Nummer 88. Zondag 1 November 1885. 8e Jaargang. Gemeenteraad van WaalwijK. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, juuj ..miLunuii, UITGEVER: Waalwijk. Ni De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheelc rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden «an den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per OPENBARE VERGADERING van Donderdag 29 October, nam. 6 u. Afwezig de leden Van Heijst en Timmermans Wz. Voorzitter de burgemeester Van der Klokken. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. I. De voorzitter deelt mede, dat de commis sie, belast met het onderzoek der gemeentere- kening, rapport heeft uitgebracht. Uit het door den secretaris voorgelezen rapport blijkt, dat de in de rekening voorkomende cijfers overeenstem men met de bijbehoorende rekeningen en man daten, en dat de optellingen goed zijn. Mitsdien concludeert de commissie tot goedkeuring der rekening tot een bedrag van in ontvangst f 43532.83s in uitgaaf -41148.97 Batig saldo f 2383,86s II. De voorzitter //mijne heeren, burgem. en weth. hebben de eer aan den raad aan te bieden de begrooting der inkomsten en uitgaven voor het jaar 1886. Wij zullen die begrooting ter visie leggen en ik verzoek den raad eene com missie te willen benoemen van drie leden om de begrooting te onderzoeken. Bij stemming worden tot leden dier commissie benoemd de heeren Mombers, Timmermans van Turenhout en Hoffmans. (Naar wij vernemen heeft de heer Timmermans van Turenhout den raad schriftelijk kennis gegeven, dat hij de be noeming niet aanneemt. Red.) De voorzitter„het armbestuur heeft de rekening ingezonden over 1884. Ik stel voor deze ter onderzoek te stellen in handén der zelfde commissie." Conform besloten. De voorzitter„In de vorige vergadering is aangehouden het besluit omtrent de bepaling van het vergunningsrecht. Burgem. en weth. zijn van oordeel dat f 12.50 voldoende is voor f 50 huurwaarde de verordening moet voor 1 Januari herzien worden. Kan de raad zich met het voorstel van burg. en weth. vereenigen De heer Van der Heijden „wat is het mi nimum, dat geheven wordt De secretaris „vijftien gulden maar de raad kan zoo laag afdalen als hij verkiest." De heer Van der Heijden „ik zie niet in, dat de omstandigheden leiden om de tappets hooger te belasten als men het minimum neemt blijft men op dezelfde hoogtenu betaalt men maar f 15 voor f 100 huurwaarde; als ik kon begrijpen dat om dit verhoogde vergunningsrecht minder zou worden gedronken, dan zou ik er ▼rede mede hebbenmaar dit zal wel niet het geval zijn. Er is geen een bedrijf of het heeft vrijdom van belasting voor het lokaal, waarin het wordt uitgeoefendde herbergiers niet. Men kan nu wel zeggen, dat herbergen niet noodig zijn, maar dit is ook niet waarbij marktdagen b.v. en slecht weder is men dikwijls zeer blijde dat men een onderkomen heeft." De voorzitter „op hoeveel zoudt u dan wen- schen het vergunningsrecht te bepalen De heer Van der Heijden „op f 7.50 per f 50 huurwaarde." De voorzitter: „ik geloof dat f 12,50 niet te hoog isik geloof dat er weinig betere belas tingen kunnen worden geheven. Als men eens rekent hoeveel borreltjes uit een liter geschonken worden, dan komt het mij voor dat f 12.50 per f50 huurwaarde niet te veel is." Maar de raad moet het weten. Ik zal eersf het voorstel van burgem. en weth. in omvraag brengen wordt dit verworpen, dan kan de raad over het voorstel van den heer Van der Heijden discussieeren." Het voorstel van burgem. en weth. wordt aangenomen met 6 stemmen tegen 3, die van de heeren Timmermans, Van der Hegden en Quirijns. Hierna wordt voorgelezen het ontwerp, ver ordening op het vergunningsrecht en op de in vordering daarvan. De secretaris geeft vervolgens lezing van een aanschrijving van den commissaris des konings, betreffende eene herziening van den borgtocht van de gemeenteontvangers. De voorzitter„Volgens een opname van de laatste jaren bedragen de ontvangsten gemiddeld f 26816.85 de borgtochi moet minstens be dragen ]/10 daarvan, zoodat de borgtocht van den gemeenteontvanger alhier, die thans f2000 is, met minstens f 1000 dient te worden ver hoogd en dus gebracht op f 3000. Kan de raad zich daarmede vereenigen Daar geen der leden zich er tegen verklaart wordt geacht dat conform is besloten. De secretaris leest voor 1°. een uittreksel uit den brief van den minister van binnenlandsche zaken, over eene herziening der artikelen 240256 gemeentewet. Gedep. staten vragen hieromtrent de zienswijze der gemeenteraden 2°. een conceptantwoord daarop door burg. en weth. opgemaakt. Dit coDcept luidt als volgt Voldoende aan de aanschrijving van 17 Au gustus jl. (Prov. bijblad no 78) hebben wij de eer u, mijne heeren, te doen kennen 1°. dat eene heffing van straatgeld in vele gemeenten, waar men keistraten met trottoirs heeft, allezins billijk te achten is, terwijl eene afzonderlijke heffing ter tegemoetkoming in de kosten van wegen en vaarten, daar waar geen waterschapsbesturen bestaan en alzoo geen polder aanslagen worden gehevenmede aanbeveling verdient 2°. ovei eene belasting op voorwerpen van weelde, zooals rijtuigen, balcons, enz. wetischen wij ons oordeel in 't midden te laten immers eene zoodanige belasting zou voor de plattelands gemeenten van weinig beteekenis zijn evenwel ontraden wij eene belasting op muziekinstru menten, omdat deze eene hinderpaal zou zijn voor de beoefening der schoone kunsten, die in 't belang der volksveredeling ondersteuning ver dient. Ten opzichte van art. 243, al. 1, zouden wij er de voorkeur aan geven gemeld artikel te lezen: „Hoofdelijke omslagen, enz. wordeü geheven rechtstreeks naar het zuiver inkomen." Immers een inkomen uitsluitend van uiterlijke kenteekenen af te leiden, zou niet zelden tot onregelmatige heffing aanleiding geven. Met de aangegeven verbeterde redactie van art. 245 en de voorgestelde toevoeging aan dat artikel kunnen wij ons goed vereenigen. Ook zijn wij van gevoelen, dat art. 247 kan wegvallen, daar het ons uit het oogpunt van billijkheid niet noodzakelijk voorkomt dat vooraf het grondbezit worde getroffen, daar de gronden in den regel, behalve de gemeentelijke opeenten, bezwaard zijn met dijk-, polder- en andere lasten. De voorzitter„hebben de heeren soms aan merkingen De heer De Haan „de minister spreekt niet van straatkeien, maar alleen van straten, wegen. Ik zou dezelfde woorden gebruiken, daar anders andere wegen zijn uitgesloten." De voorzitter „men moet altijd weten, dat er slechts inlichtingen worden gevraagdik geloof dat de bedoeling is openbare wegen ik heb den laatsten tijd al veel over dit onderwerp gelezen dit zal met u ook wel het geval zijn overal heb ik bezwaren gevonden 't best kwam me nog het gevoelen voor, dat de minister aan de gemeenten zelf de regeling van haar eigen toestanden moest overlaten." Verschillende leden verklaarden dit laatste gevoelen zeer voor te staan. Hierna werd het concept antwoord goedge keurd met de wijziging door dr. de Haan voor gesteld en met bijvoeging, op voorstel van den heer Van der Heijden dat de raad het best acht, dat de huishoudelijke belangen aan den raad worden overgelaten. De voorzitter brengt ter tafel het adres van den heer Van Ierse' verzoekende afschrijving van een gedeelte van den aanslag in den hoof- delijken omslag van mej. wed. Van Gils, over leden. De voorzitter„als oom van den adressant wensch ik mij te onthouden van bespreking in deze zaak en verzoek dr. De Haan, als wethou der, dezelve te behandelen." De secretaris licht de leden in dat de ge vraagde afschrijving moet verleend worden. De heer Van der Heijden „ik geloof wel dat er niets tegen ds afschrijving te doen is maar ik vraag nf wij niet gerechtigd zijn de erven aan te slaan." De heer De Haan „de wet zegt dat min derjarige kinderen moeten worden aangeslagen daar waar zij hun verblijf houden. De kinderen Van Gils zijn hier afgeschrevendus is hier niets aan te doen." De heer Baijens „toch is het hier een ex ceptioneel gevalde kinderen Van Gils hebben hier hunne eigendommen en brengen een tijd des jaars in hun huis door. De andere belastin gen moeten zij betalen waarom dan ook niet den hoofdelijken omslag? Ik wensch daarom nog meer toelichting." De heer De Haan „de wet zegt duidelijk, dat zij moeten worden aangeslagen daar waar zij wonen zij wonen hier niet, dus kunnen zij niet hier worden aangeslagen." De heer Zijlmans "'t Is waar, de moeder is overleden, maar 't gezin is overigens hetzelfde gebleven. Maar als de wet zoo pertinent spreekt, dan is er niets tegen te doen." De heer Van der Heijden „Straks, als wij het suppletoir kohier van den hoofdelijken om slag behandelen, kunnen wij hen er op zetten. Gedep. staten kunnen dan beslissen." De gevraagde afschrijving wordt hierna zonder stemming toegestaan. Verzoekschrift van A. Oerlemans Zonen te Vrij hoe ve-Capelle, omtrent het plaatsen van palen voor een telefoongeleiding, (aangehouden in de vorige vergadering.) De voorzitter „burgem. en weth. stellen voor de gevraagde vergunning te verleenen, onder bepaling, dat de palen zullen gesteld worden op door burgem. en weth. aan te wijzen plaatsen, en dat de concessie vervalt, als de telefoon niet binnen 6 maanden na het verlceneu der conces sie in werking is." Overeenkomstig besloten. Adres van Coppens en anderen, verzoekende toestemming om den weg naast het huis van Evers te mogen in orde maken. Algemeen vinden de leden dat hier niets tegen is. De heer Zijlmans„'t Zou toch goed zijn, dat zij daarmede wachtten totdat er langs dien weg ca. 3000 M3 grond zijn vervoerd." De heer Baijens t „dat raakt ons niet." De heer Van Es „natuurlijk zou het moeten geschieden onder toezicht van het bestuur." De heer Mombers„die heining, die daar staat, staat die niet op gemeentegrond De voorzitter „ik meen van ja." De heer Mombers: „dan moet zij verzet worden, want zoo is 't een schandaal." De voorzitter „als ze verzet wordt, dan is de doorgang belemmerd. Wat nu bedoelde weg aangaat, er is wel urgentie, maar op 't oogenblik is hij toch wel eenigszins verbeterd, doordat Evers er geen uit watering meer op heeft. Ik zou het verzoek van adressanten toestaan, mits zij den weg verhoogen in overleg en volgens de bevelen van burgem. en weth. Ik veronderstel dat zij den weg willen verhoogen en verlangen dat de gemeente er keien op legge." De heer Mombers: „ik zou er bijvoegen dat het zoo spoedig mogelijk geschiede. Tegen verhoogen is zeker geen bezwaar; er zijn wel anderen die het ten eigen koste willen doen." De heer Van der Heijden„in alle geval heeft de raad hiermede niets te maken 't is de taak van B. en W., wij kunnen het hun dus gerust overlaten." De voorzitter„als zij zelf het aanbieden kunnen wij het licht overwegen maar er zijn maar twee menschen die er gebruik van maken." De heer Van Es „laat ons alleen doen wat zij vragen." De voorzitter„ik wil hierover alleen uit weiden omdat de heer Van der Heijden de zaak aan B. en W. wil overlaten wier taak het is. 't Is waar de gemeentewet draagt aan B. en W. op de zorg voor de instandhouding, bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der publieke wegen enz. Veilig en bruikbaar is die weg licht te maken maar als die menschen ons willen tegemoet komen zou ik ook wenschen dat B. en W. hun tegemoet kwamen, 't Best is dat de raad besluite dat B. en W. in nadere onderhandeling met adressanten zullen treden." De heer Baijens„ik hoor den voorzitter zeggen dat B. en W. adressanten zouden moeten te gemoet komen, als dezen dit B. en W. eerst deden dit geloof ik is niet de bedoeling van den raad." De voorzitter „ik heb mijn gevoelen gezegd naar aanleiding van het gesprokeue door den heer Van der Heijden, die zeide dat het de taak wa3 van B. en W." Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt besloten dat B. en W. nader met adressanten zullen in onderhandeling treden. Adres van ingezetenen aan den Hoek, vragende verbetering van de Putsteeg, tot aan de Zeine en wel door harding. De voor dtter„ik zou voorstellen dit adrea bij de stukken der begrooting te voegen, daar het er een onderdeel van uitmaaktde com missie kan er dan eens over denken en dan haar gevoelen mededeelen bij de behandeling der begrooting. De heer Zijlmans„ik beschouw den weg in de Putsteeg niet als een gemeentewegen zeker niet in 't belang der gemeente. Zooals adressanten zelf verklaren is het verkeer door de Putsteeg reeds toegenomen, sedert de para- lelwegen langs het spoor zijn aangelegd. Wat zou het gevolg zijn indien er in de Putsteeg een harde weg gelegd werd de bestrating vau den paralelweg zou ook niet uitblijven. Het heele oostelijk gedeelte der gemeente vanaf de Putsteeg tot aan de markt zou daardoor achteruitgezet worden. Dit is een overwegend bezwaar. Daarbij Waalwijk heeft genoeg te doen met den weg en de trottoirs in de straat; 't zou onbillijk zijn die te laten liggen en een weg te maken die de straat schade berokkent." De voorzitter „op 't oogenblik is deze zaak voor geen verdere discussie vatbaar; de begroo- tingscommissie kan overwegen wat de heer Zijl mans gezegd heeft. Als het noodig is of uit voerbaar wat ik betwijfel dan kan de raad verder zien. Nu zullen wij er niet meer over sprekenwij zullen het adres voegen bij de begrooting. De heer Van der Heijden„dö commissie zal natuurlijk wel in aanmerking nemen hetgeen de heer Zijlmans zoo even gezegd heeft, waar mede ik mij te volle vereenig." De heer Baijens„ook ik blijf den heer Zijlraans volkomen bij." De voorzitter„er zal wel een tijd komen voor het verbeteren der Putsteeg, maar nu zou ik het ontraden. In de vergadering van Oct. 1884 is besloten trottoirs te leggen aan de zuidzijde der straatdaarna aan de noordzijde ~5n dan in de Stationstraat; en dan is dan. Ik geloof ook niet dat de bewoners van den Hoek zoo erg op die verbetering van de Putsteeg staan." De heer Van der Heijden „nog kort geleden zijn wij aan de bewoners van den Hoek tegemoet gekomen ten opzichte van de Putsteeg, die nu heel goed in orde is." De heer Hoffmans„als het droogt is de steeg niet rijbaarbij een droogte zooals dezen zomer is T bijna onmogelijk geweest den oogst er door te halen. Met nat weer is zij zeker onrijbaar dan gaan de karren er tot den dom toe doorvroeger was de toestand betertoen werd de weg beter onderhouden 't is nu alle maal zand of modderde gelanden hebben wel recht op een bruikbaren weg en de gemeente is wel verplicht dien in een rijbaren toestand te houden het polderbestuur zal er wel aan deel willen nemen ik heb dikwijls medelijden gehad met ons paarden als zij met een vrachtje door de steeg moesten zij hadden geen droog haar aan 't lijf, Menschen, die met hooi kwamen

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 1