Nummer 84. Zondag 18 October 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, Spanje. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Oostenrijk, Engeland. Duitschland. Italië. Servie. Turkije. Griekenland. ranrlrermt°|eye0rden 8'Ukken' gelden enZ" franc0 te zende" UITGEVER: Waalwijk. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. rranco per post door het geheele rijk f 115 De Burgemeester van Waahvijk» herinnert den ingezetenen aan het voorgeschrene bij art. 59 der Algemeene plaatselijke politieverordening luidende: //Voor zooverre niet is voorzien bij art. 471 no. i van het Wetboek van strafrecht zijn de hoofden der huisgezinnen verplicht tot het be hoorlijk schoonhouden en onderhouden hunner schoorstenen en stookplaatsen deze ten minste tweemaal sjaars te vegen in de maanden April en Uctober enz., en dat van wege Burgemeester en Wethouders daarnaar onderzoek zal worden ingesteld. Waalwijk, 13 October 1885. De burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwyk -ift!fe^eo0P art^e' 8 der wet van den 2den Juli 1875 (Staatsblad no. 95); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is ingewilligd het verzoek van J. W. van Loon, wonende te Helmond, om op het perceel kadaster bekend Gemeente Waalwijk sectie C. no 911 een bakoven te mogen oprichten. Waalwijk, den 10 October 1885 Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Advertentien 1-7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel- groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsfng opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch? ?n aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De monumentale ingang van het tentoonstel lingsgebouw te Antwerpen, die van ijzer gemaakt is, zal behouden blijven als triomfboog ter her innering aan de internationale tentoonstelling. De achterzijdegekeerd naar de Schelde, welke thans grootendeels door het gebouw bedekt is, zal bij gewerkt worden in den geest van de voorzijde Rondom den boog wordt een plantsoen aange- legd, hetwelk het midden van een plein zal vor men. De minister De Freycinetwien verscheidene leden van het corps diplomatique vroegen of de heer Jules Gre'vy gezind zou zijn het president schap der republiek opnieuw te aanvaarden antwoordde dat de heer Grévy eene nieuwe keuze zou aannemen. -^e Psrijs staat een bloemenfabrikant Ribout gsnaamd terechtonder beschuldiging van zijne vrouw, met wie hij 13 jaren lang in de beste verstandhouding leefde, vergiftigd te hebben, om ie kunnen trouwen met een bij hem inwonende 20-jarige werkster, Lucie Quiot. De vrouw stierf binnen eenige dagen. De dok ter schreef met eenige aarzeling haar dood toe aan een vernauwing van den slokdarm. Maar da moeder der overledene, die al aanstonds door eenige uitdrukkingen van Ribout achterdocht gekregen had en zich daarin door verschillende omstandigheden versterkt zag, diende een aan- klacht in tegen haar dochter's weduwnaar die een paar maanden na den dood zijner vrouw met Lucie Quiot gehuwd was. Een onbetwistbaar bewijs van Ribout's schuld ia er niet. De gerechtelijke geneeskundigen, die het stoffelijk overschot onderzochten, kunnen niet beslissen of er al daD niet vergiftiging heeft plaats gehad. Maar verscheidene aangevoerde feiten getuigen tegen hem; o. a. een recept met een valschen dokters naam onderteekend, dat hij bij een apotheker wilde laten gereedmaken doch dat deze weigerdeomdat het een zwaar vergift was, alsook verscheidene uitdrukkingen in een briefdoor Ribout uit de gevangenis aan Lucie geschreven. In het antwoord dat Duitschland aan Spanje gezonden heeft op diens nota betreffende de Ca- rohnen, verwerpt het, gelijk thans algemeen erkend wordt, de historische rechten die Spanje op de ^eilanden doet gelden. Wat in het bijzonder Spanje s aanspraak op het bezitrecht van het eiland Yap betreft, geeft Duitschland te kennen, dat het de officieele berichten van den kom- mandant der Illis wil afwachten om te vernemen, of de Spaansche bezetting aldaar al dan niet de Duitsche vóór is geweest. Hoe het eigenlijk met de zaak der bemiddeling door den paus staat, is nog niet volkomen helder. Ihans wordt in een telegram uit Madrid bericht dat de Spaansc.he regeering eene nota naar Berlijn beeft gezonden waarin zij onder zeker voor behoud verklaart 's pausen bemiddeling aan te nemen, maar tevens de in het Duitsche antwoord vervatte bezwaren tegen Spanje's sourereinteit op de Carolmen en de Palaos-eilanden nadrukkelijk bestrijdt. Voorts wordt gemeld, dat Spanje den paus de bescheiden heett gezonden die het noodig acht tot staving zijner rechten op de Carolinen. Naar men uit Madrid bericht, dreigt de ziekte van koning Alfonsus van Spanje terino- te worden. De geneesheeren raden hem een lang durig erblijf te Nizza aan tot herstel van zijne gezondheid. Be Spaansche commandant der scheeps— macht te Fernando Po heeft de eilanden aan de Llobey kust bezocht en er de Spaansche souve- reiniteit bevestigd. Vervolgons is hij de rivier Muni opgevaren en heeft met de inlandsche tiootden tractaten gesloten. Een twaalfjarig meisje heeft zich in een dorp in Spanjegedurende het heerschen der cholera, zoo moedig gedragen, dat haar het kruis van verdienste is toegekend. Zij verzorgde eerst den onderwijzer van haar dorpterwijl iedereen den omtrek van het huis vermeed. De man, en ook zijne vrouw stierf, en met behulp van den dokter en den geestelijke droeg het kind de lijken naar net kerkhof. Daarop werd haar vader door de ziekte aangetast en stierf eenige uren later, haar moeder onderging hetzelfde lot. Eveneens twee harer broeders droeg zij met eigen handen naar bet graf. In den tusechentijd dat zij de zieken verzorgde voedde zij een zuigeling met geitenmelk op, en hielp hare oude grootmoeder. Natuurlijk verwekte het opofferende gedrag van deze jonge heldin overal sympathie en bewondering. compound stoomwerktuigen van 6000 geïndiceerde paardekrachten die naar berekening eene vaart van 17V2 mijl zullen leveren. Het kan 500 ton kolen bergen, en de equipage zal bestaan uit 800 officieren en manschappen. Het schip zal binnen enkele maanden geheel voor dienst gereed zijn. In de overstroomde streken van Britsch Indië is het water vallende. Er zijn weinig levens verloren gegaan maar de schade aan veldge wassen en vee is zeer groot. Een beroep op de algemeene liefdadigheid is uitgesteld, totdat de geueele omvang van de schade bekend zal zijn. behoeften V00mCt de reSeerinSia de dringende ®en niebw Eagelsch oorlogsschip genaamd de „Severn" liep voor eenige dagen van stapel. Het is een ongepantserde snelloopende kruiser behoorende tot de klasse der korvetten met dub bele schroef. De constructie heeft circa 2 jaren geduurd en de kosten bedragen circa 160.000 De afmetingen zijn als volgtlengte tusschen S J.°et 91-5 M., grootste breedte 46 14 M., diepgang 17 9"= 5.42 M., water- verplaatsing 3600 ton. De wapening zal bestaan uit 2 acbterlaadkanonnen van 8" 203 mm tien idem van 6" 152 mm., een 9 ponded boot- en veldstuk, een idem 7 ponder6 Nor- denfeltkanonnen van 1" 25 mm., en twee Gardnerkanonnen. Verder voert het schip White head torpedo'sdie het aan stuur- en bakboordzijde kan uitzenden. Ofschoon het schip ongepantserd is, bezit het een toren van 9" 23 cm dikke pantserplaten, een dek, bestaande stalen platen van 2" 51 mm. dik op het ho rizontale en 3"= 76 mm. dik op de hellende gedeelten. tWordtdoorde firma Humphry Fen- naat Go. te Deptford voorzien van horizontale De moeilijkheid van den diplomatieken toestand is hierin te zoeken dat Rusland nog steeds olijft aandringen op de afzetting van den vorst van Bulgarije, terwijl Oostenrijk en Engeland daarvan^niets willen weten, omdat daardoor Rusland s invloed op het schiereilaud van den Balkan weder bedenkelijk versterkt zou worden. Oostenrijk heeft, uit naam van Europa Servië voor eiken militairen stap gewaarschuwd. Dien tengevolge zijn er Donderdag weder meer vrede lievende berichten uit Belgrado outvangen. Berichten uit Warschau melden, dat de Russische regeering voornemens is het zich ves tigen van Duitsche burgers iu vestingen binnen bepaalde districten niet meer te dulden. Eigen dommen van Duitschers aldaar moeten binnen een bepaalden tijd verkocht worden. Ongeveer 7000 Pruisen worden aldus uitgewezen. - Er heerscht te Berlijn een gedeeltelijk gebrek aau woningen nl. voor den burgerlijken middenstand. Arbeiderswoningen en fraaie huizen voor de rijke lieden zijn er genoeg. Maar voor menschen die niet meer dan 900 a 1200 mark kunnen verwonenis het zeer moeilijk onder dak te komen, z/De oorzaak van het verschijnsel, „zegt een Duitsch blad „is gedeeltelijkdat men bij het bouwen van huizen geen rekening gehouden heeft met de bestaande behoeften en de nieuwe woningen zoo prachtig maakte, alsof alle burgers van Berlijn 9000 a 12000 mark te verteren hadden. Voorts is de toestand een gevolg van het afbreken van huizen in de oude stad, waar juist de woningen voor den middenstand waren, terwijl daar tevens de hnizen meer en meer uitsluitend voor magazijnen worden ingericht, nu Berlijn langzamerhand een handelswijkeen Citybegint te krijgen evenals Londen." In Hannover komen meer en meer de kleine Russische paarden in gebruik, vooral op lichten bodem waar geen machines dorsch- en andere kunnen gebruikt worden. Koopprijs en onderhoud zijn veel geringer en de taaiheid veel grooter dan die van gewone paarden. In Duitschland zijn deze dieren reeds zeer verspreid. Verleden jaar werd in Beieren 12,603,991 hectoliter bier gebrouwen, waarvan 12,347,219 hectoliter bruin bier en slechts 256,772 hectol wit bier. Id de 6967 brouwerijen werd een hoeveelheid van 5,503.107 hectoliter mout ge bruikt. 6 Te Munchen werden 3.183,148 hectolieter bier gebrouwen en 409,541 hectoliter uitgevoerd. De gezamenlijke bieruitvoer van Beieren welke in ae tien laatste jaren gestadig toenam bedroeg in het afgeloopen jaar 1.242.854 hecto liter. Volgens berichten uit Buda-Pestzou de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering de besturen der Zuider spoorwegen en der spoorwegen in Bosnië hebben aangeschreven toebereidselen te maken voor het eventueel vervoer van troepen. Ook:^ de Donau-Dampfschiff fahrtsgessellschaft zou gelijke aanschrijving hebben ontvangen. Paard dezer dagen voor de aan zienlijke som 80,000 mark (f48,000) in Frankrijk aangekocht voor de koninklijke Pruisische stoeterij. Het is de volbloedhengst Flageolet, afkomstig uit de stoeterij van Lagrange en men acht he° dier hoowel het reeds 15 jaren oud is met dien prijs niet te duur betaald. t, T7. ®oedk°0P eten kan .men, zoo ergens te Berlijn. Daar is op de Nieuwe Markteen huis waar men een middagmaal kan gebruiken voor.... 25 pfennig (15 cents). Men krijgt dan soep, groente en vleesch. Wie erg royaal wil wezen betaalt 30 pfennig en krijgt dan gebraden gansschelvisch of reebouten een lekkerbek kan voor nog 5 pf. een stuk podding toe eten. Te Berlijn is eene internationale spelers bende gevangen genomen die bij de internatio- le harddraverijen haar spel dreef. Vijftien in de wereld der sport welbekende, lieden zijn in hechtenis. Er liggen op het oogenblik Fransche en üostenrijksche oorlogschepen in den Piraeus en er is sprake van een demonstratie om pressie te oefenen op de Grieksche regeering. Italië zou daaraan waarschijnlijk geen deel nemen de publieke opinie verklaart er zich tegen. „De mogendheden zegt de „Diritto," „mogen on rechtmatig geweld plegen tegen een staat van twee millioen inwonersmaar zij kunnen het recht der Serviërs en Grieken niet vernietigen evenals de Bulgaren hun eigen land te reconsti- tueeren. Griekeland heeft lang gewacht en vele teleurstellingen verdragen. Het is misschien zijne laatste gelegenheid. Hoe dan ook de houding der diplomatie moge zijn, Europa zal met zijn streven sympathiseeren en vooral doet uit Italiëdat pas dertig jaren geleden even ongelukkig was en zich daarom niet bij de conservatieve staten kan aansluiten om de zaak der vrijheid op het Balkan-Scbiereilaud te on derdrukken." Depeches uit Belgrado verzekeren dat Servie's strategische jegerbewegingen heden Zaterdag zullen voltooid worden. Men verwacht een overtrekken van de grens in het midden der volgende week. Servie, gelooft men, zal Bul garije^ alsdan aanvallen waartoe als voorwendsel zal dienen dat de Bulgaarsche kuiperijen Milan's beoogden. De Porte vreest een ge lijktijdig te velde trekken van Griekenland en Servie. De herhaalde geruchten omtrent een tusschen Servie en Griekenland gesloten geheim verbond vinden geloof. De Porte zet ten ijve rigste hare oorlogstoebereidselen voort, en on derhandelt met de Ottomanische bank over eene leening van een millioen pond. De bank acht evenwel de aangeboden zekerheid onvoldoende. Het is onjust dat de gezanten in zake Bulga rije, herstel van den vorigen toestand voorstellen. Zij hebben over het eigenlijke hoofdpunt der aangelegenheid nog zelfs niet beraadslaagd. De Porte heeft vast besloten tegen elke verdere verbrokkeling van haar rijk zich met de wapenen te verzetten. Troepen, kanonnen en paarden worden naar Adrianopel gezonden; aan de concentratie der Turksche strijdkrachten wordt nacht en dag voortgewerkt. Er heerscht onder de Mohammedanen groote geestdrift naar aan leiding dezer krijgstoerustingen. In het paleis van den sultan wordt door eene invloedrijke hofkliek aangedrongen op de verbanning van den onlangs afgegetreden grootvizier Saïd-Pacha. Men meldt uit Athene, dat indien de mogend- beden de Bulgaarsche unie goedkeuren Grie kenland de rest van Epirus en Thessalië zal eischen overeenkomstig het voorstel indertijd door den heer Waddington op het congres te Berlijn gedaan. Het zal zich ook verplicht rekenenen de Grieken in Macedonië en op Creta in bescherming te nemen, indien daar opstanden mochten plaats grijpen. Woensdagavond meldden de bladen reeds dat door de bevolking van Kreta de vereeniging met Griekenland is uitgeroepen, maar officieel ia het bericht niet bevestigd.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1