Agenturen in N,B, schoenwerk, advertentiënT De Notaris iRANlT, Denemarken. Servie. Turkije. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. x Handelsberichten. publiek verhuren Twee perceelen Weiland, Eenige inwoners van Aken boden onlangs aan vier werklieden aan hen zooveel te laten drinken als zij wilden. De werklieden namen dit gaarne aan, in eene tapperij dronken zij groote hoeveelheden brandewijn. Ten gevolge van het overmatig gebruik zijn reeds drie van de drin kebroers gestorven. Natuurlijk bemoeit de politie zich met de zaak. De staatsraad heeft een voorloopige wet uit gevaardigd, waarin wordt besloten tot oprichting eener gendarmerie, welke op militairen voet zal worden ingericht en onder toezicht staat van het ministerie van oorlog. Te gelijkertijd mach tigt een andere voorloopige wet de regeering om aan de gemeenten eene subsidie uit de schatkist te verleenen ter bestrijding van buitengewone uitgaven voor de politie. Uit Belgrado wordt aan de Standard geseind dat Servië een rondschrijven heeft gericht aan de groote mogendheden ten antwoord op hare collectieve nota. Het antwoord van Servië her haalt in hoofdzaak den inhoud der vorige nota. Servië verklaart zich onmachtig tot ontwapening over te gaan, alvorens het evenwicht in de Bal- kanstaten door het herstel van het status quo ante wederom tot stand gebracht is. Tot Griekenland en tot Servië, maar vooral tot de regeering van laatstgenoemd koninkrijk ziju in de laatste dagen door de mogendheden zoo krachtige vertoogen gericht in het belang van de handhaving des vredesdat ten slotte bloedvergieten waarschijnlijk toch vermeden zal kunnen worden. Ook de Porte deed een stap en liet aan de Servische regeering weten dat zij eene over schrijding der Bulgaarsche grenzen door Servische troepen beschouwen zou als een inval op Turksch gebied en eene schending der Berlijnsche over eenkomst. Servië zou dan ook aan de mogeud- heden beloofd hebben zich rustig tc zuller. houden in de verwachting echter, dat dan ook de vroegere toestanden op het Balkan-schiereiland zullen worden hersteld. Dat zulks zeer tegen denjwensch van ongeveer de helft der mogendheden is hebben wij reeds aangetoond. Eu vorst Alexander schijnt er ook niet aan te denken het denkbeeld eener (zij het dan ook niet zeer innige) vereeniging van beide landen los te laten anders zou hij geen tweede bezoek aan Philippopel hebben gebracht, waar bij, gelijk nu blijktmet uitbundige geestdrift is ontvangen. Zelfs de mahomedaansche bevolking loont belangstelling voor de verwezenlijking van vorst Alexander's denkbeelden. De reserve der marine, van 24 tot 26 jari gen is opgeroepen. De geheele zeemacht is vast gesteld op 4500 man. De groote verwachtingen welke men na den tocht van Nordenskjöld koesterde omtrent den zeeweg naar de groote Siberische rivieren, schij nen in rook te vervliegen. Nu ook in dit jaar alle pogingen om in die noordelijke streken door te dringen mislukten, moet de wakkere koopman Sibiriakoff besloten hebbenverdere onderne mingen van dien aard op te geven. Hij laat nu een weg van de Petschora over den Ural naar de Ob aanleggen. Voorts is meD bezig met het graven van een kanaal tusschen de Ob en Jenesseien met het bevaarbaar ma ken van de Amgara. Zijn die werken gereed dan kunnen er goederen door een groot gedeelte van Siberië te water vervoerd worden, en wordt er tusschen St. Petersburg en de Ob nog slechts een weg over land van 170 wersten ver- eischt. Rusland heeft nu ook vrij hooge invoer rechten gesteld op Eau de Colognewelk reuk water zooals men weetdaar te lande meest als sterke drank wordt gebruikt. Generaal Mac Clelian (bekend uit den bur geroorlog tusschen de Zuidelijke en Noordelijke Staten) is Woensdagnacht op zijn landgoed The Grangein den staat New Jerseyaan eene hartziekte overleden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag X dezer, 's middags 12 uredoor de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooien, in de zaai Musis Sacrum 1 Les Gaulois Lanoy. 2 Slotkoor uit„Eine Nacht auf dem Meere." Tschirch. 4 Mannengezang Verhulst. Waalwijk, 31 October 1885. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer is zonder discussie aan genomen met 48 tegen 18 stemmen de onteigeningswet voor de verlegging van den Maasmond naar den Amer. Bij kon. besluit van 28 Oct. is lo. aan jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois op zijn verzoekeervol ontslag verleend als minister van buitenl. zaken met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den koning en den lande bewezen 2o. tot minister van buitenl. zaken benoemd jhr. mr. A. P. C. van Karnebeekeen en ander met ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den benoemde. Aan het departement van waterstaat is aanbësteedde uitvoering van herstellingen en vernieuwingen van de werken van den Baardwijkschen overlaat met de rijkssluis in de oostelijke vaartkade van Waalwijkbe- hoorende tot de werken van de Maasmet het onderhoud dier werken van 1 Januari tot en met 31 December 1883 benevens voor het zoo noodig leggen in 1886 der zomersluiting in genoemden overlaat. Minste inschrijver de heer H. J. Dekkers te Baardwijk, voor f2287 De novelle-Strafwetboek is door de tweede kamer aangenomen met 53 tegen 9 stemmen. De kamer nam bij de behandeling der novelle eene wijziging aanwaarbij bepaald wordt ten eerste dat het toedienen van sterken drank aan kinderen overal strafbaar zal zijn en ten tweede dat de strafbaarheid van over spel afhankelijk zal zijn van de indiening van een eisch tot echtscheiding of tot scheiding van tafel en bed na klachtenen ten derde dat strooperij ook met boete strafbaar is. Het voorstel der regeering om landlooperij strafbaar te stellen werd aangenomen met 37 tegen 29 stemmen. De voorgestelde wijzigingen in de burgerlijke rechtsvordering strekken voornamelijk lo. ten einde belemmering in de uitoefening van iemands recht onmogelijk te maken, aan de meest gereede partij bevoegdheid te ver leenen de zaak op nieuw ter rolle te brengen zoodat een gedaagde of geïntimeerde evenzeer als de eischer' of appellant bevoegd zou zijn de voortzetting der zaak te bevorderen, bij aldien een medegedaagde of geïntimeerde niet verschenen en tegen dezen verstek verleend was. 2o. het verzet reeds voor de executie van het vonnis (en niet zooals thans na ten uit voerlegging) uit te sluiten, mits de zekerheid bestadat het vonnis ter kennis van den defaillant is gekomen 3o. opheffing van de bescherming van den niet verschenen en veroordeelden gedaagde bedoeld bij art. 88 wetboek van burg. rechts- vord.na het verschaffen van den waarborg dat het middel van verzet niet buiten zijn weten voor hem verloren zal gaan. 4o. toe te laten een voorloopig getuigen verhoor ook in een reeds aanhangig geding, b.v. van een getuige, die in levensgevaar verkeert. Naar de thans heerschende opvatting is een voorloopig getuigenverhoor alleen geoor loofd voor dat het geding is aanhangig gemaakt. De gemeenteraad van Tilburg heeft eene commissie benoemdom een onderzoek in te stellen over de meest geschikte wijze om het fabriekswaterdat naar de openbare waterleidingen wordt afgevoerd, in voldoende mate te zuiverenten einde tegemoet te komen aan de klachten over de verontreiniging van het riviertje de Leyen voorstellen te doentot wijziging van de reeds bestaande rioolbelasting, met het doel om van hen, die vuil water in de riolen en waterleidingen afvoereneene belasting te heffennaar evenredigheid der kosten wegens het maken en onderhouden van riolen en waterleidingen en het zuiveren van het verontreinigd water. Met het oog op de ongunstige geldelijke aangelegenhedenterwijl de opcenten op het personeel en de hoofdelijke omslag reeds eene verhooging hebben ondergaan is door den raad besloten de hondenbelasting te ver- hoogen en wel voor honden van weelde van f 1.50 te brengen op f 2.50, voor waakhonden van fl op fl.50. Deze belasting wordt verwacht f800 te zullen opbrengen. De gemeentebegrooting over 1886 in ont vang f 199,471.40 en uitgaaf f 199,451.21 saldo f 20,19 is zonder eenige discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. Tevens is door B. en W. voorgesteld, in 1886 over te gaan tot con verteeren der 4y2 pet. schuldbrieven ten laste der gemeente in 4 pet. Woensdag nam het openbaar ministerie eene breedvoerige conclusie omtrent eene Vraagdie Z'ch reeds in menig faillissement voordeed en waarover de Amsterdamsche rechtbank bereids eene uitspraak heeft ge geven. In het faillissement N. was met sustenu van preferentie geverifieerd de heer V.die op gezette tijden de boeken bijhield. Bij de rangregeling werd zijne vordering niet pref. gerangschikt, op grond dat hij niet zoude behooren tot de dienst- en werkboden, aan wie bij art. 1195 B. W. dit voorrecht is toegekendhij heeft alstoen verzet daar tegen aangeteekend. Thans werd nagegaan hoe het desbetreffende artikel in de Code ontstaan was en daaruit met Laurent afgeleid dat de uitdrukking geDS de service beduidde dezulken, qui ont un maitre. Tot aanvulling der bestaande leemtedaar toch onder deze terminologie noch ouvriers noch commis be- giepen warenhad de Belgische wet deze er bij opgenomen. Ons B. W. spreekt alleen van dienst- en werkboden, eene terminologie, die niet mag worden uitgebreidraanr strikt moet worden opgevat, waar het toch een exceptionneel voorrecht geldt, dat hun wordt toegestaan. De vraag nu wie dienst- of werkboden zijn, hing niet af, zooals dege- opposeerde wilde doen voorkomenvan den aard der door hen verrichte diensten, zoodat daarbuiten zouden vallen allendie diensten praesteerden waarvoor buitengewone begaafd heden of kundigheden vereischt worden. Immers koks, koetsiers en anderen, die inderdaad buitengewone capaciteiten of ge schiktheid moeten hebben en daarvoor me nigmaal grof betaald worden, zal men zonder aarzeling onder de genoemde categorie rang schikken Als maatstaf voor de beantwoording moest worden aangenomen de verhouding tusschen partijenwas die van dien aard dat de een zijn persoonlijke vrijheid gedeel telijk prijs gaf en zijne diensten verrichtte op den tijd en de wijzeals door den ander bepaald, dan kon men van dienst- of werkboden spreken. Hier echterwaar niet zoodanige verhouding bestond en de opposant alleen nu en dan zelfstandig kwam arbeiden, moest hij niet geacht worden onder de bij wet ge privilegieerde personen te vallenen was hij mitsdien terecht onder de concurrente credi teuren gerangschikt. Uitspraak 14 November aanstaande. Gedurende het onweder, dat Dinsdag gedurende een korten tijd boven Tilburg woeddewaren verschillende personen in de gelegenheid een natuurverschijnsel te bewon deren. Een meteoroliet schoot met verbazende snelheid uit het zuidwesten en spatte met eeu hevigen knal tegen het leien dak van den stadstorenboven de wijzerplaat uiteen. De luchtsteen had eene doorsnede van ongeveer een decimeter en gaf een hel licht af. Ook sloeg de bliksem op het klooster der paters Kapucijners aldaar en verbrijzelde een steenen kruis op den voorgevel der kerk en kwam in het klooster terecht. Eene der zalen werd met rook gevulden zonder verdere ongelukken te veroorzaken baande de bliksem zich een weg door den muur. In den den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te Amsterdam een ontzettend onheil plaats gehadtegen halfeen hoorden de bewoners van de Warmoesstraat tegenover de Oudebrugsteeg hulpgeroep van eene dienst bode die in een nachtgewaad op de stoep van het hoekhuis nummer 62waarin een manufactuurwinkelals een waanzinnige riep, dat het huis in brand stond. Inderdaad het vertrek naast de winkelkastuitkomende in de Oudebrugsteegstond in volle vlam. Personen die het huis wilden binnensnellen om hulp te verleenenwerden door anderen, die het hopelooze daarvan inzagen, terugge houden toch drong een persoon door, maar nauw was hij in het huis verdwenenof de winkel werd door de vlammen aangetast, de bovenvertrekken geraakten in brand, en toen de brandweerdadelijk gewaarschuwd dat de brand hevig wasna weinige minuten met veel materieel en personeel verscheen, stond zij voor een vuurzee. De heer des huizes was bij het uitbreken van den brand niet in de woning. Op een kamer achter het vertrek waar men ft eerste de vlammen zagsliepen de vrouw met drie kinderen. Niemand had ze zien vluchten. Bij de dienstbode die hulp had geroepen kon men niet vernemen of ze redding hadden gevondenwant zij liet zich niet meer zien. En terwijl de brandweer het vuur bluschte dat reeds de omliggende perceelen bij den Langen Niezel deerlijk had geblakerd, werden de omstanders meer en meer versterkt in het vermoeden dat een vreeselijk ongeluk was geschied. Nog tijdens het woeden der vlammen werd gepoogd in het huis binnen te dringen. Moedige brandwachts zochten overal waar ze konden komen, toen 't bovenhuis nog brandde en dikke rook de vertrekken vulde. Niets werd gevonden. De door smart verteerde man en vader liep onder begeleiding overal heenwaar hij kon denken dat zijn gezin een onderkomen had gevonden. Helaas I Zij die redding als onmoglijk beschouwden van den aanvang af, hadden gelijk. Toen het vuur door stoom- en handspuiten was gebluscht en de brand tot het nagenoeg geheel uitgebrande huis beperkt was, toen leverde een onderzoek het treurigste resultaat. Op de trap naar den zolder vond men de verkoolde lijken van de vrouw en twee kin deren die in hunne poging om naar boven te vluchten een verschnkkelijken dood vonden. Omtrent het lot van het kleinste kind, een zuigelingbeslaat daardoor geeu onzekerheid. De verongelukten zijn Geertruida Louise Cornetoud 41 jaar, echtgenoote van Hendrik van Breemen en drie knaapjes van 10 jaar, 8 jaar en 6 maanden. Dinsdag is de bliksem in de R. K. kerk in de Parkstraat te 's Hage geslagen. Het hemelvuur volgde den weg langs een electrische geleidingdie het torenuurwerk met een uurwerk in de sacristy verbindt. Dit laatste uurwerk is belangrijk beschadigd. Een priester, die in de sacristy bezig was zich voor de mis te kleeden, heeft gelukkig geen letsel bekomen. De rechtbank te Maastricht heeft zekere weduwe B aldaarwegens diefstal van twee paar schoenentot eene maand celstraf ver oordeeld. Bij de behandeling van deze zaak is gebleken, dat deze vrouw de helft van haar leven26 jaren wegens diefstal in de ge vangenis heeft doorgebracht. In eene herberg te Velp kregen eenige personen twist. Toen een dezer personen zich daarop huis waars begaf, werd hij achter volgd door een der personen met wie hij ruzie had gehad. Men geraakte nu hand gemeen, en de vervolger werd met een scherp voorwerp zoodanig toegetakeld, dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. Beide per sonen zijn huisvaders. Sedert 22 October wordt te Rijswijk vermist Bastiaan van Iperen, 8 jaren, oogen donkerblauwaangezicht bol, gekleed o. a. met blauw kieltje, pet zonder klep en rijg laarzen. Hij is het laatst des avonds te zes uur gezien bij de Hoornbrug, onder Rijswijk. Mocht hijwat vermoed wordt, in de Delft- schevaart zijn verdronken, dan kan zijn lijk door den sterken stroom in de richting van vijf sluizen zijn afgedreven. De burgemeester van Rijswijk verzoekt opsporing en bericht. WAALWIJK, 30 October. Wegens de invallende Gorinchemsche markt was de aanvoer en de handel van hoornvee weinig beteekenend. Biggen golden bij weinig aanvoer f 3.75 f 9.50 per stuk. Eieren f4.50 a 7,00 per 100 stuks. Ter botermarkt aangevoerd 1015 KG.; van 1,18 a 1.29 per KG. verkocht. In huiden, leder en schors is de markt stilmet weinig verschil in de prijzen voor leder en schorsdoch huiden zijn lager voor alle soorten. ROTTERDAM, 30 October. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Huiden. Binnenkort zal alhier eene veiling plaats hebben van circa 2500 droge Buenos- Ayres huidendiverse gewichtendirecte aanvoeren. Afgedaan werden nog 64 Soerabaya rundcr circa 6 k. ex stoom schip „Noord Holland." AMSTERDAM, 30 Octobe. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. In afwachting der op 5 Nov. e. k. bij inschrijving aangebodene p. m. 17000 stuks Oost-Ind. runder- en buffel huiden zonder eerstehands afdoeningen. Inlaudsche artikelen met weinig handel. ANTWERPEN, 30 Oct. Wol. Heden werden in veiling aangebo den 2150 bn. Port-Philippe1558 bn. Sydney en 330 bn. Adelaide. Alles werd verkochter heerschte goede animo tot volle prijzen der laatste veiling te Londen. EEN sinds jaren in N.B. gunstig bekend persoon, te Amsterdam woonachtig, wenscht degelijke teneinde dit aan winkeliers te verkoopen. Aanbiedingen, met opgaaf welk artikel speciaal wordt gemaakt en verdere conditiën, franco, onder motto Agent, bij den uit gever dezer courant. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de dames OOMEN te Waalwijk, ter herberge van de KINDEREN VAN REE .te Waalwijk, op Vrijdag 13 November 1885, des namiddags om 2 uur, voor den tijd van 4 jaren. naast elkander, te Waalwijk, over de le Zeine, samen groot 2 hectaren 1 are 90 centiaren.

Echo van het Zuiden | 1885 | | pagina 3