Nummer 74. Zondag 13 September 1885. 8e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. UITGEVER: Waalwijk. UITVOERINGEN. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. SSSJUm«l^eBS?^SSSmËÊËS!SVB!SS!t Ad verten tien 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het ad verten tieburea u van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Generaal de Courcy seint uit Hué onder dag- teekening van 19 Sept. dat de cholera te Tonkin is verdwenenmet uitzondering van Thulan- Tbuong. Te Hue doeu zich nog enkele gevallen voor maar het aantal vermindertdank zij der ver spreiding der troepen. De heer Aijain Targé, minister van bin- nenlandsche zaken heeft Zondag te Marseille doorgebracht en de plsatsen bezocht waar de meeste cholera-gevallen hadden plaats gehad. Hij bezocht o. a.vergezeld van den prefectden maire enz. het Pharo-hospitaalsprak den lij ders een bemoedigend woord toe en gaf zijne tevredenheid te kennen over den toestand waarin hij alles gevonden had. De maire verzocht den minister om den bijstand der regeering tot het uitvoeren v?in maatregelen tot verbetering van den gezondheidstoestand der stad en de heer Targé beloofde dien. In het vroeger om zijn dynamiet aanslagen beruchte Fransche vlek Montceau les Mines hebben Zondagavond eenige liedenop een bal, een gendarme overgoten met een phosphorusver- binding waardoor Js mans kleederen vlam vatten en hij brandwonden bekwam. Acht der schul digen zijn in hechtenis genomen. Op het plein voor het raadhuis aldaar is op een gendarme geschoten. Door een samenloop van rampen is in het Fransche dorp Val Martin een weduwe binnen twee uren tijds van bare drie zoons beroofd. De een die baanwachter was aan den spoorweg deed een val, waarbij hij zich het hoofd verbrij zelde. De tweede zoon viel in het water en verdronk en de derde zoon een molenaar kwam om het leven onder een te zwaar met meel beladen vloerwelke inzakte. Een vierde zoon dien de vrouw had gehad, werd indertijd vermoord. Men vreest, dat de arme moeder van smart krankzinnig zal worden, of misschien sterven zal. Tusschen Spanje en Duitschland zal het hoogst waarschijnlijk niet tol daden komen dank zij der inschikkelijkheid die door Duitschland aan den dag wordt gelegd. Uit Spanje zelf verneemt men omtrent de voorstellen, die door de Duitsche regeering zijn gedaan betrekkelijk weinig, doch de Parijsche bladen bevatten hieromtrent meer bijzonderheden. De Figaro o. a. heeft uit Ber lijn bericht ontvangen dat de vrede verzekerd isdoor dat Duitschland van zijne aanspraken op het fceiland Yap afziet. Aan de Duitsche kanonneerbooten is bevel gezonden de Carolina- eilanden te verlaten en zich naar Sidney te be geven. Deze gelukkige oplossing van het conflict moet altijd volgens de Figaro te danken zijn aan den uitdrukkelijken wil des keizersdie na een onderzoek van de oorzaken van het geschil, tol de conclussie is gekomen dat de feitelijke inbezitneming door Spanje reeds was geschied zij het dan ook dat nog niet alle formaliteiten volledig waren vervuld, toen de Duitsche kanon neerboot drie dagen later aankwam. Duitschland zal zich vergenoegen met de ver ontschuldigingen van de Spaansche regeering, die reeds haar leedwezen heeft betuigd over de on geregeldheden voor het Duitsche gezanischaps- gebouw te Madrid gepleegd. Wat d§ scheidsrechterlijke beslissing betreft, waaraan men de quaestie wilde onderwerpen, is het bijna zekerdat zij door Spanje niet zal worden aangenomen ingeval Duitschland hierop mocht blijven aandringen. Het ministeriede dagbladen en de natie zijn eenparig van oordeel, dat de onderwerping der quaestie aan eene scheidsrechterlijke uitspraak een beleediging voor SpaDje's eer zou zijn. Officieel is te Madrid bericht ontvangen, dat de Duitsche kanonneerboot „Illis" op 7 Septem ber Manilla heeft aangedaan en daarop haren tocht naar Singapora heeft voortgezet. De. ge zagvoerder van dien bodem had geen ontmoeting met generaal Velasco. Het schip, waarop laatst genoemde zich bevindt, blijft voor Yap ten anker. Onder voorzitting des konings behandelde de ministerraad Donderdag morgen de nota welke de regeeriug daarna naar Berlijn zond. Die nota zou geschreven zijn in vriendschappe- lijken toon in het licht stellen de feiten, waarop Spanje zijn recht op de Caroline-eilauden grondt, en de erkenning van Spanje's recht vragen. De Engelsch-Russische quaestie is thans op gelost. Lord Churchill had het duidelijk te kennen gegeven in zijne redevopringdie hij te Sheffield heeft gehouden, en thans is het officieel bekend geworden. Het kabinet-Salisbury na lord Dufferin en kolonel Ridgeway geraadpleegd te hebben heeft Rusland medegedeelddat het de Russische voorstellen aanneemtwaarbij Zul- ficar aan den emir van Afghanistan, onder zekere voorwaarden die nog niet gedetailleerd bekend zijn. Thans blijft de vraag nog of Engeland van Rusland zal verkrijgen dat het deze overeen komst voor een zekeren tijd van kracht zal be schouwen. Ofschoon deze quaestie vooreerst, nog niet beslist zal zijn kan men toch met den tegenwoordigen stand van zaken reeds tevreden zijn daar de vrpde vooreerst is verzekerd. De hertog van Edimburg heeft het plan zijn landgoed Castweli Park van de hand te doen. Dit voornemen is niet alleen een gevolg van de benoeming [van den hertog tot bevelhebber van de vloot in de Middellandsche zee, waardoor hij gedurende drie jaren niet in Engeland zal ge vestigd zijn maar vindt ook aanleiding in zijne waarschijnlijke opvolging in het hertogdom Sak sen Coburg Gotha. Do vloot in het kanaal zal in den aan staanden winter geene kruistochten doen daar Spanje en Gibraltar wegens de cholera niet aan gedaan kunnen worden. Parnell's veroordeeling der agrarische mis drijven schynt weinig uitwerking te hebben. Zon dagavond werden te Tralee in Ierland, twee ezels aan elkander gebonden en daarna in brand ge stoken. Deze barbaarsche daad werd gepleegd, wijl de eigenaar der dieren hooi gekocht had van een naburigen landheer. Dergelijke misdaden zullen er zeker niet toe bijdragen om verdere verzachting der bestaande wetten tot stand te brengen, en de voorspelling van den afgetreden onder-koning, lord Spencer: dat het voorloopig onmogelijk is Ierland anders dan met de ijzeren hand te besturen kon wel eens voor het nieuwe ministerie waarheid worden. Te Quinton, een dorp in de nabijheid van Birmingham ontstond Maandag tusschen twee broeders een geschil over de erfenis van hun vader, hetwelk zoo hoog liep, dat de eene broeder zijn schoonzuster, die zich in den twist gemengd had en daarna haar man neerschootwaarna hij zich met dezelfde revolver van het leven be roofde. De man en vrouw zijn zoo zwaar ge wond dat men aan het behoud van hun leven wanhoopt. Dank zij der onverschilligheid van over heden en den wansmaak of het misplaatste me delijden van het publiek is van alle luie en hinderlijke baantjes dat van orgeldraaier wel een der meest winstgevende. Voor de rechtbank te Manchester verscheen zulk ,een geraasmakende bedelaar met eene klacht tegen eenen vakgenoot, die hem 100 ontstolen had, zijnde het groot ste gedeelte van een bedrag van 127, hetwelk de aanklager op zijnen muziekalen zwerftocht tijdens den jongstverloopen zomer had kunnen oversparen. Honderd zeven en twintig p. st. in éenen zomer te verdienen, is voor menig bekwaam en hard werkend man eene onmogelijkheid laat staan ze over te sparen De telegraaf-conferentie eindigde Donderdag de eerste lezing van het ontwerp van het re glement. Indië, Japan en Brazilië gaven defini tieve verklaringen betreffende de verlaging der kosten van overzeesche correspondentie. Het voorstel van Duitschland betreffende de tele— phonen werd met kleine veranderingen aangeno men. De laatste lezing zal waarschijnlijk Maan dagmorgen plaats hebben evenals eene afzon derlijke zitting, ter beraadslaging over de defini tieve verklaringen der kabeltelegraaf-maatschap- pijen aangaande verlaging van de tarieven voor het verkeer met landen aan de overzijde van den Oceaan. Op de Oder tusschen Frauendorf en Gotztow heeft een aaavaring plaats gehad tus schen drie stoombooten: Stettin, Nice en Najada. Het was avondmistig weer: De Najada werd eerst door de Stettin aangevaren, en voer toen met zooveel kracht tegen de Nice aan, dat de booten in elkaar bleven zitten en later slechts met groote moeite losgemaakt konden worden. De Stettin werd zwaar beschadigd aan den boeg. De schrik onder de passagiers was natuurlijk groot. Allen werden door te hulp komende booten behouden aan land gezet. Maar velen wilden niet verder varen en gaven er de voor keur aan hun reis te voet of per rijtuig te ver volgen. In een vergadering van ruim 2000 metse laarsknechts te Berlijn zijn luide klachten er over aangehevendat aan de beweging ter zake van het loon grootelijks afbreuk wordt gedaan, door dien velen hst werk hebben hervat op een ac- coord van een bepaald loon per 1000 steenen, in plaats van op dagloon. Dit werd afgekeurd, op grond dal alleen jonge en vlugge werklieden daarbij voordeel vindenmaar bejaarden en zwakken niet. Naar berekening waren er 5000, die zulk werk op accoord konden volhouden, maar 9000 die dit niet konden doen. Na lang beraad bleek het echterdat er niets aan te doen zou zijn en kwam men ten laatste tot het besluit om eenvoudig te verklaren dat alle accoordwerk af keuring verdient. Het Duitscne jacht Blitz, is Woensdag nacht op een afstand van mijl van het vuurschip aan de Kobber-gronden (Kattegat), met het En- gelsche stoomschip Oakland in aanvaring geko men. De aanvaring was het gevolg van verkeerde bewegingen van de Oakland die dadelijk zonk. Van de bemanning, 17 personen sterk, werden slechts twee gered. De Blitz leed geen schade en niemand werd er gekwetst. De Italiaansche pers heeft zich met deCaro- linen-quaestie in hooge mate bezig gehouden. Terwijl alle radicale bladen alles goedkeurden wat door hunne Spaansche partijgenoten is gedaan, en Duitschland van roof en overweldiging van de zwakkeren beschuldigen, hebben al de bladen, die eenigszins tot de regeering in betrekking staanzich zeer Duitschgezind getoond. Van het begin der quaestie af waren het de Popoio Romano en de Stampa, welke Duitschland gelijk gaven. Beide bladen worden het meest door de regeering geïnspireerd. De houding der Italia in deze quaestie was zeer kleurloos. Tusschen Genua en Savona is dezer dagen eene stoomboot verongelukt, de Ville de Malaga, een schip van 1000 ton, toebehoorende aan de Compagnie fransaise de Navigation, Morelli. Den 6den September verliet de boot de haven van Genua, in de richting van Nizza en Mar seille met bestemming naar Amerika. Aan boord waren 28 man en 66 passagiers; de lading bestond grootendeels uit ossen. Tegen half negen, reeds in het gezicht van den vuurtoren van Sa vona, helde de boot over, door eene nog onbe kende oorzaak want de zee was zeer kalm, en er ontstond eene vreeselijke verwarring, die nog toenam toen de ossenhonderdtien in getal losbrakenen nu rechts dan links holden. De boot kantelde hoe langer hoe meer, het water doofde de vuren uit, en allen waren op redding bedacht. Veertien schipbreukelingen, waaronder 3 mannelijke en 2 vrouwelijke passagiers, kwamen den volgenden morgen half dood in Genua terug. Te Savona brachten twee visschersschuiten nog 34 personen aan gedeeltelijk van de bemanning, ook den kapitein. Zoo werden er 49 gered maar van het lot der 45 overigen is nog niets bekend en men vreest het ergste. Een verschrikkelijke cycloon heeft in sommige districten van Ohio gewoed. Het dorp Bloo- mingbury is in een puinhoop verkeerd. In Courthouseeene plaats van 4000 inwoners zijn 400 woningen vernield en andere bescha digd. Vijf lijken zijn daar onder de puinhoopen gevonden en 300 personen zijn gekwetst. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. KAATSHEUVEL. Maandag 14 September 1885 ten 10 ure precies, in de zaal rvan den heer J. A. A. van Leeuwen, MATINEE floor het muziekgezelschap „Euphonia." Ten 7 ure SOIRÉE. Dinsdag 15 September 1885, ten 10 ure, in de zaal van den heer CHR. MOMBERS^ MATINEE door de handboogschutterij Amcenitas. Woensdag 16 September 1885, ten 10 ure, MATINEE door de Gebrs. van Opstal uit Til burg en W. de Leeuw uit Breda in de zaal van den heer Chr. Mombers. Ten 7 ure SOIRÉE. BAARDWIJK. Zondag 13 September 1885, namiddags 5 ure, bij W. Pulles, in 't Vosje, CONCERT door de harmonie „l'Espérance" van Waalwijk. Maandag 14 September 1885, ten 10 ure, bij W. Pulles, in 't Vosje, MATINEE door de tooneelvereenigiug „Eensgezindheid." Zondag 13 September 1885, namiddags 5 ure, bij A. Mulders, CONCERT door de harmo nie „St. Chrispiju" van Waalwijk en Bezooien. Woensdag 16 September 1885, ten 8 ure, SOIREE door leden der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien. Waalwijk, 12 September 1885. In het verslag van de Waspiksche tentoon stelling, in ons vorig nummer, schreven wij, dat een kop van een roer en 2 naamborden waren ingezonden door „Antonius Akkermans"; hiervoor gelieve men te lezen „Antonius de Rooij." De volgende inzendingen zijn nog ontvangen J. Vermeulen reglement der vereeniging,No tulen, verslag en rekening 1883/84. Mej. Maria Kampkunstwerken. Cato Kools kinderpakje. Hendrikus Moone 1 paar laarzen. Maria Fens een schortje. W. van de Rijke Bz.kunstwerk, de leeuwen en tijgerjacht, Nederlandsch oorlogsfregat. Jan Vroomans fijn gebak. Diekman verzameling teekeningen. Jan Mathijse wekkers. G. B. van Disseldorp: pronkappel. Tot leden der jury van beoordeeling zijn be noemd de heeren W. van de Rijke Bz., J. de Graaff en M. Schenkels. Ruim 600 loten zijn reeds geplaatst. Het onwederdat Woensdagavond om streeks ll1/» uur woedde, moet vooral boven Vueht verschrikkelijk geweest zijn sinds men- schengeheugen, schrijft men ons, moet zoo iets niet zijn gehoord. Zekere Geenen werd opzijn bed door den bliksem doodgeslagen zijne vrouw en een kindje, die in 'tzelfde bed lagen, zijn alleen een weinig verlamd, maar worden beter. De vrouw blijft met verschillende kinderen als weduwe achter.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1