Nummer 86. Zondag 25 October 1885. 8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND." Frankrijk. DE GOUDDIEVEN. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Slis- B lllliiu fi Dit blad, verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden «an den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op art. 11 van het K. B. van 9 November 1851 (Staatsblad no. 142Ïmaken bekend, dat op Maandag deD 23 November 1885, des voormiddags van 9 tot 12 uurten raadhuize aldaar eene ver gadering zal worden gehoudenter verkiezing van drie leden der kamer van koophandel en fabrieken. De lijst der kiesbevoegden ligt van af heden gedurende acht dagen ter secretarie ter inzage van belanghebbenden, gedurende welken termijn bezwaren tegen de lijst bij het gemeente- bestuur kunnen worden ingebracht. Waalwijk, 21 October 1885. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De kamer van afgevaardigden zal den lOden November bijeenkomen om de geloofsbrieven der leden te onderzoeken. Er wordt van kuiperijen gesproken bij de verkiezingen gepleegd van de zijde der conservatieven, die van dien aard zijn dat zij de ongeldigheid van eenige verkiezingen na zich zouden kunnen slepen; de conservatieven echter beschuldigen het kabinet ongeoorloofden druk bij de herstemmingen uitgeoefend te hebbeu. De nieuwe kamer zal, behalve de 9 afgevaar digden van de koloniën, die nog gekozen moeten worden, nit 295 oud-leden en 280 nieuwe leden bestaan. Bijna de helft der kamerleden werden niet gekozen, wat wel voor de eerste maal geweest zal zijn. Van 295 herkozen afgevaardigden zijn 223 republikeinen 72 anti-republikeinen van welke 26 royalisten 34 bonapartisten en 12 reactionnairen zonder eene bepaalde kleur. De berichtgever van de „Temps" schat het aantal overledenen aan de ch'olera sedert h** begin van den zomer in Tonkin op 3000. D> epidemie eischt nog dagelijks offers. De berichten door de cop'- "'fltieve bladen verspreid omtrent het vermoor 'ön van een aantal (Eene schets uit de Justralisohe mijndistricten.) Dit deed den an*er tot een besluit komen, en begeerig vroeg hi1" „Wanneer gaa* wij aan het werk „Morgen leigen wij ons in hinderlaag en houden ons to' den aanval voorbereid. Wij moeten oen antal goede pistolen hebben. Een gevechf ma& tegen man komt natuurlijk niet in onzp kraam te pas. Let welwat ik zeggeen gewonden maar alleen dooden; geen oyerijling maar koelbloedigheid en ik sta voor allee in." Aldu.' Toortpratende bereikten zij eindelijk de herberg» waar Max zijn intrek genomen had. Des avondsna de thee gebruikt te hebben, bleven zij in de gelagkamer. Er werd gesproken over de onderscheidene aanvaten °P bet escorte der goudtransporten. ;'t Is al dikwijls aangevallenzei een der drir^ebroers„maar 't verdedigt zich goed. Fepne kerels En wat schieten ze! Maar dat is aiet te verwonderen, want met hunne percussie- bi-xsen zouden zij op twee honderd passen eene <>rwt raken." „Dat is 't niet zei een ander„maar de jannen waaruit 't escorte bestaat zijn jongelui an goede familiën. Men heeft bijzondere aan beveling noodigom er in opgenomen te worden. Ja, ziet ge, men mag zeggen wat men wil, 't blijft toch eene waarheiddat alle menschen van goede afkomst met veel moed vechten. We hebben wel allen hart in 't lijfmaar de op voeding doet er toch veel toe. Ik weet hoe 't den laatsten keer gegaan is. Drie van hen bleven tegen tien die hen aaranddenmaar ze hebben zich geweerd als leeuwen en hun goud Christenen te Hué schijnen niet geheel ongegrond te zijn. Wel zijn ze overdreven geweest en ze heb ben ook niet te Hué maar in de nabijheid van Kuangtu Camelo, in de provincie Huangtu, plaats gehad. Een telegram vau generaal De Courcy uit Hanoi meldt dat bij aldaar uitgebroken ongeregeldheden eenige Christenen vermoord zijn. De daders worden krachtig vervolgd door jagers te voet en tirailleurs uit lonkin. Een jager en eenige tirailleurs zijn gedood. Te Hué is de orde niet gestoord. Geheel tegen de verwachting is de orde na het bekend worden van den uitslag der her stemmingen, te Parijs nies gestoord geworden. Wel was het op de boulevards Maandagavond bijzonder levendig. De bureaux van de „Evene ment," „Mot d'Ordre" en „Reveil", die op den hoek van de rue Rossini en de rue Drouot zijn gelegenwaren geïllumineerd. Groote troepen menschen trokken door de straten en steeds hoorde men de kreet„Leve de republiek Voor het bureau van de „Gaulois," dat thans niet geïllu mineerd wa3 was steeds eene zingende menigte verzameldwelke telkens door de politie uiteen gedreven werd. De krantenverkoopers boden onder het zingen van spotliederen op de reactionairen de verschillende bladen te koop aan en maakten goede zaken. De politie had buitengewone voor zorgsmaatregelen genomen voor het geval de orde gestoord mocht worden, doch zij heeft van deze maatregelen geen gebruik behoeven te maken. Bij de stemming, welke op het oogenblik onder de republikeinen heerscln schijnt men, althans in den eersten tijd niet flp ernstige gebeurte nissen te rekenen en het kabinetdat na de opening van het parlement aan het roer zal ko men heefte, bet vooruitzicht langer te zullen be staan da." het tegmiwoordige wanneer het zich beprhut tot die hervormingen, die tot het welzijn an hel land en tot verbetering van den toestand der werklieden kunnen strekken. Havas meldt, dat de kamer van afgevaar digden tegen 10 November bijeengeroepen zal wordön. Voorts wordt nog berichtdat de heer Grévy het verzoek om ontslag aangenomen heeft van de heeren Legrand, minister van koophandel, en Hervé-Mongan, minister van landbouw, als mede het ontslag der ondersecretarissen van staat M— gered. Gevangenen maken ze niet, maar dat behoeft ook nietwant die niet doodgeschoten worden komen toch aan de galg." Max's voorhoofd fronste zich en zijn makker ging eene rilling door alle leden. „Dat is waar," zei de eerste spreker, „dat zij zich goed hieldenmaar hun behoud hadden zij toch slechts aan een met ossen bespannen wagen te danken, die de roovers deed verschrik ken. „Dat doet er niets toesprak nu een derde. „Zij zijn voor geen twintig man bevreesdik zou "iet gaarne de hand in zoo'n onderneming hebben." Max's vriend begaf zich ter ruste met het vaste voornemenhet waagstuk niet te bestaan. Max wekte hem zeer vroegen zei „Komaan laat ons op weg gaan." „Ga maar alleen ontving hij ten antwoord. „Ik ben niet gek genoegom mijn leven voor zoo'n onzinnige onderneming op het spel te zetten. Ik wil niet dat men zeggen zal, dat ik gehangen ben. Een levende hond is beter dan een dood mensch." „Zooals gij wiltdan ga ik alleen of zoek een ander. Nooit had zijn makker in zoo groote moeie- lijkheid verkeerd. De vrees voor den dood en gouddorst streden een zwaren strijd. „Hoor eensMax zei hij „gij weet wel dat ik u niet verlaten en met u zelfs den duivel onder de oogen treden zou. Zie er van af.„ „Wat 1 een onderneming opgeven waarmede een millioen te verdienen is? Zijt ge stapelgek?,, De gedachte aan het millioen werkte. Het goud lachte den schelm toeen hij kleedde zich omzij het ook morrendeMax te vergezellen. „Lafaard Wie zegt u dan dat' 't van daag gebeuren zal plaagde Max hem onderweg. Met voordacht liet hij zijn makker in de on- de heeren Hérault en Rousseau die niet tot lid der kamer van afgevaardigden zijn herkozen. Te Montcau-les-Mines heeft Dinsdagavond om tien uur eene dynamiet-ontplofiing plaats gehad in de woning van een vrouw die te Prise d'Eau woont. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De daders zijn onbekend, een onderzoek is ingesteld. De koning was door eene zware verkoudheid vergezeld van koorts aangetast doch deze is sedert eene week verdwenen. Hij is voornemens gedurende eeoigen tijd op het Prado zijn verblijf te houden en zich van het bezoeken van den schouwburg te onthouden. Ten bewijze hoe hevig de cholera in som mige Spaansche gemeenten heeft gewoed wijst de Berliner Wochenschrift op de dorpen Mont- cagudo en Santa Maria de los Lianos. De be volking van eerslgenoemd dorp was 850, daarvan werden door de ziekte aangetast 429 en stierven er 287. Te Santa Maria de los Lianos was de bevolking 240 daarvan werden 150 aangetast en stierven er 80. Naar de „Morning Post" verneemt, is de Britsche regeering van meening dat, alvorens er eene conferentie in zake de oostersche quaestie bijeengeroepen worde, zekere gewichtige punten tusschen de betrokken groote mogendheden be- hooren te worden geregeld. De kabinetten van Londen, Parijs en Rome zijn het volkomen eens, dat het herstellen van het status quo ante on mogelijk is. Zij kanten zich ook aan tegen het afzeiteu van vorst Alexander. De Morning Post voegt hierbij, dat er tusschen Oostenrijk en de westelijke mogendheden eene volkomene over eenstemming bestaat om te beletten dat Turkije geplunderd worde. Dit schijnt den besten waar borg te bieden voor het behoud vau den Europeeschen vrede. lTit Mandalay en Rangoon luiden de dé pêches oorlogszuchtig. Een Britsch stoomschip heeft het Engelsche ultimatum meegenomen, het- rniiiMi iiiTinrriMMMaBMBBaanBwnMM—gna zekerheid omtrent den tijd wanneer de aanval gebeuren moest. Hij wilde hem eerst meer aan het denkbeeld gewennen. Aldus verliepen verscheidene dagen, gedurende welke het weder nog ongunstiger was dan te voren, eindelijk zei Max op zekeren avond, toen hij zich ter rust begaf „lk denk dat 't morgen gebeuren zal." Den volgenden dag lagen ook beiden in het bosch plat op den grond de komst van het escorte afwachtende. Het had nu reeds eene maand geregend. Alle wegen waren onbegaanbaar enbehalve het goudtransport en de post, vertoonde zich niemand er op. „Luister!,, fluisterde Max, het hoofd opheffende. „Hoort gij niets „Ja!„ antwoordde de ander. „Ik hoor een onweder naderbij komen, wij zullen door en door nat worden.,, „Dat is niets, als onze wapenen maar droog blij ven. „Ik geloof, dat ze roesten zullen, eer we ze kunnen gebruiken." ,,'t Kan zijn!,, hernam Max, aandachtig lui sterende. „Daar begint 't al te stortregenen hervatte de anderezich onder het dichtst gebladerte terugtrekkende. „Binnen een uur is de weg een rivier gelijk.,, De regen viel dan ook in stroomen neer. Is me n niet in Australië geweestdan kan men zich van zoo iets geen denkbeeld vormen. Het zijn ware wolkbreuken. De kameraad van Max klom op een boomstam, verweet zichdat hij den jongen dolkop had vergezeld en nam zich voor hem bij de eerste de beste gelegenheid te verlaten. Met ontbloot hoofd en het gezicht naar den wind gekeerdliet Max het water langs zich welk kras gesteld is. De Indische regeering verklaart daarin verdere debatten overbodig. Een beslissend antwoord moet binnenkort gegeven worden. Het stoomschip ankert voor Mandalay, totdat dit antwoord wordt verstrekt. Engeland waarschuwt Thibau tegen mishandeling van Britsche onderdanen. Andere dépêches melden dat de koning 8000 man versterking naar zijne grenzen zond, terwijl hij voornemens is de Ira- waddy door het doen zinken van schepen on bevaarbaar te maken. Thibau verzekerde zich ook de medewerking van 5000 bergroovers, die naar Britsch Birma gaan als koelies vermomd, om daar onlusten tegen Engeland aan te stoken. Thibau heeft zijnen veldheeren aangekondigd, dat hij het Birmaansche leger persoonlijk zal aan voeren. De Britsche regcering heeft aaD de Indische Nijlstoomschepen aangeboden voor de operatiëD op de Irawaddy. Uit Birma komt vervolgens bericht, dat de Birmasche generaals, door koning Thebaw bij eengeroepen, verklaard hebben in staat te zijn tegen eene Engelsche expeditie te strijden. Echter hopen de Eugelschen, dat, wanneer de vijandelijkheden mochten beginnen vele onderdanen van koning Thebawdie van de bloedige regeering van dien koning genoeg heb ben de taak der Engelsche expeditie zullen vergemakkelijken. De Engelsche regeering heeft te Woolwich tienduizend geweren besteld en tien millioen kardoezen voor het naar Birmah bestemde expe ditiekorps, dat waarschijnlijk de Irrad-Waddy rivier zal opstoomen. De Brunswijksche landdag koos met algemeene stemmen prins Albrecht van Pruisen tot regent van Brunswijk. Alle leden van den regent- schapsraad en den landdag waren tegenwoordig. Nieuwe berichten omtrent den bedenke- lijken gezondheidstoestand van den koning van Spanje en de onverwachte officieel openbaarge maakte jongste nota van Duitschland aan Spanje van 1 dezer over de quaestie der Carolinen maken hier bij staatkundige personen veel indruk. Op de mogelijkheid wordt gewezen, dat het aaaaiwin^m. i ma— afstroomen. Een ding scheen slechts van tijd tot tijd zijn gedachten bezig te houden nl. de pistolen die hij zorgvuldig onder zijne kleederen tegen den regen beschutte. „Te vergeefs breek ik mij het hoofd,,, bromde zijn vriend. „Wat wilt gij dan doen zelfs al ware geen escorte bij den wagen wij kunnen het |transport toch niet als een horloge in den zak steken Een schouderophalen was Max' eenig antwoord; plotseling deed hij hierop een sprong voorwaarts en fluisterde: „Luisterluister Er ontstond eene pauze van een oogenblik gedurende welke Max' oogen als gloeiende kolen fonkelden. Hij nam eene flesch uit een hollen boom ledigde haar ten halve in één teug, reikte haar toen zijn makker en zei„Daar, drink u moed in De ander nam een duchtige teug. „Dat verwarmt zeide hij. „Die brandewijn i& uitmuntend,,, „Hoor,,, zei Max zacht, „het escorte nadert, maar het kan slechts met moeite vooruitkomen. Verscheidene millioenen zullen ons hie* langs den neus voorbijrijden zullen wij ze voorbij laten gaanterwijl wij ze uit de verte groeten als gekken, die niets noodig hebben?,, „Neen antwoordde zijn vriendwien de brandewijn moed had gegeven. „Raakt de wagen in het gat, dan is 't oogenblik gunstig, om er op los te gaan. Ik klim in dezen boom en beloof u er zes naar de andere wereld te zenden, voor zij mij nog kunnen gewaar worden." Max gat zijne goedkeuring te kennen en wenkte hem tevens te zwijgen. Het goudtransport naderde inderdaad geëscorteerd door zes man en een voerman. Ondanks hunne waterdichte mantels, door den wind en de beweging der paarden telkens opengeslagen waren alle druipnat.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1