BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Denemarken. Oostenrijk, Duitschland. Griekenland. BINNENLAND. Italië. Turkije. Servie. is het natuurlijk, dat wij ons een al te gunstig denkbeeld vormen van het verledene. In dat opzicht verkeeren velen in een gelijksoortige dwaling als die, welke den reiziger in de Arabische zandwoestijn misleidt. Onder de karavaan is alles droog en bar; maar ver in het verschiet, vooruit en achteruit, schijnt hij door verfrisschend water omgeven. De reizigers spoeden voorwaarts en vinden niets dan zandwaar zij een uur geleden een meer hadden meeneu te zien. Zij wenden het hoofd om en zien een meer op de plaats, waar zij een uur geleden door het zand heenworstelden. Mochten de drijvers daaruit leering trekken, die iu den tegenwoordigen tijd voortdurend den lof verkondigen van den onbedorven en gulden tijd der gildenof wel het tegen woordig geslacht blij maken met de gulden eeuw, waarin ieder stemgerechtigde zal worden of zal mogen aanzitten aan de tafel van den rijkemet den tijdwaarin allen gelijk zullen zijn. V. Volgens «Le Soir" is in den Zaterdag gehou den kabinetsraad beraadslaagd over de inmenging der prinsen van Orleaus of hunne agenten iu de verkiezingen. Daarbij kwam de vraag ter sprake of het niet noodig zou zijn om den prinsen het verblijf in Frankrijk te ontzeggen omdat zij ge handeld hebben als pretendenten. Het blad gelooftdat een besluit is verdaagd tot na een administratief onderzoek ter zake der verkiezin gen. Het voegt er bij, dat in beginsel is besloten om tot geen maatregel van beslag of verbeurd- vejklaring der goederen welke de prinsen in Frankrijk bezitten over te gaan. Het «Journal des débats" bevat een artikel over de Birma-quaestiewaarvan de conclusie is dat niets het optreden van Engeland tegen Birma zou rechtvaardigen. Het gevaar van de zijde vau Frankrijk bestaat nietde onbe schaamdheid van de zijde van Birma beslaat evenmiD. De Engelsche regceriugwaaraan wij sedert eenigen tijd zooveel bewijzen van vriend schap hebben gegeven, zal nog wel eens naden ken voor zij verder gaat, aldus eiudigt het artikel. In de nieuwe kamer zullen zitting hebben 120 rechtsgeleerden (omstreeks 30 minder dan in de vorige kamer42 journalisten 40 ge neesheer en 18 ingenieurs, 18 kooplieden, 15 magistraatspersonen, 14 professoren, 13 nota rissen 13 militairen 12 procureurs, 11 werk lieden van welke er twee tot de gematigde republikeinen behooren 5 bankiers4 ijzerfa brikanten 3 scheepsreeders2 inspecteurs van onderwijs, 2 predikanten, 2 schoolmeesters, 2 admiraals en 1 veearts. Het ia thans aan geen twijfel meer onder hevig dat er in Annam eene groote slachting onder de christenen heeft plaats gehad. De mi nister van ooi log heeft, toen het bericht daarvan van wege de katholieke zending te Parijs bekend was gemaaktaan den opperbevelhebber der troepen in Tonkin generaal de Conrcy getele grafeerd, en deze heeft geantwoord dat hem niets van diea aard bekend was. Men verwondert zicb dat de generaal hiervan onkundig is gebleven, te meer daar er eenige gevechten geleverd waren in de provincie Kouang-Tri, die verscheidene dagen moeten geduurd hebben. De slachting moet hel gevolg geweest van de ophitsingen van den regent Thuyetdiegelijk men zich wellicht herinneren zalgevlucht is naar Kouang Triwelke provincie aan de noor delijke grens van Tonkin gelegen is. Een dépêche var» generaal de Courcy meldt dat drie kolonnesonder bevel van Jamont, den 25sten dezer Thanmaiten noorden van Houg hoa genomen hebben. De vijand is na krachtig tegenstand geboden te hebbengevlucht met achterlating van vele dooden. L)e Fraoschen hadden 9 dooden en 5 man zwaar gewond. Het innemen van Thanmai zal van groote uitwerking zijn voor de pacificatie van het land. Te Madrid is de post per pakketboot van Manilla aangekomen met tijdingen omtrent de voorvallen op het eiland Yap. Zij komen overeen met hetgeen onder de rubriek «Duitschland" wordt gemeld. Er wordt alleen bijgevoegd dat de Spaansche kapitein Caprilesdie den 23sten Augustus op het eiland Yap aan wal was gegaaneer hij naar zijn schip terugkeerde, voor acht getuigen, onder welke twee monniken, proces-verbaal heeft laten opmaken van het in bezit nemen van het eiland uit naam zijner regeering. Het blijkt verder, dat het hoofd der Spaansche expeditie de Spaansche vlagdie hij geheschen had nadat de kommaudant van het Duitsche oorlogschip Itlis hem reeds voor was geweest had ingetrokken omdat hij van zijne regeering last had elk conflict met Duischland te vermij den. Dit komt dus overeen met hetgeen reeds da delijk van Duitsche zijde bericht werd dat de Spaansche regeering vooraf kennis had gekregen van Duiischlands voornemen om bezit te nemen van die streken. Aan den Temps wordt uit Madrid ge deind dat de Spaansche regeering sedert eenige dagen de grenzen aan de west- en noordzij le dus naar den kaut van Portugal en Frankrijk nauwlettend liet bewaken, daar zij op het spoo: meende te zijn van een republikeinse!» komplot en meende te weten dat vele uitgewekenen in Spanje wilden terugkeeren. Het scheen iutusschen dat die voorzorg nutteloos was want de rusl werd nergens verstoord. De bladen veroordeelen de door Duitschland gebezigde argumenten ter rechtvaardiging der poging om het eiland Ynp te bezetten en noe men ze louter sophistnen. Er zijn ook republikeinsche proclamaties te Madrid verspreid. Twee personen die daarop betrapt werden zijn in hechtenis genomen. Spanje's antwoord op Duitschlands nota van 1 October betreffende de quaestie der Ca rolinen en het eiland Yap is thans almede in hoofdzaak bekend geworden. Het draagt de dagteekening van 10 dezer. Het verklaart dat er bij de regeering geen twijfel bestaat omtrent de goede trouw van Duitschland e:i schrijft zijne handeling in gindsche streken toe aan een ver keerd begrip van den toestand en aan "eene on juiste opvatting van het internationale recht. Ter wederlegging van Duitschlands bewering, dat de Carolinen geen Europeeschen souverein hadden, beroept de Spaansche regeering zich op een ge schrift van September 1884 van kapitein Halcomp een Amerikaan die van wege de bewoners van Yap den gouvernrur der Philippijnen verzocht er een permanent bestuur te vestigen uit naam van koning Alfonsodie erkend is als de wettige souverein. Verder wordt gezegd dat aan den kommaudant van de Spaansche kanonneerboot Velasco in de maand Februari jl. hetzelfde ver zoek op Yap was gerichten dat de kapitein uit naam des konings van Spanje gezag had uitgeoefend op de Pelew-eilanden en geschillen beslecht had tusscher» de inboorlingen die den koning van Spanje niet alleen erkend hadden als souverein van de Pelew-eilanden maar (en dit klinkt wel wat vreemd) ook van de Carolinen. Het kan zijnwordt voorts gezegddat Duitschland op het eiland Yap geen gezagsuit oefening van wege Spanje heeft gezieD, maar het was toch bekend met een koninklijk Spaansch besluitdat de Norddeutsche Allgemeine Zeitung den 13 Maart 1885 had overgenomen volgens hetwelk Spaoje voornemens was op Yap een plaatselijk gezag te vestigen, en dat deswege een crediei op de begrooting, vastgesteld den 29 Juli jl., was gebracht. Het eenige dat Duitschland aanleiding kan hebben gegeven tot den twijfel omtrent het be staan van Spanje's souvereiniteit over de Caro linen moet gelegen zijn in de omstandigheid dat Spanje de EngelschDuitsche nota van 1875 onbeantwoord heeft gelaten. Spanje's stilzwijgen was echter het gevolg van Duitschlands verkla- ringdat het niet voornemens was koloniën te vestigen. Spanje zag daarin het bewijs dat zijne souveremiteitsrechten over de Carolinen gelijk geacht werden met die over de Sooloo-eilanden. De regeling omtrent deze laatsten beschouwt Spanje dus ook van toepassing op de CarolineD. De besluiten der Berlijnsche conferentie over de aangelegenheden yan den Congo raken alleen Afrika. Ten slotte verklaart het antwoord dat Spanje, zoodra Duitschland zijne eischen laat vallen bereid is het den vrijen handel op de CaroliDec en de Pelew-eilanden toe te staan alsmede het recht om er factorijen op te richten en een mari tiem station tot bescherming der Duitsche be langen. Aan het antwoord is een memorandum met historische herinneringen toegevoegd. Daarin wordt gewezen op de ontdekking der eihnden door Magellaan in 1521, op tractaten, enz., die aantooneu dat Spanje reeds voor meer dan 350 jaren de Carolinen beschouwde als staande onder zijne souvereiniteit. Deze historische herinneringen zegt de Ma- dridsche correspondent van de «Times", waaraan het bovenstaande ontleend isverzwakt of het antwoord óf de bewijsvoering doet de waarde van het memorandum, gelijk ik meen dat het geval is grootelijks te niet. plechtigheid zou bijzettenmaar tot op dsn avond van den 25en was er geen sprake van het hijschen van een Spaansche vlag geweest. Den 26en, nadat de zich om een altaar weinig bekommerende Duitschers hen waren voorgeweest, landden zij en heschen toen hunne vlag op een plek die zij reeds voor een regeeringsgebouw hadden uitgezochtmaar na protest van de Duitschers weid de vlag weer ingehaald en de geiten, de paarden en de zendelingen werden weer aan boord genomen den 28eu Aug. stoom.ie de San Quintin naar Manilla om rappori naar Madrid 16 seinen en om instructiën te vragen en twee dagen later vertrok de litis nadat zij kolen had ingenomen met hetzelfde doel. Verdere mededeelingen zullen nu wel volgen. vische grens vereenigden, waardoor het Ottoma- nische rijk werd bedreigd, zoodat dientengevolge Turkije de gegrondheid van de klacht van Servië niet kon erkennen. De geruchten omtrent ongeregeldheden en eene voorgenomen versterking van troepen in de hoofdstad, als gevolg van hel ernstig conflict tusschen de regeering en de meerderheid der tweede kamerworden thans in een telegram uit Kopenhagen aan Duitsche bladen tegenge sproken onder verzekering dat de openbare rustin weerwil van alle ophitsing tot geweld dadigheden niet gestoord is geworden. Volgeus gerucht is de regeering echter voornemens, eene wet ter aanvulling van het strafwetboek uit te vaardigenen wel in den zin van het Duitsche strafwetboek, arlt. 130 en 135 over opruiing tot oproer en geweld. Brieven van de Carolina-eilanden te Berlijn aangekomen, bevatten de volgende mededeelingen: In den nacht van 21 op 22 Augustus ver schenen de Spaansche transportschepen San Quintin en Corriedo in het gezicht van Yap en het gerucht verspreidde zich weldradat de schepen kwamen om het eiland te nemen. Aan boord er van was een jong luitenantDon Enrique Capriles y Ossunea, die zijne benoeming als gouverneur van de Carolina-eilanden bij zich had. Er erd echter niets gedaan voor den 25en, toen verscheidene zendelingenbenevens eenige paarden en geiten geland werden maar oogenschijnlijk zonder eenig bepaald doel. Te 5 uur 's middags van üenzelfden dag zag men de Duitsche kanonneerboot litis naar het eiland stoomen en zoodra men aan boord de Spaansche schepen ontdektehaastte men zich de haven te bereiken. Dit gelukte te half zeven, en de commandant landde dadelijk een detache ment soldaten die te 7 uren plechtig de Duitsche vlag heschen op de factory van de heeren Ro bertson en Hernsheim en alle eilanden tusschen den equator en 11 graden N. B. en tusschen 133° en 164 O.L. verklaarden ouder keizerlijk protectoraat te staan een feit, waarvan on middellijk aan den commandant der twee Spaan sche schepen werd kennis gegeven. De dons verklaarden, dat het ook hunne bedoeling geweest was de eilanden te annexeeren, maar eerst den 27en Aug., nadat zij een altaar hadden gebouwd, dat aan de daad de noodige Keizer Frans Jozef heeft de voorzitters der beide delegaties ontvangen en in antwoord op hunne toespraken heeft hij gezegd dat de betrekking van Oostenrijk-Hongarije tot de andere mogend heden zeer vriendschappelijk was. Het bezoek van deD czaar en zijn echtgenoot te- Kremsier was een bewijs van groote waardedat nog sieeds de vertrouwelijke verhoudiug tusschen de beheerders der drie groote keizerrijken voort duurt. Op de beteckenis, welke deze vriendschap voor het behoud van den vrede heeft, is reeds in het vorige jaar gewezen. Bij het ernstige streven om als grondslag van vrede en orde den rechts toestand te handhaven gelijk deze door ver dragen was gewaarborgd, vindt de Oostenrijksche regeering volle medewerking bij de andere Eu- ropeesche mogendheden. Deze eenstemmigheid bij het verzekeren van den vrede is een zeer gewichtig onderpand voor het goede gevolg van dit streven. In dezen geest is de Oostenrijksche regeering werkzaamten einde in vereeniging met de an dere mogendheden die het Berlijnsch traclraat onderteekendenop het Balkanschiereiland de orde te herstellen waarvan de onverwachte ver storing de rust en welvaart der daar wonende volkeren met ernstig gevaar bedreigt. Achting voor verdragen en inachtneming van de rechten en plichtenwelke daaruit voort vloeien werden door de mogendheden bij de volken op het Balkanschiereiland ondersteld toen de mogendheden hun een zelfstandig be staan verschaften. Het handhaven van den vrede en de belangen der monarchie zal ook in het vervolg de eerste taak der Oostenrijksche regee ring zijn. In de kamer van afgevaardigden heeft de mi nister Delyannis het besluit der regeering be vestigd om de llelleensche belangen te verdedigen en dat zij rekent op den steun van alle partijen. Ziju programma is in hoofdzaak verdediging door alle middelen, der rechten van het Helle nisme, die door de Rumelische revolutie bedreigd worden. De oppositie heeft de verklaring van den minister goedgekeurd bij monde van den heer Lombardos. Beide sprekers hebben een diepen indruk |teweeggcbracht, vooral op de leden van het corps diplomatique. In het groote roovers-rechtsgeding te Cattagirone op Sicilië, waarvan wij onlangs melding maakten, is nu uitspraak gedaan. Vandc31 beschuldigden zijn 22 tot verschillende gevangenisstraffen ver oordeeld. De gezworenen haddennaar men bericht, niet minder dan 7,347 vragen te beantwoordenen bleven ten dien einde zes dagen in de zaal voor hunne beraadslagingen opgesloten Een ander groot proces, wegens een bankop- lichterij (van do «Venetiaansche bank/,)zal eer lang te Padua voorkomenen minstens 150 ge rechtszittingen in beslag nemen. KONSTANTINOPEL25 October. Naar men gelooftheeft markies de Noailles de in structie van zijne regeering ontvangen, namens Frankrijk zijn voorbehoud te maken, indien de conferentie mocht besluiten eene sommatie aan prins Alexander te zenden. Hij zou namelijk gezegd hebben, dat dit de zaak der Porte, niet der conferentie is. Graaf Corti liet doorschemeren, dat hij ook voor dit geval geene instructies heeft. Niettemin gelooft men dat de conferentie weldra bijeenkomen zal. De positie van koning Milan wordt bij den dag moeielijker. Hij bevindt zich als het ware tusschen twee varen; door zijne onderdanen wordt hij zoo goed als gedwongen tegen Bulgarije op te rukken terwijl hij daareutegen van de zijde der mogendheden ernstig wordt aangemaand eene gereserveerde houding aan te nemen tot de con ferentie de Bulgaarsch-Ruraelische quaestie over wogen zal hebben. Zaterdag kwam uit Sofia reeds het bericht, dat de Serviërs de Bulgaarsche grens waren overgetrokken en dat de Bulgaarsche troe pen hen tegemoet gingen, doch een later tele gram meldt, dat het betreden door de Servische troepen van het Bulgaarsche grondgebied nog niet bevestigd is. Bij de Porte vinden de Serviërs overigens weinig troost. De vertegenwoordiger van Servië te Konstanlinopel heeft zich bij den groot-vizier beklaagd dat groote troepen Bulgaren zich op de Servische grens verzamelen. Het antwoord van den groot-vizier luidde echter dat integendeel Servische troepen zich aan de Bulgaarsch-Ser- Waahvijk, 28 October 1885. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 29 dezer, nam. 6 ure, belegd tot: 1. Vaststelling der gemeente- en armenrekening over 1884. 2. Aanbieding der begrooting over 1886. 3. Verhoogde borgtocht van den gemeente ontvanger. 4. Ontwerpbesluit tot vaststelling op nieuw van het vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank. 5. Aanschrijving over de herziening der ge meente belastingen. 6. Vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. 7. Onafgedane zaken. De laatste dagen moeten er in onze gemeente verschillende kleine diefstallen hebben plaats ge had, die men in deze dicht bewoonde straat niet zou mogelijk achten. Zoo zijn er, naar men ons mededeelt,Zaterdagavond, waarschijnlijk omstreeks 9 uur (dus bij maanlicht) vier schoone konijnen weggehaald van achter een huis, nabij de kazerne der maréehaussée; op een andere plaats zijn dui ven uit het hok verdwenen; in een tuin zijneenige schoone kooien afgesneden en is een mooi jong peereboompje vernield en var. een bleek werden twee hemden vermist. "Wij vertrouwen dat de waakzaamheid der politie in 't vervolg dergelijke strooptochten zal weten te voorkomen. Op de agenda der stukken, die in de Novem- berzitting der staten van Noordbrabant zullen worden behandeldkomen o.a. voor1. een ontwerp van besluit tot het in rechten vervolgen van de nalatigen in het voldoen der provinciale belasting op paarden en andere trekdieren 2. verzoeken van den radeu der gemeenten Nuecen en Uoensel om verhooging van bijdragen in de kosten van aanleg van kunstwegen 3 verzoek van de Noordbrabautsche landbouwmaatschappq om een bijdrage uit de provinciale kas van f1500 4. verzoek van mr. P, F. van Cooth om eervol ontslag als griffier der staten5. verzoeken vau de heeren jhr. mr. A. van Sasse van IJsselt, kantonrechter-plaatsvervangerL. G. Max, candidaat-notaris en commies-chef ter provinciale griffie alhiermr. P. H. Maas lid der staten te Bergen-op-Zoom, en P. F. A. Sprengers, lid van gedeputeerde staten te Heusden, om te worden benoemd tot griffier der staten. In den loop van het vorig jaar werden door gedeputeerde staten van Noordbrabant nibuwe voorschriften gegeven omtrent het opma ken der kohieren van den hootdelijken omslag. Daarbij was o. a. bepaalddat in de kohieren moest vermeld worden het werkelijk inkomen der belastingschuldigoea waarnaar de aanslagen geregeld worden. Het gemeentebestuur van St. Oedenrode heeft gemeend dit voorschrift niet te moeten opvolgen, en gedeputeerde staten hebben op dien grond hunne goedkeuring aan het kohier onthouden. De gemeenteraad heeft zich thans tot den koning gewend met verzoekom, met vernieti ging van het besluit van gedeputeerde staten de vereischte goedkeuring aan het kohier alsnog te verleenen. Mocht iemand onzer lezers begunstigd worden met bestellingen ran H. Schoemacher te Rotterdam of D. van I)riel te Puttershoek, dan raden wij hem aan de bestelling als niet gedaan te beschouwen. Beide lui zijn dezer dagen voor de aooveelste maal gesignaleerd. Zij schijnen van alles ie kunnen gebruiken schrijfbureau's, zoutevisch champagne enz. De eerste spanning voor de spoorwegbrug, over de rivier de Donge nabij Geertruidenberg die aan de fabriek geheel werd afgewerktis op de pijlers geplaatst. De tweede sponning zal weldra volgen. Ook de andere werken aan den havenmuur en het stationsterrein vorderen goed. Naar de N. R. Ct. verneemt, is door ge deputeerde staten van Gelderland een adres aan de tweede kamer der staten-geoeraal gericht, waarbij aanneming verzocht wordt van het aan hangige wetsontwerp tot onteigening voor de verlegging van den Maasmond. Naar «Het Centrum" «uit uiterst vertrouw bare bron" verneemt, is het gerucht, als zou een nieuw bisdom voor het Noorden des lands wor den gestichtwegens de al te groote uitgebreid heid van het aartsbisdom Utrecht, geheel onwaar. Men schrijft uit Rozendaal «Eene schier onbekende drukte en nijverheid heerscht thans in het westelijk gedeelte onzer stad. De drie suikerfabrieken en kandijfabrieken zijn thans volop aan 't werk. De suikerfabrieken verwerken ongeveer een milüoen kilogram bieten per week welke, hoewel klein, toch goed sui kerhoudend zijn. Voortdurend ziet men nieuwe scheepvrachten beetwortelen aankomen, of suiker-

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2