Duitsehland. Denemarken. Oostenrijk, Italië. Bulgarije. Turkije. BINNENLAND. LONDEN"20 October. De „Times" verneemt dat lord Salisbury Engelands deelneming aan de conferentie vau de aanneming van sommige voor waarden afhankelijk stelt. De expeditie tegen Birma zal uit 8000 man bestaan. De Engelsche commissaris te Rangoon heeft last op het ulti matum een kategorisch antwoord vier dagen na de overhandiging te verlangen. Volgens de //Germania" zal de paus, in zake de Carolineu-quaestie geene bijzondere commissie van kardinalen benoemen. Hij zal alleen eenige kardinalen en prelaten uïtnoodigen een schrif telijk advies te zeDden; ook is Z. H. voornemens, den raad in té winnen van eenige voorname rechtsgeleerden. Wanneer deze werkzaamheden zijn afgeloopen is het wellicht mogelijk, dat hij deze verschil'ende adviezen zal onderwerpen aan het onderzoek eener congregatieom eindelijk over te gaan tot het vellen van zijn definitief, persoonlijk oordeel. //Algemeen neemt men aan," zegt het #Berl. Tageblatt." „dat de bemiddeling des pausen uit twee gezichtspunten zal zal worden beschouwdhet principieel juridische en het politisch-practische. Er bestaat alle grond om aan te nemen dat de laatstgenoemde zijde der quaestie geene bijzondere moeilijkheden zal op leveren. Met het principieel juridische element zal dit echter minder gemakkelijk gaan, te meer nog nu Duitsch'and schijot te volharden bij zijn eens ingenomen standpuntom eenigermate als overwinnaaar uit dezen strijd te voorschijn te treden." Volgens berichten uit Berlijn is de Duitsche regeering officieus onderrichtdat Rusland en Oostenrijk binnenkort zullen mededeelen, op welke grondslagen zij meenen dat het mogelijk is de moeielijkheden in het Oosten tot oplossing te brengen. Er is nog geen voorstel gedaan tot bijeenroeping eener conferentie. In de maanden Augustus en September zijn blijkens eene officieele Duitsche statistiek ruim 51/2 millioen kilo beetwortelen minder veraccijnsd dan in het vorige jaar. In het geheel zijn er nog 276 suikerfabrieken in het Duitsche tolgebied in werking. Consulaire berichten van het eiland Cuba ra men den suikeroogst van dit jaar op 7 percent suiker en 2 percent melasse minder dan in het vorige jaar. De socialistische afgevaardigde Frohme wordt beschuldigd door zijne verantwoording aan zijne keizers iubreuk gemaakt te hebben op de socialistenwet. Volgens bericht uit Hamburg zijn de ge bouwen der veehoederij van graaf Kielmaiisegge (pachter Röpertusschen Reinbach en Frie- drichsruhedoor brand vernieldwaarbij 80 melkkoeien in de vlammen zijn omgekomen. Wegens vermoeden vau brandstichting uit wraak zijn er eenige personen in arrest genomen. De „Kölnische Zeitung" bevat eene lange correspondentie over de toestanden in Bulgarije, vooral dienende om aan te toonen, hoe algemeen bemind vorst Alexander bij al zijn onderdanen, Mohammedanen en anderen is. De correspondent zegt //Vorst Alexander moet wegomdat hij Duitscher en Bulgaar isdat is Ruslands reden; maar dit kan toch voor de andere mogendheden niet gelden hij haalt daarna deze woorden van iemand die lang in Bulgarije gewoond heeft, aan: #Ik beklaag vorst Alexauders opvolgerals hij er een krijgthet zal geen acht dagen duren of de Bulgaren hebben hem doodgeschoten." Zaterdag en Zondag heeft er in Beieren een hevige storm gewoed die in Tegertisee Krenth Oberammergeau Graswang Grainau Partcnkirchen en Garmisch groote verwoestingen heeft aangericht. De prachtige wouden langs de berghellingen zijn vernield. Van verscheidene villa's en kerken zijn tot zelfs dakwerken weg geslagen. In laatstgenoemde plaats zijn de hoo rnen der Strassenallee geheel ontworteld. De be woners van eenige dorpen zijn uit hunne huizen gevlucht. De post- en telegraafdiensten staan er stildoordien de telegraaflijnen vernield en de rijwegen onbruikbaar geworden zijn. De storm heeft veertien uren geduurd. Voor zoover bekend is, zijn er geen meoschen omgekomen. Met 77 tegen 21 stemmen heeft het Folke- thing geweigerd een aanvang te maken met de begroot ings-discussiën. De gebeurtenissen hebben aan alle hoven van Europa een verrassing teweeggebrachtdie zich op allerlei wijzen openbaart niet het minst in dreigende miniitercrisissen. Behalve in Grieken land, waar het ministerie tusshen den volkswensch en het volksbelang heen en weer geslingerd wordt, openbaart zich ook in Oostenrijk een spanning, die de positie van graaf Kalnoky in hooge mate moeilijk maakt en de kans op zijn aftreden zeer waarschijnlijk doet zijn. Twee verschillende stroomingen openbaren zich dan ook te Weenen. Het OosteDrijksch kabinet scheen aanvankelijk de aanmatigingen van Servië aan te moedigen. Thans is het integendeel dat kabinetwaarvan de moeielijkheden komen, die eene overeenstemming der mogendheden op dit punt beletten. Men hecht dan ook in Pesth geen geloof aan de verzekeringen der officieuse bladendat de overeenstemming tusscheu graaf Kalnoky en den heer Tiszaop alle punten der Oosten rij ksche politiek in het Oosten bestaat. En dat iaat zich verklarren. Graaf Kalnoky heeft in deze geheele zaak een vreemde politiek gevolgd zeer ver schillend van de houding, die graaf Andrassy op het Berlijnsch congres had aangenomen. Volgens graaf Andrassy moest men in Weenen vóór alles en altijd aan Rusland doen begrijpen dat het czarendom nooit een bevoorrechte stel ling op het Balkanschiereiland kon innemen, noch daar een specialen invloed zou kunnen uitoefe nen. Dat bleef Andrassy's streven. Daarom weigerde hij steeds zich met Rusland te verstaan over de Oostersche quaesiie, verklarende, dat die verstandhouding tusschen al de mogendheden behoorde gezocht te worden en niet tusschen Oostenrijk en Rusland alleen. Baron Haymerlé, die graaf Andrassy opvolgde, volgde stipt dezelfde gedragslijn. Graaf Kalnoky echter schijot daarin verandering gebracht te heb- beD. Hij heeft juist voeliug met Rusland ge zocht en daardoor Oostenrijk betrokken in een handelende politiek, die voor Oostenrijk zeer avon tuurlijk is. En nu deze politiek door de ge beurtenissen in het Oosten zoo geheel aan het licht gekomen is, zijn het vooral de Hongaren zoo naijverig op de Slavonen, die er de regeering een verwijt van maken en Kaluoky's positie zeer in de waagschaal stellen. Inhet huis van afgevaardigden verklaarde de minister Taaffe, dat Bismarck alle opmerkin gen over het verbannen van Poolsch Oosten- rijksche burgers uit Pruisen afwees, omdat deze maatregel van zuiver interne natuur is. Uit Klagenfurt en Innsbrück wordt van verschillende overstroomingen melding gemaakt. De Etsch en hare zijstroomen zijn in verschei dene districten uit hunne oevers getreden ten gevolge waarvan verscheidene huizen en bruggen door het water zijn weggeslagen. Het spoor wegverkeer; dat in zuidelijk Tyrol op verscheidene plaatsen door die overstroomingen was belemmerd, is weer hier en daar hersteld. WEENEN20 October. De conferentie der Europeesche mogendheden zal te Weenen worden gehouden, terwijl aan de Oostenrijksche regeering de hoofdleiding zal worden opgedragen. Het plan is om vorst Alexander af te zetten Bul garije en Oost-Rumelië door een gemeenschap- pelijkelijken vorst te laten besturen, de staatsin richting van Oost-Ruraclië te wijzigen en Servië schadeloos te stellen door het Servische grondge bied langs de grenzen van Bulgarije uit te breiden. Het ongelukkige Palermo is nu ook nog met een aardbeving bezochtwelke daar Donderdag plaats had. Er stortte een huis van drie ver diepingen in en acht menschen vonden daardoor den dood. De regeering heeftna rijp beraad over de collectieve nota der mogendheden zich in be ginsel bij de raadgevingen der mogendheden neder- gelegd en heeftmet het oog op de houding van Servie besloten het grootste deel der Bul- gaarsche troepen terug te roepenslechts de garnizoenen zwak bezet te houden totdat de mogendheden definitief uitspraak zullen hebben gedaan over het lot van Rumelie. Prins Alexander van Bulgarije heeft aan den koning van Servië bericht gezonden, dat hij den heer Grekoif naar Nisch had afgevaardigd met eene bijzondere zending. De koning van Ser vië heeft geweigeul hem te ontvangen, opgrond dat, volgens verklaring van Bulgarije; die zending eene gemeenschappelijke actie tegen Turkije ten doel had. De koning wil handelen op den grondslag der tractaten. SOFIA, 19 October. De schending van het Bulgaarsch grondgebied door Servië schijnt op Landen. Men weet op het oogenblik nietof zij niets reeds heeft plaats gehad. In diploma tieke kringen is men ongerust. De bevolking wil zich verdedigen. Troepen zijn naar de Servische grenzen gezonden. De vorst is naar Sofia terug gekeerd. Zijn terugkeer verwekte groote beweging. De ministerraad is op het oogenblik vergaderd. Volgens telegrafische berichten uit Konstanti- nopel bedragen de oorlogsonkosten van Turkije reeds twee millioen pond sterling, waarvan 800,000 P. S. voor Kruppgeschut. Ook wordt gemelddat de Montenegrijnen 'bevel hebben ontvangen om zich marschvaardig te houden. Waalwijk, 21 October 1885. Maandagavond gaf de liedertafel //Oefening en Vermaak" alhier haar eerste wicterconcert. Deze uitvoering wekte nog meer dan anders de belangstelling der leden, daar het dien dag juist 25 jaar was geleden, dat genoemde veree- niging voor het eerst in het openbaar optrad. Naar aanleiding daarvan hechtte de eerste voor zitter eene prachtige herinneringsmedaille aan de vaan van het gezelschap. In zijne toespraak schetste ZEd. het ontstaan en den vooruitgang der liedertafelhoe zij had te kampen gehad met afgunst en kortzichtigheid, hoe zij in weerwil van alle hinderpalen door den moed en de eens gezindheid der ledenen de toeweiding van verschillende heerendie aan het hoofd haddeo gestaan groot was geworden, en eindigde met een wensch voor haren voortdurenden bloei. Deze rede werd met uitbandige toejuichingen begroet door het talrijke aanwezig publiek. Het keurige programma werd op uitstekende wijze uitgevoerd, zoodat allen een genotvollen avond hebben doorgebracht. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur vau het waterschap vau de Oude MaasNoordbrabant, P. L. Honcoop. Eene der oudste kassiersfirma's te Eind hoven, tevens correspondent der Nederl. bank heeft hare betalingen gestaakt. Deze fatale ge beurtenis heeft groote verslagenheid in de stad veroorzaakt. De plotselinge val van de kassiers firma v. L. 8c Z. is naar men verneemt, veroorzaakt door een gefailleerdeo of voortvluchtigen aannemer van 's rijks werkendie sedert 8 a 10 jaren bij genoemde firma een oubeperkt vertrouwen genooten daarvan een schromelijk misbruik heeft gemaakt. Men begroot het passief op 6 ton, doch hiervan is niets met zekerheid bekend. Vele burgerszoo wel gegoeden als van de kleinere neringdoenden, zullen bij deze catastrophe schade lijden. Hoe dergelijke voorvallen in een stad als Eindhoven het vertrouwen schokken, was merk baar aan de Eindhovensche bankvereeniging waar Maandag reeds vele deposito's werden opgevraagd. Een groenteboer te Tilburg hield met zijn wagentje stil voor den winkel van een zadelmaker, om een hoofdstel te koopen. Nauwelijks had hij het paard het oude hoofdstel afgenomeu, of bet dier sloeg op hol. De boer, die het paard trachtte tegen te houdengeraakte tweemalen onder de kar. Het paard holde voort tot in eene andere straat en liep daar met zulk eene vaart door eene glazen winkeldeurdat het karretje, waarin de vrouw van den boer zat, omsloeg. Eindelijk werd het schichtige dier bij den kop gegrepen en tot staan gebracht. Het mag wel een wonder genoemd worden, dat man en vrouw niet ernstig gewond iijn. De firma Straler te Tilburg heeft, ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van den heer Th. Straterhare 68 oudste mannelijke werklieden in de gelegenheid gesteld voor hare rekening de Antwerpsche tentoonstelling te be zoeken. De jongere arbeiders benevens de ge huwde vrouwpn der werklieden zoomede de fabrieksmeisjes, werden ten huize van den jubi laris zelve OGthaald. Te Rozendaal (N-Br.) heeft de werkman H. van Nassau die aldaar aan een der suiker fabrieken werkzaam is bij den aanvang der campagne een kleine wond aan den vinger ge kregen, waarop hij destijds geen acht sloeg zoodat hij steeds bleef doorwerken. Thans echter is deze hand plotsliDg sterk opgezwollen. De ge neeskundige verklaarde dat hier bloedvergifti ging in den hoogsten graad aanwezig is, welke zoodanig in hevigheid toeneemtdat er geen hoop op herstel is en de man zijn onachtzaamheid met zijn leven zal boeten. Hij is geduwd en vader van 3 kinderen. De werklieden van de machinale kuiperij van den heer Prinsen te Helmond zijn voorloopig allen ontslagen omdat eanige hunner den meesterknechtdie de laat aan de fabriek ko mende werklieden op last van zijn patroon beboetteop verregaande wijze hebben mishan deld. Men schrijft uit Westdorpe15 October aan de Tijd Verleden Maandag had in de Dabij gelegen grensgemeente Selzaete iets geruchtmakends plaats; iets dat, zoo het mij daarvan door een ver trouwbaar persoon gegeven verhaal de volle waar heid blijkt te bevatten ons doet denken aan den handel in blanken slavinnen of aan de onthullingen der Pall Mali. Ziehier het verhaal, dat op dit oogenblik als een loopend vuurtje van mond tot mond gaat en niet weinig de gemoederen maar nog veel meer de tongen in beweging brengt Een meisje van 16 a 17 jaar werd door een heer aangesproken en gevraagd, of zij niet graag wilde gaan dienen. Op haar bevestigend ant woord zeide hij een goeden dienst voor haar te wetenmaar zij moest dan oogenblikkelijk met hem medegaan. Daarop gingen zij samen naar hare moederwie hij mededeeldedat hij tusschen Sas-van-Gend en Westdorpe (Holland) eene hoeve gepacht had en dadelijk eene dienst meid aldaar noodig had. Na eenig praten kwam men tot een accoord: het meisje zou op staanden voet medegaan. Haastig werden er wat kleeren ingepakten een halfuurtje daarna waren heer en meisje reeds vertrokken. Na alles overdacht en overwogen te hebben na steeds meer en meer door buren en anderen ongerust gemaakt te zijn wilde men het meisje achterhalen doch alles is tot heden vruchteloos gebleven. Van eene verpachte hoeve is hier in de gemeente niets bekendwaaruit zonneklaar blijktdat men aan eene brutale ontvoering heeft te denken. Rijks en gemeent-politiezoowel van Holland als van Belgiëzijn verwittigd en doen reeds ijverig onderzoek. Men wacht met spanning den afloop van 't onderzoek af. Doch iels naders ontbreekt op dit oogenblik. Twee werklieden te Middelburg waren Vrijdag in een regenbak nadat die was ledig gemaakt bezig om eene daarin liggende looden buis te soldeeren. Door den walm der kolen die zij daarbij bezigdenwerden zij zoodanig bedwelmd dat zij beiden levenloos er werden uitgehaald. Zaterdagavond heeft in de Donkerstraat te Harderwijk eene vechtpartij plaats gehad tusschen eenige aldaar verblijfhoudende Dultschers en eenige visscbers. Een Duitscher werd zoodanig bij den linkerschouder met een mes gestoken dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. De dader, L.een 19jarig jongelingis in banden der politie. In de schuur van den herbergier J. L. te Weertbrak Donderdagavonddoor een on bekende oorzaak, brand uit, waardoor de geheele schuur met een grDoten voorraad graan en de l.mriïaasi gelegen stal vernield werden. Alles was verzekerd. Te Roermond is Vrijdag de echtgenoote van den heer A. K, in groot levensgevaar ge weest. Door het omvallen van eene petroleumlamp geraakten namelijk hare kleederen in brand. Verschrikt liep zij de straat op. Een spoorweg- conducteurdie haar in dien toestand aantrof f had de tegenwoordigheid van geest om terstond zijn jas uit trekken en haar dien om te slaan waardoor de vlammen weldra werden uitgedoofd. Over het geheele lichaam heeft zij echter ernstige brandwonden. Door de politie' te Scheveningen is proces verbaal opgemaakt tegen een kastelein, die aan een jongen van 15 jaren, die zich reeds in kennelijken staat van dronkenschap bevond, nog meer jenever schonk. Zaterdagnacht is er te Lekkerkerk brand ontstaan in den molen van heer E. Horsman doch gelukkig bijtijds gebluscht. De brand wordt aan moedwil toegeschreven. Te Leiden werd door een onbekenden jongeling bij de hospita van een student een pakje bezorgd, met de boodschapdat het door dien student was besteld en brenger daarvoor f4.50 moest ontvangen. Het bleek daarnadat de student van niets afwisten het pakje, uitgezonderd een doosje pennen niets inhield. De politie, onder zoek doendekwam door het doosje pennen den dader op het spooren nam hem in verhoor. Aanvankelijk ontkende hij. Vervolgens zeide hijdat hij het doosje pennen aan een hem onbekenden achttienjarigen jongeling had ver kocht. Van het ontvangene bedrag had hij nog ongeveer f 2 over. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er eeu hevige brand uitgebroken in de stoom- broodbakkerij van den heer Poldermans, aan den Langendijk te Gorinchèm. Door het spoedig en krachtig optreden der brandweer is het mogen gelukken den brand bij de fabriek te beperken. Dit gebouw is geheel uitgebrand. Bij het aan breken van den dag was men den brand meester. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Bij den landbouwer H. v. d. L. te Haelen was men bezig met dorschen door middel eener dorschmachine. Een negenjarige knaap kwam daarmede in aanrakingmet het treurige gevolg, dat hem de beide beenen werden gebroken. Zondagnacht is er te Zuidwolde een moord gepleegd. De verslagene was een onbezoldigd rijksveldwachter. De dader is nog onbekend. Uit Vucht wordt van 20 Oct. gemeld: Gisteren avond brak er een oproer uit onder het werkvolk van het in aanbouw zijnde krank zinnigengesticht. De aanleiding daartoe was dat er de vorige week een honderd Belgische stukadoors zijn gekomenom de Hollandsche (waaronder vele Vuchtenaars) te vervangen. De aannemer van het plafondwerk is een Belg, die aan zijne landgenooten de voorkeur schijnt te geven en de Hollanders bedanktewat met het oog op de algemeene kwijning reden genoeg was om de Belgen niet al te vriendelijk ie ontvangen. De vorige week werd er al veel gemompeld maar deze week ging toch rustig voorbij, totdat Maandag de ontevredenheid losbraknadat er Zondag ook al vechtpartijen hadden plaats gehad. De Belgen werden bij het verlaten van hei ter rein door de overmacht achtervolgd zoodat zij in de vlucht hun heil moesten zoeken. Hun baas loste tweemaal een schot met los kruit op de menigtewaardoor de gemoederen nog meer in gisting kwamen. In de huizen waar de Belgen hun intrek hadden genomen werden ruiten ingegooiden door de komst van een paar maréchaussees uit Den Bosch werden ergere dingen voorkomen. De bewoners moesten zich op de zolders bergenwilden zij geen kans loopen door de keiendie naar binnen gegooid werdengeraakt te worden. Heden morgen moeten zij den baas der Belgen en zijne vrouw in het water gegooid hebben, welk lot ook een ander onderging; de laatste werd bovendien nog kreupel geslageu. Op het terrein ziju nu maréchaussees om de orde te bewaren, en tegen één der arbeiders is reeds door hen proces-verbaal opgemaakt. De meeste Belgen hebben heden morgen, be vreesd voor verdere kloppartijen hunne biezen gepakten zijn naar hun land teruggekeerd. BAARDW IJK. De begrooting dezer gemeente is door uen raad voor het jaar 1886 vastgesteld, als volgt In ontvangst op f 6766,12, in uitgaaf f6766,12. Het bedragdat van elke f 50 huurwaarde of een gedeelte daarvan, in zake het vergunnings recht tot verkoop van sterken drank in het klein binnen deze gemeente zal geheven worden, is bepaald op f 10. Tot brievenbesteller in deze gemeente is aangesteld J. Treffers.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2