BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. moesten langs de Puts teeg omrijden. Ik beveel den weg in de Putsteeg zeer aan in de over- wegiug der commissie; als hij niet word gehard, dat hij dan toch worde gehouden in rijbaren toestand." De voorzitter„ik sta te kijken van hetgeen ik daar hoorik meende dat na de laatste verbetering de weg in de Putsteeg heel goed was en dat hij ook goed werd onderhouden, zooals met alle gemeentewegen het geval i3 sedert wij een vasten arbeider hebben 't kan zijn dat ik verkeerd ben ingelicht." De heer Hoffmans„de zijden zijn goed maar de rijweg slechtals de arbeider er door moest rijden zou hij hem ook niet goed vinden." De voorzitter„ik kan wel aannemen dat de weg bij heel droog of heel nat weer niet uitstekend is, maar voor een zandweg is hij heel goed." De heer Baijens „mijnheer de voorzitter De voorzitter doorbladert eenige papieren. De heer Baijens (luider) „mijnheer de voor zitter!!" De voorzitter bladert nog steeds zonder acht te geven op den heer Baijens. Een lid „harder roepen." De heer Baijenszich voorover buigende in de richting van den voorzitter, zeer luide: „mijn heerdevoorzitter De voorzitter; „mijnheer Baaaaaijensü" De heer Baijens „mag ik#even het woord?" De voorzitter„de heer Baijens heeft het woord." De heer Baijens „u hebt zooeven gezegd dat in de vergadering van Oct. 84 besloten is, dat trottoirs zouden gelegd worden eerst aan de Zuidzijde, daarna aan de Noordzijde en dan in Stationstraat. Als ik mij niet vergis is besloten trottoirs te leggen aan de Zuidzijde der straat en die aan de Noordzijde en de Stationstraat nader in overweging te nemen dus geen privi legie; ik zeg dit aileen met het oog op de be grooting en ik verzoek de commissie hieraan wel hare aandacht te schenken, zoo niet voor trottoirs, dan toch ten minste voor een afwatering." De voorzitter„ik geloof dat ik zeer goed heb wedergegeven wat in de notulen staatzie ze slechts na, die van 11 October '84." De heer Baijens: „ik heb dat gedaan en be vonden .zooals ik verklaar." Adres van C. R. M. Ficq, verzoekende dat een gedeelte trottoirband voor een poortje naast zijn huis 5 cM. worde verlaagd. Nadat het schrijven was voorgelezen, vraagt de voorzitter of iemand het woord verlangt. De heer Van Es„mijne heeren, ik blijf bui ten alle onaangenaamheden met Van lersel ik blijf alleen bij het verzoek. Algemeen zijn wij nogal vrijgevig geweest met verlagingen in de trottoirbandener zijn er 5G in de gemeente, waaronder waarvan vooreerst geen gebruik zal worden gemaakt. Ik zie er geen bezwaar in het verzoek toe te staan." De voorzitter „ik vermeen dat aan eiken dam gezorgd is voor een opridik zie niet in, waar om Ficq er aan zijn huis twee zou moeten hebbenvroeger was die uitgang een goede plank breed en zooals het nu gemaakt is zijn er veel in de straat. Het schrijven van Ficq zal ik niet analyseeren ik zal er niets van zeggen maar wat ik gedaan heb, heb ik gedaan op last der plaatselijke verordening, volgens plicht en geweten ik kom niet tusschen de quae9tie tusschen Ficq en zijne buren de raad kan dit ook niet doen maar het zijn hatelijkheden, die niet te pas komen." De heer Baijens „ik geloof dat er geen be zwaar is tegen hetgeen Van Es heeft voorgesteld, noch voor de gemeente, noch voor de, buren om verdere onaangenaamheden te voorkomen zou ik den band laten zakken." De heer Van der Heijden „mij dunkt dat het een heel gek figuur zou maken als ieder aan den eener. kant van zijn huis een verlaagden band moest hebben om met zijn kar uit te rijden en aan den anderen kant met een kruiwagen. De aanleg van trottoirs is tot nu toe goed uit gevoerd vroeger heb ik er wel een3 over ge dacht hoe dit toch zou kunnen met die verla gingen maar die verlaagde banden zijn niet gemaakt voor sieraad, maar uit noodzakelijkheid; waar zij noodig zijn moet men den last dragen, maar waar dit niet het geval is, moet men ze zeker niet maken de gevraagde verlaging nu is in geen opzicht noodigik beschouw het enkel als een plagerij tegenover Van lersel, waaraan ik in geen geval zou willen toegeven. Als Ficq eenmaal met een kar of rijtuig door dat poortje was gereden, o? zelfs met een stoot wagen, dan was er eenige aanleiding toe om zijn verzoek toe te staan maar dat kan hij niethoogstens met een kruiwagen of een bok kenwagen. Ik stel voor het adres van Ficq voor kennis geving aan te nemen." De heer Baijens „ik heb er niets op tegen wat daar gezegd ismaar als er 56 zoo'n verlaagde banden zijn, dan zal een enkele meer geen hinder veroorzaken. Ik zou het verzoek toestaan om verdere onaangenaamheden te voor komen." De voorzitter„Ficq schijnt voor onaange naamheden niet beducht, anders had hij niet getracht bij nacht den band te veranderen." De heer Hoffmans: „de geschiedenis van Ficq heeft veel opspraak gewekt. Wat recht aangaat, Ficq heeft dit wel degelijkdunkt mijwant vóór de trottoirs gelegd zijn had hij een uitweg; aan deze zijde van zijn huis heeft hij er zelfs geen, en ik vertrouw toch dat iedereen het recht k zal hebben een uitweg te maken waar hij wil. Het gevraagde kan zonder nadeel voor Van lersel geschieden de band hoeft enkel 5 cM. te worden verlaagd en een kleine helling gemaakt. Ficq heeft toestemming gegeven op voorwaarde, dat hem door den aanleg der trottoirs geen last zou worden veroorzaakten nu heeft hij groote; de rijweg was er eenmaal." De heer van der Heijden „er is geen rijweg als gij dat een rijweg noemt, dan heb ik er ook een aan mijn huis even grooten kan dan ook een verlaagde trottoirband vragen. Als ik de burgemeester was dan bracht ik de heele zaak hier niet in behandeling, omdat het toezicht over de openbare wegen aan B. en W. is opgedragen; 't hoort niet in den raad 'thuis." De heer van Es„dit zou u niet vrij staan, 't is een verzoek aan den raad." De heer van der Heijden „als het noodig was, zou ik er niet tegen zijn; maar dit is Diet het geval." De voorzitter „die uilgang is er vroeger nooit geweest." De heer Van Es „dat geloof ik wel maar het nieuwe huis i9 verzet." De heer Quirijns „ik ben tegen inwilliging van het verzoek, omdat, als het wordt toegestaan, er veel meer personen zullen komen en met veel meer reden. Hoeveel bakkers b.v. zijn er niet, die hunne wagens in den winkel met brood vullen en ze daarna buiten rijdendie allen zouden dus met veel meer grond een verlaging kunnen vragen." De voorzitter „als de raad toegeeft stelt hij een zeer gevaarlijk precedenthier heeft men te doen met een later gemaakt poortjevan die poortjes zijn er b.v. aan het huis, door den kantonrechter bewoond, twee, bij dr. Van Gils een, en zoo zijn er zoovele. En dan daarbij, de wijze waarop Ficq gehandeld heeft tegenover het gemeentebestuur, geeft toch wezenlijk geen aan leiding om met hem consideratie te gebruiken. Bij stemming verklaarden zich vóór het ver zoek de leden Baijens, Mombers, Van Es, Zijl mans en Hoffmans. De heer Baijens verklaarde nogmaals dat hij vóór stemde, om verdere on aangenaamheden te voorkomen, terwijl de voor zitter den heer Van Es toevoegdetoen deze aan de beurt van stemmen was„natuurlijk, u zijt de oom." Tegen stemden de leden Timmermans van furenhout, Van der Heijden, Quirijns en de Haan. De voorzitter „dus Ficq blaast triomf tegen over de gemeente, wat hij werkelijk niet ver diend heeft." De voorzitter: „nog is ingekomen een adres van apotheker Reijnen, dat aangehouden moet worden tot de volgende vergadering; we hebben er nog niet over kunnen spreken; de wethouders hebben het zelfs nog niet ingezien. En nu zal ik de deuren laten sluiten ten einde over te gaan tot de behandeling van het suppletoir kohier vau den hoofdelijken omslag. De geruchten omtrent de aftreding van den minister van oorlog, generaal Pontus winnen veld. In kringen, die gewoonlijk goed ingelicht zijnwordt verzekerddat er tusschen den minister en zijne ambtgenooten ernstige oneenig- heden ontstaan zijn betreffende het ontwerp op de nationale reservedat de minister reeds bij de opening der wetgevende zitting, die bepaald is op 10 Novemberbij de kamer van afgevaar digden wil indienen. Geruchten van dien aard waren reeds herhaaldelijk in omloop zonder dat men den generaal heeft zien vertrekken, maar thans is de„ Bien public" met een artikel voor den dag gekomen, waarin het voor ieder duidelijk wordt gemaakt, dat de rechterzijde besloten is generaal Pontus over boord te werpen. Hierbij komt nog dat de naam van den minister dezer dagen gemengd is geweest in een galant avontuurwaarbij de medeplichtige van den minister de echtgenoote geweest zou zijn van een der meest bekende leden van de partij der in- depedenten. Volgens l'Escaut, het orgaan van den exmi- nister Jacobs, heeft de koning eindelijk het besluit geteekend, waarbij aan 53 gemeenten vrijstelling wordt verleend van de verplichting van althans ééne gemeentelijke school te hebben. Het besluit zal weldra in den Moniteur worden opgenomeB. Nabij een klein station tusschen Oudenaarde en Kort rijk heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij echter alleen schade aan het ma terieel schijnt te zijn toegebracht. De Temps oppert het denkbeeld om eene groote republikeiusche partij te vormen ter viering Yan het eeuwfeest der revolutie van 1789. Met dat doel zou het blad ook een bulletin willen uitge geven zien, waarop allen, die tot het de ikbeeld toetreden, zich zouden abonneeren. Dat bulletin zal een soort band tusschen de toetredenden zijn en tevens een middel tot gedachtenwisseliug terwijl aan een comité de zorg Zou worden over gelaten tot regeling van al wat op de feestviering en ook op de vereeniging zelve betrekking heeft. De Temps meent dat het samenstellen dezer groote republikeinsche partij ook dat voordeel zal hebbendat het vastheid zal geven aan de republiek. Tot toelichting van het telegrafisch bericht omtrent het gevecht in Tonkin, dat. geëindigd is met het nemen van Than-roai door de Fransche troepen dient dat generaal de Courcy tot dus- verrre door het slechte weder en den ongunstigen gezondheidstoestand der troepen verhiuderd was de vrijbuiters en de benden gedeserteerde An- namiten en de Zwartvlaggen te vervolgen die ten getale van omstreeks 6000 man zich genes teld hadden tusschen Hong-Hoa en de Rooae rivier. De vervolgingnu mogelijk geworden werd dus ondernomen. Than maide 9terkte des vijands werd drie dagen door de Franschen belegerd eD toen door hen genomen. Tot de wetsontwerpen, die de minister van binnenlandsche zaken gereed heeft en die aan de nieuwe kamer voorgelegd zullen worden behooren 1. 'een wetbetreffende verzekering tegen ongelukken voor werklieden de verant woordelijkheid van den werkgever is in dit ont werp belangrijk vermeerderd; 2. een nieuwe wet op het recht van vereeniging en 3. een wet betreffende de hervorming van de nationale pensioenkas. Te Lyon heerscht groote opgewondenheid onder de werklieden. De werkstaking in do zijde- fabrieken duu. t voort en met de fabrikanten schijnen de werklieden tot geen vergelijk te kun nen komen. Men vreest voor ongeregeldheden. Aan het kabinet wordt het voornemen toegeschreven om het voorbeeld der Engelschen in lndië te volgen door het vormen van een koloniaal leger in Oost-Azic wanneer generaal De Courcy met het plan instemt zulllen in Au- nara slechts 2000 man Fransche troepen verblijf houdendie Hue en de delta van de Roode rivier verdedigen moeten terwijl aan een leger corps dat uit inboorlingen gevormd zal worden met Fransche kaders, de verdediging van Tonkin opgedragen zal worden. Van eene terugtrekking uit Tonkin is dus nog geen sprake. Onder voorzitterschap van den heer Grévy heeft een ministerraad plaats gehad, waarin het financieele vraagstuk, dat met de aangelegenheden in Tonkin de grootste moeilijkheden oplevert besproken werd doch tot een definitief resultaat kwam het niet. Algemeen waren de ministers van meeningdat het getal ambtenaren vermin derd moest worden waarbij dus ook de afschaf fing der onderprefecten ter sprake kwam. De regeering is niet geneigd zich door een groep republikeinen hare politiek te laten voorschrijven; zij wil zich integendeel de volle vrijheid voor hare handelingen verzekeren, en zich eene meer derheid vormen, aan welker hoofd zij wil staan. De Fransche begrooting van oorlog voor 1886 bedraagt (gewone en buitengewone uitgaven te zameu) 6491/2 millioen francs. Dat is ruim een vijfde gedeelte van de staatsinkomsten. Sedert 1872 tot nu heeft Fraukrijk 10,000. millioen francs voor militaire doeleinden uitge geven. Daaronder zijn echter de aanzienlijke nitgaven voor de oorloger. in Tunis Tonkin en op Madagascar nog niet eens begrepen, evenmin als de uitgaven, welke de oorlog van 187071 rechtstreeks noodzakelijk maakte. Men kan rekenen dat Frankrijk in het geheel (met inbegrip vau de kosten van den laatstge noemden oorlogen de schatting aan Duitsch- land) gedurende de laatste 15 jaren 18,000,000,000 francs voor krijgsdoeleinden heeft uitgegeven. Wanneer men daar de rechtstreeksche voordeelen tegenover steltdie deze oorlogen voor Frankrijk hebben opgeleverd zal men die zeker wel wat duur betaald vinden. Donderdag kort voor hst middaguur, loste een persoon op den Pont de la Concorde twee pistoolschoten op het rijtuig van den minister de Freycinetop het oogenblik dat deze van den ministerraad terugkeerendezich naar het de partement van buiteulandsche zaken wilde bege ven. Niemand werd door de schoten getroffen. De dader is gevat. Uit. het eerste verhoor, dat de dader ondergaan heeft blijkt, dat hij den minister niet kende. Hij weigerde eenige aanwijzing omtrent zijn persoon te geven. Naar het schijntis hij een Italiaan. De beroemde Fransche geleerde Pasteur heeft Maandag, in de Academie van wetenschappen te Parijs een voordrecht gehouden over de door hem gevonden manier van inenting tegen honds dolheid en onder de toejuichingen der aanwezigen aangetooi.d dat op deze wijze alle door dolle honden gebeten personen van een wissen dood gered kunnen worden. Eenige maanden geleden hebben wij reeds medegedeeld dat het Pasteurdie geen proeven met menschen wilde nemen voor hij voldoende zeker van zijn zaak was, gelukte, een kind, het welk door een dollen hond gebeten wasdoor zijne inëntingen te redden. Thans verhaalde de geleerde nog een tweede gevaln.l. van een jongen herder die, verleden week, ter verdediging van een kind een dollen hond had aangevallen en afgemaaktdoch daarbij gebeten werd. De knaapdie eerst zes dagen nadat hij gebeten was bij hem kwam, is nog onder zijne behandeling, eu waarschijnlijk ook met even goed gevolg. De geneeswijze van Pasteur bestaat hierin, dat hij door dc smetstof van het eene koniju op het andere in te euten (waarbij de uitwerking steeds heviger wordt en zich sneller openbaart) eindelijk een gif verkrijgtzoo hevig als door geen beet van eenigen dollen hond kan mede gedeeld worden. Het merg nu der aldus aan hondsdolheid gestorven konijnen wordt in fles- schen gedaanwaarvan de lucht chemisch is uitgedroogd. De lucht schijnt het gift te ver slappen althans de uitwerking is minder hevig. Met dat merg waarvan hij zoo in alle graften van den lichtsten tot den hevigsten te zijner beschikking heeft geschieden nu deinentiugen eerst van een zeer lichten maar telkens vau een sterker graad, totdat de patiënt, door die ge leidelijke overgangen eindelijk tegen de ergste smetstof bestand is. Toen voor «enigen tijd dc zijdewerkers te Lyon den arbeid gestaakt hadden werd er door eene commissie uit belanghebbenden van beide partijen eene schikking voorgesteld, waarbij voor zeker söcirKVan zijden stoffen een nieuw tarief van loon werd bepaald. Deze 'schikking werd aangenomen en de arbeiders hervatten hierop het werk. Doch nu hebben zeker aantal arbeiders het werk opnieuw neergelegd daar sommige fabrikanten zijn afgeweken van het bij bedoelde schikking aangenomen loon onder verklaring dat zijwegens den gedrukten toestand in den zijdehandeldat loon niet meer kunnen uitkeeren. Zooals meermalen in dergelijke aangelegenheden het geval is hebben de werkstakers thans de arbeiders, die in den nood, waarin zij verkeeren, zich bereid hebben verklaard tot het verminderde loon te werken door middel van geweld naar hunne zijde zoeken over te halen. Zoo nu is te Lyon de toestanddie zijne bedenkelijke zijde heeft. Uit Rijssel wordt daarentegen berichtdat de werklieden in de katoenspinnerijen van de firma's Desraedt-Wallaert en Van de Weghe te Fives-Lille weer aan den arbeid zijn gegaan. Vo'gens de laatste berichten omtrent de instorting van de .steengroeven bij Périgueux zijn tot dusverre zeven dooden te voorschijn ge bracht. Omtrent het lot der vijf mannen die zich in de groeve bevonden verkeert men nog in het onzekeremaar men vreestdat zij niet meer gered kunnen worden. Telkens storten er weer gedeelten van de steengroeve in. De berg zakt meer en meer. Het gerucht betreffende eene omwenteling te Mandalay waarbij koning Thebaw zou vermoord zijn wordt door den secretaris der administra tie van Engeland-Birma tegengesproken. De Indische reegeering gaat voort met het uitrusten van een expeditiekorps. Donald Stewart, de oppercommandant van het Indische leger gaf per telegraaf de volgende bijzonderheden het expe ditiekorps bestaat uit elfduizend manschappen van alle wapenenverdeeld in drie brigades onder opperbevel van den luitenant generaal Prendergast. Het expeditiekorps zal ten spoedigste landen en zich concentreeren bij Rangoon, van waar het de Irrawaddy rivier zal opstoomen. Naar de Times uit Berlijn verneemt, wordt daar in goed ingelichte kringeu weinig waarde gehecht aan het congres, daar de verdeeldheid der groote mogendheden genoegzaam bekend is. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte eene nieuwe leening gesloten heeft teu bedrage van 800.000 Turksche ponden. De Engelsche Sportsman Lowe kocht onlangs een volbloed paard voor 735 (f 8.820). Maar onderweg naar Alderschot schrikte het kostbare dier zoozeer van den olifant eener menagerie, die het ontmoette, dat het plotseling, met zweet overdektdood neerviel. In alle negen de kiesdistricten van Berlijn hebben Donderdag bij de verkiezing voor het Pruisische huis van afgevaardigden de candidaten der Duitsch-vrijzinnige partij gezegevierd dóór elkander met eene meerderheid van twee derden. De opkomst der kiezers was flauw hoogstens slechts de helft hunner verscheen ter stembus. Bij de verkiezing ging alles zeer rustig toe. Onder de verkiezingsberichten uit de provinciën is het belangrijkstedat in de stad Posen, waar tot dusver steeds Poolsche nationalisten zege vierden ditmaal een liberale Duitscher gekozen werd. Voor zooveel er uit den tot dusver be kend geworden uitslag valt op te maken, is er geene wezenlijke verandering in de samenstelling van de Pruisische kamer te verwachten. De „Germania" verneemt uit Rome omtrent de bemiddeling van den paus in de quaestie der Caroline-eilanden, dat het pauselijk secreta riaat op 22 dezer zijn officieel bericht heeft opgemaakthetwelk in den vorm eener diplo matieke nota nu spoedig aan de Duitsche en Spaansche regeeringen zal gezonden worden. Ofschoon de inhoud nog niet bekend ismeent het blad toch te kunnen verzekeren, dat de paus zoowel rekening heeft gehouden met Duitschland's wenschen als met Spanje's geschiedkundige aanspraken, De Berlijnsche correspondent der „Köln, Zeit." meent echter de juistheid van bovenstaande mededeefingalthans wat den vorm betreftte moeten betwijfelen. Duitschland heeft zelfs nog geen officieel bericht over de gebeurtenissen vóór en op Yap in Augustus 11. ontvangen en dus kan de paus daarmede evenmin bekend zijn. Wat de zoogenaamde geschiedkundige aanspraken van Spanje op de Carolina-eilanden betreft, deze zijn door Duitschland kortaf niet voor onderzoek vatbaar verklaard. Een treurig moord-geding is dezer dagen voor het gerechtshof te Augsburg behandeld. Het betrof een vrouw die in overleg met haar moeder zusters en broeder, alle schijnbaar „vrome" lieden haar man vermoord heeft. De moord werd lang vooruit beraamd, en door een gemeenschappelijk gebed voorafgaan en be sloten. Het lijk werd op den spoorweg gelegd, om door een trein verbrijzeld te worden. De moordenaar een arme man die door de schuldigen voor de misdaad was omgekocht, stierf in de gevangenis, na een beiouwvolle bekentenis. Een der schoonzusters van den vermoordedie hem, als een vrouwelijke Judas, door haar begroeting verriedis krankzinnig geworden. De vrouw en hare moeder, welke laatste het duivelachtige plan ontworpen bleek te hebben zijo beiden tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 2