BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Rusland. wellicht zal de tegenwoordige directeur er zoo over denken maar de vroegere zag er onover komelijke bezwaren in, tenzij de rails gelegd werden over de punt van de haven. Maar als de maatschappij het gaarne heeftdat zij het dan vrage." De heer Momberswwij hebben er veel meer belang bij dan de maatschappij deze schijnt er geen bezwaar in te zien in 3 of 4 dagen zou het geschied zijn dat de rails over den punt van de haven zouden moeten gelegd worden, daarvan heb ik niets gehoord." De heer Van der Heijden „als ik mij niet vergis moet de maatschappij aan de oostzijde rails liggen." De voorzitter„noch de directeur noch dc ingenieur zagen er vroeger kans toe." De heer Van der Heijden „ik meen dat de concessie verleend is op conditie, dat er ook aan de oostzijde rails zouden worden gelegd; is dit 't geval dau hebben wij maar te bevelen." De voorzitter„ik geloof dat de gemeente niet veel te bevelen heeftvroeger wel. Ik geloof niet dat de gemeente de bevoegdheid heeft te eischen. Maar, is de maatschappij er toe genegen, dat zij het dan vrage." De heer Mombers „de maatschappij heeft er geen belang bij." De voorzitter„zij heeft eens geweigerd." De heer De Haan „wij dienden deze zaak eerst te beslissen. Het voorstel van den heer Mombers is ten zeerste gerechtvaardigd. Al de drukte is aan de westzijde der haven daar siaat men elkander in den weg." De heer Timmermans van Turenhout„Om tot afdoening te komen stel ik voor, dat B. en W. de concessie nazien en, ingeval de maatschappij, zooals beweerd wordt, verplicht is aan de oost zijde der haven rails te leggen het dag. best. uitvoering van die bepaling vrage. Conform besloten." De heer Baijens„met genoegen heb ik gezien dat in de Stationstraat een grep gegraven is om het water af te voeren dit heeft eenigsziDs ge baat maar veel nietmaar toen heb ik een man gezien, die de afwatering afslootomdat hij op zijn grond het water niet behoefde te ontvangen. Die man had recht. De bewoners van de Sta tionstraat zitten steeds in een modderpoelik verzoek het dag. best. daarvan wat meer nota te nemen. IJzer is wel hard, maar door er aanhoudend op te hameren wordt het toch ge plet; ik heb al zoo lang over dat zelfde onderwerp gesproken, maar ik zal het blijven doen totdat er verbetering komt. De man, waarvan ik boven sprak heeft mij verzocht beklag te doen aan B. en W., 't geen ik doe bij deze. Ik weet niet door wien order is gegeven om 't water op zijn grond af te leiden, maar gebeurd is 't. Er zullen wellicht wel meer leden weten dat dit zoo is de heer Zijlmans o. a. zeker. De voorzitter: „ik ken den man niet, ik weet ook niet wie daartoe last heeft gegeven, maar zeker niet het gem. best. Gevoelt de man zich echter bezwaard, dat hij zich aan het dag. best. adresseere." De heer Baijens „Dat doe ik voor hem." De voorzitter: „Ik betreur het altijd nog dat u de eenige geweest zijt, die tegengehouden hebt dat de Kloostersteeg in orde gemaakt werd op 't oogenblik echter hebben B. en W. een plan in overweging, dat wij bij de begrooting zullen in behandeling brengen." De heer Baijens „dit doet mij pleizierik heb den voorzitter al meermalen hooren zeggen, dat wij nog te jonge burgers zijn om zoo oude rechten te doen gelden, maar wij dragen gelijke lasten als de andere ingezetenen wij betalen in de lasten en hebben nog geen tiende in het genot. Eenige leden „Ho ho De voorzitter: „zoo iets zal ik niet refuteeren" De heer Baijens ,,'t Is zelfs zoo erg, dat men zijn kinderen nog niet fatsoenlijk naar school kan zenden." De heer Zijlmans„Al de kantkeien uit de straat liggen daar opgehoopt bij de gasfabriek; die zouden naar mijne meening goed kunnen worden gebruikt om aan de beide zijden in de Stationstraat heulen te maken." De voorzitter„dit ligt juist in het plan, waarvan ik u boven sprak maar dit kan niet geschieden voor bij de begrooting." De heer Zijlmans „'t Zal niet veel kosten." De voorzitter „geen duizenden maar wel honderden er moeten putten gemaakt worden riool enz. De heer Mombers „in de vorige vergadering heb ik gevraagd en verzocht dat aan de haven ringen zouden worden aangebracht voor het vast leggen der schepen dit is nog niet geschied." De voorzitter „Er zal gevolg aan worden gegeven." De voorzitter sluit de vergadering. Reeds bij eene vorige gelegenheid, dat generaal de Brialmontde kundige ontwerper der forti— ficatiewerken den toorn der regeering had opge wekt was er sprake dat hij zijn ontslag uit den dienst zou nemen. Thans wordt met zekerheid gemeld dat hij er op aandringten nog wel vóór den tijd dat hij wegens vergevorderde jaren voor pensioen als generaal in aanmerking kan komen. De leeftijd waarop de generaals uit den activen dienst gesteld kunnen worden, is 65 jaren welke generaal de Brialmont eerst in 't voorjaar zal bereikenterwijl hij in November reeds den dienst zal verlaten. Als zijn opvolger als commandant van de krijgsschool en als in specteur-generaal der fortificatiën en der genie wordt luitenant generaal Dewitte genoemd. De reden die generaal De Brialmont heeft doen besluiten den Belgischen dienst te verlaten is, dat hij benoemd zal worden tot inspecteur ge neraal der vestingen van Rumenië op een bui tengewoon groot salaris. Weldra zal de befaamde kassier van de Banque de Belgique Eugène 't Kin' de Rcoden- beke, zijne vrijheid bekomen. Den 20sten December is zijn straftijd ten einde en volgens de Leuvensche bladen laat hij zijn baard en haar reeds groeien. Het reglement der gevangenissen staat toe dat drie maanden vóór hunne invrij- heidsstelling de gevangenen haar en baard naar hunne verkiezing kunnen laten groeien. De stand der verkiezingen schijnt «enigszins anders geworden te zijn. De vereer.iging tusschen de verschillende republikeinsehe groepen schijnt verzekerd. Zelfs de organen der uiterste linkerzijde, „Ra dical„Intransigeant" en „Cri du Peuple" be- giunen de noodzakelijkheid in te zien van eenheid onder de republikeinen. Wanneer die vereenigdo republikeinen nu slechts door gematigheid het zoo licht afvallig wordende linker centrum aan zich verbonden weten te houden. De „Rópublique Franjaise vermaant de re publikeinen de punten welke tot verdeeldheid aanleiding geven, ter zijde te stellen en alleen die aan de orde te brengen waarover men het eens is. De zaken af te doen welke de vorige kamer niet heeft kunnen ten einde brengen, de groote hervormingen op economisch gebied en ten aanzien van de begrooting te verwezenlijken, welke alle republikeinen zonder onderscheid sedert lang begeeren de koloniale quaestiën te regelen, dat is in het kort het programma, dat zonder veel moeite de republikeinsehe meerderheid tot steun- en verecnigingspunt zal kunnen dienen. Laten xvij verstandig zijn laten wij deze politiek ten uitvoer leggen en binnen nog geene drie maanden tijds zal de reactie smartelijk de over ijling bezuren, waarmede zij onbeschaamde victorie is gaan kraaien. Er zijn Zondag in het departement der Seine 433,000 kiezers opgekomen van de 568,000 ingeschreven kiezers. De volstrekte meerderheid was dus omstreeks 217,000. Gekoz.-n zijn Lockroy FloquetAnatole de la Forge en Brisson met 272,000 tot 215,000 stemmen. Alle andere candidaten komen iu herstemming. Clémenceau heeft een 200,000 stemmen en Henri Rochefort 130,000 verkregen. In een telegram van Courcy wordt mede gedeelddat het bijna overal in Tongkin rustig is. Onze garuizoens zijn goed gehuisvest en van leeftocht voorzien. In het zuiden van Anam hebben eeuige ongeregeldheden plaats gehad met het gevolg dat de gewezen minister Tuye met den gewezen koning en eenige hunner aan hangers naar Laos zijn gevlucht. Er valt echter niets te vreezen. De aandeelhouders in de Cork Steam Company hebben de directeuren gemachtigd vee te ver voeren zonder onderscheid van herkomst. Daar entegen hebben de binnenlandsche veehandelaren besloten genoemde maatschappij te „boycotten". Er heeft nu eene zoogenaamde verontwaardings- bijeenkorast te Cork plaats gehad waarin ge protesteerd is tegen het besluit der aandeelhouders. Volgens gezaghebbende militaire bladen kan men de onmiddellijke inlijving van Birmah bij het Engelsch-Indische rijk te gemoet zien. 10,000 man Indische troepen zullen naar Mandalay op rukken. Aan de Daily News wordt uit Athene getelegrafeerd dat de koning van Griekenland een besluit heeft uitgevaardigdter oproeping der reserve van 1880, 1881 en 1882. Dereserve van vijf klassen kan 40,000 man leveren. Grie kenland kan 150.000 man op de been brengen en de geweren voor die legermacht zijn in de tuighuizen voorhanden. Het heet üat de mogendheden door eene ge zamenlijke demonstratie van hare vloten kracht willen bijzetten aan de pressie die zij op Grie kenland uit Griekenland uitoefenen. De productie der Zuid-Afrikaansche diamant velden was gedurende Juli jl. 170,000 karaat (1 karaat 0,25 gram ongeveer)waarvan de opbrengst 156,000 f 1,872,000 of circa f 11,30 per karaat. In October 1882 was de productie 241,746 karaat, die 355,315 f 4,263,780 of f20.15 per karaai opbracht. De vermindering van maandelijksche productie en verkoopprijs is over het geheel niet zoo groot geweest als men uit deze vergelijking zou op maken, daar de delving zeer verschilde van maand tot maand niettemin is de verkoopprijs dalende. Men kan zich een denkbeeld makeu van den rijkdom aan deze schitterende kristalletjes inhet district Kirnberleyals men weet dat alle di amantmijnen der wereld te zamen gedurend twee eeuwen voor 1870 minder diamanten hebben opgeleverd dan het Kimberley-district geduiende de laatste 15 jaren. Met het oog hierop en op de steeds dalende prijzen komen wij tot het be sluit dat de Zuid-Atrikaausche diamantvelden in denzelfden toestand verkeereo als andere takken van iudustrie, namelijk in dien van overproductie. Om dien toestand zooveel mogelijk te verbete ren zijn de diamantmijn-maatschappijen aldaar verplicht zich onder elkander te verstaan of te vereenigen en de productie te verminderen, waar door naar men meent de diamanthandel in een gezonder toestand kan geraken. In den „Reichs-Anzeiger" i9 eindelijk de officieele benoeming verschenen van prins Ho- henlohe tot stadhouder van Elzas-Lotharingen. Den 2en Januari a. s. zal keizer Wilhelm zijn 25jarig jubilaeura als koning van Pruisen vie en. In ruimen kring wordeD zoo meldt de Kölaischevoorloopige toebereidselen gemaakt voor eene waardige herdenking van deze gewich tige gebeurtenis. Tot regeling der persoonlijke schulden van den koning van Beieren werd in alle stilteter vermijding van on langename parlementaire de batten eene schikking getroffenvolgens welke er jaarlijks van dc civiele lijst des konings twee mill. mk. ingehouden uilen worden totdat de ge zamenlijke schuld van achttien millioen gedelgd is. Te Munchen is een dagbladredacteur Boshart genaamd van de Neueste Nachrichten, in hechtenis genomen omdat hij weigerde het gerecht den naam des schrijvers van een in zijn blad verschenen stuk mede te deelen. Het artikel zelf was niet strafbaar, maar het bevatte nog niet openbaar gemaakte ambtelijke cijfers welke deden vermoeden, dat de schrijver een ambtenaar wasdie het ambtsgeheim ge schonden had. De redacteur blee? getrouw aan zijn ambtsgeheimweigerde den naam van den schrijver te noemen en werd ingevolge de be paling der wet van 1876 omtrent liet dwingen tot getuigenis in perszaken in hechtenis geno men. Hij kan zes maanden gevangen gehouden worden. In Pruisen werd van de bovengenoemde „pers wet" meermalen gebruik gemaakt, maar in Beie ren tot dusverre nog niet. Reeds nu vertconen zich op verschillende plaatsen wolven. In de Ardennen in de Loth- aringsche bosschenzelfs in den Pais werden reeds wolven geziendie pogingen deden om kudden schapen te bespringen. Daar zelfs één wolf een zeer groote schade kan aanrichten, zal men door drijfjachten die dieren zien te dooden of te verdrijven. Volgens te Berlijn ontvangen bericht uit Barcelona heeft aldaar een bloedig straatgevecht tusschen Duitschers en Spanjaarden plaats gehad. De Duitsche stukken betreffende de Carolinen- quaestie zijn thans aan den paus verzonden. In de kantons worden langzamerhand de ge- dachtenwisselingen levendiger over het „alkohol- voorstel", een soort drankwet-ontwerpwaar omtrent op Zondag 25 October door een plebi sciet zal worden beslist. Het ontwerp heeft vooral ten doelde noodlottige vermeerdering van het aantal tapperijen tegen ie gaan hetwelk tenge volge der bij de constitutie gewaarborgde Ge- werbefreiheit voortdurend toeneemten op het eind van 1884 tot 21,683 of 76/io Per 1000 inwo ners van Zwitseriand was geklommen. Dit wordt als de hoofdoorzaak van de toenemende dron kenschap beschouwd ofschoon het niet sedert korte jaren is, dai men zegt „drinken als ten Zwitser." De kantons Bern, Clarue en Grauw- bunderland zullende wet wel verwerpen; twijfel achtig ziju de kantons Luzern Solothurn St. Gallen, Bazelland, Appenzel, Nidwalda, Schwijen, Uri en Genève; de wet zal zeer waarschijnlijk aangenomen worden in ValaisNeuchatel Freiburg, Tessino Bazel-stad Schaffhausen Zurich en de meeste andere kantons. De oorlog tegen hooge dameshoeden bij opera- en tooneelvoorstellfngen, welke sinds eenigen tijd te Weenen werd gevoerd is nu ook te St. Pe tersburg begonnen. Het bestuur der keizerl. opera heeft aan het hoofd van de programma's, in het Russisch, Duitsch en Fransch, een beleefd verzoek aan de dames gedrukt, om zonder hoed in de loges den bak en de galerijen plaats te nemen, ten behoeve van de achter haar zittenden, die door deze hoofddeksels zeer in het zien be lemmerd worden. Het is te hopendat het „beleefd verzoek" door krachtige maatregelen wordt ondersteunden dat de verbodsbepaling ook elders navolging moge vinden. Als dan de dames zich maar niet door toren- hooge kapseh wreken. De bijzonderheden omtrent den toestand van de zwaargeteisterde stad Palermo luiden aller treurigst. Er werd alleen uit Italië een som van f 50,000 ten behoeve van de noodlijdenden ontvangen. Maar het verleenen van hulp en voedsel gaat langzaam. De ellende is er zeer groot en de levensmiddelen zijn duur. De slacht offers behooren voor het meerendeel tot de armen en slecht gevoeden. Ougeveer een derde er van zijn arme knapen diedoor hunne ouders ver laten, smerig en half uitgehongerd door de straten zwierven. De stad is lang niet zindelijkvooral niet in de zoogenaamde mindere buurten en de nauwe stegeu waar som9 700 a 800 menschen opeen gepakt wonen bijua zonder licht en lucht. Als daar een sterfgeval aan cholera voorkomt, wordt de doode weggebracht, er. wordt het huis of de steeg onmiddellijk door soldaten omringd die al de bewoners beletten er uit te komen. Geen wonder, dat onder zulke omstandigheden de ziekte zoo toenam. Daarbij loopen onder het volk allerlei praatjes. De meesten van hen zijn overtuigddat het uitbreken van cholera te wijten is aan een lee- lijken ouden man met lange armendien men suikergoed onder de kinderen heeft zien uitdeelen. Ook gelooven zij vast aan de dwaze aantijging dat de epidemie het werk is van de Italiaansche regeeriugdie daarmede hare oogmerken heeft, en die de ziekte zal doen ophouden, als er vijf duizend menschen zijn opgeruimd Op die wijze krijgt de cholera dus ook met de staatkunde te maken. Tusschen de groote mogendheden heeft er thans eene gedachtenwisseling plaats over den vorm van een gemeenschappelijken stap, waaraan ook Turkije zal deelnemen tot handhaving van het Berlijr.sche tractaat met wapengeweld tegen de verstoorders van de rust op het schiereiland van den Balkan. Verder zal de stap van dien aard zijn dat te Athene en Belgrado alle hoop op eene ondersteuning van eenige mogendheid zal zijn uitgesloten, indien Griekenland of Servie zich oorlogzuchtig mocht toonen. Dc Porte heeft aan de groote mogendheden eene circulaire uitgevaardigd waarin zij protes teert tegen de wapening van Servië en Grieken land. Aan de Daily News wordt uit Konstanti- nopel gemeld dat de Porte op nieuw de ge zanten van Griekenland en Servië gesommeerd heeft opheldering te geven van de militaire toe rustingen hunner regeeringen. De gezant van Servië heeft geantwoord dat de volksbeweging in Serviëtegenover de vereeniging van Bulgarije met Oost Rumelie met geen mogelijkheid tegen te houden is. De koning zou onttroond worden, indien hij zich tegen die beweging aankantte. Volgens de „Novosti" zou de Porte tot de mogendheden het verzoek gericht hebben toch de beraadslagingen omtrent de Balkann quaestie wat te bespoedigen daar Turkije, met het oog op de gebeurtenissen vooral op de krijgstoerus tingen van Servië en Griekenland onmogelijk lang een afwachtende houding kan aannemen. Naar men verneemt zijn naar Adrianopel 18000 redifs en 6 bataljon Nizams onderweg, benevens eene Syrische divisie. Ook bij Saloniki worden talrijke Turksche troepen saamgetrokken. Volgens gerucht hebben enkele kabinetten zich verzet tegen de declaratie der ambassadeurs, zoodat zij zonder belangrijke wijzigingen niet aan de beide partijen zal worden overhandigd. Het is onjuistdat de ambassadeurs reeds hunne denkbeelden ontwikkeld hebben over de oplossing der quaestie a fond; de meening van verschillende kabinetten daaromtrent is nog niet bekend. Te midden der verschillende andere drukten, zijn in de laatste dagen te Konstautinopel de onderhandelingen met sir Drummond Wolff, den buitengewonen gevolmachtigde van Engeland, over de Egyptische aangelegenheden ijverig voortgezet. De uitslag daarvan is voorloopig geweest, dat een algemeene grondslag is gelegd voor eene verstandhouding tusschen Turkije en Engeland tot hervorming van het burgerlijk, militair en geldelijk beheer in Egypteop zoodanige wijze, dat de Egyptische regeering op eigen voeten zal staan en een voor haar voordeelige schikking met Soudan kan maken. Het zenden van Turksche troepen is daarbij uitgesloten, en als beginsel aan genomen dat de ontruiming van Egypte door de Engelschen zoodra mogelijk zal geschiedeu. Tengevolge van deze overeenkomst zullen nog deze week Turksche commissarissen met den heer Wolft naar Egypte vertrekken. Intusschen is de verhouding tusschen sultan en khedive bijkans idyllisch geworden. De sultan bracht per telegraaf ter kennis van zijnen vazal, dat hij hem, ter gelegenheid van het Nieuwjaar de Nicbani-Imtiar-orde (de hoogste onderscheiding in het Turksche rijk), alsmede de gouden en zilveren medaille verleende. De khedive ontving een groot aantal ulema's en Arabische grooten, die hem hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. De inlandsche bladen vermelden in bijzon- dere uitgaven de onderscheidingwelke den khedive is ten deel gevallen en die een diepen indruk op de Arabische bevolking heeft gemaakt. De laatste gebeurtenissen op het Balkan schiereiland hebben sommigen wantrouwend ge maakt tegen de veel geprezen Slavische eenheid. De Serviërs gunnen Bulgarije zijne vergrooting niet Monteuegro is naijverig op Servie, en Bul garije en Servië wantrouwen Rusland en onttrek ken zich aan zijn invloed. De „Novosti," die deze feiten constateert, verlangt dat Rusland meer zal doen voor de verbroedering der Slaven; doch Rusland staat op een te laag beschavingsstand punt om andere volken in Europa aan te trekken. Dezer dagen kwam te St. Petersburg een karavaan uit de mijn van Irkutsk aan met 5667,84 kilogr. goud ter waarde van 7 millioen roebel. Dit goud is afgeleverd aan de keizer lijke muntin de Peter en Paulus vesting. Bij het vervoer werden allerlei voorzorgen ge nomen. De goudstaven werden in kisten gelegd, en deze daarop iu grootere met ijzer beslagen kisten gepakt. Die kisten werden daarna op de wageus voor het vervoer met ijzeren staven en kettingen vastgemaakt. De meest betrouwbare officieren en manschappen der Siberische kozakken worden altijd ter begeleiding van deze karavaan uitgekozen en de bevelhebber mag zich geen oogenblikdag noch nacht er van verwijderen. De reis van Irkutsk naar St. Petersburg duurde 40 dagen. Er komen jaarlijks 4 a 6 van zulke karavanen in de Russische hoofdstad aan. Eerlang wordt er weer een verwachtmet goud ter waarde vaq

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2