Nummer 80. Zondag 4 October 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. antoon tielen, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Engeland. Denemarken. UITGEVER: Waalwijk. Sim-1 Inu u Ito*, tam, tam Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden «an den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Te Antwerpen vergadert het internationaal congres voor handelsrechtdat door zeventien officieele vertegenwoordigers van regeeringen wordt bijgewoond. Onder de leden bevinden zich uit stekende rechtsgeleerden financiers handelaars, wetenschappelijke mannen enz. Het congres heeft zich in twee hoofdafdeelingen gesplitstde eene behandelt het wisselrechtde ander houdt zich bezig met het zeerecht. De eerste zitting werd geopend door den heer Beernaertminister van financiënen nadat hij de welkomstrede had uitgesproken voerden eenige buitenlandsche ge delegeerden het woord o. a. de heeren Rosier (Japan), Gonse (Frankrijk), Levy (Nederland), een Spanjaard en een Portugees. Op voorstel van den heer Gonse werd het voorïoopig comité tot definitief bestuur van het congres benoemd. Te Antwerpen heeft een boekbinder van 's Hertogenbosch F. S.oud 47 jaar, die sedert enkele maanden te Antwerpen hij zijne zuster inwoondeeen revolverschot op het huis dier zuster gelostomdat zij hem den toegang tot hare woning ontzegde. F. S. had voor zijne zuster geld geïncasseerd en dit ten eigen bate gebruikt, Toen hij door politieagenten gevat werd lostte hij nog een schot op een der agentendie aan de pols gewond werd. F. S. moet in Nederland reeds tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld zijn geweest wegens een aanslag op een onder officier. Onder de Fransche troepen in Madagascar zijn ernstige ziekten uitgebroken. Voorts wordt bericht dat admiraal Miotopperbevelhebber in Madagascarop het punt staat de baai van Mananzari voor goed te bemachtigen om daar een Fransche stelling te vestigen. De veldtocht tegen de Hovas zal eerst een aanvang nemen wanneer de nieuwe kamers de verlangde kredieten zullen hebben toegestaan. Generaal De Courcy heeft berichtdat onder de naar Kuang-Nam gezonden troepen de cholera is uitgebroken. Den secretaris van Mostoganem (Algeric) werd door een individu een dolksteek toegebracht, omdat hij weigerde in een koffiehuiswaar hij gezeten was een stuk te onderteekenen. Het schijnt nog niet uitgemaaktof de paus zal optreden als bemiddelaardan wel als scheidsrechter in het geschil tusschen Spanje en Duitschland over de Carolina-eilanden. Een bemiddelaargelijk het woord reeds aanduidt is iemand die door eene schikking de beide par tijen tot elkaar zoekt te brengen een scheids rechter daarentegen doet uitspraakterwijl de beide partijen vooraf overeengekomen zijn zich daaraan te onderwerpen. Volgens de clericale bladen te Parijs is het eene bemiddeling, die den paus verzocht is en die deze aangtraomen heeft. Doch hij zou er eenige voorwaarden aan vastgeknoopt hebben. Ofschoon de Spaansch-Duitsche quaestie in de laatste dagen een kalme phase is ingetreden, ontbreekt het toch in Spanje nog niet aan staats lieden die haar tot onderwerp hunner openbare redevoeringen maken. Zoo heeft de heer Castelar te Orense (Galicië) een rede gehouden waarin hij de koloniale politiek van Duitschland afkeurde en een beroep deed op prins Bismarck om die politiek te wijzigen indien hij niet de unie der latijnsche rassen wilde uitlokken. De spreker drong ook aan op een nauw verbond tusschen Portugal en Spanje, ten einde des te beter elke „overweldiging" te keeren. heerschende pokken-epidemie is uitgevaardigd heeft toi ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven. Een telegram meldt, dat de Franschen, die te Montreal wonen zich tegen de verplich ting om zich te doen vaccineeren verzet hebben. Zij trokken in optocht door de stad en hebben in het stadhuis en in het gebouw waarin de gezondheidscommissie haar zetel heeftde glazen ingeworpen. De huizen waar de leden der ge zondheidscommissie wonenhebben de oproer lingen getracht in brand testeken. Ondanks de tusschenkomst der politie hebben zij op de huizen revolverschoten gelost, roepende: Weg met de Engelscheu Dood aan de vaccinateurs 1 Men vreestdat deze ongeregeldheden zich zullen herhalen. Dat de invoering der verplichte inenting nood zakelijk was blijkt uit de opgave van het aantal pokken-gevallen. Te Montreal kwamen er Dins dag niet minder dan 4000 bij. De Franschen in Canada worden in 't bijzonder door deze epidemie geteisterd641 hunner zijn reeds be zweken. Men zegt dat vier voormalige leden der Parijsche commune aan het hoofd der oproerige beweging staan. De troepen zijn geconsigneerd. Een depêche van 1 October zegt1 500 militairen en eene talrijke politiemacht bedwin gen de muiters te Montrealwaar verder geen onlusten voorkwamen. Intasschen breidt zich aldaar de pokken-epidemie schrikbarend uit. Er sterven gemiddeld 84 menschen per dag. - De Time3 verneemt uit Madrid dat de Engelsche legatie aldaar beleedigd is geworden door het Spaansche ministeiie van financiën hetwelk eenen ambtenaar heeft gezonden om beslag te leggen op het meubilair in het gezant- schap9gebou\v daar de legatie weigerde de ge- eischte betaling der huisbelasting te voldoen, op grond dat zijnaar internationaal gebruik daarvan vrijgesteld is. De bedoelde ambtenaar drong het legatiegebouw binnen doch werd er uit geworpen. De Engelsche regeering eischt voldoening voor de beleediging der vlag. De berichtgever der limes voegt er bijdat hij bedreigd is met uitzetting wegens zijne mededeelingen nopens de knoeierijen bij het posterijbestuur en het schenden van het brievengeheim. - De heer Jacksons te Londen maakt bo- venkleederen doorweven met fijne kurknaden. Geen gevaar meer voor verdrinken. De proef is genomen. In de Theems bij West-minster zag men laatstleden Zaterdag eenige personen, waar onder een dame een predikant, eenige officieren midden in den stroom uit een bootje springen. Zij bleven kalm met het hoofd boven het water drijven, dank zij der Jackson-kleeding. Welk een omwenteling in het fabriekaat van kleeding- sloffen Verdrinken is niet meer mogelijk. Te Ynysybwlin een afgelegen kolendis- trict van Wale9is een moordaanslag gepleegd, waardoor twee onschuldige slachtoffers gevallen zijn. Een ontslagen mijnwerkerzekere Lewis, kwam in de woning van zijn gewezen opzichter, Evans terwijl deze afwezig was, en bracht daar, eerst met een revolver en vervolgens met een pook de dienstbode en een zevenjarig dochtertje des huizes ernstige wonden toe. Het dienst meisje vluchttehevig bloedendemet de drie kinderen van Evansnaar een naburige woning, en Lewis ging daarop zichzelven aangeven bij de politie. Hij verklaarde dat zijn bedoeling was geweest Evans dood ,te schieten en be tuigde spijt over het verwonden van de dienstbode en het kleine meisje. De twee gewonden ver- keeren in een zeer bedenkelijken toestand. Falsepoint in Bengalen is door een orkaan hevig geteisterd de havenwerken met uitzon dering van den vuurtoren zijn geheel vernield. Ongeveer 300 personen hebben hierbij het leven verloren. achttehet stelde echter geen bepaalde straf voor. De verdedigers drongen op vrijspraak aan. Bebel verklaarde namens alle beschuldigden, dat zij na de voortreffelijke redevoeringen van hunne verdedigers van het woord afzagen. De uitspraak is bepaald op 7 dezer. Het laatste punt der beschuldiging betrof do deelneming der beschuldigden aan het congres te Kopenhagen. Zij steraden toe, dat zij onder een valschen naam aan het congres hadden deelgenomen doch zij hadden dien valschen naam aangenomen om onaangenaamheden te voorkomen. Vervolgens werden uittreksels uit de „Socialdemocrat" voorgelezen waarin de oproeping tot deelneming aan het congres was geplaatst. Bebel erkende dat deze oproeping geschied was in genoemd blad onder verant woording van de leiders der partij doch ver klaarde niet verantwoordelijk te zijn voor den vorm der uitnoodiging. De wet, waarbij de vaccinatie verplichtend wordt verklaard, welke ingevolge der in Canada Voor een paar dagen is de behandeling van het socialisten-proces te Chemnitz geëindigd. In een rede welke een uur duurdeheeft het openbaar ministerie verklaard, dat het de den beschuldigden ten laste gelegde feiten bewezen Zijdie belast zijn met het onderzoek omtrent den arbeid op Zondaggelooven niet dat het tot een algemeen verbod van Zondags- arbeid zal komen zooals de uiterste rechterzijde eti het centrum in den rijksdag het verlangden. Wat de wereld voor drie eeuwen de Hol landers zag doen geschiedt thans door Duitsche kooplieden tot het aanknoopen van handelsbe trekkingen in den vreemde. Een aantal hunner hebben ;.ich ve. ecnigd om gezamelijk een groot schip uit te rusten met een lading monsters van allerlei goederen en een hoeveelheid koopwaren, onder het oppertoezicht van eenige vertegenwoor digers hunner huizen. Deze drijvende tentoonstelling zal naar de Muldellandsche zee gaan en eerst de havens van Noord-Afrika dan die van Levant, en eindelijk de Europeesche havens in GriekenlandItalië en Spanje bezoeken. „Bij deze onderneming," zegt de Export, welke het plan bespreekt, „zal men zich niet bepalen tot het vinden van de beste markten voor Duitsche voortbrengselen in de verschillende havens maar ook duurzame betrekkingen aan knoopen met daar gevestigde Duitsche huizen ten einde door dezen voortdurend invloed op de markten te oefenen. In havens waar geen Duitsche firma bestaat, zullen vertegenwoordigers van de onderneming gevestigd worden." Twee Amerikaansche kapiteinsFrancis en Northonhebben de reis van New-York naar Europa volbracht in een klein vaartuig, ter grootte van een reddingboot, met een enkelen matroos als helper. Zij kwamen dezer dagen behouden te Wilhelmshaven aan. De gewaagde tocht betrof een weddenschap], welke zij nu gewonnen hebben. Officieel wordt nu bekend gemaaktdat het Duitsche oorlogschip Augusta met 9 officieren en 214 manschappen verongelukt is daar men sedert vier maanden van het schip geen bericht heeft ontvangenen alle nasporingen in den Indischen Oceaan vergeefsch zijn gebleven. Het kristallen-paleis te Leipzig is voor 160.000 mark verkocht en zal thans vergroot worden. Te Berlijn is weder een nieuwe reus op het tooneel verschenen. De man heet Franzl Winkelmeier, is geboortig uit Boven-Oostenrijk en twintig jaar oud. Hij is lang 8 voet 9 duim en weegt 162 kilo. Zijn zegelring is juist ge schikt als bracelet voor een jong meisje. Wan neer hij zijne armen recht uitstrektkan iedere garde-kurassier daaronder doorloopen zonder den arm te raken. Te Paderborn is een politie-verordening uitgevaardigd waarbij de verkoop van sterken drank alleen veroorloofd wordt tusschen 8 uur 's morgens en half negen 's avonds. Het borgen door tappers i9 verboden. Ook het rooken van tabak door jongens die nog niet do kinder schoenen ontwassen zijn is strafbaar gesteld. Te Keulen is in een huis een trap ingestori. Twee metselaars die bezig waren met het witten der murengeraakten onder het puin. Een van hen vader van vijf kinderen was onmid dellijk doodde ander werd aan den rug ge kwetst. Na de verschrikkelijke rampwelke on langs veroorzaakt is door het instorten van twee huizen aan de Houtmarkt te Keu'en is door de gemeente-autoriteiten een keuiing van alle bouwvallige huizen bevolen. Van de 1400, die aan een keuring onderworpen moesten worden zijn reeds 1000 bezichtigd. Hiervan bevonden zich 250 in goeden staat, 35 moesten afgebroken worden en 150 huizen moeten over een jaar weder onderzocht worden. Aan de overige huizen moeten meer of minder belangrijke her stellingen verricht worden. Toen Zondag te Dantzig de trein gereed stondwaarin een groot aantal soldaten waren gezeten die met groot verlof naar huis gingen, zag men bij een der waggons een mooi jong meisje met rood geweende oogen dat een aller liefst kind op den arm droeg, in een zeer diep gesprek met een der met verlof vertrekkende soldaten. De bel van het station luidt twee malen het meisje reikt den vertrekkende nog eenmaal het kind toeopdat hij het nog een kus op de zachte wangen kan drukken. Hij neemt het kind nog even aan dat hem zoo vriendelijk toelachtalsof het „papa" wilde zeggen daar fluit de locomotief! Hier Louise, het kindMaar Louise is verdwenen en de soldaat stoomt met haar jong evenbeeld naar zijn woonplaats. In het rechtsgeding tegen den president van het Folkethingden heer Berg en de beide leden Neelsen en Noesvan de linkerzijde, die beschuldigd waren in Juni 1.1. bij gelegenheid van eene politieke bijeenkomst te Holstzebo (Jutland) den commissaris van politie met geweld van de redenaarstribune verwijderd te hebbenis uitspraak gedaan. NoesNeelsen en Berg zijn elk tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld met de gewone gevangeniskost en in de kosten van het geding, bedragende 730 kronen. Een Deensch blad beweertdat Spanje aan Denemarken meer geld schuldig is dan op den geheelen aardbodem voorhanden is. Reeds 40 jaren geleden beliepen de vorderingen van Denemarken met rente op rente 26000 millloer. realen. Deze schulden dagteekenen van drie verschillende tijdvakken waarvan het eerste zich in de zevende eeuw valt. Onderhandelingen over de betaling van 46 millioen realen (8 millioen kronen)waarop Denemarken volgens Spanje's bekentenis aanspraak had, zijn in de jaren 1814 1835 1848 en 1851 gevoerd. Spanje heeft reeds echter onder allerhande voorwendsels aan de betaling van het kapitaal zoowel als van de rente weten te onttrekken. In 1850 verklaarde Dene marken zich tevreden wanneer hij de helft van genoemde som (4 millioen kronen) ontving, doch Spanje bood slechts het twaalfde gedeelte (320000 kronen) aan. Prinses Marie van Orleans de bruid van den Deenschen prins Waldemar droeg op een der partijen aan het hof te Kopenhagen een nieuwe Fransche mode. Op haar wit kleed waren nl. hier en daarin vakken verzen uit oude minnezangen aangebracht. Dat belooft veel voor de poëzie. Als verzen een sieraad worden voor de kleedjes der dames, dan komt de dichtkunst zeker in onzen tijd weder meer in eere Omtrent het treurige ongeluk dat verleden week te Stockholm plaats had worden nog de volgende bijzonderheden meegedeeld. Nilson had beloofd na afloop van haar concert voor het •volk te zingen en reeds te 7 uren 's avonds stroomden de inwoners der stad van alle kanten naar den omtrek van het Grand-Hótel, waar de zangeres verblijf hield. De meuschen massa groeide voortdurend aan en te 9 uren was het gedrang reeds gevaarlijk. Tegen 10 uren verscheen Nilson op het balkon en zong een Zweedsch volkslied. Er kwam geen eind aan de toejuichingen. De zangeres wenkte met de hand stilte en sprak: „Goede vrienden gij moet u met dit lied tevre- üen stellen. Ik ben zoo moede.Maar dadelijk daarna klonk er nog een lied ove het plein

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1