Nummer 82. Zondag 11 October 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rumelie. Turkije. Griekenland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, toi JIIU, I iJilXJ 11 IVilJ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15,. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsck- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Uit België worden weder twee zouderlinge verdwijningen gemeld. De eerste persoon die verdweneu is en van wien geen spoor is te vinden, is een zekere Timmermans oud-griffier bij het kantongerechtwonende Rue Vandeweber te Schaerbeek bij Brussel. Acht dagen geleden zeide Timmermans tot zijn vrouwdat hij naar Gent gingwaar familie van hem woonde. Toen zijn vrouw na twee dagen geen bericht van hem kreegschreef zij naar Gent om te informeeren, of haar man daar was geweestdoch het ant woord der familie wasdat zij hem niet had gezien. Tot dusver is nog niets van hem bekend. Timmermans is 53 jaar oud. De tweede persoon, wiens spoor gezocht wordtis een employé van het postkantoor te Antwerpen, Cassaer genaamd. Sedert vijf dagen heeft men niets van hem ver nomen. De man is vijftig jaar oud, gehuwd cn vader van verscheidene kinderen. Nog onlangs is hij door den koning gedecoreerd. Al de Franscke bladen zijn gevuld met be schouwingen over den uitslag der verkiezingen. Elk blad beschouwt het uit den aard der zaak van zijn eigen standpuntzoodat onze ruimte in lang niet toereikend zou zijn een uittreksel van al die beschouwingen op te nemen. Alleen willen wij mededeelen hetgeen het Journal des Débats" zegtin welke woorden men een nieuwe ge dragslijn mag zien „De dag van 4 October heeft geenszins onze gehechtheid aan de republikeinsche instellingen en de liberale denkbeelden verzwakt. Zij laat ons overtuigd, dat de republiek de eenig mogelijke regeeringsvorm is in Frankrijk. Maar die dag toont ons ook al weder de volstrekte noodza kelijkheid van een gematigde party die tevens een handelende partij zou zijn. De periode, waarin wij thans misschien treden gedoogt niet dat de mannen van orde de ware conservatieven, rond tasten halve maatregelen nemen of werkeloos blijven." De heer Grévy is in het Elysée terugge keerd en ontving de ministers Brisson en Allain Targé; Grévy heeft, naar men zegt, 't voornemen te kennen gegeven zich niet meer candidaat te willen stellen voor het presidentschap echter is men van meeningdat hij wel van dit plan af te brengen zal zijn. Een dépêche uit Hanoi deelt mededat generaal Brière de l'Isle de terugreis naar Frank rijk heeft aanvaard. Generaal Jamais heeft het bevel der troepen overgenomen en zich met zijne divisie op marsch begeven naar den bovenloop der Roode rivier. De vijandelijkheden zullen binnenkort worden hervat. De Parijsche correspondent van de „Times" had een onderhoud met prins Hohenlohedie zich verrast verklaarde over den afloop der ver kiezingen. Hij verwacht thans dat de gematigde liberalen zich zullen verstaan met de radicalen. In elk gevalvoegde de prins er bijzal de republiek van gisteren niet op die van morgen gelijken. Mochten de conservatieven van hunne betrekkelijke overwinning gebruik willen maken om de bestaande orde te verstoren dan wacht Frankrijk eeu tijd van beroering, die de aandacht van de buitenlandsche staatslieden in hooge mate zou vorderen. Al de prefecten der departementen waar herstemmingen moeten plaats hebben zijn naar Parijs ontboden. De minister van binnenlandsche zaken is voornemens hun mondelinge instructiën te geven en hun op het hart te drukken, al hun invloed aan te wendendat voor 't minst tus- schen de republikeinen eenstemmigheid zal be staan. Vrijdag had een begin van opstand plaats in de gevangenis van het fort Ha te Bordeaux. Chaumeteen veroordeeldewerkte in de schoenmakerswerkplaats. Hij werd door den bewaker aangemaand om stil te zijnwaaraan hij geen gevolg gaf en dreigde met zijn mes iedereen te doorsteken die hem zou naderen. De andere gevangenen omringden Chaumet om hem te verdedigen. Toen de bewakers den volgenden morgen op de slaapzalen kwamen werden zij met den dood bedreigd. De prefekt en de hoofd-commissaris werden verwittigd en kwamen onmiddellijk met versterking. Bij het zien van al die gewapende mannen werden zij bedaard. Chaumet gat zijn mes aan den direc teur der gevangenis over en liet zich zonder tegenstand naar de cel brengen. Te Nimes heeftin de vorige week een tragisch voorval plaats gevonden. Zekere me vrouw Rassiguier vervoegde zich bij dokter Peladan en verzocht hem een geneesmiddel voor cene ongesteldheid, waaraan zij sedert eenigen tijd lijdende is. De dochter gaf haar een doosje met poeder dat de dame buitengewoon bitter vond; zij deed dit den geneesheer opmerken, die haar toevoegde dat het poeder onschadelijk was en om haar te overtuigen er zelf een gedeelte van innam. Toen mevrouw Rassignier thuis kwam werd zij zeer ongesteld en een onmid dellijk gehaalde geneesheer constateerde ver schijnselen van vergiftiging. Spoedig toegediende braakmiddelen brachten gunstige ommekeer te weeg en de dame kon vertellen wat geschied was. De te hulp gesnelde geneesheer ontwaarde dat ziju collega eene vergissing had begaan, en in plaats van laxeerpoeder strychnine had gegeveD. Men ijlde thans naar dokter Peladan, maar vond hem dood in ziju studeervertrek liggen: hij was door het zware vergif bijna onmiddellijk ge storven. Mevrouw Rassignier is thans geheel buiten gevaar. Onlangs werd in het dorp Vistabella bij Ma drid een bruiloft gevierdmet een gastmaal waaraan 77 personen deelnamen. Het ging er vroolijk toe, totdat op eens al de bruiloftsgasten de een na den ander ziek werden. Het eten bleek vergiftigd te zijn. Zeventien menschen stierven spoedig en de overige zestig verkeeren nog in levensgevaar. De schuldige moet een afgewezen minnaar der bruid zijn die zoo een ontzettende wraak' ge nomen heeft. Het monster is nog niet in hech tenis genomen. Lord Salisbury Woensdag in eene conserva tieve vergadering te Newport het woord voerende zeide dat de gebeurtenissen in Bulgarije het trac- taat van Berlijn niet te niet gedaan hebben; -zij hebben het Groot Bulgarije van het tractaat van San Stefano niet hersteld. Het tractaat van Berlijn is voor Bulgarije en Rumelie niet zonder zeer weldadige werking geweest. De minister voegde er bijdat hij reeds getelegrafeerd heeft over Engelands staatkunde ten opzichte van Turkije. Aangaande Ierland verklaarde de minister dat de eonheid en onschendbaarheid van het Britsche rijk pal staat. De conservatieven kunnen geen voorstellen welke ook goedkeuren die Enge lands positie onder de mogendheden zouden be dreigen. Te Wicklow is Maandag een nationaal Iersche bijeenkomst gehouden tot het benoemen van candidaten voor lid van het lagerhuis voor het graafschap Wicklow. Pamell nam het voor zitterschap waar. Er werden twee candidateu benoemd die zich verbonden hebben om Pamell als het ware blindelings te volgen en van hun zetel in het lagerhuis af te zien, zoo spoedig de Parnellistische partij zulks verlangt. Deze een stemmigheid moet als voorbeeld dienen voor alle in Ierland plaatshebbende kiezersvergaderingen. Pamell hield eene redevoeringwaarin hij zijn vertrouwen in de de toekomst van Ierland onder eene onafhankelijke regeeting te kennen gaf en tevens goed liet blijkendat de Ieren, wanneer men hen niet tevreden stelt en verzoent, ingeval het rijk in gevaar mocht zijn, gelegenheid zouden vindenzich over de onderdrukking te wreken. Donderdag is te Londen in de wijk Clerc- kenwell een hevige brand uitgebarsten. Meer dan tien groote magazijnen de zoogenaamde Charterhouse Buildings en 4 huizen zijn ver nield. Zes magazijnen en ongeveer tien huizen werden beschadigd. Men was het vuur omstreeks half twee meestermaar het was toen r.og niet gebluscht. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt geraamd op twee millioen pond. Veertig perceelen werden beschadigd. De gezanten, die te Konstantinopel eene con ferentie houdenonderwerpen elk aan hunne regeering eene verklaring, waarin de groote mo gendheden gemeenschappelijk de revolutie in Bulgarije veroordeelen als eene schending van het Berlijnsche vredestractaat en het als een plicht van Europa beschouwen eenpariglijk elke herhaling van zulk eene schending van het trac taat te keer te gaan. Verder erkent de ont worpen verklaring dat de Porte in haar recht is als zij tracht den vroegeren toestand te her stellen. Het ontwerp is voorloopig aan de re geeringen ter aanneming toegezonden. Het doel er van is de andere Staten van den Balkan terug te houden van eene vordering tot compensatie naar aanleiding van het tot stand komen van een Groot Bulgarije, en voorts om den vorst van Bulgarije te dwingen Turkije's voorwaarde aan te nemen volgens welke Bulgarije en Oost Ru melie slechts door eene persoonlijke unia van den vorst met elkaar verbonden zullen blijven. Bevestigd wordt hetdat de czaar den Bul garen het zenden van Russische officieren gewei gerd heeft en 'tdoel der Porte met het zenden van eene sterke troepenmacht strekt om den vorst van Bulgarijedie van den sultan reeds de er kenning als stadhouder van Oost Rumelie ver kregen heefttot handelbaarheid te brengen. In de staatkundige kringen te Berlijn wordt de toestand in de staten van den Balkan als ta melijk vredelievend beschouwd. Daarentegen wekt alhier de voor de monar chalen in Frankrijk zoo gunstige uitslag der ver kiezingen groot opzien. Eene ernstige bedreiging van den republikeinschen staatsvorm wordt hier er niet van verwachtmaar wel verwacht men dat de republiek teugevolge dier verkiezingen hare aandacht zal afwenden van 'de buitenlandsche staatkunde om die meer gericht te houden op de binnenlandsche politiek. De overwinning der monarchalen vindt hier zelfs in conservatieve kringen geen onverdeelde sympathie. De minis terieel gezinde bladen zijn voortdurend zeer te rughoudend in hun oordeel. Uit Chemnitz wordt aangaande het daar behandelde socialisten-proces gemeld dat al de beschuldigden zijn vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. In het stadhuis te Berlijn ontplofte Dinsdag de gasmotordienende voor de electrische ver lichting. Een en ander werd beschadigd doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De echtgenoote van den concierge werd alleen be dwelmd door den hevigen luchtdruk. Dezer dagen stiert te Berlijn een bekende straatfiguur: Stummel-August („Eindjes-Au gust"), die zijn werk maakte van het verzamelen van eindjes sigaar. Hij had daartoe de stad in verschilende deelen gesplitsten hield de eindjes der onderscheidene buurten goed uit elkaar. Die, welke hij „Onder de Linden" vond stopte hij in zijn eigen pijp. Hij mocht ook in sommige koffihuizen de weggeworpen stukjes sigaar komen oprapen. Sturarael-August was veertig jaren geleden een welgesteld man en hield een eethuis. Maar tot zijn ongeluk trok hij een hoogen prijs uit de loterij. Toen begon hij op een een grooten voet te leven zijn zaak te verwaarloozen en einde lijk werd hij door het spel tot den bedelstaf ge bracht. Een der plaatsen in Noord-Italie'welke het meest door de jonstc stormen geleden hebben, is Serravezza aan den spoorweg tusschen Genua en Pisa bekend om zijn marmergroeven. Aan de marmergroeven is groote schade toe gebracht. Bruggen en wegen werden vernield cn de zaagmolens weggeslagen. Men schat de schade op 2 milloen lire. De Serra en de Vezza die door het plaatsje vloeien werden door ge»allen marmerblokken en boomstammen in hun stroom gestremd; het wa ter trad met geweld buiten zijn oevers en de straten werden in bruisende stroomen verkeerd. Twee menschen kwamen er om het leven, maar het is te verwonderen dat er niet meer ver dronken. Zeven huizen stortten in, en de bewoners konden zich nog juist intijds redden.. Een oude vrouw had het behoud van haar leven daaraan te daDkendat zij met haar rokken aan den ketting van een ketel bleef hangen, terwijl haar huis door bet water werd weggeslagen. De stroom drong ook in de kerk dooren richtte daar groote verwoesting aan, al de beelden en eene kostbare schilderij gingen verloren. De groote marmerfabrieken in de plaats zelve en het Serradal zijn in puinhoopen verkeerd. Ook in het naburige Montignoso is de schade groot en te Strettola is de helft der huizen in gestort. Die streek is nooit voor zoover men weet, door zulk een watersnood geteisterd. Het water was er nu 2.50 meter hooger, dan bij de groote overstrooming van 16 October 1845. Authentieke telegrammen uit Philippopolis ont kennen dat Alexander aangeboden heeft zijn ont slag te nemen. De sultan seinde aan den vorst dat hij het beginsel der Bulgaarsche Unie aan neemt. Dit telegram dat van overheidswege overal werd aangeplakt bracht eene algemeene voldoening onder de bevolking teweeg. Men gelooft, dat de handelwijze des sultans te danken is aan Engeland. De Porte heeft aan de Griek- sche en Servische vertegenwoordigers te Kon stantinopel gevraagd de redenen op te geven voor de door hunne regeeringen gemaakte krijgs toerustingen. Beiden antwoordden ontwijkend. Het schijnt dat de conferentie vanambassadeurs reeds verdeeld is over de vraag of er eene col lectieve nota aan Servie zal worden gezonden, om het te verzoeken zich weder te ontwapenen. De Porte versterkt de vloot voor Creta, zij heeft veertien stoombooten voor het vervoer van 40,000 man van Smyrna naar Salonica en elders gecharterd. Omtrent de wijzewaarop de ambassadeurs te Konstantinopel de Bulgaarsche quaestie behan delen zullen wordt het volgende vernomen: de ambassadeurs zullen de slotsom van het onder elkaar gevoerd debat in een memorandum op schrift brengen, welk stuk dan na de goedkeuiing der verschillende kabinetten aan de Porte en aan de regeering van prins Alexander zal overhan digd worden. De allc-sbeheerschende vraag in deze aangelegenheid is deze wie zal het gelag van de Oost-Rumelischo revolutie betalen, Bul garije of Turkije. In de conferentie waren de meeningen daarover zeer verdeeld. Sommigen waren van gevoelen dat Bulgarijeals vrede- breker, daartoe verplicht was en diensvolgena aan Servië het gebied tusschen Timok en Lom en aan Rumenië het grensdistrict van Silistria zou moeten afstaan. Daar dit land zulk eene aan merkelijke uitbreiding in het Zuiden zou onder gaan, achtten zij zulk eene compensatie niet meer dan billijk. Vooral Oostenrijk dat eene ait- breiding van Servie in de richiing van Novi- Bazar niet wilis daarom met dit denkbeeld zeer ingenomen. Rusland wil echter hiervan niets weten en verklaart zich ten sterkste tegen een afstand van Bulgaarsche grensdistricten. Op dit punt zijn de mogendheden het dus nog lang niet eens. Een telegram uit Athene meldtdat lord Salisbury aan Griekenland den raad gegeven

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1