Nummer 81. Donderdag 8 October 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Denemarken. 'J """"inuiij UITGEVER: Waalwijk ii De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Sedert het tegenwoordig ministerie aan het roer is ongeveer een jaarzijn in Belgie 931 scholen door de gemeenten afgeschaft. De minister Thonissen heeft 167 koninkl. besluiten gecontrasigneerd waarbij in 167 gemeenten de laatste school werd afgeschaftdrievierde der bewaarscholen de meeste herhalingsscholen zijn vervallen; 1500 onderwijzers en onderwijzeressen zijn weggezonden waarvan verscheidene honder den, de laatst aangesteiden, zonder wachtgeld; 9 normaalscholen zijn geschrapt; 10 athenaea en middelbare scholen opgeheven da begrooting van onderwijs is met zes millioen vermeerderd en de belastingen zijn niet verminderdmaar verhoogd. Uitslag der verkiezingen in 81 departementen: Gekozen 165 conservatieven en 131 republi keinen van alle nuances. De conservatieven winnen 93 zetels en verliezen er 5. Herstem mingen 202. Er ontbreekt nog bericht van den uitslag in de departementen Oise, Boven-Garonne, Garonne, Tarn et Garonne, Loire. Het bureau der Gaulois prijkte met eene illu minatie met het opschrift«17 6 conservatieven gekozen. Leve Frankrijk Dit veroorzaakte een oploop. Er werd met steenen geworpen. De politie dreef de menigte uiteen. Aan de Standard wordt uit Tamatave be richt dat de Fransche troepenwelke den lOen September de sterk verschanste Hovas aan tastten maar na een strijd van 4 uren moesten terugtrekken, 1500 man sterk waren. De Hovas vervolgden de Franschen en brachten hun be langrijke verliezen toe zij belegeren en bombar deeren nu Tamatave. Een aantal handelaren in sterke dranken voornamelijk Duitschers hebben, naar het schijntgeruimen tijd hunne klanten misleid door deze te verzoeken bestellingen aan hun adres te Cognac te richten. Zij hadden daar volstrekt geen fabriek of kantoor, maar zij verzochten eenvoudig het postbestuur te Cognac, om alle brieven welke aldaar voor hen mochten komen, naar haar adres in Duitschland op te zenden, en het publiek, dat zijn bestelling naar Cognac zond en nu meende echten Cognac te ontvangen, kreeg zuiver Duitsch fabrikaat. Ruim 150 Duitsche huizen gingen aldus te werk. De Fransche regeering heeft zich nu echter gedwongen gevoeld aan dat bedrog een eind te maken en gelastdat brieven welke te Cognac voor vreemdelingen aankomen, niet meer naar de werkelijke woonplaats dier personen opgezonden mogen worden. Een tandarts te Parijs had onlangs een patiënt onder handen zooals er maar weinigen zijner vakgenooten behandeld hebben n.l. den grooten olifant uit den Jardin d'acclimatation. De olifant had aan den wortel van zijn linker slagtand een gezwelzoo groot als een oranje appel dat hem veel pijn deed en hem belette iets te eten. De tandarts dien men ontbood nam hem met behulp van twintig mannen onder behan deling. Het groote dier werd op den grond uitgestrekttoen zaagde men de tand af en daarna werd het gezwel opengesneden. De olifant onderging de pijnlijke kunstbewer king welke twee uren duurde, zeer gelaten. Toen men bem eindelijk weder losliet voerde hij een soort van krijgsdans uit en liep een tijdlang in zijn omheinde ruimte heen en weer. Bij het eten dat hij nu weer met smaak doet, buigt hij den kop steeds naar den rechterkant om de wond aan den linker te ontzien. Komt die schikking tot stand dus schrijft de Madridsche berichtgever van the Times dan zullen eenige punten opzettelijk onbeslist blijven ten einde die ter beoordeeling over te laten aan den paus daar deze reeds uitgenoodigd was als bemiddelaar op te treden. Tn het kantoor der „Spaansche bank,, te Sevilla zijn geldverduisteringen ontdektten bedrage van 16 millioen realen. Alle beambten der bank zijn geschorst-, er is een bijzondere rechter naar Sevilla gezonden om deze zaak te behandelen. De Madridsche correspondent van de In- dépendance beige herhaalt in een telegram, dat het geschil tusschen Spanje en Duitschland over dc Carolinen geschikt is gelijk hij gemeld had. Dat wil zeggen dat Duitschland Spanje's rechten op de Carolinen erkentwaartegen Spanje aan Duitschland de vrijheid van handel op de eilanden en het vestigen van een kolendepöt op eene daarvan toegestaan heeft. De correspondent voegt er bij dat het officieel bekend maken dier schikking thans vertraagd wordt door de houding van de Engelsche regeering daar deze weigert Spanje's souvereiniteit over de Carolinen te er kennen hoewel Spanje aan Engeland dezelfde voordeelen wil toestaan als aan Duitschland ver leend zijn. De Times verneemt uit Madrid dat de regeering afziet van de voorgenomen uitzetting van buitenlandsche dagblad-correspondenten. De Britsche gezant zond aan de Spaansche regeering drie nota's wegens het gebeurde in de Britsche legatie. De Spaansche regeering beantwoordde enkel de laatstewaarbij zij te verstaan geeft dat de fiscus voortaan de Britsche legatie onge moeid zal laten. De Spaansche regeering biedt echter geenerlei schriftelijke verontschuldiging aan wegens het beleedigen der Britsche legatie, ofschoon de minister dit mondeling deed. In sommige kringen te Madrid beweert men dat eene rechtstreeksche schikking tusschen Spanje en Duitschland over de zaak der Carolina-eilanden op het punt is getroffen te worden. De gebeurtenissen in het oostelijk en zuidelijke gedeelte van Europa hebben in de laatste weken zoozeer de aandacht getrokken, dat andere rijken hierdoor miu of meer uit het oog verloren zijn. Dit is in de eerste plaats het geval met Groot- Brittannië dat toch werkelijk eene voortdurende attentie vereischt. Heeft de regeering in over- zeescke gewesten geene moeielijkheden te over winnen dan is er in het binnenland iets, waarop bijzonder het oog gehouden moet worden. Thans is het de toestand in Ierland, die bij de regcering zorg begint te wekken. Alle verschijnselen duiden op eene herhaling van de misdadige praktijken van het „Boycotting" -stelsel en de onmisken bare voorboden van een nieuwen opstand der pachters tegen hunne grondeigenaren worden bijna dagelijks op verschillende plaatsen waar genomen. Van dag lot dag wordt de toestand bedenkelijkerde eigenaren en Iersche ambte naren gevoelen reeds de nadering van den storm, dien zij door het vormen van een verbond vruch teloos zullen trachten te bezweren. Met belangstelling ziet men het optreden van het kabinet-Salisbury tegenover deze beweging tegemoet en men vraagt zich af of lord Salis bury den moed zal hebben krachtig op te treden tegen de politiek van den heer Parnellwiens steun de conservatieve regeering aan het roer bracht. De heer Parnell is overtuigd dat al zijne candidaten bij de aanstaande verkiezingen zullen zegevieren. Om hem deze taak nog gemakkelijker te maken en hem zelfs in staat te stellen zijne candidaten te zoeken onder de Iersche pachters, hebben Parnell's vrienden in Amerika aangeboden een som van 1 millioen francs bijeen te brengen om de onkosten van het parlementair mandaat, voor eiken Parnellistischen candidaat die gekozen wordtte bestrijden. Wat er van dit aanbod der Amerikaansche broeders zal terecht komen, blijve voor het oogenblik daargelaten een feit is het echter dat de partij der Iersche intransi- genten zich tegenwoordig sterker gevoelt dan ooit t e voren en dat er voor lord Salisbury veel moed toe zal behooren, om den handschoen toe te werpen aan hemdie nog gisteren zijn bondgenoot was en reeds morgen zijn meest ge duchte tegenstander kan zijn. De Standard verneemt uit Bombay dat de onderkoning van Birma klaagt over annexionis- tische artikelen in dagbladen te Rangoen, waar de commissaris der Britsche regeeriDg vóór Birma's aanhechting pleit. Men verzekert te Rangoen dat een geheim ontwerp van een tractaat tusschen Birma en Frankrijk bestaat, ondanks Freycinet's tegenspraak. Een dronken regiment trok dezer dagen uit Aldershot naar Londen. Het waren een dui zendtal soldaten der „City of London militia", en ds helft dier manschappen waaronder vele sergeants was beschonken. In de kazerne werd gevochten waarbij een aantal glasruiten braken, en bij hun tocht door de stad alsmede aan het spoorweg-station gedroegen de „verdedigers des vaderlands" zich allerschandelijkst. In de Arranmore-baaiaan de Iersche kustzijn visschersbooten herhaaldelijk aange vallen door bijzonder kwaadaardige haaien. Bij een boot was het gevecht zoo hevig, dat de mannen zich slechts met moeite in veiligheid konden brengen en een andere boot zonk bijna in den strijd. Het visschen werd er voorloopig gestaaktomdat slechts weinige mannen wilden uitvaren. Een proeve van landverhuizing van Lon- densche armen naar Manitoba (Britsch Amerika) door de barones Burdett Coutts genomen, moet zeer goed geslaagd zijn. De landverhuizers hebben het goedzijn tevreden en betalen al rente van het geld hun door de barones voor geschoten. Dat is de bevinding van den Engel- schen geestelijke Kittodie hen is komen be zoeken. Hij keert nu terugom de nieuwe landverhuizers derwaarts te zenden. Een tragische geschiedenis wordt uit Chester gemeld. De 18-jarige eenige dochter van den grondeigenaar Jeoman was hartstochtelijk ver liefd op haar piano-onderwijzer. Haar vader die, reeds jaren ziek was had veel verdriet over deze keus zijner dochter, te meer daar de jonge man geen gunstige reputatie had. Het meisje dreigde echter met zelfmoord en ten slotte gaf haar vader zijne toestemming tot het engagement. Het huwelijk was op den len October bepaald doch den 15en Augustus stierf de vader van het meisje en in zijn testament vermaakte hij zijn gansche vermogen aan zijne echtgenoote daar hijzooals hij uitdrukkelijk in zijn testa ment te kennen gaf, met het oog op den ver kwistenden aard van den bruidegom zijner dochter over haar toekomst bezorgd was. Toen na de begrafenis het testament werd voorgelezen was op het gelaat van den piano-onderwijzerdie tegenwoordig was, groote ontevredenheid te lezen; weinige dagen daarna maakte hij een einde aan het engagement en liet zich in alle stilte met de moeder zijner bruid door het huwelijk verbinden. Nellie Jeoman heeft in den avond van dien trouwdag op het graf van haar vader getracht zich dood te schieten. Doodelijk getroffen werd zij in het huis der jonggehuwden gebracht. Luidens berichten uit Herat vorderen de verdedigingswerken dier stad onder Britsche leiding zeer snel. In berichten te Petersburg ontvangenwerd zelfs verzekerd dat de Engel- schen Herat in bezit genomen hebben en er heimelijk eene sterke bezetting van Sepoys in zouden hebben gelegd. Het Belgische stoomschip „Hermann," van New-York naar Antwerpen bestemdkwam Zondagnamiddag met beschadigde machine te Plymouth aanen werd door het stoomschip „Chicago" binnengesleept. Naar hetgeen aan de National Zeitung wordt geschreven heeft de hertog van Cumberland den 22 September aan de Duitsche bondsregeeringen, met uitzondering van Pruisen eene circulaire uitgevaardigd waarin hij nogmaals zijne rechten op de regeering in het hertogdom Brunswijk tracht te doen gelden en protest aanteekent tegen het bekende besluit van den bondsraad te dier zake. In dit zeer breedvoerige stuk herhaalt hij niet slechts alle vroegere argumenten ter verde diging van zijn rechtmaar trachi hij tevens te betoogendat zijne aauspraken op Hannover niet met de rijksgrondwet in strijd zijn. Onder deelneming van den burgemeester, een aantal leden van den rijksdagbenevens fabrikanten handelaren en bankierswordt te Berlijn eene commissie gevormd tot het bijeen brengen van een fon^s ter ondersteuning van nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp met het oorlogschip Auguste. Bij dit plan is in overweging genomen aan het fonds tevens eene algemeene strekking te gevendoor het ook te doen dienen in geval van andere zeerampen bij 's rijks vloot. Gelijk men weet, had Lieske, veroordeeld wegens moord op den Frankforter politie-com missaris Rumpffaanvraag gedaan om herziening van zijn vonnis. Deze aanvraag is door de rechtbank te Frankfort afgewezen. Naar men verneemtheeft Lieske inmiddels mededeelingen gedaan. Zoo heeft hij nu iemand genoemd, die bij loting was aangewezen om den moord te volbrengen en dit met hulp van een ander ook gedaan heeft waarna deze beide personen twee dagen later met hem te Darmstadt zijn geweest, van waar de dader naar Amerika was gevlucht. Hij zelf (Lieske) was slechts met eenige toebe reidselen belast geweest. Wegens deze en nog verschillende andere nieuwe mededeelingen zijn er nadere nasporingen gedaan die echter niets ter bevestiging zijner woorden hebben opgeleverd De rechtbank te Berlijn heeft uitspraak gedaan in de zaak der Fricdrichsberger zakken- rollersbende. Veroordeeld zijn: de beruchte Eva Markowska tot 8 hare dochter tot 5 Helena Kruger tot 6 vrouw So wade tot 7, Sczrupilski tot 3 Rosenschweig tot 5 jaar tuchthuisstraf en allen bovendien voor den tijd van 10 jaar eerloos verklaard. Vijf anderen zijn veroordeeld tot eenige maanden gevangenisstraf. Een is vrijgesproken. In de acht eerste maanden van dit jaar zijn er 79,933 Duitschers over Duitsche havens en Antwerpen als landverhuizers vertrokken, te gen 11,253 gedurende dezelfde maanden in 1884. Te Stade in Pruisen heerscht de Egypti sche oogenziekte dermate dat het seminarium, de stedelijke school voor meisjes en het konink lijk gymnasium door het gemeentebestuur geslo ten moesten worden. Verleden week is de „Cercle de Bade" te BadenBaden door de politie gesloten. De aanleiding tot dezen maatregel moet gelegen zijn in eenige artikelen die voor enkele weken in verscheidene Zuid-Duitsche bladen verschenen zijnen welke uit de pen gevloeid moeten zijn van een grooten financier, te Dresden, wiens zoon 100,000 mark in die sociëteit verloren heeft. In den nacht van 1 op 2 October jl. zijn te Wezeldoor middel van inbraakgestolen 12 zilveren eetlepels, 12 zilveren compoie-lepels 9 zilveren eierlepels12 kleine zilveren vorken, alle gemerkt C. v. M.; 1 zilveren taartschepper voorts servetringen, soeplepels en andere zilveren voorwerpen, zoomede een aantal heerenkleeding- stukken. Hiervan worden verdacht twee mannen, die vermoed worden met den gestolen buit de wijk naar ons land te hebben genomen of te zullen nemen. De commissaris van politie te Wezel verzoekt opsporing en aanhouding. Te Friearichsruhe is de grond gelegd voor eene overeenkomst tusschen de drie keizers waarbij Rusland geen onttroning van prins Alex ander zal eischen en voorts de vereeniging van Oost-Ru melië met Bulgarije zal erkennen mits wel onder éénen vorstmaar niet onder ééne grondwet of één bestuuren behoudens zekere waarborgen omtrent de betaling van schatting aan de Porte en handhaving der suzereiniteit van Turkije. De ontvangst der Bulgaarsche deputatie bij den keizer vaD Rusland heeft Zaterdag plaats

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1