Rusland. Egypte Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Vergadering der kamer van koop handel en fabrieken te Waalwijk op 8 October 1885. heeft zich kalm te houdendaar er voor Grie kenland ernstige gevaren zouden ontstaan, wan neer het zijne troepen de grenzen liet overschrijden. De minister Delyannes wees dien raad van de hand met de opmerking, dat hij de raadgevingen der vreemde mogendheden zou volgen, wanneer zij niet tegen de belangen van het Griekendom indruischten. Uit Athene komt het bericht van een ernstig spoorwegongeluk dat Maandag op de onlangs geopende lijn KorintheKiata is voor gevallen. Ongeveer 50 personen werden gedood of gewond. De directeur van de Poo'sche bank te Wac- laweck is met 80.000 roebels gevlucht. Hij reist met een pas op naam van den koopman Boleslow Grombczewski. Het gestolen geld was in 4 pakketten ieder van 20.000 roebels verpakt. Verleden week stierf onverwachts in eene gereserveerde coupé le klasse van den spoorweg van St. Petersburg naar Moskou de rijke zilver fabrikant Chebnikoff, uit laatstgenoemde stad. Een nader onderzoek van het lijk heeft echter doen ziendat hij vermoord is en wel door verworging. Hij had een groote som gelds bij zich gehad doch men vond op het lijk nog 100 roebels. Tot nog toe heeft men geen spoor van de schuldigen kunnen ontdekken. Volgens een bericht uit Soeakinis aldaar een brief ontvangen van den Abyssinischen ge neraal Ras Aloelameldende dat hij den 23en September Osman Digna met de Hadendowa- trocpen nabij Kerfitin de buurt van Amadab, ontmoet en geheel verslagen heeft. De juistheid van deze tijding wordt, naar een Reuter telegram meldtdoor eene depêche aan den kolonel Chermside bevestigd. Men herinnert zich dat Ras Aloela het garnizoen van Kassala zou helpen bevrijden voor zijn slagen is de door hem den opstandelingen toegebrachte nederlaag en de dood van hunnen voornaamsten leider, Osman Digna, van groot gewicht. In de nieuwe vaste spoorwegbrug over den Ohio tusschen Falkenburg Evansville (Indiana) en Henderson (Kentucky) komt eene spanwijdte voordie de groote opening van de Kuilenburger brug nog 10 meter overtreft. Behalve 15 ope ningen van 250 voet 71.20 M.)is de bedoelde spanning 525 (z= 160 M.) en ligt op 10372 voet 31.55) M. boven laagwaterpeil, of 57 17.37) M. boven hoog waterpeil. Een andere vaste brugdie bij Cincinnati meet 515 156,95) M. vrije opening. Het zal echter niet lang duren of deze brug zal door andere constructiën in de schaduw ge steld worden, want met de tegenwoordige materi alen als staal en Krupp's flusseisen zijn span ningen van 250 meter zeer wel uitvoerbaar voor gewone dragersystemen om niet te spreken van de reusachtige spanningen, die bij de in aanbouw zijnde brug over de Firth of Forth in Schotland voorkomen en bij of over de 500 meter be dragen. De constructie dezer laatste wijkt echter tezeer van de gewone dragersystemen af, om met de bovenstaande gevoegelijk vergeleken te kunnen worden. Het wegruimen van de rots in de „Helle poort" een der ingangen van de haven te New- York zou Woensdagplaats gehad hebben. Maar het moest tot Zaterdag uitgesteld worden, wegens het onklaar geraken van de electrische geleiding van het toestelwaarmee men van het land af, de ontploffing zou bewerken. De voorbereiding van dit werkwaaromtrent wij vroeger reeds bijzonderheden meedeelden heeft negen jaren geduurden de kosten be dragen tot dusverre 3 millioen dollars (f 7500000). In de rots zijn tallooze holten gemaakt en die allen zijn met dynamiet gevuld. Er werden 45,000 patronen ingelegd, een werk, waarmede men van Juli 1884 tot nu bezig was en in het geheel is er 275,000 pond dynamiet gebruikt. Waalwijk, 10 October 1885. In de gisterenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is met algemeene stemmen benoemd tot tweeden onderwijzer aan de open bare school alhier de heer C. Goossens, thans te Strijp. De benoemde is in het bezit der hoofdacte met aanteekening voor Fransch. Het uitvoerig verslag dezer zitting geven wij in ons volgend nummer. Het adres van de gemeente- en water schapsbesturen in de Langstraat, vanaf Baardwijk tot en met Waspik aan de tweede kamer der staten-generaal, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp „tot verlegging van de uitmonding van de Maas naar den Amer", is gisteren ver zonden. Deze bezwaren zijn voor adressanten, gemeente- en waterschapsbesturen, van zulk een overwegend belang, dat zij zich verplicht achten zich thans tot de vertegenwoordiging te wenden, teneinde door hare tusschenkomst le verkrijgen, uat alsnog de onvermijdelijke voorzieningen wor den genomen, om hunne gemeenten en water schappen voor on'oei ekenbare schade te vrijwaren. I)ie bezwaren hebben betrekking op1°. de communicatie, 2°. de scheepvaart, 3°. de water lossing, 4°. de irrigatie. Ook de gemeenteraad van Heusden heeft zich andermaal met uitvoerig gemotiveerd adres tot de tweede kamer gewendom nader aan te dringen op het verkrijgen eener vaste brug over de Maas aldaar. Naar men verneemt heeft dezer dagen de minister van financiën de ontvangers der registra tie aangeschreven, om nauwlettend toe te zien, dat bij wissels en kwitantiën, van plakzegel voorzien de dag, de maand en het jaar worden gesteld niet over het plakzegel heen, maar ge heel en al op het plakzegel. Bij niet nauwkeurige naleving wordt het stuk beschouwd als pngezegeld, en wordt eene boete van f25 verbeurd. Een ieder zij dus op zijn hoede. De afdeeliugen der tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting de heeren Bahlmann, Van der Feltz, de Beaufort Donner en W. K. van Dedem. De regeeringsvoorstellen tot mindering van de uitvoerrechten en tot verhooging van de in voerrechten in Nederlandsch Indie zijnnaar wij uit Den Haag vernemen reeds aan Z. M. den koning ter onderteekeuing aangeboden, zoodat de indiening daarvan zeor spoedig kan worden tegemoet gezien. De instructie in zake de poging tot ont voering der kinderen van den heer J. Hoek te Apeldoorn is begonnen. Woensdag zijn o.a. gehoord de hh. J. Hoek en Ender, laatstge noemde directeur van den speeltuin van mevr. Bulkley. Deze laatste vertoeft thans in de gevangenis te Zutfen. Sedert den dag, dat zij te Arnhem werd gearresteerdhield zij verblijf ten huize van een particulierde heer E., aldaar, wijl toen nog geen bevel tot gevangenneming was verleend. Op den Zevenbergschen Hoek is de schuur van den landbouwer A. Tabak afgebrand, waarbij het ongedorschte graan het hooi en stroo eene prooi der vlammen werden. Alles was verzekerd, behalve ruim 400 hectoliter aardappelendie mede door het vuur vernield werden. Woensdag nacht is de looierij van den heer E. Bolsius te Oosterwijk met een aanzien lijken voorraad leder, schors enz. geheel afgebrand. Oorzaak onbekend. Dinsdag avond ontstond te Boekei (N.-B.) brand bij den landbouwer W. van der Burgt. Bijna de geheele inboedel is verbranden ook een paard is in de vlammen omgekomen. Een meisje van 12 jaren had de tegenwoordigheid van geest om de touwen, waarmede het rundvee in de stallen was vastgebonden, los te snijdeD zoodat dit kon gered worden. Er moet f 200 aan bankpapier verbrand zijn. Alles was ver zekerd. Te Waalre bevond zich een jongeling met een geladen geweer in den tuin van J. P., waar verschillende kinderen speelden. Onbedreven in het hanteeren van wapens ging hij daarmede roekeloos omen toen hij zich omkeerde, ging het geweer af en trof een der kinderen van den landbouwer L. M.; het 7jarig dochtertje stortte dood ter aarde. Dinsdag nacht heeft een Pruis drie offerblokken opengebroken en geledigd in de O. L. V. kerk te Maastricht. Hij werd door den koster betrapt, die met behulp van drie politie-agenten hem arresteerde. Het schijnt dat de dief zich had laten opsluiten in den torenen aldus in de kerk is gekomen. Een droevig ongeluk is te Ylissingen voor gevallen. De 8jarige zoon van den sjouwerman Jacob Huiser is bij het huiswaarts keeren van de school door de van Middelburg komende stoomtram overreden. De dood volgde oogen- blikkelrjk en het lijkje was droeviglijk verminkt. De knaap was een troep soldaten gevolgd en had door het geluid van de trom de tram niet hooren aankomen. Dit ongeluk is het derde tram-ongeluk met doodelijken afloopallen voorgevallen in de Walstraat. Thans loopt een conducteur voor de tram zoolaDg deze in de stad rijdt. In de woning van den heer II., op de Prins Hendrikkade bij de Haarlemmersluis te Amsterdam, heeft een stoute diefstal plaats gehad, hoezeer die ook door allerlei omstandigheden begunstigd vrij gemakkelijk kon worden uitge voerd 0. a. was het benedenhuis onbewoond en hielden op het bovenhuis alleen verblijf de reeds hoog bejaarde echtelieden H. Yan de kamer der 2e verdieping, onder hun sJaapvertrek^gelegen bleek 's ochtends uit de opengebroken linnenkast te ziju gestolen ongeveer f 500 aan bankpapier, een gouden dameshorloge met gouden ketting een zilveren horloge diamanten oorbellen met broche en doekspeldeen snoer paarlen met juweeleneenige gouden ringeneen zilveren knip, en eenige grondbewijzeu met het testament ran H. In het benedenhuiswaartoe de dief zich met een valschen sleutel den toegang moet verschaft hebbenis een gat geboord in het houten beschotdoor er de hand door te ste ken is het slot van de straatdeur van het bovenhuis onder het bereik gekomen en geopend. Er bestaan gewichtige vermoedens op den persoon, die eenige dagen te voren onder voorwendsel bet huis te willen koopen of huren, zich bij de echtelieden had weten in te dringen, zoodat hij na eene kleine poos in huis ontvangen werd en ruimschoots gelegenheid had alles goed op te nemen. (Hbl.) -Toen de kassiersbediende S. Dinsdagavond omstreeks kwart voor achten onder een hevige stortbui het Plein te 's Gravenhage passeerde verschrikte hij door een vurigen boldie ter grootte van een menschenhoofd met bliksemsnel heid uit de lucht ter aarde viel. In aanraking met den grond gekomen doofde de bol onmid dellijk en spatte uiteen. De" stukken waren toen echter nog zoo heetdat S. ze niet kon oprapen. Hij liet ze dus eerst een weinig be koelen en nam eenige stukken mede, waarvan hij een ter grootte van een hand aan den amanuensis van het observatorium te Leilen tot onderzoek heeft afgestaan. Een ander stuk, dat aan de redactie van het „Dbl." ter bezich tiging werd gegeven, geleek zeer veel op puinsteen, was kalkachtig, zeer poreus en licht. Op de plek, waar de steen was neergekomenop het be- schelpte van het Plein bij den toegang tegenover het departement van koloniën, kon men 'smiddags nog eenig kalkachtig gruis waarnemen. Te Bochum kreeg een knecht twist met den zoon des huizes een jongmensch van 16 jaar. In zijn woede gaf de knecht hem eeD messteek in den onderbuik. Een jongeren broe der van den jongen hakte de woesteling een vinger af en der moeder van beiden, die hare zoons wilde helpenwerd oveneens een wond toegebracht. Den vader gelukte het tenslotte den woesteling onschadelijk te maken. Nijmegen werd Maandag van drie onver beterlijke dronkaards tegelijk tijdelijk verlost, die zich in hechtenis moesten begeven om, na eenige dagen gevangenisstraf te hebben onder gaan, voor een zestal maanden naar de Ommer- schans te worden opgezonden. De drie mannen, ofschoon allen nog in de kracht des levens en bekwame werkliedenzijn door het veelvuldig gebruik van sterken drank als het ware niet meer in staat tot eenigen arbeid, en laten dan ook hunne talrijke gezinnen in groote armoede achter, zoodat die in den naderenden winter een last voor de openbare liefdadigheid zullen zijn, terwijl het zoo geheel anders kon zijn, indien hun hoofden niet door den drankduivel waren bevangen. Te Ootmarsum heeft een ernstige brand gewoed. De woning en de schuur van den land man Meijer op Vinke zijn geheel en al eene prooi der vlammen geworden. Noch van den inboedel noch van het vee kon iets gered worden, zoodat 30 koeien en 7 paarden in de vlammen zijn om gekomen en de geheele oogst is vernield. De bewoners zijn het gevaar gelukkig ontkomen, maar zij zijn als 'tware naakt aan het brandende perceel ontsnapt. De oorzaak is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerdhet vee echter maar gedeeltelijk. Opmerkelijk is hethoe in den laatsten tijd de zoutsmokkelarij in Noordbrabant aan de grenzen toeneemt. Geheele benden maken er zich aan schuldig en de veroordeelingen deswege door de rechtbank te Breda zijn dan ook legio. Niettegenstaande de waakzaamheid der rijkspolitie en commiezen dringen de smokkelaars soms tot diep in de provincie door en kleeden zich slechts met het hoog noodigeom wanneer de nood aan den man komtzoo spoedig mogelijk, des noods met achterlating van hunnen lasthet hazenpad te kunnen kiezen, De beenen zijn doorgaans tot de knie geheel blootevenals de borst en het hoofd. Voor men de grenzen oversteektworden er eerst de noodige posten uitgezet en daarna wordt de tocht en corps ondernomen. Karlinakide kerkdief die te Maastricht gearresteerd is, heeft ook bekend de dader te zijn van den kerkdiefstal in de Munsterkerk te Roermond. Door de rijksambtenaren Hofland en Zui- dema te Venloois in deze week eene bekeuring ingesteld tegen P. I. Sch. wegens het binnensmokkelen van een a^ker gedistileerd uit Pruisen. Later volgde eene tweede bekeuring tegen een bekend persoon, die op het nazenden van een schot bleef staan, doch de in zijn bezit zijnde flesschen stuk wierp, die ook met gedis tilleerd gevuld waren geweest. De persoon van A. Visseren arbeider van Lage Zwaluweis sinds Maandag van de vorige week vermistzonder dat men tot nog toe eenig spoor van hem heeft ontdekt. Te Beek en Donk is de balans der op haalbrug; over de Zuid-Willemsvaart naar beneden gestortjuist op het oogenblik dat een schip daaronder doorging. De knecht van den schipper werd bijna verpletterd de vrouw eu een paar kinderen kregen brandwonden door het spatten van kokend water, dat door den schok omhoog sprong. Men vreest voor het leven van den knecht. Uit de rivier de Maas te Maastricht is opgehaald het lijk van een 28-jarig jongeling aldaardie sedert Vrijdag werd vermist. Uit Lochem wordt van 6 October gemeld: Gisteren avond circa negen ure had in deze gemeente op een half uur afstand buiten de stad op den rijksgrindweg vau hier naar Zutfen, eene brutale aanranding plaats. Toen zekere J. O., agent eener levensverzekering, wonende onder Laren dien weg passeerde, kwam plotseling een man uit een dennenbosch gesprongen die hem vroeg hoe laat het was en daarna verzocht om geld. Toen J. O. dit laatste weigerdesprong de onbekende op hem toemaar J. O. greep zijn mes en bracht hem eene snede in het ge- zieht toe. De aanrander vluchtte kermend van waar hij gekomen was. De politie doet ijverig onderzoek. Eene brutale oplichterij had te Amerongen plaats. Een als schipper gekleed man vervoegde zich aan de woning van J. H.waar hij aan de vrouw mededeeldedat hij met eene schuit met goederen van hare nicht uit Dordrecht aan het veer te Eek en Wiel lag. Alvorens tot lossing der goederen te kunnen overgaan, vroeg hij de vrouw tien gulden ter leen. Gaarne werd daaraan voldaan,*doch tot hiertoe laten schipper en goederen zich wachten. ELSHOUT 7 Oct. Onze gemeente had heden een recht feestelijk aanzien. Zes eerebogen waaraan reeds dagen te voren de meisjes uit de drie afdeelingen der heerlijkheid hun best hadden gedaan waren hier en daar opgericht. Van de openbare gebouwen en uit alle particuliere wo ningen wapperde de vaderlandsche driekleur. Het raadhuis was met groen en bloemen luister rijk opgesierd. Dit alles geschiedde ter eer van den weled. geb. heer Verhoeven heer van Oud-Heusden, Elsh.oul en Huiten, die op dezen dag zijn intocht hield binnen^zijne-heerlijkheid. Ongeveer 10 uur in den morgen door de eerewacht afgehaald werd hij aan de grens der gemeente door den heer burgemeester namens alle ingezetenen hartelijk welkom geheeten, terwijl aan den eereboog de heer Van Grevenbroek, lid der feestcommissiehet woord nam om ZEd. aldaar te begroeten. Ook de leden der sociëteit met den heer burgemeester van Heusden aan het hoofd, Doden hem den eerewijn aan. De zeer laDge stoetopgeluisterd door muziek van drie verschillende gezelschappen en de vroolijke gezangen der bruidjes uit Oud-Heusden en Elshoutstelde zich in beweging. Langzaam en statig trok men door tot aan Elshout, alwaar het lid der feestcommissie, de heer Fastenin sierlijke bewoordingen den heer van Oud-Heusden c. a. namens alle corporatiën hulde bracht. Middelerwijl hadden zich de schoolkinderen bij het raadhuis in twee rijen geschaard. Ook zij wilden hunnen heer begroeten en namens alle leerlingen bood een der bruidjes hem een prach- tigen bloemruiker aan. Ten raadhuize gekomen, nam de secretaris der gemeente het woord en wees 0. a. den heer van Oud-Heusden c. a. op zijn waardige voorgangers en herinnerde hem aan het vele schoone en goededat zij in deze heerlijkheid tot stand hadden doen komen. Zichtbaar geroerddankte de heer van Oud- Heusden voor deze plechtige ontvangstdie zijne verwachting verre overtroffen had waarna onze achtbare burgervader den heer met zijne familie en vrienden den eerewijn aanbood. Nadat de leden van den optocht zich eenigs- zins verkwikt hadden trok de stoetvermeer derd met de schooljeugd van Elshout naar Huiten. Toen de heer van Oud-Heusden daar verwelkomd was en er even hartelijk ontvangen als in de beide andere afdeelingen werd de tocht voort gezet door de Drunensche straat naar Elshout. Daar aangekomen bezocht zed. de beide con gregatiën alwaar de weleerw. heer pastoor hem complimenteerde en de congranisten eenige toepasselijke liedjes zongen. Daar de tijd ontbrak om nog andere instellingen te bezoeken trok de stoet naar Heusden ten einde den heer uit geleide te doen tot aan zijn woonhuis. Hoogst voldaan en ten zeerste tevreden verzocht de heer van Oud-Heusden c. a. een lid der feestcommissie allen zijnen hartelijken dank te betuigen voor de eer en de hulde, hem bewezen. Eeu woord van lof aan allen, die hebben meegewerkt om dit feest te doen slagen en vooral aan de feestcommissie die zich heeft beijverd hare moeielijke taak naar 'oehooren te vervullen. 's HERTOGENBOSCH 9 October. De heer mr. P. F. van Cooth, sedert 1853 griffier der staten van Noord-Brabant, heeft zijn eervol ont slag uit die betrekking aangevraagd. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de redacteur De voerman, die door het publiek beschuldigd wordt geen hulp te hebben willen verleenea bij het droevig ongeluk, dat plaats had aan den Zo merdijk Bezooien Drongelen 5 Oct. j.l., acht zich verplicht het publiek met de toedracht der zaak bekend te maken. De heer B. reed mij aan de stoep voorbij; nadat ik ongeveer l5 mi nuten gereden had hoorde ik roepen doch door de wind en regen kon ik niets verstaan; eenige stappen doorrijdende schrikt mijn paard voor het paard en kar van de heer B. dat te water zat, wat ik door de duisternis niet eerder had opgemerkt. Met groote krachtinspanning mocht het mij gelukken mijn kar en paard op de weg te houden ik begreep toen eerst er om hulp geroepen was doch door den feilen gang van mijn paard kon ik het niet eerder slaande houden dan nagenoeg bij het veerhuisik dacht toen niet beter te kunnen doen, dan mijne bevinding bekend te maken en spoedige hulp te vragen. Dit nog ter mijner verontschuldiging, dat ik niet heb kunnen vermoeden er een menschen- leven in gevaar wasdan had ik mijn paard laten doorloopen en gedaan wat ik vermocht. Nimmer heb ikwaar ookmijne hulp of dienst geweigerd daarom vermeen ik in deze ook niet mijne verplichting verzuimd te hebben en zal ik niet vreezen ik acht mij even veilig in het nachtelijk duister op den eenzamen weg als bij mijne familie aan den huiselijken haard. Moge de God van mijn vertouwen den diep- bedroefden vader en familie sterken in deze zware beproeving. U dank zeggende mijnheer de redacteur voor de mij welwillend afgestane plaatsruimte ben ik achtend UE. dienaar, A. G. Niermans. Waalwijk, 9 Oct. '85. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer J# B. van der Heijden.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2