ERFHUIS. ■BELS I HUISRAAD <L dM De Wasch- en Bleekinrichting IDE LEIJ, Jaloeziën GERARD VAN DIJK, northonpompen; NOTARIS A.J. SANT, verbeurd verklaarde VOORWERPEN, FOTOGRAFISCHE kunstinrichting IONDAGDIENST POSTERIJEN. Burgerlijke Stand Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN "Tö VERTENTIEN. publiek verkoopen voor binnen en buiten, in alle kleuren, per vierkante meter ƒ3. RavenWaalwijk 319de STAATSLOTERIJ. Tweede kamer. op Dinsdag 29 Sept. 1885, 'smorgens 10 uur, om CONTANT GELD, s--Bosch aan de Parade. opBroekhoven TILBURG Mr. Timmerman, Uit de groote winkelkast zijn alle gouden en diamanten voorwerpen ontvreemd. 80 gouden ringen met edelgesteenten (slechts een werd ver geten), 30 gouden armbanden met diamanten en brillanten een glad gouden parureafgezet met opaal en diamant, 16 medaillons met diamanten, brillanten en amethisten 30 gouden heeren- en dameskettingen12 diamanten en brillanten hangers 6 paar brillanten oorbellen, 12 zilveren armbanden 50 gouden broches10 dasspelden met brillanten, een partijtje bloedkoralen kruisen, 5 gouden colliers, flacons en f250 aan bankpapier en geld. De gezamelijke waarde van het gesto- lene wordt geschat op ongeveer f25,000. Noch de bewoners noch de nachtwakers heb ben iets gehoord of gezien. De officier van justitie en de hoofdcommissaris van politie leiden het onderzoek. Tot dusver ontbreekt nog elk spoor van de daders. De gestolen diamanten behoorden tot den faillieten boedel van den Amsterdamschec juwe lier A. D. Verschuur. Hoe kwamen die daa te Scheveningen? De curators in den boedel, de heeren mrs. Hartogh en Van Lilaar, hadden zich eens recht bijzonder geïnteresseerd voor de schuld- eischers en een winkel in de Badhuisgalerij ge huurd om daar de kostbaarheden gedurende het seizoen vlug van de hand te kunnen doen. De lofwaardige ijver had echter gepaard moeten gaan met wat meer zorg voor de afsluiting. Daargelaten dat bijna alle winkels in die galerij met een zelfden sleutel geopend kunnen worden, was het nachtslot ongebruikt gelatenzoodat de dieven letterlijk vrij entree hadden. Zij hebben zich niet gehaastmaar blijkbaar alles op hun gemak nagesnuffeld en ingepakt. Omtrent de ontvluchting van een gevan gene te 's Gravenhage op Maandagavond geeft Het Vad. de volgende vermoedelijk juiste ophel dering Op de boven verdeeping der gevangenis bevindt zich de gemeenschappelijke werkzaal, waar zich de vluchteling bevond. In dsn hoek van deze vrij groote zaal is een privaatwaarvan de zol dering met niet al te zware houten planken is beschoten. De gevangene nu had zich daarheen begeven, wist met groote krachtsinspanning of door een hulpmiddeldat men niet heeft ontdekteen opening in de zoldering van het privaat te ma ken ter nauwernood groot genoeg om er zich doorheen te wringen. Toch gelukte hem dit en zoo kwam hij, op zijne kousen, in de dakgoot der gevangenisaan de binnenzijdenabij den grensmuur van de woning des directeurs. Over het dak van diens woning bereikte hij het belendend perceel liet zich van het eene op het andere dak langs de goten afzakken, en wist op die wijze op het derde huis te geraken, door den heer Dirks bewoond. Daar stond het zol dervenster openen onze gevaarlijke acrobaat sprong er in kwam langs twee trappen naar beneden, liep brutaal de vestibule in en bluschte daar het lichtteneinde ongemerkt de voordeur te kunnen openen en de vrije buitenwereld in te gaan. Dit gelukte hem maar al te goed. De dienstbode van den heer Dirks ontwaarde kort daarna dat het licht in de gang uit en de straatdeur open was. Zij waarschuwde den heer des huizesdie natuurlijk geen andere gedachte had, dan dat zich deze of gene toegang tot zijn woning had verschaft. Het denkbeeld van in braak, niet van uitbraak kwam bij hem op. Met behulp van eenige knechts van den wijnhandelaar D., in den nabijgelegen kelder werkzaam, werd het huis goed doorzocht, maar men vond niets, dan alleen sporen van voetstappenblijkbaar met natte kousen achtergelaten. Toen kwam men van zelf op het denkbeeld van een ontvluchting uit de gevangenis. De heer Dirks begaf zich naar 't huis van arrest en vroeg den directeur of hij een van zijn gevangenen miste „Inderduad was 't antwoord, „hebt ge hem?" Dat was echter het geval niet. Men had in de gevangenis de ontsnapping reeds ontdekt. Bij het verlaten van de werkzaal ont brak er een „nummer", en spoedig bleek het de wijde wereld te hebben opgezocht. Men begon op de daken en in de onmiddellijke nabijheid te vorschen. Bewaardersmilitairen, politie, alles was in de weer. Maar tevergeefs. Men zoekt nog. De ontsnapte gevangene is Jean Pierre Theo- door van Rijsselberghe, een vrij berucht persoon te dier stede30 jaren oud kapper van beroep. Hij is 1.68 meter lang, draagt een forschen knevel en heeft 't volgende signalement: aangezicht ovaal, voorhoofd rond, mond gewoon, haar en wenkbrauwen blond kleur gezond, neus gewoon kin rondhij is Nederlandermaar spreekt vrij goed Fransch en Vlaamsch. Hij werd, niet lang geleden, wegens den bru talen diefstalonder zeer verzwarende omstan- digheüen bij den vleeschhouwer Van der Gugten in de Schoolstraat gepleegd door het gerechts hof tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld en juist dien dag zou hij tot 't ondergaan van die straf naar Leeuwarden worden opgezonden. Bij de rijkspolitie werd aangifte gedaan dat Zondag 11., ten nadeele van A. de Rooij kostganger P. Oosterwaalin de Keizerstraat te Breda, een bankbiljet van f25 was ontvreemd, en dat daarvan werden verdacht zijne mede kostgangers, de gebr. J. F. Roeien en C. J. Roe ien beiden metselaarsgeboren te Rotterdam. De wachtmeester der marechaussee liet daar op deze beiden bij zich komen en bevond dat de eerste in 't bezit was van f7.56 en de tweede van f 11.27 ronder de herkomst er van te kunnen opgeven. Zij ontkenden nochtans hals starrig zich aan den bewusten diefstal te hebben schuldig gemaakt. Al spoedig evenwel kwam men door een ingesteld onderzoek tot de ont dekking dat. één van her. bedoeld bankbiljet in een sigarenwinkel had uitgegeven, 't geen er toe leidde, dat deze tot bekentenis werd gebracht; de ander echter is tot heden blijven ontkennen. Beiden zijn zij in het huis van arrest in verze kerde bewaring gesteld. (B. C.) Pebe Bandringa, landbouwer op de Dijken, onder Tolberl, heeft Maandag 11. den ouderdom van 102 jaren bereikt. De oude is nog zeer kras. Vroeg in den morgen dezen zomer reeds te 3 uur verlaat hij zijne legerstede die hij dikwijls genoeg niet voor den avond we der opzoekt. Voor dertig jaren liep hij met een stok thans doet hij 't zonder. Zijn gezicht is nog vrij scherpvan maagpijn en slechte spijs vertering weet hij niet af, en een koppeken bran dewijn smaakt hem even lekker als altijd. Maar is het lichaam gewillig, de geest wordt zwakker. Hij leeft voor een groot deel in 't verledene gebeurtenissen van voor eene halve eeuw staan hem nog voor oogen het heden met zijn woe len en drijven strijkt hem onopgemerkt voorbij. De oude Pebe loopt en wordt niet moede, hij wandelt en wordt niet mat. (P. G. C.) Een aantal fabrieksarbeides, timmerlieden enz. had zich Maandag-avond te ongeveer 9 uren aan het station te Enschede verzameld om de terugkomst uit Den Haag af te wachten van den wever Goorhuis die van zijn patroonsde heeren Jannink Zonen geen vrijaf had kunnen krijgen om de „betooging" enz. te gaan bijwonen en toen zijn ontslag had genomen. G. werd nu iü optocht naar de stad en naar zijn kosthuis gebracht, doch de orde werd niet verstoord, zoodat de nieuwsgierigen eigenlijk teleurgesteld werden, Te Alkmaar werden de „betoogers" Maan dagavond door eeLe talrijke volksmenigte epge- wacht. De ontvangst was daar alles behalve vriendelijk de leden der „nationale vergadering" werden zoodanig uitgejouwd dat zij 't raadzaam achtten, zoo spoedig mogelijk naar hun verga derlokaal af te trekken. (D.) Op raadselachtige wijze zijn bij eene dame wonende aan den Amstel te Amsterdam twee gouden oorknoppen met diamanten steenen ver dwenen. Men zegt dat de preciosa p. m. eene waarde van f 1000 hebben. Te Stoutenburgnabij Amersfoortis in den nacht van Donderdag op Vrijdag een brutale diefstal gepleegd. Uit het schapenhok van J. v. d. H. werden dien nacht 4 schapen ontvreemd, toebehoorende aan den driftherder W. A. De politie te Barneveld is den dief op het spoor de schapen zijn reeds teruggevonden op Oud- Reemst onder Ede. Te Venloo is in een logement op zijn bed gearresteerd J. Rutteu uit Roermond die tus- schen Herungen en Wansum uit een alleen staand huis een zilveren horloge met ketting ontvreemd had. Het gestolene was nog in zijn bezit. Hij wordt aan de justitie te Roermond overgegeven. De rechtbank te Leeuwarden heeft den ontslagen onderwijzer B. J. K., van Putten, oud 21 jaren, geboren te Drachten, die bij zijn zwa ger onder St. Jac. Parochie een zilveren horloge, dito lucifersdoosje en een sigarenpijpje uit het kabinet heeft ontvreemdschuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot 183 dagen celstraf. Nabij Groningen is eene boerenbehuizing afgebrand welke bewoond werd door den land bouwer Leistra en toebehoorde aan den heer Mr. S. van Houten. Het huis, dat in 1672 gebouwd werd en reeds tweemalen door brand werd ge teisterd is geheel vernield met bijna al den in houd. De oorzaak is onbekend j alles was ver zekerd. Ten einde het brandgevaar van de naastbijge- legen perceelcn af te wenden werden eenige arbeiders uit Noorddijk aangesteld om de bran dende klompen veldvruchten met brandhaken uit elkaar te halen om ze sneller te doen verbranden. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen daar de bewonersdie reeds te bed lagen nog intijds gewaarschuwd werden. Woensdagavond werden in de bank van leening te Utrecht door een persoon twee gouden en drie zilveren horloges ingebracht, ter verpan ding. De beambten der bank kregen achterdocht, daar het eene zeldzaamheid is dat zulks voorvalt; de directeur liet in het geheim de politie waarschuwen terwijl de beambte den persoon bezig hield met het onderhandelen. Deze kreeg achterdocht en vluchtte, maar reeds is gebleken wie hij was. De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend dat ingevolge beschikking van Z.E. den minister van waterstaat, enz. met ingang van 27 September e.k., geene verzending van de post zal plaats vinden op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen, met de navolgende diensten Met de trammen van 3,40 en 7,45 ure van Waalwijk naar Tilburg; met de trammen van 6.5 en 10 ure van Tilburg naar Waalwijk. De bodeloop ten 8 ure van Waalwijk naar 'sGrevelduin-Capelle en Waspik wordt opgeheven. Het hulpkantoor te Baardwijk verzendt of ontvangt des namiddags geene brieven enz. meer. Waalwijk, 26 September 1885. De directeur voornoemd, J. H. BAGGERMAN. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5e Klasse. Trekking van 23 September. No 10669 f 2000; nos 6158, 15116 f 1000; no 12270 f400; nos 3833, 13201, 13448, 16001 20213 elk f200; nos 2975, 5473, 7637, 10204, 16031, 16866, 17991, 20004 elk f 100. Trekking van 24 Sept. Nos 2114, 4053 elk f400; nos 45, 1779, 9215, 11424, 14170, 14807 elk f 200 nos 304, 5724, 6292, 8537, 11021,11884, 12901, 16686, 16755, 20363 elk f 100. Donderdag heeft de heer Wijbenga, nadat het koninklijk besluit, waarbij de heer Cremers tot voorzitter is benoemd was voorgelezen, dezen toegesproken en daarbij gewezen op het gewicht der tijdsomstandigheden. Wij staan zeide de spreker voor wijzigingen van de hoogste staatswet, welke niet kunnen of mogen worden verdaagd, en de daarmede in verband staande wettelijke bepalingen ten aanzien van het kiesrecht, vorderen dringende en ingrijpende wijzigingen, en eindelijk, wat in de eerste plaats mag worden genoemd, de staatsfinanciën eischen onmiddellijk herstel en zorg voor de toekomst. De heer Cremers, den heer Wijbenga dank zeggende en eveneens aan de leiding van den vorigen hooggeachten voorzitter hulde brengende, herinnerde aan de gewichtige werkzaamheden, welke in dit zittingjaar aanstaande zijn maar waarschuwde tegen de dwaling, dat genezing van ziekelijke economische toestanden van de staten- generaal zou kunnen worden verwacht. Hij drong aan op zelf beperking en bevordering van gemeen overleg. (Zitting van Vrijdag.) Ingekomen is een nota van inlichtingen van den minister van koloniën op de adressen tan den Amsterdamschen handelverzoekende ver lichting van lasten voor landbouwondernemingen op Java. Voorts een wetsontwerp iot aanvulling van het regeerings-reglement in Nederlandsch Indie ter zake van uitgifte van mijnconcessiën. Daarop werd het ontwerp voor een adres van antwoord op de troonrededat 's morgens in de sectiën was onderzochtdefinitief ter tafel gebracht Op voorstel van den voorzitter wordt de discussie daarover bepaald op Maandagmiddag te 1 uur. Alsnu kwam de min. van financiën aan het woord ter indiening der staatsbegrooticg, Vanaf 19 tot en met 25 September. WAALWIJK. OndertrouwdLambertus Didden 42 j., met Adriana van Eeten, 31 j. Overleden. Theodorus Josephus Verdonk, 2 m. Gerardus de Brouwer, wed. van Anna Maria de Wit, 83 j. Hartog Hartog, echtg. van Sara Jetta Schweiger, wed. van Bertha Elias, 65 jaren. WAALWIJK25 September. Bij fermen aanvoer ter veemarkt waren de prijzen met goeden kooplust veel vaster. Kalfkoeien golden f 130 255. Dito vaarzen f 105 a 185. Biggen golden bij middelmatigen aanvoer f 4.50 f 9.75 per stuk. Eieren f4.50 a 5,25 per 100 stuks. Ter botermarkt aangevoerd 685 KG.; van 1,51 a 1.65 per KG. verkocht. In huiden was tengevolge van eenige concessie in de prijzen de handel wel zoo vlug. Voor goed zoolleder blijft goede vraag bestaan aan vaste prijzen. DORDRECHT, 24 September. Tarwe. De jarige Zeeuwsche, Vlaamscke en Overmaassche 1' 7,f 7.40. De puike nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Over maassche f 6,60, f 7.00, de goede dito f 6.00, 6,50, mindere en blauwe f 0,00f 0.00 verkocht. Canada naar deugd van f 5,70 tot f 6,00 gedaan. Rogge. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche van f5.20 5.70., dito Overmaassche f5,10, 5.30. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter zakmaat f4,80 5,00, dito Overmaasche f 4,00, f 4.60, dito gestort f 0,0,00. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Zomer zak maat f4,10, f4,40, Overmaasche en Flakkeesche zakmaat f4,00 a 4,20. Haver De jarige inlandsche voeder naar deugd van f 2.80 tot 3.40, dito dikke f 0,00, 0.00, Paardenboonen f5,50 6,20, Duivenboonen f 6,50 tot f 6,80. Witte en bruine boonen. De jarige Zeeuwsche naar deugd f 0,00, f 0.00, dito bruine f 0.0,00. Erwten. De goedkokende blauwe naar deugd f 7.50 tot f 8,00. Mesting f 6,80 tot f 7,20. LONDEN, 25 September. De telegrammen uit Philoppopel bevestigen dat de Turksche troepenna eene voorafgaande schermutseling met de Bulgareueen dorp in Oost-Rumeliö hebben bezet. Dit heeft eene geweldige agitatie onder de Bulgaren teweeggebracht. Men vreest voor bloedige represailles. Gisteren zijn twee honderd Russische officieren allen in uniform op weg naar Bulgarije, te Bucharest doorgekomen, terwijl twee stoombooten uit Odessa met Rus sische vrijwilligers te Varna zijn gearriveerd. KONSTANTINOPEL25 September. Het ministerie is afgezet. Het nieuwe ministerie bestaat uitKamipacha grootvizier; Taid pacha (thans gezant te Berlijn) buitenlandsche zaken Munir pacha binnenlandsche zaken; Server pacha justitie; Aarifa pacha president van den staats raad Zihne-Effendifinanciën. Edem pacha is benoemd tot gezant te Parijs, en Essah pacha (thans gezant te Parijs) tot gezant te Berlijn, AMSTERDAM, 25 September. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. De inschrijving op 22 Sept. jl. liep vrij coulant afopgehouden werden no. 855 872881 en 901; het afgedaneging tot en om taxatie. Ex „Prins Hendrik" zijn verkocht 677 Cheribon buffelhuiden en ex inschrijving 11 Aug jl. no. 738 en 207 stuks O.-Ind. run derhuiden alsmede no 881 en 61 dito der laatste inschrijving. Inlandsche artikelen met weinig handel. TToor de vele bewijzen van belangstelling ons betoondbij het overlijden van onze geliefde tante MARIA CLARA JOSEPHA BAX, Vrouwe van OudheusdenElshout en Hutten, betuigen wij onzen hartelijken dank. Mevr. C. A. F. VAN HEIJST Bax van Dongen. Dr. L. G. VAN HEIJST. te Waalwijkzal ten sterf huize van de we duwe J. P. VAN HILST te Waalwijk, ten verzoeke harer erfgenamen en eenige aan den staat behoorende alles bij biljetten breeder omschreven. KIJKDAG, daags te voren van 'smorgens 1012 en 'snam, 24 uur. van Specialiteit in Vergrootingen naar klei ne Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Fotografie), Crayonteekening, AquareU en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het atelier bestaat dagelijks gelegen heid tot poseeren. Opname met het instan tané procédé. NB. Tweemaal bekroond met zilveren medailles voor vergrootingen en andere Fotografiën. Des Zondags wordt het atelier om half een gesloten. belast zich met het wasschenbleeken en geheel opmaken van linnengoed TEGEN B I L L IJ K T A RI E F, dat op aanvrage te bekomen is bij J. A. van Glabbeek Spoorlaan te Tilburg. Ondergeteekenden hebben de eer te berichten, dat zij zich belasten met het slaan van Northonpompen op de meest voordeelige condities. Zij bevelen zich bij deze beleefdelijk aan B. HENDRIKS, Waalwijk ADR. DE LEEUW, Baardwijk.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3