Oostenrijk. Servie. Rumelie. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. gehad. Naar men met zekerheid verneemt heeft de keizer aan de deputatie gezegd dat hij zal trachtenin overleg met de andere mo gendheden, die het Berlijnsche tractaat hebben onderteek end eene vredelievende oplossing der Bulgaarsche quaestie tot stand te brengen. De deputatie zal ten spoedigste vertrekken. De minister-president Tisza heeft Zaterdag geantwoord op verscheidene vragen die tot de regeering gericht waren omtrent de gebeurtenissen der laatste weken. Wat de samenkomst der monarchen van Oostcnrijk-Hongaiije en Rusland te Kremsier betreftis deze slechts als een gevolg van de ontmoeting der keizers te Skiemiewicz te be schouwen dus als een beleefheidsbetuiging tus- schen twee vorsten van naburige rijken. Van eene inlijving van Bosnië bij Oostenrijk of eene vereeniging van Uost-Rumelië met Bulgarije werd te Kremsier niet gesproken dat eene gis ting bestond welke ten doel had die vereeniging te bevorderen was geen geheim doch het uit barsten der samenzwering heeft alle kabinetten van Europa verrast. De Oosteurijksch-Hongaar- sche regeering weet niet of eenige mogendheid voornemeus is gewapenderhand tusschenbeide te treden maar wel is het haar bekend dat alle mogendheden de handhaving van het tractaat van Berlijn en van feet status quo wenscheu niemand belemmert Turkije in het nemen van maatregelen om zijn rechten te doen gelden. Het voorstel tot het beleggen eener gezantenvergade ring is in overeenstemming met den wensch van den sultan, betreffende een vreedzame bemidde ling door de mogendheden. Van een inlijving van Bosnië en de Herzegowina is geen sprake nog minder is Oostenrijk-Hongarije voornemens de verwikkelingen te doen toenemen door het bezetten van nog eenig Ottomanisch grondgebied. De regeering moet intusschen verklaren dat zooals begrijpelijk is indien alle pogingen mis lukken en de levensbelangen der monarchie in gevaar gerakenOosterikijk volkomen vrijheid moet hebben om naar gelang van omstandigheden te handelen. De Croatische landdag is Zaterdag geopend doch op een wijze welke weder eene woelige zitting voorspelt. Door de aanhangers van Star- cevies werd voorgesteld een gelukwensch te richten aan het //Bulgaarsche Broedervolk" naar aanlei ding van de laatste gebeurtenissen. De troonredemet welke koning Milan van Servie de Skuptchina geopend heeftzegtdat de houding van Servie aantoont hoezeer het ver langt naar vrede ten behoeve der inwendige ont wikkeling. Tegenwoordig is de vrede nog steeds noodzakelijkmaar de levensbelangen van het land eischen dat zij gewaarborgd zijn, en daartoe vraagt de koning de medewerking der vertegen woordiging. Aan het slot zegt de koning dat de Balkanstaten gelijksoortige belangen hebben, welke niet mogen worden miskend. Lascalles, Britsch agent, is, naar Philippopel gegaan. Men gelooftdat hij belast is met de zending om tusschen vorst Alexander en den sultan eene toenadering tot stand te brengen. Een blad te Bucharest zegtdat op het einde van September reeds 6000 Russische vrij willigers Rumenie waren doorgetrokken naar Bulgarije; dat Bulgaarsche banknoten ter waarde van elf millioen aankwamen te Roetschoek uit Petersburg. Bij Smyrna is weer een jong Engelschman door roovers gevangen genomen. Zij eischen een losgeld van f 100,000 voor hem, en dreigen hem te dooden als zij dat geld niet krijgen of ver volgd worden. Ook de omtrek van lsmid wordt door een beruchte rooverbende onveilig gemaakt. Volgens bericht uit Konstantinopel, hebben de gezanten Zondag eene eerste bijeenkomst gehouden. Naar men verzekertwaren zij het eens geworden over de termen van een memo randum dat aan de goedkeuring der mogend heden zal worden onderworpen vóórdat het offi cieel aan de beide partijen zal worden gericht. In Turkestan is voor korten tijd door de Rus sische geleerde Eodtschenko een plant ontdekt en in den botanischen tuin te Moskau geaccli matiseerd welke een zeer goed middel tegen cholera en thyphus wordt genoemd. Deze plant „Ferula sumbul" genaamd wordt door de in boorlingen voor alle ziekten gebruikt, doch voor de Europeanen is de kracht van deze plant streng geheim gehouden. De „Moskouwscbe courant" schrijft, dat als Rus'and de Oostersche quaestie thans niet openen wil, het de beste Russische politiek zou zijn het herstel van het status quo aute, over eenkomstig het tractaat van Berlijn, te eischen, en de Porte over te halen om aan Macedonië gelijke staatsrechtelijke positie tc verschaften als Rumelie innam. Het blad kan het echter niet billijken dat Rusland door zijn politiek de in trige zou ondersteunen welke slechts ten doel heeft den Russischen invloed uit Bulgarije te verdringen zooals dit reeds in Servie geschied is. Door uitgestrekte branden ia Dakota (Ver. Staten), zijn vele groote hoeveu en duizenden acres (een acre zz: 40 aren) korenvelden ver nield. Die branden hebben gedurende veertien dagen langs den noordelijken Pacific spoor weg vau Brainard tot voorbij Bismarck, gewoed. Thans is men ze bijna geheel meester. De ongeregeldheden tengevolge van de verplichte inenting duurt voort. Zaterdag avond heeft de menigte te Montreal (Canada) de bu reaux van „Montreal Herald" vernield en heeft zij een aanval op een klooster gedaan. Ver scheidene zusters uit het klooster en het hoofd der politie zijn gewond. Dinsdag bedroeg het aantal sterfgevallen aan de pokken te Montreal 72 en Woensdag 84. Waalwijk, 7 October 18S5. Maandag is de nieuwe cusrus der teeken- school alhier geopeud met 64 leerlingen, waaronder 15 van elders. De minister van binuenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden November of December e. k. ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examenster verkrijging van een getuig schrift als apothekers-bedieDde. Zij zullen Wor den afgenomen te Breda en te Kampen. De commissiën van rapporteurs der tweede kamer hebben voor beraadslaging genoegzaam voorbereid verklaard de voorstellen tot bekrach tiging van de overeenkomst betreffende de ex ploitatie van den spoorweg Amersfoort-Kesteien- Nijmegen en betreffende de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer. Voor de uitbreiding van het station 's Her togenbosch en de baan tot Vlijmen, aldus lezen wij in de spoorwegbegrooting voor 1886, is een ontwerp opgemaaktdat bij de betrokken au toriteiten in onderzoek is. In afwachting van de beslissingwelke daar omtrent zal kunuen worden genomenbestaat het voornemen in het volgend jaar het vak BaardwijkVlijmen te bouwen. De bruggen over de Merwede bij Baan hoek en de doorlaatbruggen in den spoorweg Zwaluwe- 's Hertogenbosch over den Baardwijkschen over laat en het Bossche inundatieveld werden vol tooid. Voor de uitbreiding der werkplaatsen te Zwolle en te Tilburgwelke nog niet is aangevangen zijn de voor het loopende jaar toegestane gelden opnieuw op deze begrooting uitgetrokken. Evenzoo die voor uitbreiding van het station Roosendaal. Voorts zijn gelden uitgetrokken voor uitbrei ding van de inrichtingen van de buitenhaven te Vlissingeu en van dubbelspoor op den spoorweg van Rozendaal naar Vlissingen, in verband met de invoering van dagdienst op het traject VlissingenQueensborough. In de zitting van den gemeenteraad van Tilburg is door den voorzitter een ontwerp verordening voorgelezen (met het oog op de dezer dagen plaats gehad hebbende oploopen aldaar), waarbij het vereenigd zijn van 3 personen wordt, verboden en bepaald wordt, dat in zekere gevallen door de politie de straten kunnen worden afgezeten de bewoners zich niet voor hunne woningen mogen ophouden en zooveel mogelijk hur.ne deuren moeten gesloten houden. Over tredingen worden gestraft met 1 —3 dagen ge vangenis of f25 boete. Zondag herdacht de heer A. G. Schuil zijn 40-jarig leeraarsambt aan de Koninklijke School voor Nattige en Beeldende Kunsten te 's Hertogenbosch. Als teekenonderwijzer heeft de heer Schuil zich gedurende die lange reeks van jaren vele verdiensten verworven. Tal van oud-leerlingen danken hem hunne opleidingdie hen in staat stelde nuttige leden der maatschappij te worden. Behalve aan de Koninklijke school onderwijst de heer Schuil ooksedert hare oprichting, aan de rijkskweekschool voor onderwijzers, en zoowel hier als daar mocht hij zich steeds verheugen in de waardeering achting en vriendschap van de directeuren dier inrichtingen en van zijne medeonderwijzers. In Den Haag wordt dezer dagen het pro gramma verspreid van wedstrijden voor den handwerksman en den leerling in April 1886 aldaar te houden. Het plan daartoe gaat uit van de heeren J. Th. Moutonvoorzitter der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederlandvoor zitterJ. J. van Nieukerkenvoorzitter der vereen. Arti et Industriae en N. van Vliet, secr. der alg. 's Gravenh. werkliedenver. secr.; G. H. Bauer, comm. van de 's Gravenh. ambachtschool penningm.; G. A. Eranses, firma L. Eranses Sc Zoon, smeden A. A. de Grootsmid E. W. E. Kerling, hoofdleer, aan de acad. van beeldende kunsten J. F. Klerxsmid A. A. Knuijver lid van de kamer van kooph. en fab., Laurent Philips 8c Cie., marmer- en beeldhouwersF. H. van Malsenfab. van stoomtimmerwerk bestuurslid van de afd. 's Gravenhage dei maatsch. tot bev. der bouwk., H. P. Mutters, uaeubelfabr., W. A. Schrootmetselaarvoorz. der Alg. 's Gravenh. werkliedeuvereen., F. S. Stoltefus beeldhouwer, A. W. Stortenbeker, secr. der afd. 's Gravenhage van de maatsch. tot bevord. vau nijverheid, H. B. van Wijk metaalgieter enz. Onder de wedstrijden vinden we III. Prijskamp voor handwerkslieden in Ne derland die voor eigen rekening of in dienst van anderen arbeiden, naar aanleiding der vol gende prijsvragen S c h r ij n w e r k. Een wandkastje tot berging van kostbaarhedeu van sigaren of iels dergelijks hoog 60, breed 45 centimeters, met deur, binnenverdeeling, laden, enz. van natuurlijk houtniet opgelegd en niet gepolitoerd of ge verfd. P r ij z e n diploma met verg. zilv. med. en f 50; dipl. met zilv. med. en f 25; diploma alleen. Bceldhouwerk in hout of steen. Eene console of corbeau, onverschillig tot welk doel, ware grootte. Prijzen als boven. Decoratief schilderwerk. Eene fries versiering ter hoogte van 40 en ter lengte van 150 centimeters ongeveer, in kleuren met olieverf geschilderd. Prijzen als boven. Smidswerk. Een brandkastje ongeveer hoog 60, breed 40 centimeters buitenwerks, on geverfd. Prijzeu als boven. Koperslagers werk. Een blanke koperen waterketel voor een fornuis of eenige andere bestemming. Prijzen als boven. Lederwerk, met nameschoenma- kerswerk. Een paar laarzen voor heeren en een paar bottines voor dames met bijbehoo- rende leesten waarbij niet alleen op deugdzaam en net werk maar ook en bovenal op kennis van den bouw van den voet en daaruit volgend stelsel van werken zal gelet worden. Prijzen als boven. Bij de beoordeeling dezer werkstukkendie eigenhandig moeten zijn vervaardigd door den inzenderzal in het bijzonder gelet worden op: de juiste beantwoording der opgavede zorg vuldige bewerkiug van het voorwerp, den goeden smaak van den maker. Alle ingezonden voorwerpen blijven ter be schikking van den inzender. Van die voorwerpen, waarvan de prijs zal zijn opgegevenzal men trachten den verkoop door tentoonstelling en verloting te bevorderen. Bij mogelijke tentoon stelling hebben inzepders vrijen toegang. Inzenders hebben zich vóór 1 Februari 1886 aan te melden bij een der secretarissen, leerlingen hebben daarbij op te geven bij wien zij werkzaam zijn. De inzendingen worden verwacht vóór 15 April 1886 aan nader te bepalen adresen moeten vergezeld zijn van een bewijs, ten ge noegen van de jurydat zij eigenhandig zijn vervaardigd door den inzender. Inzenders buiten 's Gravenhage hebben het voorwerp franco te zenden. Alle burgemeesters zijn thans van de zijde der regeering aangeschreven om voortaan bij het verleenen van vergunningen tot het houden van optochten de voorwaarde te stellen, dat geen roode vlag of eenig „ander symbool van staat kundige beteekenis" in het openbaar zal worden gedragen. Zou het mogelijk zijn om, nog duidelijker dan het hierbij geschiedtde roode vlag tot een „symbool van staatkundige beteekenis" te maken? Wat zullen de sociaal-democraten de regeering dankbaar zijn 1 Maar hoe zal het nu gaan als straks eene corporatie vergunning vraagt om een optocht te houden met een oranjevlag Zal die ook worden geweigerd Of wordt tie oranjekleur geacht voortaan geen staatkundige beteekenis meer te hebben voor het Nederlandsche volk nu de roode kleur tot deze promotie is gekomen? Vlij staan verbaasd over de kortzichtigheid eener regeering, die niet wil inzien, dat het juist haar inmenging is, die de sociaaldemocraten, welke zoo'n voorliefde hebben voor rood, stempelt tot eene gevestigde politieke partij. Dit althans had vermeden moeten worden. Meent de regee ring dat de opstootjes hier en daar veroorzaakt zijn geworden door 't dragen van rood, waarom dan het rood niet eenvoudigin duidelijke 'oe- woo. dingen in den ban gedaan zonder daarbij te gewagen van een staatkundige beteekenis die het in ons land nooit heeft gehad. (R. N.) Men schrijft uit Den Haag 't Schijnt dat oorspronkelijk het plan heeft bestaan om het dragen van roode banieren bij koninklijk besluit te doen verbieden; alhans on der 's ministers paperassen is het volgend ont werp en brouillon gevonden: „Aangezien de leer der vegetariërsdat het gebruik van dierlijk voedsel den menschen van aard doet veranderen, juist blijkt te zijn en een deel van het Nederlandsche volk zich in den laatsten tijd dermate aan gebraden kalkoenen te buiten schijnt gegaan te zijndat het geen rood kan zien zonder zich evenals een kalkoen boos te maken eö op te winden zoo is het dat wij, het gezond verstand gehoord en door wijze voorzichtigheid gedreven besloten hebben, gelijk wij besluiten bij dezete weten Het dragen van roode kleuren is definitief verboden. „Bij wijze van proef zal zich dit verbod voor- loopig alleen uitstrekken tot het dragen van roode lappen aan hoog boven een volksmenigte uitge stoken stokken. „Bij de eerste de beste gelegenheid dat dit beperkt verbod niet voldoende blijkeu mocht, zal het allengs de geheele roode kleur omvatten en zich successievelijk uitstrekken tot lo. de roode baau van onze nationale driekleur; 2o. de roode japonnen en de roode veeren en verdere roode versierselen van dameshoeden; 3o. de roode konen en armen onzer boerin netjes, die zich alsdan behooren te blauketten 4o. maar dit alleen in het uiterste geval alle kleedingstukkeu van roode stof vervaardigd, onverschillig of ze zichtbaar of onzichtbaar wor den gedragen. In den vroegen morgen van Maandag circa half vijf had er langs den weg tusscher. Bezooien en Drongelen een hartverscheurend ongeluk plaats. De heer Bothhoofd eener school te Vrijhoeven-Kapel, wilde zijn zoon, on derwijzer te Gameren die een paar dagen bij zijne ouders had doorgebracht, per karretje naar diens standplaats vergezellen. Höt was ruw weuer en nog zeer duister. Op genoemden weg schijnt het paard gestruikeld te hebben, doordien het te kort langs den kant van den sloot liep. De zoon sprong uit het karretje om het op het midden van den weg te brengen, doch door een onbekend toeval geraakte hij te watergevolgd door voertuig en paard welk laatste hem als het warein den modderigen sloot begroef. De vader sprong tot tweemalen iu het water en wendde wanhopige pogingen aan ten einde zijn kind te redden. Te vergeefs. Toen er hulp kwam opdagen, duurde het nog geruimen tijd eer men het zeer beschadigde rijtuig en het paard op het droge had en daarna eerst kon men het lijk van den zoon uit het slijkerige water ophalen. Wel een harde slag voor den vader en zijne familiedie in weinige oogenblikken beroofd werden van een liefhebbend kindeen braaf jongmenschdie beloofde in de toekomst een flink onderwijzer te zullen worden. Men zegtdat tijdens het ongeluk een voer man met kar passeerde zonder eenige hulp te verleenen. Uit 's Bosch wordt van 3 October gemeld: De bestekken voor de pompinrichting op de heide onder Nuland en Rosmalen voor de hoog waterleiding en voor de stoomwerktuigen en bijkomende werken voor genoemde inrichting, werden in de gisteren gehouden raadszitting vastgesteld. Een door B. en W. ontworpen adres aan de tweede kamer der staten-generaal, waarbij verzocht wordt de uitvoering der wet tot ver legging der uitmonding van de Maas te bespoe digen verwierf de goedkeuring der vergadering. Een voorstel van het college van regenten over de godshuizen om ter voorziening in de uitgaven voor den bouw van het gesticht Voor burg een bedrag van ongeveer f 350,000 nomi naal aan inschrijving op het grootboek en van andere effecten, behoorende aan de verschillende godshuizen in deze gemeente, bij de Nederlandsche bank te beleenenwerd na eenige discussie aangenomen. In het volgend jaar zullen wij een zeldzaam late Paschen hebben. Zooals bekend is, wordt ons Christelijk Paschen gevierd op den Zondag na de eerste volle maan na 't begin der lente. Die Zondag kan het allereerst vallen op 21 Marrt en het laatst op 25 April. Sinds het begin onzer christelijke jaartelling is het reeds eene enkele maal voorgekomen dat Paschen op 21 Maart werd gevierd doch nog nooit had dit op 25 April plaats. Aanstaande jaar zal zulks voor het eerst geschieden. De lente vangt nl. aan op Zaterdag 21 Maart, juist nadat het eenige minuten te voren volle maan iswas de maan even later volwe hadden een zeldzaam vroege Paasch, maar nu moeten wij nog 5 weken daarop wachten want de volgende volle maan treft ook weer zoo ongelukkigdat zij op Zaterdag 17 April weer kort na middernachtdus werkelijk reeds op Zondag 18 April, valt. Daarom is in 1886 Paschen eerst eene week later, en dus op 25 April. Ook te Assen zijn proeven genomen met de driewielige velocipede voor het vervoeren van brieven en pakketten. Daarbij is gebleken, dat het nieuwe vervoermiddel is aan te bevelen niei enkel enkel wegeüs besparing van tijdmaar vooral om de grootere vracht, die da; rmede vervoerd kan worden dan ooit door een post bode kon geschieden. Hetgeen op andere tijden door een dikwijls te zwaar belasten postbode, soms nog van een nood hulp vergezeld, werd overgebracht, kon nu door één man per velocipede gemakkelijk en zonder zich bijzonder te vermoeienworden vervoerd. De proef kan als uitstekend gelukt beschouwd worden in zooverre het de overbrenging van pakketten of brieven langs straatwegen betreft. Wat echter het vervoer langs grindwegen aan gaat ondervond dit zwarigheden en zal het bij ophooging der wegen met nieuw grind en bij nat weder, dikwijls vrijwel onmogelijk blijken te zijn. Onder Udcuhout (Schoorstraat) zijn Za terdagavond twee boerehofsteden met de met granen gevulde schuren eene prooi der vlammen geworden. Eenige varkens zijn mede verbrand. Weinig of niets kon gered worden. Oorzaak onbekend. Uit Wichen wordt van 4 October gemeld: Heden nacht ruim 12 uren klonk hel geroep van braud, weldra gevolgd door het kleppen der klok. Een felle gloed, vlak achter de R. K. kerk, wees de plaats des onheilsaan. Eene boerderij, tevens weeshuis, aan het Meer, stond in volle vlam. De brand boven in huis begonnen, was zoo haastig toegenomendat de bewoners zich en hunne kinderen te nauwernood konden redden. Een iuwonend kostgauger vluchtte door het raam. Van den inboedel werd bijna niets gered, de koe en eenige biggen verbrandden mede. Wel werd nog in allerijl eene vroeger afgedankte spuit gehaald doch deze kon alleen de puinhoopen helpen bluaschen. Het huis was verzekerd de inboedel en oogst van den bewoner (huurder) niet. Gelukkig was 't zeer stil van wind, zoodat de naburige gebouwen, o. a. het R. K. armhuis, geen gevaar liepen. Zaterdagavond tusschen 9 eu 10 uren is de timmermansknecht R. R., wonende aan het Groenewoud onder Groesbeek toen hij uit Cra- nenburg huiswaarts keerde en den Bergen Dal- scheu weg bij de Holdeurn te Berg en Dal pas seerdedoor twee hem onbekende mannen aan-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2