, in nette verpakking daarbij vonden wij model-trappen en een ver zameling voorbeelden van C. de Bruijn, die zeer pleiten voor de artistieke kennis van den ver vaardiger een bootje met inventaris en kunst- zaagwerk was vervaardigd door de gebrs. van der Rijke, naar men ons mededeelde jongens van 13 a 14 jaar; zij beloven veel voorde toekomst als hunne ontwikkeling gelijken tred houdt met het toenemen hunner jaren. Eeo hollandsch roeibootje, dat er ook zeer goed uitziet, is inge zonden door Hubert Johannes Werther. Verder zagen we kunstwerken van Mej. Gonne Freericks, kantwerken van Johanna Verduijn Christina van Gijzel, üingena de Rooij en Wed. Faro, en Brabantsch kantwerk van Antonetta Timmermans, een doelmatig ingerichte naaikist van Jan Willigere, stikwerk van Hendrika de Kleinkolossale aardappelen van Hendrikus Kanters, klompen van Christiaan van Kessel en van Jan van der Loo en tarwebloem van J. B. Martens. Eene brandkast, vervaardigd door Wouter Brokx, voorzien van een kunstig letterslot, toont dat deze fabrikant steeds voortgaat het door hem afgeleverde meer en meer te volmaken. Reeds in ons nummer van 9 Maart 1884 hadden wij het genoegen de goede resultaten te vermelden van de beproeving cener brandkast uit de ge noemde fabriek de hier tentoongestelde voldoet oogenschijnlijk aan al de vereischten, die men aan een goede degelijke brandkast kan stellen. Alsnu gaan wij over naar het andere gedeelte der zaal. Daar voert de lederindustrie den scepterwe zullen eerst andere zaken noemen, die we er zagen, als Een kroonstuk voor het vaandel der vereeni ging door W. van de Rijke Bz. uit hout gesne den met een schoenmakersmes. Het eene gedeelte van den krans is een lauwer-, het ander een eikentak in het midden het wapen van Waspik; 't geheel is uitstekend afgewerktjammer dat het verguld is. Een ander kroonstuk, eveneens zeer goed af gewerkt, is vau A. van Velthoven Een drinkvaatje met toebehooren in drie af- deelingen uit een stuk vervaardigd boven heeft men een spoelbak, in het midden een vaatje voor 3 soorten drank met kranen, en onderaan een afdeeling voor vuil water't is ingezonden door Gebrs. Montens Een kop van een roer en 2 naamborden, in gezonden door Antonius de Rooij Nabootsing van marmer in cement door A. van Dalen Een deken en rood katoen door wed. De Glas; Kunstwerk van Wilh. Brockx Een dameshoed van Hendrika Verschuren Eeu rugkussen van eene inzendster, wier naam ons onbekend is Beetwortelen van A. W. de Bruijn Kunstwerk van Christ de Graauw. Op het gebied der lederindustrie is heel wat ingezonden en geen wonder ook, want Waspik telt vele en zeer goede leder- en schoenfabri kanten.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2