Nummer 85. Donderdag 22 October 1885» 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. DE GOUDDIEVEN. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, ui m line. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag :avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden van den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op art. 11 van het K. B. van 9 November 1851 (Staatsblad no. 142)maken bekend, dat op Maandag deD 23 November 1885, des voorraiddags van 9 tot 12 uur, ten raadhuize aldaar eene ver gadering zal worden gehoudenter verkiezing van drie leden der kamer van koophandel en fabrieken. De lijst der kiesbevoegden ligt van af heden gedurende acht dagen ter secretarie ter inzage van belarghebbenden, gedurende welken termijn bezwaren tegen de lijst bij het gemeente-bestuur kunnen worden ingebracht. Waalwijk, 21 October 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. In het district Virton is de liberale candidaat gekozen met 295 stemmentegen 293 op den clericalen candidaat. Het Journal des débats deelt eer. pikant ant woord mede, dat een aan het üoatenrijksche hof geaccrediteerde diplomaat in een gesprek volgen liet op de herinneringdat de drie keizerrijken dan toch ten aanzien van het Oostersche vraag stuk gemeenschappelijke inzichten hebben. „O ja zeide hij de keizerlijke regeeringen stemmen zeker hierin met elkaar overeen dat elk harer in de Oostersche aangelegenheden iets anders wil." Nadat de verdediger in het vergiftigii gs- proces tegen Riboutwaarvan in ons vorig nummer de bijzonderheden zijn medegedeeld, zijn pleidooi voor het hof van assises der Seine had voorgedragen en de door het openbaar ministerie toegelaten //verzachtende omstandigheden" gewei gerd had met te zeggen geen verzachtende omstandigheden; het schavot cf de vrijheid! ver wijderden zich de gezworenen gezamelijk {Eene schets uil de Australische mijndistricten.) Maxeen avonturierdien de zucht om zonder moeite en zonder middelen te ontzien rijk te wordennaar Australië gelokt had wachtte op zeker punt, waar hij volgens afspraak een zijner makkers zou vinden, met wien hij eene onderneming wilde ten uitvoer brengen. „Dat's vreemd 1" zei hij. ;/Mijn weg was toch korter, hij moest er reeds zijn!" Hierop bleef hij bij een der slechtste punten van den weg staanbeschouwde de gaten en spleten nauwlettend en zei met een eigenaardig lachje z/Dat is niet te ontwijkennog acht dagen regen en hier is het goede punt. Het slijk zal paarden en wagen ophouden en onze krachten verdriedubbelen." Eenige ©ogenblikken later ontwaarde hij een wagen met meel voor de mijnen. De voerman was een groot en forsch gebouwd manen ondanks zijne slechte en met modder bespatte kleederenlag in zijn geheel voorkomen iets edelsiets voornaams. Waarschijnlijk was hij een dier jonge lieden van goeden huize, die vol hoop naar Australië gaan en zichuit gebrek aan middelen van bestaan, weldra gedwongen zien voerman en kruier te worden. Terwijl hij naderdescheen Max meer aan den wagendan aan hem zijne aandacht te wijden. Hij keek zeer oplettend naai de wielen, die diep in den weeken grond zonken. De voerman liet de paarden stilhouden en ging een eind weegs voort om met zijne zweep het terrein te onderzoeken, doch hij zonk tot aan de knieën in den modder. Als wanhopig drukte hij de hand tegen het voorhoofd; na zich een oogenblik uit de gerechtszaal en keerden na een korten tijd terug. Hunne uitspraak luidde „niet schuldig." Een storm van bravo's ging er in de zaal op toen de verdediger aan het einde van zijn pleidooi de woorden had gesproken het schavot of de vrijheid! Het scheen alsof een ieder de vrijspraak verwacht had. Ribout was niet het minst be wogen toen hij haar vernam. Hij nam zijn hoed en streek dien bedaard met zijn arm glad. Te Oran (Algerie) is op een der openbare pleinen een standbeeld van Gambetta onthuld. De heer Jacques, senator van Oran, en de heer Etienneafgevaardigdehielden hij die gelegen heid eene rede. Volgens den Parijschen correspondent van de Times hebben de koning van Denemarken eu de keizerin van Rusland de eerste vaderde tweede zuster van prins Waldemar, het voorne men laten varen om diens huwelijk met prinses Marie van Orleansdochter van den hertog van Chartresop het kasteel van Eu bij te wonen. l)e koniDg van Denemarken dacht eerst naar Eu te gaan zonder over Parijs te komen, waar men in de laatste jaren weinig eerbied voor ge kroonde hoofden heeft aan den dag gelegd. Hij had dan over zee Havre kunnen bereiken en van daar naar Fecamp, St. Valery en Dieppe of Treport naar Eu kunnen vertrekken. Maar dit zou hij, als hij niet incognito was gekomen, niet hebben kunnen doen zonder de Fransche prik kelbaarheid ie kwetsen, hetgeen hij wilde voor komen. Er heeft te dezer zake eene wisseling van diplomatieke dépêches tusschen de hoven te Kopenhagen er. te Petersburg plaats gehad en daarna is van beider reisplan afgezien. De kei zerin var. Rusland had te Parijs reeds een schit terend toilet voor de huwelijksplechtigheid besteld. Zij heeft nu bevel naar Parijs doen toekomen om het toilet naar Petersburg te zeuden. De Zondag gehouden herstemmingen zijn geheel ten gunste der republikeinen uitgevallen Er zijn gekozen 208 republikeinen en 21 auti- republikeinen. In het departement der Seine zijn al de republikeinsche caudidaten gekozeD met 290 a 247.000 stemmen. De conservatieven verkregen 136 a 150,000 stemmen. Een modern huwelijksbeletsel. De portret- bedacht te hebben, keerde hij echter tot zijne paarden terug. Hij streelde ze en moedigde ze met woorden aan. Alle drie spanden zij hunne krackien in doch plotseling zonken de wielen in eer.e door den modder en de wagensporen gevormde diepe holte, eb de wagen zat vast. Maxdie dit alles van achter een boom had waargenomenscheen geheel verrukt. z/Ik dacht nietdat de modder reeds zoo diep lag," zei hij verheugd tot zichzelven. De voerman sloeg zijne paarden niet, want hij wist dat dit niets zou helpendoch Max ontwarendedie nu te voorschijn trad, verzocht hij dezen hem de" behulpzame hand te bieden. z/Met veel genoegen 1" antwoordde hij. 0Maar wat wilt gij dan doen wWat ik reeds twintig malen heb moeten doen sedert ik Melbourne verliet. Het meel afladen, en den leegen wagen uit het gat trachten te krijgen." Max naderde en zei//Dat's een moeielijk baantjewat ge aan de haud hebt." «Ik had geen keus," antwoordde de voerman; z/de mijnen betalen mij vijftig pond sterling voor het aanvoeren van een ton meel. Ik ver wonderde mij er over dat de anderen het wei gerden maar nu begrijp ik hetwant dikwijls moet men het meel in den steek latenom paarden en wagen te redden." «Maar hoe maakt 't dan het goudescorte vroeg Max op onverschilligen toon.,/ Men zegt dat het den weg in drie dagen aflegt." ,/Maar men zsgt is juist geen evangelie; hoewel de wagens er naar gebouwd zijnen men ze niet te zwaar laadt en er dikwijls zelfs paarden voor spanthebben zij toch gewoonlijk veel langer tijd noodig. /,Gij schijnt niet altijd uw tegenwoordig beroep uitgeoefend te hebben." z/Neen 1" antwoordde de voerman. //Mijn schilder Penali te Lyon was onlangs verloofd met madll. Minnie Bernard de schoone dochter van een rijk fabrikant aldaar. De bruiloftsioi- letten waren reeds in cle maak en de trouwdag vastgesteld. Eenige dagen geleden zeide Penali tot zijn bruid ,/Ik hoopdat ge met mijne bekende antipathie rekening hebt gehouden en alle japons zonder tournure hebt besteld." De jonge dame antwoordde lachend „Als ik een bruidsjapon zonder tournure moet dragen dan trek ik haar liever in bet geheel ni-1 aan." De kunstenaar maakte zich boos, gaf zijne bruid de keus tusschen zijne liefde en de tournure eu ver trok toer. de jonge dame aar. deze laatste de voorkeur gaf, nog denzelfden avond naar Egypte. Te Madrid heeft een tweegevecht tusschen twee officieren, de algemeen geachte commandant Jaquetot en een kapitein, groot opzien gewekt. De kapitein een vroegere vriend van den com mandant, maar door familietwisten van hem ge scheiden beleedigde en sloeg Jaquetot en het gevolg was dat deze hem uitdaagde. Het twee gevecht had plaats mei pistolen, op 25 passen afstands met de bepaling, dat de tegenstanders vier schreden voorwaarts mochten doen tot een van beiden doodelijk gewond was. Er zouden vijf schoten gelost worden. Bij het derde schot werd de kapitein gewond, maar niet zoo erg of hij kon voortgaan, en het vijfde schot dat hij looste brocht commandant Jaquetot eene wonde toe waaraan hij weldra stierf. Jaquetot laat een brief achter, waarin hij af scheid van zijn vrouw neemten een anderen aan het gerecht, waarin'hij verzoekt dat niemand wegens zijn dood vervolgd moge worden. De Times publiceert het ultimatum door de Indische regeering den koning van Birmah toe- gezouden. Daarin wordt verlangd dal Thibaw de afgezanten van den gouverneur van Britsch Bir mah inet eerbewijs zal ontvangen en dat alle stappen tegen de Bombay-Birmah Trading As sociation zullen worden gestaak tot dat de af gezanten den aard van het geschil tusschen de vader was een koopman in Londen." Max hielp den wagen ontladen waarna het den paarden gelukte hem uit het gat te trekken. Onder het opladen vroeg hij „Is dit de slechtste plek die gij op dezen weg ontmoet hebt?" „Neen," antwoordde de voerman „een halve mijl vroeger was er eennog veel ergerik moest nog andere paarden voorspannen om mijn leegen wagen er uit te halen." „Dankje!" hernam Max. „Gij bedankt mij vroeg de voerman ver- wooderd. „Ik moet u voor uwe hulp danken." Zonder hierop te letten ging Max terug terwijl de voerman zijn weg naar de mijnen vervolgde. Weldra vond hij de plek in kwestie. Hij onderzocht haar en zei toen met van begeerte fonkelende oogen „Goed zeer goed Deze plaats is nog beter dan de andere. De wég is hier smal en het bosch dicht." Hij keerde naar het rendez-vous terug, waar hij zijn makker vond tot wien hij zeide „Nu is het iijd om u mijn plan meetedeelen. Wij moeten de zaken in het groot doenen alleen daar een aanslag wagen waar milioenen te verdienen zijn." De ander zag hem verwonderd aan. „Of 't lang of 't kort duurt," vervolgde Max, „gehangen worden wij tochals wij nog langer de goudgravers aanvallen. Men moet ze ver moorden om ze te berooven, en dikwijls is 't der moeite niet waard ik heb daarom besloten het goudescorte te berooven." Als verschrikt trad de ander een paar schreden achte.uit, na een oogenblijk zeide hij echter: „Gij hebt dus kameraads gevonden „Wij kunnen het te zamen wel af, met behulp van den weg." Association en de Birmaansche regeering zullen onderzocht hebben. Indien Thibaw in deze twee voorwaard3U niet wil treden zal er terstond en zonder verdere aankondiging tot gewapende actie tegen Opper-Birmah worden overgegaan. Ten derde wordt nog verlangd dat de koning de vestiging zal toestaan van eenen blijvenden Brit sehen agent te Mandalay met toevoeging van eeue wacht te zijner bescherming. In telegrammen uit Mandalay wordt ge meld, dat de Birmahsche regeering ten ijverigste maatregelen ter verdediging neemt. Er worden wapenen' en oorlogsmalerieel uitgedeeld. De stads- bezetting wordt met 3000 man versterkt. De Times heeft van haren correspondent te Belgrado bericht ontvangen dat er nog wel geen Servische troepen over de grenzen zijn ge trokken maar dit toch wordt te gemoet gezien. De Belgradosche correspondent van de Herald verneemt evenweldat Bulgarije een oorlog met Servie poogt te vermijden en dat prins Milan eene minnelijke schikking heeft voorgesteld waarbij Servie's grondgebied zou worden vergroot met inbegrip van Widdin. Aan de Times wordt van uit Weenen gemeld dat Oostenrijk en Rusland zijn overeengekomen aan de Porte den raad tc geven de mogendheden tot eene conferentie uit te noodigen op den grondslag van het tractaat van Berlijn. De toe stemming van Duitschland is zeker en de Porte heeft hare toestemming gegeven doch van En geland Frankrijk en Italië is zij nog niet ver kregen. De Pall Mall is duurzaam woedend over het voorname stilzwijgen der groote bladen nopens haren „kruistocht tegen de ondeugd." Ik vraag mij afof de heer Stead meer tevreden wezen zal over het woord van afkeuring nopens zijn drijven in de huidige „Echo." Terwijl de uit spraak der jury in het Armstrongschandaal nog niet geveld is tracht de Pall Mall vooraf eene vrijspraak te beknutselen. Dit is onkiesch. De „Echo" gaat echter verderen zegt datwelk ook het verdict der gezworenen zij, de openbare meening den heer Stead nimmer zal vrijspreken van schuld aan zekere veroordeelenswaardige prak tijken. De ander scheen zich te willen verwijderen en niets meer van de zaak te willen weten Max trok hem echter met zich voort en zei lachend „Kom maar mee, lafaard Het behoeft toch van daag nog niet te gebeuren. Gij zult mijn plan vernemen." De ander scheen te willen zeggen „spaar uw woorden want gij zult mij niet overtuigen dat uvee menschen tien kunnen aanranden die van het hoofd tot de voeten gewapend en steeds op een aanval bedacht zijn." Max bekommerde zich evenwel weinig om de meening van zijn makker in wien hij slechts een werktuig zag, dat voor het beoogde doel moest worden in gereedheid gebracht. „Niet ver van hier," zeide hij, „is er een zoodanig gat in den weg dat de wagen er een halven dag in kan blijven stekendit is ons evenveel waard als vier man. De mannen die het escorte uitmaken hebben het toezicht over geld van anderen zij zullen het als huurlingen verdedigenterwijl onze krachten verdubbeld worden doordien wij als roovers aanvallen. Mislukt de ondernemingdan blijven zij hnn goud bewaken terwijl wij aan beide zijden in het dichtbegroeid bosch kunnen ontvluchten." „Maar als er nu andere menschen bijdehand zijn of de wagen niet blijft steken „Ezel dan doen wij niets. Meent ge dan dat mijn leven mij niet even lief is als u het" uwe? Wilt gij dus naar mij luisteren of niet? Ik wil rijk worden want met geld is men alles, zonder geld niets." De ander antwoordde met een grijnslach. „Vlegel 1" bromde Max waarop hij overluid vervolgde: „Bij voorbeeld gij zijt afschuwelijk leelijk waart gij evenwel millionair, dan zouden de schoonste vrouwen uw deel zyn." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1