- BINNENLAND. UITVOERINGEN. lippopel gegaan en heeft de regeering over de provinciën op zich genomen. Turkije kan over tuigd zijn zegt vorst Alexander dat deze stap geenszins tegen de Turksche regeering gericht isdaar hij de suzereiniteit van Turkije over de beide provinciën volkomeu erkent. Hij verzocht dientengevolge den sultan deze daad goed te keuren en hem daardoor op nieuw een bewijs van zijne welwillende gezindheid te geven, welke hij steeds voor de beide provinciën bewaard heeft. Naar aanleiding van dit telegram geeft de Porte haren vertegenwoordigers last aan de regeeringen mede te deeleu dat zij van haar rechtwelk haat bij art. 16 van het Berlijnsche traetaat toegekend wordt, gebruik zal maken, en Turksche troepen in Oost-Rumelië zal laten binuen rukken. Terwijl zij de regeering van dit besluit in kennis steltspreekt de Porte de hoop uitdat de mogendheden haar invloed zullen aanwenden om den vorst van Bulgarije tot den weg des plichts terug te brengen waarvan hij zoozeer is afge dwaald. Uit deze circulaire blijkt dusdat Turkije Oost-Rumelië zal bezetteu en hiervoor niet de toestemming der mogendheden vraagt. Artikel 16 van het traetaat van Berlijn, waarop de Porte zich beroeptluidt als volgt ./De gouverneur generaal zal het recht hebben om Turksche troepen te ontbieden, zoodra de in- of uitwendige veiligheid der provincie mocht worden bedreigd. In dit geval zal de Porte kennr.is moeten geven van haar besluit, alsmede van de omstandigheden die zulk een maatregel wettigen aan de vertegenwoordigers djr groote mogendheden te Konstantinopel," Ofschoou de Porte gebruik maakt van de door het traetaat van Berlijn baar toegekende rechten twijfelt de „Times" niet, of er zal te Constanti- nopel pressie worden uitgeoefend om eene vreed zame oplossing te verkrijgeu door eene minnelijke schikking tusschen de Porte en den vorst van Bulgarije. De schikking zou aan de mogendheden kunnen worden onderworpen als door de direct betrokken partijen aangenomen, om het traetaat van Berlijn op een enkelop zich zelf staand punt te wijzigen. Daar het bericht dat er Turksche troepen over de Roemelische grens zijn getrokken en er een dorp hebben bezetbeschouwd werd als een bewijs, dat Turkije met geweld wil te werk gaan, is geheel Bulgarije in opschudding gekomen. Men hoopt echter nog op Europeesche tusschen- komstten einde Turkije over te halen tot erkenning der vredelievende bedoelingeu van den vorst en het gouvernement. De treurige indruk, dien het ontslag van den minister van oorlog heeft teweeggebracht, blijkt uit de talrijke tele grammen uit Rusland en gelukwenschen aan het gouvernement en zijn vaderlandslievend werk. De Bulgaarsche kamer heeft met algemeene stemmen alle voorstellen der ministers aangenomen, hare goedkeuring op de uitgevaardigde maatregelen verleend en een adres aan den czar vastgesteld, houdende verzoek om toelating aan Russische officieren tot dienstueming bij het Bulgaarsche leger. Voorts heeft zij den staat van beleg be krachtigd en een krediet van 5 millioen voor eveutueele oorlogskosten toegestaan. In een telegram vau den czar wordt het gedrag van vorst Alexander gelaakt en den Russischen officieren gelast terug te keeren. Strenge maat regelen zijn genomen tegen ieder, die zou willen beproeven in Macedonië onrust te verwekken. Het ontslag aan generaal Cantacuzena als minister van oorlog is verleend een kapitein der artilierie is tot minister van oorlog benoemd. De staat van beleg is afgekondigd. De president van den ministerraad is van Philippopel teruggekeerd. De regeering heeft aan hare diplomatieke agenten een rondschrijven gerichtwaarin de vorst zegt dat de Mohamedaansche bevolking van Roemelie gewapende benden heeft gevormd, en dat hij de tusschenkomst der mogendheden bij den sultan verzoektten einde stellig ant woord te krijgen op de vraagof hij de ver- eeninging van Oost-Roemelië met Bulgarije aan nemen tvil of niet. De vorst kan niet langer dan twee dagen uitstellen het bevel om de Mohamedanen in Rosmelië te ontwapenen. Engeland heeft aan Italië voorgesteld on middellijk ten behoeve van Turkije de noodige stappen te doen voor de handhaving van het status quo. Men gelooft dat lord Salisbury dezelfde stappen zal doen te Berlijn en te Parijs, maar geen enkele mogendheid heeft tul nu toe haar zegel gehocht aan dit voorstel, hetwelk men vermoedt zijnen grond te vinden in den wensch om de zending van Sir Henry Drummond Wolft' te vergemakkelijken. Oostenrijk heeft voorgesteld zich tot den vorst van Bulgarije te wenden om dezen ie beletten zijne goedkeuring te hechten aan de beweging in Macedonië eu Albanië. Het is waarschijnlijk dat alle mogendhede i zich bij Oostenrijk zullen aansluiten. Gelijk te verwachten was, hebben de gebeur tenissen in Oost-Rumelie een weerslag gevonden op Kreta. Eh;ic hier ontvangen dépêche meldt, dat de bevolking van dit eiland de wapenen heeft opgevat en in vollen opstand is tegen de Turksche heerschappij. Hoewel dit bericht op zichzelf geenszins on waarschijnlijk is werd het tot dusver echter nog niet van elders bevestigd. Te Athene beeft jl. Maandag eene volksde monstratie plaats gehad die ten doel had de regeering tol maatregelen aan te sporen in het belang van de handhaving der rechten van het Hellenismp. De minister president Delyannis drukte de hoop uit dat de mogendheden in den bestaanden toestand geene verandering zouden breDgen geschiedde dit echter niet dan zou Griekenland genoodzaakt zijn, aan de openbare meening toe te geven ingeval het Oostersche evenwicht ten nadeele van het Hellenisme mocht worden verbroken. Inmiddels is elke vermindering van het leger en van oorlogsmateriaal door de regeering uitgesteld. Depêches uit Philippopel van Donderdag melden dat de Russische regeering niet alleen haar on genoegen te kennen gegeven heeft over den staatsgreep van vorst Alexandermaar het trekken der Russische troepen naar Bulgarije zou hebben verboden. Deze bevelen wekken ergenis maar geen ontmoediging. De Bulgareu willen in elk geval doorgaan ook zonder hulp van Rusland. De door de Standard uit Philippopel ontvangen berichten luiden overeenstemmend. De gansche bevolking, vrouwen incluis, schijnt gewapend, en trekt naar de grenzen. Alle militaire bewe gingen geschieden prompt en uitstekend ordelijk. Zelfs de Mohamedaansche bevolking betuigt hare tevredenheid over de revolutie. Uit Constantinopel verneemt de Standard dat daar zeer groote ontsteltenis heerscht wegens de gebeurtenissen in Oostelijk-Roemelie. Het leger eischt onmiddellijke actie. De geraadpleegde generaals adviseerden dadelijk binnen te rukken in Oost-Roemeliëmaar de sultan verklaarde Duitscbland's raad te willen afwachten. Er loopen allerlei ongunstige geruchteu over den toestand op Kreta en over den stand van zaken in Macedonië en Montenegro. Het heet, dat Rusland 60,000 troepen in Bessarabië bij— eentrekt. Tusschen de Turksche troepen en de Oost-Roemeliërs zoude er reeds eene botsing op de grens hebben plaats gehad. Een later telegram zegt Ondanks de tegen spraak en ondanks het advies hetwelk naar men beweert de mogendheden aan de Porte hebben gegeven gelooft men in diplomatenkringen dat de Turksche miuisterraad besloten heeft 40,000 man Turksche troepen in Oost-Roemelië te doen binnenrukken. De correspondent der Daily News te Boeka rest hoorde ook van een voorstel om de Turksche gepantserde vloot naar Varna te zender. maar de schepeu zijn niet gereed. Uit Konstantinopel verneemt de Times dat de Porte waarschijnlijk eene Turksche vloot uitrust. Daar het kanon misschiea hier een woord zal meespreken zoo is eene mededeeling over het Servische het Bulgaarsche en het Oost-Roeme- lische leger wellicht niet onbelangrijk. Het Servische staande leger is slechts 15,000 man groot maar het heeft twee zeer goed ge oefende en uitgeruste reserves. De reserve eerste klasse bestaat uit 4 legerkorpsen en telt 125,000 man met 192 kanonnen. Volgens de verzekering van Servische officieren zou het leger in geval van oorlog uit 170,000 soldaten met 348 stukken geschut bestaan. Dit is zoo wat 18% der bevolking. Minder geoefend dan het Servische is het Bulgaarsche leger. Dit is geheel op Russische leest geschoeid en kan op zijn hoogst 36,000 man in het veld brengen. De berichten over de Oost-Roemelische militie luiden over het al gemeen ongunstig. Daar deze uit verschillende nationaliteiten bestaatwas het uiterst moeielijk om haar te organiseeren. Op het papier zal dit leger in oorlogstoestand 27,000 man bedragen maar met de tucht en de wapenoefening moet het er slecht nitzien. In den laatsten Turkschen oorlog gaven de Bulgaren weinig bewijzen van moed en dapperheiden zij zijn volstrekt niet tegen de geharde Turksche bataljons bestand. Reeds liep het gerucht dat het 13e Oostenrijksche korps gemobiliseerd zou worden. Het werd later tegengesproken maar met het oog op de bevoegdheid van Oostenrijk om Novi Bazar te bezetten en tot Mitrovitza voort te rukken is het volstrekt niet onmogelijk. Een geruststellend teeken acht men dat vorst Ale xander aan de regeering van Turkije heeft laten verzekeren dat er geene verandering in de staat kundige verhouding van Bulgarije eu Oost-Roe melië tot de Porte zou gebracht worden, en dat hij bereid is om te blijven in de van Turkije afhankelijke positie zooals die thans is. WAALWIJK. Zondag 27 Sept. 1885, zal door de har monie PEspér ancz op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1In dianen- marschK i esler. 2 Lucre tia Borgia, fantaisie. Donizetti. 3. Musicalische Blumenlese, potpourri. Thumer. 4. Vrieudenkring, marsch. Tack. Waalwijk, 26 September 18S5. Gisteren werd alhier de door den burge meester van Waalwijk belegde vergadering gehouden van eenige gemeente- en water schapsbesturen, ter bespreking van bezwaren, die door het verleggen van de uitmonding der rivier de Maasten opzichte vau de scheepvaart, communicatie en irigatie voor veel Langstraatsche gemeenten en polders bestaan, aan welke bezwarenhoewel bij menig ge motiveerd adres ter kennis der regeering gebracht, volgens het schriftelijk antwoord van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op het voorloopig verslag der afdeelingen, bij het onteigenings-ontwerp niet is tegemoet gekomen. De besturen dier corporatien, van Baardwijk af tot en met Waspik, waren allen vertegen woordigd. Er is eene commissie van drie leden be noemd bestaande uit de heerenJ. van Dijk, burgemeester van Sprang, M. de Roon te Waspik en E. W. van Liempt, secretaris van Waalwijk die een adres zullen ontwerpen aan de tweede kamer der staten generaal waarin verzocht wordt bij de eerlang te be handelen onteigenings-wet alsnog in de be staande grieven te voorzien. Door den heer D. Baggerman is met gunstig gevolg afgelegd het le gedeelte van het examen voor candidaatnotaris. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ont slagen als bewaarder der hypotheken enz. te Breda A. Treussart, ridder van Rappord id. als directeur der registratie en domeinen voor Noord-Holland en Utrecht H. J. Vonk, met dankbetuiging voor gedurende 58 jaren den lande bewezen diensten. In zijne plaats is benoemd (ter standplaats Amsterdam) G. A. Loefftot dusver directeur voor Zeeland en een gedeelte van Noordbrabant. Verder is benoemd tot directeur der re gistratie en domeinen voor Zuid-Holland J. A. Molhuijzen thans inspecteur le kl. te 's-Gravenhagevoor Zeeland eu een gedeelte van Noordbrabant J. E. van Dunne, als voren; tot inspecteur le kl. bij het de partement van financien, G. van Iterson, 2e klasse aldaarte 's Gravenhage H. van Goudoever, thans 2o kl. te Dordrecht, en J. E. J. Jordaanidem te Deventer. Tot inspecteur 2e kl. te Dordrecht G. Huiskes, thans 3e kl. te Roermondte Deventer J. S. Kaempff, idem te Bergenopzoom te Bergenopzoom J. Heshusius, ontvanger der registratie te St. Oedenrodete Roermond W. Woudbergen, idem te Maarsen. Tot ontvanger der registratie en succes sierechten te Leeuwarden is benoemd D. van Walsemthans te Gorinchem. Tot rijksontvanger te Dongen J. Lobrij van Troostenburg de Bruijnthans te Mak- kinga. Eervol ontslagenop verzoek, W. Schuij- lenburg, ontvanger der belastingen te Vlis- singen. De koning benoemde tot voorzitter der tweede kamer den heer Mr. Cremers. De „St.-Ct." bevat de kon. besluiten betreffende de samenstelling en indeeling van de dienstdoende schutterijen in de onder scheidene provinciën des rijks, waaraan een staat, aanduidende de samenstelling en in deeling van de dienstdoende schutterijen in onderscheidene provinciën der rijks, is toe gevoegd. De muntbiljetten van 50 gulden worden weldra weer ingevoerd. De stukken zullen op de voorzijde bedrukt zijn met de woorden Muntbiljet. Vijftig gulden. No...., Eiken werkdag betaalbaar enz. en met de gebrui kelijke randen versierd worden. Uit het koloniaal verslag blijkt dat de uitbarsting van de tKrakatau aan circa 22700 inboorlingen bet leven heeft gekost. Naar wij vernemen beantwoordt de driewiebge trapwagenwaarmede eene proef wordt genomen voor bet vervoer van brieven en postpakketten op bet platteland, zóó goed aan bet doeldat deze wagens weldra voor den dienst zullen woraen ingevoerd. Als een bewijs zegt het u Vader land" hoe diep de regeering doordrongen is van de noodzakelijkheid van een spaarzaam beheerzooals de troonrede zegtkunnen wij mededeelendat de begrooting voor ma rine iy2 en voor oorlog 1/3 millioen booger is dan verleden jaar. Uit Den Haag wordt aan de Zw. Ct. over de nieuwe kies-verdeeling o. a. geschre ven „De regeering beeft eene nadere wijziging van de kiestabel ingediend. Volgens deze zal er nog een lid meer ter tweede kamer worden afgevaardigd, dan oorspronkelijk was voorgesteld betgeen door vermeerdering van bevolking gewettigd is. Dat eene lid meer zal door de hoofdstad worden gezonden zoodat Amsterdam bij slot van rekening twee afgevaardigden meer hebben zal dan op dit oogenblik. Verder worden nadere wijzigingen voorgesteld ten aanzien der districten Haar lemmermeer en Steenwijk. Die van Haar lemmermeer moeten strekken om aan bezwaren der rechterzijde te gemoet te komenwaar de meerderheid, die nu den beer Reekers in de kamer beeft gebrachtvolgens bet eerste ontwerp allicht naar de linkerzijde zou zijn overgebracht. Ingrijpende verandering geldt het district Steenwijk. Dit zal geen dubbel district wordenmaar gesplitst in Steenwijk en Meppelzoodat de bedreigde zetel van den beer v. d. Hoop gered wordt, terwijl dan Meppel vermoedelijk een liberaal verte genwoordiger krijgt. Zoo wordt bet balan- ceerstelsel nader uitgewerkt. Toch is er vermoedelijk ten slotte eenige winst voor de liberalendoor bet nu bijgevoegde lid uit Amsterdam af te vaardigen. Overigens zijn er geen noemenswaardige veranderingen ge maakt. De belangrijkste beslissingen door bet telegraafcongres te Berlijn (hoewel op dit oogenblik allen nog niet definitief) genomen, zijn telegrammen in geheim schrift of in over eengekomen taal mogen ook gedeelten in gewone taal bevatten in overeengekomen taal mag een woord niet meer dan tien letters tellen herhaling van een ontvangen telegram geheel of gedeeltelijkkan zoowel door den afzender als door den geadresseerde verlangd wordende terugbetaling der kosten van die berichten of van een gedeelte dier kosten, indien slechts enkele der herbaalde woorden bleken verminkt te zijn, is alleen verplichtend als de oorspronkelijke telegrammen gecollati- onneerd waren in verband waarmede de kosten van collationnement tot op */4 der kosten van bet oorspronkelijk telegram zijn verminderd anders is de terugbetaling facultatief de naam van de plaats en van het land van bestemming in bet adres tellen zoowel in bet verkeer binnen als buiten Europa elk slechts voor één woord namen van straten en schepen tellen voor zooveel woorden als de afzender daarvoor gebruikt de ontvangende administratie is bevoegd bet te min gebevenewegens verkeerde schatting, van den geadresseerde in te vor deren in bet verkeer binnen Europa worden antwoordkosten niet teruggegeven als de geadresseerde van bet antwoordbewijs geen gebruikt maakt bet tarief is voor het verkeer binnen Europa samengesteld uit eindtax en transittax; de eerste bedraagt 10 centimesde tweede 8 centimes per woordvoor België, Bosnië, Bulgarije, Denemarken, Griekenland, Luxem burg Montenegro Nederland Portugal Rumenië, Servië en Zwitserland bedragen zij echter resp. Ql/Z en 4 centimes terwijl Rusland en Turkije een buitengewoon tax mogen beffen. Yoor bet verkeer buiten Europa is mede een aanzienlijke vermindering op de thans geheven tariefprijzen toegestaan. Deze nieuwe bepalingen gaan den 1 Juli 1886 in. Jeanne Lorette is Donderdag door bet ge rechtshof veroordeeld tot 3 jaren gevange nisstraf. Den 24 September stond terecht voor het gerechtshof te 's Hertogenboscb Jacobus van den Heuvel, oud 69 jaren, klokken maker, wonende te Dussen beschuldigd van in den vroegen ochtend van 23 Juni 1885 te Dussen in het door hem bewoonde vertrek van het buis van C. Heeren eenige voor werpen in brand te hebben gestokenmet bet opzet om daardoor bedoeld huis te doen afbrandenhebbende de brand echter geen verderen voortgang gehaddoordien deze tijdig ontdekt eu gebluscht is. Het openbaar ministerie requireerde schul digverklaring aan opzettelijke brandstichting in een gebouwterwijl het niet te voorzien wasdat daardoor eenig menscbenleven in gevaar kon worden gebracht, en eischte eene celstraf van twee jaren. Te Breda is aan liet licht gekomendat op het leven van zekeren Leestmans, dezer dagen aldaar na een 2jarig lijden overledeu, niet minder dan 5 personen eene verzekerig hadden gesloten. Die verzekeringen waren tot stand gekomen tijdens de ziekte van den manen wel door personen die zelfs niet tot zijne familiebetrek kingen behoorden. Te Wagenberggemeente Terheiden bij Bredawoedde Maandagavond te 6 u ren ee:i felle braud in de boerderij vau de kinderen Eaniëls. Al het hooigraan stroo en een groote hoeveelheid hout is een prooi der vlammen geworden. Twee varkens en een hond zijn mede verbrand. Alleen de inboedel is gered. Hoewel dc brandweer spoedig op het terrein was viel er aan blusschen niet te denken. Naar men verneemt was niets verzekerd. Op Hokkenbergeene hoeve van Leonardus Gelens te Terheiden, is Zondagmiddag tusschen 5 en 6 uren een felle brand uitgebarsten, waarbij een heugst en een aantal kalveren zijn omgekomen. Een zeer brutale en belangrijke diefstal i9 Woensdagnacht te Scheveningen gepleegd in het magazijn van gouden zilveren eu diamanten werken in de nieuwe Galerij langs het „Kur- haus" aldaar in het depót der ontbonden firma A. D. Verschuur, op het Damrak, te Arasterdam. De beheerder van den winkel, M. genaamd, had zich te middernacht ter rust begeven na den winkel te hebben gesloten en het gordijn voor het winkelraam te hebben neergelaten. Des ochtends te half-acht bemerkte de brie venbesteller dat de voordeur openstondmaar dacht toen dat de huisgenooten reeds op waren. Toen de wiukelhouder beneden kwam vond hij de geheele winkelkast leeggeplunderd zondereenig spoor van braak of verbreking van afsluiting te vinden. Waarschijnlijk hebben de dieveu met een sleutel de winkeldeur geopend. Alleen een eindje kaars is gevonden.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2