Burgerlijke Stand Handelsberichten 319de STAATSLOTERIJ. STAAT VAN BRIEVEN OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over de maand Augustus. Te Nieuwkuik sloeg de bliksem in den na bij het Onsenoorts kasteel staanden molen en legde dezen geheel in de asch. De commissaris-generaal der Nederlandsche regeering bij de internationale tentoonstelling te Antwerpen heeft bekend gemaaktdat de toe gangskaarten voor Nederlandsche juryleden en inzenders, die daartoe aanvrage deden ter bij woning van de uitreiking der bekroningen op 14 September, Zondag en Maandag 13 en 14 September van 11 tot 1 uur verkrijgbaar zijn aan het bureau van den commissaris-generaal in het tentoonstellings-gebouw. Bij tijdige ont vangst van de Belgische regeering zullen die kaarten aan hen die dit bijzonder verzochten rechtstreeks worden gezonden. De bekroonde inzenders dienen te 1 uur aan wezig te zijn voor de rangschikking van het défilé voor den koning der Belgen. Inzenders in de afdecling Schoone Kunsten hebben toegang op vertoon hunner portretkaart aan de Porte R. (Zuiderlei). De minister van financiën maakt bekend, dat de coupons van f20 der ingevolge de wet van 20 Juli 1884 uitgegeven schuldbekentenis sen ten laste van den staat, te beginnen met die verschijnende 1 December 1885, wanneer zij in grooter aantal dan vijf stuks ter betaling worden aangeboden, vergezeld moeten zijn van eene be hoorlijk ingevulde onderteekende en voor eiken verschijctijd opgemaakte nommerlijst waarvoor formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn bij de Nederlandsche bank als agent van 's rijks schat kist te Amsterdam. Wij vernemeu uit Antwerpen, zegt het Haagsche Dagblad, dat alsnog bekroond ziju in de Nederlandsche afdeeling F. H. Haagen, Engelsche stoomdrijfriemen en ledertabriek te Rotterdam, gouden medaille. E. K. G. Rose, qq. mevrouw de weduwe Rose te 's-Gravenhage bronzen medaille voor parel- koffie van de onderneming Gadoeng Batoe, eiland Sumatra. De getuigen in de zaak van Jeanne Lo- rette zijn thans gedagvaard om den 17n dezer te verschijnen ter openbare terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage. Iemand die vroeger te Geertruideuberg als onderwijzer werkzaam is geweestwist Maandag laatstl. bij den horlogemaker J. Th. Verhagen te Breda, bij wien hij met een rijtuig voor de deur kwam een gouden horloge met dito ketting, ter waarde van f170, op krediet te bekomen welke hij bij een anderen horloge maker heeft getracht te gelde te maken. Andere verdachte handelingen van dien persoon bespeu rende, meende men de gemeentepolitie op bem opmerkzaam te moeten maken door wier zorg de heer Verhagen dan ook weder in 'tbezit van horloge en ketting is gesteld geworden. Door de maréchaussées uit Eindhoven zijn in het naburige Breugel vier wildstroopers in een uur tijds gevat. Dit gebeurt meer doch het merkwaardige van dit geval is dat zij één voor een ongeveer een kwartiar uur na elkaar op bij dezelfde plek betrapt werden. Naar ds N. R. Ct. verneemtis in ver band met het vinden van een lijk onder de spoorweg-viaduct te Rotterdam een paar weken geleden op lasi van de justitie aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring aan de Hoogstraat zekere vrouw M. K. Woensdag is in de Haarlemmermeer eene arbeiderswoning afgebrand nabij de boerderij van de heeren van der Beek, aan den IJweg. Door het opleggen van zeilenwelke nat gehouden werden en later met de spuit Nieuw-Vennep is men er in geslaagd de boerderij benevens ver scheidene graanbergen eu schelften te bewaren. De oorzaak is onbekend. Nadat eenige personen te Baarn in hech tenis waren genomen die verdacht werden op een jachtopziener des konings aldaar te hebben geschoten, heeft een jong veld-artillerist te Em- nesbekend het schot te hebben gelost. De dader is getankelijk naar Utrecht vervoerd. De toestand van den jachtopziener, wien 18 hagelkorrels (geen kogel) uit het hoofd zijn ge haald, boezemt zorg in. Aan de Gelderschekade te Amsterdam is een kleermakersgezel te water geraakt. Op het hulpgeschrei van enkele vrouwen nit de buurt snelden eenige burgers toe gevolgd door poli tiebeambten, en zonder letsel werd de drenkeling gered. Twee vrouwen van verdachte zeden, de eene van welke eerst dezer dagen de gevangenis veilaten heeft zijn door de politie in hechtenis genomenonder verdenking dal zij den man bestolen en in het water gegooid hebben. Als bewijs hoe voortreffelijk de dienst der Haagsche tramways geregeld is, kan het volgende dienen: Een tram stond op een wissel te wachten op een andéren die van den tegenovergestelden kant moest komen. Hoe lang men echter wachtte, de wagen kwam niet. De ongeduldig geworden passagiers dwon gen den conducteur om eens te gaan zien waar de andere tram bleef, daar zij goen plan hadden tot den avond te blijven wachten. De conduc teur ging heen en komt eenigen tijd later terug met de boodschap, dat de lang verwachte tram op den volgenden wissel stond te wachten. Het Haagsche Dagblad verzekert, dat ver scheiden firma's te Rotterdam hare werklieden hebben medegedeeld dat zijdie aan de mani festatie voor het algemeen stemrecht deelnemen, daardoor geacht zullen worden, uit haar dienst te zijn ontslagen. Tusschen Gildehaus en Oldenzaal is Dins dagochtend op dc spoorbaan het verminkte lijk gevonden van een arbeider der staatsspoorweg- maatschappijdie door den zoogenaamden „bad- trein" in den nacht van 6 op 7 dezer moet overreden zijn. Waarschijnlijk heeft de onge lukkige zich op den spoorweg te slapen neer gelegd, waohtende op den genoemden trein bij welken hij dienst had te doen. Op de rivier voor Dordrecht heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen het koftjalkschip „Nieuwe Zorg," schipper J. Volker, van Slie— drechtafvarendeen een onbekende ijzeren Rijnaak uit de Noord komende. Van de tjalk is de boegspriet op het voordek gebroken en van de aak de giek het zeil van den gaffel en een gedeelte van het loopend want belangrijk beschadigd. De tjalk heeft de reis vervolgd; de aak is voor Papendrecht ten ai.ker gekomen. Geen persoonlijke ongelukken hadden daarbij plaats. Het ongeluk is veroorzaakt door den krachtigen wind en een groot aantal schepen dat op dit punt aanwezig was. Zondagavond half twaalf werd te Zaandam een boot door een lOOtal Arasterdammers be stormd die den kapitein verzochten en toen dit niet hielpwilden dwingen om hen Zaan- damsche kermisbezoekers, naar Amsterdam terug te brenger.. Toen de kapitein bleef weigeren begonnen zij allerlei baldadigheid te plegen en verschillende voorwerpen te beschadigen. De kapitein riep de hulp der politie in. Deze kreeg daarop het bevel om de boot te doen ontruimen en daar de sommatie geen gevolg had van dc sabel gebruik te maken. Aangezien er evenwel in den beginne slechts drie of vier beambten op de boot aanwezig waren, zoo waren zij volkomen machteloos tegenover de menigte onwilligen. Ein delijk kreeg de politie versterking door eenige nachtwachts en buitengewone rijksveldwachters en toen gelukte het hun de indringers één voor één van de boot te werpen en aan wal te bren gen. De alzoo tot een verder verblijf te Zaandam, gedwongen menigte bleef dien geheelen nacht zingende en tierende, langs de straat loopende, totdat zij eindelijk den volgenden morgen met de eerste boot vertrok. Van welke opruiende taal de volksleiders te Amsterdam zich bedienen kan blijken uit het volgende relaas der redevoering van Fortuijn, dat wij ontleenen aan het verslag van de Am sterdammer over de in het lokaal van het Werk mansbond gehouden volksvergadering De heer Fortuyn eindelijk ter vergadering verschenen deelt mede dat hij niet zoo voor bereid is als hij wel gaarne wenschte. Hij is pas uit de provincie teruggekeerd en. heeft de feiten alleen vernomen uit de provinciale bladen, en uit enkele Am3terdamsehe bladen waarvan 99/100 steunpilaren ziju der politie en der uit zuigersmaatschappij. Het feit is trouwens erg genoeg om het te brandmerken. Wat bekend is geworden is de variatie op het oude thema. Waar de politie verschijnt, is altijd wat te hakken en te houwen. Zoowel in Zwolle als in Haarlem zoo ook in Amsterdam lokte de politie de wanordelijkheden uit. Het volk greep onwillekeurig naar steenen. Wanneer men bij rijken de glazeu inwerpt, helpt dat niets bij winkeliers nog minderspreker keurt dit af het volk gooit dan zijne eigen glazen in alleen de glazenmakers hebben daarbij belang. We hebben het niet tegen de bezittin gen maar tegen de bezitters, die gesteund worden door de politie en door de soldaterij. Men zij echter gewaarschuwd /VI die kleine opstootjes zijn slechts kleine onbeteekeneDde voor spellen van hetgeen te wachten is. De groote revolutie moet worden voorafgegaan door enkele honger-revoluties. Al wordt den arbeiders voorgepredikt steeds te berusten al wil men hun hulpmiddelen geven voor het oogenblikmen wordt er niet beter om. Ook niet, al laat men hen een gulden per dag verdienen door met zes man aan één zandwagen te loopen. Laten de heeren van de commissie tot werkverschaffing eens beproeveu met één gulden per dag rond te komen. Het volk heeft geen politie noodigomdat het niets bezit. Wat heeft het volk met de politie te maken? Bij de politie zijn de smerigste individuen welkom. Het meest verloopen sujet kan daar nog altijd eene werkplaats vinden, en deze menscheu moeten tegenover den fatsoenlijken arbeider de orde handhaven. Bovendien de politieagent lijdt zelf broodsgebrek. Is het dan een wonder, dat hij eiken tact mist om met de burgerij om te gaan. De oploopen kunnen veilig worden beschouwd als de voorpostengevechten van het proletariaat. Daartoe is echter organisatie noodig en daarvoor behoeven wij voorbereiding. Het volk roept echter: Wij kunnen niet wach ten bedelen kunnen wij niet, stelen mogen wij niet Wat vermogen wij tegen de bezitters, die waard zijn stuk voor stuk te worden opgeknoopt, gesteund als zij worden door troon, beurs en altaarmet behulp van het leger. Wij moeten zorgen dat op die hulp niet meer kan worden gerekend. Wij moeten den schutters loeroepen, dit gebruik te maken van hun geweer: niet aan te leggen op hunne broeders, maar wel op hen, die hun commandeeren op het volk te schieten. De regeering zal echter wel niet hare toevlucht tot de schutterij nemen want zij zou bedrogen uitkomen maar wel tot het leger. Dus moeten wij de soldaten overtuigen dat ons belang ook hun belang is Wat moeten wij dus doen Glazen ingooien helpt niet. Het volk is uitgesloten van de wet gevingwij kunnen dus geen wet maken, of een beroep op dg, wet doen. Optocht bij optocht moet er georganiseerd worden naar den bur gemeester. Het hangt alleen af van het succes. Het recht van opstand tegen de bestaande wet geving is een recht. De opstand tegen Spanje bad succesdie der commune in 1871 niet. De min. Modderman heeft eenmaal gezegd „Herziet u zelf Dat willen wij doen oi.s krachtig aangorden tot den stiijd. Wij willen geen gaven geen kunstraatigen arbeidmaar arbeid van staatswege. Geen gemeentewet, maar de regeering moet eene wet indienen, waarbij eene belasting van 50 a 75 percent op 't inkomen worde gelegd om arbeid aan het volk te geven. Wij moeten bovendien bij den burgemeester aandringen om in den ellendigen toestand der politie te voorzien. Al zegt hijdat dit niet. kan dan moeten wij ons wenden tot de hooge regeering. Komen wij met de politie in botsing, dan zorgen wij voor alles dat de schuld niet aan ons" ligten hakt zij er dan op in dan zijn alle middelen geoorloofd. De openbare straat is het terrein voor ons. Wij hebben niets anders. Wij moeten ons organi- seeren wij verkeeren in staat van wettige zelf verdediging, W* IIZliH—IIWII MUI —■IIIIZBIIIT"| WAALWIJK. Zondag 13 Sept. 1885, zal door de har monie l'Espérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Chez nous, pas redouble. Kessels. 2. Passe Partout, polka. Curth. 3. Potpourri populaire. Rethez. 4. Hussarenrith, galop. Brohm. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 4e Klasse. Trekking van 7 September. No 18961 f25000 no 12777 1000; no 2697 3755 13107 elk f400; no 20942 f200; no 194 6236 9348 9908 11632 elk f100. Trekking op 8 Sept. 1885. No 5117 f2000; no 3095 en 4571 f1000 no 1169 en 8130 f400; no 12758 en 19243 f200; no 633 11725 en 14008 f100. Trekking op 9 Sept. 1885. No 20009 f5000 no 2388 f 1500; no 10848 en 10926 f1000 no 4212 en 14444 f200;no 4347 6664 11585 16550 17290 en 20718 f 100. Trekking van 10 Sept. No 4182 f 1500 no 18488 f 100. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende dele helft van Juli. Van Waalwijk. 1. Oomens. Breda. 2. L. A. Willemse. Terheijden. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Vanaf 5 tot en met 11 September. WAALWIJK. Bevallen-. Theresia Josephina van Oudheusden geb. Van der Mee d. Elisabeth Hornes geboren Emmers z. Adriana Maria Magnin geb. Ver hoeven d. Dingena Maria van Kollenberg geb. van Drunen dochter. SPRANG. Geboren-. Lice Virgenie d. van Albert Pieter Steussy en Antonia Chabot Adriaan z. van Christoffel Brouwers en Dirkje van Tilburg Adriana d. van Cornelis van Zeist en Hendrika MouthaanMaria Pieternella d. van Jan Werther en Johanna Brigetta Hubert. WAALWIJK, 11 September. Wederom was de markt ruim voorzien. Kalf- beesten waren meer gezocht. Kalfkoeien f 115 h 230. Dito vaarzen f 100 a 160. Slachtvee was bij ruimen aanvoer zwak in prijs. Biggen golden bij flinken aanvoer f 4.25 f 9.25 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 512 KG.; van 1,46 a 1.54 per KG. verkocht. Eieren f4.25 a 4,75 per 100 stuks. Bij geregelde vraag voor goed zooileder waren de affaires de laatste dagen tamelijk levendig. Het frissche weder gaf er aanleiding toe, dat de voorraad wat grooter is geworden. Waalwijk 4 September 1885. Dank zij den meer dan voldoenden voor raad mooie beleerde gezouten Plata en Rio Grande zomerhuiden op alle voorname mark ten, was de handel ferm en bijna de geheele maand door zeer geanimeerd. De levendigheid in deze is rationeel en zeer verklaarbaar. Wij behoeven weinige woorden om ons hier omtrent duidelijk te maken. Tengevolge van het langdurige droog weder verkeeren de huiden in eene buitengewone goede conditiezelden was er in beleerde zomerhuiden zooveel keuze, terwijl ook de prijzen aanleiding geven om voor een groot gedeelte in de najaarsbehoefte te voorzien. De prijsvermindering, die het artikel in de maand Juli onderging, heeft den handel zeer bevorderd en was niet weinig oorzaak van de belangrijke affaires, die in de maand Augustus afgesloten werden. Hoewel de stock nog steeds belangrijk blijft, verminderen toch langzamerhand de prima zomerhuidenen zullen dus de win terhuiden hupne, beurt krijgen. Vooreerst is er echter nog genoegzaam keuze juinen heeft slechtsom tot die wetenschap te komen, de berichten na te gaan uit Ant werpen en Havre. Op 31 Augustus bedroeg de geheele voor raad te Antwerpen 201,844 tegen 135,123 in 1884; 136,792 in 1883119,038 in 1882 116,744 in 1881 en 230,388 in 1880. Liefhebbers van zomerhuiden zullen wellicht in de eerste helft der maand September nog goed met inkoopen kunnen slagen. Met den aankoop van gezouten winterhuiden zouden wij de maanden October en November af wachten het laat zich aanzien dat de voor raad in die provenance zeer belangrijk kan worden. Zonder den tijd te willen vooruit- loopen, oord eel en wij het waarschijnlijk, (bui tengewone omstandigheden daargelaten), dat de prijzen alsdan nog al-wat lager kunnen gaan. Attentie verdienen voor }t oogenblik droge huiden. Droge Caraposhuiden van goede kwaliteit in de zware wichten, tegen de prijzen van fr. 115 en fr. 120, zijn waarlijk niet duur. De handel in Oost-Indische huiden was wel iets flauwerverschillende inschrijvingen te Amsterdam en Rotterdam liepen meer of min ongeanimeerd af. De prima soorten vonden nog de meeste koopershet is niet onwaarschijnlijk dat deze stemming vooreerst nog eene blijvende zal zijn. Ook inlandsche huiden worden niet aan vorige prijzen begeerdnog steeds blijft de handel in de eerste hand kalm het buiten land treedt alleen bij noodzakelijke behoefte op. Het valt moeielijk te bepalen, waaraan deze voortdurende slappe gang van zaken in dit artikel is toe te schrijveneene omstandig heid echterdie de malaise in de hand werktisnaar onze bescheiden meening, deze dat wij Hollandsche zouters onze hui den in een zeer onoogelijken staat afleveren; meer dan eens hebben wij daarover zoowel in het binnen- als in het buitenland hooren klagen. Zou het niet in 't belang van onzen eertijds zoo bloeienden handel in huiden kunnen zijn, middelen te beramen om een parig een beteren weg in te slaan. Permitteer onsdat wij tot onze spijt moeten erkennen, dat dit euvel in de laatste jaren veel verergerd is. Wij herinneren ons een tijd, dat b.v. Amsterdamsche slachthuiden met naam en daad gerenommeerd waren. Langzamerhand begon een enkele van den goeden weg af te dwalen. Gunstige tijden mocht men beleven, en dat was de oorzaak, dat deze enkelen meer geld verdienden dan zij, die getrouw bleven aan traditiën, die hun een goeden naam in 't vak verschaft hadden. Verschillende omstandigheden hebben er toe geleid, dat de kwade voorbeelden ge volgd zijn en thans ondervindt men het nadeel daarvan. Wij wenschen van harte, dat de thans heerschende ongunstige toestanddie zich vooral ook in het inlandsch artikel doet gevoelen, aanleiding moge geven tot verbe tering in het zouten der huiden, in het conditioneeren ensorteeren en, ten slotte, in eene behoorlijke nette aflevering. In leder was de handel tamelijk ferm. De goede qualiteiten zoolleder worden steeds meer en meer gevraagd, de prijzen verkrijgen nog wel niet de gewenschte verhooging, maar langzamerhand komt er toch verbetering. De markt is intusschen weinig voorzien van prima waar, hoofdzakelijk in de zware wichten. Indien de keuze minder sober was, zou de handel meer geanimeerd en de hoogste prijzen gemakkelijk te bedingen zijn. Hetzelfde ishoewel in mindere mate het geval met licht zooilederinferieure qualiteiten zijn daarentegen zeer flauw. Ge schonden leder is moeielijk te plaatsenwij vermeenen dat de oorzak hiervan moet gezocht worden in den veelvuldigen aanvoer van zoogenaamde Engelsche liesen. In overleder is de markt over 't algemeen stil met uitzondering van paardenleder. Voor dat artikel is de stille tijd weer achter den rug. Voor najaarsbehoefte wordt druk ge werkt de prijzen zijn wel zoo vast. De handel in schors was den laatsten tijd tamelijk bedrijvigde prijzen zijn wel zoo vast als in de vorige maand, ondanks den voortdurend en aanvoer van vreemde looistoffen en extracten. Volgens berichten uit Algiers zou men daar bedacht zijn zware uitgaande rechten op Afrikaansche schors te heffen ten einde het afschorsen tegen te gaan en het product meer voor het binnenlandsch gebruik te behouden; er zou zelfs binnen weinige maanden volstrekt geen Garouille meer te krijgen zijn. In hoeverre deze berichten te vertrouwen zijn, is voor ons moeielijk te beslissen, maar zeker is het waardat dit uitmuntend looi- middel schaarsch en duur blijft. Overgenomen uit het Nieuwsbl. voor Nederl. Leerlooierijen

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2