Nummer 75. Donderdag 17 September 1885» 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De DOCHTERS van den KOLONEL. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. vx. Engeland. Spanje. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz.,, franco te zenden uan den Uitgever. ra—IIIWIB Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, 'worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentieburea u van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De laaatste berichten uit Annam luiden niet gunstig. De minister van oorlog Thuyet gaat met den jongen koning het land door en zet de be volking tegen Frankrijk op. In het bestuur in Annam heer9cht groote verwarring en in Tonkin hielden de Zwartvlaggen het vlakke land nog steeds bezet terwijl de Franschen alleen de ves tingen in hunne macht hebben. Generaal de Courcy heeft nu in zijn laatste telegram toestemming gevraagd om ingeval hij het noodig oordeelt, den koning van Annam af te zetten. De regeering ,laat den generaal de vrije hand om in het belang van Frankrijk te handelen. Zaterdag ochtend is Msgr. Forcadei, aartsbisschop van Aix aan de cholera overleden. Te Marseille neemt de ziekte sterk af. Zater dag waren er slechts 6 sterfgevallen, ouder welkë één geval van een marir.e-soldaatdie kort ge leden van Saigon teruggekeerd was. De gezond heidscommissie heeft met het oog op de belang rijke vermindering van het aantal zieken aan het gemeentebestuur voorgesteld het openbaar maken der cijfers van de aangetasten en over ledenen te staken. Ook te Toulon neemt de ziekte blijkbaar af. Zaterdag was er in de stad zelve slechts één sterfgevaltwee te St. Maudrieren la Seyne een, namelijk de echtgenoote van den Italiaan- schen consul. Maandag ochtend 8 uur is Channong uit geroepen als koning van Annam. Hij is heden ouder het lossen van 21 saluutschoten in het paleis gekomen waarop de Annamitische vlag woei. Hij zal den 19en gekroond worden. Vele Annamieten sterven aan cholera. Het bericht dat eenige Joden in Gallicië zijn vermoord, noemt de Figaro een nieuw bewijs hoe alles met den tijd verandert. Vroeger toch was Polen het paradijs der Joden, en thans zoo zegt het blad is dit Frankrijk en in Frank rijk Parijs, waar 50.000 van hen wonen. Behalve op financieel gebied hebben zij zich eene belangrijke plaats weten te verschaften in verscheidene takken van openbaren dienst. Er q* De zon was in al haar glans opgegaan en de hemel als in een vuurgloed gehuld, terwijl de schooner over de wiegelende golven langzaam maar statigmet de vlag halfstok, koers zette naar Payta. Kort voor den middag kwam de Violante in de baai aan en was op hetzelfde oogenblik door eenige booten vol nieuwsgierigen, omringd. De bevelhebbende officier stelde een boot ter mijner beschikking, die mij weldra aan wal bracht. Zonder een oogenblik uitstelspoedde ik mij naar het liais van den kolonel. Een stomme treurigheid en diepe stilte heerschten in de woning, en met nauw hoorbaren tred trad ik de eetzaal binnen. Ik vond er niemand. De sofaop welke ik den vorigen dag Cecilia had zien liggen, stond nog op dezelfde plaats en alles had nog hetzelfde prachtige voorkomen, behalve dat de gesloten blinden de zonnestralen buitensloten. Juist wilde ik vertrekken toen een Indiaansche dienstbode zich aan den ingang vertoonde en mij door haar treurig gelaat de volle waarheid mededeelde. //Uwe jonge meesteres?" vraagde ik. ,/Is dood, senorzeide de vrouw snikkende. „En de kolonel?" /,Hij wil de kamer der doode niet verlaten," antwoordde zij. z/Breng mij bij hem," zeide ik//ik moet hem spreken." De vrouw ging mij zacht voor, en bleef ein- zijn prefecten onder hen Kohn Mayer af gevaardigden Dreyfus Bischoffsheim en zelfs ministers Crémieux ltaynal. Maar in het leger vooral is hun vooruitgang groot. In het jaarboek van 1821 komen slechts 5 joodsche officieren voor onder hen drie ka piteins één majoor en wel één generaal, baron Wolft. Thans zijn er 327, en wel 283 officieren van lageren 39 officieren van hoogeren rang en 5 generaals« Aan boord van het Fransche oorlogschip France, hetwelk een aantal soldaten zieken en gewonden uit Tonkin terugbracht, is muiterij uitgebroken onder de raatrozen naar aanleiding van een twist tusschen hen en de soldaten, waar bij de gezagvoerder de laatsten in het gelijk stelde. De mannen sneden de touwen van de redding booten en de ankers door, gooiden de brandspuit alsmede een aantal andere zaken overboord en een hunner werd zelfs gevatop het oogenblik dat hij bezig was, met een bijl een lek te hakkeD om het schip te doen zinken. De oproermakers zijn allen in de boeien ge slagen en te Algiers waar het schip een paar dagen later aankwam aan wal gezetom daar voor een krijgsraad terecht te slaan. Dezer dagen kreeg een boer te Montreuil, terwijl hij rustig met zijn vrouw aan tafel zat plotseling een aanval van krankzinnigheid. Hij sprong op en onder net geroep De ballon daalt! Gooi den ballast er uitsmeet hij stoe len tafels en allerlei huisraad het venster uit tot groote verbazing en ontsteltenis van de voorbijgangers. Eindelijk toen de kamer ledig wasgreep de razende zijn vrouw om het lijf om haar ook het venster uit te gooien maar juist op dit oogenblik kwam de politie, die hem, na een worsteling meester werd en hem naar een gasthuis bracht. In den omtrek van Parijs heeft Vrijdag een hevige storm gewoedwelke een aantal boomen ontworteldeeen menigte huizen be schadigde en vele andere ongelukken aanrichtte Een vrouw werd gedood, en verscheiden andere personen werden ernstig gewond door neerval lende schoorsteenendakpannen en dergelijken. Op het kanaal zijn verscheidene schepen met man en muis vergaan. Uit Bombay wordtvan wege de Bombay presidency Association aan de Daily News ge- delijk voor de deur eener kamerin den linker vleugel van het gebouw gelegen staan. Ik trad binnen. Daar lagop een sneeuwwit bed behangen met kostbare zijden gordijnen het lijk van de arme Cecilia. Een wit kleed omsloot haar anders zoo vlugge leest. De adem des doods had haar slechts zachtkens aangeraakt, zonder op haar engelen schoonheid een enkelen afzichtelijken indruk te hebben fiagelaten. Een zachte, hoop volle glimlach speelde om hare strakke trekken, en een zwakketrillende zonnestraal bescheen haar hoofd als een aureool. De kolonel stond als een steenen beeld, en hield zijne oogen strak op het lijk zijner dochter geslagen. Ik was reed9 eenige minuten in de kamer geweest voor hij mijne tegenwoordigheid scheen te bemerken of eenige acht scheen te slaan op mijne stem. Alleen eene stuipachtige beweging zijner hand en eene trilling van zijn geschokt lichaam bewezen dat er nog leven in hem was. Eindelijk vestigde hij zijne oogen waarin iets woests lagdoorborend op mij. „Nu waar is zij zeide hij met eene holle stem. //Gij zoudt haar terug gebracht hebben mijn ander mijn nog levend kind Zij moet de plaats der doode innemen „Kolonel Perez," antwoordde ik met plech- tigen nadruk met mijn vinger naar den Hemel wijzende„Zijn vergeldende wil heeft u eene bittere strat opgelegd. Verneder u om deze straf met lijdzaamheid te dragen." „Bespaar uwe verwijten," stamelde hij. „Spreek mij van Blanche." „Blanche isvrees ikvoor altijd voor u verloren," seinddat het plan der regeering om het effec tief van het Indische leger op voet van vrede met 30,000 man te versterken in verband met aanzienlijke uitgaven voor grensverdediging en spoorwegen aldaar eene algemeene bezorgdheid heeft gewekt. De noodzakelijkheid van den be doelden maatregel wordt betwist en algemeen gevoelt men dat de nieuwe geldelijke lasten, welke daaruit voor de bevolking moeten voort vloeien ondragelijk zullen zijn. De Coldstream Guards die uit Egypte in het- vaderland terugkeerden ontvingen te Ports mouth en te Londen een niet minder opgewekt welkomdan den vorigen dag reeds aan de Sohotten en grenadiers ten deel gevallen was. Eene ontzaggelijke menigte wachtte de helden uit Soedan aan het Victoria-station op. Er was een groot gejuich en de muzikanten bliezen „Home, sweet home", „Auld lang syne", „See the conpuering hero comes" en meer audere bij zulke gelegenheden gebruikelijke stukjes. Miuder gelukkig waren de manschappen van het Royal Sussex-regimentdie aan boord van de Conway Castle ter reede van Spithead waren aangekomen. Hun schip had de gele vlag in top, en aangezien het bleek dat er op;reis ver scheidene ernstige ziektegevallen aan boord waren voorgekomen zoo moest alles in quarantaine. De ziekte wordt niet genoemd. Natuurlijk denkt men aan cholera. De Lancetterugkomende op het bekende cholera-geval te Cardiffbetoogt dat het drin ken van het te Barcelona geputte water niet als oorzaak kan worden, beschouwd en dat de man Edwards het kwaad vermoedelijk aan den wal opgeloopen heeft. Dit geeft aan het geval een veel bedenkelijker aanzien. Te Londen is door den Lord Mayor beter laat dan nooiteene inschrijving geopend ten- behoeve van de noodlijdenden door de cholera- hezoeking in Spanje. Spanje blijft nog steeds het landwaarop voorloopig de aandacht het meest gevestigd moet blijven hoewel in de eerste dagen weinig nieuws over het conflict met Duitschland te verwachten is. De ministerieele bladen zeggen dat de re geering denkt niet voor 26 dezer antwoord te ontvangen op de door haar aan Duitschland ge zonden nota. „Verloren 1" herhaalde hij met eene heesche stem. „Ik begrijp u niet." Ik was in geen stemming om hem te sparen. Het afgrijselijk tooneel van zoovele dapperen te hebben zieu vallen verduisterde mijn geest; hun bloed kwam ook gedeeltelijk op zijn hoofd. Ir. ronde, ernstige woorden verhaalde ik hem alles wat er had plaats gehad. Hij luisterde met eene vreemde afgetrokkenheid, als ware hij half waan zinnig. Hij bedekte zijn gelaat met zijne bevende hadenals wilde hij de wanhoop en wroeging verbergendie in eiken wezenstrek zichtbaar wasen alleen viel hij mij door een angstig kreunen in de reden. Een lange pauze volgde op mijn verhaaldie hij eindelijk door een zacht gefluister afbrak. „Blanche ontvluchtzeide hij mijn neef Francisco gedood „Ja," hernam ik ernstig; „zijn dapper jeugdig leven is afgesneden door de misdadige hand van uw schoonzoon." Bij deze woorden sprong de kolonel met een ijzingwekkenden gil opals had hij op eene afzichtelijke slang getreden en van zijne bleeke bevende lippen ontsnapte eeDe vervloeking, waarin al zijn woede en haat zich schenen te vereenigen. „Kolonel Perez," sprak ik, „die vervloeking komt geheel en al op uw eigen hoofd neder. Laat de gedachte aan de vlekkelooze reinheid uwer overledene dochter uwe naargeestige gedachte tot vertroosting zijn.,, De hartstochtelijke toon zijner stem ging over in een zacht gefluister toen hij zeide „Verlaat mijMijne smart heeft aanspraak op uw mede- doogen. Verlaat mij De ziel van mijn dierbaar kind omzweeft mij nogzij zal het gebed van De oproerige stemming wordt zooveel mogelijk onderdrukt. De militaire en civiele autoriteiten in de provinciën hebben bevel ontvangen de anti- Duitsche manifestatiën zoo noodig met geweld tegen te gaan en de bewerkers er van te arres teeren. Echter hebben ondanks deze bevelen verscheidene gouverneurs de manifestatiën die met een vijandig doel jegens Duitschland geor ganiseerd waren, niet durven beletten. Vooral de garnizoens van Vigo er. Valencia zijn nog zeer tegen Duitschland gestemd. Te Madrid bezoekt generaal Pavia alle kazernes; hij heeft, een dagorder uitgevaardigdwaarbij aan de troepen goede trouw wordt aanbevolen en waarbij tevens de verzekering wordt gegeven, dat de bladen haar op een dwaalspoor brengen, en de monarchie van den keizer van Duitschland, den persoonlijken vriend van koning Alfonso, de volle erkenning van de rechten van Spanje op de Carolina-eilanden zal verkrijgen. De militaire autoriteiten voorkomen zooveel mogelijk dat de soldaten met de burgers in aanraking komen. Een telegram uit Madrid aan de „Indépendance" zegtdat de houding der regeering bewijst, dat zij besloten is het publiek en het leger onwetend te laten omtrent de gebeurtenissen, totdat Berlijn begrepen zal hebben dat concessiën noodzakelijk zijn om de monarchie voor eene revolutie te bewaren. De koning vertoont zich dikwijls in het publiek, doch wordt door de bevolking koel begroet. De opgewondenheid in de militaire kringen beteekent niets bij die welke onder de marine heerschtwaar men overtuigd is dat de regee ring het land onbekend wil laten met de ware gebeurtenissen te Yap; men maakt er den mi nister van marine een ernstig verwijt van, dat hij de houding van den bevelhebber van het eiland Yap bij de landing der Duitschers geheim heeft willen houden. De Cöln. Zeitung deelt eene merkwaardige genezing mede van knobbeljicht. Een stalhou der te Munchen had te vergeefs tegen die kwaal raad gezocht bij de beroemdste geneeskundigen; zijn toestand verergerde zoozeer dat hij zes maan den achtereen met gezwollen en verkromde leden onbewegelijk lag. Ten slotte nam men, op aan raden van bekende zijne toevlucht tot omslagen den boeteling voor den troon der genade brengen." Ik keerde mij om sloop zacht de kamer uit en liet den schuldige achterzich bukkende voor het licht der onschulddat nog in onver- welkbare schoonheid afstraalde van het gelaat der schoone Cecilia. Den volgenden morgen vroeg kwam de Light ning in de baai van Payta aan. Ik scheepte mij onmiddellijk in, en door een goeden wind begunstigdzeilden wij denzelfden dag weder uitkoers zettende naar Lima. Bij mijne aankomst aldaar haastte ik mij verantwoording te doen aan mijne principalen en vraagde mijn ontslag bij eene firma, die ik tot zulk een oneerlijken handel niet in staat geacht had. Men spotte met mijne bekrompen begrippen zoo als men het noemde, en trachtte mij door aanlokkelijke aanbiedingen over te halen bij haar te blijven. Maar mijn vertrouwen op hare eerlijkheid had een te zwaren schok geleden dan dat zij mij konde overreden. Ik bleef te Limazwierf vaak in de schoone vallei van Rimae om en vermaakte mij zoo goed ik kontotdat de vermagerde toestand mijner beurs mij herinnerde, dat ik zoo niet kon blijven leven. Daar zich geen het minste vooruitzicht opdeed om geplaatst te wordenbesloot ik na eene werkeloosheid van drie maandennaar Engeland terug te keeren. Gebruik makende van een voordeelig aanbod om de reis naar Guayaquil te doen ging ik scheep op een kleinen koopvaarder, welke voor die haven bevracht was, hopende dat het toeval mij ook daar zou te hulp komen om mij met weinig kosten naar mijne bestemming over te voeren. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1