"binnenland. Oostenrijk, Rumenie. Bulgarije. Turkije. Italië. Servie. Rusland. Terstond na afloop daarvan ontstond er een ont zettend gedrang. De menigte drong naar oen in aanbouw zijnd huisover steenen en planken en juist hier maakte twistziek gepeupeldoor schreeuwen en terugdringen den toestand nog erger. Aan alle kanten klonken nu kreten, zelfs van grootestevige mannen. Vrouwen en kinderen vielen door glasruiten en verwondden zich deer lijk op vele plaatsen geraakten er onder den voeten lag er weldra een hoop jammerende menschen op elkander. De angstkreten werden nu en dan door het brullen van het gepeupel overschreeuwd. De tusschenkomst der politie was vruchteloos. Het was een ontzettend schouwspel. Ieder hielp zoo goed hij konmaar de meeste niet-verwonden hadden door den schrik alle te genwoordigheid van geest verloren. De dooden en gewonden werden allereerst in het onvoltooide huis gebracht en later in rijtuigen naar hunne woningen of het gasthuis vervoerd. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Het aantal dooden bedraagt 87 en dat der ge wonden is zeer groot. Den meesten hunner waren de kleederen geheel of gedeeltelijk van het lijf gescheurd. Hoevele menschen in levensgevaar verkeerdenkan men zich voorstellen als men weetdat de kadebij het hotelgeen leuning heeften de menschen, daar in het gedrang, niet voor- of achteruit kondenbehalve naar den waterkant. Christine Nilson hoorde eerst den volgenden morgen van het ongeluk en zij werd zooals reeds gemeld iszeer ziek tengevolge van de ontroering. Zij heeft duizenden kroi.en onder de slachtoffers laten uitdeelen en zij betaalt de kosten der begrafenissen. Voorts geeft zij een concert ten voordeele van de gewonden en de nagelaten betrekkingen der dooden. Zware regens hebben in Oostenrijk groote overstrooming veroorzaakt van drie rivieren: de Drau de Gail en de Etsch. Villach Tarvis Spilal en Salurn staan onder water, en vele hui zen zijn er vernield. Twee der drie spoorweg verbindingen met Italië zijn afgesneden, doordien op de lijnen Villach-Laibach-Venetië en Bozen- Ala bruggendijken enz. zijn weggeslagen. Om trent verlies van menschenlevens wordt niets bericht. In den omtrek van Linz, aan de oevers van den Donauin Opper-Oostenrijk alsmede in de bergen van SalzkammergutStiermarken en in het noorden van Zwitserland is veel sneeuw gevallen. Het Israëlieten-geding te Krakau, waarvan wij onlangs melding maakten is nu beslist. Bitter, zijn vrouw en de boer Stocklinski zijn schuldig bevonden aan den moord van het Christenmeisje, en ter dood veroordeeld. Dit is de derde maaldat zij tot de doodstraf verwezen worden. Maar waarschijnlijk zal het vonnis nu, evenals de beide vorige keeren, ver nietigd worden. danen der Porte zijn aangeschreven, zich bij het leger aan te sluiten of Servië te verlaten. Koning Milantot enkele leden der Sknptschina het woord voerende verklaarde dat de unie van Bulgarijen een voldongen feitis, daarom moest Servie niet langer aarzelen de rechten van oud Servie te doen gelden. NISCH1 October. De koning van Servië heeft alhier eene receptie gehouden en gisteren hadden alhier euthousiastische demonstraties van de zijde der bevolking plaats, 's Avonds gaf de koning voor het paleis, in antwoord op een adres van den gemeenteraad, te kennen, dat de om standigheden vastberadenheid, wijsheid en behoed zaamheid eischten. Het volk kan rekenen op de regeering, die de belangen van Servië zal weten te behartigen. De reeds vermelde brand in het soldaten zie kenhuis te Bucharest ontstond op de derde ver dieping van het gebouw. Hij had lang gesmeuld, en toen de deuren der brandende vertrekken geo pend werden, sloegen de vlammen met kracht uit. Men toog terstond aan het blusschen met de in het gebouw voorhanden spuiten, maar door gebrek aan water kon met deze en met de later aanrukkende niet veel uitgericht worden. De vlam men verspreidden zich met groote snelheid en toen eindelijk genoegzaam water verschaft werd, was reeds een groot gedeelte van het gebouw vernield. De voornaamste zorg was natuurlijk, het redden de 252 zieken, die in het hospitaal lagen. Zij werden met groote moeiteallen in veiligheid gebracht. Maar op velen hunner had de door gestane angst een zeer nadeelige uitwerking. Een kapitein een soldaat en twee mannen van de brandweer werden door vallende balken en steenen ernstig gewond. De schade door den brand veroorzakt, bedraagt f250,000. De vorst van Bulgarije heeft bij dagorder de militaire hoofden aangezegd, dat zij elke botsing moeten vermijden, voor de veiligheid der inwoners zorgen en het overtrekken van gewapende lieden over de grenzen verbieden. Zij, die deze voor schriften overtreden, zullen ten strengste gestraft worden. KONSTANTINOPEL30 September. De ambassadeurs zijn samengekomen bij den Itali— aanschen ambassadeur, graaf Corti, als de „doyen" der diplomatie bij de Porte. Echter is het on juist dat zij voor de conferentie reeds instruc ties ontvangen zouden hebben. De uitvoer van granen uit de provincin van Adrianopel en uit het district Dedeagatz is ver boden. De koning had het plan naar Palermo te vertrekken om er de cholera-lijders in de hos pitalen te bezoeken evenals hij ie vorigen jare te Napels gedaan had. Maar de ministerraad die bijeengekomen was om over deze zaak te raadplegenheeft om verschillende redenen hoofdzakelijk om den verwikkelden toestand in het Oosten en de zwakke gezondheid van den ministerpresident Depretis me den koning ver- vergezellende niet zoo spoedig naar Rome zou kunnen terugkeeren zich tegen de reis verklaard. De koning heeft mitsdien aan den syndicus te Pa lermo getelegrafeerd, dat gewichtige staatkundige redenen hem tot zijn spijt verhinderen gevolg te geven aan het dadelijk opgevatte plan om de stad te bezoeken. Kon hijwerd in het telegram er bij gevoegd, persoonlijk niet bij de lijders zijn, zijn hart was toch bij hen, en middelerwijl zond hij opnieuw 100,000 lire ter voorziening in hunne behoeften. Volgens de „Unione" heeft de paus, nadat hij het voorstel aangenomen heeft om als be middelaar tusscheu Duitschland en Spanje op te treden aan de kardinalen JacobiniLaurenzi CzackiLedochowskiBianchiParocchi en Monaco La Valetta het onderzoek der quaestie opgedragen. Voor den bouw van de nieuwe Tiberbrug te Rome bedient men zien van groote ijzeren ketels met samengeperste luchtwaarin de ar beiders onder water kunnen werken, daar de ge bruikte lucht naar buiten geleid wordt. Op eene diepte van ongeveer 2 meter stieten de werklie den op een hard voorwerp hetwelk aan den dag gebrachtbleek te zijn een prachtig bronzen beeld, 1.65 M. hoog, voorstellende een gladiator. Men kent het beeid eene belangrijke kunstwaarde toe. Zooals bekend is had Garibaldi het plan om de Tiber in een nieuw bed te leiden en het tegenwoordige bed te doen omgraven om de schatten er uit te verwijderen. Tevens zou dan te Rome geen gevaar van overstroomiug meer bestaan. Eene Engelsche maatschappij wilde ook het zelfde doen tegen vergoeding van de helft der waarde van de gevonden schatten. Men vergat echter dat reeds Napoleon en de paus hetzelfde begonnen waren maar het wegens de ongehoorde kosten moesten opgeven. Dépêches uit Belgrado melden dat de toestand zeer gespannen is en dat groote bedrijvigheid heerscht tot voorbereiding van een oorlog. De Servische koning keurt de recruteering van alle achttienjarigen goed. Russische agenten werven openlijk voor een vreemdenlegioen. Alle onder- De Moscouer Zeitung verklaart zich tegen het te niet doen van de volbrachte vereeniging van Oost-Rumelie met Bulgarije en voor de reorga nisatie van de binnen- en buitenlandsche be trekkingen dier beide gewesten. Dit is zonder gewapende tusschenkomst mogelijk als aan het hoofd van een vereenigd Bulgarije geen avontu rier maar een man van de daad kwam. Het blad verklaart zich verder ten gunste eener ver betering van de in hel oog vallende fouten van het Berlijnsche tractaat. De Times meldt uit St. Petersburg, dat in gevolge de toenemende straatrooverijen de Rus sische regeering troepen versterking gezonden heeft om de Transkaukasische spoorweglijn te beveiligen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 4 dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum Programma ad libitum. in weelderige graslanden konden worJen her schapen, dat elders door irrigatie met rivierwater de vruchtbaarheid zeer is te verhoogen, en op vele plaatsen het bouwland en de houtbosschen door grondwater worden verzuurd en benadeeld. - De „Landb. Ct." bevat de volgende mede- deeling van den heer W. G. v. d. Wal, te Haarlem De remonle-commissie voor Noordbrabant, Zeeland er. Limburg, bestaande uit de heeren Boogaard, Kromhout, Jong, Boreel, v. d. Wal, kocht 11 stuks paarden voor het leger. In aan merking genomen, dat het de eerste maal is dat deze commissie Zevenbergen en omstreken be zocht, mag dit aantal gunstig genoemd worden, daar vele van de aangeboden paarden te jong en te hoog waren. Ter wille van hen, die niöt weten hoe oud en hoe hoog de verlangde paar den moeten zijn, is dienende, dat zij den leeftijd van 46 jaren mogen hebben en hoog zijn 1.521.58 meter. Onlangs is medegedeeld, dat door den minister van financiën tot onderzoek naar eene betere wijze van heffing der invoerrechten eene commissie is benoemd, bestaande uit de heeren Hoijer, provinciaal inspecteur te Rotterdam, Van Schuylenburg, oud-Indisch hoofdambtenaar, en Rant, ontvanger te Zevenaar, vroeger hoofd- verificateur der invoerrechten te Rotterdam. Waarschijnlijk staat die benoeming in verband met het denkbeeld om hier te lande het Indisch stelsel toe te passen, namelijk het voor zeker tijdvak vaststellen eener prijscourant, waarnaar de goederen zouden moeten worden aangegeven. Het gerechtshof te 's Bosch heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de bekende quaestie der straatgeld-belasting te Maastricht en mr. Tripels, advocaat aldaar, niet ontvankelijk ver klaard in zijn verzet tegen de betaling van die belasting, zooals deze te Maastricht wordt ge heven. In Juni jl. gelukte het zekeren J. den B. om te Dordrechtte Vlaardingen en te Ro- zendaal een paar goudsmeden bedriegelijk op te lichteu en zich zoodoende meester te maken van zilveren horloges en gouden ringen. Hij werd door de justitie te Dordrecht vervolgd, doch wist nog tijdig naar Antwerpen te ontvluchten. Gisteravond echter had hij het gewaagd in het geheim een bezoek te brengen aan zijne familie te Dordrecht, doch de politie was hiervan spoe dig op de hoogtezoodat hij ditmaal iu hech tenis genomen werd. Tn een koffihuis te Rozendaal ontstond een hevige twist tusschen den directeur der stoom- houtzagerij aldaar en een zijner knechts. Beiden geraakten handgemeenwaarbij laatstgenoemde zijn meester deerlijk aan het gelaat mishandelde. Hij heeft spoedig de wijk genomen over de Bel gische grenzen. Er is aangifte gedaan aan de politie. Dinsdagnacht ontstond te Borgör brand bij den boekbinder Salomons. Het huis was weldra in een puinhoop veranderd, waarna het vuur zich nog mededeelde aan vier belendende woningen welke eveneens afbrandden. Waalwijk, 3 October 1885. Bij den aanvang van den winterdienst is de regeling op de lijnen der Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij nagenoeg onveranderd gebleven alleen trein XI uit Tilburg vertrekt tien minuten later, dus om 10.10 ure zoodat de reizigers die ten 10.6 te Tilburg van de richting Breda aankomen, nog per tram kunnen vertrekken. De Noordbr. maatschappij van landbouw heeft aan de staten van Noordbrabant een adres gericht, waarin zij verzoeken a. krachtig te willen doorzetten de verbetering der kleine rivie ren eD waterleidingen, met inachtneming eener behoorlijke waterverdeeling ter voorkoming van benadeeling der hoogere grondenb. daarbij, waar het practisch mogelijk is, bij het opmaken der plannen te doen acht geven op het groote belang voor den landbouw in het bijzonder en de nijverheid in het algemeen, iu uitbreiding der kleine scheepvaart gelegen, en c. te willen bevorderen al die werken, waardoor de stelsel matige irrigatie der graslanden met rivierwater zou kunnen worden uitgebreid. Adressante wijst er op, dat tal van lage gron den in de provincie, indien ze behoorlijk ont waterd werden, door drooglegging en bemesting Van de dievenbende, die de vorige week de omstreken van Breda zoo onveilig maakte, hoort men niets meer. Waarschijnlijk is het, dal ze de grenzen is overgetrokken om elders haar bedrijf uit te oefenen. Twee der gearres teerden heeft men wegens onvoldoende bewijzen reeds ontslagen en de derde zal enkel behoeven terecht te staan wegens verwonding der maré chaussees, die hem in arrest namen. Beide ijverige politiedienaren worden nog steeds in het mili tairhospitaal verpleegd, daar de een eene belang rijke verwonding aan het hoofd heeft bekomen en den ander bijna een zijner schouderbladen is verbrijzeld. De drie te Bergenopzoom bestaande sui kerfabrieken zullen ongeveer 15 October de werkzaamheden beginnen, Velen zullen in hunne verwachting het verdienen van brood gedu rende de wintermaanden teleurgesteld worden, doordien de campagne slechts zes a acht weken zal duren. Voor den heer H. W. Savelberg, naai machinefabrikant te Zevenbergen, was A. van den Dolder eenigen tijd te Breda als agent werkzaam. Beiden waren overeengekomen, dat laatstgenoemde wel gemachtigd was om op bestelling naaimachines af te leveren, doch niet om daarvoor gelden te ontvangen. Toch is dit laatste door hem geschied niet alleen, maar wordt hij ook beschuldigd zich wederrechtelijk gelden te hebben toegeeigend. Dit had tot ge volg dat eene klacht tegen hem werd ingediend, waarop^ hij naar Belgie is uitgeweken. Thans echter is bericht ontvangen dat hij aldaar is aangehouden en zal worden uitgeleverd. Te Dordrecht schijnen de ongeregeldheden der laatste dagen langzamerhand dood te loopen. Evenals verleden week te Assen waren het ook hier een troep jongens, die de meeste drukte veroorzaakten. De politie gedroeg zich hoogst kalm. Te Vijlen, nabij Vaals, woedde deze week een hevige brand. De pachthoeven, bewoond door Reuardy en Nijssen, werden met den in boedel, enz. een prooi der vlammen. Die van R. was verzekerd, de andere niet. De schade wordt geraamd op ongeveer f 12000. Zr. Ms. ramschip „Buitel" is in aanvaring geweest met een stoomkanonneerboot. Het be kwam dientengevolge eenige averij aan den boeg, welke aan 's rijks werf te Nieuwdiep wordt hersteld. Te Gorredijk, de grootste boekweitraarkt in Friesland, komeD in andere jaren om dezen tijd gemiddeld wekelijks 200 vrachten aan, doch door den mislukten oogst worden thans geen 40 vrachten aangevoerd. Aan de „Meuse" wordt gemeld, dat de straf van Jeanne Lorette zou worden gewijzigd in anderhalf jaar celstraf en dat zij Vrijdag aan het gewone gevangenisrégime is onderworpen. Niet alleen de door mr. Haas, haar verdediger, gedane stappeD, door den proc.-gen. mr. Van den Bergh gesteund, maar ook een adres van onderscheidene Haagsche dames aan H. M. de Kouingin gericht, zouden den min. van justitie de belofte hebben doen geven in dien geest te handelen. Thans deelt het „Vaderland" mede, dat door Jeanne Lorette nog geen request om gratie of om wijziging van straf is ingediend. Tevens is het misschien niet overbodig te herinneren, dat over dergelijk request de rechter, die het vonnis heeft gewezen zou moeten gehoord worden en dat deze juist op grond van de overgelegde geneeskundige attesten en van den physischen toestand der beschuldigde gemeend heeft, dat het niet raadzaam was, haar de straf in eenzame opslaiting te doen ondergaan. Dinsdagavond heeft eene poging tot ont voering van twee kinderen van den heer Hoek te Apeldoorn plaats gehad. Acht sjouwers uit Amsterdam bestormdenterwijl de aanvoerder op eenigen afstand stond te wachtenhet huis van genoemden heer om de kleinen mede te nemen. Op het geschreeuw van den heer Hoek schoten de logeergasten van het tegenover zijn huis gelegen hotel toe, waardoor het plan mis lukte. De acht mannen namen terstond de vlucht, ie eerder waarschijnlijkomdat zij reeds grof voor hunne diensten waren betaald. Naar men verneemtlag er reeds een jacht te IJmuiden ODder atoom om de kinderen naar Engeland te verroeren. De omgekochte chef van de ge huurde roovers werd gelukkig te Arnhem gear resteerd. Men herinnert zich, dat de grootmoeder van de genoemde kinderen indertijd heeft te recht gestaan, omdat zij een zoontje van den heer Hoek ontvoerd had. Omtrent deze mislukte poging tot ontvoering wordt nog het volgende medegedeeld Vóór eenigen tijd kwam een net gekleed heer bij eenige sjouwerlieden te Amsterdam met de vraag of zij tegen betaling hem behulpzaam wilden zijn bij het overbrengen van een krank zinnige hetgeen door de drie personen werd aangenomen waarop zij ieder eene goede fooi ontvingenen bepaald werd dat zij later be richt zouden ontvangen, wanneer hunne hulp noodig zoude zijn. Na enkele dagen kwam bedoelde heer weder, en zeide minstens acht personen tot het over brengen benoodigd te hebben. Daar men overbrengen van een krankzinnige met zooveel personen wel wat vreemd vond, werd de politie van het geval in kennis gesteld. Met voorkennis van de bevoegde macht lieten zich daarop een rechercheur en een rijksveld wachter aanwerven, om bij de overbrenging mede dienst te doen, en daardoor bleef de justitie geheel op de hoogte. Dinsdag morgen werden de acht mannen plotseling geroepen om naar Apeldoorn te gaan. Om daar de politie te misleiden, ging men per spoor naar Harderwijkvan daar terug naar Amersfoort en toen per rijtuig naar Apeldoorn. De werver der manschappen die gebleken is J. B. K. uit Haarlem te zijn, ging per spoor naar Apeldoorn en kwam in gezelschap van nog een persoon het rijtuig met gehuurde mannen in het Soerensche bosch tegen, liet hen daar uit stappen zond het rijtuig terug en ging met hen te voet naar de woning van mevrouw de wed. Bulkey, de schoonmoeder van den heer Hoek. (Mevrouw Bulkley is dezelfde, die reeds vroeger een kind van den heer Hoek naar En geland ontvoerde. Toen door de justitie ver volgd werd zij vrijgesproken.) Ten huize van deze werd den manschappen door J. B. K., in bijzijn van mevrouw Bulkley, medegedeeld, dat men naar de woning van den heer Hoek ging en dat zoodra men in diens woning was, zijne huishoudster en dienstmeid moesten worden gekneveld. Ieder man werd toen zestig gulden uitbetaald en elk drie honderd gulden toegezegdzoo alles gelakte. Thans werd ook medegedeeld dat het niet om een krankzinnige te doen was, maar dat men, zoodra de genoemde personen gebonden waren, de noodige proppen in hunnen mond had gedaan en, door snuif en peper hun in de oogen te werpen hen eenigen tijd onschadelijk had gemaaktde twee kinderen van den heer Hoek moest brengen in het rijtuig, dat klaar stond en waarin de grootmoeder hen opwachtte. Ieder ontving daarop een touwde noodige stukken vleesch voor den hond, indien die mocht aanslaan en zoo ging men op het huis van den heer Hoek los die reeds van alles verwittigd was. Men belde aan de woning van den heer H. aan en een der mannen overhandigde hem een brief en fluisterde hem binnendringende in zich bedaard te houden. De heer H. raakte echter in de war en schreeuwde luidkeels moord. De aangeworveuen allen genoegzaam ingelicht, deden schijnbaar nog eene flauwe poging om ingevolge den hun opgedragen last te handelen eene kleine scher mutseling volgde, en eer de politie den aan voerder nog kon vatten was hij reeds in het rijtuig met mevr. de wed. Bulkley en mejufl'r. S. pijlsnel op weg naar Arnhem. Hij is, zooais men weetechter aldaar gearresteerd. Zelfs al ware de politie niet zoo flink opge-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2