Zwitserland. Denemarken. Oostenrijk, Rumelie. Griekenland. Rusland. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Spsansche kabinet gedekt wil zijn, indien er, in verband met den toestand des konings, plotse ling eene catastrophe voorkwam, waarbij een staatkundige ommekeer te Madrid te vreezen is. Duitschland houdt in zijne nota van 1 dezer aan het eenmaal aangenomen standpunt vast, dat Spanje tot op 21 Augustus jl. geen bezit recht op de Carolinen had. Wat later gevolgd is, of namelijk Duitsche oorlogschepen eer dac Spaansche op het eiland Yap gekomen zijn, daarover wacht de Duitsche regeering eerst be richten van hare zeeofficieren af. In elk geval heeft de Spaansche regeering reeds kennis ge dragen van Duitschlands voornemen om bezit te nemen van het eiland voordat zij zelve in Augustus daartoe pogingen in het werk stelde. De toon van Duitschlands nota is aan het slot in eenige opzichten zeer scherp. Zij legt aan het Madridsche kabinet zelts in tamelijk onver holen bewoordingen gebrek aan waarheidsliefde ten laste en verklaart „dat het noch ia de ge woonte, noch in de bedoeling der Duitsche regeering ligt de rechten van een bevriend gou vernement geweld aau te doen." Ten slotte deelt de nota mede dat inlichtingen en voorstellen tot bemiddeling aau den paus toegezonden zijn. Te Wilhelmshaven zijn 19 personen ver giftigd door het eten van gekookte mosselen. Vier hunner zijn reeds gestorven, tien liggen bedenkelijk ziek en vijf anderen zijn minder ernstig ongesteld. De zieken zijn werklieden van het droge dok en leden van hunne gezinnen. Aan een ijzeren praam, die daar hersteld moest worden, vonden zij een groot aantal mosselen vastgehecht en zij namen daarvan mede naar huis, met het ver melde ongelukkige gevolg. De meening, dat vergiftige mosselen zich alleen aan de koperen gedeelten var. vaartuigen hechten blijkt onjuist te zijn. De praam was geheel van ijzer. De verkoop van mosselen is daar nu van overheidswege verboden. Aan verschillende ge leerden van naam zijn exemplaren van de mos selen toegezonden tot onderzoek. Op den Zwitserscheu „Aith-Rigi" spoorweg is een locomotief van een trein ontspoord. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de as der locomotief boven het station Gol- dau was gebroken en de machinist verzuimde den trein door de lucht- en handremtoestellen dadelijk te doen stilstaan. Bij de volgende bocht geraakte de trein uit de rails en viel zij van den dam. De locomotief drong bijna zes voet diep in deu grond. Er werden slechts 9 menschen gewonden de schuldige machinist werd gedood. Nadat het al een paar dagen te Kopenhagen gegist had en telkens op straat der regeering vijandige demonstraties hadden plaats gevonden, heeft zich de ontevredenheid des volks geopen baard in een moordaanslag op den gehaten minisier-president Estrup. Een 19-jarig letter zetter (bij een radicaal blad), Julius Rasmussen geheeten is de schuldige. Hij sprak den minister-president voor diens woning aan en loste daar twee schoten op hem, waarvan het eerste den rok des ministers scheurde en afstiet op een knoop. Estrup greep daarop den man aan en stelde hem in handen der politiewaarna hij zich kalm naar een diner begaf, waartoe hij genoodigd was. Rasmussen verklaart zich in het belang der vrijheid tot zijn daad te hebben gerechtigd geacht. Omtrent de Oostersche quaestie wordt door de Parijsche „Temps" bericht, dat de bijeenkomt der conferentie thans verzekerd is en dat zij hare zittingen te Weenen zal houden. Rusland zou aan Oostenrijk de leiding hebben overgelaten zoodat de uitnoodigicgen van uit Weenen zouden worden verzonden. Mocht dit bericht zich bevestigen dan zou de Oostenrijksche politiek „De duivel haal zulk een reis bromde de voerman toen hij een groote waterplas ontdekte, waar de paarden doorheen moesten terwijl de ruiters rechts en links tusschen de boomen een beteren weg zochten. De wagen was nog niet op de diepste plek toen er een schot viel. „Te vroeg!,, riep Max, als een door eene pijl getroffen hert voorwaarts springend. Een der ruitersdie in het voorhoofd getroffen was stortte van het paard. De voerman stak het hoofd vooruit om te zien wat er gaande wasen kreeg een kogel in de borsthij liet de teugels glippen en riep om hulp. De vijf ruiters naderden den wagen sloegen hunne mantels terug en maakten zich gereed tot den strijd. Een hunner richtte zijne buks naar de plaats van waar hij meende dat het tweede schot gekomen was, de kogel sloeg, zonder iemand te treffen, in het dichte loof der boomen, en in hetzelfde oogenblik werd den ruiter door een schot de arm verbrijzeld. „Sla op uw paarden in riepen alle vijf nu den voerman roe„wij zullen ons verdedigen. Red het goud De voerman bewoog zich nietde paarden deden niet de geringste moeite om deu wagen uit het gat te halen. Max en zijn vriend bleven nog steeds verbor gen. Het dicht gebladerte en de regen vormden een muur voor hen waarachter zij in alle zeker heid schieten kondenterwijl de ruiters den een belangrijk succes behaald hebben. Eene conferentie tochdie te Weenen onder voorzit terschap van Oostenrijk bijeenkomt, zal onge twijfeld rekening houden met de positie van Oostenrijk tegenover Servië. Overigens is het Weener kabinet nog steeds voornemens ten be hoeve van Servië op eene grensregeling aan den kant van Bulgarijë aan te dringen ingeval de personeele unie tusschen Bulgarije en Oost-Ru- melië door de mogendheden mocht worden erkend. In een andere dépcche van denzelfden corres pondent wordt gezegddat de mogendheden het reeds eens zijn geworden omtrent de onderwerpen die op deze co iferentie een punt van behandeling zullen uitmakeu. De beraadslagingen zullen nl. loopen over herziening van het organisch statuut voor Rumilë; personeele unie van Ruraelië en Bulgarijërectificatie der Servische grenzen aan den kant van het Bulgaarsche district Turne, met toestemming der Porte. Er is nog steeds sprake van de onttroning van vorst AlexanderRusland eischt haar, terwijl Duitschland zich daartegen niet zou verzetten alleen Engeland wil er niets vau hooren. Overi gens maakt de diplomatie zich geeu illusion van de taak, die zij op zich neemt voor het tegen woordige oogenblik zal echter de Europeesche vrede verzekerd zijn en dat is de hoofdzaak. De Mittheilungen van de Duitsche en Oostenrijksche Alpenvereeniging bevatten thans nadere berichten over de vreeselijke overstroo mingen die in de laatste dagen van September in een groot deel van Karinthie en Tyrol ver woestingen aangericht hebben. Wel is waar is het gebied der overstroomirgen niet zoo om vangrijk geweest als in 1882, maar in de dalen, die ditmaal getroffen werdenis het onheil geenszins kleiner. Zoo bood het Felladal, waar door de wegens zijn kunstigen aanleg beroemde spoorweg van Klagenfurt naar Udine en Triest looptvoorbij het station Saif.ïitz een tooneel aan hetwelk aan de grootste verwoestingen van 1882 herinnerde. Alle weilanden akkers en wijnbergen zijn met eene meer dan een meter hooge laag slibsteenen en rotsblokken bedekt. Bij Saifnitz ontstond een meer van modder, bij Wolfsbach insgelijks, Uggowitz iets dichter bij de Italiaansche grenzen gelegen, stond vijf dagen onder water. Ook hier zijn alle landerijen onder steenen rotsblokken bedolven. Van Malborghet tot aan de Italiaansche grenzen bij Ponteba is het dal als Jt ware schoongeveegd. De Fella stond daar twee meter hooger dan in gewone tijden. Een soortgelijk schouwspel biedt het dal van de Gaileene zijrivier van de Drave aan. Hier begint de verwoesting bij Kirchbach en strekt zich van daar over het geheelenog tien uur lange dal uit. Het meest hebben hier de plaatsen HermagorFeistritz, Sack en Nötz9ch geleden. In de beide vlekken Ratschach en Weissenfelt bedraagt de schade alleen 63,000 fi. In den omtrek van Turvis werden alle bruggen en straatwegen vernield. De geheele schade die door particulieren in deze streken geleden is wordt op 1 millioen fl. geschat De schade, die de regeering en de spoorwegmaatschappij lijden bedraagt weinig minder. Het hoofdbestuur van de Duitsche en Oosten rijksche Alpenvereeniging zond terstond na het vernemen van het onheil 300 fl. naar de af- deeling te Villach en 200 fl. naar die te Hermagor. Het hoopt door rijkelijk vloeiende bijdragen harer leden in staat gesteld te worden, evenzoo hulp te kunnen verleenen als dit in 1882 het geval was. Toen toch werd door de genoemde Vereeniging niet minder dan 157,000 fl. ten behoeve der overstroomden bijeengebracht. Da Standard verneemt uit Philippopel dat Alexander naar Sofia vertrokken isen wel wegens Servie's dreigende houding, welke in gansch Bulgarije de grootste verontwaardiging wekt. De volkswapening wordt ten ijverigste voortgezet, om eiken aauval af te 9laan. De Daily News verneemt uit Philippopel dat er 60,000 man Bulgaarsche troepen aan de Turkschc grens liggen saamgetrokken. De re geering heeft de nationale garde gemobiliseerd. wagen niet durfden verlaten, om de misdadigers te vervolgen, die misschien juist het plan hadden hen in het hout te lokken. Het vuur der aan vallers werd zoo regelmatig onderhouden dat men gereedelijk had kunnen gelooven dat zij twintig in getal waren, die na elkander schoten. Er moest echter eene verdediging beproefd wordentwee ruiters scheidden zich van de anderen ze werden dadelijk neergeschoten. „Nu zijn ze niet meer te talrijk riep Max. „Er op los Zijn vriend sprong als een jakhals op den grond er» beiden stormden op de paarden los en du ontstond een vreeselijke strijd waarin menschen en paarden door elkander in het slijk rolden en die eindigde met de nederlaag van het geheele escorte. Toen de laatste man ge vallen was sprong Max op. „Zijt gij gewond?,, vroeg hij zijn makker. „Ja, in den schouder, maar het heeft niets te beduiden „Wreek u riep Max. „Maak hem met uw mes af. Zij moeten alleen in de andere wereld een signalement van ons kunnen geven.,, Hierop boog hij zich over alle gewonden, om te zien of zij nog leefden en doorstak hun het hart. Vervolgens naar de paarden gaand, greep hij teugel eD zweepen dreef ze voort. Zonder buitengewoon veel moeite haalden zij den wagen uit het gat op. „Zijt gij erg lijdend?,, vroeg Max zijn makker, die doodsbleek werd. „Weldra hebt gij tijd om Dépêches uit Athene maken melding van eene onbeschrijfelijke oorlogszuchtige geestdrift. Be halve de opgeroepen reservisten, strooraen aller— wege vrijwilligers toe. Eenige vermogende Grie ken, buitenlands, boden der regeering geldelijke hulp aan. Eene oorlogszuchtige toespraak door den minister van oorlog gericht tot de Spartaansche manschappendie onder de wapenen zijn ge bracht heeft onder het corps diplomatique ontsteltenis gewekt. Het Journal de St. Pétersbourg geeft zijn leedwezen te kennen over de krijgstoerustingen in Servie en Griekenland. De beweging in Bul garije blijft, volgens het blad, steeds eene zeer afkeurenswaardige daad. De mogendheden stem men, naar het blad verzekert, overeen in den wensch om terug te keeren tot het status quo ante, omdat dit hel eenige middel is om te kunnen erkennen, dat de rust hersteld i9. On danks tal van moeielijkheden geeft de overeen stemming der mogendheden reden tot de hoop, dat de zaak eene bevredigende oplossing zal vinden. De Times bevat eene dépêche uit Kon9tanti- nopel, volgens welke de Porte een rondschrijven heeft gericht aan de mogendheden, waarin zij verzoekt, dat te Konstantinopel eene conferentie bijeenkomt met het uitsluitend doel om de moeielijkheden betreffende Rumelie uit te maken. Warner, die in het faillissement van Grand en Ward betrokken is is naar uit New-York geseind wordt, gearresteerd onder beschuldiging van met mr. Ward pogingen aangewend te hebben den overleden generaal Grant en Van der Bilt te bedriegen en de gelden van de marine- nationale bank voor onrechtmatige doeleinden aan te wenden. Waruor werd tegen borgstelling op vrije voeten gesteld. Waalwijk, 24 October 1885. Bij het dfdeelingsonderzoek in do tweede kamer van het opnieuw ingediende ontwerp tot yerhooging van het zegelrecht op effecten, werd in een afdeeling vrij algemeen betwijfeld of door dit ontwerp en dat tot verhooging van het overgangsrecht wel genoeg werd gedaan tot op heffing van den vrijdom van belasting, dien het roerend vermogen hier te lande genieL Men kon geenszins toegeven, dat, gelijk de minister van financien beweerd had, het kapitaal in portefeuille thans reeds van rijkswege belast zou zijn. Som mige leden waren voor invoering eeuer directe belasting op het roerend vermogen, terwijl an deren, die aan indirecte belasting de voorkeur gaven, een grootere verhooging van het zegelrecht op effecten benevens een registratierecht op beleeningscontracten en eene beursbelasting wenschten te zien ingevoerd. Verschillende opmerkingen werden omtrent de artikelen gemaakt. Onder audereu werd sterk aangedrongen dat bij de kwijting van het zegelrecht op effecten, aan de ingezetenen de grootst mogelijke faciliteiten en waarborgen zouden worden verleend. Eene internationale tentoonstelling van alles wat op scheepvaart, vervoermiddelen, handel en nijverheid betrekking hfeft zal in 1886 te Liverpool gehouden worden. Zij slaat onder bescherming van koningin Victoria en onder het voorzitterschap van den prins van Wales. Tot algemeene agenten voor de tentoonstelling zijn aangesteld de heeren Thomas Irvins Co, 65 The Albany, te Liverpool, die te Amsterdam door hunne correspondenten, de heeren Van Es Van Ommeren vertegenwoordigd worden. De genoemde Liverpoolsche fiima belast zich met het in ontvangst nemen van de goederen, uit te rusten help mij nu slechts den wagen omkeeren. Hier rechts is een holle wegen zijn wij op vasten gronddan maken wij den wagen leegbegraven het goud en jagen de paarden voortdie dan in het bosch verdwalen. Onder de leiding van Max bereikte de wagen weldra eene plaats, geschikt om het goud te verbergen. Zijr. vriend was niet alleen gewond en verloor veel bloed, maar bovendien was hij zoo bevreesd, dat hij geen woord kon uitbrengen, en bij eiken regendroppel die het gebladerte deed ritselen begon hij te beven. Max daarentegen scheen vol strekt niet bevreesdhij groef een diep gat, met eene snelheid en gerustheiddie deu ander verbaasd deed staan. „Ik weet niet, hoe het komt prevelde zijn makker„maar eene groote vrees maakt zich van mij meesteren zelfs ben ik bang." Max had immiddels de kisten doen springen. Hij nam de zakken met stofgoud en het geld er uit met eene kalmte en gerustheid, als slechts een rechtschapen man kan gevoelendie zijn eerlijk verkregen vermogen nagaat. De kuil was groot en diep en niettemin werd zij bijna tot den rand gevuld. „Bedek dit met aarde,sprak hij tot zijn makker„ik zal takken en bladeren halen, om de plek te verbsrgen.„ Zijn vriend wierp de uitgegraven aarde in de kvil. „Daar i9 dus datgene wat mij dreef, daaraan het vervoer naar de tentoonstelling, de terug zending, enz. Het bestuur van den gecombineerden Willemspolder onder Oosterhout en Raamsdonk en dat van den Westpolder hebben zich tot de tweede kamer gewend met ern uitvoerig adres, in zake de uitvoering der wet tot verlegging van de uitmonding der Maas. Zij verzoeken der kamer„niet te vertrouwen op een ter openbare beraadslaging geïmproviseerd stelsel van water lossing voor de ponge, of op de verzekering dat alles wel terecht zal komen, maar de regee ring tot een nader onderzoek, zoowel betreffende dit punt als aangaande de ebbestandsverhooging, uit te noodiger.en mocht zij bij haar eerste weigering volharden, de voorgedrageu onteige ningswet te verwerpen. Naar men verneemt zou er sprake zijn van ons land met een zesden bisschopszetel ta verrijken. Men is nl. van oordeel dat het aarts bisdom Ftrecht te uitgebreid is en dat daaraan een suffragaan bisdom voor de noordelijke pro vinciën behoort te worden toegevoegd. Het gerechtshof te 's Bosch heeft den löjarigen dienstknecht H. T., te Beugen wegens twee diefstallen bij nacht, veroordeeld lot twee maanden celstraf en den 55jarigen arbeider T. v. d. M,, ie St. Oedenrode, wegens gewelddadige aanranding van eene vrouw, tot 1 jaar celstraf. - Dat zelfs in hoogst ernstige muziek een satire kan schuilen, bewees de organist in de Schotsche Zendingskerk te Amsterdamwaar het vijfjarig bestaan der vrije universiteit gevierd werd met een plechtige bijeenkomst van den senaat en de bestuursleden, benevens de studenten en eenige belangstellenden. Toen de leden van den senaat en het bestuur, we'ker stroeve ernsi den glimlach doet verstom men tot bijwoning van deze feestelijkheid het kerkgebouw binnentraden hief het orgel een treurmarsch van Beethoven aan. Een stopwoord vau de sociaal democraten is dat de uitvinding der machines den werkman het brood ontsteelt. Wat hiervao is leert een historisch overzicht van de verandering der loonen en prijzen in de laatste honderd jaren in Mas sachusetts opgemaakt door deu heer Curroll D. Wright, directeur van het statistisch bureau aldaar. Een der oudste takken van nijverheid, waar aan men dus de fijnen der loouen en prijzen het best en verst kau volgen is de schoenin dustrie. Vóór 1860, dat is vóór de invoering der werktuigen, werd de geheele schoen door één werkman gemaakt en per stuk betaald. Het loon was dan gemiddeld een dollar voor een werkdag van twaalf uren. Na 1860 werd het gemiddelde weekloon voor maunen ÏO1/^ a 18 doll, en voor vrouwen S1/» a S1/^ doll. In 1845 maakte elke werkman in eea jaar gemiddeld 455 paar schoenen; in 1875: 2205, ongeveer 5 maal zoo veel dus. In 1870 waren in Amerika 105,254 personen, onder wie 32,949 vrouwen in dezen tak van nijverheid werkzaam. In 1880 133,819 personen onder wie 29,798 vrouwen cc kinderen. J Men ziet hethieruit blijkt du9dat het invoeren der werktuigen in deze industrie ten gevolge heeft gehad, dat het totaal aantal der werklieden is vermeerderd en hun productie vermogen en hun loonen zijn gestegenterwijl het aantal vrouwen en kinderen is verminderd ?n de prijzen van het product aanmerkelijk lager zij* geworden. Ook.in de katoenindustrie vindt men dezelfde verschijnsilen. Daar vermeerderde het productie vermogen vtn den arbeider met 145 pet.; dat van het werkviig't welk door een werkman wordt bediend, me, 184 pet. en de netto opbrengst van het product m<t 75 pet.; terwijl daarentegen de arbeidsdag 12 ^t. korter werd, de loonen gemiddeld met 97 pc. stegen en de prijs van het product voor den verbruiker belangrijk verminderde. De algemeene slotsom 3er vergelijkingdie de heer Wright maakte tussen de loonen en prijzen in Massachusetts gecurent]e de jaren 1830 j.840 en 1860 1870 Udeze: de loonen heb ik alles ten offer gebrachtm'jD vader het leven onder mijne medemenschen .njijQ eeuwige zaligheid Hier is geld genoeg omu Plotseling voelde hij iets ijskouds L den hals hij wilde zich omkeeren om te zien wt* het W88 doch Max liet hem daartoe geen tijd; h'j geboot hem door het hoofd dood. „Ik heb u niet meer noodig,„ riep Max ^erwijl hij schoot„rust dus nu maar uit.„ Hierop wendde hij het lijk met den voet 0m en zeide „Eeti schoone doodehij heeft niet geledt^ Na deze lijkrede nam hij den doode op, le^de hem in den wagen en dreef de paarden mq zweepslagen en luid geschreeuw voort. „De regen zal dat alles afwasschen!„ zeide hs en verwijderde zich met een beklemde gemoed, niet over de begane misdaadmaar over zijne gedwongene verwijdering van den schat. Deze gebeurtenis baarde veel opziens. Men loofde belooningen uitvoor hen die de misda digers zouden aangeven. Men zeide eerst dat zij twintig in getal waren later sprak men van vijftigeindelijk bracht men het getal zelfs op honderd. Weldra sprak men er niet meer van doch verdubbelde het escorte. Max is tegenwoordig een man van beteekenis in het goudland totdat hij vroeg of laat op zijne beurt vermoord wordt.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2